Alphen pakt irmoede aan Omleiding Woningbeurs in Alphen: 'pure massahysterie' De Turfrace was dit jaar bar Leiden Regio Rijnwoude schakelt rechter in om asielzoekers uit huis te krijgen Rondrit jubilerend Liethoip slaat aan Hotel Toor investeert kapitaal in uitbreiding Omleiding^ Tussen en Burgerveen Leiden. n preenen, 071 -5356414, plv -chef erna straatsma. 071 -5356436 (ronken en voetgangerslicht op de Eisenhowerlaan in Alphen aan den Jrni ijn geramd. Na de botsing zag de Alphenaar kans om weg te is jden. Getuigen noteerden echter het kenteken en gaven dat m oor aan de politie, die de man op de Prinses Marijkestraat lien aande kon houden. De Alphenaar had te veel gedronken. Hij 'ero reeg een rijverbod. nbrekers stelen bouwmaterialen den rijn In een woning aan de Oudshoornseweg in Iphen aan den Rijn is afgelopen nacht ingebroken. De daders - 'ne: olgens de politie minstens twee, gezien het gewicht van de buit H' braken een deur open en gingen er vandoor met gereedschap n bouwmaterialen. De spullen zijn van een bedrijf uit Aarlan- lerveen dat het huis aan het renoveren is. De buit bestond uit nder andere een verstekzaag, een stalen hamer, verf en een ouvvcirkelzaag. sructurele toelages voor groepen minima in eigen telefoon, een krant, een kortingskaart voor de >in en een extra uitkering om de huur te kunnen beta- i. Die extraatjes heeft de gemeente Alphen aan den jn binnenkort in petto voor de minima in de gemeente, et zijn de voornaamste voorstellen in de nota over ar- oedebestrijding die Alphen heeft gepresenteerd. phen aan den rijn ibbertminkhorst automobilist ramt stoplicht fj den rijn» Een 46-jarige automobilist heeft gisteravond runwoude annet van aarsen De gemeente Rijnwoude daagt komende vrijdag drie uitgeprocedeerde Ethiopische asielzoekers voor de rechter. De mannen wonen in een voor malige ROA-woning aan het Jupiterplein in Ha- zerswoude-Rijndijk en weigeren mee te werken aan hun terugkeer naar Ethiopië. Rijnwoude moet nu de mannen op straat zetten omdat hun huis niet meer onder de ROA-regeling (Rijks Op vang Asielzoekers) valt. Begin dit jaar al kwamen de asielzoekers in de problemen toen de gemeente, in opdracht van justitie, hun uitkering stopzette. Vluchtelingen werk Rijnwoude ving hen zo lang op met een maandelijkse toelage. Huisvesting was tot voor kort nog geen probleem. In het rijtjeshuis, waarin de drie wonen, woonde namelijk een vierde vluchteling die nog midden in de asielprocedure zat. Maar hij heeft inmiddels een A-status gekre gen en verhuisde naar een ander adres. De ROA- woning is met die ontwikkeling ROA-woning af. Vluchtelingenwerk Rijnwoude, die de drie Ethiopiërs nog steeds begeleidt, heeft begrip voor de beslissing van de gemeente om naar de rech ter te stappen. ,,Er is geen enkele manier meer om de zaak nog langer te rekken", zegt woord voerder W. van der Lecq. ,,We hebben de indruk dat de gemeente er alles aan gedaan heeft. Deze drie mensen hebben heel lang 'om niet' in het huis gewoond. Een tijdje terug al kreeg de vierde bewoner van het huis zijn A-status. De gemeente heeft hem nog zo lang als mogelijk was, in het huis aan het Jupiterplein laten wonen, zodat zijn drie huisgenoten tenminste nog gedoogd konden worden. Maar die situatie is nu voorbij." Volgens Van der Lecq weigeren de uitgeproce deerde asielzoekers pertinent mee te werken aan hun uitzetting uit Nederland. Daarom krijgen ze van de Ethiopische ambassade ook geen papie ren om terug te reizen. „Maar er is geen zicht op een nieuwe procedure. Ze hebben echt alle stap pen al achter de rug. En de rechters vonden klaarblijkelijk telkens hun verhaal niet geloof waardig of ernstig genoeg. Ik weet niet wat er straks met deze mannen gaat gebeuren. Waar schijnlijk moeten ze zich melden in het 'verwij - dercentrum' in Ter Apel." 'armoedenota' werd al aan- ondigd in april van dit jaar. ethouder F. Dales van sociale ken presenteerde toen ge- brokken de resultaten van het moede-onderzoek in zijn ge- eente. „Tien procent leeft on- rhet sociaal minimum. Dat is hoog voor een stad als Al ien aan den Rijn, want de in- imens zijn hoger dan het lan- ilijk gemiddelde, onze werk- isheid is relatief laag en onze ivolking is over het algemeen jiger opgeleid dan in andere meenten", zei Dales. Hij be toen al een pakket van aatregelen op te stellen om moede te bestrijden. Dat pak- tligt er nu. Uit het armoede-onderzoek, tgevoerd door de Stichting lor Economisch Onderzoek EO) van de Universiteit van nsterdam, bleek dat bijna der procent van de Alphense liishoudens schulden heeft. De ita over het armoede-beleid jdt daarom een heel hoofd- uk aan: 'rondkomen met een ag inkomen'. Wat vooral :lpt, denkt de gemeente, is het het leven roepen van een f oonlastenfonds. Dat zou Alp- inaren een extraatje moeten eden om gemakkelijker de lur te kunnen betalen. Uit de liling was namelijk ook geble- de huurquote - het deel in het inkomen dat iemand vijt is aan woonlasten - voor iel gezinnen onaanvaardbaar De laagste inkomens- iffetegorie betaalt iedere maand jeveer veertig procent van :t totale inkomen aan huur. In de armoede-nota staat ook dat Alphen meer mensen vaker gebruik wil laten maken van het declaratiefonds. Iedere Alphe naar die op 125 procent of min der van de bijstandsnorm zit, kan zich tot dit fonds wenden. Voor kranten-, telefoon- en treinabonnement en kinderop vang moet een beroep op het declaratiefonds kunnen worden gedaan. Met de verschillende abonnementen worden de mensen ook nog een gestimu leerd om contacten buiten de deur te leggen. Want 'sociale uitsluiting' komt ook in Alphen aan den Rijn voor. Verder zoekt de gemeente een oplossing voor de hogere ziektekosten. -Omdat iedereen zich tegenwoordig moet bijver- zekeren'om de kosten van tand arts en fysiotherapeut vergoed te krijgen, onderhandelt Alphen momenteel met Zilveren Kruis over een collectieve ziektekos tenverzekering voor de minima. Net als Leiden wil Alphen structurele toelages voor groe pen minima instellen. Eind vo rige week werd bekend dat het rijk Alphen volgend jaar bijna 700.000 gulden voor bestrijding van armoede geeft. De eerste ja ren daarna komt daar nog eens een miljoen gulden bij. Op 28 oktober is er een infor matieavond over de nota. Daar na buigt de politiek zich over het voorgestelde armoedebe leid. leiderdorp» Het lijkt wel Prinsjesdag in Lei derdorp. Vanuit twee glimmende antieke koetsen, getrokken door sterke Friezen, wui ven burgemeester M. Zonnevylle en wethou der C. Kerner, zichtbaar genietend, naar hun dorpsgenoten langs de weg. Met de sluiten de begroting die B en W onlangs presenteer den heeft de rijtocht echter niets te maken. Het dertigjarig bestaan van ruitervereniging Liethorp is de aanleiding voor de rit. Het leek de ruiters een leuk idee de burge meester en de wethouder van sportzaken te trakteren op een rondrit door Leiderdorp. En dat idee slaat zo aan, dat Liethorp de smaak te pakken krijgt. „Ik denk dat we dit in de toekomst vaker zullen doen, bijvoorbeeld op koninginnedag", glundert Liethorp-voorzitter Nico Klaasen. De rijtocht van zaterdag vormt een van de hoogtepunten van een compleet feestweek end bij de ruitervereniging op sportpark De Bloemerd. Volgens Nico Klaasen is er alle re den voor een feestje. „We zijn begonnen op een weilandje naast de Muzenhof, met ge huurde paarden en pony's. En dat groeide uit tot een bedrijf met ruim 350 leden, zes be taalde krachten en heel veel vrijwilligers." FOTO HIELCO KUIPERS alphen aan den rijn Alphens bedrijf verdubbelt aantal kamers menten op de bovenste ver dieping, ook een grote con greszaal krijgt. Daarin passen ongeveer 600 mensen. De grootste zaal van het huidige Toor kan maar de helft heb ben. Vergadermarkt Behalve een grote vergader ruimte wil Toor ook enkele kleinere zalen erbij laten bou wen. Door die uitbreding denkt Toor sterker te staan in de vergader- en congresmarkt. Mochten Toor en de NS niet tot overeenstemming komen over het P+R-terrein dan be hoort de bouw van een par keerkelder onder Toor ook tot de mogelijkheden, aldus Bloe men. Meen wordt het plan zo wel fors duurder, verwacht de architect. Omdat er vroeger op het EWR-terrein een kolenop- slagplaats en een gasstation hebben gestaan, is ook de grond onder Toor vervuild. Het afvoeren van die grond zal de horeca-ondernemer meer geld kosten. Het huidige hotel-restaurant was zeven jaar geleden al door Bloemen gerenoveerd. Als Toor zijn plannen van de ge meente mag realiseren, zal het nieuwe Toor een nieuwe uit straling krijgen. De witte ge velbeplating verdwijnt hoogst waarschijnlijk. robbert minkhorst Hotel-restaurant Toor in Al phen aan den Rijn heeft grote uitbreidingsplannen. Over twee jaar moet het aantal ho telkamers meer dan verdub beld zijn. Het familiebedrijf gaat de concurrentie aan met bijvoorbeeld Avifauna, want ook het aantal vergaderruim tes wordt uitgebreid. Met de plannen zijn 'ettelijke miljoe nen guldens' gemoeid. Het Alphense bureau Bloe men Architecten heeft inmid dels de eerste tekeningen ge maakt hoe het nieuwe hotel restaurant met congrescen trum er moet uitzien. Toor wil een aanzienlijk deel van zijn eigen parkeerruimte opoffe ren. Schuin achter het huidige gebouw verrijst een nieuw pand met acht tot tien verdie pingen. De ondernemer hoopt om dat verlies aan parkeer plaatsen te kunnen compen seren met de NS tot een rege ling te komen over het gebruik van het P+R-terrein. „Toor wil meegroeien met de stad Alphen", verklaart ar chitect E. Bloemen de plannen voor de uitbreiding. Bloemen ontwierp een tweede gebouw dat behalve tachtig extra ho telkamers en chique apparte- Stormloop op laatste huizen in nieuwbouwwijk Kerk en Zanen alphen aan den rijn» 'De laatste nieuwbouw in Kerk en Zanen voor de eeuwwisse ling'. Met die alarmerende kreet op grote reclameborden kon digde de gemeente Alphen aan den Rijn de afgelopen weken de Alphense woningbeurs aan. Tot 2000 verrijzen er in de Alphense nieuwbouwwijk nog 326 koop huizen en 16 huurflats. Een ka rig aanbod als je het afzet tegen de enorme vraag. De woning beurs veroorzaakte van donder dag tot en met zaterdag een wa re stormloop op Alphense nieuwbouw. Huizen van rond de drie ton. Ze blijken 'niet aan te slepen'. „Van de 75 woningen die wij hier gaan bouwen, zijn er 31 eengezinswoningen van 300.000 gulden", vertelt een medewerkster van Variant Bouw. „Maar in drie dagen tijd hadden we er makkelijk een paar honderd mogen verkopen. Zelfs voor sommige woningen van boven de vier ton hebben we al zes of zeven belangstel lenden. Het enige waar we soms nog wat moeite voor moeten doen is de verkoop van de ap partementen." Het organiseren van een wo ningbeurs is dan ook niet het idee van de bouwers en de ma- Antonius' van schipper Nico Persoon arriveert als eerste in Warmond armond afke van der toolen i wal van de Warmonder- staan de beste stuurlui te ibuilen voor de straffe wind. ebroederlijk turen ze het water ip zoek naar een zeil: dat van komende winnaar van de ürfrace, editie 1997. „Zijn het ou allemaal westlanders die leedoen, of zijn er ook pramen ij?", vraagt de een aan de an- ?r. Allemaal westlanders, ver eert die. Om vervolgens een exposé ten beste te geven ver het verschil tussen de 'estlander - lang en smal - en e meer tjalkachtige praam, louw opa had een westlander, lijn opa had een westlander, lom Henk had een westlan- er." En zo gaat het lijstje nog. ventjes door. Zondagochtend, even over vaalven. Het duurt dus nog 'el een uurtje voordat er wordt Bfinisht, denkt Turfrace-orga- i; lisator Christiaan Tromp. Het erste wedstrijdschip is net de ingyaart opgedraaid, heeft hij s J ojuist vernomen. „En met deze fad is het moeilijk varen por." In de tussentijd vermaken de achtenden zich best. Aan de tormonderleede heerst zo'n ty- 'sch Hollands sfeertje. Jachtige folkenluchten. Wuivend riet. olkens van kleur wisselend wa- En op de kant staan in een eur>g rijtje vier antieke stoom- tachines opgesteld, die sfeer- olle rookpluimpjes de lucht in- faen op het ritme van een ostalgisch tuftuf-deuntje. Mooi geluidje hè." De demon- ^ateur wf 'omhout scheepsmotor, ifl Heerlijk rustgevend. Je zou er entje in je tuin moeten hebben 'aan: zonnetje aan de hemel, llertje erbij. Daar droom je bij De Turfrace is gefinisht in Warmond. Na tweeënhalve dag zeilen, roeien, bomen en jagen om een zakje turf uit Aalsmeer te halen, is het tijd voor erwtensoep. dag moet worden gezeild om een zakje turf uit Aalsmeer af te halen. Tegen enen is het dan zover. Het eerste zeilschip komt met een vervaarlijk gangetje over de Warmonderleede aange- scheerd: de 93-jarige 'Antonius'. Nog niet eens afgemeerd, springt een van de beman ningsleden al aan wal om de turf voor de voeten van de jury te deponeren. „Het laatste stuk je was nog aardig spectaculair, niet?", roept schipper Nico Per soon, zelf danig onder de in druk. „Nou, dat ging hard!" be amen de toeschouwers. Sowieso was de tocht, in de woorden van bemanningslid Peter Vlisteren, 'een bar trekkie'. Windkracht zes, zeven op een FOTO TACO VAN DER EB traject met vele bochtige vaartjes en bruggetjes. „Ik heb af en toe wel paniek gehad", er kent de schipper. „Vooral als we in vliegende vaart op die brug getjes afgingen. Die we ook nog zelf open moesten doen." „En weer dicht", vult Peter van Vlis teren aan. Want: „De volgende moet zelf maar zien dat-ie de brug weer openkrijgt." keiaars. Voor hun is een gratis advertentie bij de supermarkt bij wijze van spreken al meer dan voldoende publiciteit om hun handelswaar te kunnen verkopen. Zij werken alleen maar mee aan de beurs omdat ze door de gemeente daartoe verplicht zijn. Alphen wil alles in het werk stellen om zo veel mogelijk nieuwbouwwoningen te verko pen aan de eigen bewoners. Omdat de bouwers hun grond moeten kopen van de gemeen te, kan de gemeente op haar beurt strenge eisen stellen aan de toewijzing van de huizen. Dit keer is ook de verplichting van deelname aan een woningbeurs in het grondcontract opgeno- Op zaterdagmiddag is de drukte op de beurs al weer een beetje geluwd. Dat wil zeggen: bouwers en makelaars hebben hun handen vol, maar de be zoekers kunnen alle uitstallin gen wel op hun gemak bekijken. Op donderdagavond bij de ope ning was het wel even anders. „Dat was pure massahysterie", blikt een medewerker van aan nemersbedrijf Van Wieringen terug. „Na de openingstoe spraak beneden in de hal kon den we niet eens bij onze stands komen. Toen we einde lijk boven waren, zat het hier al afgeladen vol." Op de eerste avond telde de beurs in vier uur tijd zo'n 2500 bezoekers - het aantal dat aanvankelijk als to taal voor de hele drie dagen werd verwacht. Henk (37) en Carolien (31) staan te kijken bij de 'luxe vrije- sectorwoningen' van Boliw- groep Ouwe Gouwe. Geschakel de villa's vanaf 475.000 gulden. Groep jongeren gaat op de vuist alphen aan den rijn» Ongeveer tien Alphense jonge ren zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag met elkaar op de vuist gegaan. De vechtpartij speelde zich rond 2.45 uur af in de Julianastraat. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de jon geren al uitgevochten. Een aan tal van hen had verwondingen opgelopen en sommigen liepen nog te schreeuwen. Ze waren volgens de politie 'compleet door het lint gegaan'. De agen ten hebben de partijen geschei den en de gemoederen gekal meerd. Geen van de vechters bazen heeft aangifte gedaan. „Zij heeft een huis in Brabant, ik hier in Alphen. We willen al lebei de huizen verkopen en dan samen iets groters kopen", vertelt Henk. Gerwin (24) en Corinne (22) uit Hazerswoude- Rijndijk zoeken het in de wat minder prijzige hoek. Maar ei genlijk zoeken ze helemaal niets in AJphen. „Kerk en Tranen noem ik het altijd", vertelt Co rinne. „Eigenlijk zoeken we een oud huis in Koudekerk. Maar we komen toch even kijken wat er hier te koop is." Wethouder D. van der Veen Meerstadt van stadsontwikke ling komt, koud terug uit Zuid- Amerika, op zaterdagmiddag even kijken op de beurs. Met genoegen bekijkt hij de drukte. „Het betekent twee dingen. Ten eerste dat Alphen een geliefde vestigingsplaats is. En ten twee de dat minister De Boer het niet kan maken dat we hier niet voor onze eigen behoefte mogen bouwen. Als je toch ziet dat hier bijna gevochten wordt voor een woning en dat er meteen al ho gere prijzen worden geboden voor standaardhuizen. Het is puur het verdelen van de ar moede." Mogen we u even afleiden voor echt belangrijk nieuws. Tussen Burgerveen en Leiden wordt namelijk het wegdek geasfal teerd. Daarom zult u worden omgeleid via de A44, N44 en de A12. Bovendien zijn tot 26 oktober de toeritten Roelofarendsveén en Hoogmade volledig afgesloten, waardoor u ook zult worden omgeleid via de N445 en de N446. Maar laat u niet misleiden, want het verkeer richting Amsterdam kan nog wel gewoon over de A4. Dit was het nieuws, tot volgende week. üe werktijden, n Vrijdag lol en met en met vrijdag van 20.30 u 20.30 tol 09.00 uur. t(071) 579 79 79. De EQ is volop in beweging.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11