Toneelspelen? Dat is vooral proberen niet te spelen' 'Ga nog niet in zee met projectontwikkelaars Buijze Pers investeert in veiligheidsmaatregelen ens en Ci ef Fietsbrug op tijd klaar Bloembollenmarkt Lisse telt talloze variëteiten Leiden Regio 'Centrum van Rijnsburg moet bijzonder worden' Prima parcours Politie controleert verlichting fietsen 7 runsburg paul van der kopij rijnsburg paul van der kopij Rijnsburg moet meer doen met zijn Vliet. Dit historische stukje is heel speciaal en kan mis schien nog specialer worden, bijvoorbeeld door sommige ge deelten autoluw te maken. Die boodschap krijgt de Rijnsburgse politiek van het adviesbureau BRO dat de komende maanden een ruimtelijke visie gaat ont wikkelen voor het hele centrum: voor de winkels, voor het wo nen, voor scholen en andere so ciaal culturele voorzieningen. Voor zo'n visie hebben de poli tieke partijen, met uitzondering van de WD, 70.000 gulden over. De studies die tot nu toe zijn verricht, vinden veel raadsleden te eenzijdig. Ze zijn te veel ge richt op winkels en bovendien geregeld betaald door bepaalde winkelcentra. Er zijn nogal wat hete hang ijzers, zoals de vraag of de win kelcentra Remise en In de Hof- tuin echt samengevoegd moe ten worden, zoals de Heidemij eerder voorstelde. Bovendien blijken omwonenden van In de Hoftuin extra waakzaam sinds Albert Heijn daar groter werd en ze moesten vechten tegen al te rigoureuze ingrepen in hun buurt. „We hebben in Rijnsburg al- Ruim dertig kramen met hon derden soorten bollen staan vrijdagavond 17 oktober tus sen 18.00 en 21.00 uur en za terdag 18 oktober van 9.00 tot 17.00 uur opgesteld in de over dekte veilinghallen van de CNB aan de Grachtweg in Lis- se. Deze 24ste nationale bol- lenmarkt is gratis toegankelijk. Op de markt is een heel breed assortiment bollen aanwezig. Bovendien staan bij kraampjes kwekers die kopers een des kundig advies kunnen geven. Naast talloze variëteiten tul pen, hyacinten en narcissen, worden er ook bijzondere bol gewassen aangeboden zoals scilla's, arytrhroniums, alliums en frittilaria's. Nog voor het einde van het jaar ligt er een fietsbrug over het Oegst- geester Kanaal, tussen de Rijnsburgse Evertsenstraat en het Kat- wijkse bedrijventerrein 't Heen. De provincie eiste dat ook. Het a' CDA was bezorgd dat de gemeente geld zou mislopen, nu de brug er nog niet is. Volgens wethouder F. Vletter wordt de bmg gemaakt op het terrein van het bedrijf dat de bouwopdracht heeft binnenge sleept. Adviesbureau maakt ontwikkelingsvisie vast wat rondgekeken en eerste indrukken opgedaan", aldus H. Linders van BRO. ,,Zo viel op dat het centmm eigenlijk in drie delen uiteen valt. Winkelcen trum In de Hoftuin en omge ving, een middengebied met van alles en nog wat en tenslot te de Remise. Tussen die twee uiteinden is eigenlijk geen rela tie, zeker niet voor voetgangers. En de Remise is niet echt een concurrent voor In de Hoftuin omdat het zo'n totaal andere functie heeft, meer een soort buurtwinkelcentrum is. „Vervolgens kun je je afvra gen of er wel een relatie tussen die gebieden moet komen. En wat je met zo'n pool als In de Hoftuin doet. Is het verstandig om het daar helemaal vol te bouwen? Je moet dan wel weten of de omgeving dat kan heb ben." Zo benadrukt hij dat de toevoerwegen wel erg smal zijn en niet erg helder aangegeven. Om een goede visie te ont wikkelen op dergelijke zaken, wil het onderzoeksbureau eind oktober interviews houden met gemeentebestuurders, ambte naren, maatschappelijke groe peringen, middenstanders en omwonenden. Uiteindelijk moet er een ontwikkelingsvisie komen, die in januari naar de gemeenteraad kan. oegstgeest Eindelijk iemand die blij is met de bouwbrug over de Haarlemmertrekvaart. De woonbootbe woners wilden die brug niet vlak langs hun eigendommen, de bewoners van het Trekvaartplein hadden bezwaar tegen de aansluitende weg vlak langs hun woonwagencentrum. Maar deze crosser heeft er een prima parcours in herkend. Een echte uitdaging. Vier betonplaten, daar komt 'ie nog wel overheen. Maar of hij ook die barrage van tien weet te nemen...? foto loekzuyderduin Onder de titel 'Goed licht, al licht' gaat de politie Duin- en Bollenstreek vanaf 20 oktober extra controleren op de verlich ting van fietsen en bromfietsen. De aandacht ligt vooral lop de schoolgaande jeugd. Overtreders krijgen een 'rode kaart'. Dat houdt in dat bekeu ringen nog ongedaan kunnen worden gemaakt als overtreders binnen acht dagen hun fiets of bromfiets met een goede ver lichting aan de politie kunnen tonen. Gebeurt dit niet dan moeten ze de bekeuring beta len. Vorig, jaar kregen overtre ders eerst een gele kaart als CHEF JAN PREENEN. 071 -5356414, PLV.-CHEf HERMAN JOUSTRA, 071-5356436 WLTO waarschuwt kwekers Oostpolder waarschuwing. Na twee weken stopt de rode kaart-actie en deelt de politie direct een bekeuring uit. De boetes liggen tussen de 20 en 70 gulden. Sommige fietsenhande laren steunen de actie van de politie en geven kortingen bij aankoop of montage van een verlichtingssetje. roelofarensdveen marieta kroft Kwekers in de Oostpolder in Roelofarendsveen moeten nog niet in zee gaan met projectont wikkelaars. Dat adviseert de Roelofarendsveense afdeling van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO). „Eerst moet duidelijk zijn of er vervangende tuinbouwgrond voor deze kwekers in Nieuw- veen te verkrijgen is", licht voorzitter Jan Klein toe. „Daar na moet ook de provincie nog akkoord gaan. Het is dus nog helemaal niet zeker of deze pol der een recreatiegebied kan worden." Dit jaar zal die duidelijkheid niet meer komen, zo verwacht de plaatselijke tuinbouwvoor- man. Zodra die er wel is, roept de WLTO de betrokken kwekers van de Oostpolder bijeen voor een voorlichtingsavond. Het bureau B M projectad- visering uit De Kwakel, archi tectenbureau Van Rijn Part ners uit Roelofarendsveen en het bouwbedrijf Jos Jansen uit Rijpwetering presenteerden on langs hun gezamenlijk plan om van een deel van de Oostpolder een recreatiegebied te maken. Met name in het oostelijke deel van deze polder zou het tuin bouwgebied plaats moeten ma ken voor zomerwoningen, een hotel, strand, arken en 'groen- gordels'. De initiatiefnemers ha ken in op plannen van de over heid en agrarische belangenor ganisaties om de glastuinbouw te concentreren en om in on rendabele kassengebieden re creatie en natuur te ontwikke len. WLTO-voorzitter Klein staat op voorhand niet negatief te genover recreatie in de door smalle en kleine kavels geken merkte Oostpolder. „Veertig procent van de grond is toch al in handen van particulieren." Klein hoopt dat éls er recreatie wordt ontwikkeld, het hele ge bied wordt aangepakt en niet een enkele kweker achterblijft. „Maar als een kweker er toch wil blijven, is dat natuurlijk zijn eigen verantwoordelijkheid", beseft hij. De gemeenteraad van Lie- meer, waaronder Nieuwveen valt, besluit op 4 november of kwekers uil de regio welkom zijn in hun gemeente. Burge meester en wethouders zijn po sitief om het recent gerealiseer de tuinbouwgebied Nieuw-Am- stel van 35 hectare met nog eens 45 hectare uit te breiden ten behoeve van de regio. De politiek van Nieuwveen is nog verdeeld. Liemeer is de enige gemeente in de Rijn- en Veen- streek die tot nu toe is aangewe zen voor grootschalige tuin bouw. Informatiebijeenkomst over schade door hoge waterstand noordwukerhout/warmond De Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (WLTO) houdt vanavond een informa tiebijeenkomst voor bloembol lentelers die last hebben gehad van waterschade door te hoog grondwater in de Duin- en Bol lenstreek. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur in 't Victor- huis aan het Sporkenhout 12 in Noordwijkerhout. Gedeputeerde I. Heijkoop van de provincie Zuid-Holland licht de rol van de provincie toe bij het voorkomen van wateroverlast. Een ver tegenwoordiger van de Ilage- lunie is aanwezig om de eind uitkomsten van de schadetaxa- tie te bespreken. Het Hoogheemraadschap Rijnland geeft informatie over de maatregelen die het neemt of nog wil nemen. noordwijk conny smits De drukmachines van huis-aan-huisbladuitgeve- rij Buijze Pers in Noordwijk worden nog deze week veiliger gemaakt. Zo zullen onder meer de assen worden verlengd en zal niet langer met een zogenoemde 'bovenste rol' worden gewerkt. Di recteur L. Buijze heeft besloten deze investering snel te doen na het ongeluk dat een Leids perso neelslid van de drukkerij overkwam. De man raakte met zijn linkerarm bekneld onder een 800 kilo wegende papierrol. „Objectief gezien was er geen sprake van onveiligheid", aldus Buijze. „Maar door zo'n ongeval is objectieve veiligheid niet meer genoeg. Je moet natuurlijk alles doen om het risico nog verder te beperken." Volgens personeelslid B. Boerekamps waren de veiligheidsmaatregelen voor een aantal collega's voorwaarde om het werk volgende week te her vatten. Donderdag en vrijdag bleven de drukkers thuis. „Ten eerste vanwege de grote schok van het ongeluk, ten dele omdat je na zo'n ongeval nog meer waarde hecht aan de veiligheid." Er was, aldus Boerekamps, geen sprake van een staking. „Aangezien Buijze ons na hel ongeluk niet erg onder druk heeft gezet om wél te gaan werken. Sommige mensen hadden het er na het ongeval zó moeilijk mee, dat ze niet eens meer in de buurt van de drukkerij durfden te komen." Volgens het personeel is een aantal klachten over de machines al eerder bij de directie aange kaart. „Met name met een nieuwe pers deden zich nogal eens problemen voor. Maar met ver beteringen zijn vaak grote investeringen gemoeid die de directie ook niet direct kon doen. Nu blijkt het geld echter opeens geen probleem meer." De toestand van de Leidenaar die woensdag gewond raakte, is inmiddels redelijk te noemen. De man is geopereerd, waarbij de arm behouden kon blijven. Jackie Laborclus (37), docente drama met hart en ziel M oals men het in de volksmond j noemt: een poepie van een huisje in een Leids hofje. Een kamer, vvaarvan de wanden zijn behangen met fo- .to's van voorstellingen waarin Jackie Labor- dus zelf ooit heeft meegespeeld of die ze heeft geregisseerd. Als de fotograaf haar op het lommerrijke binnenplaatsje wil vastleg gen, weet ze niet hoe ze haar gezicht moet houden. „Laat me maar even een rol spe- n, dan kom ik natuurlijker over", zegt ze, en opeens is ze met een denkbeeldig ie mand in gesprek over een prachtige, prach tige, appelboom terwijl de camera klikt en plakjes Jackie maakt. „Waai- dat verlangen om voortdurend to neel te spelen vandaan komt, weet ik niet", i zegt ze even later, na een slok van haar Spa te hebben genomen. „Maar op de lagere school waren er twee dingen die ik graag I deed: schooltje spelen en toneelspelen. Aan sport bijvoorbeeld had ik een vreselijke he kel. Dat was één grote ellende. Als ik een vogelnestje moest maken, kwam ik gewoon de ringen niet meer uit. Dan moesten ze me loswrikken. Toneelspelen en schooltje spe len, daar hield ik van. Nou, die twee dingen zijn nu in mijn vak samen gekomen." „Toen ik eindexamen deed voor het VH- 10 moest ik meedoen in een toneelstuk. Ik dacht: ik doe het zo goed dat de leraar er straks iets van zegt. En, ja hoor: achteraf zei I hij dat ik echt toneel moest gaan spelen. Dat is wel uitgekomen. Ik heb een tijd bij Imperium gespeeld. Ik speelde Elizabeth, de huishoudster van de vrek Scrooge in 'A Christmas Carol' van Dickens. Heel leuk, want Scrooge had eigenlijk helemaal geen i huishoudster. Die was er door een regisseur bij verzonnen. Ik speelde een irritante, bet weterige vrouw, die misschien wel een beetje verliefd was op Scrooge. Heel leuk." „Ooit heb ik de rol van een oude, vieze, hoer moeten spelen. Vuile Aal, in 'De Bil- lenburcht' van Bart Vieveen en Loek van Kesteren. Er kwam een journaliste om me te interviewen en ik bleef die rol volhou den." Er volgt een stukje onvervalst Leids, met veel 'ja, tsoch? niet tsan?' erin. Dan, ■tiet een normale stem: „Die journaliste was volledig de weg kwijt. Ze probeerde me de hele tijd over te halen om gewoon Jackie te zijn. Maar ik zei: 'Jackie, wie is Jackie?' Die ken ik niet.' Op een gegeven moment ging ik weg. Toen ik weer terug kwam, stelde ik me keurig voor." „Ik heb een tijd lang op ba sisscholen les gegeven zonder dat ik daartoe officieel be voegd was. Maar op een keer moest ik na een aantal jaren een eindexamenles geven voor een inspectrice die zou beoordelen of ik wel geschikt was. Na afloop van de les zei ze: 'Je wilt veel te veel. Je kunt les gaan geven, maar je moet goed weten wat je wilt. Als je dit lang zo doet, lig je straks op apegapen. En na een jaar wist ik het en heb ik mijn di ploma gehaald." „Toneelspelen, tja, wat is dat eigenlijk? Dat is vooral proberen niet te spelen. Vooral bij kinderen zie je vaak dat ze gaan opzeggen. Ik kijk wel e^ns naar die soap series en dan zie je hoe slecht er wordt geacteerd. Of het nu gaat over de liefde of over het buitenzetten van de vuilnis bak, het wordt allemaal uit gesproken alsof men bezig is met een wasmiddelenrecla me. Toneelspelen heeft heel veel te maken met elkaar ver trouwen. Je moet je veilig bij elkaar voelen, je emoties kunnen laten gaan. En vooral: veel lol hebben." Jackie's vader was hoofd van een basisschool. Ze heeft een jaar lang les gehad van hem, sprak hem aan met 'pa pa' terwijl de andere kinde ren 'meneer' moesten peg gen. Ze wilde naar de toneel school. Dat mocht niet. .Ach teraf gezien vind ik dat niet zo erg", zegt ze. „Er is geen groot actrice aan mij verloren gegaan. Ik weet dat ik een aantal dingen goed kan, maar beroemd worden, dat hoeft voor mij niet. onzinnige dingen doen. Ik heb geen zin om Lesgeven, daar hou ik van. En dan daarbij: een punaise te spelen. Mijn kracht is dat ik je moet op die toneelschool toch wel veel goed kan vertellen. En mijn mimiek is sterk. foto dick hocewoninc Jackie Labordus. Komt van een familie die „waarschijnlijk ooit met de Hugenoten naar Leiden is meegehuppeld." Gezicht van elastiek. Mond schuin, mond recht, streng, guitig, arrogant, quasi-verleidelijk: alle uitdrukkingen gaan er als een windvlaag overheen. Jackie Labordus, sweet zevenendertig and often been kissed. Docente drama, geeft les aan kinderen en volwassenen. „Ik zeg voor een voorstelling altijd: 'Je kunt het, je künt het. Zenuwen? Wat zenuwen! Gebruik ze!'" Ik vind het heerlijk om die jonge kinderen spelenderwijs iets te leren. Bij een voorstel ling zit ik altijd in het lichthok. En dan zie je dat zo'n kind soms even zijn tekst kwijt is en hem dan toch ineens weer oppikt. Daar krijg ik kippenvel van. Dan denk ik: hier doe ik het voor." „Ik ben dol op kinderen. Maar ik heb ze zelf niet, het is er niet van gekomen. Toen ik vijf jaar was, moesten we in een kring gaan zitten. Een dikke, ongetrouwde kleuter juf vroeg ons wat we wilden worden. Ik zei: moeder. Ach, ik werk nu de hele dag met kinderen en dan wil ik 's avonds wel eens rust heb ben of een biertje gaan drin ken. Ik heb wel wat relaties gehad. Soms zit ik wel eens in de kroeg en dan zie ik daar een aantal ex-en van mij toevallig bij elkaar zitten. En dan denk ik: 'Jongens, hebben we een reünie?' Ik vind dat je in een relatie be hoorlijk tegen elkaar moet kunnen opboksen. Ik vind het niet leuk als een vriend de sterren van de hemel voor me plukt en telkens maar zegt: 'Hier, weer een ster.' Dan denk ik al snel: 'Zeg, rot op met je ster.'" „Kijk, ik ben nu zevenender tig. Ik heb geen moeite met ouder worden. Als is het wel eens jammer dat als je je leeftijd kenbaar maakt nie mand meer zegt: 'Göh, dat had ik nou echt niet ge dacht.' De winkelmeisjes gaan me nu ook al aanspre ken met 'mevrouw'. Of soms spreekt een student in de Haarlemmerstraat me aan met: 'Mevrouw, weet u hoe laat het is?' Nee, niet zo leuk." „Ik heb in de tijd dat ik hier rondloop een paar mensen zien sterven. Ik weet niet of ik bang moet zijn voor de dood. Als je dood bent, is het, denk ik, afgelopen. Ik zeg altijd: leef met de levenden en gedenk de doden. We zitten hier een tijdje en we moeten er tegenaan. Er moet meer gelachen worden en we moeten vooral relativeren, veel relativeren. Ik hoop alleen niet dat ik bitter word. Als dat ge beurt, moeten ze me waarschuwen of me een pilletje geven." „Toen ik een jaar of zes was, zijn mijn ou ders en ik aan de dood ontsnapt. Dal was in Italië. We reden op een bergweg toen we in eens een tegenligger in het oog kregen, een grote vrachtwagen. Die chauffeur toeterde naar twee meisjes die op de fiets voor ons reden. Ze keerden plotseling om. Wij reden door en stopten pas toen we voor ons een paar enorme rotsblokken naar beneden za gen donderen. Door een paar van die rots blokken werden we naar de kant van de weg geslagen. 'Ramen dicht!', riep mijn va der, toen zich daarna een enorme wolk van stof en steengruis verspreidde. Ze hadden ergens een bergwand opgeblazen en dat waren ze vergeten te melden. Politie erbij. Maar we hadden niks. Ik zat achterin en ik hoor nog een van die vrouwen daar schreeuwen: 'Die kleine, die kleine!' Dat ging dus over mij. Maar die kleine is er nog, zoals je ziet." Wie een tijdje praat met Jackie Labordus, krijgt het gevoel alsof er van alle kanten nieuwe mensen komen opduiken. De ene keer kijkt ze als een femme fatale, de andere keer komt de Leidse volksvrouw buurten. Niet alleen de stad maar ook haar huis is haar podium. Een van de mooiste rollen die ze heeft gespeeld vond ze haar rol in 'The Family' van Lodewijk de Boer. „Ze zullen wel weer zeggen: daar heb je haar weer met The Family, maar goed, dat moet dan maar. Ik speelde het niet-spre- kende zusje. Moest tweeënhalf uur op het toneel staan zonder iets te zeggen. Alleen met gebaren en mimiek de rol gestalte ge ven. Ik had een konijn bij me, een speel goedkonijn dat ik zelf had uitgezocht. Op het laatst vertrap ik dat konijn. En daarbij moet ik schreeuwen, hard schreeuwen. Ik zal het hier niet voordoen, want dan bellen ze de politie. Maar ik kan enorm hard schreeuwen. Die schreeuw kwam uit mijn tenen. Je zag de zaal verstijven. Ja, dacht ik, dat moet ik hebben! Wat een schreeuw! Als een vork over een leeg bord, maar dan dui zendmaal versterkt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9