oh Flitstrein nauwelijks beter voor milieu Onze Top 10 van deze week. Binnenland O 0 O 0 O O O 0 1.49 1.69 99 9.90 1.79 10.- 2.59 1.69 2.50 4.70 Topper van de week Fraude bij Friese boerenbond Sporenslag op het spoor DNA-speurwerk wordt steeds vaker toegepast Roep om verbod military na dood twee paarden Eén dode en zeven gewonden in verkeer Twee treinen beschoten jpAG 13 OKTOBER 1997 Jederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienster ÜLi De driedaagse beurs voor 55-plussers in Utrecht is een succes geworden. Het evenement in de Jaarbeurs, dat voor de keer werd georganiseerd, trok een recordaantal van bezoekers. Op de eerste dag van hét evenement, de Na- e Manifestatie Dag van de Ouderen, liep het al storm en en er 15.000 ouderen naar de Jaarbeurs. Zaterdag ging het kersaantal over de 16.000 heen. Gisteren werd ongeveer lfde aantal bezoekers geteld. I n bekent moord op Friese vrouw p molde Een 20-jarige man heeft bekend dat hij een 29-ja- h 'ouw uit Vinkega om het leven heeft gebracht. De politie de verdachte zaterdagavond aan, nadat eerder die dag bij okeplas in het Friese Noordwolde het lichaam van de was gevonden. Ze lag naast een auto op een parkeer- Een woordvoerder van de politie verklaarde gisteren dat otief van het misdrijf nog onduidelijk is. gen stikt in zandberg n i^eel» Een 13-jarige jongen uit het Brabantse Odiliapeel is [middag gestikt in een zandberg achter zijn huis. De jongen o\len gat gegraven in de ruim twee meter hoge zandhoop, itaipog onbekende oorzaak is die ingezakt. Politie en ambu-' )ersoneel hebben het slachtoffer gereanimeerd. Deson- is de jongen na aankomst in het ziekenhuis overleden, al- Rifcn woordvoerder van de politie. tr politie bureau Warmoesstraat Het politiebureau Warmoesstraat in Amsterdam 'er tijdelijk negen agenten bij. Die gaan vooral surveilleren Javond en nacht. Eind oktober wordt bekeken of de uitbrei- ™lan het personeel definitief wordt. Drie weken geleden ctIlde 48-jarige Adrie van Driel om het leven toen hij op mdige wijze uit het bureau werd gezet. De man had er ge- om een slaapplaats. De agenten stelden in de commotie 'waarna ontstond onder meer dat de werkdruk in het bureau estijnen in Ter Apel willen weg allfki Twintig Palestijnse asielzoekers in het verwijdercen- jpin Ter Apel eisen dat ze worden overgeplaatst naar een ge- n.I asielzoekerscentrum. Om hun eis kracht bij te zetten, zijn ct® stempelboycot begonnen. In Ter Apel moeten de asiel- ■oiptwee keer per dag stempelen. Doen ze dat niet, krijgen offn 8e'd- De twintig statenloze Palestijnen zijn het eindeloze hyffen beu. Ze zijn geboren in vluchtelingenkampen in Liba- [ej|fverjaagd uit Koeweit na de Golfoorlog, maar die landen laJihen niet terug. In verwijdercentrum Ter Apel zitten uitge- eerde asielzoekers die niet kunnen worden uitgezet. C(1 Super aardappelen, extra groot en geselecteerd, zak 5 kilo 2,98 zak 2.5 kilo Witlof, 500 gram Rundertartaar,. 100 gram ®a>®® 385" CtlZaanlander mild 48+, kilo ®0® 1350" Cfl Mini bolletjes, wit of ta rwe, za k 10 stu ks N Alte Weintradition of Tradition rouge, 3 flessen 1 liter -Ü85" Goudappeltje, 2 pakken 1 liter ,318" Cd Speculaas, volkoren brokken, gevuld speculaas (159)" of amandel brokken 329" Knorr Maaltijd Mixen, nasi, macaroni, spaghetti, chill con came of bami, 2 zakjes Nü Nü 3 halen, 2 betalen: Seven Up, Sisi of Pepsi, 3 flessen d 1.5 liter; b.v. Pepsl 365" Gratis 6 Cd scharreleleren t.w.v. 1.69 bij aankoop van: Blue Band Margarine, 0 07 3 pakjes S 250 gram tL. tj 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 oktober a.s. wirdum gpd De hoofdboekhouder van de Coöperatieve Bond voor Agrarische Bedrijfsverzorging (CBAB) in Noord- en West-Nederland, is aange houden op verdenking van fraude. De man zou twee miljoen gul den hebben verduisterd. De zwaarste scheepsschroef ter wereld. De schroef van 94 ton en met een diameter van negen me- Lips in Drunen gegoten. Het zesbladige ge- bestemd voor IHI in Japan, die voor Nedlloyd-P&O een containerschip bouwt, het grootste ter wereld. FOTO ANP woordvoerder. Volgens hem gaat het waarschijnlijk om bal dadigheid. Een inzittende heeft in een weiland een groep jonge ren gezien, van wie enkelen met gestrekte arm iets op de trein richtten. De NS staan machteloos te genover dergelijke beschietin gen. De drieduizend kilometer spoor in Nederland zijn onmo gelijk door bijvoorbeeld hekken af te schermen. Bovendien leve ren die volgens NS-woordvoer- ster De Zaaijer weer problemen op bij calamiteiten. Aan gepant serde treinen met kogelwerend glas willen de spoorwegen al helemaal niet beginnen. „Die kant moeten we niet op." hoofddorp» De Nederlandse Spoorwegen (NS) waren dit weekeinde druk bezig met wat zij 'Sporenslag Schipholspoorlijn Deel 2' noemen. Tijdens de werkzaamheden kan er niet via Schiphol worden gereden Er worden nieuwe spoorlijnen, wissels, en bovenleidingen aangelegd. Het werk duurt acht dagen. FOTO ANP KOEN SUYK De Gerechtelijke Laboratoria in Rijswijk gaan in de toekomst op grotere schaal DNA-profielen vergelijken met 'andere openstaande zaken en verdachten uit het bestand'. Dat heeft een woordvoerder ge zegd. Minister Sorgdrager van justitie wil dat DNA-technieken meer worden toege past. In juli kwam zij met een wetsvoorstel dat ook bekennende verdachten van ernsti ge misdrijven verplicht om mee te werken aan DNA-onderzoek. Op die manier kan aan het licht komen of de verdachte nog meer (onopgeloste) misdrijven heeft ge pleegd. Het laboratorium voert in de toekomst al leen nog maar opdrachten uit voor onder zoek naar ernstige gewelds- zedenmisdrij ven waarbij bloed of sperma is vrijgeko men, als zo'n opdracht vergezeld gaat van een verzoek om DNA-onderzoek. De maat regel gaat per 1 januari 1998 in. Hiermee wil het laboratorium bereiken dat het opsporings- en vervolgingsapparaat veel meer dan nu gebruik maakt van de mogelijkheden die DNA-onderzoek biedt om misdrijven op te lossen. De instantie kan niet op eigen houtje overgaan tol een dergelijk onderzoek. Daarvoor is het afhan kelijk van een verzoek van de rechtcr-com- missaris of de officier van justitie. den haag/boekelo anp D66-Kamerlid Van den Bos vindt dat na de dood van twee paarden zaterdag bij de military in Boekelo serieus moet worden bekeken of dat soort sporteve nementen moet worden verbo den. Van den Bos is persoonlijk voorstander van een verbod: „Ik hou niet van military." In het ontwerp-verkiezingsprogram- ma van zijn partij staat evenwel niets opgenomen oVer mili tary's, zei hij gisteren in een re actie. D66 heeft een aantal jaren ge leden ook al aangekoerst op een verbod. Sindsdien zijn de regels en veiligheidsmaatregelen bij de military aangepast. „Als blijkt dat de strengere regels zelfs leiden tot de dood van paarden, moeten we serieus de discussie gaan beginnen of we er maar niet mee op moeten houden", stelt oud-dierenbe schermer van het jaar Van den Bos nu. De D66-fractie in de Eerste Kamer heeft in 1990 ook al eens gepleit voor het verbieden van de paardenrace door open veld met hindernissen. Dat was naar aanleiding van het verongeluk ken van het paard Sultan dat zelfde jaar. Ook die tragedie speelde zich af in Boekelo. Tien jaar eerder overleed Morning Star tijdens de military van Boe kelo. Het evenement in Boekelo staat bekend als een van de meest diervriendelijke military's ter wereld. De ongelukken met de twee paarden gebeurden op de Twentse Wal, een zware maar geen onoverkomelijke hindernis. Rain Dancer (8) uit Groot-Brittannië twijfelde of hij de hindernis moest nemen en kwam bovenop de balken te recht. De Australische Alater Pe dis (11) was juist te gretig en knalde met het hoofd tegen het hout. Beide paarden liepen een dwarslaesie op. Wedstrijdleider en dierenarts Jan Greven be sloot na overleg met de twee ruiters de paarden te laten in slapen. „Ze langer in leven te la ten, was onnodig lijden ge weest. Aan rolstoelpaarden heeft niemand iets", verklaarde Greven. „Het is echt toevallig dat twee paarden op deze hin dernis de dood vonden", aldus parcoursbouwer Han van Anerongen. De Twentse Wal boezemde geen angst meer in, zoals in de beginjaren. „Misschien hebben de ruiters hem daardoor onder schat", opperde Phieleke Plijn- aar, die als 22e eindigde. De dood van de twee paarden hing als een zwarte deken over het evenement. Het onderwerp van gesprek was niet de win naar, Blyth Tait uit Nieuw-Zee- land, maar de vraag hoe het mogelijk was dat twee paarden stierven op een hindernis waar in de loop der jaren meer dan vijfhonderd ruiters probleem loos overheen waren gegaan. Oranjeverenigingen kraken Beatrix-boek 'Oranjes zijn allesbehalve steenrijke wereldvreemden' Koninginnedag is geen oud bolligheid ten top. Het is wel een traditie waarvan de in vulling steeds kritisch moet worden bekeken. De meer dan tweehonderd Oranjever enigingen zijn zich er ook van bewust dat elke tijd zijn eigen eisen stelt. Mr. j. Poinmer, voorzitter van de Bond van Oranje Ver enigingen in Nederland, stond zaterdag tijdens het Oranjecongres in Kampen nadrukkelijk stil bij de rol van Koninginnedag. Dat kwam vooral door het om streden boek Koningin Beatrix: een instituut van pu blicist Fred Lammers. Lammers beweert in zijn boek dat de jongste genera tie van het koninklijk huis baalt van Koninginnedag. Een uitspraak die koningin Beatrix tijdens haar staats bezoek aan Griekenland hoogst persoonlijk als onzin afdeed. Pommer nam zelf ook af stand van Lammers publica tie. De Oranjevoorzitter be nadrukte dat de koningin wel degelijk waardering heeft voor al het werk van de Oranjeverenigingen. Iets waaraan Lammers openlijk twijfelt. ,,Ik weet uit de mond van Hare Majesteit persoonlijk hoezeer zij het werk van de Oranjeverenigingen waar deert. En ik weet door mijn vele contacten en bezoeken door het land dat die waar dering terecht is. Ik vrees dat Fred Lammers een grote ver gissing maakt tussen smaak en waardering", aldus Pom mer. Pommer bestrijdt net als Beatrix dat de prinsen van de traditionele Koninginne dag balen. „Zij hebben zo'n leeftijd dat ze echt niet meer aan moeders handje hoeven mee te lopen. Zo laten zien dat ze er bij betrokken zijn en dat ze dicht bij de bevol king staan. Het Oranjehuis is onlosmakelijk verbonden met de geschiedenis en cul tuur van ons land." Volgens Pommer kan het ook anders. Hij verwees tij dens het congres naar Enge land waar de afgelopen maanden een storm woedde rondom liet Britse konings huis. „De emoties rond de dood van prinses Diana heb ben aangetoond dat een mo dern koningshuis dichter bij het volk moet staan om zijn bestaansrecht te behouden. Het Huis van Oranje is erin geslaagd meer te zijn dan een min of meer plichtmatig opererende steenrijke, we reldvreemde familie." Een vrachtwagen vol diepgevroren patat is van morgen geschaard en gekanteld op de A 16 bij 's Gravendeel. De truck kwam op de tegengestelde weghelft terecht, waardoor het ongeval in beide richtingen voor lange files zorgde. De friet bleef aan boord. Niemand raakte gewond. Om kwart over zeven stond er een file van achttien kilome ter naar Rotterdam. In het weekeindverkeer vielen zeven gewonden en één dode. Bij een ernstig verkeersongeluk op de N 34 ter hoogte van de kruising bij Borger raakten zater dagavond drie basketballspelers zwaar gewond. Bij een ongeluk in Emmen kwam zaterdag een 72-jarige inwoner van Ermelo om het leven. De man verleende geen voorrang, zijn vrouw raakte licht gewond. Het verkeer in en rond Amersfoort raakte zater dagochtend geheel ontwricht na een kettingbot sing op rijksweg A28, waarbij vier vrouwen ge wond raakten. Twee van hen werden uit een brandende auto gered. Het ongeluk werd veroor zaakt toen een automobilist de macht over het stuur verloor. De bestuurder kreeg de wagen weer onder controle en reed daarna door, kennelijk geen idee hebbend dat zich achter hem allerlei auto's als gevolg daarvan op elkaar botsten. Voor uitstapjes die anders niet zouden plaatsvinden De hoge snelheidstrein wordt zo'n aantrekkelijk vervoer middel, dat er grote aantallen mensen mee gaan reizen die zonder deze trein hoe dan ook niet op stap zouden gaan. Het milieuvoordeel van deze supersnelle trein ten opzichte van het vliegtuig gaat door deze extra aantallen reizigers en de extra treinen die dus nodig zijn groten deels verloren. Tot die opmerkelijke conclusie komt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven. Als milieuvriendelijk alternatief voor het vliegtuig op de korte en middelgrote afstanden in Euro pa blijft de flitstrein een aanra der, zegt coördinator verkeer en vervoer B. van Wee van het RI VM. Naar verwachting stappen er straks jaarlijks tussen de één en zeven miljoen reizigers in de hoge snelheidstrein, die zonder dit alternatief het vliegtuig zou den hebben genomen. Op zichzelf is dat minder slecht voor het milieu omdat voor de opwekking van de elek- Zeven gewonden bij badkuiprace in Den Helder den helder» anp Bij een gemotoriseerde bad kuiprace in Den Helder zijn gisteren zeven mensen gewond geraakt, van wie drie ernstig. Het ongeval gebeurde toen de bestuurder van een badkuip op een recht stuk de macht over het stuur verloor en het publiek inreed. De bestuurder bleef ongedeerd. De race werd gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van een zaak in badkameraccessoires. Het parcours was voor de win kel uitgezet. trische energie voor de treinen vijf keer minder kooldioxide en 25 keer minder stikstof in de lucht komt dan het vliegtuig veroorzaakt. Een milieuvoor deel is ook, dat de flitstrein mensen uit de auto haalt. Het verwachte succes van de supersnelle treinen heeft echter ook een keerzijde. Door de hoge treinsnelheden zijn Parijs en Londen in een paar uur bereik baar. Ook Berlijn, Kopenhagen en Stockholm komen vele uren dichterbij. Dat zal grote groepen reizigers ertoe verlokken uit stapjes te maken, die ze anders Onbekenden hebben gistermid dag vanaf de spoorbrug bij He- del op twee passerende treinen geschoten. Volgens de Neder landse Spoorwegen (NS) zijn ruiten van treinstellen kapotge schoten. Een kogel drong een coupé in. Onder de reizigers zijn geen gewonden gevallen. De spoorwegen moesten van de politie alle treinverkeer tus sen Zaltbommel en Den Bosch stilleggen. Pas om drie uur mochten de treinen weer gaan rijden. Het oponthoud duurde veertig minuten. De treinen zijn vermoedelijk met een hagelge- weer beschoten, zei een politie- met het vliegtuig veel minder of in het geheel niet zouden heb ben gemaakt. Dat verschijnsel vergt meer treinen, kost meer stroom en veroorzaakt dus meer luchtvervuiling. Van Wee tekent er nadrukke lijk bij aan, dat de voordelen van de hoge snelheidstreinen in de vorm van minder vliegtuigla waai en minder autoverkeer van en naar de luchthavens in het onderzoek niet zijn meegere kend. En het totale saldo aan voordelen van het systeem van Europese flitstreinen in vergelij king met het vliegtuig blijft po sitief. De uitkomst van het on derzoek van het RIVM recht vaardigt dan ook zeker niet de conclusie, dat de aanleg van ho ge snelheidslijnen beter achter wege zou kunnen blijven, aldus Van Wee. De flitstrein blijft een aanbevelenswaardig milieu vriendelijk alternatief voor het vliegtuig. NS staan machteloos Lscheepsschroef Tkooide papegaai sterft te jong jli Bijna alle papegaaien in Nederland zijn ongezond. Ze In te vroeg en lijden aan allerlei ziektes doordat ze te veel jte weinig mineralen en vitamines eten. Papegaaien kun- !*Hchtig worden, maar sterven meestal al na tien tot vijftien lGjegt N. Schoemaker van de Universiteitskliniek voor gezel- fedieren van de Universiteit van Utrecht. Vaak zijn pape- jipoten bedekt met een zilvergrijze laag, een vorm van roos lorm jeukt. De dieren zijn soms jaren benauwd of vallen kgebrek van hun stokje. weigert in winkelcentrum ip LANGEDiJKDankzij een technisch mankement aan de jkvan een zware brandbom is het winkelcentrum Broeker- in Broek op Langedijk zaterdag een grote ramp gespaard 'en. De bom werd een kwartier voor sluitingstijd aange- onder een bankstel van een meubelfirma. Een rokend :je trok de aandacht van een werkneemster van de zaak. Ilitie liet direct het winkelcentrum ontruimen en schakelde ilosieven Opruimings Dienst (EOD) in, die de professio- tmaakte bom onschadelijk maakte. loka uit Oldenzaal overleden !aal» Ernstig nekletsel, opgelopen tijdens een judotrai- s een 17-jarige judoka uit Oldenzaal, naar nu pas bekend orden, afgelopen vrijdag fataal geworden. De judoka van eniging Hantei overleed in het ziekenhuis waar hij daags in was opgenomen. De man werd beschouwd als een ta- tet toekomst in het wedstrijdjudo. Tijdens de training viel oka bij een werppoging hard op zijn hoofd. Hij raakte be- loos en kwam niet meer bij. Ier npagne tegen harde muziek b£ veen» Te weinig jongeren weten dat te harde muziek tot stelbare schade aan hun oren kan leiden. Door de volume- voluit te zetten, lopen jaarlijks ongeveer twintigduizend en beschadigingen op. In sommige gevallen kunnen ze rorden. Ook het verkeerd gebruik van hoofdtelefoons is fu- oor de oren, blijkt uit onderzoek. Volgens schattingen blij- tussen de 900.000 en 1,3 miljoen slechthorenden té zijn. mpenaar bekent moord op moeder L» Een 39-jarige man uit Kampen heeft tegenover de poli- eend dat hij vrijdag zijn 84-jarige moeder heeft gewurgd, ïn sectie van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk lat uit. Het motief is onduidelijk, zegt de politie die niet op ie, )gte was van problemen tussen de vrouw en haar zoon. soneel shoarmazaak-slaat klanten ia nar. Medewerkers van een shoarmazaak in Alkmaar heb- pi de nacht van zaterdag op zondag vier klanten met ke ikken geslagen, omdat ze hun rekening niet konden beta- e vier kwamen 32 gulden tekort. Toen één van hen voor- om zijn bankpasje achter te laten en de volgende dag te n, sloegen bij het personeel de stoppen door. Een 43-jarige <oi arder liep een dichtgeslagen oog op. Zijn bril was kapot. ai ierenbeurs trekt 50.000 bezoekers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3