UIT 'Dickie kan trots zijn op z'n vriendjes' Promovendus SVOW is een aanwinst GESPROKEN Sport ER TUSSENIN Willem van Hanegem over WCS-voorzitter Theo van Seg- gelen in Het Parool: „Je bent echt een goede vak bondsman als je vecht voor twee leden en geen oog hebt voor die honderden anderen. Dan ben je echt goed bezig. Idem: „Ik span geen spelers voor mijn karretje. De VVCS heeft ons beticht van leugens. Maar ik zeg je dat er bij de spelersvakbond figuren rondlopen die liegen. Silvio Berlusconi in HP/De Tijd: „Een vrouw wier hond een fer vent Milan-fan is, vertelde een kennis dat haar hond met han gende oren in de hoek kruipt als Milan gelijkspeelt. 'En wat doet hij als Milan verliest'?, vroeg de kennis. Dan kruipt hij onder het bed en wil hij er de eerstkomen de uren niet onder vandaan ko men. 'En bij een zege'? Dat weet ik niet antwoordde de vrouw, ik heb mijn hond pas een jaar." Candido Cannavo, hoofdre dacteur van La Gazzetta dcllo Sport in HP/De Tijd: „Het probleem van Milan is dat het geen team is, maar een thea tergezelschap; op papier alle maal kampioenen, een prachtig pakket voor de televisie en de sponsors. Maar het is een elftal zonder ziel. Te veel nieuwe spe lers en wat erger is: iedereen, spelers, bestuurders en trainer, lijkt verzadigd. Het is een verza meling vermoeide strijders. Dat is het grote verschil met Inter, waar ze gretig zijn naar succes. Tien jaar aan de top heeft een prijs. Daar kunnen de buiten landse spelers niets aan doen. Jaap Stam in Panorama: „Ik ben niet iemand die expres z'n elleboog naar achteren gooit als hij voorbij wordt gelopen. Zoals Jan Wouters ooit deed bij Alex Pastoor van Volendam. Je zus, dacht ik. Wat flikt ie nou weer? Eerlijk gezegd moest ik er wel om lachen. Of ik dat zelf wel eens zou willen doen? Soms deel ik wel een tik uit, als een spelei mij irriteert. Maar ja, dat soort fratsen gaat toch ten nadele van jezelf en je spel." Idem: „Ik ben nog niet hard genoeg, denk ik. In het westen is de men taliteit directer dan in Brabant. Neem Ronald en Frank de Boer. Die zijn veel harder dan ik. Die jongens hebben dat in zich. In Oranje leer ik daarvan. Giovanni van Bronckhorst in VI: „Voor thuiswedstrijden regel ik vaak twaalf of dertien kaarten voor mijn familie en vrienden. Dat zijn echte vrienden, geen namaakvrienden, die plotseling om de hoek kwamen kijken toen ik bekend werd. Toch blijft die bekendheid vreemd. Als je een sportzaak binnenstapt en je ziet een poster van twee bij drie van jezelf, is dat heel raar." MW-voorzitter Benoit Wesly in Business Class: „Bijna mijn hele familie is ver gast, inclusief een broertje van mij. Op zich ben ik geneigd te denken dat het een onmogelijk heid is dat de verschrikkingen van toen zich zullen herhalen. Kijk ik aan de andere kant naar voormalig Joegoslavië en Congo, dan kan ik helaas niet anders concluderen clan dat het in deze wereld uiteindelijk toch altijd om kleur en godsdienst gaat. Tv-criticus Hans van Reijsen in het Algemeen Dagblad: Voetballen doe je zo' is een programma van een liefhebber vóór liefhebbers, een program ma waarin voetbal af en toe bij na poëtisch wordt benaderd. Vanaf maandag verdwijnt 'Voetballen doe je zo' even en is Harry Vermeegen terug met 'De Regenjas'. Dan geuit het weer om gedoe, hilariteit, geschreeuw. Dan is het echte gezicht van Ve ronica weer te zien." FC Groninger Mariano Bom- barda in Voetbal International: „Die typische Bombarda-acties, bal aannemen, mijn achterste erin gooien, draaien en schieten, zullen steeds minder voorko men. Trainer Rijsbergen wil na melijk dat ik me ontwikkel tot een allroundspits. Ik moet meer in de organisatie spelen." Idem: „Uitkomen voor de Argentijnse ploeg ploeg is mijn hartenwens. Maar dat is natuurlijk niet rea listisch. Batistuta, Balbo of Bom barda, haha. Alleen mijn naam kan de concurrentiestrijd aan." Idem: „In mijn leven zoek ik een mix tussen de stress van de Neder landse moetencultuur en de re laxte, Ditijnse leefstijl. Mijn wo ning is tamelijk Nederlands in gericht, maar in het midden van de kamer hangt een hangmat." •VALLEND AANWEZIG Tjerk Cramer "IZ1886 ijd: 15 jaar p: Scholier n J186 speelde zaterdag zijn wedstrijd van het water hoen in de hoofdklasse, idenaars behaalden in de dstrijd tegen Branden- eenpunt: 10-10. Inde e periode kwam Leide- rjerk Cramer in het wa- 15-jarige jeugdinterna- scoorde meteen twee 1-8 en 8-9. t verbaasd over je debuut? s Polar Bears voor de be- in wat oefenwedstrijden t ik ook al meedoen. Ik had wel op gehoopt, maar het )cli een verrassing. Het was tonnend. Ik ben natuurlijk >ng. Ik train wel al met He- mee en als je goed traint je bewijzen. rijf je doelpunten eens. ft eerste doelpunt ver- tte de keeper een pass. Ik lat gezien en verraste hem n lobje. Bij de tiveede tFrans Langerhorst in een meer-situatie op de lat. Ik Y| Kj'QOg op en kon er nog bij ela "Jnvingers." jej tiaar maakte ik ongeveer yif Kent van de doelpunten. 1 meter 97 lang en dat is heel groot voordeel met polo. Je kan makkelijker tl weghouden bij je tegen- ■r. Ik scoor makkelijk als 'or. Tijdens een vierlan- vrnooi dit jaar met de na- lejeugdselectie onder de 15 1 Breda werd ik ook top- We speelden tegen Duits- Slovenië en Polen." •oT 2 nooit van plan geweest Saan basketballen ofvol- Ikn met jouw lengte? lat ik door mijn snelle last van mijn heupen kreeg k jonger was mocht ik al- 1 naar zwemmen en geen of veldsporten beoefenen. e>'wel aan gedacht, maar 11 w nooit aan de orde. NDAG 13 OKTOBER 1997 MAN of the MATCH Peter van Rijn .jarige Peter van Rijn is [erug op het oude nest. Hij ooit bij SVOW een maak- tvolgens uitstapjes naar „Ik wilde wat hoger, dat ja"), Aalsmeer en ADO aag. „Het is soms wel erg zien hoe snel je je ook 01 iaJ1 het lagere niveau aan zei hij hoofdschuddend, was zaterdagmiddag nog gvan te merken want Van Jerd zonder concurrentie tot Man of the Match, jtverkiezing terecht? Ach, taakt het uit. Het is be- jker dat we de fouten die voorgaande wedstrijden ten, nu niet maakten." de VISIE van Bert Kort in de beginperiode kon Abbenes, puur op wilskracht, het e\ 'moeilijk maken. In de rest van de wedstrijd, vanaf het mo- datSVOWde organisatie achterin op orde had, liep Abbenes de feiten aan. Vooral aan de kant van SVOW zie je hoe be dt le trainingsoefeningen op het veld terugkomen. Driehoekjes, in- kaatsen, vrijlopen zonder bal. En dat komt dan uiteindelijk i de score tot uiting. De overwinning is alleen al op basis daar- \eerdan terecht. Ik houd er ook van om een team zo te zien sdi i en daarom heb ik zeker geen nare middag beleefd." „Abbenes moet het vaak heb ben van toevalligheden. Van een bal die min of meer per ongeluk goed valt of van een onzekerheidje in de verdedi ging van de tegenstander. Abbenes kan het iedere te genstander op dit niveau heel even lastig maken, tot dat de mannen geen lucht meer hebben. Aan het begin van de eerste helft en ook heel even aan het begin van de tweede, als ze weer een beetje lucht hebben, kunnen ze zichzelf aan wat kansjes helpen. Daarna is het over en sluiten. Toch hebben ze naar vermogen gespeeld. De thuis ploeg is gewoon wat verder. „SVOW heeft ook meer indi viduele kwaliteit in huis, met Peter van Rijn in een hoofd rol. Hij is het aanspeelpunt, maar hij zorgt dat hij ook al- mspeelbaar is. Hij schuwt het vuile werk nieten laat Zijn team loetballen. Daarbij scoort hij nog een mooie goal en dus is het weilijk meer om een man van de wedstrijd aan te wijzen. wde de cijfers toe op basis van voetballend vermogen, niet op strijdlust Peter Klomp 6, Schilders 7, Turk 6, Van Tol 6, (77. Bokhorst - n 6, Serafino 6, Van Rijn 9, Van Heek 7, Raymond Pecht 6 (81. £2 Klomp -), Alexander Pecht 6, Alexander - (37. Van der Meer 6) les\Lamers6, Brouwer 4 (65. Van der Berg), Elshout 5, Jan iburg5, André Kattenburg5, Kit Kattenberg5, Kroon 5, Meyer Witte 6), Zijsling6, Feeleus 5 (65. Zaal -), Troost 5. Toen de weduwe van Dick van Dijk na de wedstrijd in de middencirkel van het ÓNA- veld aan de winnende aanvoer der Sjaak Swart de Dick van Dijk Memorial Cup uitreikte, keek zij over de schouder van mister Ajax heen omhoog, naar de hemel: „Dickie kan trots zijn op z'n vriendjes." En Johan Cruijff, licht geëmotioneerd: „Dit Ajax heeft zich weer een hecht team getoond. Wij zien elkaar niet meer elke dag, maar als de één de ander nodig heeft, dan is hij er. Vandaag waren we er allemaal. Amsterdamse Godfathers met buikjes tegen enthousiaste Goudse jonkies oftewel het Ajax dat in juni 1971 op Wem bley de eerste Europa Cup ver overde contra de amateur-der deklasser ONA. Een hommage aan een overleden kameraad. Voetbal met een lach en een traan en een 2-1 zege voor de oudjes. Cameraploegen van vijf omroe pen, 75 journalisten en 4000 kijkers bevolkten zaterdag het terrein van ONA, de club waar Dick van Dijk als tien-jarig jo chie zijn eerste contributie be taalde. Dick van Dijk, het bril- jantje uit Gouda, dat als slanke spits een sieraad werd van SW, FC Twente, Ajax, Nice en het Spaanse Murcia. Dick van Dijk, wiens voorkomen op latere leeftijd was omgeven met een zekere charme, een vleugje dis tinctie dat prettig aandeed. Dick van Dijk, die aimabele, corpulente makelaar aan de Cöte d'Azur overleed op 8 juli 1997 op 51-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Nice. Bij de begrafenis in zijn woon plaats St. Paul de Vence waren drie van zijn beste vrienden uit Nederland aanwezig: Ajax-gab- ber Piet Keizer, Frans Derks, de huidige voorzitter van Dordrecht'90, en Ad van Maar- en, Van Dijks boezemvriend. Dit drietal hoorde tot zijn ont goocheling van de familie dat het bestuur van Ajax rond het overlijden taal noch teken had gegeven. Keizer was zelfs des duivels. „Na de begrafenis dronken we met z'n drieën droevig een glas op een terrasje", vertelde Derks zaterdag. „Terwijl wij met som bere koppies naar het jeu de boules-spel op een pleintje ke ken, ontstond plots het plan om een wedstrijd voor onze overleden vriend te organise ren. Om Dick te eren en om zijn familie een financieel steuntje in de rug te geven." Nog voor de uitnodigingen voor de wedstrijd de deur uit waren, maakte de club Ajax al zijn tragische vergissing goed door 25.000 gulden in het Dick van Dijkfonds te storten. Daar kwam zaterdag nog een ton bij. De drie initiatiefnemers had den eer van hun werk. De voor vaderen van Ajax' huidige go denzonen, zoals Piet Keizer het elftal uit '71 noemde, waren er praktisch allemaal. Derks: „Zelfs Johan Cruijff en Piet Kei zer, die zich anders voor geen goud meer aan een partijtje voetbal wagen. Pietje heeft zelfs al 23 jaar geen bal meer aangeraakt. Maar voor Dick is Piet van de partij." Rond het middaguur verzamel den de voormalige vedetten zich. De eerste Ajacied die bin nenzeilde, was Feyeno ord-trai ner Arie Haan. „Haantje de voorste, hè", glimlachte hij. Om vervolgens een melancho lieke blik te werpen op de ac tiefoto's van Van Dijk die de wanden van het etablissement opsierden. „Dick was bij de Ajax-trainings- kampen altijd m'n slapie", ver telde Haan. „Een fijne kerel om de kamer mee te delen. Niet dat nerveuze, dat gejaagde dat veel spelers voor een wedstrijd hebben. Hij benaderde het voetbal altijd vrij afstandelijk, dat zat in zijn karakter." Eén voor één druppelde de ou de glorie binnen. De legendari sche aanvalslinie Swart-Cruijff- Keizer, de nog altijd tengere GerryMühren, zwaargewicht Heinz Stuy, de drukke Wim Suurbier, de rustige Barry Huls- hoff. Toch ontbraken er een paar. „Hoewel Erica Terpstra al haar gewicht in de schaal heeft ge legd; zijn wij er toch niet in ge slaagd op tijd een visum voor Velibor Vasovic te krijgen", leg de Derks uit. Johan Neeskens kreeg van zijn strenge baas meemaakte. Na exact zes mi nuten en drie listige passjes stapte hij, hijgend als een voor historisch locomotiefje, naar de dug out en pufte: „Dit was be slist de laatste keer." Met Michael van Praag als Oud Ajax-gezinde fluitist veroverden de kanjers van vroeger een overwicht. Precies volgens het draaiboek. Maestro Johan Cruijff toonde waarom hij ooit 's werelds beste voetballer werd genoemd en ook Arie Haan bleek nog niet broos in de bot ten en etaleerde een prachtige traptechniek. De score werd geopend door balgoochelaar Mühren, de man van de 'spe cial effects' over wie Suurbier zei: „Als Gerrie na afloop het kraantje van de douche open draait, komt zelfs het water er met effect uitstromen." Toen een paar ouwe knakkers even in de dug out uitbliezen, draafden enkele snotneuzen op, dartele dertigers als Jan Wouters en Wim Kieft, die met het hoofd knap 2-0 binnenkop te. De zeer stevige ballenvanger Heinz Stuy hield moeiteloos de nul. In de rust stelde Johan Cruijff verheugd vast: „Wij heb ben de scheidsrechter niet te gen en ONA is zo vriendelijk om zich aan ons tempo aan te passen." De toeschouwers, onder wie de oud-Ajacieden Jan Muideren Frank Rijkaard, hielden even wel de adem in toen ONA in de tweede helft tot 2-1 terugkrab belde. Maar voordat de thuis club gelijk kon maken blies de na rust leidende Frans Derks (67 jaar, nog steeds fluitend in een pikant mini-broekje) de wedstrijd af en pakte de micro foon: „Het is werkelijk een feest geweest om al deze Ajacieden weer aan het werk te zien, klas se jongens, bedankt. En ik be dank ook ONA hartelijk." En Michael van Praag na het gezamenlijke diner: „In de voetballerij draait tegenwoor dig alles om geld. Maar van daag hebben Ajax-voetballers getoond dat zij hun hart nog kunnen laten spreken. Dick van Dijk verdiende dit, want hij was in alle aspecten een fantasti sche man." ROB VENTE Raymond Pecht (SVOW, links) in duel met Marco Witte van Ab benes. FOTO MARKLAMERS Zelden verliep een voetbalwedstrijd zo voorspelbaar als SVOW - Abbenes (5-1), afgelopen zaterdagmiddag. Deskundige Bert Kort wist na pakweg een kwartier al wat zich in de rest van het treffen zou afspelen. En de 22 ac teurs op het veld hielden zich keurig aan Kprts scenario, alsof ze een toneelstuk opvoerden dat hij zelf had ge schreven. De Leiderdorpse oefenmeester van Alkmania zag Abbenes in de eerste twintig minuten van het duel werkelijk met de krach ten smijten. De Weteringbrug- gers wisten niet waar ze het zoeken moesten tegen de hol lende, tackelende en vechtende ploeg van de Leidse coach Joop Lamers. Het offensief van acquit leverde Abbenes drie grote kan sen op. Spits Marco Troost ver zilverde eigenlijk nog de minst makkelijke van de drie. Hij mocht in de zesde minuut al leen op doelman Peter Klomp afstormen waarbij hij zichzelf te ver naar de buitenkant ma noeuvreerde. Uit een lastige hoek prikte hij de bal toch bin- houdt Abbenes nooit vol", wist Kort. „Als SVOW eenmaal de or ganisatie achterin op orde heeft en de jongens van Abbenes er doorheen komen te zitten, dan slaat de wedstrijd helemaal back Marco Witte te danken dat de teller op vijf bleef steken. Abbenes-coach Lamers filo sofeerde na afloop nog even over wat er zou zijn gebeurd als zijn ploeg in het begin van het duel een of twee goals meer had gemaakt. Toch gaf hij ruiterlijk nen: 1-0. Honderd tellen laten werd de meest curieuze scène van het 'kampioenschap van zuidelijk Haarlemmermeer' opgevoerd. Bij een corner meende Klomp dat hij bij het opspringen werd gehinderd. Hij liep op arbiter Reeuwijk af om te protesteren, terwijl het spel gewoon door ging. KJomp had zodoende geen interesse voor de bal die naast hem stuiterde en door een Ab- benes-aanvaller werd ingescho ten. De inzet werd op de lijn ge red. Maar de vreemde actie van de sluitpost had SVOW eigenlijk op een 0-2 achterstand moeten brengen. „Dit tempo en deze inzet Aldus geschiedde. Ongeveer twintig minuten SS WEDSTRIJD van de WEEK van het'dud was SVOW - Abb CMS het SVOW dat de klok sloeg. Nog voor rust trok ken de roodwitten de stand ge lijk door een goal van Raymond Pecht en in het tweede bedrijf scoorden de elf van Tino Sna- terse nog vier keer, zonder dat Abbenes ook maar een moment aanspraak kon maken op een draaglijker resultaat. Vooral het eerste doelpunt van Peter van Rijn, die een voorzet direct uit de lucht loeihard inknalde, maakte indruk. Het was aan de reddingen van keeper Richard Lamers en de ingevallen links toe: „SVOW was voor de rest heer en meester." Het siert de equipe van La mers dat ze ook in het zicht van een grote nederlaag opportuun en met hoop op een minder be labberde score bleef voetballen. Die werklust en strijdbaarheid valt te prijzen, al verdiende Ar jan Brouwer rood in plaats van de gele prent die hij in de 37ste minuut kreeg voor een dood schop op Romano Alexander. Die moest met een dikke enkel van het veld. Promovendus SVOW mag ge rust een aanwinst worden ge noemd voor de vierde klasse. De ploeg is nog jong en de ma tige competitiestart tot voor za terdag (4 uit 4) is te verklaren door het gevoelige verlies van spits Michel Opdam - hij ver trok naar RCL - en de blessure van spelver deler Anto nio Serafi no. Daar staat de komst van Pe ter van Rijn (ADO Den Haag amateurs) tegenover. Als hij het spel nadrukkelijker naar zich toetrekt, en de rest legt een in zet aan de dag zoals dat eergis teren gebeurde, dan hoeft SVOW niemand te vrezen. SVOW - Abbenes 5-1 (1-1). 6. Troost 0 1, 42. Raymond Pecht 1-1, 49. Van Rijn 2-1, 60, Van Rijn 3-1, Van Heek 4-1, Schilders 5-1. Geel: brouwer (Abbe nes). Scheidsrechten Reeuwijk (Noordwijkerhout). Toeschouwers: 90. LOMAN LEEFMANS Ook Johan Cruijff maakte (bij hoge uit zondering) zijn opwachting in de wedstrijd ter nagedach tenis aan de overleden Dick van Dijk. FOTO ANP Guus Hiddink geen toesteih- ming om voor de interland te gen Turkije het Oranje-kamp een paar uurtjes te verlaten. Bovendien ontbraken Ruud Krol - met zijn Egyptische ploeg in Mozambique - en Ri- nus Michels, die een cruise maakt in de Cariben. Vlak voor de wedstrijd was het voor vele oude vrienden van Dick van Dijk slikken geblazen. Eerst bij een minuut stilte. Arie Haan: „Er waren duizenden mensen en je kon toch het rui sen van de wind horen, indruk wekkend." Nieuwe emotie bij de aftrap verricht door de 18-jarige Dick van Dijk junior. Op de eretribu ne vochtige ogen bij Dicks 86- jarige vader Cor, weduwe Wanda en haar dochters Anouk (27) en Matita van 22. Maar de hpmmage aan Dick van Dijk werd daarna een doorslaand succes. Een heerlij ke happening, waarbij het dankbare publiek de rentree - na 23 jaar - van Piet Keizer

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21