Niet-roker kost veel meer aan zorg Vrije keuze van kleding bestaat nog steeds niet Binnenland ïnior-politici dagen kaar voor de rechter OM Groningen en Lancee koersen aan op vergelijk Kritiek op VVD voor aanpak migranten Symbool van rust en studie iïietspad vanaf 1999 boe voor brommers Dijkstal verandert niets bij benoemingen burgemeesters Even pauze rs Teleurgesteld en teleurstellend I _DAG 10 OKTOBER 1997 j>ks van Kaatje aan gevaar ontsnapt guL. De koks van het gerenommeerde restaurant Kaatje bij jjuïsin Blokzijl zijn aan een akelig ongeluk ontsnapt. De va- fceermachine (bedoeld om plastic zakjes met vis en vlees va- jn te zuigen) zoog zichzelf plotseling vacuüm, waardoor de it aan de bovenkant van de machine uit elkaar barstte. Vlijm- grpe scherven van drie centimeter dik plexiglas vlogen de ^cen door, waar vijf koks en een stagiaire aan het werk waren, "^restauranthouder is onthutst over de mededeling van de fa- iant van het apparaat, dat het wel vaker was voorgekomen i^de machines explodeerden. ^(eetplaatsen langs snelweg succes Iaag Rijkswaterstaat overweegt op de parkeer- of rustplaat- langs de snelwegen speelplaatsen voor kinderen te maken. Sanleg van twee van dergelijke gelegenheden langs de Al is Jiccesvol gebleken, dat er in elk geval twee nieuwe bijkomen; Ek de Al bij Muiden en langs de A8 bij Zaandam. De speel- itsen moeten kinderen weghouden bij de op- en afritten van lustplaatsen waar de auto's veel vaart hebben. Het gaat vol- ini Rijkswaterstaat om een betrekkelijk lage investering. Op i,per tegels zijn onder meer een klimrek, een wip en een 3e|mniel geplaatst, waar kinderen zich kunnen vermaken. iiejrbod hormoonvlees maakt kans ^aag Minister Van Aartsen van landbouw is optimistisch Fde uitkomst van de strijd die de Europese Unie (EU) en de Inigde Staten voeren over de import van hormoonvlees. De findsman denkt dat het via een juridische constructie moge- boet zijn dat vlees uit Europa te weren, zei hij gisteren bij de indeling van zijn begroting. De EU wil de import verbieden Blees dat met hormonen is behandeld. Volgens Europese enschappers is het eten van dat vlees schadelijk voor de ge- jr Hheid. De Amerikanen en de Wereldhandelsorganisatie be- "nïen dit. N, ilcrl.inil-, IVr.lHirr.iu ,l'I - „mv- »U.- I'.-rs l l.-n nende echtgenote niet weg te slaan leek bij een door het Am sterdamse Stedelijk Museum sa mengestelde expositie van mo derne tekeningen, hield prins Claus het in de tentoonstellings ruimte al snel voor gezien. Hij kui erde naar buiten en ging op zijn gemak op de monumentale trap van het gebouw zitten. Dat er een hele meute pers onderaan de trap pen stond, deerde hem niet. De prins, die enkele ogenblikken later gezelschap zou krijgen van de echtgenote van de Griekse am bassadeur, liet zich een glaasje water brengen en stak bedaard een sigaartje op. Een ontspannen eind aan het staatsbezoek, foto Dementie is duurder dan kanker Roken is duur, maar als Nederland massaal zou stoppen met roken gaat de gezondheidszorg miljarden guldens extra kosten. Wie niet rookt, leeft namelijk langer en zal daardoor meer gebruik maken van de gezondheidszorg, aldus onderzoekers van de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Volgens de onderzoekers Ba- rendregt, Bonneux en Van der Maas dalen in eerste instantie de kosten van de gezondheids zorg als Nederland massaal met roken stopt. Na vijf jaar wordt het minimum bereikt. Tien jaar later zijn de kosten weer net zo hoog als op het moment dat werd gestopt. Daarna stijgen ze verder. Niet-rokers lijden vaker aan dementie en andere chroni sche en geldverslindende ou derdomsziekten dan rokers. Volgens becijferingen die de onderzoekers gisteren publi ceerden in het gezaghebben New England Journal of Medici ne zouden de kosten bij man nen 7 pocent hoger zijn en bij vrouwen 4 procent hoger dan nu als niemand zou roken. Het verschil tussen mannen en vrouwen word veroorzaakt om dat mannen nog altijd meer ro ken dan vrouwen. Daar levert stoppen met roken dus meer extra levensjaren op. Omgere kend in guldens zou de zorg nu ongeveer 3,5 miljard gulden meer kosten als niemand zou roken. De hogere kosten zitten hem vooral in de aard van de klach ten. Rokers krijgen veel vaker dodelijk vormen van kanker, vooral longkanker, waardoor ze op jongere leeftijd overlijden. Dat voorkomt dat ze op hoge leeftijd gebruik maken van langdurige en dure voorzienin gen als verpleeghuizen. Per sal do zijn ze daardoor goedkoper' voor de gezondheidszorg. Overigens vinden de onder zoekers dat geen reden om het huidige anti-rookbeleid te wijzi gen. Roken brengt de gezond heid in gevaar en moet daarom worden ontmoedigd", stellen ze. groningen «gpd Ex-politiechef Lancee van Schiermonnikoog en het Gro ninger Openbaar Ministerie koersen aan op een 'alomvattende oplossing'. De partijen hebben gisteren in een eerste onderhandelingsronde over een pakket van wederzijd se eisen en concessies gespro ken. De ontmoeting, die het einde van de affaire-Lancee moet inluiden, vond plaats op het bureau van procureur-gene raal Steenhuis in Leeuwarden. Hoofdofficier Daverschot sprak ruim drie uur met Lancee en zijn advocaat. Excuses zijn daarbij niet gemaakt. ,,Het gesprek had ten doel na der zicht te bieden op de span ning die is ontstaan tussen de beslissingen die de autoriteiten hebben genomen in de straf zaak tegen Lancee en de beoor deling daarvan achteraf, waarbij een aantal van die beslissingen als fouten en onvolkomenheden moeten worden aangemerkt", aldus een gezamenlijke verkla ring. Beide partijen willen ,,op afzienbare termijn tot een al omvattende oplossing komen". Lancee werd vorig jaar opge pakt door een arrestatieteam nadat zijn dochter Bianca hem beticht had van incest. Bewijzen waren er niet. Over de zaak zijn meer dan honderd Kamervra gen gesteld. Binnen enkele weken zal een tweede gesprek plaatsvinden. Lancee heeft tegen het open baar ministerie twee strafzaken aangespannen, en er loopt een procedure tegen de rijksrecher che wegens meineea en vals heid in geschrifte. Ook eist Lan cee een forse schadevergoeding. 'Moeten we vrouwen en kinderen opsluiten?' Het voorstel van de WD om het aantal asielzoekers en andere vreemdelingen drastisch te be perken, is slecht gevallen bij de PvdA en D66. De beide coalitie genoten van de WD hebben vooral bezwaar tegen de vijan dige toon in het WD-voorstel, die behalve wat aanscherpingen op zich weinig nieuws bevat. De WD-fractie pleit in de giste ren gepresenteerde nota onder meer voor aanscherping van de voorwaarden voor gezinsher eniging en voor daadwerkelijke uitzetting van uitgeprocedeerde asielzoekers en illegaal in Ne derland verblijvende vreemde lingen. Het stuk is geschreven door de liberale 'hardliners' Kamp en Rijpstra en wijkt af van de standpunten van de paarse coalitiegenoten D66 en PvdA. PvdA en D66 hebben vooral bezwaar tegen de voorgestelde beperking van de gezinshereni ging door strenge voorwaarden en tegen het idee om illegalen in gesloten opvang te houden. De WD wil dat bij verzoeken om gezinsvereniging de aanvra ger moet kunnen aantonen dat hij over voldoende ongesubsidi eerd inkomen beschikt en moet bewijzen dat het daadwerkelijk gaat om zijn eigen familie. De bewijslast ligt dan bij de vluchteling en in twijfelgevallen kan volgends Rijpstra worden gedacht aan een (vrijwillige) DNA-test. Volgens Middel en Dittrich is dat in strijd met in ternationale verdragen. Boven dien vindt Dittrich 'het inhou delijk onjuist om gezinnen te splitsen'. De woordvoerders van de twee regeringsfracties wijzen ook het opsluiten van illegalen af. ,,Dat betekent dal deze men sen in de praktijk wel jaren in een gesloten opvang moeten doorbrengen", aldus Dittrich, Middel vraagt zich af of de WD beseft dat het ook gaat om vrouwen en kinderen. „Wil de WD ook vrouwen en kinderen opsluiten?" Stel dat er een grondrecht bestond als 'vrijheid van kleden'. Dat recht zou nooit voor honderd procent gegarandeerd kunnen worden, laat staan toegepast. Want een bruin pak is in de zakenwereld absoluut fout. En de dresscodes op scho len zijn zo mogelijk nog strenger. In de dienstverlenende sector raakt bedrijfs kleding meer en meer in zwang, terwijl er ook al stemmen opgaan voor het schooluniform. Al deze aspecten komen vandaag in Utrecht aan de orde tijdens de najaars dagvan de Nederlandse Kostuumvereni ging over kledingcodes en bedrijfskle ding. Een gedurfd onderwerp voor een vereniging die normaal gesproken bol staat van klederdrachten en folklore. In eerste instantie viel de belangstelling voor de bijeenkomst in Utrecht dan ook tegen. „Meestal gaat het bij ons over his torische kledingzaken", zegt Ellen ter Hofstede, bestuurslid en conservator van het Drents Museum in Assen. „Maar de actualiteit is ook een onderdeel van de geschiedenis. En kledingcodes en be drijfskleding zijn ontzettend actueel." De verpakking van de mens is weer belangrijk geworden. Bioloog Midas Dekkers spreekt vandaag over de 'Vacht van de Zaak', uitgaande van de stelling dat de mens een naakte aap is. Voor be drijven is de kleding van de werknemers een manier om zich te onderscheiden. „Het is onderdeel van hun corporate image. Bedrijfskleding bepaalt de uitstra ling van je bedrijf en zorgt voor herken baarheid", zegt Ter Hofstede. Zij denkt er dan ook over de hostesses in het Drents Museum in hetzelfde tenue te hullen. „Maar dat is een kostbare opera tie." In het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen bijvoorbeeld gaat het om miljoe nen. Vierduizend man personeel wordt daar volgend jaar in het nieuw gestoken, omdat de werknemers nu wel erg afste ken bij het nieuwe gebouw dat deze zo mer werd geopend. Daarmee komt een einde aan de 'anarchie', lacht Ingrid Bousema, projectleider bij de civiele dienst van het AZG. Het ontwerpersduo Liesbeth in 't Hout en Clemens Ramec- kers, waarvan de eerste ook spreekt in Utrecht, ontwierp een collectie voor alle soorten medewerkers in het AZG. Met voornamelijk donkerblauw voor de por tiers en receptionistes, jeans-blauw voor onder meer de technische dienst en lichtblauw voor het verplegend perso neel. Bousema: „We wilden eenheid cre- eren." Wie echter niet door zijn werkgever in het pak wordt gestoken, kan nog niet aantrekken wat hij wil. Want alle gele dingen van de maatschappij hebben hun eigen kledingcodes, al zijn ze niet zo streng als in Amerika. „Maar in de za kenwereld en politiek zie je toch alleen maar grijze en blauwe pakken. In bruin schijn je niet serieus genomen te wor den." Conservatief kleden is veilig, stelt ter Hofstede. „Je weet niet hoe degene met wie je een contract gaat afsluiten of een afspraak hebt over kleding denkt. Als vrouw kun je dan bijvoorbeeld maar be ter een rokje aantrekken, dat is altijd goed. Je wordt in eerste instantie toch op je uiterlijk beoordeeld." Slechts weinigen kunnen zich aan die kledingcodes onttrekken. „Het is eigen lijk een soort bedrijfskleding. Alleen mannen die het echt hebben gemaakt, kunnen het pak laten voor wat het is en in spijkerbroek hun bedrijf leiden." Ook bekende Nederlanders kunnen zich aan de norm onttrekken. Ter Hofstede: „Bij de opening van de tentoonstelling met glas van mode-ontwerper Frans Mole naar hier in het museum liepen er heel wat rond. Het was bloedheet die dag, maar Paul de Leeuw was de enige in kor te broek. Hij kan zich dat veroorloven." Kledingcodes zijn niet nieuw. Alleen is volgens Ter Hofstede de gedachte erach ter veranderd. Kleren hoorden bij een beroep of status. Achter het keurslijf zat een maatschappelijke dwang. „Daarom werd groepskleding in de jaren zestig een vies woord. Men wilde zelf bepalen wat men aantrok. Nu is het negatieve eraf. Je trekt een pak aan omdat je iets wilt bereiken of om te laten zien bij welk bedrijfje hoort. Kleding is blijkbaar toch belangrijker dan iedereen dacht." Ondanks codes of bedrijfskleding blijft de mens zoeken naar wegen om zich te onderscheiden. Ook in het Academisch Ziekenhuis in Groningen is in de nieuwe collectie rekening gehouden met de in dividualisering. „Zo kan verplegend per soneel kiezen uit 'uni', streepjes of ruit jes, moderne tuinbroeken en vrouwelijke jurken", zegt Ingrid Bousema. „Naar de nieuwe jurken is trouwens meer vraag dan naar de huidige, die door maar twintig vrouwen worden gedragen. De meesten vind het een tent." Juist de keuzemogelijkheid is het leuke van de nieuwe bedrijfskleding, vindt .Bousema. „Die individuele inbreng is belangrijk. Alleen is het beeld in het zie kenhuis nu heel divers, met'verschillen de T-shirts bijvoorbeeld. Als je alle men sen nu op een foto zou zetten, lijkt het een bij elkaar geraapt zooitje. Straks kunnen ze ook allemaal iets anders aan hebben, maar dan is het toch in harmo nie met elkaar." „Die drang zich te onderscheiden, zit in ieder mens", weet Ellen ter Hofstede. „Naakt zijn we allemaal hetzelfde, zegt men. Maar dat is niet waar. Ook naakt heeft de mens zich altijd geprobeerd te versieren, met ringen door de neus of krassen in het gezicht. En tegenwoordig gaat dat met frivole bretels, sjaaltjes, stropdassen of sokken." Maar dan houdt het ook wel op met de vrijheid van kleden. Zelfs op dress down Friday de laatste dag van de week waar op men in Amerika het kantooruniform aflegt, gelden nog kleedregels: spijker broeken blijven taboe. „Je kleedt je naar de rol die je speelt". litieman schond ambtsgeheim Jcht» De politierechter in Utrecht heeft gisteren een politie- ,ht uit Bleiswijk veroordeeld tot vijf maanden cel wegens het inden van zijn geheimhoudingsplicht. Uit telefoontaps was leken dat de verdachte gegevens over een kenteken door- ïlde aan de nieuwe vriend van zijn ex-vriendin. De vriend id bekend als crimineel en de politieman was meermalen I collega's gewaarschuwd zich niet met hem in te laten. Ook lij aan een kennis gegevens door over een arrestatie van een Hielid wegens bedreiging. en bromscooters ^|n vanaf 1999 niet meer op ^den rijden binnen de be lde kom, behalve als het (liet anders kan. Buiten de Livvde kom blijven ze op ietspad, zo zijn Rijk, pro ts, gemeenten en water- Ipen overeengekomen. f maatregel maakt een ein- n een jarenlange discussie yle vraag of de veiligheid op aden kan worden vergroot 'Tjromfietsers naar de ge- ,1 rijbaan te verplaatsen, hiding voor deze discussie en de duizenden ongeluk- op fietspaden waarbij bromfietsers waren betrokken. Enkele jaren geleden begon nen in Den Haag, Tiel en Apel doorn proeven met het toelaten Vein brommers op de gewone weg. Deze experimenten heb ben uitgewezen dat het voor bromfietsers niet onveiliger wordt als ze op de gewone weg rijden. Bovendien kan het aan tal ongevallen op fietspaden af nemen, evenals de ernst ervan. Op 1 januari 1999 krijgt ver der alle verkeer op rotondes voorrang. Verder zullen fietsers die van rechts komen voorrang krijgen en komen er meer ge bieden waar maar dertig kilo meter per uur mag worden ge reden. Minister negeert bezwaren PvdA en D66 Minister Dijkstal van binnenlandse zaken (WD) geeft niet toe aan druk van D66 en PvdA om zijn beleid bij het benoemen van burgemeesters te wijzigen. In ongeveer een kwart van de benoemingen volgt Dijkstal niet de aanbeveling op van de vertrouwens commissie van de gemeenteraad, en daar mee wijkt hij vaker af van de voorkeur bin nen de gemeente dan zijn voorgangers. Dat leidt tot veel 'ophef, zei PvdA'er De Cloe gisteren bij de behandeling van Dijk- stals begroting. Hij vindt dat de minister al leen om zeer zwaarwichtige redenenen mag afwijken van de voorkeur van de ge meenteraad. Dijkstal houdt echter ook rekening met de politieke kleur van de burgemeester, voert een voorkeursbeleid voor vrouwen en geeft vooral voorrang aan burgemeesters die door samenvoeging van gemeenten hun baan verliezen. Dat betekent in de praktijk dat mannen en CDA'ers voorlopig blijven oververtegenwoordigd, terwijl vrouwen en D66'ers nog steeds niet aan de bak komen. D66-Kamerlid Scheltema was dan ook boos op Dijkstal, terwijl CDA'er Van der Hoeven zich achter de bewindsman schaarde. Hij hield Scheltema voor dat het maar om een tijdelijk probleem gaat, want de gemiddelde leeftijd van de burgemeesters is 55 jaar. PvdA en D66 spreken zich in hun verkie zingsprogramma's uit voor de gekozen bur gemeester. Het kabinet zet nog in deze pe riode e voor- en nadelen van een gekozen en benoemde burgemeester op een rijtje. flfcas vóór haar Kamerlid schap bekender dan nu. per gewaardeerd. Anne Li- ieti der Stoel (42) verlaat al nr|r jaar de Tweede Kamer. Jprivé-redenen, heet het, ^waarschijnlijk spelen te- ijfelling en frustratie over jnnenhof ook een rol. )ejj°ld als een belofte toen ze e|4 voor de WD naar Den j»kwam: links-liberaal, pro- K vrijzinnig en met maar ^zo'n 9.000 voorkeurstem- ervaring ze genoeg: twaalf gemeenteraad in Amster- Iwaarvan de laatste jaren tievoorzitter. werklust in de Tweede was enorm. De Amster- #p domineesdochter heeft '|gezegd dat ze graag op werkt, omdat het dan zo rustig en ze flihk kan op- •n. Van der Stoel stortte de onderwerpen spciale ontwikkelingssamenwer- i - haar stokpaardje - het iuwelijk. Want discrimi natie van homoseksuelen ligt haar na aan het hart. Haar grote voorbeeld is de in 1990 overleden WD-prominen- te Annelien Kappeyne van de Coppello. Ze vindt dat er meer vrouwen voor de politiek moe ten kiezen. „Ze moeten dur ven", zei ze tijdens een discus siebijeenkomst in 1995, „vrou wen verschuilen zich vaak ach ter het valse excuus dat ze iets niet kunnen, terwijl ze het in werkelijkheid niet durven. Ik heb ook genoeg blauwe plekken opgelopen. Maar ik deel ook klappen uit." Óndanks deze vechtlust en ijver maakte Van der Stoel de hooggespannen verwachtingen niet waar. Terwijl de geheimen van het Binnenhof haar toch bekend hadden kunnen zijn -ze heeft er ooit vijf jaar als WD-fractiemedewerlbter ge werkt - vond ze haar draai niet. Ze kwam niet echt uit de verf. Terwijl de liberale kandida tenlijst voor de Kamerverkiezin gen van 1998 al in de steigers staat, liet Van der Stoel haar col lega's deze week ineens weten er genoeg van te hebben. De verrassing was niet voor ieder een compleet. Volgens ingewij den zat haar vertrek 'er wel aan te komen'. De WD'ster zou eie ren voor haar geld hebben ge kozen. Na haar beoordelingsge sprek zat een hoge notering op de lijst er voor haar niet meer in. Zelf wil ze niet praten over haar vertrek. Redenen daarvoor geeft ze niet, maar volgens een voorlichter heeft ze geen zin in vragen als 'Is Bolkestein wel aardig'. Het enige wat ze kwijt wil op de dag dat haar vertrek bekend wordt, is: „Ik heb mijn eigen besluit genomen. Ik ver ander net als zoveel Nederlan ders gewoon eens in de zoveel tijd van baan." den haag margit kranenburg delft» De nieuwe bibliotheek van de Technische Universiteit Delft is geen gebouw maar een landschap, oor deelt de universtiteit over de nieuwe aanwinst die vandaag wordt opgeleverd. Het dak wordt gevormd door een grasveld, dat 'als een velletje papier aan een punt wordt opgetild'. Uit het landschap rijst een kegel op, symbool van rust, studie en kennis. Een symbool van de universiteit zelf dus. De bibliotheek heeft een opper vlak van 15.000 vierkante meter. De totale lengte aan boekenplank bedraagt 45 kilometer. foto anp <j\ag anp Tweede-Kamerlid Nijpels Ipren 2000) daagt haar yhalig fractiegenoot Van prden (Algemeen Ouderen ind) voor de rechter. Op jeurt eist Van Wingerden ;|0 gulden van Nijpels. De J' nebben al jarenlang ruzie, i kort geding van Nijpels ïVan Wingerden dient op jtober in Den Bosch. Nij- 3Jril weten 'of Van Winger- ■Jerhalen en geruchten over cènag verspreiden'. Ze eist 1 *0 gulden schadevergoe- 1995 viel het AOV uit el- Nijpels beschuldigde Van ferden er destijds van dat hij niet deugde en de macht probeerde over te nemen. Van Wingerden werd, met fractiege noot Verkerk, uit de fractie ver bannen. Zij gingen door onder de naam AÖV, terwijl Nijpels met twee andere Kamerleden Senioren 2000 oprichtte. Van Wingerden beschuldigt Nijpels ervan dat ze zijn partij in allerlei media zwart maakt. Ook hij eist 25.000 gulden we gens smaad. Volgens Van Win gerden is Nijpels er in 1995 bij de splitsing met de volledige partijkas vandoor gegaan. Nij pels had tweevijfde van dit be drag, ruim 86.000 gulden, aan het AOV moeten geven, aldus Van Wingerden. Ook dit geld eist hij op. tTRET: ANNE LIZE VAN DER STOEL Thessaloniki Het is maar weini gen gegeven: de show stelen door het doen van helemaal niets. Prins Claus presteerde het, gisteren in Thessaloniki aan het eind van het driedaagse staatsbezoek aan Grie kenland. Terwijl zijn kunstmin-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5