Leidsch Dagblad ZIT WEL JEKEN- ONDS? Europa zegt 'nee' tegen klonen mens Er even tussenuit. Meer lawaai bij Leidse feesten dv: t ihen sluit ïgspand Prijsvraag deze krant over imago Leiden Politie Kenya slaat demonstratie uiteen Harde eisen ministers aan EU-kandidaten De enige trip die echt geestverruimend werkt. Aftreden D66'er Van Huiten r frisser O AUTO BOOT RDAG 11 OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Vluchteling werelden 3 Cartoonist Zak moerasmodel Geheimen i8de-eeuws oorlogsschip ontrafeld België iminkhorst st van burgemeester heeft de politie gister- in Alphen aan den Rijn ïgspand gesloten. In de aan de Willem de Zwij- werden al een aantal ja- rddrugs verkocht. Beide irszijn aangehouden, •iding voor het optreden politie van het district n Aarlanden is een rip ;elopen woensdagavond, laakte de huisdealer de ran een leverancier met afhandig. Hij stak de :t een mes en sloeg hem i ijzeren staaf. De dealer langehouden, maar om- 'olgens zijn vriendin iveren, besloten burge- Schoof en de politie om |d te sluiten. woning werden 'op be- ;e schaal' methadonpil- jkocht. De politie hield jspand al geruime tijd in •n, maar kon niet optre- idat dat wettelijk nauwe- jk bleek. Met het wij de gemeentewet en temen van het regiona- ibeleid van politiekorps Is Midden kwam daar feringin. kjn een aantal jaren tien- Jachten bij ons binnen- jen", aldus recherche-co lor T. Meus gistermiddag persconferentie. 17: 'Gekste dingen wa- lering en inslag' Veertig staten steunen verbod De leiders van veertig Europese staten steunen een ver bod op het klonen van mensen. Deze resolutie is een van de meest in het oog springende resultaten van de twee daagse topconferentie van de Raad van Europa, die van daag in Straatsburg wordt afgesloten. Leiden heeft vele gezichten: museumstad, waterstad, uni versiteitsstad, Rembrandtstad, 'Stad van vluchtelingen' en 'Cultuurstad '97'. Maar wat vinden Leidenaars (en regio genoten) nu zelf van hun stad? Leidsch Dagblad wil die vraag in de vorm van een prijsvraag voorleggen aan zijn lezers. Is Leiden echt zo uniek als de stichting Leiden Promotie beweert met d^ slogan 'Niets lijkt op Leiden'? Verdient Lei den de door de provincie ver strekte onderscheiding Cul tuurstad? Of is Leiden, on danks alles, toch niet veel meer dan een middelgrote provinciestad? Lezers van deze krant wordt gevraagd hun eigen, creatieve commentaar te leveren op de vraag wat het imago van Lei den nu eigenlijk is. Deelne mers mogen alles inzenden wat de krant in beeld of tekst kan afdrukken, zoals foto's, strips, cartoons, tekeningen, (korte) verhalen en gedichten. Teksten mogen niet langer zijn dan 500 woorden. Beeld materiaal dient minimaal 13 x 18 cm groot te zijn en maxi maal op een A4-tje te passen. Een jury bestaande uit Alexander Pechtold (wethou der cultuur), Tjeerd Scheffer (directeur Leiden Promotie), Joyce de Gruyter (galerie Stel ling) en Erna Straatsma (Leidsch Dagblad) zal de in zendingen beoordelen. De drie origineelste inzendingen worden beloond met prijzen van respectievelijk 500, 350 en 250 gulden. Samen met een aantal andere leuke reacties worden ze eind november ge publiceerd in deze krant. Inzendingen dienen uiter lijk zaterdag 8 november bij Leidsch Dagblad (onder ver melding van 'prijsvraag Niets lijkt op Leiden') binnen te zijn. Adres: Leidsch Dagblad (Rooseveltstraat 82), Postbus 54, 2300 AB Leiden. Een wed strijdreglement is verkrijgbaar bij de balie van Leidsch Dag blad. straatsburg anp-gpd De Britse premier Blair, de Franse president Chirac en bondskanselier Kohl, allen gre pen de top aan om een einde te eisen aan het genetisch ko piëren van menselijke wezens. Kohl verwees naar de medische experimenten van nazi-artsen tijdens de Tweede Wereldoorlog en zei dat het nu tijd is „deze schandvlek uit te wissen. Voor ons Duitsers is deze zaak in het zicht van de barbaarse daden van het nazi-regime een bijzon dere uitdaging", aldus Kohl. Het onderwerpsklonen is on derdeel van een pakket maatre gelen die het thema mensen rechten voor de Raad van Euro pa een nieuwe stimulans en een modern jasje moet geven. Het menselijk en democratisch Eu ropa zoals president Chirac dat nastreeft, maakt zich voortaan ook druk om de strijd tegen cor ruptie, misdaad, drugs en racis me. In die strijd is voortaan een rechtstreekse toegang tot een speciale rechtbank mogelijk. Voorheen konden burgers al leen klagen bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg als ze in ei gen land waren uitgeproce deerd. Daarnaast komt er een ombudsman voor mensenrech ten, die de gang naar de rechter moet begeleiden. De in 1949 opgerichte organi satie kreeg de laatste tijd steeds meer kritiek op het feit dat som mige nieuwe Oost-Europese lid staten zoals Kroatië, Rusland en de Oekraïne, het met de men senrechten niet zo nauw na- Pagina 5: Kok wil meer samen werking van veiligheidsorgani saties mi mm jth H A M A WY® - Vloeren - Aanrechten - Tafels - Zuilen - Onderhoudeprodukten UIT EIGEN IMPORT. Langstraat 5 6d Wassenaar Tel: 070 5177 O70 Ontwerpnota evenementenbeleid tomt aan bovengrens van 75 decibel nairobi» Een demonstratie van de Kenyaanse oppositie in de hoofdstad Nairobi is gisteren door de oproerpolitie uiteengeslagen. Er vielen tientallen gewonden en een aantal demon stranten, onder wie drie oppositieleiders, werd gearresteerd. De politie gebruikte wapenstok ken en zweepjes en gooide traangasgranaten. De demonstranten gooiden met stenen en sta ken autobanden in brand. De demonstratie, waaraan zo'n tweeduizend mensen deelna men, was gericht tegen het bewind van presi dent Daniel arap Moi. Gisteren was het 'Moi- dag' in Kenya, een in 1979 ter ere van de pre sident ingestelde nationale feestdag. FOTO REUTERS CEORCE MULALA jziekenfonck is het andere niet. Praat eens met DVZ over de verschillen, kortere wachttijden die DVZ voor u regelt, bijvoorbeeld. Plus de snelle afwikkeling, zodat u geen pijn in uw portemonnee voelt. Voeg daarbij de |jke benadering en de betrouwbare afwikkeling, en uw keuze is snel gemaakt. :ich af hoe dat kan, zo'n complete dekking en gunstige voorwaarden? Daar leiden eric-jan berendsen In Leiden mag binnenkort weer meer la waai worden gemaakt. De bovengrens van maximaal 75 decibel per 'geluidsevene ment' is niet langer heilig. Dat blijkt uit de gisteren gepresenteerde ontwerpnota eve nementenbeleid 'Feesten in Leiden? Samen uit en thuis!' Na een inspraakprocédure wordt het voorstel medio december in de gemeenteraad besproken. In de nota doet wethouder A. Pechtold (milieu, sport en cultuur) het voorstel eve nementen onder te verdelen in drie catego rieën. Eén groep van evenementen tot 70 decibel, een van 70 tot 85 en de laatste groep bestaande uit feesten die meer dan 85 decibel produceren (het geluid van een zware vrachtwagen). In 'Feesten in Leiden? Samen uit en thuis!' worden drie evene mentenpleinen aangewezen: de Beesten markt, Garenmarkt en Kopermolen. Per plein mogen maximaal zestien evenemen ten per jaar worden gehouden, waarvan één evenement van 85 decibel of meer. Tot op heden mag de 'lawaaigrens' van 75 decibel per evenement in Leiden niet worden overschreden. Deze norm werd vo rig jaar ingesteld door de gemeente, maar bleek in de praktijk niet haalbaar. „Die norm voldeed niet", aldus Pechtold. „Zestig procent van de dit jaar gehouden evene menten overschreed die grens." De regeling leidde tot een regen van klachten tijdens evenementen en een bewoonster van de Garenmarkt spande zelfs een kort geding aan tegen de gemeente om Werfpop te la ten verbieden. Een rechtszaak die zij overi gens verloor. Pechtold onderscheidt de evenementen dus in drie categorieën. Categorie 1: evene menten die minder dan 70 decibel produ ceren. Deze evenementen mogen in princi pe onbeperkt worden gehouden. Categorie 2: evenementen tussen de 70 en 85 decibel. Afhankelijk van de locatie mogen er 4, 8, 12 of 16 evenementen per jaar worden georga niseerd. Categorie 3: evenementen met 85 decibel of meer. Maximaal 6 evenementen per jaar, per locatie maximaal één per jaar. Pleinpop en Werfpop zijn in ieder geval evenementen die onder deze categorie val len. Voor de groepen 2 en 3 geldt dat orga nisatoren van feesten tijdens het evene ment zelf het geluidsniveau meten en be reikbaar moeten zijn voor klachten. Evenementen zijn op maandag tot en met donderdag toegestaan tot uiterlijk 23 uur, op vrijdag en zaterdag tot uiterlijk 24 uur. De tijden gelden zowel voor de muziek als andere activiteiten. Voor sommige eve nementen (Jazzweek, Lakenfeesten) kan toestemming worden verleend door te gaan tot 1.30 uur. De viering van Leidens Ontzet valt niet onder de spelregels van het evene mentenbeleid. Pagina Leiden: Speciale klachtentelefoon voor overlast evenementen langs te komen v U kunt ook eerst informatii Bel 071-4029881 of stuur d. persoonlijk gesprek? mondorf» anp LAAT ZIEN DAT T BETER KAN. naar zien en stuur mij meer informatie over de ziekenfonds- ften van DVZ, inclusief offerte. voorkomen dat maffia-organi saties de EU via de nieuwe lid staten infiltreren. De ministers maken zich zorgen over het ni veau van de rechtssystemen in Midden- en Oost-Europa. De uitvoering van de wetgeving blijft het zwakke punt. Essentieel is het functioneren van de politie, de toegang tot de rechter, de positie van de rech terlijke macht en het Openbaar Ministerie en de uitvoering van vonnissen, vindt Nederland. De Europese ministers van jus titie willen harde eisen stellen aan de landen uit Midden- en Oost-Europa die toetreden tot de Europese Unie. Nederland heeft gisteren ge opperd een lijst met eisen aan te leggen om het justitiële sys teem en het mensenrechtenbe- leid in cje kandidaat-lidstaten te toetsen. Een verdrag over sa menwerking in de strijd tegen georganiseerde misdaad moet Voorlichtingsdagen Rijksuniversiteit Leiden 31 oktober en 1 november 1997 tel. 071-5271111 den haag anp latum kind(eren): Pon in ongefrankeerde envelop sturen naar: DVZ, Antwoordnummer ■2220 vb Katwijk. Bellen kan natuurlijk ook: 07 i -402988 i ENFONDSWAARU ZICH AL-S PARTICULIER BEHANDELD VOELT De voorzitter van de program macommissie van D66, Michel van Huiten, is gisteravond afge treden. Hij vindt het voorzitter schap niet meer te combineren met zijn persoonlijke mening. Van Huiten is het niet eens met het uitgangspunt uit het verkiezingsprogramma dat de economische groei jaarlijks drie procent bedraagt. Van Huiten vindt dat de economie niet ein deloos kan blijven groeien, om dat het milieu dan te veel wordt vervuild. Volgens hem gaat deze groei onherroepelijk ten koste van het milieu. Op zondag 12 oktober zijn de IKEA vestigingen Amsterdam en Delft geopend van 10.00 -17.00 uur. De overige 6 vestigingen zijn gesloten. Iedere woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 i IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22ct/min). NR. 41515 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 In verwachting? Zondag 12 oktober vrij Zie advertentie op pag 1 2 HET WOORD IS AAN Edward Hoch Er is zoveel goeds in de slechtste mens en zoveel slechts in de beste dat nie mand ter wereld behoeft te roddelen over iemand ter wereld. KPoSuK 7*/12° 7713° 8713° 70% 50% 60% K>nncïcftf|n 20% 30% 20% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina 9 VANDAAG 48 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 3 -5,7 23 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad19 Regio13,15,17 RTV/programma's10,11 Sport25,27 Strips9 Uitgaan33 Vandaag Korting op de toe gangsprijs voor het Super Oldtimerfestival in de Groenoordhallen in Leiden. Desi Bouterse wordt verdacht van doodslag ruswuk anp De Surinaamse oud-legerleider Desi Bouterse wordt door Justi tie behalve van drugshandel ook verdacht van moord of doodslag. Volgens dossiers van het speciale CoPa-team was Bouterse mogelijk betrokken bij een in 1985 gepleegde aanslag in Rijswijk, waarbij drie doden en twee zwaargewonden vielen. Dat blijkt uit stukken, die het NOS-Journaal gisteravond toonde. De aanslag in Rijswijk zou gericht zijn geweest tegen de Surinaamse bevrijdingsraad van Chin a Sen, destijds een van de grootste tegenstanders van Bouterse. De aanslag op de or ganisatie van Chin a Sen mis lukte, omdat de daders zich ver gisten. De slachtoffers vielen in een popgroep, die in het bewus te Rijswijkse pand aan het oefe nen was. Volgens de advocaat van Bou terse, A. Moszkowicz, ligt er he lemaal geen aanklacht. Hij ont kende gisteravond in de actuali teitenrubriek NOVA stellig dat zijn cliënt momenteel wordt verdacht van betrokkenheid bij de drievoudige moord in Rijs wijk. Een anonieme getuige heeft volgens hem destijds uit de derde hand gehoord dat Bouterse mogelijk betrokken kon zijn geweest. De politie heeft die mogelijkheid onder zocht, constateert de strafplei ter, en te licht bevonden. De naam van Bouterse is al eerder in verband gebracht met de Rijswijkse aanslag. De PvdA'ers Van Oven en Van Nieuwenhoven vroegen de mi nisters van justitie en binnen landse zaken in april vorig jaar opheldering over het politie-on- derzoek. Dat gebeurde naar aanleiding van een publicatie in de Haagsche Courant, waarin stond dat Glenn Sedney, des tijds militair attache van Surina me in Brussel, het brein was achter de aanslag, handelend in opdracht van Bouterse. Pagina 3: Actie tegen structu reel beschadigen imago Suri- Dc tentoonstelling Het Groene Goud Zondag 12/10, 14 tot lo uur Gezondheid en mooimakers uit het plantenlaboratorium maak je eigen crème of tonicum in een workshop voor de jeugd Museum Boerhaave, Leiden Lange Si. Agnietenstraai 10 071-5214224 ANTIQUARISCHE BOEKENBEURS oude bijzondere boeken PIETERSKERK - LEIDEN zaterdag 11 okt. 11-17 uur zondag 12 okt. 11-17 uur i.O.B 035-5417256 Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1