'Ziekenfonds niet uit te legge| Scooter maakt steeds meer slachtoffi Feiten &Meningen Vrije hand is voor saneerders Indonesië niet erg waarschijnlijk Varkensboek is meer encyclopedie dan lekker leesvr MAANDAG 13 OKTOBER 1997 _Vf Heilige huisjes zijn onder Soeharto veilig Hoewel de Indonesische economie ogenschijnlijk gezond is, sluimert on derhuids een gevaarlijk virus: vriendjes politiek. Nu Jakarta onder druk van de roepia-crisis de hulp heeft ingeroepen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), doet zich een gelegenheid voor het virus aan te pakken. Economen en analisten hopen dat president Soeharto deze kans grijpt. Ze vrezen echter dat de heiligste koeien opnieuw buiten schot blijven. Toen de munten in Zuidoost-Azië af gelopen zomer harde klappen opliepen, gaf premier Mahatir Mohammad van Maleisië vuige geldspeculanten de schuld. Spoedig won echter de overtui ging veld, dat de speculanten slechts hadden gereageerd op zwakke plekken in de economieën van de getroffen lan den. Ze kampen - de een wat erger dan de ander - met een kwetsbare banksec tor, een grote buitenlandse schuld en allerhande vormen van corruptie. Indo nesië vormt daarop geen uitzondering. Om de val van de roepia te stuiten liet Bank Indonesia de koers half augustus over aan de wisselmarkt, terwijl de re gering een maand later een bezuini gingspakket op tafel legde. De financië le en aandelenmarkten vonden dat ech ter te mager en de roepia bleef achteruit sukkelen. Dat sukkeldrafje werd echter een ra zende galop, waardoor de Indonesische munt vorige week maandag een diepte punt bereikte. Voor een Amerikaanse dollar moest toen 3.850 roepia worden neergeteld. In vergelijking met 1 januari had de roepia de helft van zijn waarde verloren. Niet internationale speculanten ver oorzaakten deze laatste opdoffer, maar Indonesische bedrijven. Die hebben een buitenlandse schuld van bijna 60 miljard dollar. Tien tot 20 miljard daar van moet binnen enkele maanden - en op z'n best over een jaar - worden afge lost. Die bedrijven kopen dus als razen- den dollars op, terwijl bezitters van de greenback hun schat veilig achter slot en grendel houden. Dat maakt de Ame rikaanse munt schaars, waardoor hij steeds duurder wordt. Anders gezegd: de roepia wordt steeds minder waard. Om het tij te keren, besloot president Soeharto woensdag de hulp in te roe pen van het Internationale Monetaire Fond (IMF) en de Wereldbank. Minister Mar'ie Muhammad (financiën) en gou verneur Soedradjad Djiwandono van Bank Indonesia moeten de presidentië le beslissing handen en voeten gaan ge ven. Oudgediende Widjojo Nitisastro kreeg van Soeharto opdracht het geheel te coördineren. Het zijn karakteristieke Soeharto-be- sluiten. Aan de ene kant laat hij al jaren toe dat zijn familieleden en vrienden met subsidies, monopolies en oligopo lies de werking van de vrije markt ge weld aandoen. Anderzijds zegeviert zijn gezonde verstand als de nood werkelijk aan de man komt. Met Widjojo, Mar'ie en Soedradjad heeft Soeharto een art sen-trio ingeschakeld dat niet houdt van stinkende wonden. Vrije concur rentie is hen liever dan vriendjespoli tiek. In een reactie veerden de roepia en de beurs van lakarta de afgelopen da gen weer iets op. Vooral Widjojo (70) heeft zijn sporen verdiend. Toen hij net aan de macht was, zette Soeharto in 1966 een team technocraten aan het werk om de stuurloze economie weer op koers te krijgen. De groep - bekend geworden als de 'Berkely Maffia', naar de Ameri kaanse universiteit waar de leden waren geschoold- ontwierp een beleid dat van Indonesië een nieuwe economische tijger maakte. Een van die technocra ten, oud-minister Emil Salim, bena drukte eerder dit jaar in een Australisch vakblad dat Widjojo Nitisastro hun on betwiste leider was. „We noemden hem lurah (dorpshoofd), en dat doen we nog steeds", aldus Salim. Dat de lurah weer van stal is gehaald, heeft onder economen en analisten dan ook tot enthousiasme geleid. Volgens hen is het geld dat het IMF kan fourne ren maar bijzaak. Naar verwachting is het ook niet meer dan zes miljard dol lar. Weinig in vergelijking met het veel ziekere Thailand, dat een reddingsboei van 17,2 miljard dollar kreeg toegewor pen. Belangrijker is volgens veel waarne mers dat rotte plekken worden wegge sneden. De vooraanstaande econoom Kwik Kian Gie zei het in een interview zo: „We hebben te maken met moreel verval, corruptie en nepotisme. Die vor men allemaal de basis van onze benar de economische situatie, en stuk voor stuk steken ze hun smerige koppen op." Vanaf vandaag gaan de Indonesische en de IMF-specialisten sleutelen aan een pakket financiële hulp en andere maatregelen. Kwik Kian Gie en anderen hopen vurig dat dat resulteert in gron dige hervormingen. Ze denken niet in de laatste plaats aan het slachten van 's lands heiligste koeien, die bij de be zuinigingsronde van vorige maand nog de dans ontsprongen: de zwaar gesubsi dieerde Timor, de 'nationale' auto van Soeharto's zoon Tommy, en de miljar den verslindende nationale vliegtuigin dustrie IPTN van minister Habibie (Technologie). Of het zover komt, valt echter te be zien. Oud-minister van financiën Frans Seda is er niet gerust op. „De vraag is of Widjojo Nitisastro genoeg autoriteit krijgt", zei hij vorige week. Anderen vin den uitspraken van Dennis De Tray, di recteur van het Wereldbank-kantoor in Jakarta, een veeg teken. Deze zei dat het er vooral om gaat Jakarta aan een vol wassen wisselmarkt te helpen. Dat IMF en Wereldbank zich gaan bemoeien met specifieke projecten, acht hij on waarschijnlijk. Vrijdag liet de regering alvast weten dat aan de subsidie voor Tommy's Ti- mor niet wordt getornd. Of het IMF daarmee akkoord gaat, moet even wor den afgewacht. En minister Habibie heeft al onder streept dat het onverstandig zou zijn om, na twintig jaar voorbereidingen, nu het mes te zetten in de vliegtuigindus trie. De kans is groot dat Soeharto hem daarin opnieuw steunt. Volgens Habi- bie-biograaf A. Makmur Makka is IPTN immers een bedenksel van de president zelf. Een maand geleden zei econoom Christianto Wibisono dat heilige huisjes pas echt kunnen worden gesloopt als Soeharto niet meer op het pluche zit. Hoewel het IMF en Indonesiche tech nocraten hun mouwen opstropen om aan de slag te gaan, lijkt daarop nog steeds niets af te dingen. JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT TOM JANSSEN Het kon bijna niet uitblijven. Na alle publiciteit rond de varkenspest ligt er binnenkort een boek over het varken in de winkel met de even eenvoudige als ladingdekken- de titel 'Het Varken'. Het boek van schrijver Anno Fok- kinga wil in 190 bladzijden, waarvan een groot deel op gaat aan illustraties, een compleet overzicht geven van alle facetten van het varken. Dat lukt uiteraard niet, waardoor het boek soms meer een prachtig geïllu streerde encyclopedie is, dan een lekker leesboek dat je meevoert in de wereld van het varken. Dat is jammer, want het varken is het meest onder schatte dier in onze maatschappij. Qua intelligentie kan een varken zich meten met mensapen en in menig land weten ze dat de varkens meer vuil opruimen dan de vuilnisman. Momenteel kan het varken zich verheugen in een mas sale golf van medelijden, nu zichtbaar wordt in welke mate dierenwelzijn wordt opgeofferd aan economische rentabiliteit. Fokkinga geeft daar aardige voorbeelden van in zijn boek. Varkens zijn sociale dieren met een grote nieuwsgierigheid. Die behoeften kunnen ze niet bevredigen als ze liggen vastgebonden in een stal. Bo vendien is een varken een zindelijk dier, dat nooit in zijn eigen mest zal gaan liggen. Dat moeten ze in de stal wel en het staartbijten, veel water drinken en korte le ven dat ze leiden zijn allemaal symptomen van het feit dat de dieren zeer ongelukkig zijn. Fokkinga beschrijft in het boek hoe de varkens vroeger door varkenshoeders geweid werden in de bossen. Die vrijheid en natuurlijke biotoop voor varkens, als af stammelingen van het wilde zwijn, raakten in de knel door ontbossing en voortschrijdende landbouw. Om varkens op stal te houden werden speciale rassen ge fokt. Die ontwikkeling heeft zich doorgezet tot onze tijd. Ook de transformatie van de varkens van spekvar- ken, grote zeer zware varkens met een dikke spekhuid, tot vleesvarken wordt beschreven in het boek. Jammer is alleen dat dit niet systematisch gebeurt. Fok kinga verliest zich in een veelheid aan feitjes die vaak nog eens herhaald worden in andere hoofdstukken. Bo vendien ruimt de schrijver nogal veel ruimte in voor bijvoorbeeld anatomie, de parasieten en ziekten die een varken kan krijgen en de genetica. Allemai die elke geïnteresseerde vrij gemakkelijk zelf bi kan zoeken. Het hoofdstuk over de geschiedei| het varken en hoe het als huisdier zijn weg ovt reld vond, blijft wat aan de dunne kant. Dat isfl wat dat zijn juist de interessante en nog nauvvT schreven feiten rond de varkens. Aan dat maiJ meer hoofdstukken, bijvoorbeeld over de voeJ van historische wetenswaardigheden gaan al sf in een bespreking over het spijsverteringskanal voedingsstoffen. Al met al zou Fokkinga een tijdje langer over h hebben moeten doen. Dat had een minder qui tenschappelijk en ieuker leesboek opgeleverd Anno Fokkinga: Het Varken, illustraties Mai us, uitgeverij THOTH Bussum, ISBN 906868l| DEN HAAG PEET VOGELS Van Boxtel (D66) trots op zijn 'eerlijkeverzekeringsplan F| „Het kan echt", vertelt hij trots. D66-Kamerlid Roger van Boxtel (43) heeft drie maanden zitten rekenen en puzzelenk zijn ziekenfondsplan klopt volgens hem nu tot achter de komma. „Het is eerlijker dan de huidige verzekering en hefcgt geen cent méér. jOP] P lol Zorgspecialist Van Boxtel wil het zieken fonds moderniseren: de huidige werkne- mersvefzekering met een loongrens ziet hij liever veranderen in een verzekering afhankelijk van het belastbare inkomen van een huishouden. Daarbij heeft hij voor verzekerden jonger dan 65 jaar twee aparte inkomensgrenzen in ge dachten: 50.000 gulden voor alleenstaan den en 71.000 gulden voor gezinnen. „Hierdoor gaan er mensen uit het zie kenfonds en komen er anderen weer in. Al met al wordt het veel rechtvaardiger en eenvoudiger en daar gaat het ons om", verzekert hij aan de vooravond van de presentatie van zijn plan. Stellen met bijvoorbeeld een gezamenlijk inkomen van 110.000 gulden die afzonderlijk net niet aan de huidige loongrens van onge veer 60.000 gulden zitten, zijn nu ver plicht ziekenfondsverzekerd. „Die twee verdieners gaan eruit met dit plan", al dus Van Boxtel. Andere groepen profiteren omdat zij in het ziekenfonds terecht kunnen, zoals de groentenboer om de hoek die zijn hoofd boven water probeert te houden. „Vooral kleine zelfstandigen winnen met ons plan, maar ook studenten. Die zijn vorig jaar wel uit het ziekenfonds gegaan, maar kunnen er dus zo weer in." Een aparte, lagere inkomensgrens voor alleenstaanden kan volgens de Demo craat voordelig zijn. „Zij betalen vaak re delijk veel inkomensafhankelijke premie bovenop de vaste premie die iedereen moet betalen", legt Van Boxtel uit. „Met mijn grens van 50.000 gulden krijgen ze iets eerder de gelegenheid de particulie re markt op te gaan, waar ze goedkoper uitkunnen zijn." Het aantal fondspatiënten daalt door het D66-plan van ruim negen miljoen nu naar zo n acht miljoen. Critici zullen zeggen dat met het vertrek van jonge - dus doorgaans gezonde - alleenstaan den en tweeverdieners de solidariteit in het fonds in gevaar komt. Zij betalen im mers mee aan de dure zorg die ouderen met bijvoorbeeld alleen AOW nodig heb ben. Om dergelijke bezwaren voor te zijn heeft Van Boxtel een dikke bijlage met berekeningen waaruit blijkt dat zijn zie kenfondssysteem niet tot hogere pre mies leidt. Een belangrijke reden daar voor is dat de rijksbijdrage, goed voor een kwart van de inkomsten van de zie kenfondsen, wordt gebruikt voor één miljoen minder mensen. Per zieken fondsverzekerde stijgt de rijksbijdrage dus met ruim 10 procent. Daardoor hoe ven ook particulier verzekerden niet méér te gaan bijdragen aan de zieken fondskassen. Dat gebeurt nu via de toe slag MOOZ. Voor een totale vernieuwing van het fonds is volgens de D66'er de tijd nog niet rijp. „Het is nog niet zo lang geleden dat staatssecretaris Simons in één klap een basisverzekering wilde invoeren, maar zijn plan zag mislukken. Het enige wat ik wil is een duidelijk ziekenfonds. Mijn vader met AOW en een gewoon pensioen moet begrijpen waarom hij niet in het ziekenfonds zit en zijn buur man die miljonair is, maar op papier nauwelijks inkomen heeft, wél." „Met dit plan willen we dat de si schouders de zwaarste lasten drjf Maar het wordt echt geen armeir dat is onzin. De inkomensgrens! zinnen gaat zelfs omhoog", verdt D66'er zijn voorstel al bij voorbar als we het ziekenfonds hebben niseerd kunnen we weer gaan pir over een mogelijke basisverzekelil Het liefst ziet Van Boxtel, tevens» fractievoorzitter van D66, dat zijji een regeerakkoord van een everlr tweede paars kabinet terechtkon dit moment denken de twee anl geringspartijen nog totaal verse» over het ziekenfonds. De PvdAlf uitbreiden, terwijl de WD voort fing pleit. „Waar andere part ij err1 in de stress schieten door hun icT kijken wij naar de onrechtvaardj die al zo lang in het ziekenfonds!' Wij vinden dat je eerst moet opll wat mensen op straat niet meerfli pen." DEN HAAG MARGIT KRANENBURG Blijvende spraak- en evenwichtsstoornis sen, dwarslaesies en zelfs dodelijke onge lukken. Ziedaar de schrijnende gevolgen van de opmars van de brom- en snorscooters. Deze simpel op te voeren tweewielers maken steeds meer en steeds ernstiger slachtoffers. Mede om die reden worden bromscooters en brommers vanaf 1999 van het fietspad verbannen naar de gewone rijbaan. Vorig jaar raakten volgens Veilig Verkeer Nederland (WN) 2.238 mensen ernstig ge wond bij ongelukken met bromfietsen en - scooters. Dat is een stijging met ongeveer vijf procent ten opzichte van '95, toen 2.129 ernstig gewonden vielen te betreuren. Die toename staat haaks op de algemene daling van het aantal gewonden in het verkeer. Het aantal dodelijke slachtoffers bij brom fietsongelukken daalde weliswaar van 118 naar 107, maar ook dat blijft achter bij an dere groepen verkeersgebruikers. Brom- en snorscooters zijn volgens WN- woordvoerder Bert Woudenberg - letter lijk - kinderlijk eenvoudig op te voeren. Een béétje technisch aangelegde jongere tovert zijn tweewieler in een handomdraai om in een scheurijzer. Met behulp van alom ver krijgbare opvoersets kan zelfs een snorfiets, die normaal niet harder dan 35 kilometer per uur mag rijden, worden veranderd in een halve motor die snelheden tot tachtig kilometer per uur haalt. „De constructie van die dingen is daar hele maal niet op berekend", zegt Woudenberg. „Dat levert levensgevaarlijke toestanden op voor zowel berijders als andere weggebrui kers." Snorfietsen mogen zich echter ver heugen in een gestaag stijgende populari teit. Vooral het feit dat een helm voor de be rijders niet verplicht is, maakt deze veelal Italiaanse tweewielertjes tot een gewild al ternatief voor de brommer en bromscooter. De gevolgen zijn wekelijks terug te zien in de ziekenhuizen. Voor neuroloog A. van Spreeken van het Franciscusziekenhuis in Roosendaal was vorige week de maat vol. Nadat hij voor de derde keer in twee jaar tijd was geconfronteerd met een dodelijk slachtoffer van een bromscooter, stuurde hij een open brief aan de regionale pers met de oproep om brommers en bromscooters van de fietspaden te weren en naar de ge wone rijbaan te dirigeren. „Het snelheidsverschil met fietsers is te groot geworden. Een botsing kan nu echt fataal zijn, waar het vroeger bij schaafwon den of botbreuken bleef", zegt Van Spreek en. Hij heeft de afgelopen jaren een stroom van slachtoffers van ernstige ongelukken met bromscooters aan zich voorbij zien trekken. Een deel daarvan ziet hij nog gere geld in de spreekkamer. „De lichamelijke schade is vaak blijvend. Die varieert van een dwarsleasie tot spraak- of evenwichtsstoor nissen en van een sterk verminderde intelli gentie tot veranderingen in de karakter structuur die mensen prikkelbaar en insta biel maken. Trouwens, ook de scooterrij ders zelf worden vaker slachtoffer van bot singen met rechtsafslaand verkeer dat hen door hun hoge snelheid niet op tijd ziet na deren." De Brabantse neuroloog vindt een gewillig oor voor zijn oproep om fietsers van brom fietsers te scheiden. Hij werd zelfs op zijn wenken bediend, want het ministerie van verkeer en waterstaat heeft inmiddels een overeenkomst gesloten met de wegbeheer- ders (provincies, gemeenten en water schappen) die exact zo'n scheiding moge lijk maakt. Vanaf '99 zijn bromfietsers op 50 oki i J 'vv km-wegen aangewezen op de gew g baan. Proeven in Den Haag, Apeldi 0(j Tiel hebben uitgewezen dat het aai gelukken met letsel hierdoor met zi procent kan worden teruggedrongi gi km-wegen buiten de bebouwde ko den brommers nog wel verwezen i Eii fietspad. Ook op andere fronten bindt de oven strijd aan met het groeiende aantal no lukken met bromfietsers. Zo is vori 3e een 'snorfietsconvenant' gesloteni 's Nederlandse vereniging voor de Ri 111 Automobiel-Industrie (RAI). Op gr van leveren de Nederlandse impor p. gens RAI-woordvoerder R. Grolléa C1 tailhandel alleen nog snorfietsen (j zo'n 15.000) die moeilijk zijn op te er Die regeling loopt vooruit op de bi: a\( twee jaar in te voeren Europese ric de industrie verplicht de tweetaktn zo te construeren, dat opvoeren te» bijna onmogelijk wordt. [J( „We zullen dit probleem goed one ,ar trole krijgen", stelt Grollé optimisi e h Hoewel het 'snorfietsconvenant'v nog op basis van wijwilligheid wei de branche het volgens hem goed BS voor de traditionele bromfietsen, b die formeel buiten de afspraak val) RAI-woordvoerder wijst verder op ln ring van een kenteken voor brom- 35 fietsen met ingang van '99. Zo'n cc s gistratiesysteem stelt de politie vol rs beter in staat om te controleren of 'n ren met de motorcapaciteit van hi 1 wieier hebben zitten knoeien. Mel dige systeem met verzekeringspla; dat niet goed mogelijk. DEN HAAG ERIK VAN DER VEEN id e

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2