jïiden Regio leevaller Leiden nim drie miljoen iet niet-pluis-gevoel' van dokter Crul Rust en ruimte BaalMJIü! verkoopster 'Begroting '98 hangt van toevalligheden aan elkaar' UMtyÉöf Gouden speld voor VV V-directeur Speciale klachtentelefoon voor overlast evenementen Univéin de buurt voor alle zekerheid! JAG 11 OKTOBER 1997 JS jacobs, 071-5356414. plv.-chef rudolf kleijn, 071 -5356436 Muziek fr Ronkende vliegtui- I 3 gen klinken hoogle raar lucht- en ruimterecht Haanappel als muziek in de oren. Postkantoor -7 Het postkantoor I van Koudekerk gaat per 5 november dicht. Er komt een agentschap in een supermarkt. o, {zij schikking over puinbreekinstallatie ikan de 3,5 miljoen die was gereserveerd voor een •vergoeding aan het vuilverwerkend bedrijf IJssel- aan gebruiken voor nuttiger zaken. Iuüd septe beginnen, ontdekte de Lei- derdorpse activiste Riet Dekkers dat de vergunning voor het be drijf niet volgens de regels was afgegeven. Dekkers werd in haar bezwaren door de Raad van State in het gelijk gesteld, en de installatie kon niet in ge bruik worden genomen. de andere acht regioge- /n die deelnemen in de kunnen hun aandeel daim afvoeren van de ig. Gevulei en IJsselkring een regeling getroffen schadevergoeding die te partij eiste voor het iatste moment afblazen puinbreekinstallatie in derdorpse Doesgebied. lei heeft de vergoeding, vam op 3 miljoen gul- middels uit het eigen aren tachtig werd over men dat IJsselkring in sjgjprp een puinbreekin- *zou opzetten. Er werd ract voor tien jaar ge- 'oen alles klaar was om ^•ywv/k- EN DAG euw kantoor id zaterdag 1 oktober n 11.00 en 17.00 uur u van harte welkom een kijkje te komen nemen, omponistenlaan 81 215 ZJ Voorhout (0252)21 31 00 (0252) 22 11 84 hover het NS-station) IJsselkring reageerde hierop met het indienen van een scha declaim voor de kosten die het bedrijf had gemaakt om de in stallatie te bouwen plus de ver wachte winst die het bedrijf tij dens de contractperiode van tien jaar zou mislopen. De rech ter bepaalde dat de Gevulei een schadevergoeding van meer dan 9 miljoen gulden moest be talen. De Gevulei ging daarte gen in beroep. Hangende de beroepsproce dure zijn de partijen weer om de tafel gaan zitten om te kijken of zij alsnog gezamenlijk tot een schikking konden komen. In goed overleg werd de schade vergoeding uiteindelijk vastge steld op 3 miljoen. „Daarmee is de kous af', aldus Gevulei-di- recteur P. Peters. Volgens hem hebben beide partijen door ak koord te gaan met de schikking 'gekozen voor zekerheid'. ,,Je weet immers nooit wat er uit het hoger beroep komt." Omdat de uiteindelijke schikking uit de reserves van de Gevulei kan worden betaald, hoeven de deelnemende gemeenten niet bij te springen. „Alle negen ge meenten zijn dan ook erg tevre den met het bereikte resultaat", constateert Peters. Voor het Leidse college bete kende het bereiken van een schikking niet minder dan een geschenk uit de hemel. De 3,5 miljoen die hierdoor vrij kwam, konden burgemeester en wet houders goed gebruiken bij het opstellen van de begroting. Me de door het vrijvallen van dit bedrag was het mogelijk om on danks een korting op de alge mene uitkering en een minima le stijging van de belastingen toch extra geld vrij te maken voor het minimabeleid. leiden Scheidend VVV-directeur Cees Hugens (rechts) is sinds gisteren drager van de gouden speld voor externe betrekkingen van de gemeente Leiden. Burgemeester C. Goekoop reikte de onder scheiding uit tijdens Hugens' afscheidsreceptie in het gemeentehuis. Na meer dan vijftien jaar heeft de laureaat op 1 oktober de leiding van de stads promotie overgedragen. 'Zijn' VVV is op die datum gefuseerd met de stichting Leiden Promotie. Het goede leven ter stede wordt sindsdien uitgedragen door de nieuwe stichting Leiden Promotie/VVV. Hugens krijgt de gouden speld voor zijn inzet in het Leidse openbare leven. Hij stond aan de wieg van de jaarlijkse Lakenfeesten, de Leidse Jazzweek en het Keytownfestival. Daarnaast was hij mede initiator van de stichting Leiden Orgelstad, de Leid se elfstegentocht en Leiden Culinair. Hugens bekleedde bestuursfuncties bij de 3 Oc tober Vereeniging, het comité Leiden-Oxford, de stichting Leiden Museumstad en de stichting Pro motie Recreatie en Toerisme (PRET). Voor zijn be noeming als directeur van de VVV was Hugens al werkzaam bij de gemeente Leiden. FOTO HENK BOUWMAN leiden eric-jan berendsen vervolg van voorpagina Bij het toewijzen van het aantal evenementen per locatie is vol gens Pechtold rekening gehou den met de ligging ten opzichte van woonhuizen. „Zo mogen er op het Arsenaalplein maximaal 8 evenementen worden gehou den omdat dat plein in een dichtbevolkte buurt ligt. De Beestenmarkt krijgt maximaal 16 evenementen omdat daar minder mensen in de omgeving wonen." Voor klachten tijdens evene menten komt er een speciale klachtentelefoon. Dit nummer is 24 uur per dag bereikbaar. Ie der klacht wordt geregistreerd. Bij klachten over evenementen uit categorie 2 of 3 wordt de kla ger in eerste instantie doorver bonden met de organisatie van het evenement. Wordt de klacht niet bevredigend afgehandeld dan kan opnieuw worden ge beld en treedt de politie bij geg ronde klachten op. Pechtold legt de verantwoor delijkheid hiermee in eerst in stantie bij de burgers en de or ganisatoren van feesten. Via overleg moet een oplossing worden gevonden. Pas als dat niet lukt, is het tijd voor hardere maatregelen. Pechtold gelooft heilig in deze aanpak. „Als een organisator van een feest 's avonds om kwart over acht al drie telefoontjes heeft gehad over geluidsoverlast, zet hij de 16 EVENEMENTEN Beestenmarkt Garenmarkt Doezastraat/Van derWerfpark Kopermolen 12 EVENEMENTEN Burcht(plein) en Nieuwstraat Terrein Groenoordhallen Hoogstraat/Waaghoofd/Scarlat- ti Lammermarkt Leidse Hout Stadhuisplein Vijf Meiplein Vrouwenkerkplein Winkelcentrum Stevenshof 8 EVENEMENTEN Arsenaalplein Morspoort Noorderpark Pieterskerkplein Rapenburg 4 EVENEMENTEN Alle overige locaties muziek heus wel zachter. Het is kiezen tussen het doorgaan van het feest of het blauwe zwaai licht." Dief bedreigt n'et on^er c^e indruk van prestatie college leiden aad rietveld De politie heeft gistermiddag een 32-jarige Leidenaar aange houden, die even te voren een medewerkster van een winkel aan de Nieuwe Rijn had be dreigd met een mes. De man was de winkel ingelopen om een pakje shag te halen. Toen hij zonder te betalen opstapte, greep de medewerkster in. Daarop trok de man een mes. Toen de man verdwenen was, waarschuwde ze de politie. De Leidse schatkistbewaarder H. Kruijt (CDA) heeft geen en kele reden om zichzelf op de borst te kloppen voor de 'fraaie' begroting die hij gisteren pre senteerde. Dat vindt althans WD-woordvoerder B. Vos. „Want net als vorig jaar hangt die begroting van toevallighe den aan elkaar. Als je voor 8,8 miljoen gulden aan meevallers hebt is het niet zo moeilijk om een paar klappen op te van gen." Kruijt zelf vindt het wel een hele prestatie van het wethou ders-team. Leiden krijgt 4,4 mil joen gulden minder uit het ge meentefonds, stort twee mil joen in de reservepot en geeft 1,3 miljoen gulden extra uit aan minimabeleid. En toch stijgen de gemeentelijke lasten met niet meer dan 2,25 procent. En dankzij de snip van Zalm bete kent dat voor veel Leidenaars, dat zij in 1998 op lagere ge meentelijke lasten zitten. De wethouder financiën is blij dat dat, met de verkiezingen in zicht, toch nog gelukt is. WD'er Vos is niet onder de indruk. „De gemeente profiteert van de lage rentestand. Een ver wachte tegenvaller van de Ge vulei waarvoor geld was gere serveerd gaat niet door en een aantal geplande investeringen is niet doorgegaan. Bij elkaar goed voor ruim acht miljoen gulden. Het is niet zo dat je dan als col lege kunt zeggen: dat hebben wij toch maar mooi voor elkaar gekregen, kijk eens hoe gewei- dig!" Na een avondje studeren op de begroting heeft de liberaal ook al punten gevonden waar hij kritiek op heeft. „Dat burge meester en wethouders de re clamebelasting afschaffen is na tuurlijk sympathiek. Maar dat zij dat compenseren door de OZB voor bedrijven te verhogen se huisarts debuteert met roman over euthanasie er t (na strratsma e schrijven: het is geen likelijke combinatie. Si- itdijk deed 't, Céline, Belcampo, Rutger en ga zo maar door. De uisarts Ben Crul (45) un voorbeeld. Hij pu- eerder in Trouw, is ctober hoofdredacteur artsenblad Medisch en debuteert op 15 ok- et zijn roman 'De over- irklaring'. Een boek 'niet-pluis-gevoel' dat sarts zo af en toe over- irft de patiënt een na dood, is er sprake van sie, onjuist medisch n, hulp bij zelfdoding of Een actuele thriller, ge- op een waar gebeurd iverlijdensverklaring' is leesbare roman, maar openbare aanklacht te- huidige justitiële be- s met Tevensbeëindi- >or artsen. Daarom ook it eerste exemplaar van op 19 oktober als 'eer aangeboden aan Ge lijk, de huisarts uit Hol- die anderhalf jaar gele leven beëindigde van iar gehandicapte baby. s toevallig de arts die rgdrager werd uitgeko- r een proefproces over sie. Voordat hij het wist beschuldigd van uur omdat de minister had uigekozen. Hij is hel gegaan en dat al- omdat hij voor ande de kolen uit het vuur laid." 'ek met een duidelijke boodschap dus. De faalt inzake haar visie Masie, stelt Crul. Artsen overwogen meewerken verzoek om levensbë- 'g lopen nog steeds het 'oor 'moord' vervolgd te omdat 'euthanasie' de wet niet bestaat. Dat ideloze verhoren' ople- n 'werkloze dagen vol >de patiënten en slape tten'. Zoals bij Kadijk tóerde. „Terwijl je toch probeert je werk zo goed moge lijk te doen. Ik hoop dus dat mensen die niet in, maar dank zij de gezondheidszorg hun geld verdienen zich eens wat be scheidener gaan opstellen. Ook over het algemene beleid op het gebied van gezondheids zorg is Crul niet tevreden. 'Je was al blij als je iemand in een ziekenhuis opgenomen, kreeg waar het echt nodig was,' zegt huisarts Jim Bosch, die in 'De overlijdensverklaring' de hoofd rol speelt. 'Ondanks de welvaart in Nederland, leek dat een toe nemend probleem.' Een pro bleem dat binnenkort waar schijnlijk aan de orde komt in Medisch Contact: „Mevrouw Borst is de eerste die ik voor dit blad ga interviewen. De debuutroman van Crul vertelt het verhaal van huisarts Jim Bosch die met spoed wordt geroepen bij een stervende pa tiënt, die hij niet kent. Ondanks zijn jarenlange ervaring als huisarts weet hij geen raad met de zaak. Medebewoners van de patiënt vertellen dat de man uit zijn lijden verlost wil worden, maar Bosch vertrouwt de zaak niet. 'Het niet-pluis-gevoel' overvalt hem. Een opvallende eigenschap van Bosch is overigens zijn voorliefde .voor sigaretten. Ter wijl Crul toch zelf bekend staat als een fanatieke anti-roker. Hij was de man die jarenlang actie voerde tegende de 'rokende cowboy' op een torenhoge re clamezuil pal naast de longaf deling van het Academisch Zie kenhuis Leiden. „Dat moest er even in. Om een fictief element aan het verhaal toe te voegen, want ik rook niet. Maar de arts in het verhaal wil wel stoppen metroken." 'De overlijdensverklaring' is een strak thrillerverhaal, met daarnaast een heleboel aspec ten uit de huisartsenpraktijk van alledag. „Ik had al tijden lang heel veel dingen die ik op papier wilde zetten over het werk van een huisarts. Toen werd ik in mijn praktijk gecon fronteerd met die kwestie uit het boek. Toen dacht ik: 'hier ga ik over schrijven, dit is de rode draad waar naar ik alijd gezocht heb'. IK ben alles meteen gaan opschrijven." Het verhaal rondom deze stervende patiënt, die zich heeft aangesloten bij een duistere sekte, is dus op waarheid geba seerd. Zij het dat de feitelijke gegevens zodanig zijn verdraaid dat bestaande personen nauwe lijks herkenbaar zijn. „Ik kan er geen openheid over geven, want ik heb een beroepsge heim. Maar alle beslissingsmo menten die in het boek voorko men heb ik in het echt ook meegemaakt. De patiënt was er echt, de andere arts die bij de kwestie was betrokken bestaat en het overleg met de Inspec teur voor de Gezondheidszorg, in werkelijkheid was dat Peter Lens, is er ook geweest. De slechte man in het verhaal be staat ook echt." Bosch kiest er in het boek voor om, ondanks zijn twijfels, een verklaring van een 'natuur lijke dood' te tekenen. Ook een actueel thema, want de Inspec tie voor de Gezondheidszorg berispte huisartsen onlangs op dit punt. Jaarlijks zouden enkele honderden sterfgevallen foutief worden toegeschreven aan een natuurlijke oorzaak. Makkelijk gezegd, meent Crul, maar een huisarts is niet voldoende opge leid om een natuurlijke dood al tijd van een onnatuurlijke dood te onderscheiden. „Je bent geen rechercheur. Ik kan het niet zien of iemand met een kussen op zijn mond is gestikt. En ik wil het eigenlijk ook niet weten." 'Jim gaf er de voorkeur aan mensen te vertrouwen,' zegt de ik-figuur in het boek. Door zijn benoeming als hoofdredacteur van Medisch Contact is 'De overlijdensver klaring' ook een soort afscheid van zijn huisartsenpraktijk ge worden. Crul werkt sinds 1 ok tober nog maar één dag per week in zijn Leidse praktijk, die hij sinds 1980 samen met zijn vrouw heeft. Om zijn vertrek te compenseren is een derde arts aangetrokken. 'De overlijdensverklaring', door Ben Crul (176 pagina's); uitgeverij Belvédère (Over- veen); prijs: 27,50 gulden. is minder. Weliswaar kost dat de bedrijven in 1998 niet zo veel, maar je zet toch de deur open voor verdere lastenverho ging. Dat is niet erg elegant." En bij het flink uitgebreide minimabeleid heeft Vos ook zo zijn vraagtekens. „De effecten van de miljoenennota zijn nog niet helemaal duidelijk, maar het is in ieder geval zo dat het kabinet ook heel veel doet aan minimabeleid. Het staat voor ons niet vast dat deze extra in spanning van de gemeente nog wel nodig is. We hebben al een heel goed kwijtscheldingsbe- leid." En verder, ach, het college van PvdA, D66, CDA en Groen- Links heeft gewoon de wind mee, vindt Vos. „Ze melden trots dat de werkloosheid daalt en dat er steeds meer bedrijven naar Leiden komen. Nou, ik neem niet aan dat dat nou di rect het gevolg is van het beleid van dit college. Het wordt in elk geval niet aangetoond." Kruijt heeft inmiddels de smaak van het wethouderschap te pakken. Hij wil graag nog een periode doorgaan. „Want het duurt toch wat langer voordat je de vruchten gaat plukken van je beleid." De CDA'er droomt in tussen van een Leidse variant op Prinsjesdag. „Ik zou graag willen dat de begroting met wat meer flair werd gepresenteerd. Dat je bijvoorbeeld op 2 oktober Wies Cavé - als een soort Leidse koningin - in een koetsje door de stad laat rijden en een ver haal over Leiden laat vertellen." Ex-fractieleider A. Geertsema van de WD heeft in de begro ting gelezen, dat het huidige college van PvdA, D66, CDA en GroenLinks graag in dezelfde samenstelling doorgaat. „Dit is de laatste begroting die dit col lege u in de periode 1994-1998 voorlegt", las Geertsema. En concludeerde dat de partijen ook in de volgende periode een college willen vormen. „Ze ma ken deze begroting tot inzet van de verkiezingen." U krijgt deze nü cadeau bij uw meubelaankopen bij daalbergen! Want t/m zaterdag I november a.s. worden uw aankopen beloond1 met GRATIS THEATER BONNEN, GRATIS DINER CHEQUES of zelfs een GRATIS MIDWEEK OF WEEKEND IN ÉÉN VAN DE 14 BUNGALOWPARKEN VAN LANDAL GREENPARKS! GEWELDIGE LANDAL GREENPA GPV-Kamerlid spreekt over vluchtelingen leiden dominee A. van der Lugt uit Rotterdam en M. Visser van de stichting GAVE die kerken bege leidt bij hun omgang met het vluchtelingenprobleem. De thema-avond begint om 20.00 uur in de gereformeerde kerk aan de Herengracht 66. De bijbelse grondslagen van het vluchtelingenbeleid zijn het on derwerp van een thema-avond die de christelijke partijen RPF, SGP en GPV op donderdag 16 oktober beleggen. Sprekers zijn het Kamerlid G. Schutte (GPV), HAZERSWOl DE-DORP O.V.M. Hazerswoudc-Koudekerk. Raadhuisplein 4. tel. (0172) 58 73 45 NIEUWKOOP Univé "Nieuwkoop e.» Dorpsstraat 77. lel. (0172) 57 34 02 ROELOFARENDSVEEN UnivéRoelofarendsveen.Noordeinde 162b.tel.(07!)331 91 29 ZOETERMEER Univé West-Nederland, Julianalaan 13. tel. (079)31699 62 «ZOETERWOUDE Univé Midden-Holland b.a, Dorpsstraat 16, tel. (071) 580 32 00 DüCir plukt de Vruchten \'tlt\! Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13