eiden stapelt fout op )ut in 'terrasaffaire' Het Reuzenhuis zit vol gevaren beethoven is at ik zo Leiden Regio Anderhalf jaar cel voor beroving oud echtpaar LEIDEN Speel-o-theek zoekt naam 10OKTOBER 1997 CHEF HANS JACOBS. 07 I -5356-114. PLV -CHEF R'JDOLF MEUN. 071 -6356436 W1JKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 /VB Leiden. Fax: 071 -5321921e- mail: leidschdagblad@hdc.nl. CRONESTEIN Tijdens de herfst heeft de natuur zo haar eigen char mes. Bijvoorbeeld paddestoelen. In Polderpark Cronesteijn is zon dag 19 oktober een paddestoelen-excursie. Deze parkwandeling, aangevoerd door twee gidsen, begint om één uur bij het informa tiecentrum in het midden van het park. VREEWIJK Stichting Groenhoven, zorgcentrum voor ouderen, houdt op zaterdag 25 oktober een bazaar en rommelmarkt. Allerlei goedkope spulletjes, het rad van avontuur met een kleurentelevisie als hoofdprijs en appelflappen. De markt is van twee tot vijf uur in Groenhoven, Witte Rozenstraat 21. De opbrengst van deze middag wordt besteed aan een dagje uit voor de ouderen in het zorgcen trum. MEERBURG Toneelgroep De Splinter voert op 17 oktober voor kin deren van 4 t/m 12 jaar de musical 'Nou heb je de poppen aan het dansen' op. Daarin blijkt het spelen met poppen niet zo saai te zijn, want ook poppen willen wel eens wat anders. De voorstelling is in buurthuis Matillo, Zaanstraat 126 en begint om twee uur. De entree bedraagt één gulden. DE KOOI Therapeut Huub Verlinden geeft woensdag 15 oktober een lezing over de genezende kracht van het menselijk lichaam en waarom dit zelfgenezende mechanisme soms niet werkt. De lezing is in buurtcentrum De Kooi, Driftstraat 49 en begint om acht uur 's avonds. De toegang bedraagt 12,50 gulden. Maar wie zich van tevo ren telefonisch (071-5231569) aanmeldt, betaalt tien gulden. POELGEEST Postzegelvereniging Philatelica Leiden houdt donder dag 16 oktober om acht uur weer een ruilavond. Naast de leden zijn ook andere belangstellenden welkom in de kantine van het Dr. Visser-'t Hooftlyceum, Anthonie Duycklaan 1 BINNENSTAD De Argentijnse revolutionair Che Guevara werd dertig jaar geleden in het oerwoud van Bolivia gefusilleerd. Na zijn dood groeide hij voor velen, met name jongeren, uit tot een symbool van verzet. Jongerenorganisatie Rebel gaat op donderdagavond 16 ok tober op zoek naar de persoon Guevara en zijn ideeën. De openba re avond begint om negen uur en is in Bar en Boos, Koppenhink- steeg 4. BINNENSTAD 'Vrouwen in de hoofdrol', is de titel van een lezingen serie over de invloed van de nieuwe bijstandswet op de levens van bijstandsvrouwen. Op 21 oktober spreken Trees van Miltenburg (directeur Dienst Economische en Sociale Zaken) en Annemarie Roggeveen (Sectorhoofd Sociale Zaken) onder andere over de posi tie van vrouwen in de bijstand en wat hun mogelijkheden zijn. Na de pauze is het mogelijk om vragen te stellen. De lezing is in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a en begint om acht uur 's avonds. MORS Internet is in. Maar wat is Internet precies, wat kan er meer gedaan worden en wat kost het. De Hobby Computer Club houdt zondag 12 oktober een informatieve middag over deze elektroni sche snelweg. Op een groot scherm wordt het surfen op het World Wide Web gedemonstreerd. En op verschillende computers kun nen bezoekers zelfde mogelijkheden van Internet uitproberen. De computermiddag is van half twee tot vijf uur in het Docos tafelten- niscentrum, Hoge Morsweg 201 DEN HAAG/KATWIJK» Wegens beroving van een oud echtpaar in Katwijk is gisteren voor de Haagse rechtbank een 21-jarige Voorschotenaar tot 24 maanden celstraf, waarvan zes voorwaardelijk veroordeeeld. De officier van justitie had twee weken geleden drie jaar cel ge- eist. De Voorschotenaar ging op 15 april van dit jaar samen met een maat naar de woning van het echtpaar. Van tevoren had hij een afspraak met de 83-jari- ge vrouw gemaakt dat hij gou den sieraden en munten bij haar wilde kopen. Eenmaal in de woning bleek het tweetal he lemaal niet geïnteresseerd in kopen. De vrouw werd tegen de grond gewerkt en de twee man nen verdwenen met enkele do zen sieraden en munten. De buit waarvan de waarde wordt geschat op 60.000 gulden is niet meer boven water gekomen. De kompaan werd onlangs door de rechtbank tot drie jaar cel veroordeeld waarvan acht maanden voorwEiardelijk. Finales bedrij venschaken bij Akzo SASSENHEIM Het team van Shell verdedigt morgen zijn titel tijdens de laatste ronde van het Neder lands kampioenschap bedrij- venschaken in het Akzo-ge bouw in Sassenheim. Het toer nooi vindt plaats onder de auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond (KNSB). Vanaf 10.00 uur begin nen de partijen. Om 19.00 uur is de prijsuitreiking. 5teriiVIJK« SUZANNE BARBIER vei le%)rthgo Scholengemeen- de%linkt een nieuw geluid oude melodie. Twaalf- 1 tty-d kinderen, verdeeld Len middag- en een groep voeren hier het ba- wallenproject 'Noordwijk ^Kleintje Klassiek' uit. ek%e haakt Noordwijk op -Hlziicale manier in op het ^Span de kinderboeken- rei|We Tijdmachine'. ro%i tropisch temperatuur- ^eBb pappa's en mamma's, :chijes en zusjes hoe de Senkinderen het er muzikaal 3ol| brengen. Zeshonderd •n staan er fraai etejikt en verkleed, maar entopgewonden bij. Tussen n dj) en zaal ontwikkelt zich tef!jrmakelijk tweerichtings- ;nr{, waarbij van het podi- ;t%istant wordt gezwaaid uit de zaal vaak: 'blijf s staan', klinkt. Je zal jar voor zo'n groot pu- detpoeten zingen waar bo- ;ch|h de wethouder van wel- detflSweers, op de eerste rij :Od het moment dat de èerste noten worden gezongen, is de druk van de ketel. Het unieke kinderkoor neemt de af geladen aula mee op een histo rische reis langs muzikale ge nieën. Roeiend op de levens stroom, volgen de toeschou wers een verdwaalde man die terug wil naar zijn eigen tijd. Op zoek naar herkenning pas seren vele grootheden, van Gershwin tot Vivaldi, de revue. Organisatrice Marleen van Leeuwen, muzieklerares op de Northgo, heeft verschillende klassieken voor deze bijzonde re gelegenheid een modern jas je aangemeten. Op Schubert worden opeens forellen 'gevan gen en Porgy en Bess klinkt voor één keer als een Hollands levenslied. In het muziekon derwijs hoort van Leeuwen wel vaker: ,,0 juf, wat is Mozart mooi!" Toen ze vorig jaar door het impressariaat Jongsma en Hartgring werd benaderd om de Noordwijkse scholieren mu zikaal te verenigen, hoefde ze daarom over een idee niet lang na te denken. De teksten waren geen probleem, maar hoe krijg je 1200 kinderen die dag in dag uit naar house luisteren zo ver In twee groepen van zeshonderd stortten Noordwijkse kinderen zich gisteren op de klassieke muziek. dat ze klassiek zingen? Met de gezamenlijke inzet van alle muziekleerkrachten en vijf weken van intensief repete ren is het geen onmogelijke op dracht gebleken. Met behulp van lokale sponsors ontstond er bovendien de mogelijkheid om een cd-opname van het project te maken. Voor vijf gul den krijgt iedereen binnenkort zijn eigen compact-disc. De opname veroorzaakt in de aula echter grote consternatie. Hoe kun je nu stil zijn als de hele klas achter je zit te giechelen? Als na een uur de muzikale reis tot een einde komt met de historische woorden: „Beetho ven is wat ik zoek!" daalt er grote opluchting over de kin- FOTO DICK HOGEWONING derschare neer. Ogenblikkelijk zwaaien er tientallen kinder handjes naar die ene bekende. Om dan nog geduld te moeten opbrengen voor de felicitaties aan de organisatie, is dan echt teveel gevraagd. ismeerde buurvrouw krijgt wellicht schadevergoeding ™*heeft fout op fout gestapeld in de procedure rond w van een dakterras op een huis aan de Lijster- Sinds 1992 is de gemeente, die een bouwvergun- Go4f voor het terras, door de rechtbank en de Raad ite herhaaldelijk in het ongelijk gesteld. Maar met xvejpraken werd niets gedaan. /lAAIVIdOi excuses/aan." Van Rij beloofde drié ^onSfhAnkelijke deskundi gen te laten beslissen over een schadevergoeding van me vrouw Hendrikse. ten bewoner van de Lijster straat kreeg in 1992 een vergun ning van de gemeente om op zijn huis een dakterras te bou wen. Vier buurtbewoners maak ten bezwaar. De verbouwing was in strijd met het bestem mingsplan en ging ten koste van hun woongenot en hun pri- mm GR0EN00RDHALLEN Ha^P RIETVELD 'aa'pinachting van de bur- pe rechterlijke macht", sg^boze buurtbewoonster iHrikse, die van meet af Qjvvaar maakte tegen de ving. Wethouder T. van hl ruimtelijke ordening) (eren in een vergadering kommissie ruimtelijke g het boetekleed aan. [duidelijk dat iedereen «baalt en ik bied mijn vacy, zeiden zij. De Raad van State gaf de be zwaarmakers gelijk. Maar de ge meente was niet van plan het dakterras op de Lijsterstraat te laten afbreken. Er ging alleen een briefje naar de bezwaarma kers, dat het terras er nu een maal was en dat daarmee de zaak, wat de gemeente betreft, was afgedaan. „Dat is onze erg ste fout geweest", zei Van Rij. In de procedure is de ge meente tot nu toe nooit in het gelijk gesteld. In 1992 vroeg me vrouw Hendrikse de Raad van State schorsing van het bestem mingsplan. Ze kreeg haar zin. Twee jaar later vroeg zij de ge meente het terras te verwijde ren. Die weigerde. Maar de rechtbank vernietigde dat be sluit. En de Raad van State deed het in hoger beroep nog eens dunnetjes over. „Ik heb met schaamrood op de kelken deze stukken gele zen", zei raadslid W. Egels van D66. „Het is een schandaal hoe de gemeente hier met een bur ger is omgesprongen. Ik vind dat mevrouw Hendrikse een fik se schadevergoeding moet krij gen. En ik hoop niet ooit op zo'n manier met de gemeente te maken te krijgen." G. van de Berg van de PvdA zei dat zij met stijgende verbazing de opsom ming had gelezen. „Dit is grote onzorgvuldigheid en grote on deskundigheid en ik weet niet wat ik het ergste vind." Met de kritiek van de meeste raadsleden kon Van Rij wel le ven. Maar Egels verweet hij stemmingmakerij ZATERDAG OKTOBER 9.00 TOT 17.00 uur ZONDAG DE GEZELLIGSTE ROMMELMARKT VAN NEDERLAND geen naam heeft, wordt er een wedstrijd uitgeschreven onder kinderen in Zuid-West. Degene die de leukste, mooiste of meest originele naam verzint, wint een een speelgoedpakket van 100 gulden. Inzendingen kunnen worden gestuurd naar speel-o-theek Zuid-West, Beethovenlaan 4, 2324 EM Leiden. De prijsuitrei king vindt plaats op woensdag middag 19 november. De win naars worden bekend gemaak in de eerstvolgende Kinder krant. De speel-o-heek in Leiden Zuid-West moet in het voorjaar 1998 worden geopend. Een groep bewoners heeft een be leidsplan gemaakt, subsidies aangevraagd en een stichting opgericht. Momenteel wordt gewerkt aan het samenstellen van de speelgoedlijst en het be denken van een uitleensysteem. Daarnaast wordt nog gezocht naar een geschikte locatie voor de speel-o-theek. Omdat de speel-o-theek nog In het Reuzenhuis is alles twee keer zo groot. De bron van de eeuwige jeugd zal wel altijd een legende blijven. Daar om proberen we met make-up, ge- zondheidsmiddèltjes en faceliften jong te blijven. Maar wie zich écht weer jong wil voelen, zo oud als een kleuter bijvoorbeeld, moet morgen maar een bezoekje brengen aan buurthuis Morschwijck. Daar heb ben ze namelijk een Reuzenhuis ge bouwd. In het Reuzenhuis is alles twee keer zo groot. Een ligbad is bijvoorbeeld twee bij vier meter en een stoel is zo groot als een uit de kluiten gewas sen bank. De koelkast is tevens de toegang naar de badkamer en-de kraan zit zo hoog dat je er net niet bij kan. Het lijkt wel Alice in Won derland. Is het Reuzenhuis er dan speciaal voor lange men sen? Absoluut niet. Het is de bedoeling dat volwasse nen met een normaal postuur het huis bezoeken. „Dan kunnen ze zien wat voor gevaren er allemaal voor kleine kinderen in een huis zijn", zegt ontwerp ster Suzanne van Ginne- ken. De 28-jarige Leidse heeft het Reuzenhuis on geveer een jaar geleden ontworpen in opdracht van de stichting Consu ment en Veiligheid. Het huis zit vol gens haar vol met gevaren die vol wassenen normaal over het hoofd zien. „Zo zijn de gaten van het stop contact groot genoeg om je vingers in te stoppen, net als kinderen wel eens doen. Het contact gaat dan knetteren en flitsen. Nee, een schok krijgen de bezoekers van het Reu zenhuis niet", belooft Van Ginne- ken. Ook staat er een wankele koffiekan op tafel en zitten de doppen van de flessen met giftige huishoudspullen behoorlijk los. „Daar komt schuim uit, als je een fles open maakt. De koffiekan valt na een ruk aan het ta felkleed op de grond." Het huis is tot stand gekomen in sa menwerking met het programma 'De uitdaging' van Angela Visser. In twee dagen is alles in elkaar gezet. „Zeer hectisch allemaal", zegt Van Ginneken. Het project reist al een jaar door Nederland en is nu voor het eerst in de woonplaats van de ontwerpster. Volgens Morschwijck projectleidster Fokje Pietersen is het Reuzenhuis een mooie start van het project 'Ho ge Mors... gezond en wel!' Dat pro ject moet de bewoners van de wijk onder andere gaan leren om hun Fokje Pietersen en Suzanne van Ginneken in een reuzenstoel: „Zo kunnen vol wassenen zien wat vdor gevaren er allemaal in huis zijn." FOTO LOEK ZUYDERDUIN huis veilig te maken voor kleine kin deren. „Veel bewoners in deze buurt zijn allochtonen die niet zo goed Nederlands lezen. Daarom beelden we de gevaren uit in het Reuzenhuis", zegt Pietersen. Er zijn kortingsbonnen in de wijk uitgedeeld waarmee allerlei beveili gingsmiddelen tegen een fikse kor ting kunnen worden aangeschaft bij een bouwmarkt in de buurt. Tafel- hoekbescheremers, stopcontactbe veiligingen en kindersluitingen, moeten de huizen van de Hoge Mors bewoners verheffen tot ware veiligheidspaleizen voor kleine kin deren. ,De toegang is gratis en iedereen mag komen", zegt Pietersen. Het Reuzenhuis, dat morgen door veilig heidswethouder Hans Baaijens wordt geopend, is tot en met 15 ok tober open voor publiek. Coalitiepartijen voelen wel voor alcohol-cursus DEN HAAG/REGIO JAN KUYS VERVOLG VOORPAGINA Volgens het WD-Kameiiid Vos is het voldoende als kan didaten voor het rijbewijs ge durende twee avonden op indringende wijze kennis ne men van het onderwerp. Hij denkt daarbij aan een sa menvatting van de cursus, die automobilisten onder in vloed verplicht moeten vol gen, wanneer ze zijn betrapt. Deze cursus maakt op veel deelnemers een diepe in druk. Het verplicht volgen van zo'n cursus vergroot volgens Vos het bewustzijn dat rijden onder invloed van alcohol gevaarlijk is. Een bijkomend voordeel noemt hij dat men sen ervan kunnen worden doordrongen dat roekeloos verkeersgedrag een straf rechtelijke reactie tot gevolg heeft. De coalitiepartijen PvdA en D66 in de Tweede Kamer vinden het een sympathiek voorstel. Ook de ANWB staat er welwillend tegenover. Eer der al heeft Veilig Verkeer Nederland (WN) het belang beklemtoond van aanvullen de cursussen. Vorig jaar was er een sterke toename van het aantal doden in het ver keer als gevolg van alcohol gebruik. De nu door minister Sorg- drager voorgestelde wijziging van de Wegenverkeerswet beoogt een strengere aanpak van rijden onder invloed en snelheidsovertredingen. Sorgdrager bepleit een direct innemen van het rijbewijs door de politie bij overtre dingen. Nu moet de rechter zich daar eerst over buigen. Binnen de Kamer bestaan nogal wat bezwaren tegen het nieuwe voorstel. 7! ritje Klassiek in Noordwijk

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15