SLEVSLO L.I.A.A1. Dertig kandidaten voor titel Auto van het Jaar Jfa-dag op TT-circuit Auto Marestad Weg en wiel Hoofdrol Mercedes M-klasse Net zo zitten als op een scooter Laatste opknapbeurt voor 605 jDAG 10 OKTOBER 1997 rfichting Club van Alfa Ro- |Bezitters houdt komende lag 12 oktober haar jaarlijk- ternationale clubmeeting lnfct TT-circuit te Assen. Dit "fenient is een 'must' voor md de ware Alfist als de auto- »bber in het algemeen. Hals voorgaande jaren wor- Jer zo'n 5.000 tot 6.000 be tters verwacht uit binnen- en (inland. Daarnaast zal een Pfe] buitenlandse Alfa Romeo J'Is Assen bezoeken, alt dit jaar niet alleen veel tvvs te zien op de Alfa-dag, [rookveel te beleven. Er a Jfen diverse races plaats, ir ook de liefhebbers van «Jng timers' en klassieke |fs komen ruimschoots aan Jjekken. Tijdens het tradi- "4le concours d'élégance zal deskundige jury de titel 'Mooiste Alfa Romeo 1997' toe kennen. Op een grote Alfa-markt met zo'n 35 tot 40 standhouders kunnen niet alleen modellen, kleding, accessoires, cd-roms, boeken en dergelijke worden gekocht, maar kan men tevens alles te weten komen over sty ling, tuning, revisie en restaura tie. Een aantal gespecialiseerde standhouders zorgt voor een ruim en gevarieerd aanbod aan (gebruikte) Alfa-onderdelen. Ook is er een grote occasion markt, waar een ieder zijn Alfa te koop aan kan bieden of wel licht de Alfa van zijn dromen kan aanschaffen. De aanvang van dit evenement is 10 uur. Gedurende deze Alfa-dag is voor alle bezoekers het hele cir cuitterrein toegankelijk. eeds meer mensen kiezen voor het ieuwe gezicht van Mercedes-Benz. De A-klasse bijvoorbeeld: 7 IN DE PERS AL EEN "BESTSELLER" EN 17-18 OKT. IN ONZE SHOWROOM. OFFICIEEL MERCEDES-BENZ DEALER LEIDEN: Vondellaan 45 (071)576 93 03 aarmarkt SAFE op drie locaties Rotterdamse motorhuis Sa- [otors houdt morgen weer efaamde jaarmarkt. Deze wordt het spektakel zelfs ie plaatsen gehouden: be- aan de Berkenwoude- Jt in Rotterdam-Zuid, ook ®ln bij Eindhoven en in orst. lar is gekozen voor een narkt op drie plaatsen om- |r in Rotterdam sprake was Eo'n massale toeloop, inclu- qles op de A15, dat de orga- jtorische grenzen waren be- Door deze spreiding denkt iMotors ook de andere re gio's beter te bedienen. In Stap horst wordt de jaarmarkt ge houden aan de Achthoevenweg, in Son aan de Ekkersrijt. De Rotterdamse motormarkt is de laatste jaren uitgegroeid tot een begrip onder motorrijders. Behalve motoren, onderdelen, accessoires en kleding is er ook veel muziek op de marktpleinen en in de showrooms. Een van de hoogtepunten is de loterij, waarvoor de trekkingen nu op drie plaatsen worden gehouden. De hoofdprijs is een Yamaha XVS 650 Drag Star. De jaar markten duren van 9 tot 17 uur. 'Honda herontdekt middenklasse toersegment met Deauville Ida's motornieuws had tij- s de onlangs in Milaan ge lden EICMA een Europees te. Want de nieuwe NT 650 lauville is een in de werk- jtsen van voorheen Montesa ^aanje gemonteerde twee- -pr. Dat Honda met de jiville mikt op het sluime- "1e middenklasse toerseg- ït, wordt duidelijk uit de Jftuigspecificaties'. De fpville is af fabriek voorzien atfeen toerstroomlijn met op bakken en koffers. Jjrhet opbouwen van de ove- „.Jpnderdelen van dit model -«ten de Spaanse mechani ek gebruik van zowel het iCrblok als het rijwielgedeel- IQ|n de al langer bestaande -jé650 Revere. Omdat er niet jdit blok gesleuteld werd, 3(1 er dus een vloeistofgekoel- de V-twin van 647 cc in de eta lage. De opvallende 6-klepper is nog steeds goed voor een ver- mogensafgifte van 61 pk bij 8.000 tr/min en een koppel van 61 Nm dat via een cardan aan het achterwiel wordt doorgege ven. Stroomlijnbeschermingwordt ook geboden door de populaire CB 500 S die als standaardac- cessoire met een tophalf is uit gevoerd. Maar daar waar bij de CB 500 sprake is van toevoe ging, is bij de VT 600 Shadow sprake van technische vereen voudigingen, waardoor het mo del prijstechnisch gezien iets aantrekkelijker wordt. Honda's klapper van vorig jaar, de VTR 10Q0F, is volgend jaar ook in een zilverkleurige uitvoering le verbaar. AUTOBEDRIJF Citroën-dealer voor Leiden en omstreken Van Hallstraat 35 Wassenaar - Telefoon 070-5119221 Kennedylaan 118 Leiden - Telefoon 071-5796969 _peciale markt voor gebruikte Lexussen halfjaar houdt Lexus-im- jeur Louwman Parqui een pale show voor gebruikte pplaren van het (Toyota- ttk. Komend weekeinde is •pnieuw zover. De locatie is owroom van de importeur lamsdonksveer aan de A27 ,Jag2°). "lijf Lexus-dealers in Neder- J hebben opnieuw voor een ïrekkelijk aanbod van ge bruikte auto's gezorgd. Geïnte resseerden kunnen kijken, ver gelijken en proefrijden. De meeste van de getoonde Lexus sen worden verkocht met de zo genaamde Premium Warranty, een garantie tot een maar liefst 300.000 kilometer. De Lexus-oc- casionshow is op zaterdag en zondag open van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags. r Auto Marestad uw Peugeot dealer :C^ PEUGEOT Wewsbaan 9 (Autoboulevard), 2352 BZ Leiderdorp Tel.: 071-5411110 Een dikke drie jaar was de Amerikaanse autoindus trie bezig geweest met de fabricage van wapens en ander oorlogstuig. Toen er na afloop van de Twee de Wereldoorlog in de Verenigde Staten een enor me vraag ontstond naar nieuwe auto's, pikten vrij wel alle fabrikanten de draad op met modellen van voor de oorlog. Zo ook Chevrolet, dat in 1946 met de Stylemaster op de markt kwam, als voortzetting van de Master-series uit 1942. In feite verkocht al les, als er maar wielen onder zaten en de wagen was voorzien van nieuwe lak en glimmend chroom. Oorspronkelijk was dat bij deze Stylemaster het ge val, maar in de halve eeuw dat de Chevy nu dienst doet (tegenwoordig in Syrië) is bijna alle lak eraf gespat, het chroom van de grille gevallen en heeft de eigenaar veelvuldig het plamuurmes moeten ge bruiken om de carrosserie bij elkaar te houden. foto ft. zomerdijk TUSCALOOSA Nog voordat de nieuwe Merce des-Benz M-klasse in Europa wordt geïntroduceerd, is er al een hoofdrol voor deze nieuwe terreinauto. De wagen maakt namelijk zijn filmdebuut in The Lost World, de nieuwste film van Steven Spielberg, het ver volg op Jurassic Park. De film is onlangs in Nederland in pre mière gegaan en lijkt alle re cords te gaan breken. Op de Mercedes M-klasse moeten we nog lang wachten, want die au to is voorlopig alleen bestemd voor de Amerikaanse markt en komt pas in het voorjaar van 1998 naar Europa. Speciaal voor deze luxe terreinwagen heeft Mercedes-Benz een nieuwe fa briek in Tuscaloosa (Alaba- ma/VS) geopend. Het is voor het eerst in de 110-jarige histo rie dat het Duitse merk een auto in Amerika laat bouwen. Het lijkt langzamerhand een trend te worden om nieuwe modellen via het filmdoek te in troduceren. Eerder zagen we de cabriolet Z3 van BMW optreden als het nieuwe vervoermiddel van agent 007 James Bond en zijn collega Simon Templar, be ter bekend als The Saint, mocht als eerste de nieuwe sportcoupé van Volvo, genaamd C70, uit proberen in zijn nieuwste film. Arosa vanaf 19.800 gulden LEUSDEN Op 22 oktober wordt de Seat Arosa, het nieuwe kleintje van de Volkswa gen-groep, geïntrodu ceerd in Nederland. In middels zijn de prijzen bekendgemaakt. De Arosa 1.0 (50 pk) wordt aange boden voor 19.800 gul den, met een 1.4 liter mo tor (60 pk) is hij duizend gulden duurder. De 1.4- versie met automatische transmissie en stuurbe krachtiging komt op 24.595 gulden. Verder zijn er diverse uitrustingspak ketten te koop. De Seat Arosa wordt in Duitsland (bij moeder Volkswagen) gebouwd. Automatische Citroen Saxo Citroen heeft het Saxo-gamma uitgebreid met twee uitvoerin gen met automatische trans missie. Het gaat om de Saxo 1.4i SX met een 75 pk motor in 3- en 5-deurs uitvoering. De auto maatversie sprint van 0 tot 100 km/u in 14,4 seconden en haalt een top van 166 km/u. De 3- deurs versie kost 27.200 gulden, de 2-deurs 28.180 gulden. Voor dat geld is de auto redelijk com pleet uitgerust met onder meer een bestuurdersairbag, centrale deurvergrendeling, stuurbe krachtiging en getint glas. Op ronduit spectaculaire wijze schoot de nieuwe terreinwagen van Mercedes tevoorschijn uit de grond tijdens een presentatie in het kort geleden geopende productiecentrum in Tuscaloosa. foto reuters FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Hyundai Lantra eerste diesel uit Zuid-Korea Hyundai kan de Lantra's Sedan en Wagon nu ook leveren met dieselmotor. Het gaat hierbij om een diesel met een inhoud van 1.9 liter en een vermogen van 68 pk bij 4.600 toeren. De maximum trekkracht bedraagt 120 Nm bij 2.000 toeren. Hyun dai koopt de dieselmotor in bij het Franse Peugeot en is daar mee de eerste Zuid-Koreaanse autofabrikant die een personen auto met dieselmotor levert. Met deze stap hoopt Hyundai vooral beter te scoren in de za kelijke markt, waar de relatief lage kilometerkosten van een auto met dieselkrachtbron op prijs worden gesteld. De Lantra 1.9 D Sedan is er vanaf 32.950 gulden, de Wagon-versie kost duizend gulden meer. BLIK IN HET VERLEDEN Helft komt niet uit Europa De Peugeot 605 is al zo'n acht jaar op de markt en zal dus bin nen niet al te lange tijd vervan gen worden door een nieuw model. Toch heeft het Franse merk gemeend om dit topmo del van het gamma in zijn na dagen nog een keer onder han den te moeten nemen. En daar om kreeg de 605 voor modeljaar '98, dat hij zeker nog vol zal ma ken, een nieuwe V6-motor en een opgewaardeerde uitrusting. Grote Franse auto's hebben het niet gemakkelijk in Nederland. Als ze net geïntroduceerd zijn of een facelift hebben gehad is er nog wel interesse, maar na een paar jaar zakt de belangstelling in. Dat zie je bij de Renault Safrane, bij de Citroen XM en ook bij de grootste Peugeot, de 605. Dat komt niet alleen door dat de concurrentie van Audi, BMW en Mercedes-Benz erg sterk is, maar ook doordat ze een beetje het imago en de uit straling missen, die bij deze klasse horen. Toch is die geringe interesse in het geval van de Peugeot 605 niet terecht, zoals we na een hernieuwde kennismaking met dit recent vernieuwde topmodel konden vaststellen. Want even afgezien van het misschien iets gedateerde uiterlijk, is er weinig op de auto aan te merken. Ze ker niet als de nieuwe 3.0 liter V6-motor onder de motorkap staat. Deze krachtbron is een gezamenlijke ontwikkeling van PSA (Peugeot en Citroën) en Renault. Hij heeft een exacte in houd van 2.946 cm en heeft vier kleppen per cilinder. Het is dezelfde motor die eerder al in de Peugeot 406, de Ci- troëns Xantia en XM en de Ren ault Laguna werd gepresen teerd. Hij levert in de 605 het zelfde vermogen, namelijk 194 pk. De 6-cilinder blinkt uit in trekkracht, want vanaf 2.000 toeren is er al 234 Nm beschik baar, terwijl het maximale kop pel 267 Nm bij 4.000 toeren be draagt. Het mag duidelijk zijn dat de Peugeot 605 met zo'n motor aan prestaties niet te kort komt. Bij deze laatste 'renovatie' heeft Peugeot de uitrusting van de 605 nog een stukje opgewaar deerd. De afgelopen jaren wa ren airbags voor de bestuurder en de passagier en airconditio ning al aan de standaarduitrus ting van de 605 toegevoegd, nu zijn daar een anti-blokkeer rem- systeem, een regensensor en houten afwerking van het inte rieur bijgekomen. De 605 is te koop vanaf 58.890 gulden, met genoemde V6-motor vanaf 78.900 gulden. De grootste Peugeot, 605, gaat met een V6 zijn laatste fase in. foto peuoeot Dit jaar zijn er dertig auto's ingeschreven voor de pres tigieuze Auto van het Jaar verkiezing, aflevering 35. Over twee weken maakt de jury van Europese auto journalisten de vijf finalis ten bekend, waaruit eind november de Auto van het Jaar 1998 wordt gekozen. DEN HAAG Vorig jaar werd met een over weldigende meerderheid aan stemmen de mini-MPV Renault Mégane Scénic gekozen tot Au to van het Jaar 1997. Niet-Wes- terse auto's maken doorgaans weinig kans op de titel. En daar zijn er liefst veertien van bij de dertig kandidaten. Uit Zuid-Ko rea de Daewoo's Lanos, Nubira en Leganza en de SsangYong Korando, uit Japan de Dai- hatsu's Move, Gran Move en Terios, de Honda's CR-V en Prelude, de Mazda 626, Mitsubishi Galant, Subaru Fo rester, Suzuki Wagon R+ en Toyota Corolla. Een grote kans om bij de laatste vijf te geraken maken de Alfa 156, Audi A6, Mercedes A, Volkswagen Golf 4, Seat Arosa, Citroën Xsara en Volvo C70. De overige negen kandidaten zijn: De A-klasse van Mercedes: een grote kanshebber. foto mercedes Citroën Berlingo Multispace, Ford Puma, Jeep Wrangier, Opel Sintra, Peugeot 406 Cou pé, Porsche 911, Saab 9-5 en de Renaults Espace en Kangoo, De verkiezing is zoals gezegd vooral een Europese aangele genheid. Toch is het één keer voorgekomen dat een Japanse auto de titel won. De Nissan Micra kwam vier jaar geleden weinig concurrentie tegen en werd bovendien een beetje als Europese auto gezien omdat hij in Engeland wordt gebouwd. Tot nu toe werd de titel elf keer door een Duitse en ook elf keer door een Franse auto buitge maakt. De Italianen staan op acht keer en de overige drie overwinningen waren voor En geland, de laatste keer in 1977. De Duitsers en de Fransen wil len graag hun twaalfde titel bin nenhalen en daarmee het best- scorende land worden binnen de verkiezing, die in 1963 be gon. Van die twee lijkt Duits land dit jaar de beste papieren te hebben, met auto's dis de Au di A6, de nieuwe Golf en vooral de revolutionaire Mercedes A- klasse. Italië, winnaar in '95 en '96, gooit dit jaar slechts één au to in de strijd, maar dat is wel een kanshebber: de Alfa 156. Op elke fiets, behalve de ligfiets, is het lastig om zittend op het zadel de voeten op de grond te zetten. Fietsfabrikanten hante ren een ongeschreven wet dat de zadelhoogte 108 procent van de kruishoogte moet zijn. Architect P.H. Tauber uit Alkmaar waagde het in 1984 tegen deze wet in te gaan en ontwierp een revolutionaire fiets, waarnaar intussen steeds meer vraag is: de Tavara, genoemd naar hemzelf en naar Van Raam, de fabrikant. „Ik wilde een fiets die zit als een scooter. Je moet een fiets ge makkelijk op en af kunnen, want daar gebeuren veel onge lukken mee", zegt Tauber, zelf opk een keer lelijk gevallen na een aanrijding met een fietser van opzij, „Op een traditionele fiets zitje met de benen recht naar beneden en de romp naar voren gebogen, met een knik in de nek om te kunnen kijken. Op de Tavara trappen de benen schuin naar voren en komt de romp verticaal, waardoor het kijken rondom veel beter gaat." Tauber hield de trapas op de zelfde plaats en kantelde de zit- Ontwerper Tauber op zijn Bicone, een compacte uit voering van de Tavara. foto tauber architecten buis met zadel naar achteren. Zo blijft de afstand tot de peda len gelijk, maar het zadel komt een stuk dichter bij de grond. De fietser kan zittend beide voeten plat op de grond zetten en beschikt bovendien over een zeer lage instap. Vanwege het schuin naar voren trappen is het zadel voorzien van een rug- gensteuntje. Dat biedt de extra mogelijkheid om veel kracht te zetten. Wegrijden met één hand aan het stuur blijkt volkomen veilig. De architect won in 1984 met zijn ontwerp de eerste prijs in een wedstrijd 'Fiets Veilig' van twee ministeries. Hij liet proefmodellen bouwen bij Van Raam in Aalten, een fietsfabriek die ge specialiseerd is in kleine reeksen afwij kende modellen zoals hoge fietsen, tandems, driewielers en fietsen voor men sen met een handi cap. De Tavara kwam in hier pro ductie en de afzet is inmiddels geklom men naar 400 exem plaren per jaar. De klanten zijn op de eerste plaats mensen die veilig en comfortabel willen fietsen. Daar zijn veel ouderen onder en mensen die een heupoperatie hebben ondergaan, met reuma en zelfs met beenprothesen. Volgens dezelfde filosofie ont wierp Tauber het compactere model Bicone, voorzien van kleinere wielen, een wegklap- baar stuur en gemakkelijk af neembaar zadel. Zijn Biconette is een fiets van minimale afme tingen, een speelse kruising tus sen zit- en ligfiets. Daarnaast zijn er experimentele uitvoerin gen van de Tavara, zoals een tandem, een opvouwbare tan dem en een transportfiets.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9