'Democratie moet geweld stopped Wie zit er nog te wachtf; op politieke bevlogenhè, Feiten &Meningen N ederland-T urkij e Rechtvaardig Familie Spoor, vaarwel ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 C Vanavond wordt Nederland-Turkije gespeeld! Herin- nert u zich die vorige wedstrijd nog, Turkije-Nederland? Toen verloor Nederland met 1-0 van Turkije en miste Clarence Seedorf vlak voor tijd een strafschop. Iedereen heeft toen schande gesproken van het Ne derlands elftal in het algemeen, en van Clarence See dorf in het bijzonder. Dat was volstrekt onterecht. Vlak voordat namelijk het Nederlands elftal van Schiphol vertrok, werd het nog even op een geheim gehouden plek toegesproken door niemand minder dan de minis ter-president zelf. „Jongens", zei Kok, „jullie weten dat ik een groot voetballiefhebber ben en daarom zeg ik met pijn in mijn hart wat ik nu naar voren moet brengen. Het zal jullie bekend zijn dat de Turks-Nederlandse betrekkin gen onder zeer zware druk staan als gevolg van die brand onlangs in de Haagse Schilderswijk waarbij bijna een heel Turks gezin om het le- x ven is gekomen. Jullie hebben U misschien ook gezien dat er zelfs een zware delegatie van M ;.:M' hooggeplaatste Turken naar Ne derland is gekomen om zelf in Den Haag poolshoogte te ne men. Nu zou het, ja ik weet dat zoiets heel moeilijk is, maar het landsbelang smeekt erom, ons geweldig helpen als jullie daar in Turkije zouden verliezen. Dat zou de druk terstond van de ke tel halen. Dat zou voor ons, de regering, een geweldige opluch ting betekenen. Wat ik dus, be grijp me goed: met bloedend hart, van jullie vraag is dat jullie die wedstrijd zo spelen dat je verliest. Jullie staan er heel goed voor, de kwalificatie voor het wereldkampioenschap kan jullie bijna niet meer ontgaan, dus jullie kunnen het je permitteren om te verliezen. Eén-nul is genoeg, meer hoeft echt niet. Mochten jullie per ongeluk een strafschop krijgen, schiet die dan hoog over." „Wat zit daar voor ons aan vast", vroeg Clarence See dorf op zijn gebruikelijke uiterst gemelijke manier. „Jongens", zei Kok, „we hebben nog wel een geheim potje op Binnenlandse Zaken. Dijkstal kan jullie een flinke verliespremie uitkeren. Mits jullie verliezen, na tuurlijk, één-nul is genoeg." Nu is het gek genoeg voor voetballers eigenlijk veel moeilijker om een wedstrijd van een zwakke tegenstan der te verliezen, dan om er één te winnen. Je kon toen al zien hoeveel moeite het ons elftal kostte om niet te scoren. Ze bleven maar combineren voor het doel van de tegenstander. Niemand dorst een schot op doel te lossen, bang dan toch nog van de Turken te winnen. En het was ook niet eenvoudig om die Turken een doel- puntje te laten maken. Ze klungelden enorm. Gelukkig wisten ze er met veel moeite toch nog ééntje te zetten. Maar toen kreeg Nederland vlak voor tijd een straf schop. Niemand dorst hem te nemen, want ja, zo'n strafschop moedwillig overschieten, en dus met schan de overladen worden, dat is helemaal niet makkelijk. Toen heeft Clarence Seedorf zich opgeofferd. Die heeft toen, ogen dicht, manmoedig die strafschop met een verwoestende knal over gepegeld. Zo is het dus in werkelijkheid gegaan bij die vorige wedstrijd Turkije-Nederland. Reken daarom maar dat die Turken er vanavond glorieus pp hun falie zullen krijgen. Onze getergde voetballers zullen ze eenvoet ballesje geven.dat .ze. zal heugen. Maar pas op, jongens, zou ik willen zeggen, dat je het niet te gek maakt. De lol van voetbal gaat er de laatste tijd met al die idiote reuze uitslagen (negen-één, tien-nul) wel een beetje vanaf. MAARTEN 'T HART medewerker Algerijnse journalist zoekt in Amsterdam rust om te schrijven De fundamentalisten probeerden hem te ver moorden, de regering zette hem gevangen. Ah med Ancer, Algerijns journalist, woont geduren de een jaar in Amsterdam. Om een boek te schrijven, om uit te rusten en om na te denken. „De enige oplossing voor Algerije is meer de mocratie." Ahmed Ancer schuifelt moei zaam cultureel centrum De Ba lie in Amsterdam binnen. Met een zakdoek dept hij het zweet van zijn gezicht. De groeven in zijn gezicht en het korte grijze haar versterken zijn strenge blik. Is dit een man getekend door de strijd tegen de censuur van de Algerijnse regering en de terreur van de gewapende groe pen in zijn land? Een gebroken man die de hoop op een uitweg uit de tragiek van zijn land heeft verloren en naar de relatieve rust van Amsterdam is gevlucht? Nee. De geest van Ahmed Ancer is helder, zijn strijdlust nog on verminderd groot. Maar Ancer vecht op het moment een ande re strijd. Ancer is op de fiets. „Ik heb in Algerije jarenlang niet gefietst. Ik ben hier nu twee we ken en ik heb één keer geoe fend, een uur in het park. Ben een paar keer gevallen." De Algerijn krijgt nog tijd ge noeg om het fietsen weer onder de knie te krijgen. Hij is op uit nodiging van de stad Amster dam, het Rushdie Defence Committee en het Steunpunt Algerijnse Intellectuelen Am sterdam (SAIA) een jaar in Ne derland. Een jaar waarin de chef van de redactie binnenland van El Watan (Het Vaderland) een boek wil schrijven over de ge schiedenis van de Algerijnse pers. Daarvoor heeft hij in zijn eigen land de tijd en de rust niet. Een land dat sinds 1992 wordt verscheurd door een bloedige strijd tussen de rege ring en gewapende groepen die in naam van Allah zoveel moge lijk burgers de keel doorsnijden. Waren eerst alleen buitenlan ders, militairen, intellectuelen en journalisten schietschijf voor de fous de Dieux (de gekken van God), de Heilige Oorlog van is lamitische fanatici en criminele bendes kost nu ook hele dorpen het leven. Honderd doden in een nachtelijke orgie van ge weld is geen uitzondering meer. De overheid kijkt toe, bestem pelt de moordpartijen als laatste stuiptrekkingen van een bijna overwonnen rebellie en reageert furieus op elke poging tot in menging vanuit het buitenland. Het vak van journalist, het vak van Ancer, is in eigen land al ja ren bijna onmogelijk. Zo'n zes tig van zijn collega's zijn al ver moord, honderden vluchtten naar het buitenland. „Elke dag op een andere tijd, via een an dere route naar je werk." Regel maat is dodelijk. Een moord commando kan om elke hoek staan. „Geen reportages in on veilige gebieden. De informatie moet je per telefoon zien te krij gen", zegt Ancer. Al meerdere keren stonden gewapende groe pen voor zijn huis, maar steeds was hij er niet. Al enkele keren zat hij in de gevangenis, opge sloten omdat zijn artikelen niet naar de zin van de regering wa ren. „Op een gegeven moment bracht onze directeur zijn da gen afwisselend door op de re dactie en de rechtbank." Ancer vertrok, verwisselde de gekte van Algiers voor de grach ten van Amsterdam. Maar van een vlucht wil hij niet spreken. Begrijpelijk, want eind 1994 zei Ancer in Vrij Nederland nog dat hij het laf van zichzelf zou vin den het land te verlaten. De strijd moest daér gestreden worden. Nee, Ancer is niet ge vlucht. Hij is uitgenodigd, twee keer. Anders was hij niet geko men. „Ik heb eerst geweigerd. Ik vond dat ik een bepaalde ver antwoordelijkheid voor mijn re dactie had. Maar die redactie vond dat ik moest gaan. Om te schrijven heb je rust nodig, en die heb je niet in Algiers. Daar kun je niet serieus leven. Daar woon je in bewaakte complexen met verschillende mensen op één kamer." Maar ook in Amsterdam wordt Ancers veiligheid nauwlettend in het oog gehouden. Zijn adres is slechts bij een klein groepje vrienden bekend. Noodzakelijk, zo leerde het verleden. Toen be gin dit jaar zijn collega's Omar Belhouchet en Huda Bouchaib in Nederland waren, was er ook iemand aanwezig van de GIA, de beruchtste islamitische groep. De lange arm van de fun damentalisten reikt tot de Am sterdamse grachten. Ancer praat ook niet over zijn familie. Toch is hij niet bang voor de terreur van de gewapende groe pen, zegt hij. Hun invloed neemt af. Een groot deel van de bevolking mag de fundamenta- Ancer poseert in De Balie in Amsterdam. Het adres van de Algerijnse journalist blijft zorgvuldig geheim uit angst voor moordcommando's. foto gpd/capital press listen dan gesteund hebben bij de verkiezingen in 1990 en 1992, maar toen de groepen be gonnen met moorden, viel hun steun weg. In Europa beginnen steeds meer mensen te twijfelen of het annuleren van de verkie zingen in 1992, waarbij het Isla mitisch Heilsfront (FIS) de macht dreigde te grijpen, wel zo'n goed idee was. Was het niet beter geweest de islamisten een kans te geven? Hun over winning was immers de wil van het volk? Ancer heeft geen twijfel: het was een goede beslissing. „De isla misten hadden niet de steun van het volk. Ze hebben de an dere partijen weggedrukt. De mensen wilden protesteren te gen het corrupte regime. Ze hadden geen andere keus dan het FIS. Toen de mensen in de gaten kregen dat het FIS geen democratische partij was, trok ken ze hun steun in. „Ik heb één islamitisch experi ment gezien: in Iran. Daar is de democratie verdwenen. Er zijn 500.000 doden gevair dat het FIS zegt dat»! zijn. Dat ze zich nicT Iran, maar op Turkijli zo'n soort islam wiljeL hebben in Algerije nl aangevallen, ze heb» aangevallen die op eM bier zaten te drinker! islamisten werkt detL niet." w Aanpakken dus, dat E Ancer. En met het RW fundamentalistische!1 die het land in een n»c dreigen te verander®* schetst een draaiboein toekomst van Algen1 mocratie moet de gqii in het land stoppen draait het om: drmoL onafhankelijke rechtfr macht, een neutraal tj: apparaat, een neutra* persvrijheid en een» loze strijd tegen henfcj pens opnemen. t Ancer is dus voorsta» harde lijn. Hij schaa!s mee achter de strontL het Algerijnse leger dj risten tot de laatste a roeien. Het zijn de tt£. gers van de duiven iT een groep die met praten. In die laatster' ook de Algerijnse prl1 mine Zeroual zich bi1? „Ja, ik wil de terrorist1 en. Dat hebben de EP1 landen toch ook gedP lianen hebben de Rof (een linkse terreurgrr1 jaren zeventig - red.0 uitgeroeid. De Fransj hetzelfde gedaan n% van de GIA op hun gf bied. Elke groep dieje king aanvalt, moet uë worden." E Ancer neemt de laatfle en zet het glas terugei ten tafel. Opeens lijkfet oude man. Zestig zojj. geven, maar hij is pafte is zwaar om te zien Ipr land kapot gaat. Ik htvi mijn land. Toen ik hs die grote massamooi pen week wist ik nie moest doen. Ik ben' naar De Balie gelopi ben meteen weer n; gegaan. Ik ben misse seconden binnen gt dat was een heel mt_ nacht. Dan denk je: t ben ik daar niet? Ma aanwezigheid daarz iets moreels hebben|j voel. Een journalist 1 macht iets te verand AMSTERDAM CYRIL ROS sl Het oogt zo onvriendelijk: overal worden de trouwe klanten beloond, maar bij de spoorwegen worden ze geplukt. Zij moe ten volgend jaar immers veel meer gaan betalen voor hun abonnement. Maar al voeren de spoorwegen daarvoor een valse argumentatie aan, gelijk hebben ze in Utrecht wel. Net als op de wegen is het op de stations in de ochtend- en avondspits file. Per dag vervoeren de NS ongeveer een miljoen rei zigers, waarvan bijna de helft in die paar uur 's morgens en 's avonds. Overdag heeft de treinreiziger een coupé voor zich alleen, maar dat is blijkbaar niet aantrek kelijk genoeg: volgens NS zitten er nog te veel plezierreizigers in de spits. Maar als de NS de plezierreiziger uit de spits wil verjagen, ltiezen de spoorwegen daar wel een hele rare methode voor. Als je er van uit gaat dat die plezierreizigers maar incidenteel treinen, ligt het voor de hand om de oplossing dan te zoeken in de tarieven van de losse kaartjes, bijvoor beeld via een spitstoeslag. Maar dat gebeurt niet. De tarieven stijgen volgend jaar gemiddeld met 2,5 procent, maar losse enkeltjes en retourtjes worden maar 1,5 procent duurder en van een spitstoeslag is geen sprake. Losse kaartjes worden dus ontzien, terwijl de trajectkaar- ten - bij uitstek de kaarten die worden ge kocht voor het woon-werkverkeer - juist stukken duurder worden. Zo'n aanpak valt alleen te verklaren vanuit een puur bedrijfsmatige optiek. De losse klant moet je daarbij zoveel mogelijk te vriend houden. Gezien het feit dat hij maar af en toe met de trein gaat, heeft hij waarschijnlijk de keuze om het station links te laten liggen. Maak zijn kaartje dus niet te duur, want anders komt hij niet meer. Trajectkaarthouders zijn daarente gen vaste klanten die over het algemeen een meer dwingende reden hebben om voor hun woon-werkverkeer de trein te kiezen. Zij zijn dus ook veel minder gevoelig voor prijsverhogingen. Waarschijnlijk niet in de laatste plaats omdat veel werknemers die trajectkaarten bij hun baas kunnen declareren. Maar er is ook een argument van rechtvaardigheid. Bedrijfsmatig bezien zadelen die piekreizigers de NS met hoge kosten op. De spoorwegen moeten voor hen veel mate rieel aanschaffen dat buiten de piekuren stil staat en dan dus geld staat te kosten. De niet-spitsreizigers zorgen er daarentegen voor dat de NS een deel van het materieel ook tussen de spitsen nog kan laten rijden. Hoe meer mensen in de spits rijden - dit jaar weer acht procent meer - des te meer van dat relatief dure 'piekmaterieel' er no dig is en des te hoger die piekkosten uitvallen. Wat ligt er dan meer voor de hand dan om de kosten daarvan neer te leggen bij de veroorzakers daarvan, de spitsreizigers? Temeer als die toch wel in de trein blijven stappen? Maar met zo'n verhaal kun je natuurlijk niet aankomen. Dus verpakt de NS het met een strikje en een lintje: kijk eens, u betaalt wel meer, maar met een beetje geluk krijgt u als trouwe klant daar een zitplaatsje in de spits voor terug. Van die belofte komt na tuurlijk niets terecht. Maar het neemt niet weg dat er weinig valt af te dingen op de weg die de NS voor volgend jaar hebben uitgestippeld. SJ AAK SMAKMAN Met hun besluit om een belangrijk deel van de vaste reizigers inde spits fors meer te laten beta len voor hun kaartje, raken de NS opnieuw ver der weg van hun maatschappelijke functie. Die houdt in, dat de trein zo veel mogelijk mensen als milieuvriendelijk alternatief dient voor de au to. Toen eindjaren '60 de onaangename gevolgen van de massa-motorisering meer en meer aan het daglicht traden, greep de overheid de moge lijkheden van het spoor dankbaar aan. De Spoor wegen, die in de versukkling waren geraakt, be leefden in het overheidsbeleid een herwaarde ring. Het besef brak door dat de asfaltering van het land niet eindeloos kon doorgaan en dat de trein het verkeersinfarct waaraan de Randstad chronisch was gaan lijden, kon matigen. Er werd een campagne bedacht om gezinnen uit de auto te praten, de 'Familie Spoor' kreeg natio nale bekendheid en het begrip 'dalurenkaart' deed zijn intrede in de Dikke Van Dale. Met die dalurenkaart kon een geheel gezin, ongeacht de grootte, op reis met slechts twee in prijs geredu ceerde kaartjes. Dat voordeel kwam warempel aardig in de buurt van dc goedkope gezamenlij ke ritten in de gezinswagen. Datzelfde gezin Spoor stond prominent op de re clameborden, waarop de voordelen van de OV- jaarkaart breed werden uitgemeten. Voor een ge ringe meerprijs konden andere gezinsleden mee profiteren. In dat gunstige klimaat verhuisde de familie Spoor naar een plaatsje als Culemborg, vanwaar per uur vier treinen naar Utrecht gin gen. Met de voordelige OV-kaart kon moeder in Utrecht gaan werken terwijl vader dagelijks nog even doorreisde naar Amsterdam. Maar helaas, in een vergaderzaaltje in Brussel werd de doctrine over het zegenrijke markt - mechnisme heilig verklaard en ook de spoorweg bedrijven moesten daar -letterlijk- aan geloven. Dat betekende privatisering en een verminderde overheidsbemoei enis. In plaats van dienstbaarheid aan de samenleving werd geld verdienen het doel. De dalurenkaart was het eerste slachtoffer; de NS hadden plotseling geen boodschap meer aan de voorbeeldige familie Spoor. De NS wissen de nagedachtenis aan de familie Spoor per 1 januari verder uit: in de spits mag alleen vader (of moeder) nog met de OV- jaarkaart reizen, de andere gezinsleden op weg naar hun werk mo gen fors bijbetalen. Als de overheid vindt dat de Spoorwegen nog meer forensen uit de auto moeten halen, moet er geld bij, zo luidt de boodschap van de NS. Maar dat botst dan wel met de marktdoc- trine. De familie Spoor overweegt intussen toch maar de aanschaf van een (tweede) auto. De familie draagt het milieu een goed hart toe maar wil geen dief zijn van de eigen portemonnee. Bovendien wil len de NS de dure, maar maatschappelijk zeer nuttige, stoptrein diensten op Culemborg en andere kleine plaatsen te halveren. Want de sneltrein die er niet stopt levert meer geld op. RIEN POLDERMAN foto united photos de boer Niet alleen de titels klinken het zelfde, 'Een wereld te winnen' en 'Bewogen in beweging'. De ontwerp-verkiezingsprogram- ma's van PvdA en D66 lijken ook op elkaar. Om de paarse lotsverbondenheid te onder strepen, mag van de WD even eens een mooie alliteratie wor den verwacht. Werken aan wijs heid, bijvoorbeeld. Zodat paars de komende vier jaar kame raadschappelijk verder kan Werken aan een Wereld in Be weging. Als de bladeren vallen is het eens in de vier jaar tijd voor wij ze woorden in conceptverkie zingsprogramma's. Tot nu toe zijn er twee gepresenteerd, zij het niet tot ieders tevredenheid. In de PvdA wordt lichtjes gemokt over het gebrek aan be vlogenheid, bij D66 heeft de voorzitter van de programcom missie, oud-staatssecretaris Mi chel van Huiten, bijna onmid dellijk na verschijning de ge wenste economische groei van drie procent ter discussie ge steld. Volgende week volgt het CDA, de week erop de VVD. Onge twijfeld leiden ook die program ma's intern tot enige discussie. Bij het CDA komt de vernieu wing van zaken als zorg voor kinderen en duurzame econo mie niet uit de verf, zo wordt verwacht. Bij de WD kan dis cussie ontstaan over de ge wenste hoogte van het financie ringstekort. Die interne discussies kunnen nog tot aanpassing van de con ceptverkiezingsprogramma's leiden. Maai' in wezen weet de kiezer eind oktober tot in detail wat hij van de vier grote partijen te verwachten heeft. Nu staat al vast dat ze allemaal willen in vesteren in gezondheidszorg, onderwijs, werkgelegenheid, veiligheid op straat, lastenver lichting en terugdringing van het financieringstekort. De een legt alleen wat andere accenten dan de ander. Zeker in de altijd ingewikkelde afweging tussen milieu en economie. Aangezien de economie groeit, is er ook geld voor investeringen. Maar ook voor alles? De geringe politieke verschillen worden tijdens de verkiezings campagne uitvergroot, maar de strijd spitst zich met name toe op de sfeer, de persoonlijkhe den en de traditie van de partij en. En vooral om de waardering voor vier jaar kabinet Kok. Daarop wordt straks afgere kend. Wil de burger nog eens vier jaar 'werken aan een wereld in beweging'? De regeringspartijen PvdA, WD en D66 hebben alledrie een ge meenschappelijk'probleem'. Voortzetting van dit kabinet is de inzet van de verkiezingen, en dus is het zaak in het verkie zingsprogramma niet te veel af stand te nemen van het huidige beleid. Wensen zijn er natuur lijk, maar wie nu te hoog van de toren blaast, wekt de indruk kri tisch te zijn over de paarse pres taties. Verkiezingsprogramma's mo gen geschreven worden door aparte commissies of voorafge gaan worden door talloze brain- storm-sessies in het land, de in vloed van de partijtop en de fractie is heel erg groot. Er is voortdurend overleg met partij voorzitters, fractievoorzitters en bewindspersonen. Leden van de fracties leveren vaak hele stukken tekst aan. De D66-top heeft alle onwelgevalli ge rariteiten uit het program ge haald. Het PvdA-program is zo ongeveer geschreven door PvdA-minister Ad Melkert. Het is geen wonder dat beide con cepten dan ook geheel en al de coalitie-geest van dit kabinet uitademen. Het is allemaal heel erg down to earth. Er is veel tijd gestoken in het formuleren van elegante bezwe ringen en paarse compromissen in spe, zoals over Schiphol. Het huidige kabinetsbeleid moet worden verdedigd en doorge trokken. Niet voor niks verwees D66-minister Borst bij de pre sentatie van het programma tal loze malen naar het kabinetsbe leid. Het programma van de PvdA is op het lijf van Kok ge schreven: nuchter, d n woon dan doe je De inleiding van kiezingsprogram is e opsomming van de van het kabinet. Je ki moeilijk de verkiezir met de leuze 'Kies Ki niet eerst uitlegt hoe het beleid is geweesi 'PvdA-verweerschrif Er is op 'integere wij«_ naar de optimale ba! j] het economisch noi en het sociaal rechtv zonder daarbij het n k waarlozen'. Dit kabi inzet en energie aal-democratische p honderd procent vva was dan weliswaar: dan anders, maar wi en open, algemeen deerd als voorbeeld hoorlijk bestuur' Misschien moeten v zijn dat noch PvdA, pogingen doen hetv grootse bespiegelinj blinden. Want hoeg dig zou dat zijn? Vol bleek uit een enquel GPD - waarbij deze aangesloten - dat bi van de Nederlander gemeenheid tevred? het kabinetsbeleid. Daar stond tegenovi slechts één op de di vindt dat hij of zij op vooruit is gegaan) veel kritiek op al die pen die de partijen belangrijk vinden - wijs en gezondheid! maar die ze de hebben laten liggen. Met hun verkiezingsj ma's nodigen PvdA kiezer uit hen af te het beleid in de afg( en hen de regerings*! delijkheid opnieuw trouwen. Niet meen minder. Als je het zol teleurstelling over df wervingskracht en vi van de programma' DEN HAAG ANS BOUWjf

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2