De wonderui 3 Tijverlamp verdelgt algen Tuinieren Vraag en antwoord 1 R W A D 1 A E R 2 1 Z N E E V R M 3 K E A D A R T E 4 W S T 1 O L O M 5 K L E A A V S E 8 S N T M E O E K 7 P E A T A Z 1 R B C K H 0 O z R E 9 Z L 0 F M E V R 10 A N A E T K E L 11 B G A E A W N E 12 B R L O D O A S 13 A S M N E E R D 14 K O A R E A N F HEINZ HET WEER DOOR JAN VISSER Het onbestendige oktoberweer houdt voorlopig aan. Vanaf zondag gaat de wind uit noord tot noordwestelijke richting waaien en daarmee worden koude, onstabiele luchtmassa's waarin gemakke lijk storingen met buien tot ontwikkeling komen, meegevoerd. De noord tot noordwestelijke winden zijn het gevolg van een omvang rijk lagedrukgebied in de bovenlucht. Dit depressiesysteem wordt geflankeerd door hogedrukgebieden die zich echter op grote af stand van onze streken ophouden. Het dichtstbijzijnde luchtdrukmaximum bevindt zich ten westen van de Britse eilanden. Midden volgende week wordt dit systeem geslecht doordat vanaf het noordwestelijk deel van de Oceaan een nieuwe depressie naar de Britse eilanden koerst. De actieradius van de depressie is dermate groot dat ook wij er mee te maken krijgen. Kortom het blijft periodiek regenen en nog voor half okto ber zullen veel stations al aan hun 100ste millimeter oktoberneer- slag toe zijn. In Santpoort-Noord is inmiddels al zo'n 85 mm opgevangen, in de Kop van Noord Holland al bijna 100. Vandaag valt het wel mee met de regen. Er kan weliswaar een enkele bui vallen maar er zijn ook droge perioden met wat zonneschijn. Later op de middag en avond nemen de regenkansen weer toe. De wind waait uit westelij ke richtingen en is aan de kust krachtig tot hard. In de late mid dag en avond neemt de wind af. Verder wordenm er temperaturen omstreeks 14 graden verwacht. Morgen wordt met een noordwestelijke wind lucht aangevoerd waarin de temperatuur bij 13 graden blijft steken. Tevens kunnen er enkele buien vallen (vooral 's avonds leeft de buiïgheid sterk op). Gisteren viel er vooral in de nacht flink wat regen en in de late middag en avond ware er buien met zomers aandoende dondersla gen. Tevens viel er hagel en het kwam tot zware windstoten van 85-90 kilometer per uur. Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting onze groenadviseur heet tegenwoordig mevr. van winsen en zij laat u graag zien waarmee u ook in deze tijd van het jaar de tuin kunt versieren. bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar iTERPAG 11 OKTOBER 1997 ge, die ter beschikking was gesteld. Je bent medeplichtig aan daden van ge weld! Uit! Ik ga je opschrijven. Hoe is je naam?',' ,,Ik heb wel gezegd, dat u last zou krijgen", zei Tom Poes. „Last?" prevelde de beambte met een vreugdeloos lachje. ,,Dat is een te zwak woord. Bommel, Olivier B., in woner te dezer stede, zal zó zwaar worden gegrepen, dat iedere schurk er van zal staan te kijken!" Met deze woorden zette hij een streep onder zijn notities en wendde zich tot zijn ingezakte gastheer. „Jij bent er de schuld van, dat er in deze stad een monster rondwaart", vervolgde hij op zachtere toon. „Maar misschien zal je straf worden verminderd wanneer je helpt om het te vangen. Want zolang de grauwe razer hier op prooi loert, zal geen burger rustig kunnen slapen." Nu wilde het geval, dat het monster juist een prooi gevonden had. Bij het krieken van de dageraad had het na melijk een kring stuifzwammen en boleten ontdekt onder een oude boom. En knorrend van genoegen deed het zich daaraan te goed. 'vijverliefhebber kent het probleem: zodra veel ilicht het wateroppervlak bereikt, nemen on- 'enste algen en bacteriën bezit van de plas. iten en vissen krijgen dan minder zuurstof en, iet uiterste geval, sterven. Voor dit euvel zijn er leelwat oplossingen. Diverse soorten pompen het water stromend te houden en zuurstofrijk rt pjmaken, vormen een goed voorbeeld. bi nieuw wapen is de UV Bio-Balance. Ook hier ïtSlpt het om een pomp, maar voordat het water in de vijver terugstroomt komt het langs een lamp met ultraviolet licht. Dit doodt schadelijke orga nismen, maar niet de vissen. De UV Bio-Balance moet aan de oever van de vij ver worden geplaatst en is te koop in twee uitvoe ringen. Voor vijvers tot 7000 liter inhoud kost hij tweehonderd gulden en tot 20.000 liter inhoud moet ruim driehonderd gulden worden neerge teld. vissen in een vijver la- dan dient de- 60 cm diep te zijn. een minimum. Dieper is Is de vijver niet zo diep men de vissen geduren- vorstperiode binnen halen. Voor vijvers met diepte zijn er momen soort ijsvrijhouders, van schuimplastic, in die redelijk voldoen, de waterplanten betreft: al- drijft mag in de herfst evenals uiteraard alle blad de bomen. Maar de onder van de planten blij- op de plaats. Bij org in de herfst en van een ijsvrijhou- een redelijk diepe vijver, zal men niets hoeven schoon te maken in het voorjaar. Dan re gelt de natuur alles zelf. Dit is het antwoord voor J. Bakker Dijkstra uit Haarlem. Dr. J.Th.L. Brouwer uit Heem stede heeft een Prunus met een groot kankerachtig"gezwel op één van de hoofdtakken. Zelf verwijderen zou wel eens flinke schade aan de boom kunnen berokkenen. Ik zou informeren bij de Groenraadsman in Haar lem, telefoon 023 - 52 58 18 1. Eventueel kan men zelf probe ren om een en ander te camou fleren met een klimplant, bij voorbeeld een kamperfoelie of Clematis. Klimop kan ook, al zal men toe moeten zien dat deze altijd groene klimmer, géén pa rasiet, zich hecht aan fijnere takken die dan te zwaar wor den. De stokrozen van mevrouw E.J. Holthuizen uit Heemstede hebben last van roest, een schimmel die kleine bruine vlekken op de bladeren vertoont en momenteel vrijwel op alle stokrozen voorkomt. Veel zwa- velpoeder in de grond helpt in mijn tuin enigszins. Zelf zaaien met zaad, ontsmet in water waarin iets Superol, helpt ook een beetje, maar afdoende zijn beide methodes niet. Wie oh wie weet de goede oplossing voor dit probleem? Ik houd me aanbevolen! Heer Bommel en de grauwe razer OPGAVE OPLOSSING fTAAT reep op elke regel de letters -g, die samen het woord vor en dat overeenkomt met de ischrijving. De resterende ■ters vormen van boven naar sneden en van links naar cnts een citaat. KRUISWOORDRAADSEL wei-o-blij -astraal- h-r-k-t-k ed-tap-ar coma-iglo t-or-ni-n aker-anti ra-als-se e-o-e-h-k -integer- ros-m-til Hij greep zijn opschrijfboekje en trok zijn gelaat in een grimmige plooi. „Je bent te ver gegaan", hernam hij. „Uitvluchteft zullen je dit keer niet helpen. Onder valse voorwendsels ben je een erkende kliniek binnenge drongen." „Niet waar", riep heer Ollie veront waardigd. „Mijn voorwendsels waren niet vals! Misschien slim, maar vals zijn wij, Bommels, niet. Dat laat ik mij niet zeggen, wat jij, Tom Poes." „Voorwendsels dus", hernam de po litiechef. „Je hebt de hand gehad in de ontsnapping van een minderjari- juli. Het kan later, de bollen zijn dan dikker, maar minder goed houdbaar. Geoogst wordt met het aanhangende al bruin wor dende blad. Pas als dat kurk droog is wordt het verwijderd van de bol. En wat doen we met onze eigen biologisch gekweekte knoflook- bollen? We verwerken ze in ge rechten, maar dat is overbe kend. We laten kinderen die last hebben van maden geregeld knoflookmelk drinken: 5 teen tjes trekken in een liter melk. Samen met nauwgezette hygië ne een prima middel, mits lang volgehouden. Bij verkoudheid knijpen we een stuk of vier teentjes uit in iets water. Daarin dompelen we een theedoek en die binden we rond de hals; werkt prima, maar is voor de partner afschrikwekkend. Ook voor de tuin is knoflook bruik baar: 5 teentjes overgieten met 1 liter kokend water, 24 uur trekken, aanlengen tot 3 liter. Goed tegen alle schimmels ma,ar ook te gebruiken bij ge zaaide wortelen. De wortelvlieg blijft weg bij die geur. Tot slot zetten we een rijtje knoflook bij de rozen, dan blij ven die vrij van luis en gaan ze - hoe gek het ook lijkt - veel beter ruiken. Naar rozengeur uiter aard. Samenvattend: niets dan goeds over de won derui die tevreden is met een bescheiden plekje in de tuin. Dus aan de slag. Het is er nu de tijd voor. TOMPOES Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en vooral langs de westkust enkele buien in het noor den mogelijk met sneeuw. Maxima uiteenlopend van een graad of 2 in het noor den tot circa 11 langs de zuidwestkust. Zweden: Vooral in het zuiden en oosten veel bewolking en perioden met regen, gelei delijk toenemende kans op sneeuw. Hier en daar veel wind. Middagtempe- ratuur uiteenlopend van een graad of 2 in Lapland tot circa 8 in het zuiden. Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral zaterdag enkele buien. Van tijd tot tijd veel wind. Middagtemperatuur dalend naar circa 11 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag vrij veel bewolking en re genachtig met vooral in het zuidwesten soms veel en langdurige regen. Nu en dan veel wind. Zondag wisselend be wolkt en enkele buien, in de bergen in Schotland kans op sneeuw. Middagtem peratuur van 10 graden in het noorden tot 15 graden plaatselijk in het zuiden. België en Luxemburg: Zaterdag enkele opklaringen, maar ook buien. Zondag eerst bewolkt en perio den met regen, later opklaringen. De middagtemperatuur rond 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag af en toe zon. Later van het westen uit toenemende bewolking ge volgd door regen, toenemede wind. Zon dag in de loop van de dag enkele opkla ringen. Lagere maxima van circa 13 gra den in het noorden tot een graad of 18 rond Clermont-Ferrand. Portugal: Flinke zonnige perioden maar van het noorden uit toenemende kans op bewol king en een bui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Madeira: Zon maar soms ook wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: In het noorden wolkenvelden en af en toe regen. Elders flinke zonnige perio den en droog. Vrij warm met bijna overal maxima rond 30 graden, alleen in het noordwesten aanmerkelijk frisser. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Mid dagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Zonnige perioden en kleine kans op een enkele (onweers)bui. Middagtempera- tuu r aan zee tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en zaterdag naar het oos ten wegtrekkende regen. Verder opkla ringen en vooral in het zuiden perioden met zon. Zondag afwisselend zon en buien. Later steekt de Mistral op. Mid- dagtemperatuu r op zondag in Midderi- en West-Frankrijk omlaag naar 18 gra den, elders maxima rond 25 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 gra den. Italië: Af en toe zon, maar in de loop van het weekeinde van het noorden uit toene mende kans op een bui. Maxima van cir ca 20 graden m het noorden tot ruim 25 plaatselijk in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden. In de loop van het weekeinde vooral op Corsicaag minder zonnig en toenemende kans op een bui. Later vrij veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden, op Corsica lager. Malta: Zonnige perioden, maar ook kleine kans op een enkele bui, misschien met on weer. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Op de eilanden op de Egeische Zee eerst flinke zonnige perioden. Verder steeds meer wolken en kans op een (onweers- )bui. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden. Turkije en Cyprus: Zaterdag vrij zonnig en droog. Zondag in het westen meer wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur aan zee rond 25 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele buien, vooral in het zuiden. Zaterdag in het noorden eerst nog veel wind. Maxima omlaag naar circa 12 graden, in het zui den zaterdag nog wat warmer. Zwitserland: Vrij veel bewolking en perioden met re gen, in de loop van het weekeinde in de bergen ook sneeuw. In het zuiden ook af en toe zon en middagtemperatuur rond 20 graden. In het noorden middagtem peratuur omlaag naar circa 15 graden. Oostenrijk: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd re gen, maar zaterdag ook af en toe zon. Middagtemperatuur tussen de 15 en 20 graden, zondag minder zacht. Polen: Veel wind en wolken en perioden met re gen. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 10 graden op zondag. Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Veel minder warm: zondag ongeveer 12 graden. Hongarije: Wolkenvelden en af en toe regen. Mid dagtemperatuur eerst nog 18 graden. Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Warschau regen ■Wenen regen Zürlch regenbui Bangkok licht bew. Buenos Aires hall bew. Casablanca zwaar bew Johannesburg onbcw. Los Angeles zwaar bew New Orleans zwaarbew GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuin vragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM look. De slaven die de pyrami- des onder erbarmelijke omstan digheden moesten bouwen, stonden op een dieet met zeer veel knoflook. Vandaag de dag neemt elke rechtgeaarde Span jaard geroosterd knoflook op brood mee als hij de bergen in gaat en in Duitsland zeggen ze dat de morgensoep met knof look de arbeider gezond houdt. Hoezeer wij op de wonderbaar lijke krachten van knoflook ver trouwen, kunnen we in elke apotheek, drogisterij of reform- handel zien. De ene knoflookpil naast de andere. De vraag is nu of we deze won derui niet in eigen tuin kunnen kweken. Het antwoord luidt: niets makkelijker dan dat. De tijd om de teentjes aan de grond toe te vertrouwen is nu, rond half oktober. Goede hu- musrijke, iets vochtige grond, liefst in de volle zon. Willen we veilig werken dan laten we de teentjes gedurende 4 uur in wa ter van 45 graden liggen. Geen graad hoger. Ikzelf houd het lie ver op controle met de koorts thermometer, 42,43 graden. Meer niet, want boven de 45 graden zijn niet alleen aaltjes die we vrezen wijlen, ook de kiem van de knoflook legt bo ven die temperatuur het loodje. De afstand is 10 bij 25 en de diepte waarop we planten is 5 cm op zware en 7 cm op lichte grond. Op de oogst zullen we In het Latijn wordt hij Allium genoemd, net als de gewone ui. Maar de namen verschillen toch. De knoflook heet Allium sativum en de ui Allium cepa. Verschil moet er zijn. De ui mag dan zeer gezond zijn, het is geen wonderui zoals de knof look. De Egyptenaren kenden al de ge- krachten

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9