Trein in spits duurder 'Vroeger was er weinig, en het was best zo' u iiljoen Nederlanders iemt herfstvakantie Binnenland Voorleesvader Borreltje heeft 750 namen Marinevrouw moet zich voorzichtig uitkleden Niet-reanimerenpas lastig voor EHBO'er lag 10 OKTOBER 1997 aardere auto zwaarder belast aag» Twee van drie automobilisten krijgen te maken met zeven procent hogere motorrijtuigenbelasting als het kabi- njn plannen doorzet zwaardere auto's meer te belasten. De elstra heffing komt in plaats van een voorgenomen verhoging 'oi le benzineaccijns met 2,5 cent per 1 januari 1998, die door ?n notie van de WD wordt geblokkeerd. Het kabinet praat )ei aag over de maatregel, die zou gelden voor auto's vanaf ne- idftonderd kilo. De verhoging van de motorrijtuigenbelasting sc 200 miljoen gulden opleveren, evenveel als de accijnsver- ioi ig zou opleveren, ai Vermarkten op jacht naar mensen opaal» Met een campagne in het onderwijs wil het Cen- Igureau Levensmiddelen (CBL) meer interesse kweken voor 18 en in een supermarkt. De supermarkten hebben op dit ongeveer 3000 vacatures, zo blijkt uit een enquête van de psmiddelenkrant. Het gaat om functies op alle afdelingen ^de leiding. Dq groei van het aantal vacatures bij de super- ;ten heeft te maken met de langere openingstijden. Zo kon 28 rinkel aanvankelijk volstaan met één bedrijfsleider, nu zijn frp ee nodig. Voor tal van andere functies geldt hetzelfde. kan stemmachine vervangen spjRMEERStemmen krijgt een nieuwe dimensie. Wanneer vol de jaar de nieuwe Tweede Kamer en de ruim zeshonderd ge- B iteraden moeten worden gekozen, zal voor het eerst ook de -pc zijn intrede doen. Vuga Systemen, die gemeenten reeds jet van alle benodigdheden voor een stemlokaal (van rood od en stembiljet tot stemhokje), denkt een handige opvol huis te hebben voor de huidige stemmachine. De ver- o ting is dat TNO in Delft voor het eind van de maand zijn ceuring aan het apparaat heeft gegeven. De stem-pc die ir nwerking met Alcatel België in de voorbije twee jaar is ont- ■ld, werkt in grote lijnen zoals een computer in een biblio- met tiptoetsen op het beeldscherm. inburger vergiftigt roofvogels •ïïfADEDe Limburgse politie heeft een man aangehouden "^ns het vergiftigen van roofvogels. De man heeft vermoede- ok fazanten uitgezet voor de jacht. De Algemene Inspectie- t (AID) heeft bij de man potjes gevonden met het gif Aldi- dat ook is gevonden op prooiresten in het natuurgebied De laar bij Echt. In zijn schuur trof de AID ook wildklemmen rikken aan. De AID neemt aan dat de roofvogels zijn vergif- e" jm te voorkomen dat ze uitgezette fazanten vangen. De kwam aan het rollen toen medewerkers van de AID in het nopd twee doodzieke buizerds vonden. In de buurt van de vo- werden de resten van een fazant gevonden, die was vergif- ,e net Aldicarb. J anden goed voor 1,2 miljard schade aag» Voor het eerst in de jaren negentig is het aantal bran- ji terk gestegen. In 1996 woedden er 55.000, bijna twintig int meer dan in 1995. De totale schade van de branden t becijferd op 1,2 miljard gulden, zeventien procent meer n 1995, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vorig iteeg vooral het aantal buitenbranden sterk met zestig pro pten opzichte van 1995. In de helft van deze gevallen bleek n t in het spel. Bij buitenbranden moet worden gedacht aan b|i bos- en heidebranden. In twee jaar tijd was sprake van jtj erdubbeling, mede door de droogte. Grote branden vorm- iog geen drie procent van alle vuren, maar de schade er- miljoen gulden, bleek echter goed voor ruim de helft e totale financiële schade. daat opgepakt wegens xtc-handel tDAM» Opnieuw is een in Duitsland gelegerde militair op- 16 et wegens xtc-handel. De man vérblé'^f echter niet in de df rlandse basis Seedorf, waar vorig jaar zeventien militairen pgepakt wegens pillenhandel. Volgens persofficier Besier e militaire strafkamer zijn er geen aanwijzingen voor een [Ëjde Seedorf-affaire. De man werd opgepakt in de jacht op tc-bende, waarbij de afgelopen twee weken bij huiszoekin- 1 Gelderland, Zuid-Holland en Brabant onder meer zeven met grondstoffen voor xtc-tablettèn zijn gevonden, alsme- ,000 xtc-pillen en twee vuurwapens. |nenpoolers moeten museum redden [Ni Het Kamper Tabaksmuseum heeft twee banenpoolers trokken om een einde te maken aan het kwijnende be- van de cultuurhistorische en toeristische attractie van de lestad. De gemeente heeft eenzelfde oplossing gekozen de nog goed draaiende sigarenfabriek De Olifant. Daar een banenpooler die een opleiding krijgt tot ambachtelijk mmaker. Kampen kent sinds anderhalve eeuw een tabaks- itrie. Het museum biedt een unieke brede collectie van wat die periode aan sigaren en andere tabak is geproduceerd, langstelling is in de loop van de tijd in het slop geraakt, 'ee jaar valt de beslissing of het Tabaksmuseum zelfstan- blijven bestaan, of dat de collectie overgaat naar de per- ;nte presentatie van het Stedelijk Museum. tO-NCW: Werkloze snel aan de slag De werkgeversorganisaties VNO-NCW streeft ernaar ie- :n die werkloos raakt binnen een jaar aan een baan of scho- Rutolaats te helpen. Voorzitter Blanker! vindt een voorstel ileloe van de Europese Commissie 'een zeer goed idee' en ikt niet alleen zijn achterban (de grote en middelgrote on- tningen) hierop aan, maar tevens het kabinet en de vak- len. Binnenkort praat VNO-NCW met het kabinet over de tflandse inbreng op de 'Banentop' dit najaar. De werkgevers *pn dan duidelijk dat zij geen Europese streefcijfers willen 'jaan tallen banen. „Als je uiteindelijk iets lager uitkomt, word lar op afgerekend. Zonder oog voor de inspanningen die wel wordt weer een grote uit- /ohvanneer volgende week eelerfstvakantie aanbreekt, igteer 450.000 Nederlanders vn de gelegenheid te baat ï.ien korte vakantie in het gijüand, verwacht de ANWB, ocjg eens ruim een hlaf mil- tojaat op vakantie in Neder- nflf. eijbetekent files, vooral om- m uittocht samenvalt met rw werkzaamheden op nfen wegen. Zo is de Al2 ;e|lt-Arnhem ter hoogte van ton vanaf vanavond negen g"Pt en met maandagoch- ïir(uiterlijk) half zes nage- - fgesloten. Er blijft in bei- 'htingen één rijstrook politie adviseert het ver ft te rijden. Begin vorige I werd de snelweg al een nde afgesloten. Dat leid- 'lange file's. Een andere afsluiting is die van de A4 Amsterdam-Den Haag. De snelweg is sinds maandag al elke nacht ge stremd tussen knooppunt Bur gerveen en Zoeterwoude. Op de A27 Gorinchem-Breda wordt het verkeer vanaf vanavond ze ven uur tot morgenochtend zes uur ter hoogte van Oosterhout over de vluchtstrook geleid. Ver der zijn er omleidingen bij de Calandbrug bij Rotterdam en op de N37 Meppel-Duitse grens tussen Hoogeveen en Holsloot. Overigens lopen de vakantie gangers ook in het buitenland het nodige oponthoud door werk aan de weg op. In Duits land is de A2 tussen Hanover en Berlijn 'een groot lint van rij strookversmallingen en afzet tingen', aldus de ANWB en poli tie. Dat geldt ook rond Stuttgart. Bovendien is het in Duitsland extra druk door de vakantie die begint in Noord-Rijnland-West- falen. - ijsselmeer» Vissers van de WON 38 uit de gemeente Wonseradiel haalden ondanks de stormachtige wind gisteren de netten binnen bij de afsluit dijk. Zoals altijd kregen de vissers gezelschap van een horde meeuwen, die ook wel een palinkje lusten. foto anp peter wouda Volgens NS is op sommige trajecten 'de grens bereikt' Reizigers die niets te zoeken hebben in de ochtendspits, moeten naast de auto nu ook de trein gaan mijden. De Nederlandse Spoorwegen kunnen de drukte in die uren steeds moeilijker aan. Tariefsverhogingen per 1 januari van anderhalf tot zeven procent en een beperking in het kaartgebruik voor gezinsleden van houders van NS- en OV-jaarkaarten moeten wat Tucht' gaan scheppen. den haag cpd Gewone enkele reizen en re tourtjes worden zo'n anderhalf procent duurder. Gebruikers van trajectkaarten zullen echter tegen een forsere prijsverhoging aanlopen, afhankelijk van soort en afstand tot wel zeven pro cent. De voordeelurenkaart, die veertig procent korting geeft op reizen na de ochtendspits, blijft nog gespaard. De prijs gaat per 1 januari niet omhoog, net zo min als die van het kinderkaart je Railrunner. Ook gezinsleden van NS- en OV-jaarkaarthouders krijgen minder goedkope reismogelijk heden. De houders kunnen naast de eerste, dure kaart (mi nimaal 5.000 gulden) nog steeds voor 700 gulden per stuk extra kaarten kopen, maar vanaf juni zijn deze gezinskaarten niet meer geldig in de ochtendspits. De NS schatten dat ongeveer 10.000 mensen daarmee te ma ken krijgen. Het aantal reizigers in de och tendspits groeit nog steeds, dit jaar met 8 procent. Tijdens deze drukke uren pakken ruwweg zo'n 250.000 mensen de trein. De NS gebruiken al langere trei nen en hebben ook het aantal treinen per uur uitgebreid, maar 'hier en daar is de grens van de mogelijkheden bereikt', aldus een NS-woordvoerder. den haag Wim Kok was gisteren even geen leider van het kabinet, maar van een kleuterklasje. Tijdens een werkbezoek aan de Vliegerschool in de Haagse Schilderswijk greep de premier een boek en begon de kleuters voor te lezen. De leerlingen vonden het best. foto anp ed oudenaarden Het gaat vooral om trajecten in de Randstad. De flinke tariefsverhogingen voor trajectkaarten hebben al tot een boze reactie van de Consumentenbond geleid. Vol gens de NS-woordvoerder heeft het bedrijf echter geen keus: „We moeten onze eigen broek ophouden. Het is daarbij een groot probleem dat veertig pro cent van de treinen buiten de spits stilstaat. Dat maakt de kos ten hoog en daarom gebruiken we het prijsinstrument. We ho pen zo het recreatieve verkeer uit de spits te halen, ook door het nog aantrekkelijker te ma ken om in de daluren te reizen." Van Aartsen wijkt niet voor varkensboeren den haag gpd Minister Van Aartsen van land bouw weigert terug te komen op zijn voornemen de varkens stapel met een kwart in te krim pen. Tijdens de behandeling van zijn begroting wees Van Aartsen zowel de gisteren, ge presenteerde gematigder plan nen van de boeren zelf van de hand als een voorstel van het CDA om zijn plan in te trekken. Van Aartsen wil de inkrim ping bereiken door alle varkens- boeren 25 procent van hun 'var kensrechten' af te pakken, de boeren zelf vinden vijftien pro cent wel genoeg. Van Aartsen laakte de late reactie van de sec tor. Als die wejrkelijk verande ring had gewild, dan was ze al voor de pest met een eigen plan gekomen, zo hield Van Aartsen de Kamer voor. Ook een versoepeling van het fokverbod is voor de minister nog niet bespreekbaar. Hoewel het aantal nieuwe pestgevallen afneemt, vindt hij hel te vroeg het fokverbod te verlichten. schiedam willem goudriaan Elke kastelein weet het: bijna niemand bestelt in een café een glaasje jenever. „Geef mij nog maar zo'n gleizen boter ham", mompelt de ervaren kroegtijger. Die komt dus niet uit de broodtrommel maar uit de jeneverfles, weet de kroeg baas. Net als het hassebassie. Of de neut. Of het pikketanus- sie. Maar jenever? Nooit van gehoord. Ewoud Sanders, historicus en taalkundige, heeft ontdekt dat er in het Nederlands maar liefst 750 verschillende namen bestaan voor het glaasje geest rijk vocht. Hij heeft ze verza meld en achter elkaar gezet in een woordenboek. In dit 'Bor relwoordenboek' staan niet al leen alle synoniemen maar ook hun oorsprong, voor zover de schrijver in staat was die te achterhalen. Het boek wordt op 29 okto ber ten doop gehouden, na tuurlijk in Schiedam. Hans Gruijters, ex-burgemeester van Lelystad, voormalig minis ter van volkshuisvesting en er kend deskundige op het ge bied van sterke drank, neemt dan het eerste exemplaar in ontvangst in het Museum Ne derlands Gedestilleerd. Schrijver Ewoud Sanders is natuurlijk ook aanwezig, maar hij drinkt dan vermoedelijk een glas wijn of fris. „Ik houd niet van jenever", bekent de auteur. Hij verzekert dat hij het woordenboek puur heeft geschreven uit belangstelling voor de Nederlandse taal. „Het is toch ongelooflijk, 750 na men voor een borreltje? Een absoluut record. Het is uiter mate boeiend om te zien hoe de taal zich in al die namen laat zien: lenig, scherp, en vooral geestig." Bij elk woord geeft Sanders een uitleg over de herkomst. Het borrelsynoniem 'sneeuw balletje' komt bijvoorbeeld uit de Camera Obscura, de histo rische roman van Nicolaas Beets. Het hassebassie stamt uit Nederlands-Indië. 'Hasse- bassen' is een ander woord voor vechten, en na een stevi ge borrel wilden de drinke broers daar nog wel eens op de vuist gaan. De verklaring voor het synoniem 'babbelwa ter' ligt voor de hand: het nut tigen van een alcoholische versnapering maakt immers de tong los. Maar hoe zit het met woorden als 'kamelenrug' en 'kozakkenthee'? Alles wordt onthuld in Sanders' boek. den helder gpd Vrouwelijk marinepersoneel dat 'de kooi induikt' moet voortaan de gordijntjes netjes sluiten. Mi litairen uit Griekenland en de Verenigde Arabische Emiraten die op de basis in Den Helder logeren, liggen namelijk wakker van de 'strippende' marineda mes. Chef-staf algemene dienst Oudendijk rept in een oekaze over 'ongewenste situaties' en verzoekt de dames wat 'zorgvul diger' naar bed te gaan. De 'ontkleedvoorschriften' van de marineleiding bestaan voornamelijk uit het sluiten van gordijnen. De 170 dames die op de basis zijn gelegerd, zijn zich volgens de marinevoorlichting niet altijd bewust van de inkijk in hun slaapkamers. Vooral militairen uit andere landen die tijdelijk op de basis verblijven, storen zich aan da mes die zich voor het raam ont kleden. „Nederlanders hebben niet geklaagd. Sommige men sen vinden het zelfs leuk om te kijken, maar mensen uit andere culturen hebben zich er aan ge stoord", aldus marinewoord voerder Van der Wal. Het defensieblad Oplinie houdt er overigens een andere lezing op na. „Een leek zou zeg gen dat het hier gewoon ordi naire gluurders betreft, die - waarschijnlijk uil schuldbe sef- achteraf klagen dat ze te gen hun zin met vrouwelijk naakt zijn geconfronteerd." 'Tijd ontbreekt vaak om pas te zoeken amsterdam gpd Een pasje van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Eu thanasie (NWE) waarin men sen aangeven dat ze niet gerea nimeerd willen worden, brengt de ongeveer 300.000 EHBO'crs in de problemen. De eerste EH BO'er wordt al vervolgd door nabestaanden van een man die door de hulpverlener werd gere animeerd terwijl hij een 'niet re- animeren-pasje' bij zich droeg, ook al baatte de reanimatie niet. Ook een arts is al voor de rechter verschenen, zei voorzit ter Minderhoud van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Genees kunde (KNMG) bij de presenta tie van de pas. De bewuste in ternist was er niet zeker of een niet-reanimeerverklaring wel bij de patiënt hoorde. Het docu ment was onleesbaar geworden doordat de man het al lang op zak droeg. De patiënt zelf was buiten bewustzijn. De rechter toonde begrip en sprak deze vrij. De eerste reflex van een me dicus en een EHBO'er bij een hartstilstand dient reanimeren te zijn, aldus Minderhoud. „Als iedere seconde telt, is er geen Socioloog Joop Goudsblom met pensioen, maar nog niet in ruste amsterdam taco van der mark De mooiste kamer was jarenlang voor prof. dr. Joop Goudsblom. Een voor recht, noemt hij het zelf, waar vandaag een eind aan komt. Na bijna een kwart eeuw hoogleraarschap neemt hij af scheid van de Universiteit van Amster dam. Maar na zijn afscheidscollege over het belang van sociologie is hij nog steeds veel in het gebouw te vinden. Met enige opluchting bladert Goudsblom door zijn zakagenda. „Tot februari ben ik druk. In december is er een conferentie naar aanleiding van de honderdste ge boortedag van de Duitse socioloog Nor- bert Elias en in januari bestaat onze fa culteit een halve eeuw. Bovendien blijf ik promovendi begeleiden. Gelukkig maar, voorlopig houden de werkzaamheden nog niet op." Van jongsaf was Goudsblom geïnteres seerd in het wel en wee van mensen. Zijn leeftijdgenootjes hadden het meer voor zien op voetbal en hadden waarschijnlijk geen idee van de vragen waar Gouds blom mee rondliep. „Ik heb als scholier altijd een rare fascinatie gehad voor de manier waarop mensen vroeger leefden in de plaats waar ik woonde, het Noord- Hollandse Krommenie. Nadat ik zo'n beetje de weinige boeken over het dorp had gelezen, ben ik naar het archief ge gaan, waar ze me de eerste keer nog naar huis stuurden omdat ik in korte broek kwam. Dat mocht niet in de jaren veer tig. Later heb ik daar plezierige dagen doorgebracht", lacht Goudsblom. Van zijn studie kwam ook een boekje uit, maar pas later oogstte de socioloog alom bewondering met zijn onderzoe kingen. Goudsblom is nooit een weten schapper geweest die zich jarenlang zoet kon houden met een specialistische stu die. Hoe breder hoe beter, is een motto dat hem op het lijf is geschreven. Op zoek naar inzicht in de algemene mense lijke geschiedenis, net als zijn grote voor beeld en leermeester Elias. „Ik heb me altijd gericht op de wereld van het socia le, hoe mensen met elkaar samenleven en oplossingen voor problemen van het samenleven zoeken. Onze geschiedenis komt niet uit de lucht vallen en die ge schiedenis werkt door tot in ons leven toe. Maar die geschiedenis van miljoe nen jaren kent geen begin." De menselijke geschiedenis staat, net als voor Elias, voor Goudsblom in het te ken van een voortschrijdende bescha ving. Zo schreef hij in 1992 een boek over vuur dat de mensen lang geleden in hun macht kregen. Zij hoefden er niet meer bang voor te zijn, maar konden het gebruiken om dieren op een afstand te houden en om in het vuur eten op te warmen. Maar de Amsterdamse socio loog maakt zich geen illusies dat het be ter gaat met de ménselijke beschaving. In zijn laatste boek ('Het regime van de tijd'), dat dit jaar uitkwam, schreef hij over het probleem van de 'verteveling'. De westerse samenleving staat in het te ken van het te veel. Met desastreuze ge volgen, zegt Goudsblom. „Neem die bosbranden in Indonesië. Zowel boeren als grootgrondbezitters doen dat omdat ze er voordeel van denken te hebben. Maar hun doelbewuste handelen schept onbedoelde problemen voor anderen. De voordelen van groter comfort gaan vaak hand in hand met maatregelen om de kwalijke gevolgen daarvan in de hand te houden. Het is niet anders; het men selijk tekort was er en blijft voorlopig ook wel bestaan. Hoeveel goederen je ook aanschaft, veel mensen komen er niet aan toe er van te genieten." Goudsblom zegt het met enige tegen zin, maar toch. Misschien sloegen die oude moralisten van weleer nog niet eens zo gek ver naast de plank met hun gepreek over de 'innerlijke vrede' als het hoogste goed in een mensenleven. Nostalgisch: „De enige soort etalage waar wij in keken toen we jong waren was die van de boekwinkel. Voor de rest was er weinig en dat was prima zo." tijd om de zakken door te kijken of iemand zo'n pasje bij zich heeft."'Jurist Josephus Jitta, die aan de NWE is verbonden, be aamde dat. „Sommige situaties zijn gewoon niet te voorko men." Zowel Josephus Jitta als Minderhoud waarschuwde voor 'Amerikaanse toestanden' waar bij EHBO'ers en artsen om de haverklap worden vervolgd. De nieuwe wilsverklaringen waarin de drager aangeeft in welke gevallen hij niet medisch behandeld wenst te worden of waarin hij om euthanasie ver zoekt, hebben een steviger rechtsbasis dan de oude, die naar schatting 300.000 Neder landers op zak hebben. Sinds 1995 is een arts verplicht toe stemming van een patiënt voor een behandeling te vragen. Een patiënt kan een behandeling ook weigeren. Het is al de tiende versie van de wilsverklaringen sinds de NWE in 1993 werd opgericht, In de nieuwe verklaringen om schrijft de drager onder welke omstandigheden hij of zij 'een redelijke en waardige levens staat' niet meer aan de orde acht. Volgens de NWE moeten de artsen zich aan de verklarin gen houden. Minderhoud stelde dat artsen een eigen verant woordelijkheid hebben. „Als ie mand van 25 schrijft dat de be handeling gestopt moet worden als hij doof blijft, is dat iets an ders dan wanneer iemand van 85 het schrijft. Als arts vind ik dat die 25-jarige nog heel goed een bestaan kan opbouwen en behandelen ik toch. Dan volgen er misschien juridische proce dures, maar het gaat om de be doeling van een wet, niet om de letter. Minderhoud ziet de drie NV- VE-verklaringen die iemand kan opstellen (euthanasie, niet be handelen en niet reanimeren) als een goede basis voor artsen in ziekenhuizen. „Medici vin den het prettig te weten wat een patiënt wel en niet wil. Uit die verklaringen kunnen zij een hoop opmaken." Wel vindt Minderhoud dat de verklarin gen samen met een huisarts moeten worden ingevuld 'of met een andere deskundige'. „Want de gevolgen van zo'n verklaring zijn niet altijd goed te overzien. Bovendien, als men sen daadwerkelijk ziek worden, willen ze nogal eens anders over dingen gaan nadenken."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3