eidsch Dagblad Fusie Elsevier en Wolters Kluwer verschillende taxi-tarieven Bollenstreek van de baan [iddink eist spelers op )or oefenwedstrijden fan Dam breekt kuitbeen enkele buien Ti Ta Tovenaar is terug op zijn thuisbasis John Denver overleden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. NDAG 13 OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1850 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 3innenland Buitenland Leiden De flitstrein gaat te veel reizigers trekken, zeggen impagne voor Jaap Stam, Arthur Numan en Philip Cocu, nadat Nederlands elftal zich in Amsterdam plaatste voor bet WK. Te- lTurkije werd het zaterdag 0-0, genoeg om als eerste te eindigen e voorronde-groep. foto opd hans van weel erpam cpdinternationals, moeten schik ken naar de wensen van de KNVB." Hiddink gaat deze week ai in Frankrijk poolshoogte nemen, om er zeker van te zijn dat Ne derland tijdens het WK in juni volgend jaar over een ideale accommodatie beschikt. Oranje zal in verschillende ste den interlands afwerken. In te genstelling tot wat bij voor gaande WK-toernooien ge bruikelijk was, zal komende zomer geen enkele ploeg meerdere wedstrijden in de zelfde stad afwerken. Hiddink: „We kunnen dus kiezen voor een planning waarbij we steeds een nieuw kamp op slaan, of we nemen een ac commodatie op een centraal punt in Frankrijk, van waaruit we steeds naar het noorden of het zuiden reizen. Op dit mo ment heb ik een voorkeur voor het laatste." Bij de KNVB stromen de aan biedingen binnen van landen die tegen Oranje willen oefe nen. De voetbalbond wil eerst de loting afwachten voor het oefenschema wordt ingevuld. Hiddink wil niet spelen tegen landen die Nederland in de eerste ronde van het WK treft. IgKNVB zal tussen nu en juni :|88, wanneer het WK in ikrijk begint, de internatio- opeisen voor belangrijke idschappelijkeinterlands. »ens bondscoach Guus Idink zal het niet meer irkomen dat een club zijn lationals niet vrij geeft. In speelde het Nederlands zonder spelers van Ajax oefenwedstrijd in en tegen d-Afrika. dink zaterdag nadat de Using voor het WK een feit „Dat was een 'good will- be aan het einde van het tbalseizoen. Nu gaan we 'lgericht toe werken naar lindronden van het WK. ïmoet iedereen erbij zijn /ve een interland spelen", bondscoach wijst op de idelwijze van de Brazilia- „Die reizen de hele we- rond om wedstrijden te ilen en pakken te pas en te )as de internationals weg de clubs in Europa. Nie- nd trekt zich iets aan van :lubs. Voor de eventuele Istrijd tegen Brazilië in fe- Juari hebben wij met de Ne- landse topclubs al overeen- mming bereikt over het af- an van spelers. De buiten- ïdse clubs zullen zich net als iet geval van Braziliaanse Pagina 15: Seedorf betreurt 'zwart-wit-publicatie 3RDWUK WILLEM SPIERDIJK ispitsspeler van Noordwijk, Patrick van Dam, heeft zaterdag- - ddag in de wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys zijn kuitbeen ge- 30 >ken. Van Dam is inmiddels geopereerd en verwacht na de iterstop zijn rentree te maken. i Dam liep de blessure op in de tweede helft in een duel met kef )ns de Kort. De Rijnsburgse verdediger verscheen gisteren al 0 1 het ziekbed van Van Dam in het Academisch Ziekenhuis om 0 i excuses te maken. Televisiebeelden wezen uit dat De Kort n enkele schuld had aan de blessure van zijn tegenstander. Terwijl Papon feestviert en champagne drinkt, huilen zijn slachtoffers Jackie Labordus docente drama met hart en ziel Cultuur en Kunst Rondvaart met poëzie is net schoolreisje Twee grootste Nederlandse uitgevers worden grote speler op wereldmarkt HET WOORD IS AAN Napoleon Bonaparte Er bestaat geen grotere im moraliteit dan een functie te veroveren die men niet kan vervullen. Reed Elsevier en Wolters Kluwer, de twee grootste Neder landse uitgevers, gaan fuseren. Dat hebben de onderne mingen vanochtend bekendgemaakt. Daarmee ontstaat een mega-uitgever met een jaaromzet in 1997 van ruim 14 miljard gulden en ongeveer 42.000 werknemers. De beurs reageerde vanmorgen enthousiast, de vakbond De Unie vooralsnog afwachtend. DEN HAAG GPD-ANP De combinatie wordt de groot ste onderneming ter wereld op het gebied van uitgaven voor wetenschappers en vakspecia listen. Het concern is sterk ver tegenwoordigd in Europa, de Verenigde Staten en Azië en op het gebied van juridisch, fiscale en wetenschappelijke uitgaven een speler van formaat. Schooi en studieboeken alsmede publi caties voor het bedrijfsleven en medici zijn andere sterke pun ten. Reed Elsevier behoort met een omzet van 3,4 miljard pond sterling (9,8 miljard gulden) en 25.800 werknemers tot 's we relds grootste uitgeverijen. Het grotendeels in Amsterdam ge vestigde concern is gespeciali seerd in zeer winstgevende uit geefactiviteiten als wetenschap pelijke publicaties, uitgaven voor juristen en specialisten, bedrijven en elektronische ge gevens als databanken. Bij Wolters Kluwer, groten deels in Amsterdam en Deven ter gevestigd, maken juridische en fiscale uitgaven ruim de helft van de bijna 5 miljard gulden omzet uit. Schoolboeken, be drijfsinformatie en medische en wetenschappelijk publicaties zijn verder de belangrijkste acti viteiten. Er werken ruim 14.000 Beleggingsanalist Van der Feen van Rabo Securities is enthousiast. De markten van de beide concerns overlappen el kaar nauwelijks, terwijl ze wel kunnen profiteren van de schaalvoordelen. „Dit wordt een mooie combinatie waarin partijen elkaar goed aanvullen", aldus Van der Feen. Bovendien heeft Elsevier momenteel veel geld in kas, terwijl Wolters Klu wer juist de laatste tijd veel le ningen heeft aangetrokken voor overnames, aldus Van der Feen. „Wolters Kluwer is op zich fi nancieel gezond, maar dit geeft een sterkere basis." De fusie moet in de loop van 1998 worden afgerond via een uitruil van aandelen. De beleg gers beloonden de aankondi ging vanmorgen met een enor me koersstijging. Kort na de opening van de handel steeg het aandeel Elsevier veertien procent en Wolters-Kluwer ze ven procent. Vakbond De Unie toonde zich vanmorgen verrast. Omdat de culturen van beide onderne mingen nogal van elkaar ver schillen, had bestuurder Van Loon van De Unie verwacht dat Elsevier Reed een buitenlandse partner zou nemen. Een afge rond standpunt heeft hij nog niet. Beide uitgeverijen hebben volgens hem een goed sociaal beleid. Rookverbod' Nieuwe show van illusionist Hans Klok, de kampioen van de smachtende blik geen sigaret voor executie SMax' 5"/13° 7714° 8713° 40% 60% 70% JSÖIjn 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 28 PAGINA'S Buitenland Cultuur CANON CITY DPA De 53-jarige Gary Lee Davis uit de Amerikaanse staat Colorado is vandaag geëxecuteerd zonder dat zijn laatste wens in vervul ling is gegaan. De man wilde voor de voltrekking van het vonnis nog een laatste sigaretje roken. Maar in de staatsgevangenis in Canon City geldt een rook verbod. En de gevangenislei ding wilde voor Davis geen uit zondering maken. De inrichting kent een rookverbod en daar mee basta. En zo stierf de wegens moord en verkrachting ter dood ver oordeelde Davis zonder een laatste sigaret te hebben ge rookt. Het verzoek nog een laatste ijsje te mogen eten, werd wel gehonoreerd. Tweeverdieners moeten van D66 uit ziekenfonds DEN HAAG GPD D66 wil tweeverdieners met een goed gezamenlijk inkomen uit het ziekenfonds hebben. Het belastbaar inkomen van een huishouden, en niet zoals nu het loon van de kostwinner, moet bepalend worden. D66 wil bovendien voor alleenstaanden een lagere ziekenfondsgrens dan voor gezinnen. Dit staat in de nota 'Van harte beterschap, op weg naar een rechtvaardiger ziekenfonds', die D66-Kamerlid Van Boxtel van daag heeft gepresenteerd. De huidige ziekenfondsgrens ligt op 60.000 gulden. Voor alleen staanden onder de 65 jaar stelt Van Boxtel een inkomensgrens voor van 50.000 gulden en voor gezinnen een grens van 71.000 gulden. Voor AOW'ers blijft de huidige grens (ongeveer 39.000 gulden) van kracht. Vooral klei ne zelfstandigen, jongeren on der de 18 jaar en studenten gaan er volgens Van Boxtel door dit plan op vooruit. Rond de acht miljoen Nederlanders blij ven volgens de D66-berekenin- gen in het ziekenfonds, tegen over ruim negen miljoen nu. De premies en de rijksbijdrage hoe ven niet omhoog. Pagina 2: 'Ziekenfonds niet uit te leggen' Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving RTV/programma's 13 Sport15 t/m 25 Strips10 Uitgaan12 Hans Klok met zijn vaste partner Sittah. foto united photos de boer ron pichel IJMUIDEN ANNEKE WIJSMAN De wereld mag dan David Cop- perfield hebben: Nederland heeft zijn eigen Ti Ta Tovenaar in de persoon van Hans Klok. De illusionist begon dit week end in de Velsense schouwburg zijn tweede Magic Live on Stage -tournee. De show is een verbe terde versie van het eerste avondvullende programma waarmee hij een jaar geleden in dezelfde schouwburg op de planken stond. Klok speelde een thuiswed strijd in het bomvolle theater dat halverwege zijn bed in Drie huis en zijn werkplaats in het IJmuider havengebied staat. Flans Klok zien is een belevenis. De blondgelokte kampioen van de smachtende blik, zweeft om hoog, valt door zwaarden en scheidt hoofden van rompen. Hans Klok zien is schrikken, verbazen en ingepakt worden door de meeslepende muziek, maar ook: luisteren naar schoonmoedergrappen en op merkingen over de kapper van Sugar Lee Hooper. Want Klok, die van een verzameling specta culaire acts een wervelende show probeert te maken, grijpt naar humor. „Als David Cop- perfield het kan, kan iedereen het", vertelt hij bij een bloed stollende truc. Altijd weer zal Klok worden vergeleken met zijn grote voor beeld, de wereldster David Cop- perfield, die op dit moment toe vallig ook in Nederland op treedt. „Er zijn in mijn vak nu eenmaal maar een paar mensen met wie ik me mee vergelijken kan", vertelt Klok na afloop van zijn show. Driemaal heeft hij zijn idool ontmoet, dit keer zit een bezoek er niet in. Alle tijd en energie gaat naar de voorbe reiding van zijn eigen optre dens. Deze week kwam er nog een Amerikaanse regisseur over om de laatste puntjes op de i te zetten. En het moet gezegd, Kloks tweede show zit veel beter in elkaar dan zijn eerste, toen overdaad en bombast de bo ventoonvoerden. Klok heeft nieuwe dansers en nieuwe 'assistentes' gecontrac teerd. Naast vaste podiumpart ner Sittah springt de katachtige Zarina er uit. Met haar voert Klok zijn, met erotiek overgo ten, kunstjes op. Pittige dansjes, met zorg uitgekozen muziek fragmenten en een betoverende lasershow brengen het Velsense publiek in extase. Iedere aanwe zige kent, al is het via een oom, tante of buurvrouw, wel Hans of Sittah. En anders kennen ze de twee wel uit de vakbladen als Story en Privé. Klok wordt op zijn thuisbasis op handen gedragen. „Hij is echt veel en veel beter dan Da vid Copperfield", legt een dame haar buurvrouw uit „Hans is echter. Die Copperfield is me veel te commercieel." Schouwburg De Meerse in Hoofddorp presenteert Fay Lovsky en La Bande Dessi- née met 'Tadaa', waarvoor een kortingsbon. Marechaussee Schiphol speurt naar 3,5 miljoen SCHIPHOL GERARD VAN PUTTEN De Koninklijke Marechaussee is druk doende te achterhalen hoe vorige week woensdagavond op de luchthaven Schiphol 3,5 mil joen gulden aan Nederlandse en vreemde valuta 'in het niets' kon verdwijnen. De geldzen ding, afkomstig van een Zwit serse bank in Bazel, was be stemd voor tal van Nederlandse banken. In totaal zijn er zes mare chaussees op de zaak gezet. Volgens woordvoerder Pielage staat het vast dat het 'kapitale' pakket woensdagavond op de luchthaven is aangekomen. „Het is nog even gezien, zoveel heeft het onderzoek inmiddels al geleerd. Door wie, daar kan ik in dit stadium nog geen mede delingen over doen." De Marechaussee houdt er sterk rekening mee, dat er mis drijf in het spel is. Woordvoer der Pielage: „Strikt volgens de nu bekende feiten zou ik moe ten zeggen dat de geldzending is vermist. Maar persoonlijk ge loof ik niet dat dingen zo maar in rook kunnen opgaan." Namens de gedupeerde ban ken heeft het Rotterdamse schade- en expertisebureau Esis International een beloning uit geloofd voor wie de Marechaus see op het spoor naar de ver dwenen geldzending kan bren gen. De beloning bedraagt maximaal tien procent van het vermiste kapitaal. üernemers volgen Leids experiment niet Bij vliegtuigongeluk in California Wegman e Duin- en Bollenstreek ko- voorlopig geen gedifferen- ne :de taxi-tarieven. De taxibe- fên in deze regio voelen er voor om mee te doen een experiment uit de Leid- ;gio, waarin dit geregeld is. project in de Leidse regio 11 vooruit op landelijke fregelen in de taxi-wereld, die tussen volgend jaar en het jaar 2002 hun beslag moeten krijgen. In de Leidse regio kunnen klanten straks kiezen uit ver schillende 'soorten' taxi's (een luxueuze of juist een eenvoudi ge), waarbij ze ook verschillen de tarieven betalen. Verder is het de bedoeling dat in deze re gio een speciale klachtenrege ling wordt ingevoerd. De taxi-ondernemers in de Duin- en Bojlenstreek voelen er weinig voor om vooruit te lopen op de landelijke maatregelen. Ze geloven namelijk niet dat dit voor hen op dit moment voor delen biedt. De ondernemers toonden uiteindelijk zo weinig belangstelling voor het experi ment dat het Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek (dat de zaak in deze regio op poten moest zetten) maar van verdere deelname heeft afgezien. PACIFIC GROVE JOHN OOMKES De Amerikaanse country- en balladzanger John Denver is gisteravond omgekomen bij een vliegtuigongeluk boven de rots achtige kust van Noord-Califor- nia. Denver, wereldberoemd ge worden met liedjes als Annie's Song, Sunshine on My Shoulders Calypso (herkenningstune Jac ques Cousteau)Take Me Home Country Roads en Thank God I'm a Country Boy, werd 53 jaar oud. Denver, die een vliegbrevet had, zat zelf achter de stuur- knuppel in een eenmotorig vliegtuigje dat door nog onbe kende oorzaak neerstortte in een baai even ten noorden van Monterey, in Noord-California. De identificatie nam uren in be slag omdat de crash het stoffe lijk overschot onherkenbaar maakte. Denver behoorde samen met Glenn Campbell tot de zoetste zangers uit het country-pop- idioom. Zijn tremolo, vibrato en hoge stem maakten zijn werk onmiddellijk herkenbaar. Eind jaren zeventig gaf Denver een fabelachtig concert in de Jaap Edenhal; dat niveau met topses- sie-musici als Hal Blaine heeft hij nooit meer gehaald. Zo gepolijst als zijn imago in het openbare leven werd uitge dragen, was Denver in werke lijkheid niet. De Amerikaanse tabloids schreven gretig over de ster, die zich aan de ene kant inzette voor een beter milieu, Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. ontrole bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) I automatisch (f. 31,95) Oacccptgiro (f. 93,05) l |Nr. bank/giro:Handtekening: i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadea 1 John Denver. foto epa maar aan de andere kant regel matig werd gearresteerd wegens dronkenschap achter het stuur. Zijn droom was ooit deel uit te maken van een Russische ruim temissie. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030 8 "71 21 41 4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1