oor de laatste keer nder snot en slijm Jalabert verrast vooral zichzelf Sport 'Ik wil ik dat pak slaag van Wembley rechtzetten' Ik mocht niets eggen van Priem' Hiddink: toekomst na wk nog onzeker Kasparov moet hoofdprijs delen met landgenoten Oranje plant buitenlandse trainingskampen pIJDAO ipAG 10 OKTOBER 1997 Arbiters: waarnemer moet duel staken fanA/FGEiN» De scheidsrechters willen zich niet langer de hoe- Irsvan normen en waarden voelen. In een voorstel aan de nvb vragen ze de verantwoordelijkheid voor het staken van »n wedstrijd neer te leggen bij de waarnemers. Binnen een leek hopen ze van deze bevoegdheid 'verlost' te zijn. „De sta- ions mogen geen vrijplaats worden voor het uitkramen van al- Mgj vuiligheid. Maar wij willen niet langer onze nek daarvoor jtsteken", zei John Blankenstein. Jeen maatregelen tegen Helmstrijd |ti iwegein De KNVB neemt geen maatregelen tegen Ed Helm- jijd. De arbiter maakte afgelopen weekeinde in het duel tussen tVVen Sparta een blunder door de Maastrichtse club in de Jotfase bij 1-2 ten onrechte een strafschop toe te kennen. Hij eeft inmiddels zijn fout toegegeven. „Helmstrijd heeft deze fout jet opzettelijk gemaakt", zei Blankenstein. „Bovendien bege- gn we ons hierbij op het glibberige terrein van de waarneming, fatuurlijk is hij er wel op aangesproken. Aan het eind van het jizoen wordt bepaald of ze goed genoeg zijn om te blijven." parta had protest aangetekend tegen de strafschop. De Rotter- ammers, die een voorsprong uit handen zagen glippen, wilden plaatste tien minuten van het duel overspelen. De KNVB heeft it afgewezen. ichaatsteam Veldkamp opgeheven jswuk» Het International Speed Skating Team (ISST) van initi- nefnemer Bai t Veldkamp is opgeheven. Zonder hoofdsponsor joet Veldkamp zestig procent van de kosten ter voorbereiding p de Winterspelen uit eigen zak betalen. Marnix ten Kortenaar jlgt nog in zijn kielzog, voor de Canadees Neal Marshall is geen laats meer. Manager Conrad Alleblas vond deze zomer een pri- Lsponsor voor Veldkamp, die in februari in het Japanse Naga- Ei namens België kanshebber is op de 5000 en 10.000 meter. Op' 6 laatste afstand won Veldkamp in Nederlands tricot olympisch Ld in 1992 en brons in 1994. Het zoeken naar een bedrijf dat et gehele team financieel wilde steunen, bleek vruchteloos. forse boete voor Longo in sebastian Wereldkampioene tijdrijden Jeannie Longo heeft in de UCI een boete van 68.000 gulden gekregen, omdat ze bij e huldiging in San Sebastian het logo van haar sponsor op haar ïcot had staan. Dat is tegen de reglementen. Hetzelfde over nam wereldkampioen Museeuw vorig jaar in Lugano. Wereldrecord voor zwemmer Klim Iisbane Michael Klim heeft tijdens de Australische zwemkam- [oenschappen het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag [rbeterd. Hij tikte gisteren in Brisbane aan na 52,15 seconden, at was 0,12 seconde sneller dan de tijd van de Rus Pankratov in B olympische finale in Atlanta. a spierdijk. 071 -5356464. plv -chef rob onderwater. 071-5 - Volgens Bergkamp is het onduidelijk waar Oranje internationaal staat noordwijk marcel van der kraan gpd-verslaggever Waar staat het Nederlands elftal op de internationale voetballad der? Dennis Bergkamp weet het niet, bondscoach Guus Hiddink waarschijnlijk evenmin. De kwalificatie voor een WK is zel den zo vlotjes verlopen als voor het eindtoernooi in Frankrijk. „Maar België," zegt Bergkamp, „is eigenlijk de enige tegenstan der van kaliber geweest." Zelfs de Turken, zo mag je uit zijn woorden afleiden, vormen voor Nederland morgenavond geen zware beproeving. In Bur sa leed Oranje weliswaar zijn enige nederlaag op weg naar het WK, maar dat duel moest de superster van Arsenal aan zich voorbij laten gaan. Bovendien hoort Turkije niet bij de toplan- den van Europa, laat staan in de wereld. Het vergelijkingsmateriaal dat Bergkamp heeft, is de Franse nationale ploeg, tegen wie Oranje begin dit jaar vriend schappelijk speelde, en het En gelse voetbalelftal. Dat team ziet Bergkamp dank zij het feit dat hij in Engeland woont en speelt vaak aan het werk en de spelers kent hij op zijn duimpje. „Engeland heeft op dit mo ment een heel sterk elftal. Dat is te danken aan Glenn Hoddle, die veel heeft veranderd. Er zit ten nu veel meer spelers met ta lent en techniek in, zoals Beek- ham, Scholes, Butt en de broer tjes Neville van Manchester United. Ik hoop dat ze niet ver liezen van Italië, want ik wil heel graag dat Engeland naar het WK gaat." Het laatste niet omdat Berg kamp nu een overdreven passie heeft voor alles wat Engels is. „Nee, gewoon omdat ik die En gelsen nog heel graag een keer wil tegenkomen. Die 4-1, dat pak slaag op Wembley, dat zit me nog steeds vreselijk dwars. Voordat ik stop bij Oranje, moet en zal ik dat nog rechtzetten." En waar, zo denkt de beste voetballer van de Premier Lea gue, kan dat beter dan op het WK. Veel andere kansen, zo weet Bergkamp ook, krijgt Oranje daarna misschien niet meer om tegen Engeland aan te trederf. Waarschijnlijk zal Nederland pas aan het eind van dit sei zoen, in Frankrijk, moeten ont dekken wat de prestaties in-de kwalifïcatiestrijd waard zijn ge weest. „Dat er veel talent is," noordwijk-gpd Bondscoach Guus Hiddink heeft nog geen idee wie na dit seizoen zijn werkgever wordt. Het con tract van de keuzeheer van Oranje loopt op 12 juli 1998, de dag van de finale van het WK in Franlc- rijk, af. Hiddink zei gisteren op de persconferen tie van het Nederlands elftal dat over zijn toe komst nog niets is te zeggen. De Achterhoeker gaf wel toe voorzichtige plan nen te hebben voor een voetbalschool. Daartoe heeft hem vanuit Spanje (Valencia) ook al een verzoek bereikt, maar liever doet hij dat dichter bij huis. „De accommodatie heb ik al op het oog, maar erg serieus is het nog niet. Toch houdt het me wel bezig." Aan de andere kant zou Hiddink ook gevleid zijn wanneer de KNVB hem tot en met het EK 2000 in Nederland in dienst wil houden als bondscoach. Hij zegt sterk het gevoel te hebben dat de huidige selectie en de staf die daaromheen is gebouwd, met Johan Neeskens, Ronald Koe man en Pim Doesburg, 'zijn' Oranje is. „Binnen en buiten het veld, maar ook om het elftal heen heb ik het gevoel dat het sinds vorig jaar goed draait. Er is vorig seizoen natuurlijk wel iets ge beurt. Af en toe zal er nog wel eens iets de kop opsteken, maar dat is inherent aan topsport. Over de hele linie ben ik tevreden over deze groep en de staf die erbij zit." zegt Bergkamp, „ziet iedereen. Het gaat er nu om dat we er iets mee gaan doen." In zijn eentje houdt hij op dit moment internationaal de naam van het Nederlandse voetbal hoog. Want als team heeft Oranje op het laatste grote voetbalevenement veel krediet verspeeld. De interne strubbe lingen en de daaruit voortvloei ende uitschakeling deden de buitenlanders in lachen uitbar sten. 'Die Hollanders,' was de algemene opinie, 'die maken er op elk groot toernooi een zootje van.' Bergkamp: „Voor het EK in Engeland waren we torenhoog favoriet. Die rol is er dus niet bepaald uitgekomen. Ik vind dat niet zo erg. Duitsland, Bra zilië, Frankrijk en Engeland, ook door de prestaties in het Tour- noi de France in juni, zijn de landen waarover iedereen praat met betrekking tot het WK. Mis schien is het wel eens goed dat de druk op de schouders van anderen ligt." Tegen Turkije wil hij met de an dere Oranje-klanten deson danks zijn laatste visitekaartje in de kwalifïcatiestrijd afgeven. Als hij dezelfde scoringsdrift heeft als bij zijn Londense werk gever, schiet Bergkamp zich in de uitverkochte Arena ook langs Faas Wilkes, Oranjes topscorer (35 goals) aller tijden. Dat zal hij moeten doen zon der z'n 'gabber' Wim Jonk. Hij betreurt de afwezigheid van de geschorste PSV'er, met wie hij al jaren een gouden duo vormt. Maar- er is op dit moment ge- -td&é Clarence Seedorf past op het Noordwijkse strand een straffe dekking toe op Dennis Bergkamp. foto anp noeg'talent in de selectie om het verlies van bepaalde spelers op te vangen. Philip Cocu heeft zich ontwikkeld tot een invloed rijke middenvelder met veel dy namiek. En, zo heeft Bergkamp met plezier vastgesteld, Feye- noord heeft na jaren ook weer een diamantje in huis. Bergkamp: „Giovanni van Bronckhorst is een jongen met extra klasse. Hij is goed bezig. Ik houd wel van zulke types. Ik heb de Champions League wedstrijd van Feyenoord tegen Inventus op televisie gezien. Ik heb toen speciaal op hem zitten letten, omdat hij toch nog kans zag prachtige dingen te doen. En ik zeg je eerlijk, voor een aanvaller als ik is het dan genie ten geblazen." \eukink neemt van specialisme met zevende stek afscheid Ziille na vijf trappen al kansloos sebastina rene banierink was toch een speciaal moment, deze warme nazo- dag op de Avenida Zumalakarregi. Voor de laatste r kleefden de witte resten snot en slijm aan het lijf van Breukink. Zoals zo vaak: van zijn gezicht tot aan zijn fel. Teken van nog een keer totale overgave aan zijn te liefde: de strijd tegen de klok, tegen de verzuring, in de pijn in hoofd, longen en benen. men. Dat laatste was hem zeker zo veel waard. Erik Breukink was de geboren tijdrijden In volle inspanning leek hij een geheel te vormen met het rijwiel. Het bovenlichaam stil en recht bo ven de machtig rondmalende benen. Hij won in zijn loopbaan 65 wedstrijden, 26 daarvan wa ren triomfen in tijdritten. Zijn beste jaar was ongetwijfeld 1990. In het shirt van PDM leek hij bijna onklopbaar in races te gen de klok. Hij won er zeven: liefst twee in de Tour en' verder ritten in de Tirreno, in de ron den van Zwitserland, Catalonië en Ierland en de finale van de World Cup. Maar na de intrali- pid-affaire in de Tour een jaar Breukink en tijdrijden. Lan- ijd waren het synoniemen het betere soort. Sinds gis- n is het voorbij. Met een al- ins acceptabele zevende ats op het Wk nam hij met 'goed gevoel' afscheid van itiel die hem als wielrenner eweg het beste lag. Het ge it met de tijd is definitief rbij. geboren Gelderlander het gistermiddag zoals hij meestal deed in zijn loop- n: rustig, realistisch. De ïgjes teleurstelling en blijd- ap hieven elkaar daarbij op. ikink had graag bij de eerste gereden, dan was hij echt later, werd Breukink nooit meer I erg tevreden geweest. Maai- de dominante tijdrijder van de andere kant overheerste voorheen. Zijn laatste zege was gevoel dat hij als gewezen het nationaal kampioenschap eldtopper op dit onderdeel tijdrijden dit jaar. „Maar ik heb een meer dan behoorlijke meer tijdritten dit jaar echt het sering afscheid had geno- goede gevoèl gehad." Het gaf hem het vertrouwen dat hij in San Sebastian op een waardige manier afscheid kon nemen van dit onderdeel. Hij kon zijn prestatie van gis termiddag moeilijk vergelijken met eerdere tijdritten in zijn loopbaan. „Maar ik denk wel dat het een van de betere is ge weest", constateerde hij con tent. Hij had zich pas in de slot- kilometers gerealiseerd dat het zijn laatste optreden op dit on derdeel was. '„oen heb ik nog even alles uit de kast gehaald. Maar ach, dat doe je eigenlijk altijd in een tijdrit." Zondag nog de wegwedstrijd. Hij maakt zich er geen illusies over. „Anderen moeten dan maar de kar trekken." Daarna nog wat wedstrijdjes, met als echte afscheid de Beach Classic, een wedstrijd over het strand. „Ach, het is meer een idee van de ploeg. Iedereen van Rabo bank doet mee, ook de verzor gers en mechaniekers.' Wat het nieuwe leven brengt, weet hij nog niet. „Daar heb ik nog geen moment over nage dacht. Zolang je zelf nog aan het fietsen bent, gaat dat ook nauwelijks. Ik wil daar gewoon nog even rustig over nadenken. Al zal ik wel nooit helemaal los komen van het fietsen. san sebastian gpd Zülle, Boardman, Gontchar, Mauri. Dat waren de namen van de specialisten die elkaar de wereldtitel tijdrijden zouden be twisten. Maar tot verrassing van iedereen, en niet in de laatste plaats van hemzelf, werd Lau rent Jalabert gistermiddag in de regenbooglrui gehesen. De Fransman sloeg van puur ongeloof de handen voor zijn gelaat toen zijn laatste concur rent, de Oekraïner Sergej Gont char, uiteindelijk drie seconden boven de tijd van de man uit Mazamet bleef steken. Dat daarna titelverdediger en ON- CE-ploegmaat Alex Ziille nog moest binnenkomen, was niet meer belangrijk. De Zwitser was na vijf trappen al kansloos door een steen waarop hij zijn band lek reed. 'Onvoorstelbaar', murmelde Jalabert ruim een half uur na de finish nog. En hij fronste zijn ra venzwarte wenkbrauwen nog maar eens. Het verschil van drie seconden met de man in vorm, Gontchar, kon goeddeels ver klaard worden door het feit dat de Fransman de twee minuten voor hem gestarte en zwaar te leurstellende Evgeni Berzin in haalde. „Daar kreeg ik ontzet tend veel moraal van", verklaar de 'JaJa' later. De 28-jarige Jalabert maakte met de wereldtitel een, ondanks een aantal aardige overwinnin gen, teleurstellend seizoen als nog goed. In het voorjaar leek hij de te kloppen man in de klassiekers. Hij bleef echter ste ken op een troostprijs met zijn triomf in de Waalse Pijl. Zowel in de Ronde van Vlaanderen als Luik-Bastenaken-Luik viel hij ten prooi aan een even merk waardige als totale inzinking. Een euvel dat hem later in an dere vorm ook in de Tour de France en de Ronde van Spanje parten speelde. In de Vuelta werd hij een dag nadat hij op indrukwekkende wijze de lei derstrui had veroverd, geveld door een ram van de honger. „Daarna ging hel weer een stuk beter, maar had ik te maken met het belang van Alex (Zülle), die toen aan de leiding ging. Hier kan ik weer lekker mijn ei gen gang gaan." Hoe het ook zij, die vreemde zakkers doen zich de laatste ja ren steeds vaker voor op de mo menten dat iedereen veel van de Fransman verwacht. Aan hem om zondag het tegendeel té bewijzen. Want daar behoort hij na gisteren wel weer tot de favorieten. VERVOLG VAN VOORPAGINA 'marc van derjagt uel van Kessel bereidt zich nenteel in alle ernst voor op 'zijn WK' moet worden. Het :ours waarop morgen de idiale titelstrijd voor espoirs iners onder 23 jaar) plaats- lt, heeft hij inmiddels met mdere leden van de natio- selectie verkend. Vanuit hotelkamer in de zonover- !n Baskische kustplaats ver- ichuldigt de aanstaande be- >srenner zich voor zijn stil- gen. „Cees heeft het mij uit- dcelijk gevraagd. Uit goed oen voor Pieter Vries, want heeft nog niet getekend." s koerst net als Van Kessel s begin september als sta- bij TVM. De renner uit An- 'aulowna heeft de keuzehe in tegenstelling tot eerdere chten nog niet voldoende fuigd. riem bezocht Van Kessel op slotdag van de Grote Prijs lelm Teil, een meerdaagse ïpewedstrijd in Zwitserland, 'erwachtj want in zijn plaats was assistent-ploegleider Walter Veflèe met de geselecteerden afgereisd. „Hij kwam 's och tends aan mijn deur en zei dat hij even met me wilde praten. We zijn beneden in het restau rant gaan zitten. Wat ouwehoe ren, je kent dat wel. Ik heb vol gens hem voor TVM sterk gere den in de buitenlandse koersen. Daarom krijg ik twee jaar de tijd om te laten zien dat ik het ni veau aankan. Vervolgens gaf hij me het contract." De door Van Kessel felbegeerde verbintenis loopt van 1 januari 1998 tot en met 31 december 1999. Van Kessel, die tot september in dienst van de Giant/Löwik- ploeg reed, baarde afgelopen zondag opzien toen hij soleerde naar de zege in Parijs-Tours voor neo-amateurs. Morgen gaat de zelfverzekerde coureur voor een WK-medaille tijdens de wegwedstrijd over 188,5 kilo meter. „Het parcours is zwaar der dan ik dacht. Veel meer glooiing, maar dat ligt mij juist wel. Als ik dezelfde benen heb als in Frankrijk, dan is de kans groot dat ik ver kom. tilburg» anp De eerste prijs in het Fontys- toernooi wordt gedeeld door drie Russen: Kasparov, Kramnik en Svidler. Een verrassende ont knoping, want Kasparov dic teerde de gang van zaken vanaf de eerste ronde. De drie groot meesters ontvingen ieder 17.500 gulden als beloning voor de geleverde inspanningen. Op Sonneborn-Berger-punten ging de eerste plaats naar Peter Svid ler. Om verschillende redenen zal Kasparov ontevreden zijn met het eindresultaat. De belangrijk ste was dat de wereldkampioen in de slotstelling van zijn partij tegen Lautier zomaar een pion had kunnen winnen. Kasparov zag dit echter over het hoofd. Toen hij door zijn secondant Dokhoian op deze mogelijkheid werd gewezen, verkleurde hij een beetje. De stelling leek zo onschuldig en hij had met deze onverwachte kans dan ook geen enkele rekening gehouden. „Hij vloekte beleefd", verklaarde gastgrootmeester Genna Soson- ko, nadat Kasparov in het Rus sisch zijn reactie had gegeven over deze teleurstelling. De par tij eindigde nu na twintig zetten in remise, zodat Kasparov vol doende tijd had om naar de ver richtingen van zijn concurren ten te kijken. Van hen had Kramnik in de laatste ronde weinig moeite om Van Welys optimistische woor den voorafgaand aan de slot- ronde te logenstraffen. De derde toernooiwinnaar is Peter Svid ler, die eindelijk zijn belofte in loste. Drie keer werd hij kam pioen van Rusland, maar builen de landsgrenzen presteerde Svidler nauwelijks. In Tilburg kwam de kentering en de pas 21-jarige schaker uit Sint Pe tersburg boekte er het grootste succes uit zijn loopbaan. Don derdag versloeg Svidler op over tuigende wijze Alexander On- itsjoek. Toch twijfelde met name Kasparov nog steeds aan zijn ware talent. Maar Sosonko was het niet met de wereldkam pioen eens: „De cijfers spreken voor zich. llij is pas 21 jaar en heeft geweldige resultaten ge haald, Wat moet hij nog meer laten zien?" De Nederlanders zullen zeker niet tevreden zijn met hun pres taties. Van Wely en Piket kwa men niet in de buurt van hun topvorm en met name Piket stelde zwaar teleur. De groot meester uit Leiderdorp speelde een dramatisch toernooi en maakte in de tweede helft een •uitgebluste indruk. Tegen hek kensluiter Shaked probeerde hij het nog heel lang, maar meer dan remise zat er niet in. den haag gpd Miquel van Kessel ziet de toekomst zonnig in. I-Iet Nederlands elftal gaat zich in de Vere nigde Staten en Zwitserland voorbereiden op het wereldkampioenschap voetbal, vol gend jaar juni in Frankrijk. De twee trai ningskampen zijn gepland medio februari in Florida en eind mei, onmiddellijk na af loop van de competitie, in het Zwitserse Nyon. Bij terugkeer speelt Oranje in eigen land nóg twee interlands, tegen Nigeria en Argentinië, alvorens naar Frankrijk af te rei zen. Tijdens de twee buitenlandse oefensta ges, die beide ruim een week in beslag ne men, speelt Oranje telkens twee wedstrij den: in Miami tegen Amerika en, vermoe delijk, Brazilië en in Nyon legen Zwitser land en een plaatselijk elftal. De Zwitserse locatie, in de buurt van hel hoofdkantoor van de wereldvoetbalfederatie FIFA, is ge kozen op voorspraak van assistent-bonds- coach Johan Neeskens. Hij heeft jaren in Zwitserland gewoond. Het complex geniet de voorkeur boven een trainingskamp in ei gen land met oefenduels tegen amateur clubs. De onderhandelingen met de Brazilianen over een vriendschappelijk treffen zijn nog gaande. De wereldkampioenen zijn in fe bruari ook in de Verenigde Staten voor het toernooi om de Concacaf Gup. Nike, spon sor van zowel hel Nederlandse als hel Bra ziliaanse elftal, tracht ter plekke een voor beide partijen geschikte datum te vinden. „Maar de agenda's sporen nog niet", liet bondscoach Hiddink gisteren weten. Op Nederland rust de verplichting van een te genbezoek aan Brazilië.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21