Nuis zet voormalig klooster Vlodrop op monumentenlijst Noordzee Airport een uitdaging Kerk Samenleving 'Inspraak in pauskeuze' Niet-katholieken steeds vaker ter bedevaart Leidsch Dagblad HRUVENDE LEZERS Slapeloosheid door bulderende vliegtuigen DINSDAG 14 OKTOBER 1997 REDACTIE* DICKV Ter Schure weer aan het werk den bosch Bisschop Ter Schure van Den Bosch is weer volop aan het werk. Hij is voldoende hersteld van de openhartoperatie die hij begin dit jaar onderging. Ter Schure werd in januari door hartritmestoornissen getroffen. Een openhartoperatie en kort daarna een ingreep aan de bloedvaten in een been bleken nood zakelijk. De bisschop heeft in juni wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd bij paus Johannes Paulus II zijn ontslag aange boden. Poppenspeler André Verhagen. foto pr Poppenspel in Maranatha-centrum katwijk Het jeugdouderlingen-overleg van de Hervormde Kerk in Katwijk houdt morgen een poppenvoorstelling. De bekende poppenspeler André Verhagen speelt in het Maranatha-centrum aan de Poolster, daarbij begeleidt hij zichzelf op de accordeon, draailier of luit. Kinderen mogen meedoen met het poppenspel en de meezingen met de liedjes. Op deze wijze probeert Verha gen 'iets te laten zien van de liefde van de Here God voor deze wereld'. Kinderen vanaf 5 jaar zijn van 14.00 tot 15.30 uur wel kom, de toegang is 2,50 gulden. Kunstwerk herinnert aan pausbezoek krakow Een blok graniet van 26 ton herinnert in Kraków (Po len) aan de bezoeken die paus Johannes Paulus II aan deze stad heeft gebracht. Het kunstwerk staat in het park waar de paus de drukbezochte openluchtmissen hield. De onthulling is donder dag. Dan is het negentien jaar geleden dat aartsbisschop Karol Wojlyla van Kraków tot hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk werd gekozen. Het materiaal is afkomstig uit het Tatragebergte, een geliefd oord van de paus in de tijd dat hij nog topfit was. Op het blok graniet staan de woorden: 'U bent de rots', een verwij zing naar Jezus' woorden tot Petrus. In de Rooms-Katholieke Kerk wordt Petrus, een van de twaalf apostelen, als de eerste paus vereerd. Maharishi University woedend DE SPITS ZOETERMEER/VLODROP ANP Tot woede van de Maharishi University of Management heeft staatssecretaris Nuis van Cultuur het voormalige St. Lud- wigklooster in Vlodrop (L.) als rijksmonument aangewezen. Het uit 1904-1909 daterende complex heeft architectuur- en cultuurhistorische waarde. De universiteit die er reeds enkele jaren in gevestigd is, wil het complex zo snel mogelijk la ten slopen om er nieuwbouw te kunnen plegen in overeenstem ming met de vedische bouw kunst. Daarin wordt rekening gehouden met de natuurwet ten. Daaraan voldoet het huidi ge gebouw niet. Bovendien be tekent het besluit van Nuis uit stel van de nieuwbouwplannen. Sloopvergunning Het gemeentebestuur van Roer dalen had eind vorig jaar al een sloopvergunning verleend. Ver volgens verzochten de Heem- kundevereniging Roerstreek en het Cuypersgenootschap (ver eniging tot behoud van negen tiende- en twintigste-eeuws cul tuurgoed in Nederland) de staatssecretaris het complex als rijksmonument aan te wijzen. De Maharishi-universiteit hoopt met steun van de plaatse lijke en provinciale overheid haar doel te kunnen bereiken. Dat is de bouw van een nieuw complex, gebouwd volgens Ma harishi Sthapatya Veda. Deze bouwkunst is in overeenstem ming met de natuurwetten. „Veel lijden, ziektes, relatiepro blemen etcetera kunnen wor den voorkomen als mensen wo nen in huizen die goed georiën teerd staan in harmonie met de kosmische orde",' aldus een persbericht. Als een eigenaar een gebouw niet als monument wil hebben, dan is dit moeilijk als monu ment te handhaven, zegt direc tiesecretaris W. van den Berg van de universiteit in een toe lichting. Er zal op grond van de Monumentenwet een sloopver gunning worden aangevraagd. Want sloop is nodig om de nieuwbouw te kunnen realise- De keuze van een nieuwe paus moet niet alleen aan een aantal kar dinalen worden overgelaten, maar heel het kerkvolk moet daarbij worden betrokken. Daarvoor is een profielschets van een paus no dig. Dit staat in het slotmanifest van 'Wij zijn de kerk'. Deze inter nationale beweging van vernieuwingsgezinde rooms-katholieken kwam van 11 tot 13 oktober voor het eerst in Rome bijeen. De deel nemers kwamen uit 23 landen. Uit Nederland waren 35 leden aan wezig van 'Kerk hardop', de stichting die het referendum voor ver nieuwing in de RK Kerk had georganiseerd. 'Wij zijn de kerk' pleit verder voor een universeel concilie, dat op korte termijn moet wor den gehouden. Zo'n concilie moet bijdragen aan de wereldvrede en aan de verzoening tussen de kerken. Het was zaterdag precies 35 jaar geleden dat het Tweede Vati caans Concilie werd geopend. Het vernieuwingsproces in de Rooms-Katholieke Kerk, dat hiervan het gevolg was, is volgens 'Wij zijn de kerk' al weer lang geleden tot stilstand gekomen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Rijssentwijk 6) P. Mole- naarte Scherpenzeel(Gld); te Game ren A.C. Rijken té Houten. GEREF.KERKEN Beroepen te Oud-Beijerland als geestelijk verzorger van 'De Egmont- shof' (part-time) W.M. van der Vegt, wonende te Oud-Beijerland, alwaar hij reeds werkzaam was en die dit be roep heeft aangenomen; te Silvolde- Gendringen mw J E. Krösschell, kan didaat te Silvolde, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Hilversum (SOW, wijkgemeente Noord-Oost) mw. drs. W.A.M. Kelder te Zwammerdam. Beroepbaar: ds. W.M, van der Vegt, proponent te Oud-Beijerland, overge komen uit de Ned.Geref.Kerk te Ba- rendrecht. GEREF. KERKEN VRIJG. Bedankt: voor Hattem A.O Reitsema te Bunschoten-West; voor Haren B. Luiten te Zwolle-Centrum. GEREF.GEMEENTEN Beroepen te Goudswaard A. Bac te i bedankte voor Poort- Bedankt: voor Leerdam G.J. van Aalst te Ridderkerk; voor Aagtekerke A.B. van der Heiden te Utrecht; voor Rot terdam-Centrum G. Mouw te De Valk- Wekerom. EVANG.LUTH.KERK Beroepen: te Doetinchem(part-time) mw. drs. IJ. de Mol-Buizert, kandi daat te Apeldoorn, die dit beroep heeft aangenomen. Ook sportieve prestatie speelt soms een rol UTRECHT ANP Steeds meer niet-katholieken nemen deel aan bedevaarten. Jongeren en vitale VUT-ters trekken de wandelschoenen aan en zetten koers naar bede vaartsoorden. Daarbij blijkt niet alleen innerlijke reflectie, maar ook sportieve prestatie een doel te zijn. Dit schrijft di recteur H.L.M. Defoer van het Museum Catharijneconvent in Utrecht in de catalogus van de expositie Bedevaarten in Ne derland. De tentoonstelling be steedt alleen aandacht aan Ne derlandse bedevaartsplaatsen. Rhenen met de heilige Cunera en Den Bosch met Maria ko men in het middeleeuwse deel aan de orde, de Mariaoorden Heiloo en Kevelaer, gelegen in Opper-Gelre, in de tijd van de republiek en de Martelaren van Gorcum in Brielle voor de 19de en 20ste eeuw. Daarin worden ook de ontwikkelingen in Keve laer en Heiloo behandeld. De samenstellers Casper Staal en Mare Wingens wijzen in de inleiding van de catalogus op de 'wenende' Mariabeelden in Brunssum en in Volendam. In Limburg huilde het beeldje hars, in Volendam constateer de de politie mensenbloed. Beide madonna's laten zien dat er nog altijd behoefte is aan heilige plaatsen en bedevaar ten daarnaartoe, schrijven Staal en Wingens. „Zoals ook in het verleden het geval was, uiten de gemoederen zich niet alleen in oprechte vroomheid, maar ook in ongeloof, nieuwgierig- heid, spot en vervolging." ANNO 1897 Donderdag 14 October LEIDEN Vrijdag 15 October hoopt J. Taffijn, letterzetter, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren bij de firma Brill, aan den Ouden Rijn alhier, in dienst trad. WOUBRUGGE Woensdagmorgen werd hier een vaartuig door de Heimanswetering door middel van een z.g. treklijn voortgetrokken door een ruim 20-jarige dochter van den op varenden schipper. Ongelukkigerwijs kwam de lijn vast te ra ken aan de vin van een passeerende stoomboot, met het ge volg, dat de ijverige trekster, die vergat zich van de lijn te ont doen, een eindweegs te water wera vooitgesleurd, totdat zij door reddende handen behouden aan boord werd terugge bracht. NOORDZEE Ten einde de visschers op de Noordzee in staat te stellen onmiddellijk de oorlogsschepen, waarmede het politietoezicht op de visscherij aldaar wordt uitgeoefend, van andere vaartuigen te onderscheiden, is door den minis ter van marine bepaald, dat de Nederlandsche politiekruisers voortaan aan den voortop een wimpel zullen voeren in den vorm van een gelijkbeenigen driehoek; door de lijnen, die den tophoek met het midden van de basis, en de middens van de opstaande zijden van den driehoek vereenigen, is het vlak van den wimpel in vier vakken verdeeld, die kruisgewij- ze blauw en geel zijn gekleurd. ANN01972 zaterdag 14 oktober LEIDEN Met ingang van 30 oktober zet de NZH een twee de sneldienst in tussen de Leidse regio en Den Haag, in welk gebied het openbaar vervoer moet worden bevorderd met net oog op de afwijzing van de aanleg van de Leidse Baan. Na de snelbus van Leiderdorp via Leiden en Voorschoten komt er nu één van Noordwijk en Katwijk via Wassenaar naar Den Haag. De bus gaat rijden van maandag t/m vrijdag en heeft in de spits een frequentie van een half uur, overi gens een uur. In vergelijking met de huidige diensten geeft de sneldienst een winst van een half uur op het traject van de kust naar Den Haag. WASSENAAR Anderhalf miljoen gulden heeft Wassenaar nodig om een deel van het rioleringsnet, dat in zeer slechte toestand verkeert, weer in orde te brengen. Kleine instortin gen, die gevaar voor het verkeer opleverden, deden al het ergste vermoeden. Bij onderzoek bleek, dat over enkele kilo meters lengte (het genele rioolnet meet 82 km) het beton ge heel verzeept is en als los zand aan elkaar hangt. De voegen tussen de buizen vertonen zulke kieren, dat het rioolwater de grond in loopt. In zeven jaar zal Wassenaar aan de onfrisse toestand een einde maken. Een kilometer vervanging komt buiten de kosten van herbestrating op een kwart miljoen. De Achterweg staat bovenaan het lijstje en voorts; 1973 School straat e.o., deel Lange Kerkdam; 1974 Herenweg, Tuinpad; 1975 de Windlustweg e.o.; 1976 Bloemcamplaan e.o.; 1977 Groot Hoefijzerlaan e.o.; 1978 Deyleroord. Tc Ik leg alvast een nieuwe loop brug uit naar onze nieuwe Noordzee Airport. Hotel Noord zee zal er klaar voor zijn als de Airport er komt. Vanuit het zon nige Zuid-Afrika zie ik het al voor me. Holland Airport kun je het beter noemen. Een pracht van een kans om in de wereld-economie mee te blijven draaien. Een vliegveld op afstand met vergezichten op de zee, de duinen en het achter land. Wat wil je nog meer? Noordzee Airport zal voor de nieuwe generatie werk en wel vaart brengen. Een hoogstaand technologische ontwikkeling kunnen wij Hollanders hier uit voeren. Daar zijn wij juist zo goed in. De problemen over winnen en een economisch draagvlak creëren voor de vol gende eeuw. Wat een fantasti sche uitdaging. Je moet ontwikkelingen niet gelijk afwijzen, maar eerst eens rustig op je in laten werken. De voordelen zijn geweldig als je het ook wilt zien. Vliegtuigen gaan kijken is wat miljoenen mensen al doen en is iets waar ze veel plezier aan beleven. Op de vliegshows komen honderd duizend mensen af en genieten van de technische revolutie. Gaan wij straks op de scooter en de fiets weer naar Katwijk en Noordwijk: naar het strand, naar de zee, naar de vliegtuigen. Je hoort ze niet, maar ziet ze KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, f. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindred. regio f. Blok, chef eindredactie algemeen W.f. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek Redactie Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigin: verstrekken tot het automatisch; van het abonnementsgeld, ontva korting per betaling. VERZENDING PER P( per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 1 Voor mensen die moeilijk lezen,! ogen hebben of blind zijn (of eer leeshandicap hebben), is een samen jj] het regionale nieuws uit het Leidsch: geluidscassette beschikbaar. Voorirf 0486-486480 (Centrum voor Gesp' V( Lectuur, Grave) Flaneren op de boulevard met een Zee Airport op afstand. Utopie of straks werkelijkheid? foto archief wel. Flaneren op de boulevard met een Zee Airport op afstand. Foto's maken van alles wat er te zien is. Lekker uitslapen van alle vermoeienissen in de Noord- wijkse hotels, en deze zitten dan lekker vol. En dromen van alle mensen die rondreizen in su- pertreinen die over een mono rail razen, flitstreinen die je haast niet hoort en vliegtuigen die je haast niet hoort. Noordzee Airport Holland moet je vanaf een afstand bekij ken, dan is het ook niet zo groot als het wel lijkt. Met een verre kijker op de boulevard en wan delpaden in de duinen wordt Noordwijk de mooiste bad plaats van de kust. Afgewisseld met kunstwerken zullen velen dit alles komen bewonderen. Cultuur en ontwikkeling in een badplaats verenigd, dan halen wij de palmen ook weer van de boulevard en is een ieder tevre den. De kunstwerken passen ook in het provinciaal beleid voor de kustplaatsen en zo ook Noordzee en Schiphol Airport. Je kunt er van wakker liggen of van gaan dromen. Noordzee Airport Holland, een droom of werkelijkheid? De tijd zal het leren. Ik hoop het nog te beleven. Wat een uitda ging! C. van Duyn, Rijnsburg. K E N H mm U I z Naar aanleiding van het stukje Vliegtuigen boven Voorschoten in de rubriek Schrijvende Le zers van 4 oktober 1997 teken ik het volgende aan. Sinds vele jaren woon ik aan de R. Wagnerlaan te Voorschoten. Geleidelijk aan is de door mij als hinderlijk ervaren geluids overlast van (dalende) vliegtui gen - een subjectief oordeel - gegroeid en wel in zo'n mate dat ik zeker sinds 1993 een ge regeld beller van de Commissie Geluidshinder Schiphol ben. In het bijzonder 's nachts en tij dens de vroege morgenuren (ongeveer 5.00 uur) veroor zaakt het gebulder van dalende vliegtuigen bij mij wakker wor den en slapeloosheid. Het lawaai vindt zijn oorzaak in de te lage eindnaderingshoogte van de landingsbaan van Schiphol (niet van Valkenburg, dat wordt anders benaderd, al thans meestal). Daarom wordt het woongebied (van de R. Wa gnerlaan) veelal op te lage hoogte gepasseerd. De vlieg tuigprocedures zijn naar mijn lekenoordeel ook steeds ver schillend, te vaak treden duide lijke discontinuïteiten op in motorvermogen. En nog afgezien van mijn - subjectieve - oordeel over het lawaai: hoe staat het met de milieuverontreiniging door de uiüaatgassen? De auto laten staan, maar Schiphol... Het oordeel staat vast: Flauwekul. Toch meen ik er - voor het eerst in mijn 68-jarige leven - goed aan te doen te reageren op een stukje in de krant. In de stellige verwachting van een aangename en vruchtbare ver dere discussie. P.C.J. van der Graag, Voorschoten. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth. 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdie Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woeis c 13.00 t/m vrijdag 13,00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071 -5178178): dagelijks 14 30-15.15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie- naast de gewone bezoektijden, voor partnei bovendien van 10.30-11.15 en van 19.45-21.00 u Special Care Unit 1030-11 00u., 15.00-15 30 en 19.00-19.30u ennac Kinderafdeling: 10 30-12 00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), n RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545dagelijks 14.00-15.00 u en 18.30-19.30 u„ klasse Ie daarnaast ook 11 15-12 00 u Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u. en 18.30-19.30 u. (voorpt 21.00 u.). Kinderafdeling 14.30-19.00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IQ: 14.00-14.30 en 18.3 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen] 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verpleg» overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19.30 u., met uitzondering Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14.00-17.00 en 19 00-21.00 Infectieziekten en Interne Geneeskunde. 15.00-19.30 u. Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15.30-16.30 en 18.30-19.30 u. ('s a voor kinderen onder 12 jaar). Klinische Oncologie: 10.30-12.30 en 14 15-20 00 u Maag-, darm- en leverziekten-14 15-16.00 en 18.30-19.30 u Neurologie: 14.30-15 15 en 19.00-20.00 u. Nierziekten/Niertransplantatie: 14.00-17 00 en 19 00-21 00 u Verloskunde. 14.15-15.00 en 18.15-19.00 u. (voor partners en eigenkinC overleg.) hotéL ORANTE

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12