'Jodendom mag geen museumstuk worden' Vernieuwingsgezinde rooms-katholieken voor dichte deur Kerk Samenleving Baby's zijn welkom MAANDAG 13 OKTOBER 1997 •DICK VAN DER PLAS.071 Paus verklaart vijf personen zalig Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft gisteren vijf perso nen zalig verklaard. Het was de honderdste keer dat deze paus, die in 1978 werd benoemd, zo'n ceremonie leidde. In totaal heeft hij 770 personen zalig verklaard en 280 heilig. Dat zijn er evenveel als alle pausen sinds de 16e eeuw hebben gedaan. Tot de vijf behoorde de Belgische Emilie d'Oultremont (1818-1878). Hoewel ze moeder van vier kinderen was, werd ze religieuze. In 1847 richtte ze een vrouwelijke orde op die nu in 21 landen ruim duizend zusters telt. Haar beide dochters zijn ook tot de orde toegetreden. De overige zaligen zijn de Mexicaan Elia del Soccorso Nieves, een priester die tijdens de Mexicaanse revolu tie aan het begin van deze eeuw door artti-clericale troepen werd vermoord, twee Italiaanse priesters en een Italiaanse moe- der-overste. Bisschop Desmond Tutu. foto archief Waarschuwing Afrikaanse kerken addis abeba De Afrikaanse kerken hebben de regeringen ge waarschuwd dat ze schendingen van de mensenrechten aan de kaak zullen blijven stellen. In een verklaring zeiden ze dat ze de Afrikaanse leiders goed in de gaten zullen houden. De Afrikaan se Raad van Kerken (AACC) was onder leiding van de Zuid-Afri kaanse aartsbisschop Desmond Tutu in de Ethiopische hoofd stad Addis Abeba bijeen. ,,De kerk zal zich blijven uitspreken te gen regeringsbeleid of maatregelen die tweedracht zaaien en voor de bevolking ongehoord lijden tot gevolg hebben", aldus de verklaring. De AACC koos zijn vice-voorzitter prof. Kwesi Dick son uit Ghana als voorzitter. Hij volgt Tutu op, die tien jaar aan het hoofd van raad heeft gestaan. Crucifix Moeder Teresa naar paus skopje Paus Johannes Paulus II krijgt het crucifix dat Moeder Teresa in handen had toen zij op 5 september de laatste adem uitblies. Zuster Nirmala, opvolgster van de heilige van de goot' als overste van de Missionarissen van Naastenliefde, komt het de kerkvorst overhandigen. Dat kondigde zuster Nirmala aan in de Macedonische hoofdstad Skopje, de geboorteplaats van Moe der Teresa. ,,We willen het crucifix daar brengen waar Moeder Teresa graag kwam", zei ze. Burgemeester Risto Penov van Skopje kondigde aan dat de stad een standbeeld van de wereld beroemde non zal oprichten. Een straat in de Macedonische hoofdstad draagt reeds haar naam. De Missionarissen van Naas tenliefde zullen als eerbetoon aan „de stad die ons Moeder Tere sa heeft gegeven" in Skopje een gaarkeuken opzetten. 'De vlam van het Concilie mag niet doven' Ruim 350 vernieuwingsgezinde rooms-katholieken mochten gisteren de basiliek Paulus niet in. De kosters maakten bezwaar tegen spandoeken met teksten als Dialoog in plaats van muil korf, Voor een levendige kerk en Beste bisschoppen, Wij wachten op u. ,,We staan opnieuw voor een dichte deur", zei woord voerster Elfriede Harth van de internationale vernieuwingsbe weging 'Wij zijn de kerk', die dit weekeinde in Rome bijeen kwam. De beweging pleitte voor herleving van de geest van het Tweede Vaticaans Concilie, dat 35 jaar geleden werd geopend. ,,De vlam van het Concilie mag niet doven." In een oproep aan paus Jo hannes Paulus II pleit de bewe ging voor de toelating van vrou wen tot het priesterambt, de opheffing van het verplichte priestercelibaat en een grotere rol voor de leken in de kerk. De brief werd bij de befaamde bronzen deur aan een geestelij ke van het Vaticaan overhan digd. Dat de delegatie niet reeds bij de Zwitserse Garde de brief moest afgeven, werd als een kleine overwinning beschouwd. Maar in feite had 'Wij zijn de kerk' op een dialoog met het Vaticaan gehoopt, misschien niet met de paus, maar dan toch wel met een hoge prelaat. De vernieuwingsbeweging ontstond na de kerkelijke refe renda, die in Oostenrijk en Duitsland een succes was maar in Nederland en andere landen flopte. Bovendien kregen de Nederlandse organisatoren van de stichting 'Kerk hardop' de wind van voren toen ze de 15.651 handtekeningen a< schop Van Luyn van Rott aanboden. De 'eenzijdige en ong< ceerde' inbreng van 'Keri f op' werkt eerder verniet polariserend en frustreret dat zij bijdraagt aan de <t in de kerk, zei Van Luyn in Lesbische rabbijn Sarah nog altijd strijdlustig amsterdam anp Nog immer strijdlustig zet de Britse rabbijn Elizabeth Sarah zich in voor vernieuwing van het liberale jodendom. Ze is vrouw, lesbisch en voorstander van de inzegening van homo seksuele relaties in de synagoge. Dat laatste viel bij het Britse li beraal-joodse kerkgenootschap zo slecht, dat Sarah zich ge dwongen zag haar baan op te zeggen. Sarah was dit weekeinde te gast bij de vernieuwingsgezinde joodse gemeente in oprichting Beit Ha'Chidush in Amsterdam. Ze ging vrijdag in de Uilenbur gersynagoge voor in de Kol Nid- redienst aan de vooravond van Grote Verzoendag. De sjoel in de oude jodenbuurt van Am sterdam was voor het eerst sinds 1942 weer als gebedshuis in gebruik. „Als ik hier niet was uitgeno digd, was ik rond Grote Ver zoendag in geen enkele dienst voorgegaan", vertelt Sarah. Sinds haar geruchünakende uit spraken over de inzegening van homoseksuele relaties zijn libe raal-joodse gemeenten in Groot-Brittannië huiverig om haar voor een synagogedienst te vragen. „Ik word als te riskant beschouwd." In een preek over het verbond tussen God en mensen kondig de Sarah vorig jaar tijdens de Kol Nidredienst aan dat ze eni ge tijd daarna een dienst zou leiden waarin de relatie tussen twee vrouwen zou worden inge zegend. Ze had het onderwerp eerder in het openbaar aange roerd en is altijd open over haar lesbische geaardheid geweest. Ze was dan ook hogelijk ver baasd toen een man opstond en haar toeschreeuwde dat wat ze ging doen, de Here een gruwel was. Vijf van de ongeveer 600 aanwezigen verlieten geschokt de synagoge. Onmiddellijk na het incident legde de Reformbeweging, waarvan ze een van de directeu ren was, haar het zwijgen op. Bovendien verklaarde dit libe raal-joodse kerkgenootschap dat van de inzegening van ho moseksuele relaties geen sprake kon zijn. Daarmee viel ook de geplande inzegening van haar eigen relatie in het water. Uit eindelijk zag Sarah, die eerder vijf jaar als rabbijn in een ge meente had gewerkt, zich ge noodzaakt haar baan op te zeg gen. Ze doceert nu nog part-ti me aan de rabbijnenopleiding, het Leo Baeck College in Lon den. Juist door zijn houding inzake de gelijkheid van vrouwen en homoseksuelen kan het liberale jodendom volgens Sarah tonen dat het met de tijd meegaat. „Ook wij die onszelf zo liberaal vinden, moeten vooruitstrevend blijven." Angst voor de reactie van de orthodoxe geloofsgeno ten ligt naar haar mening ten grondslag aan de huiver van de liberaal-joodse minderheid voor vernieuwing. „We kijken zo vaak over onze rechterschouder dat we er een stijve nek van gekregen heb ben", aldus Sarah. „Maar de or thodoxen accepteren ons pas als we aan hen gelijk worden. Daarom kunnen we beter trouw blijven aan onszelf en op een joodse manier reageren op een veranderende omgeving." Het jodendom moet volgens haar geen 'museumstuk' worden. „Geworteld in het verleden, moeten we een creatieve ver binding met de zich ontwikke lende traditie leggen." Vrouwen zijn in Britse libe raal-joodse gemeenten in theo rie gelijlcwaardig aan mannen, aldus Sarah. Maar er zijn nog steeds gemeentendie geen vrouwelijke rabbijn willen en die vrouwen niet op gelijke voet met mannen in de diensten la ten participeren. Sarah is lid van een groep die onder de ludieke naam De Halflege Boekenkast meer ruimte voor vrouwen in het jodendom opeist. Ook voor homoseksuele man nen en lesbische vrouwen zit gelijkwaardigheid er volgens Sa rah nog niet in. De reacties op een tussentijds rapport van een werkgroep die zich over de in zegening van homoseksuele re laties buigt, laten zien dat de meerderheid daar fel op tegen is. „De meerderheid wil homo seksuelen wel tolereren maar niet als gelijkwaardig behande De Britse rabbijn Elizabeth Sarah (midden) zet zich nog altijd in voor vernieuwing van het liberale joden Zij was het afgelopen weekeinde te gast in Amsterdam. len", meent Sarah. Toch is haar optimistische inschatting dat het synagogale homohuwelijk over een jaar of tien wel moge lijk zal zijn. „De meeste tegen stand ontstaat op het moment dat de verandering nabij is." Volgens rabbijn D. Lilienthal van de liberaal-joodse gemeen te in Amsterdam speelt de dis cussie over de inzegening van homoseksuele relaties bij de Nederlandse liberale joden niet. „De acceptatie van homoseksu elen is hier groter", meent hij. „In mijn gemeente doen homo seksuelen gewoon mee. Ik ben er ook niet zeker van dat homo seksuelen die vorm van huwe lijksinzegening wel willen." De onafhankelijke groepering Beit Ha'Chidush (Huis van ver nieuwing) afficheert zich na drukkelijk als gemeente waar mannen en vrouwen en homo en heteroseksuelen in alle op zichten gelijkwaardig zijn Ha'Chidush bestaat uit tientallen, veelal jonge n die zich niet bij bestaande se gemeenten thuisvoele; groep oriënteert zich op nieuwende synagoges i Verenigde Staten. De geve liberaal-joodse gemeente Nederland lijken meer i Conservatieve beweging VS, die dichter bij de ortho staat. Leidsch Dagblad ANNO 1897 Woensdag 13 October LEIDEN De Leidsche gymnastiek- en schermvereeniging Sparta" zal Zaterdag 30 October a.s. een soirée met bal ge ven in den foyer der Stadszaal ter gelegenheid van haar vijftien jarig bestaan. LEIDEN (Overgenomen uit het Bouwkundig Weekblad) De gevel van het Rijnlandshuis aan de Breestraat te Leiden ziet er tegenwoordig lang niet smakelijk, zelfs vies uit. De baksteen is geolied geworden, en door de groote hoeveelheid die men van die olie gebruikt heeft is deze afgedropen over de zandsteenen gevelbanden. WASSENAAR Door de commissie uit den Gemeenteraad voor de electrische verlichting is aan de inwoners dezer ge meente een circulaire gezonden, waarin mededeeling wordt ge daan, dat er plan bestaat de gemeente van electrisch licht te voorzien. De exploitatie zal door de gemeente zelve geschie den. Voor de aansluiting zal ongeveer 7 per lamp berekend worden. Voor elke lamp zal het eerste jaar berekend worden an derhalve cent per uur, terwijl voor meterhuur elke maand een som van 0.50 tot 1 in rekening gebracht zal worden. Nog wordt door de commissie gewezen op de groote voordeelen van het electrisch licht, als: vermindering van brandgevaar en het groote gemak dezer verlichting. Het aansteken en uitmaken ge schiedt door het draaien van een knop, men behoeft dus nooit onnoodig licht te laten branen. De lampen behoeven niet schoongemakt te worden, enz. Of het plan uitgevoerd zal wor den, zal waarschijnlijk afhangen van het aantal ingezetenen, dat op 15 October van zijn voorlopige instemming heeft doen blijken. ANNO 1972 vrijdag 13 oktober LEIDEN - ,,De Leidse schouwburg wordt een uniek theater in de wereld als het schetsontwerp, dat nu gereed is, wordt uitge voerd", aldus een wild enthousiaste directeur Hans van Dam. De gemeente zal echter zijn fiat nog moeten geven. Het is wel zaak, dat spoedig met de bouw wordt begonnen, want de bouw kosten stijgen snel. Dacht men aanvankelijk dat de verbouwing 5,3 miljoen zou gaan kosten, inmiddels rekent men al op 7,6 miljoen. WARMOND Het Warmondse regenboogzeiljacht "Caatje van Warmond" heeft een nieuwe stuurman gekregen: Mac. Berend uit Voorschoten. Hij volgt Gé Biesot uit Oegstgeest op, die de afgelopen periode de Warmondse kleuren met succes verdedig de. Het schip is eigendom'van het Warmonds Syndicaat, 'n tiental particulieren die Warmond een eigen plaats in de Water sportwereld willen geven. Deze groep kiest om de drie jaar een nieuwe stuurman. LEIDEN Gisternacht is ingebroken in de technische school Don Bosco aan de Boerhaavelaan. In de kantine werd gegeten en gedronken en elders werd behoorlijk huisgehouden. Geld potjes werden L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Koen, zoon van Arjan en Hanneke Zandbergen werd op 23 september geboren in Leiden. KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 07 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 07 DIRECTIE B. M Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red Groot Leiden A J.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek Redactie: 071 Hoofdredactie 071 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch als van het abonnementsgeld, ontvang korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTB Voor mensen die moeilijk lezen, sled ogeri hebben of blind zijn (ofeenae leeshandicap hebben), is een samenvc het regionale nieuws uit het Leidsch Da geluidscassette beschikbaar Voor infer 0486-486486 (Centrum voor Gesprek Lectuur, Grave) LEIDEN - Geboren: Jolien dv. G. Ouds hoorn en B.C.W. van der Plas Hilde dv. G. Oudshoorn en B.C.W. van der Plas Joost Victor zv. F.N Glasbergen en B V. Riethoven Neline Henriëtte Eline dv. C A. van der Plas en J A. Hoek Max zv J l. de Visser en M. van der Wulp Lena Christine dv. G.J. Visser en H. Verweij Pepijn Wout zv. J.H Franken en A.M. van Dijk Nadir zv. F. Bayram en Y Bayram Jim zv. S.J.R. Pracht en M van Leeuwen Fleur Roberte Hélène dv. H F C. Nijman Btissame dv. M Mizab enR. Mizab Lars Ruben zv. P J.M. Evers en C.W M. van Houten Job Jan Willen zv F.H A -van Eijndhoven en A C. van Galen Pepijn Philemon zv. M E Lamers en M.M.W Bremer Sven zv. C. Weijermans en Y van de Meij Kylie Sophie dv. T M. van Beek en A.S. Pons- tein Jona dv. P.G. van Hamme en G.M.J. van der Lans» Rolf zv. R.J.H. Jerphanion en E.M. Homburg Calvin zv. A.W.M. Huijsman en M.M.C. Vinkes- teyn Nicolaas Johannes zv. J.H. Ter Heerdt en C. Velthuis Rüghan zv. N. Art en S. Ari Lieke Maria dv. R.L.S.M. Pessers en G. van Reeuwijk Jelle Cor nells zv. T.J.L. Cornelissen en S.L. Nau- ta Martijn Willem zv. F. Wildeman en A.J.C. Medenblik Myrthe dv J Kraaijenoord en I. Kikkert Bram Ste ven Pieter zv. R.V. Mulders en J van Gorkum Nikola zv. G Topib en M. To rment «Johannes Dennis zv P P.G. Randsdorp en L. Groenewoud Eline Helena Coriene dv J. Zeeman en N.G. de Mooij Mees Berend zv. R L.J. van Foto's van uw pasgeboren baby zijn welkom bij het Leidsch Dagblad. U kunt ons binnen twee weken na de geboorte bericht sturen, vergezeld van een fotootje en met vermelding van naam, namen van de ouders en de woonplaats. Insturen naar Leidsch Dagblad, o.v.v. baby's, postbus 54,2300 AB Leiden. K w^mmammÊÊm N H U I Z E der Meer en C E B. van Ammers Lau ren Marie Anne dv. C.C.J. Boelen en A.L.M.B. Dujardin Roderick Benjamir zv. A J. Brabander en P.E. Jamin Ma- riska dv. G. Ossevoort en E.J.E. Bruil Rick zv. M.M.M. Steenvoorden en T B- .V.M. Erades Esli zv. E. Schrijer en W.M. Kromhout Julia Wilhelmina Ber- nerdina dv. A.J.B. Mullink en P.F.M Temmink Emel dv. R. Argün en M. Ar- gün Eline Catharina dv. B.G. Prins en C.J. Colijn Erwin Julian zv. J.J.M. Kla- renbeek en V A. de Hingh Aron zv. D. Drimé en J E. de Leeuwe Esmée Alo- die Nelisa dv. A.T. Messemaker en N Plug Rick zv R.C Manken R. Sloos* Jimmyzv. M.M.H Lingerak B.C. var Pompe Mike zv. M. van Hengel en A.N. Cornelissen Melissa Ismeralda Chaitanya dv. A.C. Edwards en F A. Simmons. Overleden: M Brattinga, geb. 31 aug 1926. geh. gew. met J.C. Hoogkamer J.A.L. Bakker, geb. 21 mei 1921, man W. Passchier, geb. 28 mei 1907, man J Cuperus, geb. 20 april 1927, ev. C.M. de Vogel L.C. van Royen, geb. 26 aug 1931, ev. G. van der Weijden H. Priest, geb. 4 juni 1945, man C. de Graaf, geb. 11 dec 1932, ev. J. Brons geest A. Dilanchian-Gharghani geb. 1921, man W.P. van den Berg, geb. 25 aug 1919, man E.C.G. Bakker, geb. 5 dec 1902, vrouw D. van der Plas. geb. 19 maart 1946, man A.T Blomjous. geb. 1 april 1923. geh. gew met F.J.G. van den Berg E. Kooi), geb. 17 juli 1920, vrouw W.H. Manger, geb. 21 sept 1922, man B J. van der Hulst, geb. 14 april 1910. man C. van Leeuwen, geb. 14 dec 1922, geh. gew. met N Rijnsburger F. van Kan. geb. 12 sept 1930, man R. Bergman, geb 15 juni 1905. geh. gew. met P. Land- kroon Y. Qakmak?i. geb. 19 juli 1924, man A. Azier, geb. 18 okt 1938, geh gew. met E. Habraken R.J de Graaf, geb. 21 aug 1961, man J. de Jong, geb. 4 okt 1927, man J. Platteel, geb. 6 okt 1921, geh. gew. met W. Bosman G.J. Klarenbeek, geb. 12 nov 1946, man G. Kaltenecker, geb. 3 nov 1907, man J.H.J. van der Lans, geb. 4 april 1924, geh. gew. met J.C. Bartelsman A.T. Boting, geb. 1 dec 1925, man C. Smit, geb. 18 aug 1917, man E. Par don. geb. 14 nov 1943, geh. gew. met A.W. van der Ster. Gehuwd: M. Ruiten en S. Feiten D. In- koom en C.J.A. Stam. VOORSCHOTEN - Geboren: Quincy Vin cent, zv C.T. van Veen en B.N.N Heeg Brechtje Annemijn dv. J L P. Stam en A Barten*Deveneydv.W.vanKuyken J.C.M van der Kroft. Overleden: J. Verbeek. 67 jaar oud ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St Elisabeth 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fees', Academisch Ziekenhuis zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woensds 13 00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178). dagelijks 14 30-15.15 u. en 19 00-19 45 u. Verloskunde en Gynaecologie naast de gewone bezoektijden, voor partnen bovendien van 10 30-11 15en van 19.45-21.OOu Special Care Unit 10 30-11 00 u 15 00-15 30en 19.00-19 30 u ennaow Kinderafdeling 10 30-12 00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), nac RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14 00-15 00 u. en 18 30-19 30 u klasse I en daarnaast ook 11 15-12 OOu Verloskunde en Gynaecologie. 14 30-15 30 u en 18.30-19 30 u (voorpartm 21. OOu.). Kinderafdeling: 14.30-19.00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14,00-14.30 en 18.30-15 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 1T 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071 -5269111bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q in overleg met de verpleging overige afdelingen 14 15-15 00 en 18 30-19 30u, met uitzondering van Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14 00-17 00 en 19.00-21 00 u Infectieziekten en Interne Geneeskunde 15.00-19 30 u. Kinderneurologie/Neurochirurgie 15.30-16.30en 18 30-19 30u. ('savonrk* voor kinderen onder 12 aar Klinische Oncologie: 10 30-12.30 en 14 15-20 OOu Maag-, darm-en leverziekten 14 15-16 00en 18 30-19 30 u Neurologie: 14.30-15 15en 19 00-20 OOu Nierziekten/Niertransplantatie 14 00-17 00en 19 00-21 OOu Verloskunde: 14.15-15.00 en 18 15-19 OOu. (voor partners en eigen kinder? overleg.)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8