In de wereld van de Novib is plaats voor iedereen Verborgen logeerbed blijft een hit Consument DINSDAG 14 OKTOBER 1997 Nieuwe kalender fascineert als vanouds Ademloos genieten van de ruige rotsen van Manakha, Jemen. Wegdromen bij hel zien van het Egyptische dadeltapijt. Lachen om de vertederende blik van het Birmaanse meisje en schrik ken bij het zien van de vele swastika-symbolen (hakenkrui zen) op een kleurrijke foto van een processie in Seoel. De nieu we Novib-kalender, editie 1998, is duidelijk meer dan een leuk plaatjesboek. De kalender fasci neert, confronteert, maar biedt vooral een positieve blik op de Derde Wereld. Vanaf deze week kan het eigenzinnige 'fotoboek' (26 bij 60 centrimeter) bij Novib worden besteld. „Arme landen worden vooral als probleemkinderen van de we reld geschetst", zegt Ushi Be vers, product-manager bij de Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelingssa menwerking. ,,Wij hebben met onze foto's juist geprobeerd het veelzijdige, boeiende, beeld van de Derde Wereld te tonen. Een wereld waar gefeest en gelachen wordt, gehuild en gerouwd, maar vooral een wereld waarin plaats is voor iedereen." De illustraties voor de nieuwe kalender zijn afkomstig van top- fotografen uit de gehele wereld. Bevers: „Barbara Willie, een medewerkster van onze Zwit serse zusterorganisatie Helvet- as. die 24 jaar geleden ook al betrokken was bij de vervaardi ging van de eerste kalender, heeft eerst uit duizenden illu straties 300 foto's uitgezocht. Daarna hebben vertegenwoor digers van Novib en partners uit België, Frankrijk en Engeland de twaalf treffendste illustraties uitgezocht voor de kalender, die we, om de kosten te drukken, gezamenlijk uitgeven." Niet alleen het verzamelen van de foto's was een waar monni kenwerk. Vooral de selectie van de illustraties en de vergaderin gen daarna waren slopend. Be vers: „Iedere vertegenwoordiger had zijn of haar voorkeur. We gaan heel zorgvuldig te werk bij het selecteren van de illustra ties. De Engelsen wilden geen enkele foto uit Birma in de ka lender opnemen, omdat het daar politiek onrustig is en de mensenrechten niet worden ge respecteerd. Vanzelfsprekend is er uren gesproken over de overigens zeer kleurrijke illu- strie met de swastika's in Zuid- Korea. Hakenkruizen zijn im mers in Europa vooral een sym bool voor haat en vervolging. De Britten wilden daarom de foto niet in de kalender opne men. De anderen juist wel." De swastika is al duizenden ja ren symbool voor geluk bij hin- doestanen. Bevers: „Bij boed dhisten staat het voor de voetaf druk van Boeddha en Chinezen zien het als teken voor veelzij digheid, voorspoed en een lang leven. Op de foto worden la chende kinderen met lantaarns met naar links draaiende swastika's tijdens een processie in Seoel getoond. De swastika symboliseert voor hen leven, vreugde en feest. Omdat wij juist een beeld van de Derde Wereld wilden schetsen en niet van Europa, hebben we voor die foto gekozen. Ik hoop dat het niemand choqueert." Omdat niet alle foto's voor zich spreken, of omdat bij sommige illustraties nadere uitleg nodig is, heeft Bevers op de achter kant van de foto's een verkla rende tekst geschreven. „Daarin staat ondermeer vermeld wie de foto waar heeft geschoten. Elke plaat vertelt een verhaal. Soms is de prent aardig om naar te kijken. Bij het zien van andere foto's kan ik me voorstellen dat je meer informatie wilt. Boven dien maken de mensen die de teksten lezen meteen kennis met een aantal projecten waar mee Novib de internationale campagne tegen kinderarbeid ondersteunt." Er zijn 180.000 exemplaren van de tijdstabel gedrukt. Liefst de helft de oplage gaat naar Novib. „Onze organisatie is verreweg de grootste organisatie van ont- wikkelingssamenwerklingin Europa", verklaart Bevers. Abonnees De vaste abonnees van Novib, dertigduizend in totaal, kunnen de kalender de komende weken in de bus verwachten. Dan blij- Lang niet iedereen beschikt over een aparte logeerkamer. Wat te doen als er toch een kind komt logeren of bezoekers een nachtje overblijven? De oplos sing ligt in een weinig ruimte vragend bed. Uit de jaren zestig al dateert het onderschuifbed, dat in een han domdraai van een eenpersoons slaapstede een lits-jumeaux maakt. Nog ouder is het opklap- bed met ombouw en gordijnen ervoor, maar daar moet wel een plek voor zijn. Hetzelfde geldt voor de moderne versie van het opklapbed: het kastbed. Over dag een gesloten kast, 's avonds een bed op de uitgeklapte deur. Zo'n logeervoorziening kan in een woonvertrek worden on dergebracht. Het kastbed kan worden opgenomen in een gro tere kastenwand. Kastbedden worden vrijwel altijd in de leng te omlaag geklapt (daar is vol doende vrije ruimte voor no dig), het ouderwetse opklapbed over de breedte. Men kan ook zijn toevlucht nemen tot het vouw- of harmonicabed dat meestal met matras en al tot een compact geheel kan wor den verkleind. Maar in een klei ne behuizing is de vraag dan wel vaak: waar bergen we het op? Een prima oplossing is en blijft de bedbank, verkrijgbaar in tientallen variëteiten. Overdag een driezitsbank, voor de nacht om te bouwen tot een een- of tweepersoons bed. Ook het mo derne zitlandschap biedt vaak (door het anders rangschikken van de diverse zitelementen) de mogelijkheid van ombouw tot bed, tenminste als er goede voorzieningen zijn getroffen om de delen te koppelen. Anders kunnen die 's nachts op eigen houtje aan de wandel gaan. Overigens kan men een bank van formaat met losse rugkus sens ook vaak prima tot logeer bed omtoveren. Na het wegha len van de rugkussens is er meestal voldoende breedte voor een volwassen persoon om op te slapen. Om storende sleuven tussen de zitkussens tot een mi nimum te beperken kan men er eerst een oude deken of molton op leggen en dan pas een laken. Overigens bieden veel zit- en ligbanken ook uitstekende mo gelijkheden voor het houden van een siësta, waar vooral se nioren zich graag aan overge ven. Wanneer men het juiste ty pe bank heeft gekozen, hoeft men voor zo'n middagdutje meestal niets anders te doen dan te gaan liggen na de arm leuning iets te hebben bijge steld of een kussen onder het hoofd te hebben gelegd. En even een plaid over je heen om niet te veel af te koelen. Studenten die op kamers wo nen zoeken voor een onver wachte gast meestal naai' uiterst simpele oplossingen: een oude matras die buiten gebruik onder het bed van de bewoner wordt geschoven of een luchtbed dat nauwelijks ruimte vraagt als men de lucht er weer uitgelaten heeft. Een nieuwe mogelijkheid voor kleinbehuisden is de poefma tras. Dat is een goede kwaliteit latex matras die uit drie gekop pelde segmenten bestaat en daardoor opgevouwen kan wor den. Het lijken dan net drie kus sens op elkaar. Bij deze matras hoort een hoes (verkrijgbaar in verschillende kleuren). In de hoes verpakt doet de matras dienst als praktische en modi euze poef. OPLOSSING CITAAT Wie in vrede wil le ven, moet zichzelf vaak geweld aan doen. WOORDZOEKER De overgebleven let ters vormen tezamen het woord: SLEUTELW00RD/GA- TENPLANT OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Insecteneter; 5. as; 9. wolpluisje; 10. uitroep van opluchting; 12. lofdicht; 13. af standsmaat; 14. alvorens; 16. rund; 17. systeem; 19. bewijs stuk; 21. rivier in België; 23. nagerecht; 24. bergpas; 26. mo ment; 27. en omstreken; 28. keet; 30. eerwaarde vader (Lat. afk.); 31geluidloos; 32. cijfer; 33. spil; 34. zuurdeeg; 36. maanstand; 38. hoofddeksel; 40. loot; 41. Engelse titel; 42. parvenu; 44. spijskaart; 45. ge kerm; 48. helium; 50. vis; 51. maanstand (afk.); 52. grafvaas; 54. paardje; 55. Chinese deeg waar; 56. nevelsluier; 57. onbe groeid. Verticaal: 1Ingesloten stuk land; 2. plaksel; 3. ambshalve (Lat. afk.); 4. insect; 6. nachtspiegel; 7. kunsttaal; 8. collegegeld; 10. Spaanse uitroep; 11verlaagde toon; 14. onheilsgodin; 15. die renverblijf; 17. bevel; 18. Euro peaan; 20. handwerktechniek; 22. stuk grond; 24 reliëfsteen; 25. wasgelegenheid; 28. kooppo ging; 29. einder; 33. afgrijzen; 35. een ruisend-brommend ge luid geven; 37 korreltje; 39. kielwater; 41Japanse munt; 43. kraag; 44. los (van zand); 46. be roep; 47. gelofte; 49. tijdperk; 51door middel van; 53. achter; 55. familielid. HEINZ ld/Oh// DAT SAAT 1 LEKKER UARE> f J °o O o aW-V euy/sA:/ STAT/OM CISELZ /*/VCST£Aj ZAL Sfi/ElTR£fA/ <&AA/V /VAAR RDAZAAU-CoRf*. &£/QSEAs //V Z£E, OLT, &OPB&ZA VEN/, SlOBBER, AiXW, SCASOLE&RS*, SO^OL- A/<X>&£>, SCZSR, W&KTtcEZ, TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Hij verhief zich klapperend in de lucht en vloog weg zonder nog een keer om te kijken naar Tom Poes. Toch bleek het, dat diens lessen in druk op de vogel hadden gemaakt. „Mooi weertje", kraste hij onder het voortgaan. „Lekker thee. Gezellig!" Al spoedig echter staakte hij zijn ge praat en veranderde van koers. Wie aandachtig toekijkt kan de ruïne van de oude gevangenis in de verte waar nemen, en dit bouwwerk trok de op merkzaamheid van het dier door het krijsen van zijn soortgenoten, dat er uit opsteeg. Niet lang daarna streek het dan ook neer op een afgebrok keld vensterkozijn en keek verrast naar beneden. Daar stond de grauwe razer in de schemering van de bouw val tussen de brokstukken. „Kra-kra!" riep het ventje tegen de kraaien, die ongerust om zijn hoofd vlogen. „Kra! Licht krothuis! Mooi licht krothuis!" De vogels hadden echter geen op voeding genoten en gaven geen ver staanbaar weerwoord. Het was dui delijk, dat dit het monster verdroot. Zijn geroep kreeg een geprikkelde klank en er verscheen een frons tus sen de wenkbrauwen. Voordat het echter tot woede had kunnen raken, streek zijn oude leermeester op zijn schedel neer. „Zoete razer", mom pelde het beest schor. Een ogenblik stond de aangesprokene als door de donder getroffen. Toen verspreidde een blijde glimlach zich om zijn af stotende trekken en geroerd herhaal de hij: „Zoete razer! Licht krothuis!" Het zag er naar uit, dat het idee van Tom Poes vrucht begon te dragen. Want in deze vervallen omgeving voelden de beide vreemde wezens zich thuis en al spoedig overstemde hun gesprek het gekras van de inwo nende vogels. redactie saskia stoelinca ven er nog zestigduizend over die door geïnteresseerden bij de organisatie kunnen worden be steld. De liefhebbers moeten snel handelen. „De kalenders vliegen de deur uit. Bijna elk jaar verhogen we de oplage", zegt Bevers. De opbrengst komt overigens niet ten goede van onderont wikkelde landen, maar is puur bedoeld om de interne commu nicatie voor Novib in Nederland te financieren. „We moeten fondsen werven onder de Ne derlandse bevolking, dus moe ten we elke campagne onder de aandacht brengen", vervolgt Bevers, die, naast de kalender, namens Novib jaarlijks zo'n 25 boeken uitgeeft. „Novib is een echt bedrijf ge worden. Door de uitgifte van de boeken, de kalender, agenda's en bijvoorbeeld kunstkaarten slaan we twee vliegen in een klap. We fourneren fondsen en informeren onze leden tevens op eep leuke manier over de werkzaamheden van Novib. En voor wie daar niet in geïnteres seerd is, biedt de kalender een ieder een fraaie kijk in een an dere wereld. Een wereld, die met problemen kampt, maar te gelijkertijd zo fascineert, zo ont roert en zo confronteert, dat je meer van de achtergronden wilt weten." De Novib-kalender 1988 (39,50 gul den) kan worden besteld via ant- woordnumemr 10720,2501 WB Den Haag, of via telefoonnummer 070 342 17 77. H W door Jan Visser Er is deze maand plaatselijk al meer dan 100 mm neer slag gevallen tegen normaal 83 mm over de hele maand oktober. Opmerkelijk zijn vooral de verschillen met de voorafgaande maanden. Hier en daar is al meer regen op gevangen dan in augustus en september samen. Het re gionaal gemiddelde over beide maanden bedroeg 81 mr tegen normaal zo'n 150 mm. In september viel er slecht 40% van de gebruikelijke maandsom. Zandvoort en Haarlem-West waren het droogst met 26 mm, in Bloemendaal en op Valkenburg viel 30, Gouda 32, Lisse en Hoofddorp 34, Katwijk 35, Schiphol 38, Santpoort-Noord 42 en Hazerswoude 45 mm. De komende dagen nemen de neerslagkansen geleidelijk af en in een zuidelijke luchtstroming gaan de temperatu ren omhoog. Als fronten niet te opdringerig worden kan het kwik aan het einde van de week een niveau bereiken van omstreeks 17-18 graden. Morgen dringt een zone met bewolking en neerslag bove de Britse eilanden langzaam naar ons land op. Hoewel het gebied, dat de voorste begrenzing vormt van zachten lucht, in betekenis afneemt moeten we toch rekening mee houden dat het vaker bewolkt dan zonnig zal zijn. Bovendien bestaat er een kleine kans op wat regen of ee; bui. De temperaturen blijven met maximaal 12 graden aan de lage kant maar daar staat tegenover dat het nau welijks waait. Later deze week kan er ook op donderdag nog wat regen vallen maar daarna gaat de kraan waar schijnlijk dicht, komt er meer zon en lopen de tempera turen dus een aantal graden op. Gisteren zijn er vooral tijdens de ochtend, toen een actie ve storing over ons gebied trok, fikse buien gevallen. Zo tussen 10 en 11 uur kwam het tot zware windstoten (90 kilometer per uur), hagel en onweer. Boven zee werden zelfs waterhoosachtige verschijnselen waargenomen. Verder was het in de buien maar 7-8 graden. Dankzij ge regeld zon in de middag (wat een mooie wolkenluchten) werd het maximaal nog dik 12 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met woensdag. Noorwegen: Veel wolken en vooral van daag enkele regen- of sneeuwbuien. Met name in het zuidoosten ook ge regeld zon. Soms veel wind. Maxima uiteenlo pend van rond het vries punt in Lapland tot circa 10 in de buurt van Oslo. Zweden: Wolkenvelden en af en toe regen of sneeuw. Ir het westen zoetjesaan opkla ringen en overwegend droog. Middagtempera- tuur iets onder nul in Lapland en zo'n 7 graden in het zuiden. Denemarken: Wisselend bewolkt en en kele buien, later in het noorden kans op sneeuw. Middagtemperatuur da lend naar 5 graden in het noordoosten en 10 in het zu Engeland, Schotland, Wales den. Ierland: Van het westen uit toenemende bewol king, gevolgd door regen. In het zuidoos ten van Engeland eerst nog droog en wat zon. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden, in Zuid-Engeland enkele graden hoger. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en enkele, moge lijk pittige, buien. Een stevige en frisse noordenwind en maxima rond 12 gra den, in de Ardennen lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en eerst vooral in het oosten, later ook in het westen bui en. In de Vogezen en Jura kans op sneeuw. Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of in de omgeving van Nancy tot 17 graden op morgen in de Vendee. Portugal: Droog en vrij zonnig Middagtempera tuur op de meeste plaatsen tussen 25 en 30 graden. Madeira: Geregeld zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 22 graden. Spanje: Flink wat zon. vooral in het zuiden In het noorden ook wolkenvelden en een enkele bui. Langs de Costa's in het zuid oosten ook stapelwolken en kans op een lokale regen- of onweersbui. Langs de zuidkust veel wind. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 19 langs de Golf van Biskaje tot 25 graden in An- dalusië. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig maar lokaal wel mist of laaghangende bewolking. Droog. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, eerst kans op zware buien. Middagemperatuur ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele buien. Langs de Cote d'Azur droog en flink wat zon, vandaag ook elders meer zon. In het zuidoosten waait een forse Mistral- wind. Maxima oplopend naar ongeveer 20 graden, in de buurt van Lyon zo'n 15 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Maxima rond 23 graden en een stevige noordelijke wind. Italië: Veel wolken en een aantal forse regen- of onweersbuien. Plaatselijk veel wind. Middagtemperatuur variërend van onge veer 14 graden in het noorden tot rond 21 in het zuiden en op Sicilië. Corsica en Sardinië: Veel wind. Verder wisselend bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 20 graden, in een bui veel lager. Malta: Wisselend bewolkt en kans op een stevi ge regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur omstreeks 22 graden. Griekenland en Kreta: Geregeld zon en een aantal fikse buien, soms met onweer en vrij veel regen Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den, bij langdurig regen veel lager. Turkije en Cyprus: Zon, maar ook wolken en plaatselijk for se regen- of onweersbuien. Ten oosten van Antalya veel droger en meer zon Middagtemperatuur variërend van 21 graden op de Dardanellen tot 27 op Cy prus. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd (bunge)regen, in de Zuid-Duitse Alpen ook sneeuw. Fris met maxima tussen de 5 en 10 graden Zwitserland: Bewolkt en af en toe regen, in sneeuw. In het zuiden flink droog. Middagtemperatuur or graden. Oostenrijk: Veel bewolking en af en toe rt, bergen sneeuw. In Stiermark! rinthië overwegend droog en zon. Daling van temperatuur ma tussen 5 en 10 graden. Polen: Veel bewolking en van tijd tot li in de bergen sneeuw Middag tuur ongeveer 7 graden. Tsjechië en Slowakije: Meest bewolkt en af en toe reg bergen sneeuw, 's Middags graden. Hongarije: Wolkenvelden en vooral mo Middagtemperatuur flink dak iets onder de 10 graden. WOENSDAG 15 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.05 Zon ond» Maan op 18.44 Maan on: Waterstand IJmuiden Katwijl Hoog 03.26 15.47 02 55 Laag 11.40 23.35 11 21 Weerrapporten 14 oktober 08 ui' Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam licht bew halt bew regenbui licht bew. wind M nw2 12 ver 1 12 wnw3 wnw3 12 w3 11 nnwö 12 ver 1 12 Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene hall bew half bew. licht bew hall bew. wnw3 11 n5 13 w4 10 ozo 3*" 28 Berlijn Boedapest Bordeaux half bew onbew nw3 10 nnw3 H n3 11 Dublin Frankfurt half bew half bew. w2 10 w.s. 0 31 w3 11 wnw5 6 Helsinki Innsbruck Istanbul half bew regenbui half bew w s 0 3 no 2 10 no 5 2< ver 1 U Kopenhagen Las Palmas Lissabon onbew half bew. n 7 5 n8 23 no 5 23 Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou Munchen zwaar bew licht bew licht bew regen regen wnw2 12 wnw2 6 n 1 15 nw3 22 w s 0 20' nw 7 2j Oslo Pariis Praag licht bew. half bew nnw4 13 Er Split Stockholm Warschau Wenen halt bew halt bew regenbui regen w.s 0 2' n2 20 0 1! wnw5 12 Zürich Bangkok half bew weerlicht wl 1! :.'o 3 rs'o l n2 24 n8 23 w s 0 13 nol 33 zzw3 21 Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv regen half bew Tunis Vancouver licht bew regen r. J Uschi Bevers toont de Novib-kalender, waarin vooral een positief beeld van Derde wereld wordt geschetst. FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18