Franse werkweek wordt fors korter Nobel-comité geeft Clinton draai om zijn oren Buitenland New York 'bestraft' eerste Zwitserse bank Papon moet op zoek naar hotel Kok wil meer samenwerking van veiligheidsorganisaties (ERPAG11 OKTOBER 1997 155 5 iwACQ» Een helikopter is gisteravond neergestort bij de haven hMonaco. Daarbij zijn twee doden en acht gewonden geval- L Het toestel stortte vlak voor de landing in het prinsdom in Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend, het ji de harde wind kunnen zijn. De helikopter was van een on- meming die een luchtverbinding onderhoudt van de luchtha- bvan Nice naar Monaco, Cannes en Saint-Tropez. FOTO REUTERS ERIC GAILLARD uur (oden bij aanslag Algerijnse moskee om EiERSEen bomaanslag op een moskee in een wijk van de Al- Hjnsë hoofdstad Algiers heeft gistermiddag minstens vijf le- ^Jjs geëist. Zeker zeven personen liepen verwondingen op. De TMn ontplofte tijdens het druk bezochte vrijdagmiddaggebed. jtis de eerste keer sinds het begin van de gewelddadigheden 82, ifcgerije, in 1992, dat een dergelijke aanslag is gepleegd, miö- fohl wil nog een volledige termijn' mn De Duitse Bondskanselier Helmut Kohl is beschikbaar ^Frnog een volledige ambtstermijn als hij in 1998 wordt herko- Dit zegt een van Kohls belangrijkste adviseurs, CDU-fractie- 'Julrzitter Wolfgang Schauble, in een interview met het dagblad Tinkfurter Rundschau. De 67-jarige Kohl is sinds 1982 bonds- I^Aselier. In april maakte Kohl bekend dat hij zich herkiesbaar gistellen, maar hij wilde toen nog niet zeggen of dat voor een ^^edige ambtstermijn zou zijn. chjuizenden Audi's naar de garage fiLSTADTDe Duitse autofabrikant Audi zal meer dan 900.000 °'%'s terughalen wegens een fout met de airbag aan de kant h de bestuurder. Zo maakte Audi gisteren bekend. Het gaat h 835.000 auto's uit de jaren 1995 en 1996 waarvan de airbag jhet in- of uitstappen plotseling opgeblazen kan worden. Een oordvoerder van Audi benadrukte dat dit niet tijdens het rijden m gebeuren. De resterende 68.800 voertuigen worden terugge- s ml omdat de airbag verouderd is. ~ia Internet op zoek naar beenmerg '®§vuk* Alfredo Guijarro uit het Spaanse Bilbao probeert via h oproep in vijf talen op Internet het leven van zijn dochter te Aden. De 32-jarige vrouw, moeder van twee kinderen, lijdt aan ikemie. Ze kan alleen worden gered door een beenmergtrans- Intatie. Het probleem is dat ze een zeer zeldzaam type rugge- erg heeft, dat niet via bekende donoren beschikbaar is. eger doodt rebellen in zuiden Senegal kar» Senegalese soldaten hebben in het zuiden van het land tarnegentig rebellen omgebracht. Dat meldden gisteren Se- galese kranten. De doden vielen bij aanvallen die het leger lensdag deed op twee rebellenbases in de buurt van de grens bt Guinee-Bissau, zo werd gezegd. Ook meer dan honderd re- llen raakten gewond. Rebellen die de aanvallen overleefden bewoners van het gebied waar de vernietigde bases zich be- Inden zouden massaal in de richting van de grens zijn getrok- ji. Van slachtoffers aan de zijde van het leger werd geen mel- ng gemaakt. Jokende paren vrijen minder Enen» Stellen waarvan man en vrouw beiden roken, vrijen nofnder vaak dan niet-rokende paren. Rokende vrouwen zijn 'DBfinder vruchtbaar en het sperma van rokende mannen is van ht findere kwaliteit dan dat van niet-rokers. Dit leidt er volgens de hoogleraar Wilfried Feichtinger toe dat rooksters 50 pro- minder kans hebben om zwanger te worden. En als ze in pachting zijn, hebben ze een grotere kans op een miskraam, lichtinger presenteerde gisteren het resultaat van enkele on- tzoeken, waaruit verder blijkt dat rokende vrouwen gemid- Id een jaar eerder in de overgang komen dan hun seksegeno- die niet of weinig roken. lieer doden in Mexico door Pauline pPULCQHet dodental in Mexico door de orkaan Pauline stijgt tg steeds. Volgens het Mexicaanse Rode Kruis zijn circa vier- inderd mensen om het leven gekomen. Er worden nog tiental- li mensen vermist. Naar schatting 20.000 mensen zijn dakloos por de storm die langs de zuidwestkust van het land enorme pade heeft aangericht. Daarvan wonen er tienduizend in Aca- pco. De meeste van de miljoen inwoners van deze luxueuze idplaats ontberen drinkwater, electriciteit en telefoon. De jilpverlening wordt ernstig gehinderd door het vernielde we- ïnnet. jroaten verliezen verkiezingen pJEvoDe Bosnische Kroaten hebben bij de gemeenteraads- srkiezingen in 'hun' stad Mostar een nederlaag geleden. De por de moslim-partij SDA geleide coalitie voor een verenigd psnië behaalde bij de verkiezingen van vorige maand in Mostar prtien van de 24 zetels in de gemeenteraad. De overige tien pgen naar de nationalistische eenheidspartij HDZ van de [oaten. De Servische nationalisten wonnen de verkiezingen in p zwaar omstreden stad Brcko. Dat deelden vertegenwoordi gers van de Organisatie voor veiligheid en samenwerking in Eu- Ëpa (OVSE) gisteren mee. luimtesonde op weg naar Saturnus llï Van Cape Canaveral in Florida wordt maandagochtend ft ruimtevaartuig Cassini-Huygens gelanceerd voor een onder- tk van de verre planeet Satumus. De reis zal bijna zeven jaar 'en. De gezamenlijke missie van de Europese ruimtevaartor- tisatie ESA en de Amerikaanse NASA is de meest ambitieuze :ht van een door mensenhanden gemaakt ruimtevaartuig de uithoeken van het zonnestelsel. Het ruimtevaartuig is loemd naar de Italiaanse astronoom Giovanni Cassini (1625- 2) en de Nederlandse astronoom, wiskundige en lenzenma- Christiaan Huygens (1629-1695). lilitie verovert presidentieel paleis IfiOiBRAzzAviLLE. De tegenstanders van de Congolese presi- fttLissouba hebben volgens buitenlandse hulpverleners tij- ins hevige gevechten het presidentieel paleis in Brazzaville foverd. Eerder op de dag nam de militie van de voormalige I Jbtaire heerser Nguesso het vliegveld,en het gebouw van het inisterie van financiën in. Een dag eerder werd nog een be- ind aangekondigd tussen Nguesso en Lissouba dat een einde 11 de maanden durende gevechten moest maken. De strijd in ïngo-Brazzaville ontstond in juni toen troepen van Lissouba it huis van Nguesso omsingelden in een poging illegale wa ins te confisqueren. Communistische steun voor Prodi ROME Rtr-DPA-ANP De Italiaanse orthodoxe com munisten, die donderdag de centrum-linkse regering van premier Prodi ten val brachten, hebben gisteren verklaard be reid te zijn dezelfde coalitie voor de periode van een jaar te steunen. De verrassende verklaring volgde op een bijeenkomst van het bestuur van de marxistische partij. Daar besprak men het standpunt dat vandaag tijdens informatieberaad aan president Scalfaro zal worden doorgege ven. De communisten lijken niet van plan in te binden met hun kritiek op de begrotings voorstellen van Prodi. Scalfaro wil dinsdag de gesprekken ter voorbereiding van een nieuwe regering al afronden. Hij ont moet de voorzitters van de grote partijen maandag. PARUS .AFP-DPA Premier Jospin van Frankrijk zal eind dit jaar een wets voorstel indienen om met ingang van het jaar 2000 de werkweek te verkorten van 39 tot 35 uur. Het voorstel geldt voor bedrijven met tien of meer werknemers. Over vijf jaar moeten alle ondernemingen de kortere werk week hanteren. Bedrijven die met de verkor ting van de werkweek nieuwe banen creëren, krijgen een tege moetkoming in de loonkosten. Per werknemer stelt de regering volgend jaar drieduizend gul den beschikbaar als de werk week ten minste met 10 procent wordt verkort en het aantal werknemers met minimaal 6 procent stijgt. De Franse premier maakte een en ander gisteren bekend tij dens een conferentie van rege ring, werkgevers en vakbonden. Met het wetsvoorstel lost Jospin een van de belangrijkste belof ten in die hij deed voor de ver kiezingen, die hem in juni de overwinning brachten. Verder is de regering bereid tot een financiële tegemoetko ming voor het bedrijfsleven als die werknemers op 56-jarige leeftijd met vervroegd pensioen sturen in plaats van met 58 jaar. De werkgevers die bij het overleg waren reageerden laai end. ,,We zijn de hele dag voor de gek gehouden", aldus Jean Gandois, de Franse werkgevers voorzitter. „We hebben dan wel een slag verloren, maar niet de oorlog. We zullen tot het einde toe strijden tegen een maatregel die slecht is voor de werkgele genheid, die veel werkloosheid veroorzaakt en die slecht is voor Europa." BERN BOB KROON CORRESPONDENT De grootste Zwitserse han delsbank, de Union Bank of Switzerland, is uitgesloten van een lening van een mil jard dollar die deze week is uitgeschreven door de stad New York. Volgens Ameri kaanse zegslieden in New York en Zwitserland berust deze sanctie op de 'arrogante houding' van de UBS in de kwestie van de joodse tegoe den uit de Tweede Wereld oorlog. Het in New York ge vestigde Joods Wereldcongres (WJC) verwijt het machtige Zwitserse bankwezen al een jaar lang gebrek aan mede werking bij het opsporen van deze niet geclaimde tegoeden van Holocaust slachtoffers. De UBS staat daarbij in Amerika te boek als de groot ste boosdoener, nadat in ja nuari de nachtwaker Christoph Meili in het Zürich- se hoofdkwartier van de UBS in een afvalbak een stapel his torische bankdocumenten aantrof en vervolgens over handigde aan een joodse in stantie. Hoewel de Zwitserse regering de vernietiging van bankarchieven uit de Tweede Wereldoorlog uitdrukkelijk had verboden, werd Meili door de UBS aangeklaagd we gens 'schending van het bankgeheim' en vluchtte later naar de VS, waar hij als een held werd binnengehaald. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Op het hoofdkantoor van de 'Internationale Campagne ter Uitbanning van Landmijnen' (ICBL) was de stemming giste ren uitgelaten. Bij het ontwaken vernamen de medewerkers tot hun verrassing dat hun stich ting, alsmede hun coördinator Jody Williams, de winnaars zijn van de Nobelprijs voor de Vrede 1997. „Wij voelen ons vanzelf sprekend zeer vereerd en hopen dat deze vorm van erkenning ons doel dichterbij brengt", zegt woordvoerder Mark Perry opge togen. Van alle prijzen die er jaarlijks worden uitgereikt, is de Nobel prijs voor de Vrede ongetwijfeld de meest prestigieuze. Mede doordat er rond deze prijs een aura hangt van onpartijdigheid. Het Noorse Nobel-comité dat de prijs jaarlijks toekent lijkt in niets anders geïnteresseerd dan in universele waarden als 'goed' en 'slecht'. Het comité fungeert zo al bijna een eeuw als het ge weten van de mensheid. Die veelgeprezen politieke on afhankelijkheid is voor een deel schijn. Met de toekenning van de Vredesprijs neemt het comi té altijd stelling. Zoals het zich in het recente verleden uitsprak over brandende kwesties in het Midden-Oosten, Zuid-Afrika en Oost-Timor, keert het zich nu tegen de redenering dat land mijnen, hoe weerzinwekkend ook, op sommige plaatsen in de wereld vooralsnog onmisbaar zijn vanwege hun militair stra tegische belang. Des te pikanter is het dat het Nobel-comité nu juist een Ame rikaanse lobby-organisatie in de schijnwerpers plaatst. Over de hele wereld voeren honderden organisaties actie tegen de pro ductie en verspreiding van landmijnen. De bekendste pleit bezorgers voor de uitbanning van de zogeheten 'anti-per- soonsmijnen' zijn het Interna tionale Rode Kruis en Unicef, het Kinderfonds van de Vere nigde Naties. Maar het Nobel- comité kent de eer toe aan de ICBL en Jody Williams, een be trekkelijk onbekende 47-jarige politieke activiste uit Putney, in Prinses Diana in januari dit jaar tussen Angolese slachtoffers van landmijnen. Naar schatting liggen in An gola nog negen miljoen landmijnen die nog dagelijks slachtoffers maken. Zo meldde de Angolese politie gis teren nog dat er vier kinderen door landmijnen zijn gedood. Overigens liggen in Afghanistan naar schatting nog meer landmijnen. de Amerikaanse staat Vermont. De Verenigde Staten zijn de be langrijkste politieke, economi sche en militaire mogendheid op aarde. De VS zouden als we reldmacht dan ook een cruciale ning van landmijnen, die elke 22 seconden een slachtoffer maken, doorgaans onder de burgerbevolking. Amerika wei gert zich echter aan te sluiten bij de meer dan negentig staten rol kunnen spelen bij de uitban- die een internationaal verdrag Van oorlogsmisdaden verdachte politieprefect vrijgelaten BORDEAUX CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De van oorlogsmisdaden verdachte Maurice Papon reed gisteren in een grijze Peugeot 605 zijn vrijheid tegemoet in de wetenschap dat hij - vrijwel zeker - nooit meer in de gevangenis zal terechtkomen. Een 'woedende en teleurgestel de' Arno Klarsfeld, een der advocaten van Papons aanklagers, kondigde aan zich uit het proces terug te trekken. Rechtbankpresident Jean-Louis Castagnède maakte het besluit tot vrijlating van Maurice Papon gisteren bekend nadat de verdachte 's nachts met hartklachten in een ziekenhuis was opgenomen. De aanklagers waren woedend dat Castagnède niet had besloten om Papon in een ziekenhuiskamer te detineren. In Frankrijk worden verdachten gedurende een proces voor een assisenhof in een gevange nis opgesloten, een regel waar slechts zelden een uitzondering op wordt gemaakt. Als Papon tijdens zijn proces was opgesloten, in een ge vangenis of in een ziekenhuis, dan zou hij tij dens een eventuele beroepsprocedure daarna ook van zijn vrijheid beroofd blijven. Nu de rechter hem in vrijheid heeft gesteld, blijft hij een vrij man tijdens de - langdurige - beroepsprocedure. Maar belangrijker is dat, zelfs als Papon schuldig wordt bevonden, hij niet de gevangenis in hoeft tijdens zijn beroep. Gezien zijn leeftijd, 87 jaar, betekent dat vrijwel zeker dat Papon altijd vrij zal blijven. Nazi-jager Serge Klarsfeld, broer van Arno en eveneens advocaat in het proces, gewaagde van een 'parodie van het recht' te spreken. Klarsfeld, die zestien jaar nodig had gehad om Papon voor de rechter te krijgen, zei: „De presi dent en zijn bijzitters hebben zonder wroeging en zonder zich iets van de slachtoffers aan te trekken partij gekozen voor de gedaagde." Papon wordt ervan verdacht als politieprefect van Bordeaux in de oorlog 1.560 joden te heb ben laten deporteren, onder wie honderden kinderen. De aanklagers waren de nabestaan den van 81 van die kinderen. Papons advocaat, Jean-Marc Varaut, had af gelopen woensdag bij de opening van het pro ces de vrijlating van zijn cliënt bepleit. Volgens de advocaat liet de gezondheidstoestand van Papon geen drie maanden lange opsluiting in gevangenis of ziekenhuis toe. Ook betoogde Varaut dat er geen risico was dat Papon zou vluchten. De aanklagende advocaten en de procureur- generaal, die het openbaar ministerie vertegen woordigt, verzetten zich tegen Papons vrijla ting. De procureur zei op de openingsdag van het proces, dat bijna drie maanden gaat duren: „Ik zou het schokkend vinden als iemand die van oorlogsmisdaden wordt verdacht, al bin nen enkele uren wordt vrijgelaten." De president van de rechtbank gelastte daar op een medisch onderzoek van Papon, dat donderdag plaatsvond. De twee onderzoekende artsen stelden donderdag vast dat Papon 'on miskenbaar' leed aan 'ernstige hartklachten', en adviseerden dat hij bij een ziekenhuis gede tineerd zou worden. Dat de rechtbankpresident Castagnède des ondanks besloot tot zijn vrijlating, verbaasde velen. Arno Klarsfeld hekelde de weigering van Castagqède om de jury, vijf mannen en vier vrouwen, om haar mening te vragen. Jean-Marc Varaut, Papons advocaat, hoedde zich ervoor niet te triompfantelijk te klinken. „Dit is geen zege voor de defensie", zei hij, „het is een zege voor het recht." Papon staat nu voor de moeilijkheid een ho tel te vinden dat bereid is hem tot Kerstmis een kamer te verhuren. Het hotel Bouliac, waar zijn advocaat verblijft, weigerde gisteren Papon als gast te accepteren. ARCHIEFFOTO AP JOAO SILVA gericht op de volledige uitban ningvan anti-persoonsmijnen hebben ondertekend. President Clinton zegt zich vooral zorgen te maken over de Amerikaanse militairen die zijn gestationeerd in Zuid-Korea. De grote hoe- Ieren opgepakt wegens moord op schrijfster AMSTERDAM ANP Een arrestatieteam van de Am sterdamse politie heeft gister avond twee Ieren gepakt, die worden verdacht van de moord op de Ierse schrijfster en jour naliste Veronica Guerin. Zij werd op 26 juni vorig jaar in de Ierse hoofdstad Dublin op straat doodgeschoten. De op aan het begin van de avond op het Damrak gearres teerde Ieren, een 31-jarige en een 39-jarige man, waren vol gens een politiewoordvoerder ongewapend. Ze worden ook verdacht van het lidmaatschap van een criminele organisatie die zich onder meerbezig houdt met hasjtransporten en de productie van chemische drugs. Ierland heeft inmiddels om hun uitlevering gevraagd. De misdaadjournaliste Gue rin werd eind juni vorig jaar doodgeschoten door twee man nen die haar op een motor pas seerden. De moord veroorzaak te een golf van verontwaardi ging in Ierland. De Ierse politie ging er al direct vanuit dat de Ierse onderwereld er achter zat, omdat Guerin een aantal vuile zaken op het spoor was. De aanslag op Guerin, die werkte voor de Sunday Inde pendent, was voor de regering aanleiding om harde maatrege len te nemen om de misdaad te bestrijden. Guerin was eerder doelwit van moordpogingen. veelheid landmijnen langs de grens met Noord-Korea zijn volgens de president onmisbaar voor hun bescherming. Het kan niet anders of Clinton moet het nieuws uit Oslo gisteren hebben ervaren als een gevoelige draai om zijn oren. De onderscheiden Jody Willi ams werd zes jaar geleden door de Stichting Amerikaanse Viet nam Veteranen aangetrokken om een brede campagne op te zetten tegen de productie en verspreiding van landmijnen. Zij rekende het tot haar taak om de verspreide initiatieven ge richt op het uitbannen van landmijnen te bundelen in een geoliede organisatie. Samen met een aantal andere lobby organisaties richtte zij met de Stichting Vietnam Veteranen in 1992 de Internationale Cam pagne ter Uitbanning van Land mijnen (ICBL) op. Williams werd voorzitter van de nieuwe organisatie en schreef een boek over de verschrikkingen die landmijnen aanrichten onder de burgerbevolking. Williams werd al snel de reizend ambassadeur van de ICBL. Wat vijfjaar geleden begon als een klein initiatief groeide uit tot een wereldwijde campagne, waarbij zich inmiddels meer dan duizend lobby-organisaties hebben aangesloten. Een inter nationaal verdrag gericht op wereldwijde uitbanning van an ti-persoonsmijnen leek vijfjaar geleden een utopie, maar is - mede dankzij de inspanningen van de ICBL - een stuk realisti scher geworden. De 1997-editie van de Nobel prijs voor de Vrede lijkt tevens een postuum eerbetoon aan prinses Diana. De op 31 augus tus omgekomen Diana Spencer zette zich in voor hetzelfde doel als waarvoor Williams strijdt. Het Nobel-comité ontkent dat Diana's aandacht voor dit the ma een rol heeft gespeeld bij de toekenning van de prijs aan Williams en de ICBL. Het was niettemin Diana die met haar riskante wandeling door een mijnenveld in Angola wereld wijd bekendheid gaf aan de in ternationale campagne ter uit banning van landmijnen. Ook Rusland wil wel af van landmijnen STRAATSBURG ANP-Rtr Rusland zal alles in het werk stellen om op termijn het Ver drag tegen Landmijnen te kun nen ondertekenen. Dat heeft de Russische president Jeltsin gis teren meegedeeld tijdens de topontmoeting van de Raad van Europa. Hij komt daarmee tege moet aan een oproep die de Franse president Chirac deed tijdens de opening van de top. Rusland heeft, evenals de Ver enigde Staten, het verdrag nog niet ondertekend. Ook de EU- lidstaten Griekenland en Fin land zijn daartoe nog niet over- gegaan. Ongeveer negentig lan- den kwamen drie maanden ge leden in Brussel overeen om op eigen grondgebied landmijnen uit te bannen. De Amerikaanse president blijft ondertussen wel keihard vasthouden aan de Amerikaan se politiek tegen het verdrag dat anti-persoonsmijnen verbiedt. Winnaars van de Vredesprijs RUSWUK ANP De Internationale campagne voor het verbod op landmijnen is de 98e winnaar van de Nobel prijs voor de vrede. De prijs wordt uitgereikt aan mensen en organisaties 'die de mensheid het afgelopen jaar het grootste nut hebben verschaft'. Een overzicht van de win naars van de laatste vijfjaar: 1992 - Rigoberta Menchu, activiste voor de rechten van in dianen in Latijns-Amerika. 1993 - Nelson Mandela en president F.W. de Klerk, voor het beëindigen van de apart heid in Zuid-Afrika 1994 - Shimon Peres, Yit zhak Rabin en Yasser Arafat, voor het vredesakkoord tussen Israël en de Palestijnen 1995 - Pugwash-conferentie, wetenschappers voor nucleaire ontwapening 1996 - Bisschop Belo en ac tivist José Ramos Horta, verte genwoordigers van het door Indonesië bezette Oost-Timor. STRAATSBURG ANP verdragsverplichtingen en con venties is slechts in een beperkt aantal van de veertig aangeslo ten lidstaten van kracht. Ook wil Kok dat de raad meer bekendheid geeft aan zijn werk. Betere voorlichting aan het pu bliek zal er volgens de Neder landse premier toe leiden dat meer burgers bewust raken van de vrijheden en rechten die zijn vastgelegd in raadsconventies. Dat bevordert weer de ontwik keling van de democratie in heel Europa. Overigens zal Rusland zo snel mogelijk alle verplichtingen op het gebied van mensenrechten nakomen en wetten daartoe voorbereiden. Vervolgens zal de Russische regering het Verdrag voor de Rechten van de Mens ter ratificatie voorleggen aan.de Doema, het Russische parle ment. Die verzekering heeft president Jeltsin de Europese staats- en regeringsleiders giste ren gegeven tijdens de topont moeting van de Raad van Euro pa. Voorts komt er jaarlijks een topconferentie tussen Rusland, Frankrijk en Duitsland om het buitenlands beleid op elkaar af te stemmen. Minister Hans van Mierlo van buitenlandse zaken reageerde gisteren ontstemd op hel initiatief. „Het geeft ande ren het gevoel dat ze niet mee mogen doen." Van Mierlo vond het ook 'een beetje vergezocht' om het initiatief in Straatsburg te lanceren. Internationale organisaties als de Raad van Europa en de Or ganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) moeten in de toekomst beter samenwerken. Nu begeven zij zich nog teveel op eikaars ter rein, zo meent premier Kok. Betere samenwerking en co ördinatie zal uiteindelijk leiden tot betere resultaten op het ge bied van mensenrechten, vrede en veiligheid. Kok zei dit van morgen in Straatsburg in zijn rede tijdens de topontmoeting van staats- en regeringsleiders van de Raad van Europa. De raad spitst zich vooral toe op mensenrechtenbeleid. De OVSE richt zich in eerste instan tie op strategische planning en samenwerking, waarvan NAVO en West-Europese Unie belang rijke uitvoerders zijn. Waar het mensenrechten betreft, bege ven Raad van Europa en OVSE zich echter regelmatig op el- kaars terrein, zeker als het gaat om de beoordeling van situaties in bepaalde landen. Kok pleit vooral hier voor meer efficiën tie. De premier vindt verder dat de Raad van Europa meer moet doen aan zijn geloofwaardig heid. Dat kan vooral door lidsta ten ertoe aan te zetten meer verplichtingen uit het Verdrag voor de Rechten van de Mens om te zetten in nationale wet geving. Het merendeel van de

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5