Kohl is weer in vorm S 1 Sierra Leone raakt steeds verder in het nauw Het moderne China werpt zich op geestelijke zorg iar,U| Buitenland Zuid-Afrika moet wennen aan droogte rERDAG 11 OKTOBER 1997 ike dachten een vaste baan te hebben en een Oi ist inkomen. Toen werden ze ontslagen en tarnen ze psychisch in de problemen. De linese psychiater Wang Kunming ziet onder n patiënten steeds vaker werklozen; zij ver ren aan de donkere keerzijde van de econo- ische omwenteling in China en het is aan tsen als Wang om die mensen er weer bo- nop te helpen. :estelijke gezondheid ooit door de com- unistische machthebbers afgedaan als bur- ijkwordt in het moderne China een be- igrijker punt van zorg. Dat blijkt onder meer teen conferentie van de World Psychiatrie sociation die onlangs in Peking plaatshad. bijeenkomst, met honderden deelnemers t binnen- en buitenland, was volgens de or- nisatoren de grootste in zijn soort die ooit in ïina is gehouden. vintig jaar economische verandering heeft Chinezen voldoende stof gegeven om zich rgen over te maken: ooit zekere banen wor- >n geschrapt, studenten staan onder intense ■uk om uit te blinken, ouderen moeten zich- lf zien te redden omdat hun kinderen het te uk hebben om hen te kunnen verzorgen ang, die een psychiatrische praktijk heeft in anjin, ten oosten van Peking, behandelt toe- imende aantallen arbeiders die op straat zijn men te staan doordat China druk bezig is rliesgevende bedrijven te reorganiseren. „Ze ibben jarenlang werk, een vaste baan met n geregeld inkomen. Dan gaat de fabriek er de kop en zitten ze zonder geld. Daar innen ze niet mee overweg", aldus Wang. ihina was een zeer evenwichtige samenle- ïg; mijn buurman en ik verdienden even- el", zegt Zou Yizhuang, een psychiater uit iking die steeds vaker stuit op gevallen van pressie en door stress veroorzaakte stoomis- n. „Vandaag de dag heeft een man te maken et vrouw en kinderen, die zeggen: 'waarom n onze vader geen geld verdienen?' Dat ver- Land krijgt steeds vaker te maken met welvaartskwalen KING.JOHN LEICESTER oorzaakt veel druk en mentale spanning." Shen Yucun, een van de deelnemers aan de conferentie, hield afgelopen donderdag een le zing over het toenemende alcoholisme onder de Chinese bevolking. Volgens haar is het aan tal alcoholverslaafden gestegen van 0,16 per duizend mensen in 1982 naar 0,68 per duizend mensen in 1993. „Dat is een opmerkelijk snelle toename", aldus Shen. Alcoholisme is slechts een van de problemen waar China sinds de modernisering mee heeft te kampen. Ook het drugsgebruik neemt hand over hand toe, aldus Shen. Andere thema's die tijdens het psychiatrisch congres aan de orde kwamen, zijn depressie en zelfmoord, geestelijke gezondheidszorg voor ouderen en huiselijk geweld - zaken die China met toenemende openheid tegemoet treedt. Op de agenda stond zelfs een lezing van een buitenlandse deskundige over de re validatie van slachtoffers van foltering - op merkelijk, gelet op de Chinese gevoeligheid met betrekking tot aantijgingen over de folter praktijken in de eigen Chinese gevangenissen. Het is een wereld van verschil met dertig jaar geleden, toen geestelijke gezondheidszorg bij de toenmalige radicale communistische machthebbers in een kwade reuk stond. Wie psychische problemen had, kreeg als remedie het Rode Boekje met politieke gedachten van partijvoorzitter Mao voorgeschreven.Terwijl de rest van de wereld voorwaarts ging, ging China achteruit", zegt Ding Qinzhang, een dokter uit de noordelijke provincie Hebei. „Je kunt psychologische problemen niet oplossen met politiek." Het moderne China doet zijn best de opgelo pen achterstand in te halen. Kranten staan bol met artikelen over geesteÜjke gezondheids zorg. Er zijn legio telefonische hulpdiensten waar mensen advies kunnen vragen. Ook stelt de overheid meer geld beschikbaar. De groei ende openheid waarmee psychologische pro blemen worden besproken, helpt de taboes rond geestesziekten in China doorbreken. Hij heeft een paar beroerde maanden achter de rug, maar precies op tijd voor het CDU-congres dat mor gen in Leipzig begint, lijkt de maestro zijn oude vorm te hebben hervonden. Bondskanselier Helmut Kohl straalt tijdens zijn tal rijke optredens in het land weer de energie en daad kracht uit die de kiezers er van moeten overtuigen dat ze in deze dagen van eco nomische tegenspoed al leen bij de doorgewinterde staatsman in goede han den zijn. BONN PETER VAN NUUSENBURC CORRESPONDENT Het is nog te vroeg om de zo veelste glorieuze wederopstan ding te voorspellen van een po liticus die minstens één keer per jaar door vriend en vijand is af geschreven, maar de tot voor kort vrijwel unaniem verkondig de stelling dat Kohl definitief op zijn retour is, blijkt ook nu weer voorbarig. Dat is na een jaar vol tegenslagen en blunders een klein wonder. Niets ging meer in Bonn, zoals uit de volgende lang niet volledige opsomming mag büjken. De 'belastinghervorming van de eeuw1, die het pronkstuk van deze regeerperiode had moeten worden, verschrompelde tot een minimale belastingverla ging. De invoering van de euro zorgde voortdurend voor gekra keel. Het onophoudeüjke gejen gel van de kleinste coalitiepart ner, de FDP, om belastingveria gingen begon menig CDU-kop stuk, inclusief Kohl, op de zenu ledereen beseft dat maar één CDU'er de verkiezingen kan winnen, en die heet nogal altijd Helmut Kohl. FOTO EPA wen te werken. Zijn rechter hand, minister van financiën Waigel, had een nieuwe metho de gevonden om zich te profile ren. Hij maakte zich belachelijk bij elke gelegenheid die zich voordeed. Waigel wilde beslag leggen op het goud van de Bundesbank om het begrotingstekort binnen de drie procent van Maastricht te trimmen en trad daarmee het grote taboe van de Duitse poli tiek, de Bundesbank is on schendbaar, met voeten. Ver volgens kaartte hij uit de losse pols een discussie aan over de reconstructie van het kabinet en liet hij weten na negen jaar geen lol meer in zijn baan te hebben. Van zijn ombouwplan- nen voor het kabinet had hij Kohl, de regeringsleider, niet op de hoogte gebracht. En met zijn ontboezeming over de afne mende arbeidsvreugd had hij zijn toch al aangetaste slagvaar digheid verder ondermijnd. Ka- BI «FRANS VAN DEN HOUDT temationale druk op het lire regime in Sierra Leone afgelopen dagen flink op- ird. Vijf maanden nadat hij acht greep, heeft majoor ïyPaul Koroma te kampen lombardementen door het ■Afrikaanse interventiele- ;omog, sancties door de eiligheidsraad en toene- le diplomatieke druk van anden en het Westen om in onderhandelen over de ang naar een burgerregi- )e kans dat dit alles op kor- mijn leidt tot de herinvoe- an een bestuur van bur- is overigens uiterst klein, na had, nadat hij op 25 e macht had overgeno- van burgerpresident Ah- Tejan Kabbah, aanvanke- iloofd maar even te zullen ijven. Hij wilde alleen orde ken stellen: een eind ma an de volgens hem door ah aangerichte chaos en met het Revolutionair ligd Front (RUF). Koroma zich open voor onder- elingen met de afgezette :s en kondigde aan spoedig ezingen te zullen houden, hij kwam al snel op zijn den terug. Met Kabbah lij niks te bespreken en izingen zouden zeker niet iet jaar 2001 plaatsheb- (oroma wel op korte ter- zag zitten, was een over- imst met de RUF-rebellen, ort na zijn machtsoverna- et wapens en al in de stad Freetown opdoken h meteen als onderdeel 3 nationale strijdkrachten irpen. Als een zootje onge- 1 droegen ze echter meer het creëren van chaos et handhaven van orde en Zo braken in augustus mutselingen uit in de stra in Freetown, nadat hon- n voormalige rebellen zich pend met kapmessen, gra- i en machinegeweren op roep demonstrerende bur- tortte. Het Leger van het zoals de strijders zich te- oordig noemen, loste links •hts schoten, mepte men- i elkaar en voerde arresta- zijn zijde meevochten tegen de rebellen. Bovendien is ook het verzet onder de burgers tegen de militaire junta groot. Ambte naren weigeren te gaan werken en belangengroeperingen boy cotten het nieuwe regime, roe pen op tot acties en gaan regel matig de straat cp om te de monstreren. De belangrijkste link met het buitenland, de Lungi internationale luchtha ven, is in handen van Ecomog- soldaten en buitenlandse za kenlui zijn het land reeds ont vlucht. Bovendien worden de eerder al door West-Afrikaanse landen ingestelde sancties steeds ster ker gevoeld. Belangrijke pro ducten zijn niet meer verkrijg baar en de inflatie rijst de pan uit. Ook het tekort aan brand stof wordt steeds nijpender, wat weer gevolgen heeft voor de productie van elektriciteit. In augustus wisten de militairen echter een schip met brandstof de haven binnen te loodsen om in ieder geval de generatoren van de elektricteitsbedrijven weer een paar maanden aan de gang te houden, maar Nigeria was er als de kippen bij om te waarschuwen dat dergelijke 'schendingen van de economi sche boycot zwaar gestraft zou den worden'. Nigeria, zelf een militaire staat, heeft van meet af aan een hard standpunt ingenomen ten op zichte van het Koroma-regime in Sierra Leone, maar heeft het tot dusver niet op de knieën kunnen dwingen. Integendeel, de via het Ecomog-leger uitge voerde militaire acties in Free town leverden meer vernede ringen op voor Nigeria dan Sier ra Leone. De dreiging van een grootschalig militair optreden door Ecomog bestaat nog steeds, maar is vanwege het groot aantal burgerslachtoffers die dat ongetwijfeld oplevert, nog altijd niet omgezet in da den. Sierra Leone's buren hopen dat het ook nooit zover hoeft te ko men en Koroma en de zijnen er via overleg van overtuigd kun nen worden dat zij plaats moe ten maken voor een burgerregi me. Werd in eerste instantie steeds gehamerd op de terug keer van Tejan Kabbah's be wind, inmiddels wordt vrij alge meen gesteld dat dat niet direct noodzakelijk is, als er maar ver kiezingen en een nieuwe rege ring van burgers komen. De af gelopen maanden is de kritiek op Kabbah namelijk gestaag ge groeid. Steeds meer mensen wijzen hem aan als het grote struikelblok voor vrede, daar hij nimmer serieus met de RUF wilde onderhandelen, diverse stammen tegen elkaar heeft op gezet en de Kamajors veel beter behandelde dan zijn eigen le ger. Het vredesinitiatief van Ecowas (de economische gemeenschap van West-Afrika), die Ghana, Guinea, Nigeria en Ivoorkust heeft aangewezen om te bemid delen, heeft tot dusver overi gens nog maar weinig opgele verd. Daar tegelijk met hel over leg (dat eerder deze week is her vat in het Nigeriaanse Abuja) nieuwe bombardementen wor den uitgevoerd door Ecomog, is het zaak dat haast gemaakt wordt op het diplomatieke front. Een militaire confrontatie kan ieder moment escaleren. mikaze-politiek heet zo iets. Het gemodder vond zijn weerslag in de peilingen, waarin de CDU ver achter de grootste oppositiepartij, de SPD, aans trompelde. De achterban begon te morren en sommige CDU- parlementariërs hoorden in hun kieskringen, dat het 'tijd werd voor nieuwe gezichten'. Daar werd natuurlijk één nieuw ge zicht mee bedoeld, dat van een verse bondskanselier en partij leider. Veel steun kreeg dit ver langen dit keer niet; alleen de voorzitter van de jongerenorga nisatie van de CDU en een am bitieuze provinciebons meld den zich bij de pers. Want ie dereen beseft dat maar een CDU'er de verkiezingen kan winnen en die heet nogal altijd l lelmut Kohl. En als het er op aankomt, kan Kohl altijd rekenen op een oude bondgenoot, het geluk. Het goe de nieuws kwam dit keer uit Hamburg, waar de SPD twee weken geleden bij de gemeen teraadsverkiezingen een ver pletterende nederlaag leed en de CDU het beter deed dan ver wacht. Een ander lichtpunt was de overeenstemming die de re gering bereikte over de finan ciering van de verlaging van de solidariteitstoeslag, de speciale belasting voor de wederopbouw van het oosten. Als lastenver lichting stelt die 'soli-verlaging'" weinig voor, je kunt er hooguit een pizza per maand extra door kopen, maar, zo kon je in Bonn horen, als 'signaal' was ze van veel grotere betekenis: de rege ring was wel degelijk in staat knopen door te hakken. Dat moet Kohl in de Leipziger jaarbeurs als wapenfeiten zien te verkopen om de duizend ge delegeerden te mobiliseren. De 'fascinerende discussie over de uitdagingen van de toekomst' die ook op het programma staat, zal van ondergeschikt be lang zijn. Het congres zal, als de regie van de partijtop klopt, vooral een demonstratie van eensgezindheid worden. Er vin den volgend jaar drie belangrij ke deelstaatverkiezingen plaats, in Neder-Saksen, Saksen-Anhalt en Beieren; op 27 september gevolgd door de grote finale, de Bondsdagverkiezingen. En die verkiezingen kunnen alleen ge wonnen worden als de rijen rond Kohl gesloten zijn. KAAPSTAD RUNA HELLINCA CORRESPONDENT Na een van de droogste en warmste septembermaanden sinds mensenheugenis heeft het in Kaapstad eindelijk weer gere gend. Voor schoolkinderen, die in september twee weken va kantie hadden, kwam het mooie weer tijdens die maand als ge roepen. Maar Zuid-Afrikaanse meteorologen en boeren maken zich zorgen: het warme weer was waarschijnlijk de opmaat voor een serieuze droogte. Aan de andere kant van de aar de doet El Nino van zich spre ken, de om de zoveel jaar terug kerende warme golfstroom die voor perioden van droogte in grote delen van de wereld zorgt. Maar El Nino meldt zich in dit decennium vaker dan normaal. Zuidelijk Afrika is net bijgeko men van de vorige droogte aan het begin van de jaren negentig, die met name in Zimbabwe voor ernstige voedseltekorten zorgde. De Zuid-Afrikaanse maïsboeren hebben bij voorbaat al de nood klok geluid en de regering ge vraagd gelden ter beschikking te stellen om de te verwachten schade aan hun oogsten te ver goeden. In het verleden konden ze zonder enig probleem reke nen op financiële steun. Maar de huidige regering is niet zon der meer bereid de boeren tege moet te komen. Het grootste deel van Zuid-Afri- ka bestaat uit half-woestijn en boeren zowel als stedelingen zullen dat moeten aanvaarden. „We moeten stoppen de jaren met slechte regenval te zien als periodes van droogte. We moe ten daarentegen jaren met veel regen gaan zien als natte perio des. We zijn een droog land dat zich op waterschaarste moet voorbereiden. Natte jaren zijn een bonus", aldus Guy Preston, directeur van de Nationale Wa- terbesparingscampagne. Onder de apartheid werden blanke boeren niet direct aan gespoord zuinig met water om te gaan. Ze konden vrijwel on beperkt beschikken over de ge ringe watervoorraad in het land. Een groot deel van de gedwon gen verhuizingen van zwarte plattelanders in de apartheids- tijd vond plaats omdat blanke boeren wilden beschikken over een bron of rivier die zo'n zwar te gemeenschap ter beschikking had. Een uitgebreid subsidiesysteem stimuleerde de aanplant van ge wassen die eigenlijk niet ge schikt zijn voor Zuid-Afrika. Zo is het land een grote producent van dorstige maïs en is de droogte bestendige sorghum, een inheemse graansoort, vrij wel geheel verdreven. Die situa tie is niet meer zo eenvoudig te rug te draaien, want maïs, in de vorm van pap, is inmiddels het voornaamste voedsel van de zwarte bevolking. Een van de belangrijkste bespa rende maatregelen van het mi nisterie van water en bosbouw is de nationale campagne tegen beplanting die veel water nodig heeft. Zo zijn overal in Zuid- Afrika op grote schaal snel groeiende eucalyptusbomen voor de houtwinning aange plant. Maar eucalyptusbomen verbruiken zeer veel water, net als een aantal andere uit Ameri ka of Europa geïmporteerde bo men en struiken. In massale campagnes probeert het minis terie nu dergelijke beplanting te rooien. De nieuwe droogteperiode kon voor Zuid-Afrika niet op een on gelukkiger moment komen. Een van de grote successen van deze regering is de aanleg van drink watervoorzieningen voor zwarte dorpen en woonwijken. Een miljoen huishoudens heeft de afgelopen drie jaar beschikking gekregen over schoon drinkwa ter. Dat betekent dat miljoenen vrouwen verlost zijn van hun dagelijkse, soms uren durende tocht te voet naar de dichtstbij zijnde rivier of bron. Maar met een toenemend aantal consu menten groeit ook de druk op Zuid-Afrika's krappe watervoor raad. Een groot deel van het Zuid- Afrikaanse drinkwater is afkom stig uit meren achter dammen. Maar dammen zijn in een warm land niet de meest efficiënte manier op water op te slaan. Het waterpeil van het stuwmeer de Vaaldam daalt jaarlijks één tot twee meter door verdam ping en via de talloze damme tjes op de boerderijen gaat meer water verloren dan er jaarlijks door de huishoudens wordt ge bruikt. Een oplossing lijkt niet in zicht en wordt eigenlijk ook nauwe lijks gezocht. Het ministerie waarschuwt weliswaar geregeld voor de structurele aard van Zuid-Afrika's waterschaarste. Maar terwijl er onder de vorige regering veel onderzoek werd gedaan naar technische oplos singen voor het watertekort, ligt de nadruk tegenwoordig vooral op de grote sociale problema tiek, dat wil zeggen, op het ont breken van schoon drinkwater in veel zwarte dorpen. Blanke Zuid-Afrikanen, die veel al hun hele leven hebben ge leefd met een zwembad in de tuin, zijn zich er nauwelijks van bewust dat zij deel zijn van het waterprobleem en dat ze hun verspillende leefwijze moet ver anderen, wil Zuid-Afrika over tien, twintig jaar zijn hele bevol king van water kunnen voor zien. Besparing is voor hen een onbekend concept. El Nino zal velen de komende maanden vooral stimuleren de sproeier in de tuin nog vaker en langer aan te zetten, opdat ook de horten sia's de droogte overleven. Anarchie in de straten van Freetown. Een gewapende strijder van het 'Leger van het Volk', zoals de RUF-rebellen zich tegenwoordig noemen, toont zijn minachting voor de fotograaf. FOTO EPA

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7