Leiden Regio AZL legt omroep het zwijgen op 'Nooit gedacht dat dit door zou gaan' I 1 li S gj :,"r I mm j Kr 1 I 1 1 I II I I t 0 li Pronk heeft vooral last van naïeve politici JkmmM r Hogeschool wil beter voorbereide havo'ers Rijnland verhoogt tarieven met zeven tot elf procent Extraatje y| Een eigen telefoon, I I een krant. Het zijn extraatjes die Alphen aan den Rijn in petto heeft voorde minima tJAN PREENEN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356436 Cocker /T Joe Cocker valt niet O meer van het podi um. Hij is dankzij een ge zonde levenswandel even gepolijst als fris. j'rouvv half uur in sloot iiden Bewoners van de Vlietweg in Leiden werden vannacht bakker door hulpgeroep. Toen zij gingen kijken waar het geluid vandaan kwam, troffen ze een vrouw in een sloot aan. Ze hiel pen haar aan de kant. De 44-jarige vrouw was geestelijk in de rar en kon niet verklaren hoe ze in de sloot terecht was geko men. Ze heeft waarschijnlijk een half uur in het water gelegen. s'a een behandeling van de Eerste Hulp Dienst kon zij door de lolitie naar huis worden gebracht. Gewelddadige bromfietsdiefstal toen Een 27-jarige bromfietser werd vannacht op de Rijnsbur- ïerweg in Leiden door twee mannen tot stilstand gedwongen. )aarop werd de Oegstgeestenaar door de mannen in zijn ge licht geslagen. Geschrokken liet hij zijn bromfiets door de da lers Eifhemen en bleef hij zonder voertuig achter. Zakkenrolster aangehouden eiden Lopend over de markt op de Nieuwe Rijn merkte een 65- irige vrouw zaterdagmiddag dat haar portemonnee uit haar iszak werd ontvreemd. Onmiddellijk sprak zij een juist gepas- leerde vrouw hierop aan, die vervolgens spontaan de portemon- uit haar kleding liet vallen. De 21-jarige zoon van het slacht offer heeft de vrouw aangehouden en aan de politie overgedra gen. Het betrof een 19-jarige inwoonster uit Vlissingen. Dronkaard valt taxichauffeur lastig Een 41 -j arige Leidenaar is zaterdagavond door de politie ipgepakt. De man liet zich per taxi van Sassenheim naar zijn woonplaats vervoeren maar viel onderweg de chauffeur herhaal delijk lastig. Bij het uitstappen probeerde hij de chauffeur nog een paar klappen te geven. Door overmatig drankgebruik kon de man zich van de incidenten niets meer herinneren. Ruzie in parkeergarage eiden Een 34-jarige Leidse en een plaatsgenoot (31) kregen za- erdagmiddag ruzie in de parkeergarage aan de Langegracht. De twee hadden woorden gekregen over vermeend voordringen waarna de vrouw de man bespuwde. Vervolgens werd zij door man geschopt. Zowel de man als de vrouw heeft aangifte ge daan. Kluis gestolen uit sportkantine ïiDENUit de kantine van een korfbalvereniging aan de Mont- jomerystraat is zaterdagnacht een kluis gestolen. De inbrekers lakten de safe los uit de grond. Onduidelijk is hoeveel geld er wordt vermist. Vrijwilligers willen doorgaan Het Academisch Ziekenhuis Leiden legt de ziekenom roep, die bijna veertig jaar in de lucht is, aan het einde van dit jaar het zwijgen op. Het AZL heeft de ruimte waarin de studio van de omroep is ondergebracht, nodig om studenten onderwijs in te geven. Pronk (tweede van rechts) laat geen kans voorbij gaan om op weinig zachtzinnige wijze zijn visie op ontwikkelingssamenwerking te berde te bren gen. Zoals afgelopen zaterdag in Leiden. foto hielco kuipers LEIDEN. RUUD SEP )ngeval: A44 twee uur gestremd A44 is zaterdagavond twee gestremd geweest na onge- ter hoogte van de afrit igstgeest. Door onbekende urzaak kantelde omstreeks half ht een aanhangwagen met out, waar drie personenauto's genaan reden. Tijdens de af- andeling van deze aanrijding ontstond er achter in de ontsta ne file een nieuwe aanrijding, waar drie personenauto's en een politiemotor bij betrokken waren. De veroorzaker van van deze aanrijding, een 85-jarige automobilist uit Den Haag, reed na het ongeval door. Toen hij verderop in de file terecht kwam werd hij aangehouden door de politie. Ontwikkelingssamenwerking wordt meer bemoeilijkt door naïeve Nederlandse parle mentariërs dan door koppige en currupte' Afrikaanse leiders. We moeten ons niet voor de gek laten houden door multinationals als Shell: ook na de dood van Ken Saro Wiwa moordt de Nigeriaanse overheid vrolijk door in Ogoniland - met steun van onder andere de oliegigant. En verkiezingen in Mozambique zijn noodzakelijk en nuttig, zelfs wimneer maar een kwart van de bevol king de kans krijgt haar stem uit de bren gen. Minister Jan Pronk laat geen kans voorbij gaan om op weinig zachtzinnige wijze zijn visie op ontwikkelingssamenwerking te ber de te brengen. Afgelopen zaterdag zat Pronk in het Leidse Antonius Zalencentrum in een forum over democratisering en con flicten in Afrika. De in meer dan één zin be vlogen minister stak zijn mening niet onder stoelen of banken. Zo was daar een vertegenwoordiger van Amnesty International die kritiek uitte op de komende lokale verkiezingen in Mozam bique. De donorlanden eisten snelle verkie zingen en op korte termijn is dat alleen mo gelijk in de stedelijke gebieden, waar slechts een kwart van de bevolking woont. Fout, vond de Amnesty-man. Maar daar dacht de minister duidelijk an ders over. Hij legde omstandig uit dat het nodig is dat na de beëindiging van de bur geroorlog de twee kampen - Frelimo en Re- mano - op de één of andere manier de macht gaan delen. Na de door Frelimo ge wonnen algemene verkiezingen heeft deze partij alle macht aan zich getrokken. „Hopelijk zal Remano, dat zich in de burge roorlog aan verschrikkelijke gruwelijkheden heeft schuldig gemaakt maar nu heeft geko zen voor de weg van het overleg, bij lokale verkiezingen een aantal posities verove ren", hield Pronk zijn gehoor voor. „Snelle verkiezingen moeten voorkomen dat be paalde groepen in Remano weer naar de wapens grijpen." Het Westen blijft proberen om haar op vattingen van democratie op te leggen aan Afrika. Ten onrechte, aldus de minister. Neem bijvoorbeeld Tanzania, waar het vor men van politieke partijen langs etnische of religieuze lijnen verboden is. „Daar zijn goede redenen voor", aldus Pronk. „Doen ze dat niet, dan komen de oude etnische en religieuze conflichten in verhevigde vorm terug aan de oppervlakte. Maar ik kan dat in het Nederlandse parlement niet uitleg gen. Ik heb veel meer moeite met naïef denkende parlementariërs - ook binnen de PvdA - dan met Afrikaanse leiders die ons alleen maar vertellen wat wij willen horen. Die laatste groep komt bijna niet meer voor." De door de minister gedomineerde fo rumdiscussie voerde in minder dan twee uur tijd nog langs Kenia („Ik maak me over Kenia zeer veel zorgen") en Nigeria. Dat laatste land kwam vorig jaar in het nieuws door de terdoodveroordeling van schrijver en activist Ken Saro Wiwa en de betrokken heid van Shell bij de oliewinning in het land. De schrijver is inmiddels dood en be graven, de publiciteit is weggeëbt, maar aan de situatie in het land is niets veranderd, benadrukte Pronk. „We krijgen van alle kanten signalen dat de regering gewoon doorgaat met het schenden van de men senrechten. En dat wordt mogelijk gemaakt door de steun van buitenlandse investeer ders, waaronder Shell." LEIDEN JAN WESTERLAKEN Bovendien, zegt Pieter van Dam, woordvoerder van het ziekenhuis, luisteren maar wei nig patiënten naar de zieken omroep. Volgens hem luisteren voornamelijk die mensen naar de uitzendingen, die al lange tijd in het AZL zijn opgenomen. De patiënten kunnen kiezen uit meer radiozenders en zitten, al dus Van Dam, niet echt te wachten op de ziekenomroep. „Kortom", zegt hij. „We hebben van patiënten begrepen, dat er praktisch geen behoefte meer aan is." Daarom heeft Van Dam een brief aan de raad van bestuur van het academisch ziekenhuis gestuurd met het advies de zie kenomroep per 1 januari van het volgend jaar op te heffen. De vrijwilligers, die de omroep runnen, hebben de raad van be stuur eveneens een brief ge schreven met het nadrukkelijke verzoek het advies te negeren en de ziekenomroep in de lucht te houden. „Ik begrijp dat ver zoek wel. Maar zij kijken er met vrijwilligersogen naar, het zie kenhuis doet dat met professio nele ogen." Volgens Van Dam is het aan tal uitzendingen in de loop der jaren al minder geworden en wordt nog maar twaalf uur per week 'direct' uitgezonden. Daarnaast zijn er steeds minder ïeuwe OV-jaarkaart dwingt studenten te verhuizen IDEN MILA VAN DE WALL febent een 19-jarige Leidenaar, omt vers van het vwo en je aat studeren. Je kiest voor Dmmunicatiewetenschappen lan de Universiteit van Amster- lam. Het wordt ook tijd om uit a vliegen, dus je gaat in Leiden p kamers. Lekker makkelijk, icht bij je ouders, je vrienden, i sportclub en je werk. En Lei- len is natuurlijk een fantasti- che stad om te wonen. Omdat eeen OV-weekkaart hebt kan je eivoon heen en weer naar de niversiteit reizen. Maar dan hoor je opeens van !e nieuwe uit/thuiskaart. Stu- lenten die dit studiejaar voor et eerst recht op studiefinan- iering hebben krijgen tot 1 ja- luari 1999 nog de huidige OV- larkaart. Dat betekent dat ze ot die tijd gewoon kunnen kie- en uit een week- of een week- ndkaart. Maar na deze datum rijgen studenten alleen nog en weekkaart als ze bij hun ou- ers wonen. Uitwonende stu- lenten krijgen automatisch een 'eekendkaart. Dus als je in Lei en woont maar ergens anders tudeert, ben je gedwongen om i 1999 weer bij je ouders te aan wonen. Of te verhuizen 'aai de stad waar je studeert. Vant anders betaal je je blauw an reiskosten. Het overkomt eerstejaars ommunicatiewetenschappen uzanne Zitman, en met haar °g vele andere in Leiden wo- ende studenten. „Ik wist wel at ze aan het onderhandelen 'aren over de OV-kaart, maar 'at deze idiote regeling ook dit door zou gaan had ik niet erivacht. Ik moet nog even na- anken over wat ik ga doen: arhuizen of niet. In ieder geval Uet terug naai- m'n ouders, üsschien dat ik een traject aart kan kopen of zo. De kamernood in Amsterdam perg hoog. Suzanne is bang dat a in een studentencomplex als 'ilenstede in Amstelveen te- ïchtkomt als ze verhuist. „En 'an moet je óók een half uur lat de tram naar de universi- ait. Dat kost alsnog een hoop e'd. Ik baal er vreselijk van. Ik '°on nu in een gezellig huis met twee vrienden die ook er gens anders studeren. Ik wil he lemaal niet in Amsterdam wo nen." Volgens Joeri Oudshoorn van de Landelijke Studentenvak bond (LSVB) zijn er ruim 60.000 uitwonende studenten die meer dan tien kilometer van hun stu die-adres wonen. „Dat is een hele grote groep studenten waar geen rekening mee wordt ge houden." Volgens Ouashoom is minister Ritzen met de nieuwe uit/thuiskaart heel 'sneaky' be zig. „Hij zegt dat hij studenten wil stimuleren om thuis te gaan wonen, omdat dat beter voor de studenten is. Maar thuiswonen de studenten ontvangen ruim 300 gulden minder basisbeurs. Het scheelt Ritzen dus gewoon een hoop geld als er meer stu denten thuis blijven wonen." De 18-jarige Maaike Jansen woont net als Suzanne in Lei den op kamers. Ze is eerstejaars bedrijfskunde in Rotterdam en ook zeer verontwaardigd over de nieuwe OV-kaart. „Het ab surde aan die nieuwe OV-rege- ling is dat in de grote steden alle universiteiten en HBO's aan de rand van de stad zitten. Vergele ken met mijn klasgenootjes die in de binnenstad van Rotter dam wonen, ben ik maar een half uur langer reistijd kwijt, en ik kom helemaal uit Leiden. De meeste studenten hebben een OV-weekkaart gewoon echt no- dig." Ook de 19-jarige Rosemarijn van Oosten had niet gedacht dat de uit/thuiskaart door zou gaan. „Misschien is dat wel een beetje naïef maar het plan klonk zo onlogisch. Ik studeer sinds september in Amsterdam, maar ik ben hier op kamers gegaan. Ik heb hier m'n werk en ik zit sinds kort bij de studentenvere niging SSR. Als het niet anders kan, moet ik wel verhuizen maar het liefst zou ik natuurlijk in Leiden blijven wonen." Ondanks alles is er volgens Oudshoorn van de LSVB nog hoop voor de nieuwe studen ten. „We moeten de moed voor al niet opgeven. Om het huidige keuzesysteem tussen week- en weekendkaart in stand te hou den heeft de NS een bedrag van 'i- V - >•-. S», Samenwerking hbo en vwo LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Leidse Hogeschool wil gaan samenwerken met vijf tien middelbare scholen om de aansluiting tussen voortge zet onderwijs en hbo te verbe teren. „Met je havo-diploma op zak moet je een hbo-studie goed aankunnen. Dat is al thans de bedoeling, maar he laas niet altijd de werkelijk heid." „De slagingspercentages van havo-leerlingen blijven achter bij deze verwachtingen. Leerlingen zijn vaak wel goed voorbereid op hun havo-exa men, maar lang niet altijd op een vervolgstudie. En het hbo schat de beginsituatie van ha vo-leerlingen veelal niet goed in", zo stelt de Leidse Hoge school. „Daarom was er een mini conferentie met rectoren, de canen en docenten van scho len in deze regio", aldus on- derwijsmedewerker L. Senne. De conferentie is het begin van een intensievere samen werking met de scholen. „We willen eerst de problemen ver kennen. Uiteraard willen we ook inhoudelijk naar het on derwijs kijken, zowel op de scholen als hbo, en dat verder in werkgroepen uitwerken. Ook willen we afspraken ma- ken over de manier waarop studieresultaten van eerste- jaars op de Leidse Hogeschool worden doorgegeven aan het voortgezet onderwijs. Die re sultaten zeggen iets over de aansluiting van school op hbo." De komende jaren werken middelbare scholen aan de toekomstige veranderingen in het voortgezet onderwijs: het 'studiehuis' komt eraan. Dat betekent dat scholieren veel zelfstandiger moeten gaan werken en de docenten min der vaak klassikaal lesgeven. Senne: „Daar moeten wij ons onderwijs ook op afstemmen. Wij kennen het systeem van studiehuis niet, maar willen ook toe naar meer zelfstandig werken en studeren. We willen goed de vinger aan de pols houden en alle veranderingen in het voortgezet onderwijs goed blijven volgen. Binnen kort hebben we ook overleg met docenten. Dat moet mis- aansluitingen voorkomen." Suzanne Zitman: „Ik moet even nadenken over wat ik ga doen: verhuizen of niet." foto loekzuyderduin 90 miljoen gulden nodig. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor deze optie ge stemd. Maar de regering heeft toen geweigerd om naar dat geld te zoeken. De nieuwe rege ring zou dat geld volgend jaar alsnog beschikbaar kunnen stel len. Daar rekent de LSVB in ie der geval wel op. En als dat niet gebeurt kan je er zeker van zijn dat er flinke acties komen." De 22-jarige Leidenaar Peter Berkvens valt zelf niet onder de nieuwe regeling. Hij studeert al vier jaar commerciële economie in Haarlem. Maar toch kan hij zich erg kwaad maken om de nieuwe uit/thuiskaart. „Het plan is gewoon te belachelijk voor woorden. Ik ken zoveel studenten die ergens anders studeren en er duidelijk voor kiezen om in Leiden te blijven wonen. Het is toch idioot dat nieuwe studenten niet zelf meer kunnen bepalen waar ze gaan wonen. En wat als je stage moet lopen? Dat is vaak ook niet om de hoek. Nee, als dit doorgaat, vrees ik grote protestacties, dat wordt oorlog." Het Hoogheemraadschap van Rijnland verhoogt volgend jaar zijn tarieven met zeven tot elf procent. Alleen de verontreini gingsheffing, de bijdrage die huishoudens moeten betalen voor de zuivering van het afval water, blijft onveranderd. De bijdrage die agrariërs moeten betalen voor hun droge voeten gaat met acht procent omhoog naar 94 gulden per hectare. Voor eigenaars van on roerend goed stijgt de bijdrage zeven procent, terwijl alle inwo ners van het hoogheemraad schap elf procent meer 'ingeze tenheffing' gaan betalen. Deze laatste aanslag komt daardoor op twee tientjes per persoon. De tariefstijgingen zijn lager dan vorig jaar nog werd voor zien. Het hoogheemraadschap kon de stijging beperken door dat de kosten minder stegen dan verwacht en door de uit breiding van het gebied van Rijnland met Amsterdam-West. Hierdoor betalen - ondanks het grotere aantal kwijtscheldingen - uiteindelijk meer mensen voor de werkzaamheden van het schap. vrijwilligers voor het radiowerk Met name jongeren laten zich niet meer zo gemakkelijk strik ken om voor de ziekenomroep te werken, meent hij. Van Dam „Het zijn voornamelijk wat ou dere mensen die dit werk doen Wat we nogal eens zien is, dal zij voor de patiënten denken en bepalen wat goed voor hen is Dat is niet terecht. Als die pa tiënten uitsluitend haar muziek willen luisteren, ik heb dat al gezegd, zijn er genoeg andere zenders." Een alternatief voor het weg vallen van de ziekenomroep komt er niet, verzekert Van Dam. „De ziekenomroep kan niet concurreren met andere ra diozenders. Wij kunnen daar niets aan toevoegen. Het zie kenhuis heeft zeker waardering voor de vrijwilligers, maar laten we eerlijk zijn, een ziekenom roep is niet meer van deze tijd. Men doet zijn best, maar als je wat biedt moet er een niet al te groot verschil zitten tussen een professionele- en ziekenomroep is mijn mening. Je hoort dat verschil ook nauwelijks tussen regionale- en landelijke radio zenders." De vrijwilligers van de zieken omroep, die worden gesteund door de Stichting Vrienden van de Vrije Lijn, willen nog geen commentaar geven op het voor nemen van hel academisch zie kenhuis. Eigen rolstoelbus voor verpleeghuis Verpleeghuis Zuydtwijck be schikt binnenkort over een ei gen rolstoelbus. Een jaar gele den is de Stichting Vrienden van Zuydtwijck begonnen met het inzamelen van geld voor de bus, waarmee bewoners allerlei uitjes kunnen maken. Tot nu toe waren bewoners hiervoor aangewezen op taxi's. Een ba zaar, een loterij, giften van het bedrijfsleven en een Financiële bijdrage van het VSB-fonds wa ren nodig om de bus te kunnen aanschaffen. De bus is inmid dels besteld en wordt momen teel geschikt gemaakt voor het vervoer van rolstoelen. De Vrienden.hopen dat de bus hall november wordt afgeleverd, Omdat de verzekering en we genbelasting ook betaald moe ten worden, gaan de opbreng sten van de bazaar van het ver pleeghuis dit jaar naar de bus, De bazaar is 25 oktober. Er is een rommelmarkt, een rad van avontuur en er zijn talloze kraampjes met lekkere hapjes. Delicatessenzaak van Neuteboom genomineerd Neuteboom Kaas-Verswerelc hoort bij de landelijke topwin kels in delicatessen. De zaak met diverse vestigingen in Lei den, dingt mee naar de titel var beste specialiteitenwinkel '97- '98. Neuteboom is met nög viei andere delicatessenwinkels ge nomineerd door een vakjury van het Vakcentrum Levens middelen. Op 4 novembei wordt de winnaar bekendge maakt. Het Vakcentrum is eer brancheorganisatie van zelf standige levensmiddelendetail listen die de belangen van dc ongeveer 1800 aangesloten le den behartigt. Een jury van he centrum bezocht de afgeloper tijd de verschillende winkels on die te beoordelen op criteria al: assortiment, productkennis klantvriendelijkheid en hygiëne In elk geval is Neuteboom a verzekerd van een certificaa van de Stichting Kaas- en Deli catessenwinkels Nederland var het Vakcentrum.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7