'Afdracht aan EU steeds eerlijker' 'Trein wordt niet minder druk door dure kaartjes in de spits' Actie tegen 'Stmctureel beschadigen imago Suriname' :T HUIS GASPARUCCI VOLGENS VAN TIL van tiMSRSÏSIfi Binnenland Meisje (13) loopt brandwonden op bij optreden Emile Ratelband Peiling: PvdA neemt afstand van VVD 'Getuigenverklaringen in Drome-zaak afgesproken' Zoontje van verdachte krijgt toch 'knuffeltijd' 9 Opvrolijkers aan ziekenhuisbed 111 OKTOBER 1997 Europese commissie bestrijdt Nederlandse jammerklacht De Europese Commissie bestrijdt de Nederlandse en Duitse klacht dat zij onevenredig veel betalen aan Euro pa. In een gisteren gepresenteerde nota stelt Commissie voorzitter Santer dat de financiële last juist steeds eerlij ker wordt verdeeld over de EU-lidstaten. De komende ja ren zal dat nog sterker het geval zijn. brussel marc peeperkorn correspondent De nota van de Commissie is een reactie op de Nederlandse en Duitse kritiek dat zij steeds meer aan de EU betalen en steeds minder ontvangen. Duitsland kan daarbij nog op enige sympathie rekenen van de overige EU-landen, Neder land niet. Omdat ook Frankrijk en Oostenrijk echter aan het re kenen sloegen, vreesde de Commissie een onverkwikkelij ke centendiscussie die de uit breiding van de EU zou frustre ren. Minister Zalm (financiën) dreigde onlangs al met een blokkade van de Europese be sluitvorming als Nederland zijn zin niet kreeg. Santer rekent de landen voor, dat zij steeds vaker aan de EU bijdragen naar rato van hun bruto nationaal pro- dukt. Een eerlijke want aan de welvaart gekoppelde betaling dus, waar Nederland juist om vraagt. Nu al wordt dertig pro cent van de EU-begroting op deze manier betaald, in 1999 is dat de helft. Over de Europese uitgaven benadrukt de Commissie dat deze het resultaat zijn van een politieke beslissing van alle lid staten. Met andere woorden: als Zalm nu klaagt dat hij steeds minder van de EU ontvangt had het kabinet destijds beter moe- ANP Algemeen Nederlands Persl ten opletten. Nederland betaalt nu vijf procent van de EU-uitga- ven, terwijl het slechts drie pro cent ontvangt. Voor Franicrijk ligt die verhouding aanzienlijk gunstiger: 17,5 procent van de begroting betalen, maar 17,7 procent ervan ontvangen. De Commissie waarschuwt echter dat iedere methode om de net- tobetalihgen (uitgaven minus ontvangsten) uit te rekenen dis cutabel is. Vele voor- en nade len zijn immers niet te becijfe ren. Nederlandse diplomaten in Brussel zijn niet ontevreden over het werkstuk van Santer. Zij benadrukken dat er nu ten minste cijfers op tafel liggen, waar de Commissie tot voor kort volhield dat dit onmogelijk was. „De Nederlandse nettobe talingen zijn nu tenminste be spreekbaar." De Europese mi nisters van financiën treffen el kaar maandag in Luxemburg waar de nota zeker aan de orde zal komen. 'Ik denk dat ik iets heb overgeslagen „Het deed meteen erg pijn. Ik weet niet wat ik fout heb gedaan". De 13-jarige Esther van de Voort uit Lunteren zit thuis met haar voeten in het verband. Zij heeft tweedegraads brandwon den opgelopen, nadat zij 'over het vuur' had. Esther deed dat gisteren met een kleine twee honderd medescholieren van het Edese Marnix College tijdens een optreden van Emile Ratel band in een sporthal. „Hij vertelde het zo leuk, dat ik het wilde proberen. Maar ja, ik heb niet 'koelmos' geroepen. Misschien is het daarom misgelopen". De meeste leerlingen kwamen er zonder kleerscheuren af. Maar al kort na het lopen over de gloeiende houtresten zocht een aantal jon gens en meisjes de kranen in kleedkamers en toiletten op om verkoeling voor him voeten te zoeken. Daar viel het vreemde schouwspel te zien van jongelui, die met beide voeten in de wc-pot stonden. Het optreden van Ratelband was onderdeel van het openingsprogramma van het nieuwe gebouw van het Marnix College. Hij kreeg ruim honderd leerlingen zo ver, dat zij over de enke le meters lange mat van gloeiende houtskool liepen. De scholieren kregen vijf stappen voor geschoteld: rechtdoor lopen, ogen omhoog ge richt en 'koelmos' zeggen. En aan het eind de voeten afvegen en keihard 'tjakkah' roepen. „Ik denk dat ik iets heb overgeslagen", veron derstelt Esther met een van pijn verwrongen stem. Een leerkracht zette haar voeten na de 'vuurdoop' meteen onder een kraan, waarna zij in een auto naar het schoolgebouw werd ge bracht. Haar vader haalde haar op en bracht haar linea recta naar de huisarts. „Die consta teerde tweedegraads brandwonden", aldus pa Van de Voort. Hij neemt de kwestie hoog op en heeft inmiddels een advocaat ingeschakeld. „De school zegt dat Esther zelf verantwoorde lijk is voor het lopen over het vuur. Dat wil ik wel eens uitzoeken. Ik ben hier zeer verbolgen over." Rector Janssens van het Marnix College be treurt het dat enkele leerlingen brandwonden hebben opgelopen. Hij kreeg nog twee reacties van verontruste ouders. ,,lk heb geen idee om hoeveel leerlingen het in totaal gaat en de ernst van de brandwonden". Emile Ratelband reageert laconiek op de brandwonden. „Dat kan gebeuren, het is niet ongevaarlijk. Je hebt altijd van die wijsneuzen die niet precies doen wat ik zeg. Er hebben zo'n vijftien tot twintig kinderen hun voeten ge brand en dat is een normaal percentage", zegt Ratelband die vaker met kinderen werkt. Het was aanvankelijk niet de bedoeling dat het onderdeel van het vuur lopen in het optre den zou worden opgenomen. Ratelband ging daartoe over na een bezoek aan het Marnix College. De schoolleiding werd niet op de hoogte gesteld. „Ik sprak met zo'n veertig leer lingen en ze vroegen allemaal of ik het vuur mee wilde nemen". amsterdam anp Nipo-onderzoek in september stonden PvdA en WD nog op respectievelijk 42 en 40 zetels. Het CDA staat met 33 zetels op een verlies van één. De partij van lijsttrekker De Hoop Schef- fer klimt wel een zeteltje verge leken met het voorgaande Nipo-onderzoek begin septem ber. D66 staat nog steeds op fors verlies. De partij zou met veertien zetels nu er tien van de huidige 24 kwijtraken. Bij de kleinere partijen boert vooral de SP goed met een groei van twee naar zes zetels. GroenLinks klimt van vijf naar eveneens zes. De PvdA neemt in de jongste opiniecijfers na een lange nek- aan-nekrace met de WD om de eerste plaats duidelijk afstand van de liberalen. De partij van Kok kan volgens de gisteren ge presenteerde peiling van het Nipo rekenen op 43 zetels. De WD van Bolkestein moet het doen met 37. De score van de PvdA betekent een winst van zes zetels ten opzichte de huidi ge sterkte van 37. Voor de WD is de jongste enquête goed voor een opmars van eveneens zes zetels (nu 31). In het vorige utrecht» Ongeveer honderd clowns uit heel Europa, Australië en Oekraïne zijn gistermid dag uitgewaaierd over de stad Utrecht, die de komende dagen in het teken staat van het tweede internationale clownsfestival. Het 'fes tival van grollen en grappen' is een initiatief van het Diakonessenhuis in Utrecht. In een tent bij het ziekenhuis worden de hele week diverse voorstellingen gegeven. De clowns vermaken daarnaast het publiek op allerlei lo caties verspreid over de Domstad. Ook de pa tiënten in het ziekenhuis kregen vrolijk bezoek aan hun bed. foto anp ed oudenaarden Rover betwijfelt effect prijsverhoging den haag gpd Reizigersvereniging Rover betwijfelt of de prijsverhoging van een treinkaartje in de spits veel mensen uit de trein zal jagen. De Nederlandse Spoorwegen willen deze maat regel per 1 juni volgend jaar invoeren om de groei van het aantal reizigers in de spits te beteugelen. Rover meent echter dat pas sagiers niet massaal de auto zullen pakken, omdat het file-rijden geen alternatiefis. Kees Rotteveel, woordvoerder van Rover, noemt de NS-maatregel dan ook 'pure commercie'. Volgens hem gaat het NS er helemaal niet om het reizen in de spits te ontmoedigen. „NS wil verdienen aan men sen die geen kant uit kunnen. Die reizen niet voor hun lol in de spits. Ze moeten op tijd op hun werk zijn. En mensen die met enige regelmaat losse kaartjes kopen, heb ben een kortingskaart voor de daluren. Dan ben je wel gek als je voor vol tarief in de spits gaat reizen". De tariefsverhoging treft vooral houders van OV-jaarkaarten van ten minste 5000 gulden per jaar. Vanaf juni vol gend jaar mag alleen de eerste houder nog in de spits reizen. Partners en gezinsleden die nu voor een laag bedrag een extra OV- kaart kunnen kopen, mogen daarmee al leen nog in de daluren reizen. „Voor som mige mensen zal dat betekenen dat ze een extra volwaardige OV-jaarkaart moeten ko pen. Anderen zullen een trajectkaart kopen. Ze kunnen dan niet meer door het hele land reizen, maar zullen nog steeds in de spits zitten". Rotteveel verwacht ook dat veel werkgevers die nu nog de treinkosten betalen, zullen afhaken. „Het is allemaal zo krom als wat. Het kabinet wil het gebruik van openbaar vervoer stimuleren, terwijl de NS de treinprijzen in de spits verhoogt. Maar ja, NS is er niet meer voor om over heidsbeleid uit te voeren". Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat wil niet reageren op de maatregel van de NS. „De Nederlandse Spoorwegen zijn verzelfstandigd en hebben tariefsvrijheid gekregen. Wat ze nu doen, mag. Wij hebben daar dus ook geen reactie op". Rover denkt wel enkele oplossingen te hebben, in ieder geval voor de tariefsverho ging in de spits. „Die verhoging moet gelei delijk aan worden ingevoerd. En hoewel er weinig niet-forenzen in de spits in de trein zitten, heeft NS nog lang niet alle mogelijk heden benut om hen op andere tijden te la ten reizen. Plezierreizigers en senioren bij voorbeeld hoeven niet in de spits met de trein. Maar dan moet NS er iets tegenover stellen. Als ze de capaciteit beter willen be nutten en reizigers over de dag willen sprei den, moeten de prijzen niet omhoog in de spits, maar omlaag tijdens de daluren". alkmaar anp 'door iemand van The Drome is verteld wat ze moesten zeggen'. Op de vraag om wie het daarbij gaat - de eigenaar of een mede werker van de dancing - wil hij niet ingaan. Maar officier van justitie G. Botman zei gister middag „in de stukken geen on dersteuning te kunnen vinden' voor de uitlatingen van Meijers. De rechtbank trekt op 7 januari volgend jaar de gehele dag uit voor de behandeling van de strafzaken tegen de drie ver dachten in de Drome-zaak. Be halve de hoofdverdachte zijn dit een 26-jarige man uit Hoorn, die wordt verdacht van de doodslag op Marvin Tilborg, en een 20-jarige Amsterdammer, aan wie poging tot doodslag ten laste wordt gelegd. De getuigenverklaringen tegen ten minste één verdachte van de schietpartij bij discotheek The Drome in Heerhugowaard op 23 februari, zijn vooraf op el kaar afgestemd en geënsce neerd. Dit stelt advocaat G. Meijers, raadsman van de 23-ja- rige hoofdverdachte. Justitie verdenkt zijn cliënt van dood slag op de 40-jarige dancing portier Erdogan Kocer. Bij de discotheek ontstond op 23 fe bruari een vuurgevecht, waarbij twee mensen om het leven kwa men en zeven mensen gewond raakten. Volgens Meijers is uit de ver klaringen op te maken dat de getuigen vooraf een bespreking hebben gehad waarbij hen amsterdam gpd Een van de verdachten in de Hakkelaarzaak heeft gisteren toch zijn eerder geweigerde 'knuffeltijd' met zijn vijfjarig zoontje gekregen. De verdachte mocht in de zittingzaal van de noodrechtbank in Amsterdam- Osdorp een kwartier met zijn zoon praten en spelen. Ook zijn vriendin en moeder van de jon gen mocht aanwezig zijn. De man zit een straf van vijf jaar uit in de streng beveiligde gevangenis in Vught voor zijn aandeel in de hasjsmokkel van de bende van de Hakkelaar. Be zoek in deze strafinrichting mag alleen achter glas met de gede tineerden contact hebben. Initi atiefnemer van deze bijzondere bezoekregeling was president W. van Schendel van het Am sterdamse hof, dat het hoger beroep in de strafzaak behan delt. „Ik zag dat uw zoontje op de tribune zit en wil daarom voor eenmaal deze regeling tref fen", aldus Van Schendel. De verdachte bedankte de presi dent: „Ik heb mijn zoon twintig maanden niet mogen vasthou den. Morgen is mijn verjaardag. Dit is het mooiste verjaardags cadeau". Schone Dossiers Tribunaal opgericht den haag maaike kraayeveld Het Schone Dossiers Tribunaal noe men ze zichzelf. Een aantal vooraan staande Surinamers in Nederland dat de strijd aanbindt met wat ze noemen 'het stelselmatig en structureel be schadigen van het imago van het land en volk van Suriname door politiek Den Haag, de werkarmen van de poli tiek te weten het Openbaar Ministerie en de Nederlandse media'. Of wel en voor wie het nog niet wist: niet elke Surinamer dealt in coke. Overigens hebben niet alle Surinamers behoefte aan zo'n tribunaal. Roy De Miranda, mediadeskundige en woordvoerder van de club waarin ook een farmacoloog, een docent en een elektrotechnicus zitten, wil nog niet ingaan op het hoe en waarom van de organisatie, want dat gebeurt maandag pas tijdens een presentatie in Den Haag. Nadat zij zich die dag zijn gaan voorstellen aan de Suri naamse apibassadeur Azimullah. Dui delijk is wel dat de door Nederland voorgenomen arrestatie van Desi Bouterse, oud-legerleider en verdach te drugsbaron, alles te maken heeft met de oprichting van het tribunaal. De publiciteit daarover heeft volgens de Surinamers een negatief effect op de beeldvorming van Surinamers in Nederland. Het verbeteren van de re latie tussen Nederlanders en Surina mers wordt door het tribunaal als een belangrijk taak gezien. Toch alvast een paar andere, niet bij het tribunaal aangesloten Surinamers naar hun mening gevraagd over het initiatief. Hoofdredacteur A. Judell van de Weekkrant Suriname: „Als Surina mer word je wel een beetje aangeke ken op de zaak Bouterse, maar het recht gaat natuurlijk voor alles. Voor wat mijn buurman doet, ben ik niet verantwoordelijk ook al komt diegene uit dezelfde gemeenschap of groep. Ieder mens wordt op zijn eigen in breng beoordeeld „Dit gaat volgens mij vooral over de affaire Bouterse. Ik voel me niet ge roepen me aan te sluiten. De ver maarde advocaat Spong, zelf van Suri naamse afkomst zegt het altijd zo mooi: Er is de integere, zwijgende massa Surinamers en een handjevol schorem in Nederland dat het op neemt voor het schorem in Surina me". Judell lachend: „We zijn goede voetballers, goede hoofdredacteuren en goede cocaïnehandelaren". Ook advocaat mr. B. Angad Gaur weet niet wat hij aan moet met het nieuwe initiatief. „Omdat de zaak Bouterse een negatieve weerslag heeft op Surinamers kan je het recht nog niet opzij schuiven. Stel je voor! Bo vendien zijn de Surinamers de meest geïntegreerde groep in de samenle ving. De stigmatisering is een fase uit de jaren zestig, die al is gepasseerd. Uit krantenberichten kan je zelfs de herkomst van verdachten niet meer lezen. Ik ben al 34 jaar hier en mijn er varing is dat integratie al lang vanuit een breed vlak in de samenleving plaatsvindt. Surinamers zijn vertegen woordigd in alle segmenten van de sa menleving". Schrijfster Astrid Roemer veront schuldigt zich voor het feit dat ze lie ver geen commentaar geeft. Ze werkt aan een trilogie, waarvan het laatste deel volgend jaar uitkomt en dat zich 'beweegt in deze context'. Een van die boeken is het veel geprezen 'Gewaagd leven' dat vorig jaar uitkwam en dat een indrukwekkende rouwklacht be vat over een natie (Suriname), die be zig is uiteen te vallen en te verdwij nen. Roemer beschrijft in haar roman het tijdperk Bouterse en de naweeën ervan. Dat levert geen vrolijk beeld op. [rucci verwerkt slechts edele in hoogwaardige frfelen Design en uitvoering een meesterhand. )e modellen lijken door de idenis geïnspireerd. Reden ze zowel het moderne als interieur kunnen el|en Eén van Italië's beste meubelhuizen is prominent vertegenwoordigd bij van Til. La Collezione Gasparucci spreidt een verfijnde klasse tentoon en staat op eenzame hoogte waar het kwaliteit en élégance - - betreft. DESIGNCENTRUM jfiltje Jans wint Europese prijs no«urgHet Waterpaviljoen op Neeltje Jans, het voormalige ^'flandvan de Oosterscheldewerken, heeft de jaarlijkse prijs lal[ Europese federatie van toerisme-journalisten gewonnen. ltr4yrapport prees Waterland Neeltje Jans, waarvan het wa- ncHljoen deel uitmaakt, als de meest innovatieve organisatie enfeuropees toerisme door de gedurfde en vernieuwende ik. Het Waterpaviljoen verbeeldt de kringloop van het wa- itaij)r middel van licht-, geluids- en watereffecten. Het archi- aaiHsch bijzondere gebouw heeft het uiterlijk van een kolos- 51%trande walvis. lichtdingen Werk boos op minister qJDAM» Vluchtelingenwerk vindt het onaanvaardbaar dat stf|er Sorgdrager van justitie donderdag tegenover haar Eu- pr| collega's heeft gesuggereerd dat asielzoekers uit Irak vaak fijn met 'een puur criminele achtergrond zijn'. Ook is de or- rjJtie in zijn haar wiek geschoten door Sorgdragers opmer- pkt naar haar idee de maffia op die manier doende is om in "eJa vaste voet aan de grond te krijgen. Vluchtelingenwerk p~| een reactie dat dergelijke uitlatingen hoe dan ook niet rg!jn, zolang de minister zelf aangeeft niet te beschikken over lof harde gegevens. idelijke forenzenkrant van de baan iejjCEN Het plan om van de Forenzenkrant een landelijk t ujan-huisblad te maken met een oplage van 6,4 miljoen jlaren gaat niet door. Dit voorjaar leek het erop dat er lan- latsjertig edities zouden worden uitgebracht, maar het minis- agan verkeer en waterstaat besloot na een evaluatie het pro- ijket te steunen met een garantstelling van twaalf miljoen zojj. Hiermee vervalt de basis voor een landelijke versprei- pabe Forenzenkrant, opgezet om het particuliere woon- n lerkeer terug te dringen, blijft nog wel in de drie noordelij- c hjnncies verschijnen hl j Helder pakt Falgabuurt aan 'ERMet de opening van een wijkmeldpunt komende ag wil de gemeente Den Helder de overlast in de beruch- ibuurt bestrijden. De wijk kwam vorige maand in het omdat postbodes daar hun werk niet meer durfden uit te Bij het meldpunt kunnen klachten over overlast in de irden gemeld. Bewoners klagen al tijden steen en been criminaliteit in de Falgabuurt. uigen racistisch geweld gezocht nd| Een 18-jarige vrouw uit Zwolle is zeer boos omdat om- :s niet ingrepen, toen zij op 7 oktober in het station van osfclachtoffer werd van een duidelijk door racisme ingegeven geweld. Een tot nu toe onbekend gebleven jongen laar zo hard tegen de borstkas, dat ze vier gekneusde rib- iliep. De jongen liep weg met de kreet 'Eigen volk eerst'. aar eerste jaar uit Shti Lanka geadopteerde vrouw zoekt tiiigen van die mishandeling die omstreeks acht uur plaats ^Ontzettend veel mensen moeten het gezien en gehoord 'n maar niemand deed wat. Dat maakt me eigenlijk nog nden bij asielzoekers aangestoken jinklijk huis wacht met jagen ^(Orn» De koninklijke familie heeft dit jachtseizoen nog lïopend. Volgens Harry Voss van Faunabescherming is het l|end rustig in de Kroondomeinen bij Apeldoorn. Normaal H)ken zijn er op dit tijdstip al minstens twee jachtpartijen 1de rug, aldus Voss. Hij vermoedt dat de jacht voorlopig is azen vanwege de behandeling van de nieuw Faunawet in ^feede Kamer. Ook vanwege het recente televisie-interview "fillem Alexander ligt de zaak gevoelig. De kroonprins zei !etj onomwonden door te zullen gaan met jagen. Die uit- kreeg veel kritiek. Duizenden mensen stuurden een pro- *%f naar Willem Alexander. pads meer kreeftenstropers ipfiLAND Speciale teams zijn nodig om de kreeftenstroperij Dosterschelde aan te pakken. Die stroperij loopt uit de atfiEen milieu-officier van justitie heeft dat gisteren in Kam- F||d, Noord-Beveland, gezegd bij de viering van twintig jaar •hjroep Oosterschelde, het adviesorgaan voor ontwikkeling i n£eer van het natuurmonument. Voor kreeftenstropers val- ere|ede zaken te doen met restaurants. De politie komt ogen, iorfn handen te kort om de stroperij tegen te gaan. De politie in Goes is er zeker van dat twee branden deze d i woningen van asielzoekers zijn aangestoken, en sluit ra- ie'pe motieven niet uit. Gisterochtend ontdekte een kranten- er rond half zes brand een het huis van een Iraakse asiel- De bewoner kon zich redden door uit het raam te sprin- insdag brak brand uit in een woning van een man uit Sri

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3