t fanen weg ZWN Zuid-Hollandse economie veert op k koop: het illustere verleden van Ie Nederlandse luchtvaartindustrie Moeilijkheden met busbaan bij Floriade opgelost Vijfde baan Schiphol niet sneller klaar voor gebruik Problemen bij inpassing van Lovers-trein in spoorboekje Wrevel over veel te dure meubeltjes voor provinciehuis Randstad akker maakt masterplan )or 'TU-wijk' in Delft 4ERD RDAG11 OKTOBER 1997 stoeltje. En ook het formicata- feltje wipte of wankelde niet. Toch goed om even in het hoofd op te slaan, want ook de ze kantinespullen zullen niet ontkomen aan de hamer van veilingmeester Dieker. Als ka vels 8530 tot en met 8609 staan ze op de laatste veilingdag (vrij dag 17 oktober) open voor elk aannemelijk bod. Na het sterken van de maag met opwekkende cafeïne hoog ste tijd voor het volgen van de keurig door veilinghouder Troostwijk uitgezette looproute langs diverse bedrijfscom- plexen. „Prettige dag, meneer", kregen de kijkers goed bedoeld, maar gegeven de omstandighe den enigszins misplaatst als ex tra service vanachter de koffie bar mee. Rechts voorbij de ingang een enorm gedrang in een tent, waar vrijwilligers van de F27 Friendship Associatie zich tij dens deze kijkdagen een slag in de rondte werken om prullaria en snuisterijen te verhandelen. In Fokkers vervlogen glorie dagen plachten die als relatie geschenken te worden wegge geven. Een greep uit de overge bleven voorraad, die als han delswaar buiten de veiling om van de hand gaat, maar wel ten goede komt aan de totale vei lingopbrengst: Parkerpennen met logo voor een tientje per stuk, postkaartensetten voor vier gulden, Fokker-boeken, vliegtuigmodellen voor een geeltje en een blauw jack met bedrijfsmerk voor 150 piek. Verkoper Huib Wanrooy: „Ik heb ook zo'n jack gekocht. Ik moest en zou er een hebben, want deze jongen heeft vijftien jaar van z'n leven bij Fokker lig gen. In maart vorig jaar moest ik eruit en dat doet nog altijd Belangstellenden bestuderen vliegtuigmodellen tijdens de kijkdagen in de voormalige Fokkerfabriek. zeer. Ik probeer met een vrien delijk gezicht deze spullen te verkopen, maar mijn hart huilt." Voor de verandering eens een vraag beantwoord. „Hebbie al wat gekocht?" De stem verried een man op gevorderde leeftijd. „Ik wel", al dus de vragensteller, vutter te Sassenheim, zonder het ant woord af te wachten. „Voor een tientje heb ik een Fokker-das speld op de kop getikt. Niet dat al het luchtvaartgedoe me echt interesseert, maar m'n zoon uit Hoofddorp wilde per se dat ik mee ging. Die is helemaal gek van vliegtuigmodellen en alles wat erop en aan zit. Ach, zo'n dasspeld komt altijd wel van pas. De stropdassen puilen mijn kleerkast uit. Na mijn dood mo gen de kleinkinderen erom vechten. Want hoe je het ook bekijkt: het is toch een stukje vaderlandse geschiedenis. Kijken naar Fokkers failliete boedel zal vermoedelijk zater dag en maandag, de eerste dag van de herfstvakantie, als ware attractie worden herkend door potentiële kopers, dagjesmen sen en ramptoeristen. En leer zaam voor de kinderen, zo be dacht de directie van lucht vaartmuseum Aviodome. Voor twee tientjes (voor volwasse nen) en vijftien gulden (voor kinderen tot en met twaalf jaar) heeft Aviodome een busverbin ding georganiseerd, die voert van het NS-station Schiphol naar het Fokker-terrein met het museum als tussenstop. Muse- umbezoek, koffie, thee of limo nade bij de rit inbegrepen. Een tour langs de historie van de Nederlandse vliegtuigindustrie, kortom, met de failliete boedel ervan als eindpunt. „Het loopt, maar niet meer dan dat", aldus Aviodome- woordvoerder Van Holst gister middag. „Misschien dat er za terdag en maandag meer ge bruik wordt gemaakt van de busservice." Michel Zwartelé, bestuurder van de Fokker Heritage Trust, FOTO CPD/CEES ZORN helpt het hem hopen. „Maan dagmiddag om vijf uur verstrijkt voor ons de deadline. Dan moe ten we de resterende 2,5 ton binnen hebben om Fokkers his torische erfgoed veilig te stellen. Dus elke donatie is welkom. Eind september verlangden de curatoren 75 procent van het verschuldigde bedrag van 1,66 miljoen gulden. Aan die voor waarde is voldaan. We hebben nog geprobeerd alleen de bijna authentieke, Fokker-Spin uit 1913 aan te kopen. Maar de cu ratoren stelden: het is alles of niets. Als over twee dagen niet al het geld binnen is, gaat alles waar we nu een optie op heb ben alsnog onder de hamer." Aanpassingen kosten 'enkele tonnen' in plaats van drie miljoen De grootste problemen met de aanleg van de snelle busbaan Zuidtangent naar het Floriade- terrein bij Vijfhuizen zijn opgelost. Volgens de Haarlemmermeerse wethouder J. Kroon (ver keer) is er geen sprake van dat het nieuwe tracé van busbaan de Floriade een strop oplevert van drie miljoen gulden. De meerkosten voor de Floriade-organisatie bedragen volgens hem 'en kele tonnen'. Het bestuur van de Floriade was onaange naam verrast over het besluit van de gemeente raad om de Zuidtangent over de Van Heuven Goedhartlaan door Hoofddorp te voeren. Dit in plaats van een tracé langs Leenderbos en Alten burg. Volgens het Floriadebestuur dreigde als gevolg daarvan een tegenvaller van drie miljoen gulden. Een reeds in aanbouw zijnde ingang moest worden verlegd, terwijl een gepland par keerterrein moest worden verschoven. Door de verwikkelingen zou zelfs de tijdige aanleg van de internationale tuinbouwtentoonstelling in gevaar komen. CDA-wethouder Kroon kwam door de kwestie onder vuur te liggen. De fractie van D66 betwij felde of Kroon de gemeenteraad wel volledig over de problemen op het Floriadeterrein had ingelicht. Daarnaast wees D66 op het risico dat de Floriade de schade bij de gemeente zou clai men. Kroon beloofde zo snel mogelijk duidelijk heid te verschaffen. De problemen blijken volgens de wethouder "bij nader inzien mee te vallen. Overleg tussen alle betrokken partijen heeft een oplossing op geleverd waarbij de ingang van de Floriade ge handhaafd kim blijven. Het parkeerterrein kan worden ingepast. Volgens Kroon is de Floriade hiermee enkele honderdduizenden guldens duurder uit dan in eerdere plannen. De wethou der vindt dat de stichting de meerkosten zelf moet betalen. Het Floriadebestuur was er vol gens hem van op de hoogte dat het tracé van de Zuidtangent nog kon worden gewijzigd. UTRECHT ANP DEN HAAG «JAN KUYS Een snellere aanleg van de nieuwe vijfde baan voor Schiphol is niet mogelijk. Het kabinet heeft gisteren weliswaar besloten de noodzakelijke procedures in te korten, maar dit leidt niet tot het eerder in gebruik nemen van de vijfde baan. Op zijn best treedt dankzij het kabinetsbesluit geen verdere vertraging op. De vijfde baan moet vol gens plan in het jaar 2003 klaar zijn. Het inzetten van een vijfde baan vermindert de geluidsoverlast van Schiphol aanzienlijk. Om die reden dringen veel betrokkenen en een meerder heid van de Tweede Kamer al enige tijd aan op een versnelde aanleg. Het probleem daarvan is dat de vereiste procedures veel tijd vergen. Minis ter Jorritsma van verkeer en waterstaat heeft op grond daarvan altijd gezegd dat een eerdere inge bruikneming niet haalbaar is. Suggesties om de procedures zo te veranderen, dat burgers geen bezwaar meer kunnen maken, heeft het kabinet niet overgenomen. Burgers houden de mogelijkheid bij de Raad van State schorsing te vragen van de werkzaamheden. Wel heeft het kabinet besloten de procedures aan kor tere termijnen te binden. Er is nog een kleine mogelijkheid dat de vijfde baan een half jaar sneller klaar is. Schiphol expe rimenteert momenteel met een andere wijze van inklinken van de grond onder de baan. Lukt dit experiment dan neemt het uitvoerende werk ver moedelijk een halfjaar minder in beslag. De concurrentie op het spoor is nog maar nauwelijks begonnen of de eerste problemen rond de schaarse ruimte op de rails heb ben zich aangediend. Volgens de onafhankelijke toezichthou der Railned hebben de twee spoorwegmaatschappijen NS en Lovers meer op hun verlang lijstje staan dan technisch mo gelijk is. Vanaf volgend jaar juni wil NS-concurrent Lovers gaan rij den op trajecten in de Randstad waar ook de NS extra treinen willen inpassen. Lovers wil in de spits vier keer per uur rijden tussen Amsterdam en Leiden via Haarlem, terwijl de NS de huidige frequentie willen verho gen. Volgens een woordvoer van Railned is het het niet mogelijk om aan alle wensen te voldoen omdat er simpelweg niet ge noeg ruimte is op het spoor. Er is vooral een tekort aan perrons op station Haarlem. Beide maatschappijen moeten daar om inbinden. De Railned-man noemt de situatie niet ernstig, omdat alleen enkele „extraa tjes" in de dienstregeling moe ten worden geschrapt. Alle hui dige treinen kunnen blijven rij den. Hoewel het nieuwe spoor boekje pas in juni volgend jaar ingaat, moeten de beide spoor bedrijven en Railned het op korte termijn eens worden. De planning van de uitvoering van de dienstregeling vergt een lan ge voorbereidingstijd. Probleem is dat er niets wet telijk is vastgelegd voor deze unieke situatie. Er staat alleen op papier dat de bestaande trei nen van de NS niet in de wielen mogen worden gereden. In dit geval gaat het om nieuwe trei nen. blijft uit op eerste veilingkijkdag Fokker ringcarpoot snijdt in aantal bussen landse luchtvaartindustrie dat vanwege de goede staat elders nog een toekomst kan hebben. Veilinghouder Troostwijk had rekening gehouden met filevor ming, maar de route richting Schiphol-Oost was gistermor gen nog niet ingeblikt. De im mense parkeerterreinen ver toonden even na negenen voor namelijk lege vakken. Later in de morgen kwam de gang er meer in, al kon er moeilijk van een volksoploop worden ge sproken. Druppelsgewijs zoch ten de bezoekers hun weg rich ting Fokker-terrein, waar ze te gen betaling van een tientje voor de catalogus iets van hun gading mochten zoeken. Niets menselijks is schrijver dezes vreemd, dus eerst even de gang gemaakt naar gebouw 19, voor de gelegenheid omge bouwd tot cateringruimte. Het moet gezegd dat de matineuze kop koffie zich redelijk liet sma ken op het prima zittende kuip- igstoelen voor de liefhebbers. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER/JUR ENGELCHOR - £WN Tours, het touringcarbedrijf van streekvervoer- ZWN, staat een ingrijpende reorganisatie op het pro- ïima. Het personeel heeft deze week te horen gekre- dat er drastisch gesneden gaat worden in het aantal v^en. Hierdoor zal een groot aantal chauffeurs zijn verliezen. Verder dreigt ook het merendeel van de zijn baan kwijt te raken. gj pns een chauffeur die ano- - wenst te blijven, heeft 1 Tours het personeel inge- het plan om vanaf 1 1998 met nog slechts 35 huidige 66 bussen te „Hierdoor zouden van de ongeveer zestig moeten verdwijnen of negen van de zestien aldus de chauffeur, in kwestie wil zijn „omdat bij de d nkomst waarop de plannen qflen onthuld, ook alle na- van mensen die vragen bi en zijn genoteerd." ie Vervoersbond FNV weet men dat ZWN 'van plan is om van alles te doen', maar is men nog niet officieel ingelicht over de plannen. „Ik heb de di rectie daarom afgelopen dins dag een brief geschreven waarin ik ze heb gewezen op de ver plichtingen in de CAO. Dat ze ons niet hebben ingelicht is te gen de afspraken", aldus Eve line Ruiter, bestuurster van de bond. ZWN heeft haar inmiddels uitgenodigd voor een gesprek eind oktober. „Dat is natuurlijk veel te laat en dat zal ik ze dus ook laten weten". Bij ZWN Tours en ZWN was gisteren nog geen reactie te krij gen. in vol ornaat uitgestal- "ferdriet van Fokker beleven dagen althans koopjeslo- handelaren en verzame- ei i nog enige vreugde. Vooraf - aan de dinsdag begin- veiling was gisteren de in en om de vroe- if Schiphol Oost-vestiging, de i faillissement onttakelde A inale trots. Te koop: het il- Z re verleden van de Neder- F «ANP stedebouwkun- e Riek Bakker in Delft een uwe wijk voor Technische versiteit ont- pen. Het stads- ïl omvat ruim itig grote ge- iwen en labora- Plgens het ipusidee moet wijk woonruim- bieden aan 15.000 studenten en 5000 perso neelsleden van de universiteit. Het masterplan moet medio 1998 klaar zijn. Bakker, die bekend werd als directeur stadsont wikkeling van de gemeente Rotter dam, is deze week aan de TU Eindho ven benoemd als hoogleraar stede- bouw. De universiteit wil alle gebouwen in een gebied con centreren. Alle ou de gebouwen in de binnenstad zullen worden afgestoten. Op een gebied van 170 hectare moet binnen tien tot vijf tien jaar de nieuwe wijk verrijzen. De van de Univerisi- teit zal de komen de jaren 650 mil joen gulden in het project investeren. lagse taxi lapt regels aan laars ROTTERDAM GPD Het gaat goed met de Zuid-Hollandse economie: de ontwikkeling van de werk gelegenheid is gunstig, de werkloosheid neemt af, de haven van Rotterdam is op weg naar een nieuw overslagrecord en de uitgifte van bedrijfsterreinen neemt toe. De fileproblemen in de Randstad en de schaarste aan geschikte en betaalbare gronden hebben echter nog steeds een ongunstige invloed op de provinciale economie. Dat staat te lezen in de Eco nomische Barometer Zuid-Holland 1997, een onderzoek dat KPMG Bureau voor Economische Argumentatie ieder jaar voor de provincie uitvoert. „We pro fiteren mee van de nationale opbloei," zegt gedeputeerde Nolten (economische zaken). De provinciebestuurder heeft de afge lopen jaren met gemeenten, Kamers van Koophandel en brancheverenigingen per regio gezocht naar mogelijkheden om het vestigingsklimaat te verbeteren. „Deze gezamenlijke aanpak werpt zijn vruchten af." Nolten waakt echter voor te veel optimisme. „We moeten intensief blijven werken aan de problemen die nog steeds een bedreiging vormen voor de Zuid-Hollandse economie." Hij doelt daarbij op de files en de schaarste aan ruimte en de hoge werkloosheid in de grote steden. Uit de Barometer valt verder af te le zen dat de economische groei zich voor al manifesteert buiten de grootstedelijke gebieden. Toch laten ook het Rijnmond gebied en de Haagse regio tekenen van herstel zien. Dat blijkt uit de gestegen uitgifte van nieuwe bedrijfsterreinen. De provincie dringt hierbij aan op meer re gionale samenwerking. Zuid-Holland is de koploper op het gebied van filemeldingen. Hoewel het aantal meldingen licht daalde, steeg de zwaarte van de files: lengte maal duur. 'Kennemerland' schorst politieman HAARLEM ANP De regiopolitie Kennemerland heeft een 59-jarige politieman geschorst. Het is de tweede functionaris van het korps bin nen een week die op non-actief wordt gesteld. Vorige week werd een 43-jarige politieman ge schorst omdat hij een gevonden bromfiets achterover zou heb ben gedrukt. De 59-jarige wordt verdacht van betrokkenheid. DEN HAAG HENK DE KAT Het meubilair in de bestuurska mers van het nieuwe'Provincie huis te Den Haag wordt veel te duur. Die kritiek hebben Groen- Links/De Groenen en de Socia listische Partij gisteren gespuid in de maandelijkse vergadering van het Zuid-Hollandse provin ciebestuur. De bouwactiviteiten voor het nieuwe Provinciehuis naderen zo'n beetje hun eind. In het voorjaar van 1998 zal de provin cie erin trekken. Gisteren kwam een plan aan de orde om in to taal 3,6 miljoen gulden voor meubilair uit te trekken. Het geld is bedoeld voor de kamer inrichting van topbestuurders (gedeputeerden) en hun secre tariaten, spreek- en wachtka mers, de werkplek van enkele directeuren, voor stoelen in de Statenzaal, de inrichting van de bedrijfsbibliotheek, een exposi tieruimte en voor vervangend kantine-meubilair. Het ergerde de twee proteste rende fracties vooral dat van de 3,6 miljoen zo'n één miljoen gulden zal worden besteed aan de kamers van de provincie-top en bijbehorende hofhouding. In opdracht van Gedeputeerde Staten mochten de politieke partijen deze twee bedragen overigens niet noemen, totdat over een paar weken de bestel lingen voor de meubeltjes zijn geplaatst. Vanwege deze ge heimhoudingsplicht probeerde het GroenLinks-vertegenwoor- diger M. de Vries uit Zoeter- meer het publiek met een voor beeld duidelijk te maken waar haar wrevel zat: „Voor negen tien werkvertrekken willen Ge deputeerde Staten een bedrag uittrekken waarvan negentien gezinnen een paar jaar moeten zien rond te komen". Het was de twee linkse frac ties ook een doorn in het oog dat de bestuursmeubelen bo vendien om de vier jaar kunnen worden vervangen. Als na ver kiezingen weer andere gedepu teerden in het zadel komen, mogen die - mits passend bin nen de provinciale huisstijl - naar persoonlijke smaak een ander zitje en nieuwe vergader tafel aanschaffen. De SP wilde dat heel anders geregeld zien, en een afschrijvingstermijn van twintig jaar instellen. Statenlid F. Vergeer, zelf lerares: „Scholen moeten het twintig jaar doen met hun meubilair. En dat wordt heel intensief gebruikt. Waarom zouden provinciebe stuurders het dan niet ook zo lang met hun meubels kunnen uithouden?" De protesten vonden geen weerklank bij de andere politie ke partijen. Kamers van provin ciebestuurders mogen er 'mooi en representatief uitzien, vond bij voorbeeld het CDA.Je moet de inrichting straks tegenover het publiek kunnen verant woorden. Als het niet te luxe is, is het geen verspilling". Bij de eindstemming ging een grote Staten-meerderheid akkoord met de gevraagde totaalsom van 3,6 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19