GOED KOOP Angola trekt het buurland Congo binnen 21' Buitenland Champagne voor Papon, tranen voor zijn slachtoffers Blauw protest in Brussel Communisten willen toch verder met regering-Prodi ®2I Klachten over hulp Omgangsvormen remden smogbestrijding in Azië Mossad-directeur mag blijven NDAG 13 OKTOBER 1997 latste Messerschmitt ten onder U. Het laatste luchtwaardige exemplaar van het Duitse ge- [tsvliegtuig Messerschmitt 109 is gistermiddag neergestort Mis een vliegshow in het Britse Duxford. De piloot van het in ■reiland neergekomen toestel raakte lichtgewond. Het vlieg- Is eigendom van het ministerie van defensie en maakte een ■jjn laatste vluchten. Britse troepen maakten de Messer- ïitt in 1942 buit in Libië. s)de Khmer legt weer landmijnen [1 mpenh Vrijwel direct nadat bekend werd dat de internatio- - campagne voor het verbod op landmijnen de Nobelprijs ij de vrede had gewonnen, meldde de Cambodjaanse gueril- veging Rode IGimer dat het weer landmijnen heeft gelegd, ibodja staat derde op de lijst van landen met de meeste mijnen (tussen de vier en zes miljoen). Elke maand stappen jle honderden Cambodjanen op een mijn. i kers verblijd met sla-sigaret fORK Een Amerikaans bedrijf heeft een nicotinevrije sigaret e markt gebracht die volgens de maker veiliger is dan ande- laretten. De Bravo is gemaakt van sla. De bedenker, Puzant jian, lanceerde Bravo al eens in de jaren zestig. Het project ikte destijds, omdat rokers nogal klaagden over de geur van >aret. Nu men de gevaren van roken beter onderkent, is het 'ns de Torigian tijd het opnieuw te proberen. Bravo wordt angeprezen als middel om met roken te stoppen. IA hielp nazi's in WOII' jen» Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft tij- I de Tweede Wereldoorlog militaire informatie aan de nazi's 1 gespeeld. Hierdoor kon de Luftwaffe bombardementen uit en op de Noord-Ierse hoofdstad Belfast, waarbij 1100 do- vielen. De Ierse oud-senator McAughtry kreeg dit te horen en oud-IRA-lid, aldus de Sunday Telegraph. De man had jnatie verzameld over doelwitten in de haven van Belfast en de schade van de luchtaanval. Hij gaf deze gegevens door 'bevelvoerende officier' binnen de IRA, die ze weer speelde aan het Duitse gezantschap in Dublin. blijft president van Kameroen ndé» President Paul Biya van Kameroen heeft gisteren bij residentsverkiezingen geen tegenstand van betekenis ont- t. Dat kwam omdat de belangrijkste oppositiepartijen de lezingen boycotten, omdat ze ervan overtuigd zijn dat de irige president onder het bestaande kiesstelsel 'zoals ge- nlijk' fraude pleegt om aan de macht te blijven. Biya is al en jaar president. fae vast voor moord op journaliste ;rdam De Ierse politie politie heeft een vrouw na terugkeer jederland aangehouden in verband met de moord op de iaadjournaliste Veronica Guerin, aldus de BBC vandaag. De irige vrouw wordt ondervraagd door de drugsbestrijdings- ist van de Ierse politie. Zij was vrijdag in Amsterdam opge- samen met twee Ierse mannen, maar kon zaterdag"weer rekken. Eén van de twee Ierse mannen verschijnt vandaag een Amsterdamse onderzoeksrechter. De andere is zater- samen met de vrouw vrijgelaten. De papieren waarin de Ier- irerheid om zijn uitlevering vroeg, waren niet in orde. assale opkomst bij DNA-test e-fougeres In drie dagen tijd hebben 169 van de 170 jonge inelijke inwoners van het kleine Franse dorp Pleine-Fouge- ich gemeld voor het DNA-onderzoek dat moet leiden tot de i joring van de verkrachter en moordenaar van een 13-jarig i meisje. De autoriteiten zijn zeer tevreden over de opkomst, nannen, allemaal jonger dan 35, leverden een speekselmon- in. Het DNA, een soort genetische handtekening, wordt ver ken met het DNA dat op het slachtoffer is aangetroffen. Vol- onderzoekers is het helemaal niet zeker of de dader in het >je woont, maar is het DNA-onderzoek vooral bedoeld om grote groep verdachten te kunnen vrijpleiten. mens: Geen compensatie dwangarbeid un. Het Duitse bedrijf Siemens AG wil geen fonds oprichten r dwangarbeiders en gevangenen die tijdens de Tweede We- oorlog bij het bedrijf te werk zijn gesteld. De bedrijfstop akte dit het afgelopen weekeinde bekend tijdens de viering 150ste verjaardag van Siemens. Het bedrijf heeft wel de :ele plicht om de duizenden te herdenken die werden ge- ingen te werken, zo verklaarde topman Heinrich von Pierer. n compensatiefonds is echter niet aan de orde." Tussen 1942 .944 maakte de firma gebruik van tienduizenden gevange- ,uit heel bezet Europa. assen tegen kerk levert nat pak op eldorf Wie zijn blaas tegen de muur van de Lambertus- in Düsseldorf wil ledigen, kan voortaan op een koude dou- rekenen. De pastoor heeft er een sproei-installatie met infra- dsensoren geïnstalleerd. Zodra de sensoren een natte straal laleren, wordt vanuit twee waterbuizen teruggespoten. On- ks een waarschuwingsbord hebben de laatste weken al di- >e mensen een nat pak gehaald. een eten voor moordenaar Rabin LZalem Om religieuze redenen heeft Yigal Amir, de moorde- r van de voormalige Israëlische premier Rabin drie dagen op houtje moeten bijten. Zijn bewakers waren hem tijdens de ling van het joodse nieuwjaar, dat drie dagen duurt, straal geten. Amir moest zich behelpen met een paar pretzels, odjes die hij in de gevangeniskantine had gekocht. Hij had via een alarmbel om hulp kunnen vragen, maar dat deed hij Orthodoxe joden mogen tijdens religieuze feesten geen ttrische apparaten gebruiken. Europese stedenreis t.w.v. f 2.000,- is gevallen op lotnummer: 032312 Sen de prijs is gevallen op een 1/5 lot, krijgt de winnaar een reischeque t.w 400,-. Prijswinnaars kunnen zich vanaf 14 oktober melden bij het hoofdkantoor v, Staatsloterij (zie achterzijde lot). Telefoon 070 3021700. 9 ^wonnen prijzen in de Staatsloterij *n oktober kunnen vanaf dinsdag 4 oktober worden geïnd. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. -*< parus cees van zweeden correspondent Terwijl de nabestaanden van zijn slachtoffers hun tranen de vrije loop lieten, vierde de van oorlogsmisdaden verdachte oud-politiechef en - minister Maurice Papon afgelopen weekeinde zijn herwonnen vrijheid met een diner in een ex clusief restaurant. Papon, die vrijdag vrij kwam omdat zijn gezondheidstoestand te slecht zou zijn om voor de duur van zijn proces in de ge vangenis te verblijven, verscheen die avond bij Pavilion Margaux in de wijnvelden van de Mé- doc. Het restaurant, een van de meest gerenom meerde in de regio Bordeaux, had ten behoeve van Papon alle andere klanten weggestuurd. Papon arriveerde laat in de avond in een luxueu ze auto met zijn twee kinderen en bracht twee uur in het eethuis door. Een commando van de Raid, het elitekorps van de Franse politie, waak te buiten over Papons veiligheid. Na het diner liet een lachende Papon zich naar Relais Margaux rijden, het dure hotel dat bereid is om hem voor de duur van zijn proces een kamer te verhuren. Zaterdag werd Papon gezien in een ander peperduur hotel, Saint-Ja- mes, waar zijn advocaat verblijft. De beelden van een feestende Papon maakten de verbitte ring over Papons vrijlating bij zijn aanklagers, de nabestaanden van 81 joodse kinderen, nog er- De 87-jarige Papon werd vrijdag door de pre sident van het assisenhof in Bordeaux om ge zondheidsredenen vrijgelaten, nadat hij zich de nacht daarvoor met hartklachten in een zieken huis had laten opnemen. Die opname verhin derde hem niet vrijdagmorgen weer in de rechtszaal aanwezig te zijn. De aanklagers betichtten Papon ervan zijn ge zondheid slechter te hebben voorgesteld dan nodig was. Donderdag, de tweede dag van het proces, zei Papons advocaat dat zijn cliënt on wel was geworden in de rechtszaal. Papon wordt ervan verdacht als politiechef van Bordeaux tijdens de oorlog 1.560 joden te hebben laten deporteren, onder wie veel kinde ren. Zijn vrijlating betekent dat hij waarschijnlijk nooit meer de cel in hoeft. Zelfs als hij eind de cember wordt veroordeeld, blijft hij tijdens zijn beroep daartegen in vrijheid. Dat beroep kan ja ren duren, wat de kans klein maakt dat Papon ooit nog achter de tralies komt. De nabestaanden van Papons slachtoffers en hun advocaten reageerden met een mengeling van ongeloof en verbittering op de vrijlating. Zij hadden erop gerekend dat de rechtbankpresi dent Papon zou opsluiten in een ziekenhuis. In Parijs werd gedemonstreerd tegen de vrijlating van Papon. Twee teleurgestelde advocaten van de slachtoffers kondigden aan uit het proces te stappen. Ex-kolonie Portugal kiest kant van rebellen Angolese regeringstroepen zijn vanuit de enclave Cabin- da Congo-Brazzaville binnengetrokken. Dat hebben Por tugese media gemeld. Volgens de Congolese regering strijden ze aan de kant van de rebellen van de voormalige president Sassou-Nguesso. De Angolezen bevinden zich in het gebied waar de Congolese president Lissouba van daan komt en waar hij veel medestanders heeft. brussel* Duizenden agenten en magistraten hebben gisteren met een 'blauwe mars' door Brussel geprotesteerd tegen de plannen van de regering voor hervorming van politie en justi tie. In de betoging liepen ook de ouders mee van Melissa Russo, een van de slachtoffertjes van de bende van Dutroux. De blauwe mars, georganiseerd door de vakbonden, had bijna een jaar na de reusachtige witte mars plaats, waarin zo'n 350.000 burgers juist hervormin gen van politie en justitie eisten. Volgens de bonden komt het hervormingsplan van de re- neemt. Oppositie verbijsterd over gedraai rome eelco v CORRESPONDENT De regeringscrisis die in Italië is ontstaan doordat dé commu nistische partij PRC haar 'ge- doogsteun' heeft ingetrokken aan het centrum-linkse kabinet van premier Prodi, blijft be paald worden door diezelfde communisten. Hun leider Ber- tinotti wil met de demissionaire regering een 'akkoord voor een jaar' afsluiten, dat als basis moet hebben een bij wet vast gestelde werkweek van 35 uur. Prodi zei vorige week dat als de crisis zou uitbreken, deze de idiootste van de wereld zou zijn. Hij doelde op het feit dat een links en uiterst succesvol kabi net uitglijdt door een ruzie in het linkse kamp. Na vijf dagen was de crisis een feit. Bertinotti, misschien geschrokken van re acties uit zijn achterban, zorgt er nu voor dat de crisis de idioo tste van de wereld blijft door alsnog een compromis voor te stellen. Zaterdag zei hij tegen president Scalfaro dat een bijge stelde begroting en invoer van een 35-urige werkweek het ge vallen kabinet weer overeind kunnen helpen. De partijen verenigd in de Olijfcoalitie zijn moe van het gedraai van de communist, maar de facto zijn er weer een soort onderhandelingen gaan de. Waarover precies weet nie mand, want het kabinet wil niet tornen aan de begroting en de bezuinigingen van dertig mil jard gulden. Gisteravond, na een drie uur durend beraad, liet de Olijfcoa litie weten toch nog lichtpunten te zien en vandaag 'te kijken wat Bertinotti precies heeft te bieden'. ,,We willen een laatste poging doen deze regering te redden", zo zei Salvi van de PDS, de grootste regeringspartij. De oppositie ziet een en an dere verbijsterd aan. Ex-premier Berlusconi zei gisteren dat een akkoord tussen kabinet en com munisten bevestigt 'dat we on derhand in een wereld van Kaf ka leven'. Hij blijft voorstander van een grote coalitie tussen links en rechts 'om Europa vei lig te stellen', of de vorming van een zakenkabinet met dezelfde taak. CRISPY CHIPS paprika, bolognese, cheese-onion of naturel BOEREN WIT, -TARWE OF -VOLKOREN 1 Alle soorten heel boerenbrood NU l CHAMPIGNONS 500 gram Aanbiedingen geldig van ma. 131 a BV tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS gering neer op de oprichting van een politie staat en is onvoldoende rekening gehouden met de zware fouten uit het verleden. De bon den vrezen dat de concurrentie tussen de ver schillende politiediensten alleen maar toe- FOTO REUTERS YVES HERMAN Argentijnse DC-9 neergestort: alle inzittenden dood BUENOS AIRES Rtr-AFP Het Argentijnse verkeersvlieg tuig dat zaterdagmorgen in Uruguay neerstortte, is vermoe delijk verongelukt doordat het in een zware storm terecht kwam. Alle 74 inzittenden zijn omgekomen. De Argentijnse DC-9 stortte neer in een moerasgebied drie honderd kilometer ten noord westen van de Uruguayaanse hoofdstad Montevideo. Het liet een zeven meter diepe krater achter en brak in talloze stuk ken uiteen. De DC-9 van de maatschappij Austral was op weg van Posadas in het noord-oosten van Argen tinië naar de hoofdstad Buenos Aires. Tien minuten voor de landing verloor de vluchtleiding in Buenos Aires het contact met het toestel. Even tevoren had de piloot bericht over een nade rend stormfront. De Internationale Vereniging van Piloten verklaarde onlangs dat de toestand van het Argen tijnse luchtverkeerssysteem kri tiek is. Met name het weervoor spellingssysteem is ver beneden de maat. Rechtop lopende apensoort ontdekt jakarta «anp Britse onderzoekers zeggen in de oerwouden van Sumatra sporen te hebben gevonden van een nieuwe apensoort die nauwe verwantschap vertoont met de mens. Het zou gaan om een harige oranjekleurige ruim 1,20 meter grote aap, die op twee voeten loopt. Volgens de wetenschappers bestaan er en kele honderden van deze orang pendeks in het ontoe gankelijke Sumatraanse oer woud. Expeditieleider Muller meldt de Sunday Times dat leden van zijn team orang pendeks heb ben gezien. ,,Het meest fasci nerende is de wijze waarop ze lopen: rechtop, net als een mens." Het bewijsmateriaal omvat foto's, haar, voetafdruk ken en uitwerpselen. Maar de twee foto's zijn van een slechte kwaliteit. Op de een is een vaag wezen te zien, de ander toont niet dat het beest rechtop loopt. De BBC gaat een docu mentaire maken over de zoek tocht naar het dier. Y1 ACAPULCOTe laat en rommelig. Dat zijn de voor naamste klachten over de hulpverlening die op gang is gekomen nadat het zuiden van Mexico was getrof fen door orkaan Pauline. De streek kampt met een ernstig tekort aan brandstof, water, voedsel, kleren BRAZZAVILLE-KINSHASA* Rtr-ANP De Congolese regering beschul digt Angola ervan een militaire invasie op touw te hebben ge zet, maar de autoriteiten in de Angolese hoofdstad Luanda stellen daar tegenover dat de gevechten zijn begonnen toen Congolese militairen in het olie rijke Cabinda het vuur openden op het Angolese leger. Waarnemers menen dat An gola profiteert van de zich uit breidende binnenlandse strijd in Congo om in dat land rebel len uit Cabinda te vervolgen. De Angolese enclave ligt ingeklemd tussen de twee Congo's. Er zijn veel Angolese troepen in het ge bied om de olierijkdommen te beschermen die de belangrijk ste bron van inkomsten van An gola vormen. Die bron wordt bedreigd door een kleine af scheidingsbeweging, het Front voor de Bevrijding van de En clave Cabinda (FLEC). De Congolese rebellen zeggen dat zij het net om de regerings troepen steeds verder aanhalen en dat zij al een zeer groot deel van de hoofdstad Brazzaville in handen hebben, maar volgens de Congolese premier Kolélas zijn de meeste vijandelijke een heden 'onderschept'. Kolélas, die ook burgemeester is van Brazzaville, heeft zich met zijn militie pas onlangs in de bin nenlandse strijd gemengd door de zijde van president Lissouba te kiezen, die al ruim vier maanden in een bittere machts strijd is verwikkeld met zijn ri vaal en voorganger Sassou- Nguesso. De troepen van Lissouba dreigen door de Angolese op mars omsingeld te raken. De Angolese troepen hebben voor zover bekend nog geen strategi sche punten ingenomen, maar ze staan op minder dan dertig kilometer van de spoorlijn die Brazzaville met de haven Poin- te-Noire verbindt. Dat is de le vensader van Congo. Volgens sommige waarnemers zijn An golese eenheden op weg naar de stad Dolisie. Lissouba sprak de afgelopen dagen met president Kabila van het buurland Democratische Republiek Congo in een kenne lijke poging om steun te krijgen in de strijd tegen de rebellen. Hij zou ook de Ugandese presi dent Museveni hebben bena derd. Het is evenwel niet aanne melijk dat de coalitie die de Zaï rese dictator Mobutu ten val bracht Uganda, Rwanda, An gola en Kabila's Congo nu Lissouba, de voormalige vriend van Mobutu, te hulp zal schie ten. Sommige waarnemers zien het tegendeel gebeuren: de 'bendeoorlog' in Brazzaville is voor de as Kampala-Kinshasa- Luanda een mooie aanleiding om nóg een ouderwetse Afri kaanse heerser aan de kant te zetten. JAKARTA* DPA-Rt in verband mocht worden ge bracht vanwege 'regionale ge voeligheden'. In juni, toen het zicht in de Maleisische hoofdstad tot drie kilometer beperkt was, mocht ook daar niet hardop worden gezegd wat de oorzaak van de smog was. Pas in augustus zei Maleisië in het openbaar dat de oorzaak van de massale lucht vervuiling in Indonesië lag. Daarmee brak Kuala Lumpur met de ongeschreven wet, dat leden van de ASEAN (Associatie van Zuid-Oost-Aziatische Lan den) uiterst discreet en beleefd met elkaar omgaan en slechts achter gesloten deuren voor zichtig kritiek op elkaar mogen uitoefenen. De Sunday Times vraagt zich nu af of de bezorgdheid over 'regionale gevoeligheden' nog wel verdedigbaar is. Als Indone sië eerder, duidelijk en in het openbaar op het probleem was gewezen, hadden de gevolgen kunnen worden beperkt, aldus de krant. De toestand in de Indonesi sche archipel is verder ver slechterd door nieuwe bos branden, aldus het staatspers- bureau Autara vandaag. Satel- lietbeelden geven aan dat er tientallen nieuwe brandhaar den op Borneo, Sumatra en Ja va zijn ontstaan. Over de hoofdstad Jakarta lag ook van morgen nog een dikke smog- nevel. De recente smogvorming in Zuid-Oost-Azië had kunnen worden beperkt, als de betrok ken regeringen sneller en ope ner te werk waren gegaan. Dat schrijft het in Singapore ver schijnende blad Sunday Times. Volgens de krant had Singapore in mei al de beschik king over satellietfoto's waarop de bosbranden in Indonesië waren te zien. Een ambtenaar van het ministerie van milieu zei toen echter tegen de krant dat Indonesië niet met de smög TEL AVIV AD BLOEMENDAAL en medicijnen. In de tot rampgebied verklaarde kust plaats Acapulco zijn enkele uitdeelposten voor voed sel en water ingericht. De getroffen bewoners, veelal de allerarmsten, verdringen zich bij een van deze dis tributiepunten. FOTO FPA MATIAS PECAPT critici heeft de commissie on voldoende bevoegdheden en had er een officiële staatscom missie moeten worden be noemd. De Israëlische regering heeft berichten tegengesproken als zou Jordanië een einde hebben gemaakt aan de samenwerking met Israël op veiligheidsgebied. Volgens Jordaanse kranten heeft Israël alle Mossad-agcntcn uit Jordanië moeten terugtrek ken. De permanente Mossad- afdeling in de ambassade in Amman zou niet van te voren op de hoogte zijn geweest van de moordplannen. correspondent De Israëlische premier Neta nyahu is niet van plan Mossad- directeur Yatom te vervangen. ..Ik sta vierkant achter de Mos- sad en haar leider", zei hij giste ren tijdens een bijeenkomst van de ministerraad. De Mossad, Is- raëls geheime dienst, zat achter de mislukte aanslag op een Ha rnas-leider in de Jordaanse hoofdstad Amman. Een door Netanyahu ingestel de ophelderingscommissie' is na een hortende start en veel kritiek begonnen met een on derzoek naar het fiasco. Volgens

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5