ZATERDAGS BIJVOEGSEL ctievoeren via satelliet Groenoord: het succesvolle poldermodel isch Dagblad ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 con k. Dialoog aan de vooravond van de ontruiming van Groenoord. prekspartners: burgemeester Patijn Amsterdam en woordvoerder Peter het actiekamp. Patijn: „Hoe is het vandaag gegaan?" Peter: „Alles is dzaam verlopen. "Patijn: Dat was precies ook onze bedoeling. Succes er." Peter: „Ja, bedankt, het zal nog wel een paar dagen duren.Patijn: Beter een dagje langer dan dat er lemen komen. "Peter, terzijde: „We hebben een goede aan Patijn. Hij eert conflicten altijd te vermijden. ut is er in vredesnaam aan de hand t actievoerend Nederland? Waar is d gebleven dat Mobiele Eenheid en activisten met bebloede koppen nover elkaar stonden? Nu bouwen idealistische jongeren aan een '3 lermodel op actiegebied. Overleg is mtrale thema geworden. Overheid tivisten strijden gezamenlijk om de Sijfers en de publieke opinie. Kosten tgeval: 1 miljoen gulden, vanwege vertraging van het werk en de inzet van de ME. Typerende uitspraak: „Natuurlijk komt die haven er. We wilden ze alleen treffen in hun portemonnee. 19 door JACOB VAN DER MEULEN De truc slaagt volledig. Er mag te genwoordig dan werkoverleg plaatsvinden tussen de bewa kers en de verstoorders van de openbare or de; dat wil niet zeggen dat meteen maar alle 'oude' listen en lagen uitgebannen zijn. Het anoniem verspreide bericht dat Groenoord ontruimd zal worden op de dag dat vrijwel alle activisten het kamp hebben verlaten om in Amsterdam te protesteren tegen de Euro toppers, mist z'n uitwerking niet. Net op het moment dat de ongeregeldhe den in het centrum van de hoofdstad op hun hoogtepunt zijn, wordt het protesterende volk via de mobiele telefoon teruggeroepen naar het vredeskamp. Zo'n zeventig perso nen duiken de touringcar in, waarmee ze naar de Dam zijn gekomen. Even later snelt de bus door het westelijk Havengebied om luttele minuten later te arriveren bij het eind punt in de ruige vacht van Amsterdam, de Houtrakpolder. In de bus wisselen de actie voerders van outfit: van anti-Euro worden ze weer anti-Afrikahaven maar de verontwaar diging blijft hetzelfde. Brandende vraag aan boord: zal de Amsterdamse politie het wagen hun afwezigheid aan te grijpen om Groen oord in te nemen? Geheel tegen de afspraken in? Vredig Eerder die ochtend biedt Groenoord een vre dige aanblik. Het is er zelfs nog rustiger dan gewoonlijk. Het vredeskamp ligt er verlaten bij. Er zijn nog vijf personen, de rest is ver trokken om de ministeriële deelnemers aan de Eurotop de huid vol te schelden. Machiel (17), die sterk doet denken aan de hoofdpersoon uit Bomans' roman Erik, of het klein insectenboek, ligt met een joint in de hand te dromen. Hij is een van de jonge woordvoerders van GroenFront! die geweld loosheid prediken. Het doet hem al pijn als hij zijn jonge hond af en toe lijfelijk moet cor rigeren. Dat botst met zijn principes, vertelt hij. Zijn collega's hebben inmiddels hun schaapskleren uitgedaan en gaan op De Dam de confrontatie met de ME aan. Op het hoog tepunt van de proteststrijd, meldt zich een anonieme tipgever. Diens boodschap: Groenoord wordt ontruimd. Ook in het vredeskamp is dat alarmerende bericht binnengekomen. Omdat die ochtend al een aantal politie-auto's in de nabijheid is gesignaleerd, wordt het kamp in staat van paraatheid gebracht. Via de mobiele telefoon worden de activisten ijlings teruggeroepen, maar als de gewaarschuwde pers en 'protest bus' vrijwel tegelijkertijd in Groenoord arri veren blijkt van een ontruiming geen sprake. Wel kan het ANP-joumaal melden dat er een abrupt einde is gekomen aan de ongeregeld heden in de Amsterdamse binnenstad. De tussenstand is 1-0 voor de politie. Afspraken Er hangt een baaistemming in het kamp waar druk wordt gespeculeerd over een com plot. Eerder die week immers waren daar 'goede werkafspraken' gemaakt met een gro te delegatie van de Amsterdamse politie. Na dat de eerste schrik over het onverwachte be zoek van vijfentwintig agenten was weggeëbt merkte GroenFront! dat de bezoekers met vreedzame bedoelingen kwamen. Onder het motto 'veiligheid eerst' werden vervolgens sluitende afspraken gemaakt over de nade rende ontruiming. Als tevreden onderhande laars gingen beide partijen uiteen. Een Groenoordwoordvoerder zou later verklaren, dat de politiedelegatie het actiekamp die dag zonder slag of stoot had kunnen ontruimen. Zo deden zich dus in een paar dagen tijd twee gelegenheden voor waarop de onge wenste bewoners van de Houtrakpolder kon den worden verwijderd. Zonder veel kosten. Dat viel echter buiten de werkafspraken tus sen GroenFront! en de politie. Die betroffen een geweldloze houding van beide kanten, het achterwege blijven van arrestaties en het ruim vooraf aankondigen van de Ontruiming. Verder beloofde de politie er geen haastklus van te maken. Stage Die afspraken waren gemodelleerd naar En gels voorbeeld. Niet vreemd want zowel acti visten als politiemensen volgden het afgelo pen jaar een intensieve stage bij hun colle ga's in Groot-Brittannië. Peter (22) kwam twee jaar geleden tijdens de Klimaat-top in Berlijn voor het eerst in contact met de radicale milieu-activisten van Earth First! De aankomende GroenLinks-po- liticus raakte onder de indruk van de militan te ecowarriors, die met groot succes de aan leg^ van een startbaan bij Manchester en een snelweg bij Londen traineerden. Met de dromerige Machiel las hij de Britse handleiding voor actievoerders 'Road Raging, Top Tips for Wrecking Roadbuilding', een epistel waarin tips worden gegeven voor het saboteren van de aanleg van wegen. Als in een spannend jongensboek wordt daarin de bouw van ondergrondse tunnels en boom hutten beschreven. Verder staan er tips in om burn-out, het geestelijk opbranden, te voorkomen. Engelse acties worden immers vooral gekenmerkt door de lange tijdsduur. Met de factor tijd als strijdwapen bracht Earth First! voor tientallen miljoenen schade toe aan Engelse projectontwikkelaars. Zo werd bij Devon in het zuidwesten van Enge land de aanleg van een snelweg jarenlang vertraagd. Een spectaculaire achtervolging in een imposant tunnelcomplex'tussen met in- ffaroodcamera's gewapende politie en actie voerders duurde zelfs drie weken. Machiel en Peter stonden aan de basis van de Hollandse tak van Earth First!; Groen Front! Een jaar geleden werd de bedreigde vlakte bij Ruigoord door de jonge strategen aangewezen als het eerste strijdtoneel. Alle ingrediënten waren hier immers aanwezig. Hier hongerde een overheid naar een enor me hap uit een uniek natuurgebied omwille van een discutabele haven. GroenFront! be In het alternatief aangeklede vredeskamp in Groenoord legt Roel van Duijn via de mobiele telefoon aan burgemeester Patijn uit v niet door de ontruiming mag worden verstoord. i de openbare fractievergadering van De Groenen FOTO BURO FRITS NEVENZEL trok afgelopen zomer de stellingen en groef zich in. Het eerste wapenfeit van GroenFront! be trof een indrukwekkend publiciteitsoffensief, waarbij dankbaar werd meegelift op de naamsbekendheid van de Britse moederor ganisatie. Bezoekers troffen op de vlakte al leen een gemoedelijk 'jeugdkamp' aan, waar af en toe een eenzame wolf uit het harde ac tiewezen bij aanschoof. Zoals Johnny uit En schede. Bij de commando's werd hij er uitge gooid waarna een jarenlange zoektocht van actie naar actie begon. Tijdens het DoeWat Festival in 1984 stond hij in de frontlinie bij Holland Signaal en ving harde meppen op. In de jaren daarna kerfde elke actie een litteken in zijn lichaam. In Johnny's hoofd zit kennis opgeslagen over het plaatsen van booby traps, survival en vuurmaken zonder lucifers. Egel' Op de vlakte van Groenoord maakt Johnny nu kennis met de nieuwe vorm van actievoe ren. Hij heeft zichtbaar moeite om oude bal last overboord te zetten. Met zijn kapmes scherpt hij punten aan bamboestaken. Hij plaatst ze in een dreigende cirkel rond zijn ondergrondse hut. Binnen het kamp wekt hij daarmee de indruk van een opgerolde egel, die zijn stekels opzet. Machiel bekijkt het al lemaal zwijgend. Johnny's demonstratie wordt mogelijk een agendapunt op een van de frequente bewonersvergaderingen. Daar is al eerder gestemd over actievoerders die wild trokken aan de leidsels van geweldloosheid. Een aantal is zelfs het kamp uitgestuurd. Zakelijk Zondagavond 5 oktober. Het gonst weer in Groenoord. Zelfs Roel van Duijn van de Am sterdamse Groenen acht de tijd rijp om met zijn slaapzak naar het vredeskamp te komen. De tips over een ontruiming de volgende ochtend stapelen zich op. Ook de vrouw van een opgeroepen ME'er heeft ervoor gewaar schuwd. Andermaal spuwen de faxen op de vaderlandse krantenredacties alarmsignalen uit. Binnen korte tijd versterken televisieploe gen de al aanwezige leden van de schrijvende pers. De mobiele telefoon van woordvoerster Karina in het kamp riedelt tot vervelens toe: NOS, SBS6, AT5, RTL4, de Volkskrant, NRC aan de lijn. Alle bellers krijgen de korte zake lijke informatie die van een 'professionele' voorlichter mag worden verwacht. De hoge organisatiegraad en de moderne communi catiemiddelen, die zich tijdens de Eurotop tegen GroenFront! keerden, bewijzen bij de nadering van het uur U hun waarde. Boomhut Iepenfront praat via de satelliet met het Egeltjesfront. Beide worden draad loos op de hoogte gebracht van de laatste ME-manoeuvres door de grondtroepen, die verbinding onderhouden met scannerluiste raars in een ruime cirkel rond Ruigoord. Een treffend tafereeltje doet zich voor bij de tent, die het tijdelijk onderkomen vormt van de Amsterdamse Groenen. Roel van Duijn heeft voor de gelegenheid een zaktele foon meegekregen en staat er wanhopig een boodschap in te tetteren. Met opgeheven ar men loopt hij naar een groepje jongeren en roept: „Hoe werkt zo'n ding!" Hij wordt be keken alsof hij van een andere wereld komt. Iemand legt hem uit dat hij 'aan de kant van de lampjes' moet praten. In de nachtelijke stilte ketst een steen in de onpeilbaar diepe kloof tussen twee generaties actievoerders. Handenschuddend Nog geen 48 uur later is de operatie Groen oord afgelopen. Handenschuddend hebben Groenfront en de Mobiele Eenheid het ter rein verlaten. Alom heerst tevredenheid over het verloop van de ontruiming. Shovels be delven het strijdtoneel onder een dikke laag zand. De aanleg van de Afrikahaven kan be ginnen. GroenFronti-woordvoerder Peter had het al voor de ontruiming verklaard: „Natuurlijk komt die haven er. Je moet de planontwiJdcelaars alleen pakken waar je ze het hardste treft: in hun portemonnee."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37