Prodi valt toch over begroting Nobelprijzen voor onbeduidendheid uitgereikt Britse Conservatieven willen metamorfose Buitenland ïtvoerders lieten hun ichtoffer verhongeren j ok witte wijn, bier en erke drank goed voor hart Mislukte landing in slecht weer Oud-ministers genoemd in moordzaak Piat -_|dac 10 oktober 1997 S|joema verwerpt ontwerp-begroting LouHet Russische parlement (Doema) heeft gisteren de ^werp-begroting voor 1998 in eerste lezing afgewezen. Het •vJcis naar een commissie van vertegenwoordigers van de rege- qg. de volksvertegenwoordiging en de vakbonden gestuurd, die prstellen voor aanpassing moeten doen. Als de regering in- —tnt met de aanbevelingen van de commissie, zal zij een nieu- tr jontwerp-begroting indienen. De afgevaardigden in de inifma' wor<^t gedomineerd door communisten en nationa- ïn, stemden met grote meerderheid (326 van de 450 stem- 4%) voor het inschakelen van de commissie. President Jeltsin latjjft gisteren laten weten dat hij niet beschikbaar is voor een 5uide ambstermijn en dat hij voorziet dat een jonge, energieke rtojn°craat de volgende Russische leider zal worden. De uit- pak volgt op ruim een maand van speculaties. "feizman sluit gesprek Harnas niet uit aa tmNGTON» De Israëlische president Weizman houdt toekom- ere|e onderhandelingen met de extremistische organisatie Ha- vfaniet voor onmogelijk. ,,Als Harnas verandert en een politiek jpioedrijke organisatie in de Palestijnse wereld wordt, zullen we Lik hen moeten spreken", aldus Weizman. „Wanneer Harnas Imocratisch zou worden gekozen, hebben we geen andere ■enjze." Weizman deed zijn uitlatingen tijdens een bezoek aan n khington. Een Jordaniër heeft gisteravond geprobeerd benzi- traèommen te gooien naar de Israëlische ambassade in de jinuaanse hoofdstad Amman. De politie greep bijtijds in zodat zSjian niet verder kwam dan het lege terrein voor het ambassa- /ergebouw. gestand in Congo-Brazzaville üejfyorkDe strijdende partijen in Congo-Brazzaville hebben wapenstilstand gesloten. Daarmee is volgens VN-woord - 4 >rder Eckhard uitzicht ontstaan op een einde van de al maan- rieB durende bloedige machtsstrijd tussen president Lissouba en mtyoormalige militaire heerser Sassou Nguesso. Het staakt-het- ierjen werd gisteren ondertekend door Sassou Nguesso. Zijn l^,ejte rivalen president Lissouba en premier Kolelas onderteken- ihet verdrag vorige maand al. De strijd in Congo-Brazzaville ^vjstond op 5 juni toen troepen van Lissouba het huis van Sas- °°lomsingelden in een poging illegale wapens te confisqueren. de gevechten die daarna uitbraken konden de verkiezin- ^Cvan 27 juli niet doorgaan. De strijd heeft inmiddels al aan 1 Ier vierduizend mensen het leven gekost. ;er ee/ellicht nieuw onderzoek Bloody Sunday e i [don» De Britse regering overweegt een nieuw onderzoek in Stellen naar de gebeurtenissen op Bloody Sunday, 30 januari [2. Zo'n onderzoek zal worden gevolgd door een formeel ex- as, schrijft de krant The Times vandaag. De krant baseert zich bronnen binnen de regerende Labour-partij. Op Bloody Sun- schoten Britse militairen in Londonderry veertien burgers -pd tijdens een demonstratie voor hereniging van Noord-Ier- 1 en de Ierse Republiek. In de officiële Britse versie handel- ji de militairen uit noodweer. De Ierse regering leverde on- igs nieuw bewijsmateriaal, dat openbaar was gemaakt in twee /isiedocumentaires en een boek met ooggetuigenverslagen, pritse versie komt daarmee op losse schroeven te staan. jnge wegpiraat raast door twee staten iett» Pas na een wilde jacht door twee Amerikaanse staten is lolitie erin geslaagd een 11-jarige jongen aan te houden die ïêjiet de auto van zijn ouders vandoor was gegaan. De wegpi- die met inlineskates aan zijn voeten de pedalen bleek te iben bediend, bereikte snelheden tot 176 kilometer per uur. Ie staat Missouri kon de jongen uit Arkansas eindelijk tot worden gebracht omdat ae banden van de auto lek waren Lakt door balken met spijkers die de politie op de weg had llaatst. De skates had hij voor zijn dollemansrit gekocht met editcard van zijn vader, zo bekende hij. ntvoerders van de 20-jarige hias Hintze hebben hun toffer vermoedelijk laten ongeren. Het stoffelijk over- t van de dienstplichtige sol- werd woensdagavond, drie weken na zijn ontvoe- I gevonden in een bos in de 1,9 ie deelstaat Mecklenburg- 1. ommern. Het lichaam ver- j de geen sporen van geweld. '8, itze was sinds 14 septem- poorloos verdwenen. De jie vermoedt dat hij de twee li, ichten, Russen die maan- o.i werden aangehouden, be- e toen ze de auto van zijn een restauranthouder uit iw bij Potsdam wilden ste- I®' lij zou door de Russen zijn jeslagen en in de achterbak le Mercedes zijn ontvoerd. :r dagen later meldden de linder drank op achter stuur' WBURG MARC PEEPERKORN PETER VAN NUUSENBURG daders zich bij Hintzes ouders en eisten een losgeld van een miljoen mark. Ze stuurden ook 'een foto van hun zoon in zijn gevangenis, een vier meter die pe kuil. Pogingen om het los geld te overhandigen gingen mis, omdat de aanwijzingen van de daders wegens hun zwa re Russische accent onverstaan baar waren. Later liepen de contacten via advertenties in de pers. De politie gaat er echter van uit dat Hintze al dood was, toen de eerste brief met de ei sen van de ontvoerders bij zijn ouders werd bezorgd. De twee verdachten (26 en 37 jaar) zijn bekenden van de poli tie. Ze waren wegens hun crimi nele activiteiten al eens uitge wezen. Er wordt nu onderzocht hoe ze weer ongemerkt naar Duitsland hebben kunnen te rugkeren. commissaris Kinnock wil wettelijk toegestane alco- nmillage voor automobi- verlagen. In zeven Eu- M ;e landen gaat een chauf- met 0,8 promille in zijn 1 nog vrijuit. Kinnock naar maximaal 0,5 pro- de grens die Nederland al ie; eert. Kinnock toonde zich solistisch over de haaibaai van zijn voorstel, dat vol- ui ft gend jaar als Groot-Brittap- nië de EU voorzit moet wor den beklonken. De Nederlandse minister Jor- ritsma steunt de actie van Kin nock. Ook Duitsland, waar de grens op 0,8 promille ligt, is ge neigd in te stemmen met een lager promillage. Denemarken, Ierland, Spanje, Italië en Luxemburg, waar ook 0,8 pro mille achter het stuur nog is toegestaan, hebben zich nog niet uitgesproken. alleen rode wijn, maar witte wijn, sterke drank en kunnen bij oudere men- helpen ziekten van de isslagader te voorkomen. :ei de Amerikaanse cardio- Klatsky gisteren op een s rnationaal symposium hartziekten in Londen, et is al lang bekend dat en- glazen rode wijn per dag zijn voor hart en bloed en. Maar nu hebben artsen lekt dat oudere mensen 25 tent minder kans hebben op ziekten van de kransslag ader als zij per dag een tot drie eenheden wijn, bier of sterke drank gebruiken. De Amerikaanse arts Criqui zei dat een drankje per dag het optimale effect heeft. Bij oude re mensen kan alcohol, mits in kleine hoeveelheden gebruikt, het gehalte aan 'goed' choles terol verhogen, dat beschermt tegen hartziekten. Maar bij wie te veel drinkt is het effect omgekeerd: de bloeddruk stijgt evenals de kans op hart ziekten, beroerte en trombose. CAMBRIDGE Rtr Terwijl deze week de felbegeerde No belprijzen worden uitgereikt, beloont een groep wetenschappers van de Har vard University in het Amerikaanse Cambridge de meer eerloze en on waardige prestaties. De zogenoemde Ig Nobel Prijzen, genoemd naar Ignatius Nobel, de fictieve uitvinder van de priklimonade, werden uitgereikt door vier echte Nobelprijs-laureaten. Onder hen de winnaar van de Nobelprijs voor Scheikunde uit 1976, William Lips- conb, die zelf werd verloot in een Win- een-afspraakje-met-een-Nobelprijs- winnaar-Wedstrijd. Het werk van de Ig Nobelprijswin naars moet voldoen aan strenge crite ria van middelmaat, alledaagsheid en onbeduidendheid. „Elk jaar zijn som mige winnaars zeer opgewonden over de prijs, terwijl anderen het minder kunnen waarderen", aldus een van de co-sponsors van de prijs. De Ig Nobelprijs voor Literatuur ging dit jaar naar Michael Drosnin die in zijn boek The Bible Code uitleg geeft over een geheime code in de bijbel, die onder meer de dood van president Kennedy voorspelde. Volgens het Ig Nobel-comité is 1997 een uitzonderlijk jaar omdat de win naar van de prijs voor economie voor de verandering eens niet in de gevan genis zit. De prijs werd dit jaar gewon nen door de uitvinders van de Ta magotchi, het Japanse computerkui kentje dat aandacht en eten nodig heeft. De organisatie prijst de Ta- magotchi-bedenkers voor hun aandeel aan de economie door" het verspillen van miljoenen werkuren. De Ig Nobelprijs voor Communicatie ging naar Sanford Wallace, de onge kroonde koning van het 'spammen' op het Internet, het ongevraagd en vaak toesturen van vervelende e-mailbe- richten die veel ruimte innemen op de computer van de ontvanger. „Regen, natte sneeuw, hagel, duister, nacht, he lemaal niets weerhield Wallace van het toesturen van junk-mail aan miljoenen Internetgebruikers", oordeelde de jury met diep ontzag. Twee wetenschappers van de Wilkes University gingen uiteindelijk met de Ig Nobelprijs voor Geneeskunde aan de haal. Zij ontdekten dat het luisteren naar liftmuziek de productie van im munoglobulin A in de hersenen stimu leert en daarmee de kans op kou vatten verkleint. Italië ziet 55ste regering vertrekken De Italiaanse president Scalfaro is begonnen met het consulteren van de partijen over een uitweg uit de crisis die is ontstaan nadat premier Prodi gisteren toch nog on verwacht zijn ontslag aanbood. Scalfaro hoopt zonder verkiezingen een oplossing te vinden. Het gevallen kabi net was het 55ste sinds de oorlog. Het zat 514 dagen. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Een parlementair debat van twee dagen was niet genoeg om een oplossing te vinden voor een conflict met de communis tische PRC. Deze partij heeft het centrum-linkse kabinet de afge lopen anderhalf jaar aan een meerderheid geholpen. De PRC trok haar steun in na de presentatie van een nieuwe bezuinigingsoperatie van dertig miljard gulden en weigerde gis teren ondanks concessies op dat besluit terug te komen. Het nieuws veroorzaakte direct een scherpe val van de Milanese beurs. Ook de zeer stabiele lire verloor terrein. De markten zijn vooral bang dat de crisis Italië's EMU-deelname in gevaar zal brengen. De val van het kabinet kwam toch nog onverwacht. Niemand geloofde dat een zo succesvolle regering zou vallen over een or dinaire machtsstrijd binnen de linkervleugel van de Italiaanse politiek. Prodi ging gisteren nog wel in op verschillende eisen van de PRC op de gebieden van werkgelegenheid, atv, eigen bij dragen in de zorg en het pen sioensysteem. De premier zei echter ook niet te willen afwijken van het programma dat Italië 'in 500 dagen uit het niets op de drem pel van Europa heeft gebracht', Trots zei Prodi dat hij 'het land, ook de arbeiders en de zieken' achter zich wist. De communis ten bleven er echter bij dat de regering geen oog heeft voor de zwaksten in de samenleving. De klap kwam hard aan bij de PDS, de grootste regeringpartij. Die komt net als de PRC voort uit de PCI, ooit de grootste communistische partij van West-Europa. De PDS wil nu snelle verkiezingen, omdat ze gelooft dat het mogelijk moet zijn de centrum-rechtse Vrij heidsalliantie van Silvio Berlus coni nu zonder de 'gedogende' communisten te verslaan. De successen van het kabinet en de aanwezigheid in de coalitie van ex-magistraat Antonio Di Pietro voeden dit optimisme. De Vrijheidsalliantie was vol daan, maar hamerde niet op verkiezingen. Berlusconi wil een grote coalitie, die Italië alsnog Europa binnen voert en staat kundige hervormingen door voert. Het rechterkamp vreest een electorale patstelling en het in de kaart spelen van extremis ten als de separatistische Lega Nord en dezelfde PRC. Umberto Bossi van de Lega zei niet te ge loven in verkiezingen, omdat 'het centralistische gebroed in Rome bang is de macht te ver liezen'. Voor de zekerheid houdt Bossi eind deze maand zelf verkiezingen in het alleen in zijn hoofd bestaande 'Padania'. taipei» Deskundigen onderzoeken het wrak van het Taiwanese legertransportvliegtuig dat gisteren in de buurt van het vliegveld van Taipeh neer stortte. Het ongeluk gebeurde toen de piloot het toestel in slecht weer aan de grond wilde zetten. De vijf bemanningsleden kwamen bij het onge val om het leven. Met het verongelukte toestel zou president Lee Teng-hui vandaag een bezoek brengen aan een petrochemisch complex in Cen- traal-Taiwan. foto epa dav/d yang De Franse oud-ministers Léo- tard en Gaudin hebben op dracht gegeven tot de moord op het Kamerlid Yann Piat op 25 februari 1994. Piat, evenals de beide Oud-ministers lid van de centrum-rechtse UDF, zou heb ben ontdekt hoe beiden profijt trachtten te trekken uit de ver koop van honderd hectare oe fenterrein in Zuid-Frankrijk aan de maffia. Léotard en Gaudin zijn in opspraak geraakt na de publicatie van een boek van twee journalisten. Zij zouden zijn ingelicht door een lid van een militaire inlichtingendienst. Piat werd op 25 februari 1994 in haar auto in Hyères bij Mar seille doodgeschoten. Zij stond bekend als tegenstander van corruptie en van banden tussen de politiek, de bouwwereld en de georganiseerde misdaad. Twee motorrijders, die hebben bekend het Kamerlid te hebben doodgeschoten, staan begin volgend jaar terecht. Zij zeggen te hebben gehandeld in op dracht van een bareigenaar in Toulon, een leider van de lokale maffia. In het boek worden beide oud-bewindslieden niet met naam genoemd. Alleen hun pseudoniemen staan erin: L'En- corneten Trottinette (de Hoorn drager en de Tippelaarster) met als precisering dat de twee alle bei minister waren en afkomstig uit het departement Var, Dat kan bijna alleen op Lóotard en Gaudin slaan. Beiden zijn mo menteel volksvertegen woordi ger voor de UDF. De beide oud-ministers ont kennen in alle toonaarden en zijn naar de rechter gestapt. „Sommige journalisten zijn werkelijk schorem", zei Léotard voor de televisie. „Ik ben tegen de doodstraf, maar wie dergelij ke beschuldigingen zonder enig bewijs uit, verdient de dood." LONDEN HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT British, British moet het zijn, fulmineerde Margaret Thatcher gisteren. Woedend keek ze naar de felgekleurde staarten van de miniatuur-vliegtuigen in de stand van British Airways (BA) in Blackpools Wintergarden, waar de Britse Conservatieven zich deze week het hoofd bre ken over een nieuw, modern imago. BA had dat al eerder ge daan door het logo met de Union Jack te vervangen door een meer 'internationaal' em bleem. „Hoe hebben jullie dat in Chris tus' naam kunnen doen", bries te echtgenoot Dennis tegen de totaal overrompelde staf. That cher, met een blik op de schare cameralieden, vond zo'n dis cussie tijdverlies. Met verbeten gezicht knipte ze haar beroem de handtas open, haalde er een papieren zakdoek uit en vouw de die om het 'on-Britse' staart stuk van een van de vliegtuigjes. De IJzeren Dame, voor de gele genheid weer in haar Conserva- tief-blauwe mantelpakje, werd al even traditioneel onthaald op een ovationeel applaus toen ze eerder haar plaats innam op het podium naast William Hague, het nieuwe gezicht van de To ries. Maar wellicht voor het eerst ze moet het gevoel heb ben gehad dat haar tijd nu echt voorbij is, dat alle lofzangen op haar leiderschap van land en partij verplichte nummers zijn geworden. Hague is de leider die Thatchers luide protest tegen het feit dat hij in Blackpool de hotelsuite deelt met verloofde Fiona, op zichtig negeerde. Bovendien liet hij die verloofde ook nog naar een partijcocktail gaan in een doorkijktoiletje dat niet vanwe ge de prijs ruim 6.000 gul den geschiedenis zal maken. Conservatieve kopstukken met vlnr Margaret Thatcher, partijleider Hague, schaduwminister Lilley (financiën) en John Taylor die de conferentie voorzit. foto reuters russell boyce En of daarmee het risico op hartaanvallen onder het op leef tijd geraakte voetvolk nog niet voldoende was vergroot, werd gisteren met uitdrukkelijke goedkeuring van de leider ook nog eens begonnen aan de ont manteling van Thatcheriaanse dogma's. Oud-defensieminister Portillo mocht in de marge van de con ferentie luid en duidelijk zeggen wat Hague vanaf het podium eerder deze week slechts kon aanduiden. De Conservatieve partij zal niet langer pretende ren dat de maatschappij slechts wordt bevolkt door hetero seksuelen in gelukkige echtver bintenissen. Portillo was erach ter gekomen dat de maatschap pij fundamenteel is veranderd. „Veel mensen trouwen tegen woordig niet meer. Voor de jon gere generatie in het bijzonder zijn de taboes van vroeger ver vangen door een veel minder veroordelende houding ten op zichte van alle mogelijke andere relatievormen", aldus Portillo. Waar het om gaat is dat al die 'andersdenkenden' niet door een verstarde partij worden af gestoten. „De partij is conserva tief, voelt niets voor politieke correctheid, maar wijst ook niet de wereld zoals die is af. Tole rantie is onderdeel van onze partijtraditie", zei Portillo met een stalen gezicht. Vergeten wa ren de uithalen van vroeger te gen de 'eenoudergezinnen', de 'slechte' alleenstaande moeders die op kosten van de belasting betaler hun kinderen opvoeden. „Natuurlijk, opvoeding binnen het gezin is nog steeds het bes te. Maar we bewonderen al die mensen die een geweldige in spanning leveren om hun kin deren alleen op te voeden", zei hij. Voeg dat bij wat Hague zelf al had gezegd over het aanvaar den van homoseksuelen als ge lijkwaardige medeburgers en Conservatieve partijleden en het is duidelijk dat de Conserva tieven echt van ballast uit het verleden afwillen. Al was het maar uit zelfbehoud. Op de rechtervleugel van de partij werd met afgrijzen kennis genomen van Portillo's onmid- delijk door het leiderschap toe gejuichte aanzetten tot een mo dern conservatisme. Iain Dun can-Smith bijvoorbeeld, scha duwminister voor sociale zaken, vond dat eenoudergezinnen in nood 'uiteraard' op hulp van de staat moesten rekenen. Maar Labour was volgens hem volko men 'geobsedeerd' door alleen staande moeders en vergat maar al te gemakkelijk dat 'kin deren uit eenoudergezinnen veel grotere kans maken om in misdadige sferen terecht te ko men". Geen wonder dat hij lof kreeg van het invloedrijke Conserva tieve Christelijke Genootschap, en Portillo de zweep. „Deze vrij gevochten opvattingen moeten door alle christenen worden veroordeeld. Portillo ondermijnt de familie en het vertrouwen in de politieke leiders", oordeelde een woordvoerder. De waag is nu of het 'modernisme' in dè partijtop uiteindelijk zal doen wat het thema Europa en de Europese munt nog niet wist te bereiken: een splitsing tussen de 'traditionelen' en de 'verlich ten' in de partij. Portillo's afzweren van de onder Thatcher zo berucht geworden arrogantie en hardheid tegen over de verliezers in de maat schappij zal in de hijgende ach tervolging op het moderne La bour de nodige creativiteit van het nieuwe leiderschap eisen. Hague en anderen hebben er geen geheim van gemaakt dat zij straks zullen stemmen voor verlaging van de wettelijke leef tijdsgrens (van 18 naar 16 jaar) waarop homoseksuele relaties zijn toegestaan. Maurice Papon in ziekenhuis opgenomen BORDEAUX. Rtr-DPA-AP De 87-jarige oud-minister Maurice Papon, die in Bor deaux terech,t staat voor mis daden legen de menselijk heid, is afgelopen nacht in een ziekenhuis opgenomen omdat gevangenisautoritei ten zich zorgen maakten over zijn gezondheid. Advocaat Jean-Marc Varaut zei dat zijn cliënt, die gisteren tijdens de rechtszit ting had geklaagd over pijn in de borst, zich 's nachts niet goed had gevoeld. Een openbare aanklager die door het Franse radiosta tion France Inter werd geci teerd, noemde de opname van Papon 'preventief. Eer der hadden de radio en ge rechtelijke functionarissen gezegd, dat Papon door een hartaanval was getroffen en op de intensive care lag. France Inter had zelfs ge sproken van een zware hart aanval. Papons gezondheid stond van het begin af aan centraal tijdens het proces dat woens dag begon. Het eerste punt dat gisteren aan de orde kwam, was een aanbeveling van artsen om de 87-jarige gedurende het proces, dat naar schatting drie maanden zal duren, niet in de gevan genis, maar in een zieken huis te laten verblijven. De oud-minister wordt verdacht van de deportatie van zeker 1.600 joden ten tij de van het Vichy-regime in de Tweede Wereldoorlog. Hij was destijds politicchef in Bordeaux. Na de oorlog was Papon onder meer minister van budget onder presiden: Giscardcf'Estaing.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7