STILLE KRACHT 'ORANJALIA': Toerisme TéaH jaar oranje-lief en -leed SkiHapp verwacht 40.000 bezoekers REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN vims), maar ook en vooral op economisch en sstisch gebied. Waar In Bal», dat aan de wieg ui van het toerisme in Azië, de westerse welvaart doorgedrongen, daar is hij het 'stiefottsje' het .'rast tussen rijk en arm nog bijzonder schril. t de uiterst luxueuze hoteldorpen, steken de ten en de hutten die de armste Sasaks als onder- Oad kunnen vanaf Bah ook rondreizen door te delen vast Indonesië worden gemaakt én de organisator uit Holten biedt eveneens geheel De stille kracht van Indonesië doet het meest luidruchtig van zich spreken op Bali. Van het eiland van de goden in de Indonesische archipel gaat een aparte magie uit en allerlei on verklaarbare gebeurtenissen werken eraan mee de mystiek in stand te houden. Wat bij voorbeeld te denken van de vreemde gang van zaken rond die kamer in het Grand Bali Beach Hotel in Sanur, het zui delijke kustplaatsje waar de kracht van niskala, het on zichtbare, ook voor de toerist nog wel eens zichtbaar wil worden? PAUL DE TOMBE. t zestien bemanningsleden en Neder biedt de accommodatie van een vier Er was altijd wel wat mis met kamer 327 op de derde etage van het acht verdiepingen tel lende hotel, daterend uit de ja ren zestig en één van de weini ge gebouwen op het eiland die de hoogte van een klapper boom overschreden. Het regen de klachten van gasten die de ruimte toegewezen kregen: over de herrie van de naastgelegen lift, over het uitzicht dat werd belemmerd door een zuil, over de kapotte airco, over een lek kende kraan... Als het niet nodig was, werd kamer 327 niet ver huurd en de ruimte stond ook leeg op 20 januari 1992, de dag dat het hotel volledig uitbrand de. Van het gebouw bleef alleen het karkas over, de rest werd door het vuur verwoest. Op kamer 327 na. Daarin bleef alles intact, tot aan de bedden toe - een paar schroeiplekken op de kast en in de gordijnen daargelaten. Er was nadien geen bouwkundig ingenieur te vinden die dat kon verklaren. De uitleg bleef steken in algemeenheden, waarbij de hoeldigging van de kamer werd betrokken en waarbij werd ge wezen op het feit dat alles pot dicht zat omdat de kamer leeg stond. Sukarno Voor de diep-(bij)gelovige be volking van Bali was dat hét be wijs dat de ruimte bewoond werd door hogere machten: het nieuwe hotel werd opgebouwd rond de Holy Room waar nu da gelijks wordt geofferd en waar op de bedden de kleren worden klaargelegd voor de godin van de oceaan en voor wijlen presi dent Sukarno (die een Balinese moeder had), wiens geest er (foto boven) De apendans, een van de traditionele rituele evene menten op Bali, (foto links) Bali nese vrouwen dagen offers op het hoofd naar een ceremonie in een van de vele tempels. foto's paul de tombe rondwaren. Alleen op de derde verdieping van het Grand Bali Beach geldt tegenwoordig een rookverbod en de deur van de Holy Room blijft gesloten voor het publiek omdat de hotelleiding weigert er een bezienswaardigheid van te maken. Het toont nadrukke lijk aan dat de Balinese hindoes heilig geloven in de stille kracht, waarvoor zoveel westerlingen een zwak hebben. Geen tour operator is nog in het 'magi sche' gat gesprongen, maar via Oad krijgt de 'gewone man' in Nederland vanaf deze herfst wel de kans kennis te maken met de buitengewone verschijnselen, de cultuur, de muziek, de spec taculaire dansen en de vaak nog ruige schoonheid van Bali. Op 5 november vertrekt de eerste charter van de reisorganisator uit Holten, die z'n klanten met Martinair voor een zacht prijsje afzet op de 'diamant in de gor del van smaragd'. Volgens de verhalen, die door de Balinezen zelf zelden in twij fel worden getrokken, wil het ook op de fraaie stranden van het eiland nog wel eens spoken. Er zouden motoren zonder be rijders rondrazen en er zijn vlie gende vuurballen gesignaleerd. In delen van Bali wil 's avonds het licht nog wel eens plotseling uitvallen en priesters kunnen westerse bezoekers bij het schudden van een hand zomaar ineens over hun verleden vertel len. En als projectontwikkelaars te dicht bij heilige plaatsen ko men, kunnen er zelfs dodelijke ongelukken gebeuren. Zoals op Turtle Island voor de zuidkust van Bali, vanwaar de vissersbe volking werd geëvacueerd om dat er een resort met golfbaan moet worden aangelegd. Op dat eiland, met zijn heilige tempel, zijn tijdens de werkzaamheden al verschillende slachtoffers ge vallen. De stille kracht heeft vermoede- g jaren wijs beleid', zo staat het - vermoedelijk lege - leinen kruikje dat hulde st brengen aan koningin lmina. 'De tweede telg is jubelt een aardewerk bord- rprinses Irene. 'In balling- geboren', meldt een tegel erprinses Margriet. W( jalia' noemt het Haags His- f h Museum aan de Korte berg de bonte verzameling e-souvenirs die sinds kort hal prijkt. Met gestampte je-muisjes, een flesje Bol- Juliana 70' eau de cologne, ijzonder klomplampje ter inheid van het huwelijk van nses met Bernhard van Biesterfeld, een leeg snoepzakje met Oranje-etiket en natuurlijk met speldjes, lepeltjes, bekers, glazen, plaquettes, koek blikken en nog veel meer wordt een beeld geschetst van tachtig jaar Oranjelief en -leed. De collectie is bijeengebracht door mevrouw E.S. Pattiwael van Westerloo. Maar bijna een leven lang 'Oranjalia' verzamelen leid de tot zo'n enorme hoeveelheid spulletjes, dat de recente verhui zing naar een verzorgingsflat tot drastische maatregelen noodde. De verzamelaarster benaderde conservator Michiel van der Mast van het Haags Historisch Museum die van verbazing bijna achteroverviel. Want hoewel het niet om kostbare souvenirs gaat, maakt de omvang van de verza meling haar interessant. 'Daar wil ik graag wat van hebben', zei Van der Mast dan ook meteen. Voor het Haags Historisch Muse um telt vooral de historische waarde. 'Oranjalia' fungeren als graadmeter voor de populariteit van het Oranjehuis. Welke ge boorte is door de industrie het uitbundigst begeleid? Wiens ju bileum heeft de fraaiste teksten opgeleverd? Votfr zulke conclu sies is meer nodig dan één col lectie, maar gelukkig is mevrouw Pattiwael van Westerloo niet de enige die 'in het groot' heeft ver zameld. Haar collectie vormt - hoopt het Haags Historisch - het begin van een nog veel omvang rijker hoeveelheid Oranjalia, die te zijner tijd zal worden onderge bracht in het - nog op te richten - Hofstadmuseum. 'Het heil des volks zij de hoogste wet', meldt het bordje (links) dat ter gelegenheid van het 40-jarig regeringsjubileum van ko ningin Wilhelmina werd gebakken, foto cpd hans de bakker lijk iets te maken met de geo grafische ligging van het eiland, op het breukvlak tussen Azië en Australië, en het heeft alles van doen met het aparte geloof. Bali is een hindoeïstische enclave tussen de overwegend islami tische eilanden van de archipel. Een geïsoleerde buitenpost van de Indiase hindoe-cultuur, ooit gebracht door kooplieden en nooit meer verdreven door de islam vanwege het ontbreken van havens en interessante koopwaar. De 'handelaars' van de wereld sloegen het paradijse lijke eiland daarom altijd over en tegen die achtergrond is ook niet vreemd dat het Nederland se gezag er pas begin deze eeuw echt werd gevestigd. Ten koste van nogal wat mensenlevens omdat de lokale aristocraten liever de kogelregen in liepen dan zich over te geven. Hoe dan ook, het in afzondering verder ontwikkelde Balinese hindoeïsme vertoont heel veel trekken van het animisme, met een voorouderverering en de toekenning van krachten aan bronnen, bergen en vulkanen. Het geloof is daarbij diep ge worteld in de samenleving. Tempels beheersen het beeld op het eiland en religieuze ritu ele verplichtingen (offers, fees ten, lijkverbrandingen) domine ren het dagelijks leven. Daarin heeft het aantal heilige voor werpen en plaatsen een verbijs terende omvang aangenomen. Geen dak, geen tuin, geen boom, geen weg, geen rijstveld, geen berg of er staat wel een al taar waarop wordt geofferd. Mocht er ooit een hongersnood uitbreken op Bali dan ligt dat voornamelijk aan de hoeveelhe den voedsel en fruit die aan de goden en geesten worden ge schonken. Zo ver zal het overigens nooit komen. Bali, dat nauwelijks gro ter is dan de provincie Noord- Brabant en geheel uit vulkanen bestaat, is zeer vruchtbaar en kent een paar rijstoogsten per jaar. Dat zijn bovendien rijke oogsten, want de Balinezen staan bekend als de beste rijst- verbouwers van Indonesië. Met uiterste precisie hebben ze berghellingen herschapen in sawahterrassen, waarbij elke centimeter grond is benut. Bombardement En als het dan toch misgaat, is er altijd nog die stille kracht, die magie van Bali. Vraag het de in woners van Petulu Gunung, een dorpje vlakbij de kunstenaars plaats Ubud. Tweëentwintig jaar geleden ging het daar eco nomisch zo slecht dat de dorpe lingen wanhopig neerknielden voor een groepsgebed, waarin om hulp werd gevraagd. Kort daarna nestelden de eerste wit te reigers zich in de bomen, spoedig gevolgd door hele zwer men. Nu bevolken 15.000 van die heilige vogels, 'dienaren van de godin Visnu', het dorp. Over dag vliegen ze uit over de regio en in de late middaguren keren ze in V-formaties terug naar de velden die ze gratis bombarde ren met 'mest'. Niet alleen de oogst is sindsdien veel beter in Petulu; ook het toerisme heeft dankzij de nieu we bezienswaardigheid zo'n ho ge vlucht genomen dat de ge meenschap tot grote welvaart is gekomen. Als dank worden er (uiteraard) aparte diensten voor de vogels gehouden in de plaat selijke tempels, worden de eie ren met rust gelaten en wordt er geen boom meer gekapt in Pe tulu. Een wonder? Nog altijd weet niemand precies waar de witte reigers vandaan zijn gekomen. Het zal de dorpelingen een zorg zijn. Die zien ze graag vliegen. Op de traditionele SkiHapp die van 16 tot en met 19 oktober in ae Ahoy' te Rotterdam wordt gehouden, staan net zoveel exposanten als vorig jaar: circa 120. En ondanks de gestage terugloop van het aantal wintersporters verwachten de organisatoren ook een gelijkblijvend aantal bezoekers: tussen ae 40.000 en 42.000. Zoals gewoonlijk bij deze beurs ligt het accent op materiaal (ski's, snowboards en kleding) en toeristische bestemmingen. Maar ook zijn er tal van demonstraties (op de kunstskibaan), modeshows en party's. Kinderen kunnen worden ondergebracht bij deTiroler Kinderclub. De SldHapp is op donderdag en vrijdag geopend van 14 tot 21 uur en in het weekeinde van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt vijftien gulden. Verzetsmuseum gesloten Het Verzetsmuseum Amsterdam zal tot het najaar van 1988 gesloten blijven. In die tijd verhuist het vanuit de Lekstraat naar gebouw Plancius aan de Plantage Kerklaan 61Het hui dige onderkomen was door een sterk toenemend aantal bezoe kers en de groeiende collectie te klein geworden. Een nieuwe bestemming voor het oude gebouw (een voormalige synagoge) is nog niet gevonden. Zeefotografie Het Nederlands Scheepvaartmuseum aan het Kattenburger plein in Amsterdam bestaat 75 jaar en viert dat jubileum on der andere met de tentoonstelling 'Photographs Memories'. De expositie, die anderhalve eeuw maritieme fotografie in beeld brengt, begint met de oudste foto uit de collectie van het Scheepvaartmuseum: een zelfportret van Jan Carel Thierry de Bye, stuurman van de schoener 'Mercurius'. De foto werd in 1845 gemaakt, zes jaar na de officiële 'geboorte' van de fo tografie. De tentoonstelling duurt tot en met 1 maart. Infor ic: 020 - 52 32 22 Paddestoelen Op de tentoonstelling 'De Gesluierde Dame, het gezicht achter de paddestoel', die tot en met 30 november te zien is in het bezoekerscentrum Veluwezoom aan de Heuvenseweg 5a in Rheden, zwammen paddestoelen over zichzelf. Zij kijken in de spiegel, vertellen verhaaltjes en geven raadseltjes op. De be zoekers kunnen met vragen aankloppen bij verschillende ka bouterhuisjes, wat de expositie extra aantrekkelijk maakt voor kinderen. Negentien aquarellen van paddestoelen rijgen zich als een rode draad door de expositie. Informatie: 026 - 49 51 02 3. Het Menselyk Bedryf De illustraties die schrijver/tekenaar Jan Luyken (1649-1712) maakte voor onder meer 'Het Menselyk Bedryf', 'Het Leer zaam Huisraad' en 'Des Menschen Begin, Midden en Einde' sloegen zo aan, dat ze nu, drie eeuwen later, nog altijd staan afgebeeld op tegeltjes, koekblikken en andere voorwerpen. De illustraties geven een indruk van leven ën werken in het Hol land van driehonderd jaar geleden. Rond de tekeningen bouw de het Amsterdam Historisch Museum aan de Kalverstraat 92 een expositie, die tot 4 januari duurt. Informatie: 020 - 52 31 82 2. Aalscholvers In het natuurgebied de Oostvaardersplassen organiseert Staatsbosbeheer tot eind oktober elke zaterdag excursies (met gids) naar de aalscholverkolonie. Vanuit de observatiehut De Schollevaar hebben de deelnemers goed zicht op de talrijke vogels. De excursie duurt twee uur en begint om 13.30 uur bij het Informatiecentrum Oostvaardersplassen aan de Knardijk bij Lelystad. Aanmelden en inlichtingen: VW Lelystad, telefoon 03 20 - 24 34 44. Skiën in Frankrijk Bij Maison de la France verscheen zojuist de brochure 'Frank rijk, het grootste skigebied ter wereld' met daarin uitvoerige beschrijvingen van 54, veel door Nederlanders bezochte win tersportoorden. Per plaats wordt informatie verstrekt over hoogte, bereikbaarheid, belangrijke adressen, telefoonnum mers, kinderopvang, sneeuwzekerheid enzovoort. Ook is een lijst opgenomen van Nederlandse touroperators die reizen naar de Franse sneeuw organiseren. De gratis.brochure is aan te vragen op telefoonnummer 09 00 11 22 33 2 (1 gulden per minuut). Grrrrrriezelen In de Achterhoek is het in de herfstvakantie niet pluis. Overal dolen geesten, spoken, trollen, heksen en smokkelaars rond. Maar iedereen kan gerust zijn: het zijn allemaal geesten met een VW-licentie. Zij spelen van vandaag tot en met 26 okto ber de hoofdrol in tal van spannende en mysterieuze activitei ten die variëren van een avondvisite aan de Witte Wieven in een donker bos tot het luisteren naar verhalen in een middel eeuwse kelder. Verschillende campings organiseren griezel programma's. Een folder met het complete programma ligt bij alle VW's in de Achterhoek, of kan worden aangevraagd bij de Streek VW, Postbus 41 06, 72 00 BC Zutphen, telefoon 05 75-51 93 55. Voetpadendagen Dit weekeinde worden voor de vierde achtereenvolgende keer de voetpadendagen gehouden. Verspreid over het hele land zijn 110 routes uitgezet over zogenoemde 'vergeten routes'. Het evenement voert de wandelaars over dodenpaden waar geen sterveling komt, schapendriften, hessenwegen, jaagpa den, tiendwegen, oprijlanen, kadijken, vrijerslaantjes, achter ommetjes, smokkelpaden, zuwen, herderspaden en andere achterafweggetjes langs ,,de achterkant van Nederland". De meeste wandelingen bieden iets extra's in de vorm van excur sies, exposities of rondleidingen in heemtuinen, molens en kastelen. Nieuw dit jaar zijn tien tweedaagse wandelarrange menten met één overnachting. Het complete programma met alle startplaatsen staat in de 'Voetpaden krant', die gratis ver krijgbaar is bij bibliotheken en alle VW- en ANWB-kantoren. Informatie: 020 - f58 17 01 3.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31