WORT 'Wij zijn misbruikt' Nederland-Turkije o-o Soordwijk pakt drie punten, maar wint niet Van Bon nog geen Raas JOCNSF is woedend p Lex Schoenmaker msterdam krijgt EK atletiek niet •dapest De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) is lüëFin geslaagd de organisatie van de Europese kampioen happen in 2002 naar Amsterdam te krijgen. De Europese atle- kfederatie koos zaterdag in Boedapest met ruime meerder- «id voor München. Lausanne was de tweede verliezer. Amster- m, waar het te renoveren olympisch stadion als locatie voor EK was voorzien, kreeg in de eerste ronde van de stemming it stemmen. Lausanne elf, München 26. 'wee paarden dood bij military :kelo De military van Boekelo heeft zaterdag het leven ge it aan twee paarden. Veterinair Jan Greven liet na de cros- mntry Rain Dancer van Jeanette Brakewell uit Groot-Brittan- .enAlater Pedis van Brook Staples uit Australië inslapen. Bei- dieren vielen over hindernis 17, de Twentse Wal. Ze hielden n dwarslaesie over aan het ongeval. Vielrcnstcrs merken bomaanslag niet jyBAStiANDe klap om drie uur 's middags in San Sebastian s enorm, maar de wielrensters vernamen zaterdag pas na af- op van hun wedstrijd verbaasd dat er tijdens hun race op 250 ;ter afstand van het WK-parkoers een bomaanslag was ge- jegd. De explosie had slechts gewonden en een tiental zwaar ischadigde auto's tot gevolg. Vermoedelijk zijn de daders van ■aanslag te vinden in kringen van de ETA, de beweging die iet extreme middelen probeert de onafhankelijkheid van Bas- nland af te dwingen. Seedorf betreurt 'zwart-wit-publicatie Het Nederlands elftal heeft zich zaterdagavond, door met 0-0 gelijk te spelen tegen Turkije, geplaatst voor het we reldkampioenschap voetbal volgend jaar in Frankrijk en Patrick Kluivert, Winston Bogarde en Clarence Seedorf gaan óók mee. ;NSF is woedend over uitla- en van Lex Schoenmaker, trainer van TOP Oss heeft de irmalig Telstar-speler Orp- Nok op proef. Nok was be tken bij het ,,sex-schandaal" De trainer zei onder er: ,Als we op dit soort din- gaan selecteren, zou er betaald voetbal meer mo- kzijn." 0CNSF noemt zich voor- ker in de strijd tegen seksu- intimidatie in de sport. De rtkoepel las vol afschuw een tel over Nok in het Haar- is Dagblad. ,,In het artikel Schoenmaker het vermeen- seksuele gedrag van onder eren Nok normaal te vin- Hij insinueert dat dergelijk gedrag gangbaar zou zijn in het betaald voetbal en keurt dit ge drag expliciet noch impliciet af", zo wordt de boosheid uitge drukt. NOCNSF stuurde afgelo pen dagen brieven naar Schoenmaker, de KNVB, de ver eniging van oefenmeesters WON en de CBV (coaches be taald voetbal) om het ongenoe gen kenbaar te maken. Nok was één van de vier Tel star-spelers die op trainings kamp in Norg een- 15-jarig meisje zou hebben misbruikt. De 19-jarige speler loopt nu sta ge in Oss. Trainer Schoenmaker zei ook: „Nok heeft de hele Ajax-school doorlopen en kan goed voetballen. En we hebben een huishoudschool vlakbij, dus wat dat betreft zit het wel AMSTERDAM GIJSBERT SPIERENBURG GPD-VERSLAGGEVER Een recent gepubliceerd verhaal dat dit drietal binnen Oranje nog steeds onvoldoende respect geniet en eigenlijk veel liever het Surinaamse elftal vertegen woordigt, zou een opzettelijke verdraaiing van de feiten zijn, waarvoor de redactie van een nieuw Surinaams/Nederlands tijdschrift, Obsession, verant woordelijk moet worden ge steld. Dit in kleine (Surinaamse) kring gelezen blad drukte twee weken geleden een artikel af waarin, door met name Kluivert en Bogarde, plotseling weer de vreselijkste dingen worden be weerd over het nog altijd be staan van een gespannen relatie tussen blank en zwart binnen de selectie van Oranje. In wezen wordt een oude zaak opgera keld, de affaire-Davids die op het Europees kampioenschap vorig jaar zomer in Engeland de ondergang van Nederland in luidde. De drie spelers worden in Ob session letterlijk geciteerd. Klui vert: „Bepaalde jongens maken in het Nederlands elftal de dienst uit. Hoewel wij als don kere jongens eigenlijk meer in het team zijn dan zij". Bogarde: „Ik vind dat wij Surinamers, met name de voetballers, min der worden gewaardeerd. Ik vind dat wij net zo gewaardeerd moeten worden als andere spe lers, of zelfs meer". Seedorf: „Wij zijn mensen van princi pes". De auteurs van het interview, Iwan Bottse en Lesley Hellings, beroemen zich erop het Suri naamse drietal exclusief te heb ben gesproken tijdens de pers conferentie van het Nederlands elftal, voorafgaande aan de in terland tegen België, begin sep tember in Rotterdam. De spe lers kunnen dit bevestigen, maar mede namens Kluivert en Bogarde distantieerde Seedorf zich zaterdag openlijk van de inhoud van het artikel. „Zo'n blad moet kennelijk goed wor den verkocht. Onze uitspraken zijn verdraaid. Er zijn ons woor den in de mond gelegd die wij nooit hebben gesproken. We zijn misbruikt. Het verhaal is tendentieus en ongenuan ceerd". Seedorf betreurde het dat hij het stuk van tevoren niet ter in zage had ingezien. „Bij perscon ferenties is het niet gebruikelijk zulke afspraken te maken". On middellijk na afloop van de in terland tegen Turkije, zaterdag avond in de ArenA, verontschul digde hij zich in de kleedkamer bij aanvoerder Frank de Boer. „Ik heb Frank uitgelegd hoe het zit en hem gezegd dat Patrick, Bogey en ik volledig achter het collectief van het Nederlands Clarence Seedorf wordt belaagd door de Turkse spelers Selim Ozer (links) en Tayfun Havutcu. foto hans van wiel elftal staan en dat het Neder lands elftal het enige is dat voor ons op het ogenblik telt". De Boer zei Seedorf op z'n woord te geloven. „En daarmee is voor mij de kous af. Mis schien dat de bondscoach er nog op terugkomt". Van enige ergernis in de spelersgroep had De Boer de afgelopen dagen in het trainingskamp niets be speurd. Bondscoach Hiddink evenmin. „Ik observeer veel en graag. Gezien de wijze waarop de spelers met elkaar omgaan kan ik mij niet voorstellen dat er zoiets zou leven. Tijdens ons verblijf, dag en nacht, in het ho tel in Noordwijk heb ik geen conclusie kunnen trekken dat dit aan de orde zou zijn. De jon gens gaan op een heel ontspan nen manier met elkaar om en als deze houding geveinsd zou zijn, had ik dat zeker gemerkt". Op z'n beloop zal de bonds coach de kwestie niet laten. Daarvoor is tijdens het EK '96 in Engeland te veel leergeld be taald. Alle internationals dienen zich sindsdien te houden aan een gedragscode, door de bondscoach speciaal vastgelegd om een herhaling van het inci dent-Davids uit te sluiten. Als het waar mocht zijn, wat is ge publiceerd, lopen vooral Klui vert en Bogarde met hun uit spraken grote risico's. Van de exacte inhoud van het artikel was Hiddink zaterdag avond nog niet op de hoogte. „Ik zal zeker een behoorlijke vinger aan de pols houden. Als er nog iets zou broeien in de groep, zit ik daar bovenop. Ik wil alles wat tot het uiteindelijke doel, het wereldkampioen schap, moet leiden onder con trole hebben". De zaakwaarnemers van Klui vert en Bogarde, Sigi Lens en mr. Paul Foortse, zeiden in een reactie de gang van zaken te be treuren. Lens kondigde aan op korte termijn met de bonds coach contact te zullen opne men. Nadere stappen richting Obsession sluit hij niet uit. „Op alle fronten", aldus Lens, „zitten wij met de bondscoach op één lijn. Vorige week tijdens de be sprekingen in verband met Team Holland is dat nog eens gebleken. Het is natuurlijk een lachertje dat een nieuw Suri naams blad kennelijk opzette lijk iets wil creëren dat er niet is". De opwinding, die zaterdag ontstond, wordt door mr. Foort se niet begrepen. „Het lijkt wel alsof er onverwacht een probaat middel tegen aids is ontdekt". De publicatie in Obsession zou nooit onder de aandacht van het grote publiek zijn gekomen als Het Parool daaruit zaterdag niet zou hebben geciteerd. De letterlijk overgenomen passages kregen in de Amsterdamse krant een prominente plaats, zelfs op de voorpagina, en zorg den op de dag van de interland tegen Turkije, de laatste in de WK-voorronde, voor veel on rust. Obsession is een jong tijd schrift, waarvan twee weken ge leden de derde editie verscheen. Uitgever/hoofdredacteur Bottse was bij Radio Noord-Holland jarenlang presentator van het programma 'Damsko, só mi- tang': Amsterdam, zo ben ik. Lesley Hellings, mede-verant woordelijk voor het artikel, is gemeenteambtenaar in Amster dam en trainer van de Amster damse derdeklasser Turkiyem- spor. Volgens Hellings heeft Het Parool met haar publicatie van flarden van het verhaal een zwartwit-beeld geschetst dat niet bestaat. „De journalist heeft het verhaal verkeerd geïn terpreteerd en uit z'n verband gerukt. Nooit is het de opzet van Kluivert, Bogarde en See dorf geweest om het Neder lands elftal of hun ploeggenoten in het Nederlands elftal in dis krediet te brengen. Nergens in het interview hebben zij ook de naam van een speler genoemd. Dat is één keer gebeurd, door de redactie, de naam van de broers De Boer en toegegeven, dat is fout geweest. Het uit gangspunt van ons verhaal was: wanneer wordt een jongen als Seedorf de leider van het Ne derlands elftal. Het antwoord van de jongens was: 'het gaat niet slecht, het gaat beter'. Wel hebben ze gezegd dat ze nog niet bij alle zaken worden be trokken". Pagina 17: 'Oranje heeft de vleugels hord nodig' SBURG WILLEM SPIERDIJK rtien minuten in de tweede ft waren er gespeeld tussen nsburgse Boys en Noordwijk opeens zag de toekomst er ir de w Noordwijk heel an- s uit. Patrick van Dam en ons de Kort gingen een duel i, waarbij de Rijnsburgse ver- diger de Noordwijkse aanval- ongelukkig raakte. Van Dam bij die actie een kuitbeen- luk op en komt op z'n vroegst s na de winterstop in actie. (incident overschaduwde de I overwinning van Noordwijk. ploeg raakte - na het afha- van Patrick Scheurwater - acht dagen twee man kwijt Ihet 'supertrio' dat de aanval irmde. Het vertrek van Scheurwater e plotseling koos voor het Ivoetbal) was een klap voor ordwijk, maar de ploeg leek t tikkie te kunnen hebben, ït Rocky Pitti en Patrick van Gronde afwisselend op de ik van Scheurwater, speelde Qidwijk de eerste helft tegen nsburgse Boys swingend itbal. Maar zonder centrale j its Patrick van Dam wordt het i Uicht te lastig om de kam- icnsaspiraties waar te maken, fe hebben een spits nodig die bal even bij zich kan hou- t", meent Noordwijk-trainer udBröring. I Hij kon daarbij wijzen op het ige doelpunt van de wedstrijd t tot stand kwam omdat Van im de bal even vast hield en chtte tot Van de Gronde was J ngesloten. Van de Gronde tn de bal mee en schoot de I vanaf 18 meter schitterend de bovenhoek van het Rijns- tgsedoel. Het was het hoogtepunt van eerste helft, die Noordwijk et een ruimere marge had ^jjj 'eten afsluiten. Van Dam had L. bal al na zeven minuten in n leeg doel kunnen schieten, lar op aangeven van Pitti eed hij de bal ernaast. Ook dré de Ridder was twee keer ht bij een doelpunt. Na een ^ier schoot hij vanaf de rand van het strafschopgebied laag in, maar de Rijnsburgse doelman Lennert Hegie tikte de bal net naast. Hegie redde ook toen De Ridder een solo vanaf de middenlijn met een 'stiffie' over de keeper leek te bekro nen. Bröring had het grootste ta lent in zijn ploeg van de linker kant van het middenveld ge haald en als vrije man in het centrum van de verdediging ge posteerd. Erik van Hout nam zijn plek in. Het was een posi tiewisseling die het elftal van Noordwijk veel sterker lijkt te maken, omdat de opbouw van achteruit bij Noordwijk nog wel eens te wensen overliet. Rijnsburgse Boys had de eer ste helft geen enkel verweer te gen het verzorgde Noordwijkse spel. De spelers draafden braaf achter hun tegenstanders aan, kwamen zelf tot geen enkele ge vaarlijke aanval en schoten pre cies nul keer op doel. Dat was de tweede helft an ders. Het elftal van Henk Wis man besloot er toch nog een wedstrijd van te maken en ging de duels veel feller aan. Het leidde tot irritatie in het veld en had ook tot gevolg dat Noord wijk het initiatief kwijt raakte. De gemoederen liepen nog hoger op na het uitvallen Van Dam. Vanaf de tribune leek het een ongelukkige botsing en ook de 'dader', Alfons de Kort, be zwoer na afloop dat het voorval pure -pech was geweest. TV- beelden gaven hem later gelijk. Rijnsburgse Boys ging na het incident gewoon door met de jacht op de gelijkmaker, ook toen de ploeg met tien man kwam te spelen. Marko Klaas- sen had de pech dat scheids rechter Akkermans inmiddels iets te veel blinde slidings van de Rijnsburgers had gezien en besloot de middenvelder naar de kleedkamer te sturen. Onmiddellijk daarna kreeg de thuisploeg de beste kans van de wedstrijd. Martin de Louw kop te door en zette Stefan Roodak- kers alleen voor de keeper. De vrije verdediger schoot echter tegen doelman Edmund Claus aan. Een minuut later schoot De Louw, de beste Rijnsburger zaterdagmiddag, de bal vanaf 20 meter steenhard op de paal. Daarna drong Rijnsburg nog wel aan, gevaarlijk werd het voor het Noordwijkse doel niet meer. Ruud Bröring was na afloop aangeslagen door de been breuk. De trainer van Noord wijk pleit voor schoon voetbal GPD-VERSLAGGEVER Bondscoach Gerrie Knetemann vergeleek Leon van Bon afgelopen week met Jan Raas. „Tsja, dat heeft Raas zelf ook wel eens gedaan," sprak de renner gisteren. Hoogmoed, aangepraat of niet, komt echter voor de val. Die kwam gistermiddag in San Sebastian op 300 meter van de wereldtitel. Laurent Brochard, uitgerekend de man met de lange manen, die onlangs in de Vuelta nog door Van Bon was geklopt in een sprint om de etappe winst, profiteerde. Een renner die versleten werd voor een even onvermoeibare als weinig slimme en gelukkige meesterknecht. Een verzamelaar van ereprijzen, niet van hoofdprijzen. Gisteren wierp de 29-jarige Fransman het aureool van de anti-winnaar van zich af, liet kopman Jalabert in zijn vet gaar koken en strafte de lichte overmoed van debutant Van Bon bekwaam af. Voor de Apeldoorner en zijn Nederlandse ploegmaten waren de Spaanse druiven zeer zuur. De hele dag was de bepaald niet simpele koers perfect gecontroleerd door de mannen van Kne temann. Kopman Van Bon zelf had zich tenslotte op het juiste moment aan het front gemeld om zijn snelle benen het laatste werk op te laten knappen. Maar aan dat ultieme klusje begon hij net even te vroeg. Waardoor Brochard en zelfs Hamburger hem op de meet nog voorbijkwamen. En daar baalde Van Bon stevig van: „Zulke kan sen krijg je niëtvaak." Zijn gebrek aan ervaring brak hem alsnog op. „Ik heb nog niet zo vaak vooraan gereden in een grote wedstrijd als deze. Ik had ook niet gedacht dat ik dit nu al zou kunnen." Ondanks dat is de vergelijking met Raas niet echt op zijn plaats. En dat weet Van Bon zelf ook wel. „Als ik nog wil be reiken wat hij heeft bereikt, mag ik wel heel hard opschieten." Het ontbreekt hem niet aan zelfver trouwen. „Dat heb ik genoeg. Dit is slechts een bevestiging van wat ik al wist." Waar het nog wel aan ontbreekt, is de echte kil- lersmentaliteit. Een Jan Raas in zijn goede dagen zou zich de wereldtitel gisteren niet door de neus hebben laten boren. Van Bon deed dat wel, al had hij voor zijn gevoel op het moment suprème niets fout gedaan. Alleen met Brochard richting streep rijdend, voelde hij de achtervolgers Hamburger, Bolts, Mauri en Dufaux naderen. „Ik heb ge wacht, gewacht en gewacht, Totdat ze op een meter of vijf zaten. Het was nog driehonderd me ter en ik dacht: dat moet kunnen. Ik moet nu gaan, anders komen ze over ons heen." Het bleek, zeker met de wind pal op kop, net iets te vroeg. Brochard had nog een zestiende adem over op het moment dat de iets weggelo pen Van Bon terug in het zadel moest. „Toen was ik al bang dat het mis zou gaan. Achteraf kun je stellen dat ik een fout heb gemaakt. Maar ik heb er geen spijt van. Ik was niet zo goed als ik dacht dat ik was." En niet zo slim. Maar: „Brochard kon ook iets langer afwachten omdat hij Jalabert nog achter zich wist." De Franse ploeg gisteren werkte de hele dag keihard om voor Jalabert een goede uitgangsposi tie te krijgen, maar leek die in de finale met Brochard niet echt meer te hebben. De renner zelf zag het toch iets anders en peinsde er niet over de vlak achter hem in een groepje klem zit tende wereldkampioen tijdrijden terug te laten keren. „Ik voelde me zelf heel erg sterk en besloot mijn eigen kans te gaan." Het zou hem waar schijnlijk zeer duur zijn komen staan wanneer hij 's avonds niet met goud in het hotel terug was ge komen. Maar dat kon Brochard niet meer deren. „Ik draag mijn overwinning op aan mezelf. Om dat er hard voor gewerkt heb." En daar was geen woord Frans bij. Helaas, géén van de deelnemers voorspelde de juiste uitslag. De theaterbon voor een gezellig avondje uit zullen we nu onder alle deelnemers verloten. en vindt dat scheidsrechters met gele en rode kaarten tegen te hard spel moeten optreden. Het is een lovenswaardig stre ven, maar wonderlijk genoeg wekt het irritatie op bij de te genpartij. De trainers Danny Molendijk van Kozakken Boys en Bob Kootwijk van Katwijk betichtten de Noordwijkers al van 'matennaaien' en ook za terdag had Henk Wisman zich aan het optreden van de Noord wijk-trainer geërgerd. „Bröring staat maar langs de lijn te schreeuwen om kaarten. Dat vind ik een slechte zaak, je hoort niet om kaarten te vra gen." Bröring ergert zich op zijn beurt weer aan zijn collega's. „Er wordt wel gezegd, je speelt zo hard als de scheidsrechter het toestaat. Nonsens, de trai ner bepaalt de grens. Wat is nou irritanter, dat te harde spel of aan een arbiter vragen om op te treden. Moet ik dan maar de andere kant op kijken en doen alsof er niets gebeurt? Het is de taak van een trainer om de Fra- sertjes en Atteveldjes op hun verantwoordelijkheid te wijzen. Vorige week speelden we tegen Groote Lindt. Die spelers hiel pen onze spelers overeind na een overtreding en zeiden 'sor ry'. We wisten niet wat we mee maakten. Men kan de Zwarte Piet naar mij toe schuiven, pri ma, ik schuif 'm door naar m'n collega's. Als we op deze manier doorgaan, is het voetbal over tien jaar kapot." Rijnsburgse Boys: Hegie: Roest, De Kort, Roodakkers, Van Lochem; Aal- bersberg (81. Cadel), Hermes, Klaas- sen; Bennekers, De Louw, Buis. Noordwijk: Claus: Van Kins, Smit, De Ridder, Pel; Wim de Jong, Reinders (72. Jeffrey de Jong), Van Hout; Pitti (Hulse bosch). Van Dam (58. Bloem), Van de Gronde. Patrick van de Gronde (links) had het nogal eens aan de stok met Nor- bert van Lo chem. foto kees van hoogdalem Volgend jaar komt Leidsch Dagblad met het grote WK-GOAL '98 advertentiespel. Een unieke aktie waarbij er voor zowel lezers als adverteerders reizen naar het WK in Frankrijk te winnen zijn. Afgelopen week deden een ruim ÏOO bedrijven alvast hun voorspelling naar de uitslag van Nederland - Turkije. Het optimisme was dit keer te groot. Ruim 40 bedrijven wenste 3-1 winst voor Nederland, 1 bedrijf bedacht O - 1 I Werken in de bouw? I Bel Brouwer: 0345-638300 (tot 's avonds 19.00 uur)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15