Van der Geest geeft flets oranje kleurtjl Schumacher en official! werken tegen Villenem Jacques Brinkman blijft rennen, vliegen, dweilen Jos Verstappen woest op Tyrrel Sport Open NK badminto voor Meulendijks MAANDAG 13 OKTOBER 1997 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef rob onderwater,! Cappellotto snelste bij de vrouwen san Sebastian Alessandra Cappellotto heeft zaterdag tijdens het WK wielrennen in San Sebastian de wegwedstrijd bij de vrou wen gewonnen. De Italiaanse was de snelste in de sprint van een kopgroep van vijf rensters. De Australische Tadich werd tweede, voor de Frangaise Marsal. Van de Nederlandse deelneemsters eindigde Debby Mansveld als achtste en Yvonne Brunen als twaalfde. Singh stopt zegereeks Els wentworth Vijay Singh heeft een einde gemaakt aan de zege reeks van Ernie Els in het WK matchplay. De golfer van de Fiji Eilanden voorkwam gisteren in Wentworth in de finale de vierde titel op rij van de-Zuid-Afrikaan. Singh had na 36 holes één hole voorsprong. De Amerikaan Brad Faxon eindigde als derde. De 34-jarige Singh, die enige tijd in Nederland woonde, streek giste ren een cheque van ruim een half miljoen gulden op. Gunstige loting volleybalteams Luxemburg» De volleybalteams hebben gunstig geloot voor de kwalificatie voor het EK van 1999 in Italië. De mannen moeten aantreden tegen Tsjechië, Bulgarije, Finland, België en Turkije. De loting heeft de vrouwen gekoppeld aan Kroatië, Tsjechië, Let land, Polen en Roemenië. Met tegenzin meldde de mannendele- gatie zich gisteren bij de loting. De Europese titel geeft niet lan ger recht op rechtstreekse plaatsing voor het EK. De Europese bond (CEV) wil met het instellen van voorronden kleine landen de kans geven tegen volleybaltoppers als Nederland en Italië te spelen. De Stichting Top Volleybal Nederland heeft zich hevig verzet tegen deze extra duels. Winst voor Nederlands rugbyteam londen De Nederlandse rugbyploeg heeft in Londen met 26-12 van de New Sealand Wakos gewonnen. Het duel met een team van Nieuw-Zeelanders die voor Engelse clubs uitkomen, werd gespeeld met het oog op de interlandwedstrijden voor het toer nooi om de wereldbeker tegen Polen (26 oktober) en Oekraïne (2 november). Coach Geoff Old gebruikte al zijn 25 selectiespelers om enkele systemen te testen. De ploeg speelde goed en degelijk rugby. Allisara, Booi en Van der Loos scoorden elk een try. Rusedski viert te vroeg feest wenen Drie sets lang kon Greg Rusedski zich gisteren tijdens de finale van het tennistoernooi van Wenen nog concentreren. En dat was al heel wat. Want eigenlijk had Rusedski zijn hoogte punt van de week zaterdag al bereikt. Toen schakelde hij landge noot en aartsrivaal Tim Henman uit. Goran Ivanisevic, die in de halve eindstrijd van Richard Krajicek won, had in de ruim drie uur durende finale de langste adem. Hij maakte een achterstand van twee sets ongedaan. De als derde geplaatste Kroaat ont snapte in de tie-break van de derde set aan een nederlaag en won met 3-6 6-7 7-6 6-2 6-3. Tragter koning van de modderpoel mill» Pedro Tragter had nog slechts twaalf punten nodig voor zijn zevende landstitel in de 250cc klasse. Dus kon hij met twee vingers in de neus - zonder of met gepaste motorkleding - zijn rondjes kunnen draaien. Toch gooide hij de gashandel vol open, al won hij uiteindelijk niet. De rijder met startnummer 1 verze kerde zich dankzij een tweede plek achter winnaar Leon Gies- bers van het kampioenschap. De verspilling van het kostbare vocht op het podium interesseerde Tragter geen zier. Hij liet zich de zoveelste regenbui graag welgevallen. ,,Ik lust toch geen champagne", lachte hij. Geerink pakt eerste wereldbeker oslo» Springruiter Peter Geerink onderhoudt een warme band met Scandinavië. In Göteborg brak hij in april tijdens de finale van de wereldbeker internationaal door, zaterdag won hij in Os lo zijn eerste wereldbekerwedstrijd. Beide toernooien leverden hem een auto op. Hij was in de Noorse hoofdstad met LBH Royal Bravoure de beste in de barrage. De ruiter uit Gelselaar bleef in 37,40 de Zweedse Maria Gretzer (37,87) en de Nederlan der Eric van der Vleuten (38,25) voor. Sterke veldrit Van den Kieboom harderwijk» Wobbe van den Kieboom is het cyclocross-seizoen goed begonnen. De Leidenaar, elite-renner van LWV Swift, greep afgelopen zaterdagmiddag tijdens de nationale openings wedstrijd in Flarderwijk de derde stek. Hij eindigde in het grote deelnemersveld (55 starters) direct achter nationaal kampioen Pierre Frijters (eerste) en Dick Ariesen, de nummer twee van het NK'97. Als een kind, van toch al 22 jaar en zo'n 115 kilo schoon aan de haak, sprong hij zijn vader om de hals. Dennis van der Geest trok de knieën op en dreigde papa Cor van blijdschap onder het gewicht te verpulveren. ,,Maar al had hij zijn rug op dat moment gebroken, dan had het hem niks kunnen schelen." parijs» marc hoeben gpd-verslaggever Het publiek in de goed gevulde sporthal Bercy zag het tafereel gisteren wat ginnegappend aan. De enige Nederlandse medaille bij het WK judo in Parijs leidde toch vooral tot extase bij vader en zoon. Op zijn manier droeg Dennis van der Geest de bron zen plak in de overall-klasse op aan de man, met wie hij lang veel te stellen had. „Dit is zó mooi voor die ouwe, na al dat gezeur en gedoe. Jarenlang werd de relatie ver stoord door wederzijds onbe grip. Cor, een fanaticus pur sang, zag in Dennis het flegma tieke kind van zijn moeder. Ge regeld kroop zoonlief na wéér een verloren wedstrijd weg in zijn kamertje. Hij had op zulke momenten gewoon moeite zijn vader onder ogen te komen en worstelde met de verwarring over de dubbelrol van zijn va der. Pas sinds enkele seizoenen laat Dennis zich met graagte door Cor trainen en coachen. De relatie wordt tegenwoordig door een grotere volwassenheid van beide kanten gekenmerkt. Ze hebben ook het gevoel sa men voor één doel te strijden. Die missie culmineerde in Pa rijs in een bijzondere medaille. Nederland is de laatste decen nia bij de mannen beslist niet verwend met eremetaal op mondiaal niveau. Ben Spijkers veroverde in 1989 het zilver bij het WK in Belgrado. Daarna bleef het stil, tot gisteren. Den nis van der Geest: „Dit nemen ze mij nooit meer af. Ik ben der de van de wereld, dat zijn er in Nederland niet zo veel. Maar misschien is het voor mij nog belangrijker om alles uit mijn carrière te halen. Ik heb het ge voel dat er nog veel meer in zit." De progressie van Van der Geest is onmiskenbaar en gaat eigenlijk razendsnel. Onder de kolossen geldt hij als een kleine en relatief lichte opdonder, die zijn tactiek op het vaak aanzien lijke verschil in kilo's moet af stemmen. Snelheid en techniek horen zijn voornaamste wapens te zijn. Gisteren was alles bijna per fect op elkaar afgestemd. Hij verraste in de strijd om het brons de judoliefhebbers en de Chinese beul Pan Song met een schouderworp. Met een identie ke worp nam hij in de laatste ronde van de herkansingen de Braziliaan Miquel te grazen. Het spelletje van de zwaarge wichten wordt vaak als statig af geschilderd. Van der Geest be wees gisteren dat het ook an ders kan. Hij weerlegde boven dien de kritiek dat de overall klasse, zonder olympische sta tus, altijd een gedevalueerde ca tegorie is. Weliswaar ontbraken van mei recht te hebl deelname in twee klas zegt ook dat het voor zj [r wikkeling van ultiem bi dat hij zo veel mogelijk gewichten in handen kri ben blij dat ik in de ret heb gewonnen", herhaal „Maar iedereen was nad dag, toen ik snel werd schakeld, toch een beeti ja tisch. Die mensen heb il mond gesnoerd. Judovrouwei voor het eers met lege hanf il Dennis van der Geest krijst van geluk na zijn partij om de bronzen medaille. wereldkampioen David Douillet en de sterke Turk Tataroglu gis teren, maar Van der Geest haal de met bijvoorbeeld vice-we- reldkampioen Miquel wel een serie gereputeerde tegenstan ders onderuit. Het ging alleen in de kwartfi nales, tegen de Rus Kosorotov, met een vol punt mis. „Maar dat kan gebeuren. Die jongen heeft veel ervaring en is lange tijd één van mijn idolen ge weest. Ik heb hem in 1991 nog wereldkampioen zien worden in Barcelona. Hij is niet zo zwaar, net als ik, en behaalde destijds de titel met mooi judo. Dat heb ik ook altijd voor ogen gehad." Snel begint het ontzag van Van der Geest voor de oppositie te verdwijnen. Bij dit WK in één geval zelfs al gedurende het toernooi. Donderdag had hij zich nog door de enorme en raadselachtige Chinees Pan Song laten afbluffen, gisteren werd deze als laatste struikel blok voor het brons opgeruimd. Een betere ondersteuning van zijn gelijk kon Van der Geest daarmee niet krijgen. Dat gelijk moest hij aan de vooravond van het WK in de rechtszaal te Utrecht afdwingen. Van der Geest meende met de tweede (boven 95 kilo) en de vijfde plaats (overcill-klasse) bij de EK Voor het eerst in de histo p. de Nederlandse judovi met lege handen van teruggekeerd. Ook in hei einde grepen de Alphens T( gewicht Tamara Meij zwaargewicht Francoisi teveld bij het WK in Pari) jp de prijzen. Harteveld leverde van derlandse vrouwen weld prestatie. De 20-jarige uil |a sluis eindigde gisteren al in de overall-klasse ee daarmee eigenlijk een pil. Ze had lang uitzicht finaleplaats, maar ven l) ging het twee keer de halve eindstrijd ijBü Spaanse Raquel Barriem f een vol punt te sterk en de wedstrijd om het moest Harteveld van del; Minomya een ippon inca Q Ir» sr*-* nxjAiiiua; (p1 suzuka rtr Michael Schumacher gaat in het begin van de race Jacques Villeneuve v Het wereldkampioenschap formule 1-racen is be slist. Bij de constructeurs althans, nog niet bij de coureurs. Williams-Renault had in 1997 het meeste geld, dus het beste materiaal, de betere monteurs. Maar de strijd tussen Jacques Ville neuve en Michael Schumacher is na zestien van de zeventien races nog geheel open. Schumacher won gisteren de Grote Prijs van Japan, na een fraai stukje teamwork met de Ier Ir vine. Villeneuve werd vijfde, behield één punt voorsprong. Eind deze maand wordt in het Spaanse Jerez de laatste race van het seizoen ge reden. De Grote Prijs van Europa moet beslissen over de titel, die het meest aanspreekt. De spanning loopt hoog op, ook buiten de cir cuits. Want behalve Schumacher zijn ook de offi cials anti-Villeneuve. Mogelijk is voor de start op 26 oktober zijn schamele voorsprong al omgezet in een dito achterstand. De internationale auto sportfederatie (FIA) zal vergaderen over de com motie die zaterdag op het circuit van Suzuka ont stond. Na de trainingen werd Villeneuve uit de race genomen, een uur later werd dat veto herroepen. De Canadees mocht gisteren vanaf pole-position vertrekken. Weliswaar onder voorbehoud, want het beroep van het Williams-Renault-team wordt pas in Jerez in behandeling genomen. Indien wordt besloten dat Villeneuve fout was door tijdens de vrije trainingen een gele waar schuwingsvlag te negeren, wordt hij alsnog uit de uitslag van de Japanse formule 1-race Dan vervallen zijn twee punten, is één pui opeens één punt minder. Het kan in de van een lang en spannend seizoen een od de apotheose worden. Schumacher werd zaterdag ook betrapt één van de zes coureurs die geen in de vr r ningen geen vaart minderden toen de Tyn Jos Verstappen van het circuit werd Voor de Duitser was sprake van het eers grijp, het strafblad van Villeneuve ven j1 sinds een identiek geval in Italië al een vor delijke schorsing van één race. Toch stonden ze gisteren naast elkaar eerste startrij, Villeneuve en Schumacher nadeeó had in Japan zijn eerste wereldtit nen behalen. Waren daar niet die geweest, waren niet Schumacher, Frentzt ne en Hakkinen voor hem geëindigd. De aanwezigheid van Irvine in de top-d opvallend. De Ier reed een taktisch steil met de gedachten steeds bij de belangen Ferrari-stal. De Ier had zelf kunnen winnes garandeerde ploeggenoot Schumacher houd van zijn kansen op de wereldtitel. D ser mocht voorbij, Villeneuve niet. „Ons plan heeft perfect gewerkt", zei St cher, die ruim negentien seconden eerder was dan zijn grootste concurrent. „Edd perfect zijn werk gedaan", zo luidde ziji |r! „Ik zat in mijn wagen te wachten op et foontje met de orders van het team. Dat ki het was prachtig zo te kunnen rijden." Hockeyteam neemt tegen Duitsland voorschot op finale Champions Trophy adelaide pauline blom Al tien jaar lang doet hij niets anders dan zijn vakantiedagen slijten op een hockeyveld er gens ter wereld. Gisteren speel de hij zijn 250-ste interland, sinds zijn Oranje-debuut in 1987. Maar toch was er die te leurgestelde blik, die verbeten trek om de mond na het gelijk spel tegen Duitsland (2-2)op de tweede dag van het toernooi om de Champions Trophy. Want Jacques Brinkman kan nog steeds niet tegen zijn ver lies, al is het maar voor de helft. Nu niet, nooit niet. „Als ik dat gevoel kwijtraak, wordt het tijd om te stoppen." Zo ver is het nog lang niet, wat de 31-jarige vader van twee zoons betreft. Brinkman is er volgend jaar in Utrecht gewoon bij, wanneer Oranje op jacht gaat naar de wereldtitel. Voor eigen publiek kan de Bilthove- naar nog dichter in de buurt van het record van Cees-Jan Diepeveen komen. De inmid dels gestopte Bloemendaler leek jaren ongenaakbaar met zijn to taal van 286 caps. Maar uit gaande van tenminste 25 inter lands per seizoen is Brinkman hard op weg dat aantal te door breken: Waarmee hij niet alleen de meest succesvolle hockeyer aller tijden (hij heeft alle te be halen internationale titels op zak), maar ook de meest gerou tineerde international kan wor den. De Duitse goalie moet zich strekken voor een inzet van Teun de Nooijer. „Dat record kan me niet zo veel schelen", aldus de balende Brinkman, bezig aan zijn elfde Champions Trophy. „Ik ga door zolang het leuk is bij de club en ik het Nederlands team als toetje kan gebruiken. Als je diep in mijn hart kijkt, ben ik nog lang niet aan stoppen toe." Acterend zoals dit weekeinde tegen Korea en Duitsland kan Brinkman nog jaren mee. De middenvelder oogt en hockeyt als een jonge hond. Rennen, vliegen, dweilen, Brinkman is een zwerver, de man van de lange rushes, de lepe passes. Zaterdag tegen Korea (3-1 winst) was hij het die Oranje over het dode punt heen hielp, Hij opende de score na een een twee tussen de soepel lopende tandem Teun de Nooijer/Step- han Veen. Het was zijn 58ste doelpunt in dienst van Oranje. De Amsterdam-speler cijferde zichzelf gisteren tegen Duits land weg om aanvoerder Chris tian Blunck uit de wedstrijd te spelen. „Ach, uit de wedstrijd spelen, we neutraliseerden el kaar", reageerde Brinkman, glimlachend. Oranje nam zondag in Adelai de een voorschot op wat wel eens de finale van het jaarlijkse elite-toernooi kan worden. In een flitsende eerste helft werd Duitsland aanvankelijk wegge speeld. Na de simpele zege op Korea leek Oranje overtuigend op de tweede triomf af te steve nen. Door treffers van Stephan Veen en Remco van Wijk leidde Nederland al na tien minuten met 2-0. De ploeg van Roelant Oltmans hield het tempo hoog, combineerde makkelijk en liet Duitsland niet in de wedstrijd komen. Na rust werd het duel van Duitse kant bewust grimmiger. Technisch redde de ploeg het niet tegen Nederland, dus scha kelde Duitsland over op fysiek hockey. Oranje liet zich uit het spel halen, had het spookbeeld van de afgelopen drie verloren duels eerder dit jaar in het ach terhoofd, waardoor de 'eeuwige rivaal' de macht kon overne men. Na ruim een kwartier scoorde Christian Mayerhöfer uit een cornervariant, waarna de ploeg van Paul Lissek de druk verder opvoerde. Neder land raakte de kluts kwijt en kon zelfs met elf tegen tien - na een gele kaart voor Christoph Bechmann - de organisatie niet rond krijgen. In de slotminuut kwam Duitysland langszij dank zij Jan-Peter Tewes, die de ze vende strafcorner verzilverde Al was het met enig geluk. „Ik raakte de bal nog met mijn schouder", aldus een uitblin kende doelman Guus Vogels. „Je kunt je prettiger momen ten voorstellen", reageerde bondscoach Roelant Oltmans op het puntverlies. „Ik zag de winst zo door onze vingers glip pen. We spelen zo vaak tegen ze, dat we inmiddels wel weten dat je er zelfs met een 2-0 voor sprong nog niet bent. Maar dit was wel heel ongelukkig." Oltmans kon zich niet opwin den over de hardheid van de Duitsers: „Vergeleken met voor gaande duels was dit nog een sportieve wedstrijd." Hij had zich wel geërgerd aan de desoriëntatie van zijn ploeg tij dens de cruciale man-meer-si- tuatie, dertien minuten voor tijd, bij de 2-1 voorsprong. „Toen hadden we het tempo op moeten voeren, de Duitsers dol moeten draaien. Maar we kon den niet doordrukken." Vandaag en morgen staan er voor Nederland geen wedstrij den op het programma. De ploeg gaat golfen, borrelen op de 250 interlands van Brinkman en vooral veel rusten. „De Champions Trophy is het zwaarste toernooi ter wereld", spreekt de routinier uit erva ring. „Op een WK of Olympi sche Spelen tref je nog wel eens een zwakkere tegenstander. Hier moet je steeds op je tenen lopen. Maar voorlopig zitten we volop in de race voor de hoofd prijs." suzuka»anp Tierend en vloekend voltooide Jos Verstappen gisteren de Grote Prijs van Japan. Woest was de Nederlandse formule 1-coureur op de monteurs van het Tyrrell-team die over de radio kennis konden nemen van de ontevredenheid. „Ik heb drie, vier rondjes volop zitten schelden", zei Verstap pen op het circuit van Suzuka. Verstappen voelde zich ach tergesteld bij teamgenoot Mi- ka Salo, die telkens als eerste van het Tyrrell-team de pits- straat mocht opzoeken. „Ik voel mij een beetje genaaid door mijn team", zo Ie» luidde de eerste reactie: 1 finish. „Hij mocht steed der naai" binnen, ten* voorop lag, ik het va verdiende. Dit is nooit gebeurd." En het moest geen tweede keer ook, zo klonk Verstappen De Limburger eindigd veertiende, als laatste coureurs die de finish ha^ Ver achter winnaar Mi Schumacher, met één achterstand net als de I Coulthard en Hill en de liaan Diniz. „Ik heb de hl ce alles gegeven, alles beerd. Meer zat er gf niet in", aldus Verstappt' den bosch anp Judith Meulendijks heeft gisteren in Den Bosch het Open?* minton gewonnen. De als eerste geplaatste speelster verslof Ie Morgan uit Wales, als derde geplaatst, in drie sets: 11-9 6-1 Voor de 19-jarige Meulendijks, 24ste op de wereldranglijst, haar eerste titel in het Dutch Open. Bij de mannen zegev* g als eerste geplaatste Maleisiër Wong Choong Hann. Hij ven t de finale de Duitser Oliver Pongratz, die als zesde was geplas 10 15-11. Erica van de Heuvel en Monique Hoogland zijnet geslaagd de titel in het dubbelspel te winnen. Kelly Morgan en Pernille Harder (Denemarken) versloegen het Nederland in twee games: 15-9 15-11.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16