^eiden Regio Regeling nieuw in Nederland Rijnsburgerbrug vervangen Niemand weet van wie die barrel is' Leids bedrijf vindt nieuw medicijn tegen darmziekte egroting zonder :zuinigingen of stenverzwaring Verbazing in opvangcentrum over aangekondigde actie ultra-rechts Bouwvergunning Centocor formaliteit dend HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Reuzenhuis yt fr Wie zich écht weer I 3 eens jong wil voelen kan terecht in het Reuzen huis in buurthuis Mor- schwijck. Meid met pit y| —j Leidschendam ver- I welkomt nieuwe burgemeester Bloemen- daal-Lindhout: 'een meid met pit'. jrekers bij toeval gepakt L» Door puur toeval heeft de politie gisteren drie inbrekers - Hagenaars (25 en 22) en een 24-jarige Voorschotenaar - in traag gepakt. Het trio zat in een auto die op de Frambozen- bijna tegen een politiewagen botste. Hierop reed de wagen hoge snelheid weg. Na een achtervolging werd de wagen op foorschoterweg tot stoppen gedwongen. Agenten vonden in- cerswerktuigen in de auto. Onderzocht wordt nog of de drie dwerkelijk hebben ingebroken. wonden bij aanrijdingen n» Twee Leidenaars zijn gisteren gewond geraakt bij ver- llende ongelukken. Op de Lammenschansweg werd een 13- Jge fietser aangereden door een automobilist (27) uit Leiden fter hoogte van de Zeemanlaan overstak en geen voorrang lende. De fietser liep been- en hoofdletsel op. Op de Ma- igel werd een 14-jarige fietser aangereden door een 19-jarige imobilist uit Leiderdorp. Komende vanaf de Huigbrug ver- ide de fietser geen voorrang. Hij raakte gewond aan armen «ieeltoestellen voor Curium e n« De kinderen van academisch centrum voor kinder- en dpsychiatrie Curium krijgen er twee speeltoestellen bij. De- eek heeft de stichting Kinderpostzegels een cheque aan Cu- (i overhandigd. Waarde: 22.500 gulden, ofwel twee speeltoe- en. De stichting doet ieder jaar donaties aan goede doelen et gebied van jeugdzorg. Crohn-patiënten gebaat bij infuus LEIDEN MAARTEN KEULEMANS Patiënten met de ziekte van Crohn kunnen wellicht voordeel hebben bij een nieuw medicijn, dat is ontwikkeld door het Leidse bedrijf Centocor. Uit vandaag gepubliceerd onderzoek blijkt dat tweederde van 108 onderzochte Crohn-patiënten na toediening van het nieuwe medicijn minder klachten had. ,,Het is een oplossing", zegt de arts R. van Hogezand van het AZL, „Maar zeker nog niet dé oplossing. De ziekte van Crohn is een darmont steking, die kan leiden tot vermoeid heid, diarree, gewrichtspijn, gewichts verlies, fistels rond de anus en ontste kingen in andere delen van het li chaam. Ongeveer 11.000 Nederlanders lijden aan de ziekte. Het nieuwe medi cijn, infliximab, wordt per infuus toe gediend en bestrijdt één van de darm stoffen die de ontsteking verergert. „De mensen die ik heb behandeld zijn er zeer tevreden over", zegt Van Hoge zand, die heeft deelgenomen aan het onderzoek. ,,Ik heb zelfs een meisje behandeld dat zei dat ze zich in geen tijden meer zo goed had gevoeld." Wat overigens niet wil zeggen, dat het medicijn op iedereen een gunstig effect heeft. Eén op de vijf behandelde proefpersonen merkte niets van de in- fuusbehandeling. En bij patiënten die wel baat hadden bij het middel bleek het gunstige effect na enige tijd af te nemen. Na drie maanden was nog maar een kwart van de behandelde pa tiënten vrij van klachten. Wie met in fliximab wordt behandeld, moet bo vendien terug blijven komen naar het ziekenhuis: het infuus moet regelmatig worden toegediend. ,,lk zou het plezie riger vinden als er meer over de oor zaak bekend wordt", reageert Crohn- patiënt T. Markus dan ook. „Zodat er in de preventieve sfeer iets aan de ziekte kan worden gedaan." Van Hogezand wijst erop dat het mid del wel diverse gunstige neveneffecten heeft. Zo lijkt de ziekte bij patiënten met zware klachten minder ernstig te worden.'Ook bestaat de indruk dat de fistels rond de anus die het gevolg kunnen zijn van de ziekte na toedie ning van het infuus sneller genezen. Van Hogezand hoopt dit laatste gege ven binnenkort als onderzoeksresul taat te presenteren op een Europees congres dat is gewijd aan de ziekte. Volgens Centocor bv duurt het ove rigens nog wel vele maanden voordat infliximab in ziekenhuizen kan worden toegepast. Aangezien Centocor een Amerikaans bedrijf is, moet het medi cijn eerst worden goedgekeurd door de strenge Amerikaanse Food- en Drug Administration. ianks korting rijk College 'bijzonder trots Vervolg van voorpagina Leiden is de eerste of in ieder geval één van de eerste ge meenten, die een structurele extra toelage voor groepen minima instelt. ,,Ik heb deze invulling nog nergens an ders gezien", zegt wethouder J. Laurier (sociale zaken). Hij moet een slag om de arm houden, want ook andere gemeenten zijn bezig met hun begrotingen voor 1998. „Maar het college is bijzonder trots op de Leidse rege- ling." De groepen minima die in aan merking komen voor de toelage en bekend zijn bij de sociale dienst, krijgen automatisch te horen van de nieuwe regeling. Anderen, zoals mensen die langdurig een loon rond het so ciaal minimum ontvangen, moeten zich zelf melden bij de sociale dienst. Wethouder Laurier verwacht dat de toelage-regeling een flink bereik zal hebben. Maar hij is niet echt beducht voor een overschrijding van het ABW- plus budget. „Natuurlijk, het is een open einde-regeling, je ba seert je op schattingen. Maar we hebben zo goed mogelijk gepro beerd te schatten." Burgemeester en wethouders presenteren vandaag nog een nieuwtje op het gebied van ar moedebestrijding en schuldsa nering. Bij de Stadsbank komt een zogenaamd budgetbeheers systeem, dat vooral voor men sen met schulden bijzonder aantrekkelijk is. Het systeem gaat gepaard met een bankpas, die niet als 'armmoedige pas' herkenbaar is, maar waarmee slechts een bepaald bedrag per week opge nomen kan worden. Daarnaast wil de gemeente een collectieve ziektekostenver zekering afsluiten, zodat mini ma zich straks tegen een gere duceerd tarief kunnen bijverze keren. In het Leidse opvangcentrum voor asielzoekers is grote verbazing ontstaan over de uitlatingen van H. Ruitenberg, de leider van de extreem-rechtse Volks Nationalisten Nederland (VNN). Ruiten berg, voorheen CP'86, verklaarde eerder deze week in een televisieprogramma dat hij een actie voorbereidt bij het centrum, om te protesteren tegen uitgeprocedeerde asielzoekers, die het land niet willen verlaten. „We snappen meneer Ruitenberg niet. Hij zegt dat hij actie voert tegen uitgeprocedeerde asiel zoekers. Maar ons centrum staat aan het begin van de opvangketen", zegt plaatsvervangend di recteur M. Korbee. „De mensen die hier zitten, zijn rechtstreeks uit het aanmeldcentrum naar Leiden gekomen. Uitgeprocedeerde asielzoekers zul- je hier niet vinden." Wethouder J. Laurier (vluchtelingenzaken) is het spoor eveneens bijs ter. „Ik weet niet wat die meneer Ruitenberg be doelt." Mogelijke extreem-rechtse actievoerders, die zich aan de poort melden, zullen niet anders be handeld worden dan andere bezoekers van het centrum. De receptie legt hun-de vraag voor wie ze willen bezoeken. Kunnen ze geen naam noe men, dan komen ze het terrein niet op. „We han teren de gewone bezoekregeling", zegt Korbee. „En net als anders, als we vermoeden dat de openbare orde verstoord wordt, weigeren we ook toegang." Afgelopen weekeinde overvielen Ruitenberg en zijn kompanen een tentenkamp in Dwingeloo, waar maatschappelijke en kerkelijke organisaties een groep 'technisch niet verwijderbare' uitge procedeerde asielzoekers hebben ondergebracht. Als het aan de Leidse politiek ligt, kan Centocor morgen be ginnen met de uitbreiding van het biotechnologiebedrijf in het Bio Science Park. De commissie voor economische zaken, finan ciën en grondzaken ging gister avond akkoord met de uitgifte in erfpacht van de grond die no dig is voor de uitbreiding. Wat de commissieleden op het mo ment dat ze het besluit namen niet wisten, is dat de uitbreiding al bijna klaar is. De eerste paal ging al in april van dit jaar de grond in. De vergadering had hierdoor wat surrealistische trekjes. Had de gemeente eraan gedacht om een ontbindende voorwaarde in de overeenkomst op te nemen voor het geval Centocor toch niet zou gaan bouwen, wilde A. Geertsema (WD) weten. Hij wist zich te herinneren dat het bedrijf vijf jaar geleden in grote moeilijkheden verkeerde. Wet houder H. Kruijt (CDA) moest bekennen dat zo'n voorwaarde in het contract ontbrak. En dat was het. J. de Coo ver klaarde zich namens LWG/De Groenen principieel tegenstan der van het biologisch gesleutel van het bedrijf, de rest van de commissie ging akkoord met de overeenkomst. Na afloop van de vergadering bleek dat de wethouder volledig te goeder trouw het voorstel aan de commissie had voorgelegd. „Zijn ze al begonnen met bou wen? Nee, ik heb alleen wat portocabins zien staan", rea geerde Kruijt verbaasd. Aan de Einsteinweg staan in derdaad de bouwketen twee hoog opgestapeld. Maar daar achter verrijst toch onmisken baar een grote nieuwe hal: PROVLSTE anks een korting op de al- ^ne uitkering van 4,4 mil- j gulden zijn burgemeester -^rethouders erin geslaagd 1998 een begroting op te zonder ingrijpende be ngen of grote lastenver zen. Ruimte voor nieuw blijft er dan ook nauwe- iver. Naast de forse verho- ran het budget voor mini- leid houdt de gemeente lijk alleen nog geld over een hoogst noodzakelijke ig in de algemene reserve miljoen gulden. De alge reserve was door tegen- s in de afgelopen jaren op gevaarlijk laag niveau be- gend jaar stijgt de onroe- -zaakbelasting (OZB) voor ïgen met 2,25 procent - -Unieer dan het inflatiecijfer, idrijfspanden stijgt de OZB ,35 procent. Dit is een ge- het verdwijnen van de iebelasting. B en W willen heffing, die in 1993 werd ierd, afschaffen omdat het van het geld veel moeite in daardoor erg duur is. De inkomstenderving wordt een voudig gecompenseerd met een hogere OZB. Overigens krijgen eigenaars van bedrijven die re clame-uitingen hebben hangen boven gemeentegrond vanaf volgend jaar wel weer te maken met een precarioheffing op re clame-objecten. Deze maatre gel levert de gemeente 200.000 gulden op. Naast deze financiële maatre gelen worden er in de begroting nog een aantal beleidsvoorne mens ontvouwd. Zo wordt aan gekondigd dat het college de komende tijd wil kijken of er met exploitanten van cof feeshops convenanten kunnen worden gesloten, of het systeem van sluitingstijden in de horeca op de helling kan en of er een vergunningstelsel voor prostitu tie kan komen. In met name De Mors en Zuidwest zal het aantal 30-kilometerwegen volgend jaar worden uitgebreid en het colle ge wil een programma-advies raad instellen die meepraat over de programmering op de kabel. En de wijkconciërges krijgen er nieuwe collega's bij die speci fiek toezicht gaan houden in parken. Een vertrouwd beeld voor de Leidenaars: de Rijnsburgerbrug met op de achtergrond Molen De Valk. Over een tijdje zal dit beeld anders zijn. De brug is dan vervangen door een andere, de molen is dan nog dezelfde. foto dick hogewoning LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De Rijnsburgerbrug op de kruising Steen straat, Stationsweg, Morssingel en lüjnsbur- gersingel wordt vervangen. Wanneer met de werkzaamheden wordt begonnen, is nog onduidelijk. De gemeente Leiden heeft al wel voor een ontwerp gekozen maar wil de tekening eerst nog voorleggen aan de be woners. De oude brug, die in zeer slechte staat verkeert, verdwijnt helemaa. Fundering en brugdek worden vernieuwd en de doorvaar- hoogte gaat van 80 centimeter naar ander halve meter waardoor Leiden een stukje aantrekkelijker wordt voor boten. Er is be wust gekozen voor een vaste brug. „Een be weegbare brug zou slechts overlast voor het verkeer veroorzaken", aldus Thecla Lam- mersen, chef van de afdeling Bruggen en Waterwerken van de gemeente. Door het vervangen van de Rijnsburger brug wordt een deel van Leiden makkelijker doorvaarbaar. Vanaf het Galgewater kan de beweegbare Morspoortbrug worden gepas seerd om via de nieuwe Rijnsburgerbrug en de twee Valkbruggen voor de Warmonder- brug ter hoogte van de Haarlemmerweg linksaf te slaan de Haarlemmertrekvaart op richting Warmond en De Kaag. Het enige obstakel zouden dan nog de twee houten Valkbruggen vormen. „Maar die liggen er tijdelijk", aldus Lammersen. „Die twee bruggen worden op termijn eveneens vervangen en ook daar komt een doorvaarhoogte van anderhalve meter." ilitie verwijdert illegaal geparkeerde voertuigen uit Stevenshof I neer dan twee jaar staat de ;e boot op een verroeste fler in de Stevenshof. „En hij yft in al die tijd geen water lien", vertelt een buurtbewo- y terwijl het bootje wordt Egesleept. „Niemand weet wie die barrel is. Hij staat wen maar in de weg. Het is id dat er eindelijk wat aan 1 aan wordt." ■11e illegaal geparkeerde ca- w MS, aanhangwagens en an- voertuigen in de wijk wer- i gisteren door de politie [gesleept. Dus ook de boot al twee jaar een parkeerplek de Rijndijk inneemt. Vol- wijkagent P. de Graaf sft de eigenaar alle tijd gehad j de boot ergens anders te Ben. „We volgen netjes de ïdische procedure. De eige- ?ïr wordt gewaarschuwd en ihet voertuig dan na tien da- nog niet weg is slepen wij ÜtiWeg' ®s een optocht trok de Jpploeg gisteren door de ■enshof. Twee vrolijk bab- ■ende politieagenten op de Is met twee wagens van het ■epbedrijf er achteraan. Soms likten ze elkaar kwijt - op de Is ben je nou eenmaal wend- ttrder dan met een grote ppwagen - maar de plekken ar de illegale voertuigen kden staan werden één voor ■afgegaan. ■jdens de ochtendronde ^kt dat veel mensen hun 'huig zelf al hebben verwij- 'd. Maar uiteindelijk wordt 'och nog een illegaal gepar- 'o Re vouwwagen gevonden. Fiji het witte voertuig weg- leept wordt kijkt een buurt- woner toe. „Net goed, die Gisteren ver wijderde de politie acht il legaal gepar keerde voer tuigen in de Stevenshof. Waaronder aanhangers, vouwwagens, en dit bootje dat al langer dan twee jaar een parkeer plek bezet. foto loek zuyderduin wagen staat er al een maand. Ik heb ook een aanhanger en die parkeer ik netjes in een garage box. Je zet zo'n ding toch niet zo lang op straat? Er is hier al zo'n gebrek aan parkeerplek ken." Een oude roestende aan hangwagen staat in de Rosa Spierstraat. De onderdelen van de wagen liggen op de grond. Volgens een buurtbewoonster komt dit omdat de eigenaar hem aan het afbreken is. Maar als de sleepwagen arriveert heeft de brigadier al geconsta teerd dat het krot niet verwij derd mag worden. „Als we ver moeden dat de wagen van de openbare weg is afgeweest kunnen we 'm niet weghalen", zegt De Graaf. „Dat is tegen de regels." Dus als het voertuig steeds verschuift mag het niet wegge haald worden? „Dat is juist", zegt De Graaf. „Maar als ie mand zo bijdehand is om zijn aanhanger steeds een beetje heen en weer te rijden, vinden we daar wel wat op. Dan blij ven we de wagen net zo lang in de gaten houden tot we zien dat het voertuig niet gebruikt wordt. Daarna wordt 'ie alsnog weggesleept." De weggesleepte voertuigen worden gestald bij het auto sleepbedrijf Van de Ameele in Oegstgeest. Daar kunnen de aanhangwagens en caravans binnen drie maanden opge haald worden tegen betaling van de sleep- en stallingskos- ten. „Dat is zo'n driehonderd gulden", vertelt De Graaf, „en daarboven op komt natuurlijk nog de bekeuring voor het ille gaal parkeren van de wagen. Als het voertuig na drie maan den niet is opgehaald wordt het vernietigd of verkocht. Aan het eind van de dag heb ben de agenten 55 plekken ge controleerd en in totaal acht voertuigen weggetakeld. Daar mee zit de klus er echter nog niet op. De komende tijd blijft de politie intensief controleren. De Graaf: „Het is nog even af wachten of de voertuigen die er niet meer staan tijdelijk of blij vend weg zijn. We zullen het in de gaten houden."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13