VVD en PZ halen woede op hun hals 'Toen ik klein was, had ik meer speelgoe Volkstuinders Alkemade voelen zich zigeuners Bloemenveiling fleurt weer op 'Zoeterwoude net vrouw die geen kinderen wil' Rijn Veenstreek Stevige sloten houden inbreker buiten Paspoort duur, hou goedkoop in Alkem Zoeterwoude schr| korting muziekschf VRIJDAG 10 OKTOBER 1997 roelofarendsveen marieta kroft Te veel kopers hebben eind vo rig jaar en begin dit jaar de Veense bloemenveiling de rug toegekeerd. Dat H. van Tol, sinds dit voorjaar voorzirer van de Kopersvereniging Roelofarendsveen. Nu de bloe menveiling is omgevormd tot handelscentrum, probeert de vereniging uit alle macht deze groep terug te krijgen en het liefst nog meer detaillisten naar De Veen te halen. „Hoe meer hoe liever." Van Tol: „Ik schrok dit voor jaar van het lage aantal detail listen dat zijn inkopen hier deed." De oorzaak van de te rugloop met zo'n vijftig pro cent was volgens hem de slechte afstemming van het aanbod van bloemen en plan ten op de vraag, de kwaliteit die nogal eens te wensen over liet en het feit dat er te veel werd geëxperimenteerd. Dat tij is nu ten goede ge keerd, ervaart Van Tol die zelf een planten- en bloemenzaak in Ter Aar heeft. „Het aanbod is gestructureerd. Er komen al leen bloemen en planten naar De Veen waarnaar vraag is. Ook zijn de producten die voor de klok komen verser en dus beter van kwaliteit." Tot zijn blijdschap ziet Van Tol de eerste kopers al weer te rugkomen. „We zijn geen vei ling meer", legt hij uit. „In die situatie waren we bij de prijs bepaling eikaars concurrenten. Hoe minder kopers op de tri bune, hoe meer de prijs kon worden gedrukt. Dat ligt nu anders. De prijs ligt toch vast en wij moeten met elkaar voor de gemaakte kosten opdraaien. Hoe meer kopers, hoe lager de kostprijs." De kostprijs ligt nu nog ongeveer op elf procent van de omzet. Die kosten wor den gedragen door zo'n 200 detaillisten. Van Tol blijft optimistisch. Te meer omdat het voor kleine kopers steeds onaantrekkelij ker wordt om in grote veilin gen als Aalsmeer en Rijnsburg in te kopen. „Kleine kopers maken relatief hoge kosten die in de toekomst worden door berekend." Partijen seven standpunt Grote Polder nog niet prijs WD en Progressief Zoeterwoude (PZ) hebben gister avond geweigerd hun standpunten prijs te geven over de samenwerkingsovereenkomst die B en W van Zoeter woude willen afsluiten met grondbezitters Amvest en Bouwfonds. Dat omstreden contract heeft Zoeterwoude met de 'vijand' opgesteld om, als de Grote Polder ooit wordt aangewezen als bouwlocatie, zeggenschap te hou den over het stukje Groene Hart. zoeterwoude dimitri walbeek De Lange. Ook WD-raadslid H. van der Kooi (WD) en A. de Lange (PZ) haalden de woede van een honderdtal Zoeterwou- denaren op de hals toen de twee aankondigden liever eerst de standpunten van de bevol king over het heikele plan af te wachten. Twee keer werd om het standpunt gevraagd, beide keren hielden ze zich op de vlakte. Tot grote ontsteltenis van het publiek dat met boe-ge- roep op de 'starre houding' rea geerde. De boosheid werd eerder al opgewekt toen burgemeester A. Koopmanschap de ingelaste raadsvergadering over de sa menwerkingsovereenkomst kort na aanvang opschortte. Zij ging hiermee in op het verzoek van de stichting Grote Polder Groe ne Hart om eerst nog een in spraakavond te beleggen over de samenwerkingsovereen komst. Koopmanschap vroeg het publiek op 16 oktober terug te komen. De gemeenteraad zou zich dan op 23 en 28 okto ber over de overeenkomst uit spreken. De aanwezige Zoeterwoude- naren voelden zich bekocht. Zij kwamen af op de aangekondig de raadsvergadering en wilden zich juist op de hoogte stellen van de standpunten van de fracties. Vijf aanwezigen deden vervolgens alsnog hun zegje - tegen de overeenkomst - als voorbode van de inspraakavond volgende week. Daarna werd de partijen gevraagd om te reage ren. „Ik ben onder de indruk van de argumenten van de in sprekers die zeker ook deel uit maken van onze bezwaren", gaf fractieleider P. van Son het CDA-standpunt duidelijk weer. Zijn twee collega's venvezen echter naar de, kort daarvoor bekendgemaakte, inspraak avond. „De procedure is veran derd, dus is het nu niet de tijd voor ons standpunt", zei PZ-er Van der Kooi wees op de proce dure: „We hebben wel een frac tiestandpunt, maar het verzoek van de burgerij is er doorheen- gefietst. Als we ons standpunt nu bekendmaken, heeft de in- „Zoeterwoude is als een vrouw die absoluut geen kinderen wil, maar ondertussen wel met alle voorbehoedsmiddelen stopt en de kinderkamer alvast inricht", zei een Zoeterwoudse gisteravond tegen de gemeen teraad. „Vergeef me de verge lijking, maar dit is het eerste dat in me opkwam. Ik schrok me kapot toen ik uw voorstel las", zei ze over de samenwer kingsovereenkomst die B en W willen afsluiten met twee pro jectontwikkelaars. De gemeenteraad eiste vorig jaar wel dat er contact moest worden gezocht met de twee 'vijanden', maar de ongeveer honderd aanwezigen zijn er van geschrokken dat het plan al tot in detail is uitgewerkt, bleek gisteravond. „Er is ons een compleet uitgewerkt stadsdeel voorgelegd terwijl de raad een flinterdunne over eenkomst vroeg", verwoordde O. Langezaal, van de stichting Grote Polder Groene Hart. de woedegevoelens op de publie ke tribune. Ook al werd de raadsverga dering gisteravond uitgesteld, er bleek nog genoeg ruimte om te protesteren. 'Houden we het hartstikke groen, of la ten we het Groene Hart stik ken', luidde een spandoek aan de muur in de bloedhete raadszaal. Voor het gemeente huis was een houten maquette opgesteld waarop enkele kar kassen van huizen waren ge timmerd. 'Bouwput voor de raadsleden van Zoeterwoude, Gaat u hier uw gang, dan kun nen wij de Polder groen hou den', stond op een doek er achter. De angst van een van de aanwezigen, dat de Zoeter- woudenaren murw zijn ge praat over de Grote Polder, bleek onterecht. „Hoe meer je van deze zaak afweet, hoe idioter het wordt. Het lijkt wel alsof het college alles anders wil dan de rest van Zoeter woude. U moet de burgers niet ongenadig bij de neus ne men". beet de eerste inspre ker, D. Koppenol, het spits af. En zo ging het tien minuten door. Elke spreker ontving een daverend applaus. Ook van oud-burgemeester A. Houdijk, die voor de verandering eens aan de andere kant van de ta fel zat. De nieuwe burgemees ter A. Koopmanschap heeft het gisteravond voor het eerst zelf ervaren: De Zoeterwoude- naren moeten niets van sa menwerking of bebouwing van de Grote Polder weten. spraakavond van volgende week geen zin meer." CDA-raadslid M. Ate§ wees de fractievoorzitters van WD en PZ erop dat hun standpunten allang klaar moesten zijn. „Er stond een raadsvergadering ge pland, dus de fracties hebben zich al voorbereid op de discus sie. Er zijn nu zoveel mensen aanwezig. De bevolking heeft recht op die standpunten." On danks het instemmende ap plaus bogen de twee raadsleden niet. De teleurgestelde Zoeter- woudenaren dropen vervolgens mopperend af. Alphense scholieren winnen prijs met idee voor Leidse asielzoekers alphen aan den run/leiden robbert minkhorst Het opvangcentrum voor asiel zoekers in het Leidse Roomburg aan de Willem van der Made- weg is niet bepaald een vrolijke, gezellige boel. En daar wilden drie scholieren van het Scala College in Alphen iets aan doen. Een flinke verfbeurt, Engels- en Franstalige boeken en spelletjes voor de kinderen, dat zou de sleur voor de vluchtelingen al aardig doorbreken. Saskia Marsman (15) uit Hazerswou- de-Dorp, Sander Duijm (14) uit Hazerswoude-Rijndijk en de Al phense Evelien Hagen (14) wonnen met hun idee woens dagavond de provinciale jeugd- prijs. Codename Future heet de Zuid-Hollandse prijsvraag en meer dan veertig projecten dongen eergisteren mee naar een van de prijzen, een geldbe drag van 3.000 gulden waarmee de winnaars ook hun project mogen uitvoeren. De drie havo leerlingen waren een van de acht prijswinnende trio's. Bo vendien maken ze nog kans op de hoofdprijs in de landelijke wedstrijd. Dan kan het geldbe drag nog eens worden verdub beld. Toen Saskia, Evelien en San- der ruim twee weken terug een team vormden, was de eensge zindheid nog ver te zoeken. Het drietal ruziede over wat te be denken. Evelien wilde iets met zwerfjongeren, Saskia dacht aan hulp aan gehandicapten en Sander bedacht iets met de auto van de toekomst. Het werden uiteindelijk de vluchtelingen. Maar vervolgens waren de drie scholieren er niet een, twee, drie uit over hoe ze vluch telingen zouden kunnen hel pen. Sander: „Ik wilde dat ze een tafeltennistafel en een bil jarttafel zouden krijgen." Eve lien: „Maar dat was gewoon veel te duur." De leerlingen van het Scala College in Alphen, die de provinciale jeugdprijs wonnen voor hun idee om het leven van Leidse asielzoekers genamen. Saskia: „Ik ben toen met asielzoekers gaan praten over hun problemen en zo. Ik vroeg: Hoe is het hier? Niemand had iets te doen. Er waren alleen wat boeken. Voor kinderen was het helemaal verschrikkelijk. Toen ik klein was, had ik veel meer speelgoed." Daar moest toch een oplos sing voor te vinden zijn en sa men met coach Peter van den Nieuwenhoff (normaal aard- rijkskunde-leraar) vatten ze het plan op voor een speel-o-theek. Maar spelletjes en boeken voor jong en oud vonden de tieners nog niet genoeg. Het Leidse op vangcentrum kon ook wel een flinke opknapbeurt gebruiken. Fleuriger moest het worden en de vluchtelingen zouden de ke ten prima zelf kunnen verven. „Ik schrok wel toen ik voor het eerst hier was", zegt Saskia. „Ik had nog nooit stilgestaan hoe de vluchtelingen het had den. Hier in het centrum zie je echt hoe hun leven is. Ik dacht dat er luxe zou zijn. Maar dat is dus helemaal niet zo." Dinsdag koos de jury van het Scala College het project van de scholieren uit afs de leukste. Sa men met twee andere trio's mochten ze een dag later naar het atrium van het Haagse Stad huis. Evelien: „We gingen er naartoe met het idee van we zien wel wat het wordt." Tijdens de prijsuitreiking zonk de moed haar en Saskia en Sander alleen wel in de schoenen. „Er werden eerst alleen maar Haagse scho len genoemd", zegt Saskia. San- FOTO DICK der: „Toen een andj voor vluchtelingen j dacht ik: nu lukt heij niet meer." j< Als laatste van dei ook het Alphense pro prijzen. Saskia, Evelia der vragen nu de huSË deren. Iedereen mite maar eens goed op r1 ken naar spelletjes vinden ze, want da% snel mogelijk het leifc asielzoekerscentrum {- draaglijker. DE OERSTERKE LAND ROVER DEFENDER NIMARC B.V., LIJNBAANSTRAAT 4, 2222 AR KATWIJK, TELEFOON 071 - 4090922. voor- of achterdeur binnen te komen mislukte vanwege het goede hang- en sluitwerk. Uiteinde lijk gooide hij een parasolvoet door een ruit, waardoor de bewoners en omwonenden wakker werden. Zij joegen de man weg. Tevergeefs heeft een inbreker afgelopen nacht grote moeite gedaan om een woning aan de Aru- bastraat binnen te komen. Een poging om via de In 21 jaar al drie keer verhuisd Conclusie CNV na onderzoek: E alkemade gerard van der geest Een inwoner van Alkemade is voor een paspoort, rijbewijs of afschrift uit het bevolkingsregis ter twee tot vijf gulden duurder uit dan gemiddeld in de regio en in het land. Hondenbezitters daarentegen zijn in deze ge meente beter af: zij betalen ge middeld enkele tientjes per jaar minder. Dat blijkt uit het giste ren gepresenteerde rapport van het Christelijk Nederlands Vak verbond: 'Gemeentelijke Kosten en Batenmeter'. CNV-beleidsmedewerker D. Havenaar overhandigde het stuk aan wethouder W. Nugte- ren (CDA/sociale zaken). In de rapportage ziet het CNV een middel om de gemeenten te wijzen op hun sterke en zwakke punten. Zonodig trekt de vak bond aan de bel als een ge meente haar zwakke punten niet verbetert. In Alkemade zijn dat onder meer de gemeentelij ke leges. Een andere punt van kritiek is dat de gemeente een onvoldoende actief voorlich tingsbeleid voert. De kans is groot, aldus de onderzoekers, dat groepen burgers geen ge bruikmaken van voorzieningen en tegemoetkomingen waar ze recht op hebben. Ook vindt het CNV dat aan burgers in Alke made met een minimum inko men best wat eerder hun schul den zou kunnen worè gescholden. Tot slot»'1 onderzoekers de gen*e keringsgerechtigden f: nu te stimuleren wef> vaarden en/of een o[P voltooien. r Ondanks deze kriti^' venaar: „Alkemade kc{e gezegd niet slecht vaF venaar doelde op I#' bijna geen enkele v;z' deelnemende geme#1 de strenge ideaaleise e CNV heeft voldaan. scoort bovendien go E gebied van toegankeliK gemeentelijke instel differentiëring in de fenheffing. F De CNV-enquête i. 1997 gehouden. A. i chef sectie maatscf voorzieningen bij def1, wees gisteren op ee#1 ring sindsdien in ringsregeling voor Wethouder Nugteren] ook op andere gebieé schap. De resuitate. 1 wellicht wat beter gelL. bij de invoering van| nanciële regelingen li meteen alle kruit vei aldus Nugteren. H Het is de eerste kè CNV een dergelijkej heeft gehouden. Havi weegt over drie jaa volgonderzoek te houj roelofarendsveen marieta kroft Ze voelen zich de zigeuners van Alkemade. In het 21 -jarig be staan zijn de volkstuinders al drie keer verhuisd en opnieuw moeten ze vertrekken. De ge meente heeft de Vereniging van Volkstuinders Alkemade deze week laten weten de huur per 1 januari op te zeggen. Na die tijd mogen ze er voor niets blijven zitten tot het moment dat Alke made het stuk land langs de A4 zelf nodig heeft. De volkstuin ders moeten plaatsmaken voor industrie en voor de verbreding van de A4. De veertig hobbykwekers zit ten met de handen in het haar. Het is niet dat het opzeggen van de huur onverwacht komt. Ze ven jaar geleden, toen ze hier kwamen, wisten ze al dat het maar tijdelijk zou zijn. „Het probleem is echttr, waar moe ten we naar toe? Ik zou het niet weten", verzuchten voorzitter Henk van Tol en secretaris Wim van Beek. Beiden laten hun blik over de groenten- en bloementuinen glijden. Op de achtergrond klinkt het geraas van de auto's op de A4. Enkele mannen halen de oogst binnen. „Sommige vutters of AOW'ers komen hier elke dag", weet Van Beek. Hier en daar staat een bouwvallige kas. Investeren in een nieuwe doen ze niet meer. Gesprekken met ambtenaren de afgelopen twee jaar hebben tot nu toe niets opgeleverd, ver tellen Van Beek en Van Tol. En ook zelf hebben de hobbykwe kers nog geen geschikte betaal bare plek kunnen vinden. „Dit voorjaar plaatsten we nog een advertentie voor een stukje grond", vertelt Van Tol. „We kregen één reactie. Een kweker uit Nieuwe Wetering wilde wel een stukje verkopen maar moest daar 150.000 gulden voor hebben. Dat kunnen wij niet betalen. Nu zijn we 6000 gulden per jaar aan huur kwijt." Omdat ook de gemeente het niet wilde kopen en vervolgens verhuren aan de volkstuinvereniging, was die plek van de baan. Een tweede reactie kregen ze deze week. Een makelaar bood de club anderhalve hectare aan voor 200.000 gulden. Ook dat aanbod hebben de hobbykwe kers afgewimpeld. Hun hoop is nu op de politiek gericht. De ge meenteraad is onlangs hierover Secretaris Wim van Beek (links) en voorzitter Henk van Tol van de Vereniging van Volkstuinders Alkemade: „Vinden we niets, dan worden we een slapende vereniging met alleen nog een kaart- en een sjoelavond." FOTO» MARK LAMERS aangeschreven. De brief waarin de gemeente de huur opzegt, heeft de volks tuinvereniging onder haar leden verspreid. „Daarbij gaven we ze het advies om de tuin maar ge woon winterklaar te maken", merkt Van Tol op. „Als je nu zegt doe er maar niks meer aan, dan wordt het een zooitje. Nee hoor, spitten met die handel. Ik denk dat we het najaar van '98 nog wel gewoon halen." Van Tol baseert die verwachting op de bestemmingsplanprocedures die de gemeente nog moet doorlopen voordat het indu strieterrein Veenderveld kan worden ontwikkeld. Bezwaren kunnen de procedures nog ver tragen. „Desnoods grijpen we die gelegenheid zelf aan om het seizoen '98 te halen." Van Beek en Van Tol kunnen zich niet voorstellen dat ze bin nen afzienbare tijd hun hobby moeten beëindigen. „In zo'n groene gemeente als Alkemade moet er toch ruimte zijn voor een groene vereniging?", vraagt Van Tol zich hardop af. „Zo niet, dan worden we maar een slapende vereniging met af en toe nog eens een sjoel- en een kaartavond totdat er wel iets vrijkomt. Ik hoop vurig dat het niet zover komt." Wethouder Wim Nugteren (CDA/ruimtelijke ordening) heeft nog geen oplossing voor de volkstuinders. „Wij beraden ons en stellen de raad voor om het college deze zaak af te laten handelen." Hoeveel geld Alke made voor een nieuwe plek over heeft, weet hij niet. „Dat hangt af van de onderhandelin gen met rijkswaterstaat over de verbreding van de A4. bestuur de raad met i ging in te stemmen. Ij a dende stichting heeje een overlevingsscei» het muziekonderwijs» woude opgesteld. M®\ ke verhoging van d»( drage van 600 tot 9O0|( met het samengaan ziekschool in Zctfb Rijndijk, zouden de ki bezuinigingen voorn jaar van ruim 15.00C|u: Dorp kunnen wonju bracht. De stichting* voorwaarde dat de gekc ziet van de bezuinfli 1999. Mochten B en'-oi den aan hun bezuine dan voorziet de stijl stijging van de outit tot 1.200 gulden. Dejo van de stichting maa«ri dat de tarieven voor fci derwijs ver boven diÉ merciële muzieksdl i uitkomen. Gevolg is ®c leerlingen meer kon w heffing van de mi* een feit is, zo dreigt dei zoeterwoude marcel smeets Zoeterwoude ziet af van een be zuiniging van 25.000 gulden op het muziekonderwijs in 1999. De stichting Muziekonderwijs Zoeterwoude-Dorp heeft becij ferd dat ongewijzigde plannen zouden leiden tot het failliet van het lokale muziekonderwijs. Voor volgend jaar wil de ge meente echter geen verande ring in de bezuinigingsplannen aanbrengen. Zoeterwoude is naar aanlei ding van reacties tijdens een in spraakavond tot het inzicht ge komen dat het vasthouden aan de bezuinigingsplannen een be dreiging inhoudt voor de scho len. Het voorstel van de ge meente scheelt de muziek school in Dorp een bezuiniging van ruim 15.000. In het geval van de Rijndijk gaat het om een afgeblazen subsidiekorting van bijna tien mille in 1999. 'Vanwe ge het belang van muzikale vor ming van de Zoeterwoudse jeugd' adviseert het gemeente-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18