eiden Regio Valkenier op jacht in Leiden NA 'K O moet de markt op' Die schelp valt steeds van mijn oor Schaatsers zijn vaste ochtendje kwijt tadsbank blij met pet schuldsanering Oefening met takkenzaag GERECHT NSDAG 14 OKTOBER 1997 yi o Het ministerie van I defensie handhaaft de verhuisregeling voor de medewerkers van het MEOB in Oegstgeest. Opheffen /t gr GroenLinks in Alke- I 3 made overweegt zichzelf op te heffen, om dat er te weinig 'werken de' leden zijn. leiden vervolg van voqrpagina Wethouder A. Pechtold zegt niet goed te begrijpen waarom K O voor de oplossing van de pro blemen 'zich toch weer tot de gemeente wendt'. „Het bestuur zou nu toch eens moeten besef fen dat het de markt op moet rrtet haar plannen. Die omslag in het denken is hard nodig." De gemeente wil in de gehele culturele sector overschakelen op 'het inkoopmodel', zegt Pechtold. „De gemeente geeft daarbij aan welke activiteiten zij waardeert en welke zij niet wenst te subsidiëren. In het ver leden subsidieerden wij instel lingen, nu bepaalde activiteiten. Het is aan de instellingen om ongesubsidieerde activiteiten voort te zetten of te beginnen." „De besprekingen met cultu reel centrum de X zijn volgens hetzelfde patroon verlopen. Daarvan heeft de gemeente als het ware de zogeheten 'wereld muziek' ingekocht. Van andere zaken moet de X nagaan of daar een markt voor is. Ik krijg een beetje de indruk dat deze bood schap bij K O het slechtst is doorgedrongen." Over de terugkeer van Weber naar K O merkt de wethouder op: „Het besluit hem terug te nemen, is door het bestuur van K O genomen. Dat staat de K O -bestuurders geheel vrij. Ik vind het moeilijk om over per sonen en functies te praten, maar wat ik hier verder nog wel over kwijt wil, is dat er ook an dere oplossingen waren. K O wilde echter per se de heer We ber terug." HOOFDLETSEL Een 59-jarige Leidse fietsster is gistermiddag met hoofdletsel naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Ze verleende op de IJsselmeerlaan geen voor rang aan een 34-jarige Leidse automobiliste. Die kon een aan rijding niet voorkomen. iverschilligheid over verdwijnen ziekenomroep iendorith ligtvoet Ze draaiden al jaren elke dins dagochtend hun rondjes in de Leidse Ijshal. Een min of meer vast clubje, waarvan een aantal schaatsers in de zomer de con ditie op peil hield door samen te fietsen. Anderen gingen bui ten het seizoen hardlopen in de duinen. Maar de schaatslessen op dinsdagochtend zijn verle den tijd. „Dat is door het be stuur van de stichting Leidse Ijsbaan van het ene op het an dere moment afgeschaft", zegt een boze Henk Scheerder. De stichting vond het niet langer verantwoord om lesschaatsers tegelijk met recreanten op de baan te laten. Scheerder heeft zich opge worpen als woordvoerder van de dinsdagochtendclub. In een brief aan het bestuur schrijft hij, dat met de maatregel een grote groep schaatsenrijders is gedupeerd. „Mensen die jaar in jaar uit op een recreatieve ma nier de schaatssport beoefen den onder leiding van enthou siaste trainers." En juist dat ontbreekt er nu aan, zegt de Leidenaar. De schaatsers kunnen nog wel hun rondjes rijden op hun vaste ochtend, maar er is nie mand meer die hen met een kennersoog in de gaten houdt. „Je doet geen oefeningen meer, er is niemand die op je let. Dus je wordt ook niet beter meer. Nee, voor ons is de lol eraf', zegt Scheerder. Hij wil de ergernis van een bezoek aan de ijshal niet eens meer meemaken. „En dat geldt ook voor veel van de anderen. Dus we gaan nu naar Den Haag, of naar Haarlem. Daar krijgen we ook geen training, maar dan worden we tenmin ste niet meer aan die vervelen de geschiedenis herinnerd." Wat de schaatsers vooral steekt, is het feit dat totaal niet met hen is gesproken over het besluit. Scheerder: „Er is totaal geen inspraak geweest. Het is niet eens aan het eind van het vorig seizoen gemeld, zodat we ons erop konden voorbereiden. Het verbaast mij dat dat nog kan in deze tijd: dat je een be sluit neemt zonder de mensen om wie het gaat." „De mensen hielden die dinsdagochtend altijd vrij. Er zit een leraar bij, een arts, dus er moest echt wel wat geregeld worden. Maar we hoorden eind september alleen maar bij ge ruchte dat de training op onze ochtend werd afgeschaft. En officieel wisten we het pas toen eind september de advertentie over het nieuwe seizoen in de krant kwam." Scheerder heeft als recreant al tal van sporten beoefend. En, zegt hij „trainen met een groep .is echt het leukste dat er is. Als je dat jaar in jaar uit doet ont staat een band. Dus het is heel vervelend als dat zomaar in eens ophoudt." Voorzitter Henk Vergeer van de stichting Ijshal Leiden legt uit dat het schrappen van het lesschaatsen op de dinsdag morgen een weloverwogen be sluit is. „Er zijn in het verleden al wat ongelukjes gebeurd doordat naast de beginnende schaatsers die les krijgen, ook recreanten en scholen op de baan zijn. Omdat we willen voorkomen dat er straks grote ongelukken gaan gebeuren, hebben we besloten om een aantal uren speciaal aan te wij zen voor de lessers. Die kunnen dan beschermd schaatsen, ter wijl er niemand anders op de baan is." De stichting heeft in het nieuwe seizoen op maandag-, woensdag- en vrijdagochtend vijf kwartier vrij gemaakt voor lesschaatsers. Vanavond be spreekt het bestuur de moge lijkheid om voor het dinsdag ochtendgroepje op de dinsdag middag een uurtje vrij te ma ken. lewelddadige tasjesroof den Bij een brute diefstal van haar tas liep een 84-jarige Leid- gistermiddag een diepe snijwond en diverse schaafwonden i, De vrouw liep over de Van den Brandelerkade toen zij plot ing-door een onbekende fietser tegen de grond werd geduwd, [fietser, een man van naar schatting tussen de 18 en 30 jaar, eep haar tas en ging er vandoor. 'al door bouwplaat iden. Een 27-jarige bromfietser kwam gisterochtend ten val op !t Vijf Meiplein. De val werd vermoedelijk veroorzaakt door en ijzeren bouwplaat die op een bedrijfsterrein lag. Het slacht- fer moest met letsel aan beide benen naar het AZL worden lergebracht. De valkenier uit het Brabantse Uden is door de ge meente Leiden uitgenodigd 'om te praten over de meeuwenoverlast in de stad. Milieu-ambtenaar H. van Noppen en valkenier I. van Lanen hebben inmiddels telefonisch met elkaar gesproken. ecteur J. Siebolts van de dsbank is zeer gelukkig met i nieuwe wettelijke regeling ir schuldsanering bij particu- en, die naar verwachting verwege volgend jaar in wer- ig treedt. De oude faillise- ïtswet, die uit de vorige iw stamt, werkt niet goed or 'gewone mensen' met ulden. foor zo'n zestig procent van nensen, die nu bij de Stads- ik aankloppen voor schuld- ering, kan geen regeling ge- ffen worden, schat de direc- ir. „De stadsbanken werken geruime tijd met een ge- gscode schuldsanering. Er slaat echter een probleem we met de schuldeisers geen inelijke regeling kunnen ffen. Dat verandert echter t de nieuwe wet. Lukt het in de nieuwe situatie niet een minnelijke regeling te ffen, dan kunnen we naar de hter stappen voor een wette- leschuldsaneringsregeling. Ik wacht dat we van die zestig icent, die we nu niet kunnen pen, straks een aanzienlijke iep wel kunnen helpen, ind jaren zeventig al trokken directeuren van de Krediet- ïken aan de bel omdat de le faillisementswet slecht uitpakte voor particulieren met schulden. Er was toen een haus se aan particuliere schuldeisers. De wettelijke regeling, waarover het parlement nu moet beslis sen, heeft lang op zich laten wachten. De afgelopen maan den zat Siebolts als voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Kredietbanken (NWK) in een projectgroep om de laatste plooien uit het aangepaste voorstel te strijken. „Straks zal het voor crediteu ren moeilijker worden om nee te zeggen tegen een regeling", verwacht hij. „De nieuwe wette lijke regeling heeft anders dan de oude faillisementswet meer oog voor de problemen van de debiteuren. In plaats van advo caten worden kredietbanken aangesteld als bewindvoerders. De nieuwe wet is veel vriende lijker; het woord failliet wordt niet meer gebruikt." Hoeveel mensen straks zullen aankloppen* voor schuldsane ring, kan Siebolts niet schatten. „Permanent zit een wisselende groep van zo'n 200.000 mensen in ernstige financiële proble men. Ik kan me voorstellen dat er, vanwege die zestig procent die tot nu toe niet geholpen kon worden, een stuwmeer is ont staan van mensen die een schuldsaneringsregeling willen treffen." leiden caroline van overbeeke „Deze of volgende week heb ben we opnieuw contact en maken we een afspraak. Van Lanen is in elk geval bereid om met ons te praten over de aan pak van het meeuwenpro bleem", aldus Van Noppen. De Brabantse beroepsvalke nier had eerder al laten weten wel brood te zien in de jacht op de zilvermeeuwen die vooral in de zomermaanden de Leidse binnenstad teiste ren. Het 'eierenbeleid' van de gemeente waarbij de meeu weneieren worden vervangen door kalkexemplaren, werpt weinig vruchten af. Van een vermindering van de meeu wenpopulatie is in elk geval geen sprake. Vossen Vooral in de maanden april tot augustus krijsen de dieren wat af, omdat ze dan hun jongen grootbrengen en hun territori um verdedigen. De vogels ko men naar Leiden omdat ze door de vossen uit het duinge bied worden verjaagd en in de stad goed aan hun voedsel kunnen komen. Ambtenaar Van Noppen: „Ondanks ons eierenbeleid zag ik dit jaar veel jonge vogels in de stad. Blijkbaar waren er heel wat nesten die wij niet hebben gevonden. Probleem is dat de vogels na een succes vol broedsel volgend jaar te rugkeren naar dezelfde plek om te nestelen. Het probleem is dus nog niet opgelost. Wel licht dat de valkenier uitkomst brengt." Al eerder had de gemeente contact met een valkenier, maar die weigerde omdat hij bang was dat zijn vogels zich te pletter zouden vliegen tegen de hoge gebouwen en ramen. „Maar dat is jaren geleden. Daarom hebben we niet meer aan deze mogelijkheid ge dacht. Nu deze man uit Bra bant te kennen heeft gegeven niet afwijzend te staan tegen over de jacht in de stad, is dat wellicht een mogelijkheid." Als de valkenier, die 36 val ken en haviken in gevangen schap heeft getraind, inder daad naar Leiden komt, zal hij de meeuwen met zijn roofvo gels overigens niet afmaken maar verjagen. „Bij de jacht zal er wellicht een meeuw sneuvelen en die ene dode vo gel kan afdoende zijn om de rest flink schrik aan te jagen", aldus de valkenier. het aan de patiënten in* het idemisch Ziekenhuis ligt, irft de ziekenhuisomroep een mloze dood. „De zender lort steeds", zegt de één. „Als die schelp aan mijn oor zet, lor ik alleen maar klassieke iziek", zegt de ander. De leste patiënten staan onver- liiiig tegenover de beslissing n het ziekenhuis om de om- fi aan het einde van dit jaar zwijgen op te leggen. Men idt de omroep hooguit aardig or slechtzienden. Maar voor hzelf? Nou, nee. .Ik lig hier vijf maanden per irzegt Katwijker W. van der nt „Maar als ik hier lig, kijk ik ter televisie. De ontvangst n de ziekenhuisradio is vaak tht, er zijn veel storingen, il keus is er ook niet. Altijd ssieke muziek en dat ben ik vijf minuten zat. Hij wijst ar een gettoblaster op het chtkastje. „Als ik toch wil steren, zet ik dat ding wel ien verpleegster meldt dat oral patiënten die langer in ziekenhuis liggen naar de kenhuisomroep luisteren. Als verveling toeslaat, wil men ouderwets uitziende schelp gwel eens om het oor leggen, ook kinderen zouden graag ir aangevraagde plaatjes luis- ren. Maar juist patiënten die al tan of maanden in het zie- ihuis liggen, reageren lauw 1 de mededeling dat de om- 'P stopt. Sommige patiënten, ®ls Leidschendammer L. Kou- ohoven, geven niets om ra- 1 of televisie. En een Hage- ar die op de hartafdeling ligt, oft wel wat anders aan zijn °fd dan het luisteren naar z°ekplaatjes. on oudere Leidenaar drinkt hot restaurant een kop koffie, foopt slecht en is slecht- nd. Volgende wbek gaat hij or eens naar het ziekenhuis 'r een operatie. Televisie kij- 1 is er voor hem niet meer bij, n' hij ziet slechts schimmen, de ziekenhuisomroep dan ;n uitkomst? Toch niet, zó „Ik luister weinig als ik in ziekenhuis ben. Dat ding steeds van mijn oor.". °ch heeft tijdens een vorig oek wel eens een verzoek je aangevraagd. „Ramona Plantjes Keurig kostuum, net koppie, knap montuurtje. Studentje be drijfskunde aan de de respecta bele Erasmus-universiteit in Rotterdam en woonachtig in het lommerrijke Oegstgeest. Wat heeft zo'n heertje in de dop met de juiste toekomstperspec tieven nu in vredesnaam te zoe ken in het beklaagdenbankje van politierechter Kingma aan het Rapenburg? Welnu, dat vroeg hij zichzelf dus ook hard op af. Hij was zich van geen kwaad bewust, zo liet hij uit alles blij ken. Want wat nou, die 140 hennepplanten op het dak van zijn woning en die 40 andere in de tuin van zijn ouders? Die maakten slechts deel uit van een wetenschappelijk onder zoekje naar kristallen en wa ren onderdeel van zijn hobby, zijnde het plantenrijk in het al gemeen en de hennepsoorten in het bijzonder. Tien verschil lende typen had hij uitgezaaid en hij vond het gewoon leuk om ze te verzorgen en te zien opgroeien. Heus, echt niet meer dan dat. Nee, natuuuuurlijk had hij geen commerciële bijbedoelingen gehad. Kon je dat roken dan, die hennep? Of de opbrengst daar van eventueel met dikke winst verhandelen? Nooit geweten. En trouwens, had hij niet alles in grote openbaarheid laten groeien en bloeien? Zelfs de bu ren wisten er van, die konden het hele handeltje zo zien staan, hoor. Waarvan acte, want het was de buren inderdaad niet ontgaan, die kwekerij daar op het dak. Nu mag er in het mooie Oegst geest van alles groeien en bloei en tussen mei en augustus, maar liever geen onkruid en ne derwiet. De buren alarmeerden derhalve de politie en die rolden de boel boven dankbaar op. 'Ik vond het maar raar dat al die re chercheurs met hun pistolen binnenkwamen, alleen voor een paar plantjes', sprak de student met een staalhard gezicht. Het ontbrak er nog aan dat hij ter plekke naar zijn pochet greep. Politierechter Kingma intussen zat bijkans met zijn oren te klapperen bij het aanhoren van zoveel dommepraat. „Leest u geen kranten, kijkt u geen tv?", hield hij de man voor. „U stu deert bedrijfskunde, denkt u wel eens na over uw toekomst en wat voor effect een veroordeling .in deze kan hebben bij het zoe ken naar een baan? We praten hier wel over de opiumwetge ving, hoor. U bent toch niet zo naïef om te denken dat wij dat verhaal van die hobby geloven? Er zijn meer dan 100.000 soor ten planten op de wereld. Waar één van haar argumenten inza ke het aantonen van 's mans eerlijkheid. Het klonk opnieuw allemaal zo simpel en zo naïef, dat je het nog bijna in zijn on schuld en onwetendheid zou gaan geloven ook. Welnu, mevrouw de officier van justitie kreeg er in elk geval geen natte ogen van, of het moet hooguit van het lachen zijn geweest. „Ik geloof geen donder van het hele verhaal", sprak ze scherp. „Het klinkt vol strekt ongeloofwaardig. Daarbij, u behoort als burger de wet te kennen en het is verboden om 180 hennepplanten in huis te hebben. Ook niet voor een hob by, zo we dat al zouden geloven. Ik vraag een boete van 1.800 gulden, waarvan 600 gulden voorwaardelijk." Zoals het hoort, kreeg de stu dent van de politierechter nog het laatste woord. „Ik heb slaan huilen toen ze mijn plantjes vermoordden", deed hij nog een laatste poging om op het gemoed van mr. Kingma in te werken. Die liet zich evenwel niet vermurwen en veroordeel de conform de eis. „Helaas, uw verhaal gaat er niet in." Je zag hem daarbij denken: en dat voor een student bedrijfskun de.... ad van kaam Katwijker W. van der Bent kijkt liever te levisie dan dat hij naar de ra dio luistert. En als hij dan toch een keer een radioprogram ma wil horen, zet hij zijn get toblaster aan. FOTOLOEK ZUYDERDUIN leiden Je kan natuurlijk een gewone zaag op een stok zetten om zonder trapje takken uit bomen te zagen. Maar dat is dan wel zwaar werk. Makkelij ker is het als je met een kettingzaag aan de gang kunt gaan, maar dan wel een hele lange. De ge meente Leiden experimenteert sinds gisteren met zo'n verlengde kettingzaag voor het afzagen van van The Blue Diamonds, dat vind ik een leuk nummer. En het werd nog gedraaid ook. Ik vind de ziekenhuisomroep ze ker niet ouderwets. Voor som mige patiënten is die muziek heel belangrijk. Van mij hoeft om experimenteert u niet wat met tomaten of zo. Waarom uit gerekend met hennepplanten waar je er niet meer dan 5 van in huis mag hebben?" De student had een advocaat bij zich. De dame in het zwart deed nog een manmoedige poging om dat wat zo krom was als een hoepel weer recht te praten als een heipaal. Maar gelijk het ver haal van het studentje kwam ook haar verweer nu niet be paald geloofwaardig over. „Hij was niet uit op profijt, hij liet het aan iedereen zien", luidde takken tot een hoogte van vier meter. Medewerkers van de afdeling wijkbeheer mochten in het Ble- kerspark met het gevaarte oefenen. De eerste erva ringen waren positief. De komende tijd test de ge meente nog verschillende andere modellen takken- zagen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN de ziekenhuisomroep niet te verdwijnen. Alles verdwijnt maar. Waarom is dat nodig?" Ook van de Sassenheimse T. Lascaris mag de ziekenomroep blijven. „Ik ben hier pas een uur en blijf slechts een paar dagen. Maar ik kan me van een vorige keer nog wel herinneren dat ik de ziekenomroep gezellig vond. Ze draaiden verzoekplaatjes en je hoorde nog eens wat van an dere afdelingen. Jammer hoor, dat dat straks gaat verdwijnen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11