Defensie versoepelt verhuisregels hiphol steunt Mariënhaven Postkantoor Koudekerk gaat dicht 'Geen parkwachters Groene Hart' Leiderdorp eist opheldering minister Jorritsma over A4 Leiden Regio 'Gekste dingen waren schering en inslag' Grabbelton blijft open AUTO RIALT0 Rijnwoude wil 'dorpswachten' fepAG 11 OKTOBER 1997 chef hans jacobs, 071 -5 14, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 tokrakers actief in Oegstgeest if,eest De politie van Oegstgeest constateert de afgelopen jjdeën opvallende toename van het aantal auto-inbraken, kal zijn er dertien meldingen binnengekomen. De meeste In gepleegd in het 'oude centrum' van Oegstgeest, zoals de tg, het Terweeplein en de Van Houdringelaan. De autokra- Laren vooral 's avonds en 's nachts actief. Populair bij de |n waren vooral mobiele telefoons en autoradio's. iiissaris bezoekt de regio i&df/jacobswoude Commissaris van de koningin J. Leem- Ktout brengt maandag een bezoek aan Alkemade en Ja- koude. Zij maakt onder meer een rondrit door het tuin- tgebied en aan de Stichting Bedrijfslaboratorium voor feelkweek. Itiektocht' naar België ïeest Vanuit Oegstgeest vertrekt 1 november een bus met (liefhebbers naar België, om een bezoek te brengen aan de nationale Antiekbeurs en aan Brugge. De opbrengst van het gaat naar de Stichting Algemeen Welzijn, een fonds dat nzamelt voor de armste inwoners van de regio. Wie zich jgeven voor de 'antiektocht' kan contact opnemen met s Reizen, telefoon: 5173494. C centraal in gemeentecentrum geest Tuberculose staat volgende week centraal op een lonstelling in het gemeentecentrum aan de Oegstgeestse eg. Met een overzicht van de geschiedenis van de ziekte en •handelmethoden wil de regionale GGD, die de tentoonstel- irganiseert, 'de vergeten ziekte' onder de aandacht bren- pe tentoonstelling is gratis toegankelijk op kantooruren, even uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. Jverleden: Géza Kaltenecker (89) >f duizenden Alphenaren lies. Zijn handgeschreven idiploma's zijn beroemd, uwe badmeester' is dood. open zondag overleed Kaltenecker (89) in het jnessenhuis in Leiden, lerdag is hij in Alphen [en Rijn begraven. Kaltenecker was niet ie- 1 die ziek was. Nooit had espijn of hoofdpijn. Op 1 stus werd hij getroffen een herseninfarct. Hij is ;t meer bovenop geko- (altenecker zegt, zegt kanaalweg, De Hoorn, lies, badhuis. Onlosma- vvas de geboren Hongaar vater en zwemmen ver en. Op 3 november 1907 hij in Boedapest gebo- Ms kind leerde hij zwem- ~n in de Donau, wat heel nder was voor die tijd. ijaren '20 kwam hij naar rland. Zijn zus, die eerder :n kindertransport Hongarije was geko- nocht blijven bij haar jezin en regelde ook op- lor Géza Kaltenecker. kwam hij met de trein (da aan. Het laatste stuk iaastrecht liep de toen baan als gediplomeerd bad meester. Drie jaar later ver huisde hij naar het Alphensch Zwembad aan de Westkanaal- weg. Dat werd zijn bad. Iedereen in Alphen ging bij hem op zwem les. Hij en zijn vrouw aten in het zwembad. Zijn kinderen werden aan de Westkanaalweg opgevoed. Zoon Joel Kaltenec ker trad uiteindelijk in vaders voetsporen. Géza Kaltenecker had veel moeite met het afscheid ne men van de Westkanaalweg in 1957. Er was een nieuw zwem bad, De Hoorn en het oude moest worden gesloopt. De Al- phenaar was overigens ook bijna 25 jaar beheerder van het badhuis in de Javastraat. In september 1975 trad Kal tenecker op 65-jarige leeftijd terug. Zijn zoon nam het defi nitief over. Géza Kaltenecker kreeg meer tijd voor zijn grote hobby's: schilderen en postzegels ver zamelen. Verder was hij gek op de natuur. Hij hield van ko ken en eten. Aan de Westkanaalweg had hij zijn eigen volks- en bloe mentuin. Als het op een dag miezerde, zat Kaltenecker ach ter de kassa van het zwembad te schilderen. Géza Kaltenec ker zal bij vele oudere Alphe naren in herinnering blijven als een zeer veelzijdig man. koudekerk marijn kramp Het postkantoor in Koudekerk aan den Rijn gaat 5 november dicht. Klanten kunnen vanaf die dag terecht bij Albert Heyn in de Prins Bernhardstraat. In deze winkel wordt voor de Koudekerkers een postagentschap ingericht. Dat heeft PTT-rayonmanager R. Rutten bekendgemaakt. De diensten die het postkantoor momen teel biedt aan zijn klanten neemt het post agentschap in zijn geheel over. Voor de klanten heeft de verhuizing als voordeel dat de openingstijden worden verruimd. De PTT verruilt het kantoor voor een agentschap omdat de giromaat een groot aantal handelingen van het postkantoor heeft overgenomen. Een eigen gebouw weegt hierdoor niet meer op tegen een rela tief goedkoop loket in een bestaande win kel. Het is een ontwikkeling die in het hele land gaande is. Parttimers De twee parttimers die in de Koudekerkse vestiging werken, krijgen een andere baan in het postkantoor aan de Julianastraat in Alphen aan den Rijn. Albert Heyn bemant het agentschap zelf. Het gebouw aan de Prins Bernhardstraat blijft voorlopig eigendom van PTT-post. ,,De postbestellers verblijven nu aan de achterkant van het pand", zegt een woord voerder. „Daar is het wat krap. Waarschijn lijk trekken we de voorkant erbij." De kantoren in Hazerswoude-Rijndijk en -Dorp gaan volgend jaar om dezelfde reden ook dicht. Ook hiervoor komen agent schappen in de plaats. Waar het kantoor van Hazerswoude-Rijndijk komt, weet rayonmanager Rutten nog niet. „We zijn nog op zoek naar een geschikte kandidaat." Hij verwacht dat de sluiting van het kan toor in het eerste kwartaal van '98 een feit is. In de tweede helft volgend jaar volgt het postkantoor in het dorp. Een agentschap wordt ingericht in de Bruna-boekhandel aan het Ambachtsplein. Meer geld voor MEOB-personeel Er komt een soepelere onkostenregeling voor defensie onderdelen die wegens reorganisatie verhuizen. Dat blijkt uit stukken van het ministerie van defensie, die naar deze krant zijn uitgelekt. Vooral werknemers van het Marine Electronisch- en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest, die al maanden protesteren tegen het be staande systeem van verhuis- en reiskostenvergoedin gen, lijken gebaat bij de nieuwe regels. Schoorvoetend sloot de Koudekerkse WLTO-bestuurder H. Peters een beheerscontract af met de provincie: „Je bent wel heel eigenwijs als je blijft tegenwerken terwijl het plan een feit is." foto dick hogewoning oegstgeest maarten keulemans Het nieuwe 'Verplaatsingskos- tenbesluit Defensie', dat op het moment in Den Haag wordt voorbereid, is vooral voordelig voor Werknemers die na verhui zing van hun werk gaan pende len tussen hun woonplaats en de nieuwe werkplek. In het be staande systeem wordt de ver goeding voor reiskosten gelei delijk afgebouwd, van maximaal 420 tot maximaal 99 gulden per maand. In het nieuwe systeem houden werknemers na de af bouwperiode elke maand recht op 270 gulden benzinegeld. Wie met het openbaar ver voer reist, is nog gunstiger af: de onkostenvergoeding (maximaal 420 gulden per maand) blijft in de toekomst door de jaren heen gehandhaafd. Volgens de nu geldende regels wordt het be drag dat werknemers kunnen declareren door de jaren afge bouwd tot een maandbedrag van hoogstens honderd gulden. In het nieuwe systeem mogen hoge officieren en ambtenaren bovendien eerste klas reizen. Ook voor MEOB-werknemers die geheel of gedeeltelijk met het bedrijf meeverhuizen naar Den Helder komt er meer geld beschikbaar. Wie op zoek gaat naar een huurhuis in Den Hel der, krijgt de makelaarskosten vergoed. En personeelsleden die een aantal nachten in Den Hel der blijven slapen, mogen hun verblijfskosten declareren. Vol gens de huidige regeling moe ten MEOB'ers die op kamers gaan elke maand een eigen bij drage van 230 gulden betalen. Voorzitter A. Vink van de dienstencommissie (onderne mingsraad) van het MEOB toont zich in een eerste reactie aangenaam verrast. „Mijn eer ste indruk is dat het hier toch om een aantal zeer belangrijke verbeteringen gaat. Als dit ook wordt vertaald naar het sociaal plan voor het MEOB, dan zou ik persoonlijk zeggen: ja, hier kan ik tevreden mee zijn." Wel blijft de regeling voor 55- plussers een heikel punt. Wie ouder is dan 55 jaar en weg wil bij het MEOB, krijgt nog maar driekwart van het dagloon. Dienstencommissie en bonden willen dat 55-plussers 75 pro cent krijgen van het laatstver diende loon. „Eigenlijk kan je iemand die hier dertig jaar heeft gewerkt niet zomaar afsche pen", vindt Vink. Naar verwachting zal Defen sie de bonden binnenkort op de hoogte stellen van de plannen. Het is de bedoeling dat het nieuwe onkostenbesluit vol gend jaar van kracht wordt. Het ministerie was gistermiddag niet bereikbaar voor commen taar. koudekerk marun kramp „Wij hebben geen kinderboer derij en we zijn ook geen hob byboeren. Wij zijn agrarische ondernemers. Dus voor wat hoort wat als ze op ons land een natuurgebied willen maken." H. Peters, secretaris van de Westelijke Landbouw en Tuin bouw Organisatie van Rijnwou- de windt er geen doekjes om als het gaat over de ontwikkeling van een natuurgebied in de pol ders tussen Koudekerk aan den Rijn en Leiderdorp. Toch is hij ruim een jaar na de presentatie van de provinciale plannen wel iets toeschietelijker. „Want je bent wel heel eigenwijs als je blijft tegenwerken terwijl het plan een feit is." Peters, die een boerenbedrijf runt aan de Koudekerkse Lage- waard, heeft ondertussen voor bepaalde kavels een 'beheers contract' afgesloten met de pro vincie. Hij is wat dat betreft niet de enige. Langzaam maar zeker sluiten steeds meer boeren in het gebied zo'n overeenkomst af. Maar 100 hectare grond ko pen om daar een reservaat van te maken is de provincie nog niet gelukt. Dat gaat de agrari ërs nog steeds te ver. Peters heeft voor het simpel ste contract gekozen. „Dat bete kent dat ik mijn land vijf jaar lang moet laten voor wat het is. Ik mag dus niet ineens mais gaan verbouwen, de boel om ploegen of draineren. Hiervoor in de plaats krijg ik een vergoe ding." Ingrijpender contracten hebben betrekking op het tijd stip waarop de boer zijn gras mag gaan maaien. „Hoe later je maait, hoe hoger de vergoe- ding.1' De provincie hoopt met hoger gras meer vogels en planten in het gebied te krijgen. Peters ge looft echter niet dat het zo een voudig is. „Het is inderdaad zo dat bepaalde planten zijn ver dwenen uit de polder maar dat heeft niets te maken met later maaien of met de hoogte van het gras, maar met de machines waarmee sloten worden ge schoond. Die pakken sommige planten in zijn geheel op en dan komen ze niet meer terug." Over de methode waarmee de vogeltjes moeten terugkomen is hij ook cynisch. „Een tijdje gele den hadden de vogeljongens bij elk nestje een stok gezet zodat wij wisten waar we omheen moesten maaien. Op zich een nobel plan hoor, maar de stok kies zijn wegwijzers voor kraai en. Die zijn namelijk ook niet gek. Die denken 'waarom maait die boer daar zo netjes omheen' en gaan eens een kijkje ne men." Binnen korte tijd waren de meeste nesten geplunderd, vertelt Peters verontwaardigd. „Dus ik vond dat het plan mis lukt was omdat bijna alle kui kens dood waren. Zeg ik dat te gen die jongens, antwoorden zij mij 'da's niet erg, zo is de na tuur. Kraaien moeten ook eten'. Nou sorry hoor, maar dan gaat bij mij het licht uit." Niet dat Peters tegen meer vogels en planten is, zeer zeker niet. „Ik heb weliswaar niet zo'n hoge pet op van die natuurjon- gens, maar ze hebben op dat punt wel gelijk. De polder in Nederland verarmt, het wordt een eentonig landschap. Maar wij boeren zijn niet de par kwachters van het Groene Hart. Wij zijn ondernemers." alphen robbert minkhorst vervolg van voorpagina „In de buurt was een beroerde sfeer ontstaan", voegde burge meester Schoof aan de woorden van politiewoordvoerder Meus toe. „We willen nu de rust laten weerkeren. Het drugspand uit het circuit halen." De woning blijft voorlopig voor drie maan den afgesloten. Niettemin sluit Schoof niet uit dat de handel zich verplaatst. Meus: „Het is een illusie om te denken dat hiermee de handel stopt. We moeten proberen het probleem beheersbaar en leef baar te houden." Leefbaar was de situatie aan 'Desnoods extern bureau inschakelen leiderdorp judy nihof Leiderdorp overweegt een onaf hankelijk bureau in te schakelen om de gevolgen voor de omge ving van een korte verdiepte lig ging van de A4 te laten doorre kenen. Leiderdorp blijft erbij dat de korte 'bak' die minister Jorritsma wil, desastreuze ge volgen heeft voor de omwonen den van de A4. In een brief aan Jorritsma eist de gemeente opheldering. „De minister is nu aan zet om haar keuze nader te onderbouwen. We zullen haar antwoord uiter mate kritisch bekijken. Ik wil niet uitsluiten dat we er een ex tern bureau opzetten," zegt de Leiderdorpse beleidsmedewer ker W. Vogel. De gemeente stelt alles in het werk om de minister op andere gedachten te brengen. Het ge meentebestuur heeft ook con tact opgenomen met de fracties in de Tweede Kamer. Verder zijn brieven gestuurd naar de voorzitters van de vaste Kamer commissies voor verkeer en milieu om te proberen de pro blematiek rond de verbreding van de A4 op korte termijn op de agenda van de Tweede Ka mer te krijgen. Daarnaast heeft de gemeente aan de provincie Zuid-Holland gevraagd om de acties van Leiderdorp te onder steunen. Volgens Leiderdorp is een lange verdiepte en overkapte A4 de enige variant waarbij wordt voldaan aan de wettelijke nor men voor luchtverontreiniging en geluidbelasting. Bij een korte 'bak' moeten nog eens tenmin ste honderd huizen worden ge sloopt, aldus de gemeente. Volgens de minister blijft het verkeerslawaai met hoge scher men binnen de perken. Leider dorp denkt van niet. Bovendien versterken hoge schermen de barrière, die de A4 nu al vormt in Leiderdorp, aldus de ge meente. de Willem de Zwijgerlaan al lang niet meer, zeiden zowel Schoof als Meus. „De gekste dingen waren schering en in slag", aldus de laatste. „Mensen deden hun behoefte in het por tiek. Klanten klommen via het balkon naar boven. Tijdens de inval in de woning om vrijdagmiddag half twee trof de politie 'slechts' enkele strips methadonpillen aan. Volgens Meus was de bewoner 'redelijk actief als handelaar in Alphen. De dealer was een bekende van de politie. De afgelopen ja ren was hij al enkele keren be trokken bij misdrijven die te maken hadden met handel in harddrugs. leiderdorp judy nihof Speel-o-theek De Grabbelton in Leiderdorp is op het nippertje gered van de ondergang. Er hebben zich toch weer vrijwilli gers gemeld om de uitleen van speelgoed te runnen. De speel- o-theek die in de Muzenhof zit, zou op 1 januari sluiten omdat zich maar geen opvolgers aan dienden voor drijvende kracht Thea van Beek, die ermee stopt. Hoewel de ergste nood over is, kan de uitleen volgens secreta ris Minco de Groot nog steeds hulp gebruiken. De speel-o-theek is tot janua ri elke woensdagmiddag open tussen 14 en 16.30 uur. Met in gang van het nieuwe jaar vervalt eens in de twee weken de woensdagmiddag en komt er een avond voor in de plaats. geld voor projecten in Leimuiden, Ter Aar en Oegstgeest [paul van der koou iychogeriatrisch Centrum ihaven in Warmond krijgt gulden van het Schip- ds. Het geld wordt ge- ;Voor de nieuwbouw van I ton kostende atrium. De 'jijke basisschool Ooster- in Warmond kan 1500 tegemoet zien. fonds keert bovendien uit aan de Werkgroep oorzieningen in Bilder- 2500 gulden) en Leimui den (10.000 gulden) en de Lan- geraarse toneelgroep Piccolo (1000 gulden). Ook de Oegst- geester sportvereniging ASC en de Ter Aarse voetbalvereniging TAW vallen in de prijzen. Zij krijgen respectievelijk 2500 en 7500 gulden. De Cultuur-Histo rische Vereniging Ter Aar krijgt 2500'gulden. Het Schipholfonds keert jaar lijks zeker een miljoen uit aan niet-commerciële instellingen die cultureel en maatschappe lijk actief zijn, maar deed dat aanvankelijk alleen in een regio waar de geluidsoverlast het grootst is (35 kosteneenheden). Groter Per 1 januari is de regio groter geworden en kunnen ook uit gemeenten als Lisse, Sassen- heim, Kaagdorp, Oegstgeest, Ter Aar en Leimuiden in aan merking komen voor een uitke ring. Die dorpskernen liggen namelijk in of vlakbij het gebied waar een geluidsoverlast heerst van 20 Kosteenheden. De directie van het Schip holfonds wil met die uitbreiding laten zien dat ze niet alleen be gaan is met het culturele en sportieve leven in de directe omgeving van de luchthaven, maar ook in het gebied er om heen. Het bedrag dat het fonds jaarlijks beschikbaar stelt, wordt jaarlijks overigens verhoogd met het groeipercentage van de luchthaven. Voor de vierde verdeling van dit jaar, kunnen tot 4 november aanvragen worden ingediend bij het secretariaat van het fonds: postbus 75519, 1118 ZN Luchthaven Schiphol. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -5417 493 runwoude* marcelsmeets LEZING - Receptenschrijfster Ria Tummers houdt 28 oktober in de Leiderdorpse bibliotheek een lezing over de voedingsleer van Montignac. Toegangskaar ten voor de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, zijn vanaf maandag verkrijgbaar bij boek handel De Kier en de biblio theek. Twee mannen of vrouwen, gewapend met een opgeheven vingertje en liefst op kosten van mi nister Melkert. Door een gebrek aan beschikbaar politiepersoneel en een overmatige wens om meer 'blauw' op straat, onderzoekt burgemeen- ster M. Boelen nu een goede oplossing: „We be kijken of het mogelijk is dorpswachten aan te stellen." Binnen de raad van Rijnwoude gaan al langer stemmen op voor meer ordetoezicht in de ge meente. Met de algemene beschouwingen van de raad in zicht, neemt Boelen, portefeuillehouder voor algemene zaken, alvast een voorschot: „Ik ben bezig twee dorpswachten binnen te halen. Als dat lukt kunnen we tegen een gering bedrag toezicht houden." Daarvoor kijkt Boelen de kunst af in Alphen aan den Rijn, waar al een tijdje stadswachten rondlopen. De bedoeling is dat de dorpswachten overdag patrouilleren. In de nach telijke uren nemen reguliere politeagenten die taak op zich. Dorps- of stadswachten hebben formeel niet meer bevoegdheden dan gewone burgers. „Het voordeel van stadswachten boven burgers is dat zij hun mond als wapen hebben", zegt de Al- phense projectleider stadswachten C. Sins. Een gedegen opleiding voor streng geselecteerde kan didaten staat daarvoor borg. De Rijnwoudse dorpswachten krijgen evenmin verbaliserende bevoegdheden, maar kunnen overtreders 'wel aanspreken op hun gedrag'. Boe len voorziet geen problemen bij de beperkte uit rusting en dito omvang van de nieuwe Rijnwoud se waaktroepen. „Ze blijven inderdaad onbewa pend en zullen alleen toezicht houden", zegt Boelen. „En twee is voldoende voor Rijnwoude, zeker als dagdienst. Voor de financiering van het project boort Rijn woude naar rijksbronnen. „Als we er een banen pool van maken, dan kost dat de gemeente meer geld dan wanneer het een Melkert-baan is", ver klaart Boelen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17