sraël betaalt hoge prijs voor liquidaties Roeblovka, een 'machtige' idylle 131 ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 Blunders en successen van de Mossad ls de chemicaliën in het lichaam i van Khaled Misha'al hun werk ■hadden gedaan, was de Hamas- fcinnen een paar dagen onder onopge- omstandigheden overleden. Een JEuwing zou geen spoor van gif hebben Jverd. Misschien had hij voor zijn dood nnen zeggen dat hij was besprongen Mossad-agenten die een science-fic- g instrument op zijn hoofd hadden Est. Maar wie had dat geloofd? Klets- üit de mond van een paranoïde Ha rder. Israëlische premier Benjamin Neta- zou op de televisie hebben verklaard wereld op wonderbaarlijke wijze was van het brein achter een reeks bom- jen, die tientallen Israëliërs het leven gekost. Maar hij zou elke bemoeienis lël hebben ontkend, dat het einde van de affaire zijn ge- if zou de islamitische beweging ko- Kissein ervan hebben beschuldigd dat iossad de vrije hand geeft in Jordanië? tas de dood van Misha'al hebben ge- met een reeks bloedige zelfmoordac- Tel Aviv, Jeruzalem en misschien zelfs Zou de koning zijn ambassadeur in lebben kunnen handhaven? mogen de Here op onze blote knieën n dat deze actie is mislukt, al had hij rlijk nooit mogen worden uitgevoerd", ze week een lid van een Israëlische op- ipartij. Hij bedoelde dat de regering nu geval een operatie kon uitvoeren om de i te beperken, al was dat wel een kwes- alle zeilen bijzetten. Mossad-directeur Yatom vloog onmiddellijk naar Am- om koning Hussein uitleg te geven. yahu volgde korte tijd later, met in zijn tegengif waarvan alleen de Mossad- iker het recept kent. De ministers Ariel i en Yitzhak Mordechai vlogen op en m een overeenkomst te sluiten, die uit- jjk leidde tot de terugkeer van Hamas- ir sjeik Ahmed Yassin in Gaza en de ng van tientallen Palestijnse en nse gevangenen. Hoewel Netanyahu persconferentie liet blijken nergens an te hebben, boden Sharon en Morde- koning officieel Israëls excuses aan. Gestoken j Hussein heeft ervan afgezien Neta- verder uit te knijpen omdat behoorlij- rekkingen met Israël en vooral behoor- etrekkingen met de Mossad in zijn ei- h lordeel zijn. Al voor het vredesverdrag 94 bestond er een goede samenwer- issen de Israëlische en Jordaanse vei- sdiensten en die is daarna alleen nog irsterkt. De diensten werken in dezelf- igeving en houden samen de islami- reging en radicale Palestijnse orga- in de gaten. Geen wonder dat de ko- [f indruk heeft dat hij door Netanyahu is gestoken, is het enige democratische land ter dat nog gelooft in het nut van liquida- lewel westerse inlichtingendiensten bij wijle een oogje toeknijpen als de Is- rs aan het werk zijn. Maar na elke actie de openbaarheid komt, laait de discus- jer op. Het gaat dan niet om de morele ten - de Israëliërs wensen de slachtof- Israël is het enige democratische land ter wereld dat nog gelooft in het nut van liquidaties. Westerse inlichtingendiensten knijpen soms een oogje toe als de Mossad aan het werk is. Maar na elke actie die in de openbaarheid komt, laait de discussie over die geheime dienst weer op. Het gaat daarbij niet alleen om de morele aspecten, maar ook om het operationale nut. fers van hun aanslagen doorgaans een erger lot dan de dood - maar om het operationale nut. Waarschijnlijk heeft de moord op een aan tal buitenlandse fysici in de jaren zestig en zeventig de raketbewapening van Egypte en Irak vertraagd. En misschien heeft het ande ren ervan weerhouden hun kennis in dienst te stellep van Arabische regimes. Maar uit een optelsom van alle Israëlische moordaan slagen in het buitenland zou waarschijnlijk blijken dat de negatieve effecten de positieve overtreffen. En als alleen wraak het doel is, zoals bij de reeks aanslagen op Palestijnen na de terreur actie bij de Olympische Spelen van München in 1972, is het nut alleen uit te drukken in een voldaan gevoel onder het Israëlische publiek. Als voorbeeld van een in alle opzichten ge slaagde liquidatie geldt bij de veiligheids diensten de moord op Fathi Shkaki, de leider van de Islamitische Jihad. Shkaki werd in ok tober 1995 voor zijn hotel op Malta neerge knald en de daders verdwenen spoorloos. Ie dereen wist dat Israël erachter zat, maar de regering in Jeruzalem kon elke bemoeienis ontkennen. Shkaki was in de Jihad een al leenheerser en daarom verkeert zijn organi satie nog steeds in verwarring. Wreken Maar zelfs als een actie vlekkeloos verloopt, kunnen de gevolgen voor Israël uiterst on aangenaam zijn. In januari 1996 besloot dë Shabak, Israëls binnenlandse veiligheids dienst, een eind te maken aan het leven van de Palestijn Yichiye Ayash, alias 'de inge nieur. Ayash, een activist van Hamas, was het technische brein achter een aantal bloedige zelfmoordacties in Israël. Via een Palestijnse collaborateur in de Gazastrook bezorgde de Shabak hem een mobiele telefoon, waarin een explosieve lading was verborgen. Een te lefoontje was voldoende om hem te ver moorden. Zoals gewoonlijk ontkende Israël dat het achter de aanslag zat, maar het was de vrien den van de ingenieur niet kwalijk te nemen dat ze dat niet wensten te geloven. ,,Toen ik hoorde dat Yichiye dood was, besloot ik on middellijk dat we hem moesten wreken", zei deze maand Hassan Salameh in een vraagge sprek met het Amerikaanse televisiestation CBS in zijn Israëlische cel. Salameh organi seerde de zware bomaanslagen die twee maanden na de dood van de ingenieur Tel Aviv en Jeruzalem troffen. Ze luidden het ein de in van de politieke carrière van premier Shimon Peres. De verkiezing van Netanyahu was een zware slag voor het vredesproces. Na vernederende tegenslagen, zoals de vernuftige liquidatie van Ayash, zijn extre mistische groepen geneigd alles op alles te zetten om wraak te nemen. Als het gaat om een grotere organisatie, zoals Harnas, kan een vermoorde leider zonder al te veel pro blemen worden vervangen. En de fabricage van bommen is een geen al te moeilijke op gave voor een beweging die nauw samen werkt met de Libanese Hezbollah. De gaulle Niet alleen fiasco's als de Misha'al-affaire, maar ook geslaagde operaties kunnen zorgen voor moeilijkheden met het 'gastland. Het is bekend dat de Mossad in de jaren vijftig en zestig de Marokkaanse koning Hassan II heeft geholpen bij het opzetten van een vei ligheidsdienst. In ruil daarvoor was afgespro ken dat hij de joodse gemeenschap in zijn land zou beschermen, een belofte die hij is nagekomen. In 1965 deed de Marokkaanse dienst een beroep op de Israëli's behulpzaam te zijn bij het vermoorden van Mahdi Ben-Barka, een politieke dissident en tegenstander van de koning die in Marokko bij verstek ter dood was veroordeeld. Mossad-agenten wisten Ben-Barka ertoe over te halen van Genève, waar hij was ondergedoken, naar Parijs te rei zen, zogenaamd in verband met een filmcon tract. Kort na aankomst werd hij buiten een restaurant door drie agenten van de Frans geheime dienst, die met Marokko samen werkte, opgepakt en aan de Marokkanen overhandigd. In aanwezigheid van een Mos- sad-agent schoten Marokkaanse agenten Ben-Barka dood. Hij werd begraven in de tuin van een villa, even buiten Parijs. Alles leek volgens het boekje te zijn verlo pen, tot president Charles de Gaulle besloot dat een prominente Marokkaanse dissident niet zomaar in zijn hoofdstad mocht verdwij nen. Hij gelastte een onderzoek, waarbij de Israëlisch-Marokkaans-Franse connectie aan het licht kwam. Het gevolg was dat de Mos sad haar Europese hoofdkwartier uit Parijs moest verwijderen en dat Frankrijk een einde maakte aan zijn samenwerking met Israël op veiligheidsgebied. Verreweg de meeste operaties van de Mos sad, de Shabak en de Aman (de militaire in lichtingendienst) verlopen volgens plan. Het De Palestijnse president Arafat begroet sjeik Ahmed Yassin na diens vrijlating uit een Israëlische gevangenis. foto ap heeft de Israëlische veiligheidsdiensten een reputatie van perfectie opgeleverd. Daarom wekt het zo'n verbazing als alles in het hon derd loopt, zoals vorige maand in Amman. Toch was het bepaald niet de eerste keer dat de dienst een operatie door puur amateuris me verknoeit. Zo kan men Mossad-agenten beter niet herinneren aan de affaire-Lille- hammer. In die Noorse stad speelden Israëlische agenten het in in 1973 klaar de verkeerde man te vermoorden. Hun slachtoffer was een Marokkaanse kelner, Achmed Bouchiki. Voor het oog van zijn zwangere Noorse vrouw werd de Marokkaan op straat neergeschoten. De twee aanvallers vluchtten en wisten terug te keren in Israël. De volgende dag bleek de vergissing. Het moordcommando was erop uitgestuurd om een eind te maken aan het leven van de Palestijn Ali Hassan Salameh (alias 'de Rode Prins), de organisator van het bloedbad in München. De helpers van de Israe@li's, die in Noor wegen waren achtergebleven, konden door hun amateuristisch gedrag zonder enig pro bleem worden ingerekend door de Noorse politie. Een schandaal was geboren. Het was alleen te danken aan de lankmoedigheid van de re gering in Oslo dat de schade voor Israël ach teraf meeviel. De helpers van de moorde naars werden veroordeeld tot straffen tussen de twee en vijfenhalf jaar, maar kwamen al na 22 maanden vrij. Zoals alle Europese in lichtingendiensten had de Noorse de Mossad harder nodig dan andersom het geval was. Bovendien bestond na de terreuractie in München in het Westen een zeker begrip voor de onconventionele Israëlische acties. Amateurisme Hoewel de feiten bekend waren en de daders waren veroordeeld, bleef Israël ook in de zaak-Lillehammer iedere verantwoordelijk heid van de hand wijzen. De weduwe van de bij vergissing vermoorde Bouchiki eiste scha devergoeding, maar daar wilden de Israëliërs niet van horen. Pas twee jaar geleden, toen de Noren Israël actief hielpen bij het op gang brengen van het vredesproces, besloot pre mier Peres mevrouw Bouchiki een bedrag toe te kennen. „Maar dit is een uitzondering en het betekent allerminst dat Israël iets met het incident in Lillehammer te maken had", werd er voor alle zekerheid aan toegevoegd. De lijst van mislukkingen is lang. In 1993 bijvoorbeeld arresteerde de Cypriotische po litie vier Israëlische agenten, die de opdracht hadden de batterijen van de afluisterappara tuur in de Iraanse ambassade in Nicosia te verversen. Het amateurisme in de jaren vijftig is in heel wat boeken over de Mossad uitvoe rig beschreven. Op zijn persconferentie maakte Netanyahu deze week een onderscheid tussen 'ongeluk ken en mislukkingen'. Ongelukken zijn fias co's die verborgen blijven, alleen de misluk kingen komen in de publiciteit. En publiciteit is het laatste dat een geheime dienst kan ge bruiken. De Israëlische media hebben het dan ook moeilijk als de veiligheidsdienst blundert. Wie de afgelopen weken uit de Is raëlische kranten termen wilde schrappen als 'volgens buitenlandse publicaties', 'volgens onbevestigde berichten' of 'ervan uitgaande dat de berichten op waarheid berusten', kwam inkt te kort. Commissieziekte Het instellen van onderzoekscommissies hoort ook tot het vaste ritueel. Vaak leidt het alleen maar tot meer gekrakeel, dat dan weer moet worden opgelost door nieuwe commis sies. Het gaat er voornamelijk om conclusies uit te stellen tot het volgende schandaal los breekt en het publiek het vorige is vergeten. De commissieziekte heeft in Israël epidemi sche vormen aangenomen. Op dit moment alleen al zijn minstens vijf commissies bezig verschillende publieke schandalen te onder zoeken. De drie heren die begin deze week in op dracht van Netanyahu zijn begonnen met een onderzoek naar het Misha'al-fiasco ge nieten een vlekkeloze reputatie. Maar ze be schikken niet over het soort bevoegdheden dat nodig is om spijkers met koppen te slaan. De commissie kan bijvoorbeeld geen getui gen onder ede verhoren en geen oordeel vel len over ministeriële besluiten. Maar veel doet dat er niet toe. Er is geen twijfel over mogelijk dat de moordaanslag op Misha'al een toonbeeld was van amateurisme en dat het de Mossad jaren zal kosten haar aanzien enigszins te herstellen. Wie de operatie heeft goedgekeurd, is evenmin een geheim. Zelfs als honderd pro cent succes gegarandeerd was geweest, had Netanyahu nooit een operatie mogen toe staan in Jordanië. In feite plaatste hij het land van koning Hussein met zijn besluit op de Is raëlische lijst van staten die terroristen ber gen. De politieke gevolgen van zijn gebrek aan beoordelingsvermogen zullen in de ko mende maanden pas goed duidelijk worden. In Israël hoopt men dat Netanyahu niet zal proberen met nieuwe onbezonnen acties zijn blunders te verdoezelen. Maar niemand durft er zijn hand voor in het vuur te steken. n de jaren vijftig nodigde de Russische dictator Stafin de Chinese leider Mao een week uit in zijn datsja in Roeblov- dat deze had geweigerd een samenwer- ikkoord te tekenen. De ongerepte na- leed zegenend werk: Mao ging akkoord, roesjtsjov leefde er zijn manie voor mais ij zijn buitenhuis liet hij een peperduur tiesysteem aanleggen opdat ook hfer de tot wasdom zou komen. Het lukte niet ndaag de dag nog klagen de boeren dat er onmogelijk is, omdat hun machi- r op keer vastlopen op oude, verroeste Natuurgebied dreigt nu ten prooi te vallen aan nieuwe rijke Russen In de omgeving van Roeblovka hebben de nieuwe rijken van Rusland hun paleizen gebouwd. foto gpd Li OpOVilsj D njev tiidp reau hadden in die dagen van deze spierbun dels om zich heen. In Roeblovka en de erbij horende gehuchten Gorki-9 en 10, Barvicha en Zjoekovka, golden speciale regels die nie mand overtrad. Voor simpele 'datsjanikis' in hun van bordkarton en oude planken ópge trokken hutje was even goed plaats als voor de heersers. Ogenschijnlijk is er sindsdien weinig veran derd in dit schitterende natuurgebied op nog geen 30 kilometer van het Kremlin. Jeltsin zit er, evenals zijn rivaal Gorbatsjov, minister president Viktor Tsjemomyrdin heeft zijn datsja niet ver van de communist Zjoeganov. De liberaal Javlinski beschikt er volgens goe- dingelichte bronnen over een huis en de in ongenade gevallen oud-minister van defensie Gratsjov en zijn ex-collega van buitenlandse zaken Kozyrev hebben hier ook nog hun zo merverblijven. Ook de weg naar Roeblovka is nog even smal als in Stalins tijd. Met de komst van dui zenden nieuwe rijke Russen die hier hun monsterachtige paleizen bouwen, betekent dat echter een permanente opstopping van limousines en jeeps met lijfwachten. En dat bevalt de traditionele bewoners net zo min als de mannen die het snelle geld maken. De weg die naar de datsja's voert, is veel partijleiders een doorn in het oog geweest. In de stad ging het nog wel. Daar lieten ze ge woon de toch al royale boulevards nog een stuk verbreden, zodat ze met hun ZILs rich ting natuur konden scheuren. Vooral Brezjn- jev was een snelheidsfanaat. Gelachen wordt er nog altijd om de vroegere partij-ideoloog Soeslov, die nooit harder wilde laten rijden dan 40. Het gevolg: een kilometerslange rij Roeblovka is een bosrijke idylle vlak buiten de Russische hoofdstad, aan de oevers van deMoskwa. Hier leefden, aten en dronken de machtigen van het Sovjetrijk. Maar ook dissidenten als Solzjenitsin en Sacharov werden er getolereerd. Leven en laten leven, was tientallen jaren het motto in dit landelijk paradijs. Nu dreigt het natuurgebied ten prooi te vallen aan de pronkzucht van de nieuwe rijke Russen. door HANS HOOGENDIJK warm lopende Moskvaatjes en Wolga's die de trage ZIL niet durfden in te halen. De ZIL's zijn inmiddels verdrongen door ge pantserde Mercedessen en de snelheid is nog wat opgevoerd tot zo'n 150. Een politieman die regelmatig in zijn auto escorte rijdt, ver zuchtte onlangs: „Het is gekkenwerk. Het gaat zo snel dat mijn wagen soms een paar meter door de lucht vliegt en vooral die 90 graden bocht voor we de landweg inslaan is levensgevaarlijk." Elke keer komt iemand in het Kremlin op het idee de Roeblovkaja te verbreden. Nu is dus de beurt aan Jeltsin. Maar mogelijk weet hij niet dat niet één secretaris-generaal, in clusief Stalin, dat voor elkaar heeft gekregen. Brezjnjev probeerde het drie keer en kreeg even zo vaak van zijn topadviseurs te horen: „Zaag niet de tak af waar je zelf op zit." Ze bedoelden dat er geen slapende honden wak ker gemaakt dienden te worden. Dat de staatsdatsja's er stonden, was pri ma. Dat een flink aantal in Brezjnjevs tijd stiekem werd geprivatiseerd, was ook geen probleem. Uitbouwen en verfraaien kon eveneens door de beugel, maar een en ander moest wel door bomen en hekken worden onttrokken aan het oog van de gewone ster veling. En de landweg moest smal blijven; ogenschijnlijk diende alles bij het oude te blijven. Het district is namelijk niet alleen een van de groene longen van Moskou, maar ook het belangrijkste waterwingebied. Zelfs in de tsarentijd was het verboden hier fabrie ken te bouwen, bomen te rooien of vee te la ten grazen. De communisten hielden zich er aan en het resultaat is dat dit ecologisch ge zien een van de schoonste plekken in het land is. Hier ruist nog het woud en verstoort geen speedboot de rust op het water. Maar hoe lang nog? In 1993-1994 begon via de Presidentiële Raad, de voornaamste eigenaar van onroe rend goed, de privatisering van Roeblovka. Het werd compleet wild-west. Superslimme koop- of huurcontracten werden opgesteld voor percelen in de beschermde gebieden, tientallen miljoenen vlogen over tafel. Maar waar ze ook terecht kwamen, in de schatkist belandden deze bedragen zelden. In Roeblovka verrijst in recordtijd de ene nog protseriger villa naast de andere. Zwem baden, twee, drie garages, schitterend aan legde tuinen, waarvoor zelfs de grond is inge voerd, metershoge hekken met video-bewa king, mini-villa's voor de bewaking; niets is te dol. En dat allemaal voor politici en zakenlie den die volgens hun officiële belastingaangif ten tussen de 20.000 gulden en een ton ver dienen. Per jaar wel te verstaan. Aleksej Sjvedov, zoon van een vroegere Sov jet-minister die zijn brood verdient als pro ducer voor westerse tv-maatschappijen, woont al zijn hele leven te midden van de eli te. In een verhaal in het maandblad 'Abso luut Geheim' beschrijft hij hoe de slag om de grond in zijn werk gaat. Sjvedov: „Wat vroe ger het Politbureau niet lukte, wordt nu met geld gedaan. Een vriend van mij verkoopt hier onroerend goed en legde mij het mecha nisme uit. Je hoort bijvoorbeeld dat iemand uit het Kremlin of een lid van de regering land zoekt. Zo iemand heeft geen geld, maar door gebruik te maken van zijn naam is het mogelijk grond te verwerven. Je richt dan een firma op die drie hectare koopt. Een hectare gaat naar de 'grote naam', de tweede wordt verkocht om alle kosten te dekken en de der de is van jou. Minimaal pak je zo een miljoen dollar." Volgens Sjvedov hebben ook directeuren van vroegere staatsboerderijen, de sovcho- zen, hun zakken meer dan royaal gevuld door weilajnden voor grof geld aan nieuwe rijke Russen te verkopen. Een van hen verdiende daar, volgens de geruchten die Sjvedov heeft opgevangen, zoveel geld mee, dat hij de per celen die hij niet meer zo snel kwijt kon, aan het personeel van de sovchoze schonk om ze te verkopen. Die hebben daar op hun beurt weer een beste boterham aan over gehouden. „Indien u niet in staat bent eerlijk over uw bezit te rapporteren, kunt u beter aftreden. Lieg niet. Het is niet verboden rijk te zijn in dit land, maar geld moet eerlijk verdiend zijn", verklaarde Boris Jeltsin eind mei in een radio-toespraak. Mooie woorden, maar de president bezit zelf, volgens zeer betrouwba re gegevens, in Gorki-10 vier hectare land plus een kapitale datsja en een stadswoning. Op zijn aangifte staat dat dit onroerend- goedbezit ruim vier ton waard is, maar ex perts schatten alleen de waarde van de grond al op vier miljoen. Formeel staat Jeltsin volgens juridische ex perts wel in zijn recht, maar moreel is er ruimte voor twijfel. En dan is Boris Nikolaje- vits Jeltsin, die zijn mars naar de macht be gon met een oorlogsverklaring aan de 'bezit tende macht', nog maar een kleine vis.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39