Bo(c)kbier: de Beaujolais Primeur onder de bieren Smaak Zeewier onmisbaar in Japanse keuken VRIJDAG 10 OKTOBER 1997 REDACTIE: WIM VAN BEEK Alles draait om kijken en proeven MARTHA DE JAGER. Lekker eten is nog vaak een synoniem voor veel eten. Onbeperkt je bord volschep- pen, het liefst tegen een vastgestelde prijs, doen we maar al te graag. Hoe anders is de Japanse traditie waarin eten eveneens een kijkspel is. 'Wij eten met de ogen' vertelt mevrouw Sawahata uit Tokyo, terwijl een stuk daikon (Japanse radijs) on der haar mes verandert in een witte chrysant. Uit een stuk kant-en-klare vispaté (kamaboko) wordt 'een rij zende zon' gesneden die met kunstig gebogen ome letstukjes in een mooie Obento-lunchdoos, wordt geschikt. Na een uurtje bak-, kook- maar vooral snijwerk is de inhoud van de zwart gelakte doos een kleurrijk plaatje om te zien. 's Mor gens klaargemaakt, waarbij de vis halfbevroren wordt gesneden, kan het de visite tijdens de lunch worden voorgezet. „Nederlanders zijn nog wei eens teleurgesteld in de grootte van de porties, maar bij Japans eten draait het om kijken en proeven", al dus de docente van het Ja pans Cultureel Centrum in Amsterdam. Met betr ekke lijk weinig ingrediënten en keukenmaterialen worden de mooiste gerechtjes ge maakt, vaak met een sym bolische betekenis. Voor de ze pure en subtiele keuken komt steeds meer belang stelling en dat is niet zo vreemd. Het zijn de Japan ners die op dit moment de hoogste levensverwachting hebben. Het vetarme dieet is rijk aan koolhydraten. Verse vis, fruit en groenten krijgen een grote plaats toe bedeeld en dat past geheel in het moderne voedingspa troon. Het meest bekend en ver krijgbaar in ons land zijn de (maki)sushi. Gevulde rij- strolletjes gevat in een velle tje zeewier (nori). In de Ver enigde Staten al onderdeel van menu's in fastfoodke tens, maar bij ons in op komst. In restaurants, bij vishandelaren, enkele su permarkten en zelfs op de boerenmarkt in Amsterdam worden ze aangeboden. De vishandelaar vult ze volgens traditie met verse zalm of tonijn, op de Noordermarkt is de sneeuwwitte Japanse rijst met vis verruild voor zil vervliesrijst en groente. Het omhulsel is van alle soorten sushi gelijk: een flinterdun velletje zeewier. Zeewier is een onmisbaar ingrediënt in de Japanse keuken, waarin verschillen de soorten worden toege past in soepen, omelet en rijstschotels. Reepjes zee wier verbinden stukjes vis met rijst, versieren zoutjes of bedekken eierkoeken. Met de groeiende belangstelling die de Japanse keuken ge niet is de natuurvoedings winkel de zeewieren weer in het zicht gaan zetten. Echt nieuw zijn ze niet voor deze bedrijfstak, in het macrobio tische dieet vormen de wie ren of zeegroentes een on- misbare'bron van calcium, jodium, sporenelementen, mineralen en vitamine A en B. De bekende nori (porp- hyra tenera) is een Japanse roodwier die op netten of stokken in zee wordt ge kweekt. Na de oogst worden ze gereinigd, samengeperst, gedroogd en in velletjes ge sneden. De yaki-nori is al geroosterd en klaar voor ge bruik. Het ziet eruit als don kergroene blaadjes ouwel en je proeft de zee. Gedroogde en gebleekte soorten rood wier die in de kustwateren van Indonesië en Japan ver zameld worden, zijn de grondstof voor agar-agar. Dat is een bindmiddel dat tweemaal zoveel bindkracht bezit als gelatine. Het wordt veel toegepast in vegetari sche kring, omdat het geen dierlijke bestanddelen bevat. Verschillende zeewieren uit Europese, Amerikaanse en Australische wateren wor den industrieel verwerkt tot emulgator en stabilisator in puddingen en consumptie ijs. Naast het handmatig oogsten zet men boten in die uitgerust zijn met een 'maai-installatie', waarmee kombu kan worden verza meld. Deze bruinwier is de basis in Japanse bouillons. Kombu gedijt in koele wate ren en wordt onder meer ge oogst langs de noordkust van het Japanse eiland Hok kaido. Vertrouwd raken met de Ja panse keuken kan op steeds meer plaatsen. Buurthuizen (Koog aan de Zaan) en kookscholen (Albert Heijn in Heerhugowaard en Takéya in Amstelveen) bieden les sen aan en in het. Japans Cultureel Centrum in Am- sierdam (telefoon020 - 62 79 52 3) is iedere zater dag een kookworkshop waarin mevrouw Sawahata een andere kijk op eten geeft. PUZZEL 1 23456789 SÉËj OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1Grasland, opge wekt; 2. de sterren betreffend; 4. jongensnaam, kraan, voertuig; 5. volkomen bewusteloosheid, eski mohut; 6. ondernemingsraad (afk.), nikkel; 7. emmer, tegen; 8. zonnegod, indien, selenium; 10. onschendbaar; 11paard, dierenverblijf. Verticaal: 1Vlaktemaat; 2. en andere (afk.), muzieknoot, ba zige vrouw, ionium; 3. Israëli tisch (afk.), afgemat, gewicht; af trek; 5. zwaardwalvis, grondsdort; 6. oorlogsschip uit de zestiende eeuw; 7. slaghout, alc. drank, lid woord; 8. laatstleden (afk.), reeds, toets alleen, het Romeinse rijk (Lat.)-, 9. jaarboek. SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en der de verticale kolom zijn: SPONTAAN en FIGURANT Het sleutelwoord luidt: FATSOEN LIJK SaFfraan PrIks Lee OnGeLoof Nellsdoek T oR t i L L a AnAconda AaNkijken NuT t i gen PIETER DE LANGE In oktober is weer de periode van het bo(c)kbier aangebro ken. De herfstbock is een spe- ciaalbier dat vooral bij ons in het afgelopen decennium een aparte plaats verworven heeft. Om het bockbierseizoen pas send in te luiden was brouwend Nederland onlangs te gast in het Nederlands biermuseum 'De Boom' in Alkmaar. In het proeflokaal mocht René van der Gijp, voormalige voet balprof van onder andere Spar ta en PSV en tevens oud-inter national, het eerste vaatje bock bieruiteraard aangevoerd door twee kaasdragers uit Alk maar op traditionele wijze aanslaan. De opening van het nieuwe bockbierseizoen viel samen met de heropening van het geheel gerenoveerde biermuseum, ver noemd naar een van de grootste brouwerijen die Alkmaar ooit heeft gekend. In het voormalige pakhuis vlakbij de Kaasmarkt heeft museumconsulent Peter Saai een indrukwekkende col lectie samengesteld, die het in gewikkelde bouwproces en de ruim vijfduizend jaar oude bier geschiedenis aanschouwelijk maakt. Voorzitter Bard Schiphorst van het nationaal biermuseum be nadrukt de historische relatie van Alkmaar en het bier. Ter ere van Alkmaars Ontzet is er nog jaarlijks het speciale 8 oktober- bier om te vieren dat in 1513 de Spaanse belegeraar van de stad de aftocht blies. De Bierkade en het beeldje van Manneke Pils, vervaardigd door beeldhouwer John Bier en het feit dat op de plaats van het biermuseum vroeger een brouwerij was ge vestigd onderstrepen verder het belang van bier voor de stad, al dus Schiphorst. Het Centraal Brouwerij Kantoor (CBK) houdt het biermuseum financieel in stand. Vrijwilligers op hun beurt houden het muse um draaiende. „Gezien de bouwkundige staat was de re novatie van het museum bitter noodzakelijk", aldus voorzitter Schiphorst. ,jV\fe trokken per jaar 8.000 a 9.000 bezoekers, maar we mikken na de grote opknapbeurt op een totaal van 12.000 bezoekers per jaar." Na een rondleiding in het fraaie biermuseum is het goed toeven in het proeflokaal. De grote brouwers noemen het bockbier inmiddels liefkozend 'de Beau jolais Primeur onder de bieren'. In de afgelopen tien jaar zijn ook veel brouwerijen bockbier gaan brouwen. Zo heeft de con sument toch nog een beetje zijn persoonlijke brouwer. Brouwe rijen als Heineken, Brand, De Ridder en Amstel brouwen sinds jaar en dag bockbier. Hei neken en Brand brouwen res pectievelijk Tarwebok en Dub belboek. Amstel heeft Herfst bock en De Ridder brouwt Bockbier. De karakteristieke robijnrode kleur van het bockbier ontstaat in het bijzondere brouwproces. Door de mout (gekiemde gerst) bij een hogere temperatuur dan normaal te eesten (drogen), wordt de mout licht geroosterd. Hoe hoger de eesthitte, hoe meer moutaroma het bier krijgt. Omdat elke brouwerij een an der brouwproces hanteert kun nen de diverse merken qua kleur en smaak sterk van elkaar verschillen. De smaken kunnen uiteenlopen van uitgesproken zoet met een zweem van bitter heid naar meer bitter dan zoet. Voor elke brouwerij is het dan ook een grote uitdaging om net die speciale melange te vinden die de kenners het meeste aan spreekt. In de afgelopen tien jaar is de totale consumptie van bockbier bijna verdrievoudigd tot ruim 86.000 hl. Deze toename is me de te danken aan Heineken. Ne derlands grootste bierbrouwer introduceerde in 1992 Heineken «Tarwebok, dat een duidelijke ommekeer heeft veroorzaakt op de bockbiermarkt. Heineken Etiket van het in Haarlem gebrouwen Jopen vier granen Bokbier. brouwt een bockbier dat net iets lichter is dan de normale bockbieren, waardoor het een zachte, licht zoete en iets frisse re smaak heeft. Hierdoor is het Tarwebockbier makkelijker te drinken en is het dus ook voor een grotere groep consumenten toegankelijk. Ook plaatselijk zijn er speciale bockbieren. Zo heeft Haarlem Jopen vier granen Bokbier. Het is vorig jaar voor het eerst ge brouwen. Afgelopen maandag was er in proeflokaal de Uiver aan de Riviervischmarkt 13 de feestelijke presentatie van het Jopen vier granen Bok. Het is een bier dat teruggrijpt naar de historische bock, namelijk ge brouwen uit meerdere granen en van hoge gisting. De Jopen Het Nederlands Biermuseum en het proeflokaal zijn gevestigd in een historisch pand in het hart van Alkmaar. Bock is het enige bockbier ter wereld dat gebrouwen wordt uit vier verschillende granen: gerst, tarwe, haver en rogge. Dit komt mede voort uit het feit dat Jopen-bieren worden gebrou wen volgens oude Haarlemse recepten waarin het gebruik van tarwe, gerst en haver werd voor geschreven. Purmerend gooit er zondag zelfs weer een heus Bockbier Festival tegenaan. In biercafé De Bonte Koe staan de ambach telijk gebrouwen bockbieren en met name de kleine brouwerij en vanaf 13 uur in het middel punt van de belangstelling. Op de Koemarkt 24 kan de liefheb ber naar hartenlust proeven, want er zijn liefst veertien bock bieren van het vat. Tevens pre senteert het Purmerendse bier- gilde 'De Dubbele Arend' het ei gen Gildebock 1997 van hqt vat. De traditie van het bockbier in Nederland gaat terug tot het be gin van deze eeuw. In de jaren dertig is het bier al te vinden in Limburg waar iedere herfst bockbierfeesten werden gehou den. Kenmerkend hiervoor wa ren de optochten waarin bok ken meeliepen, die zo lang zaamaan het symbool voor bockbier geworden zijn. Door de bijzondere smaak van het bockbier is het uitstekend geschikt bij de bereiding van een heerlijk gerecht. Zo zijn er verschillende lekkere maaltijden klaar te maken met bockbier. Denk bijvoorbeeld eens aan: een herfstsalade met bockbier dressing, lamsbout in bockbier marinade of een lekkere kaas fondue met bockbier. Ook is bockbier heerlijk te drinken bij gerechten zoals mosselen, stamppotten of wild, typische najaars- en winterkost. Het bockbier met een alcoholper centage van ongeveer 6,5 pro cent past hier uitstekend bij. Nederlands Biermuseum 'De Boom', Houttil 1Alkmaar, voor inlichtingen en/of reserveren voor rondleidingen telefoon 072 - 51 13 80 1; Proeflokaal, Houttil 1, telefoon 072 - 51 15 54 7. HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Tom Poes zat nog steeds bij het knappende houtvuur met de kraai te praten toen heer Bommel weer bin nentrad. Maar ach, wat zag die eruit! Zijn eerst zo fiere gestalte was gebogen, zijn jas was vervuild en zijn blik was dof, toen hij zich met een diepe zucht in zijn stoel liet zakken. „Het is dus weer misgegaan?" zei Tom Poes. ,,Ik heb het wel gezegd, heer Ollie; u kunt tegen Zielknijper niets beginnen. We hadden beter..." „Ach wat!" riep heer Bommel uit. „Er is niets misgegaan! Mijn list heeft héél goed gewerkt, jonge vriend, ont houd dat! De dokter is te midden van zijn verplegers uit de kliniek gewor pen en dat was een mooi gezicht; de maan was juist vol, ais je begrijpt wat ik bedoel." „Hm", zei Tom Poes.„het lijkt me nogal ruw. Daar krijgt u last mee." „Houd je aanmerkingen voor je!" hernam heer Ollie scherp. „Mijn list is geslaagd en het monster is bevrijd. Nee, wat me dwars zit, is dat het geen woord van dank voor me over had. Het heeft me op de grond ge gooid en toen is het in de nacht ver dwenen. Dat zit me dwars. Sta ik hier voor een onverbeterlijk geval, zo vraag ik me af?" Op dat moment werd de deur na een korte klop geopend en daar stond de bediende Joost in zijn kamerjas. „Excuseer, heer Ollie", zo sprak hij op vermoeide toon. „Ik ben uit mijn bed gebeld, als u mij toestaat. De po litie wil u spreken." Nu viel een schaduw in het vertrek en commissaris Bulle Bas naderde de haard. „Zo", zei hij nors. „Je bent onverbe terlijk, Bommel. Maar deze keer ben jeer gloeiend bij." W E E HET DOOR JAN VISSER Er is deze maand op veel plaatsen al twee keer zoveel regen g als in september. Op het duinstation van Bloemendaal viel se nacht van maandag op dinsdag, toen een luidruchtig onweert de maakte aan de herfstzomer, 70 mm en in Santpoort-Noorö de teller over tien dagen oktober al boven de 80. De normale heid neerslag voor de hele maand bedraagt in de regio Haarle bollenstreek 80-90 mm (Overveen 91) Tijdens het afgelopen etmaal viel de meeste regen op donden de late middag en deels avond. Evenwijdig aan de heersende zuidwestelijke stroming bevond zich toen een band met zwart boven ons gebied. Plaatselijk werd, onder meer in Hillegom, weer waargenomen. De afgelopen nacht kletterde het opnieuw van de daken. Deb deze plensregens was een nieuwe randstoring. Tussen donder tend en vanochtend werd in Bloemendaal 24 mm opgevangei Stompwijk 23 en op Schiphol en in Hazerswoude 21. Het winderige en natte weer van de laatste dagen blijft in maar het wordt wel kouder. Gisteren kwam Schiphol nog op rt 19,1 graad, in het weekeinde wordt de 15 graden niet meero schreden en daarna schommelt het kwik rond 12-13 graden. Morgen is het overigens wel een iets rustigere dag. Vooral tijd middag waait het boven land niet harder dan matig en aan de krachtig tot hard uit het westen. Het weerbeeld wordt gekenmerkt door een enkele bui maar laat zich ook nu en dan zien. De temperaturen lopen op tot on 14 graden. Morgenavond breidt een nieuw regengebied zich naar ons lan gj Aan de achterkant van de nieuwe storing gaat de wind zondag noord tot noordwestelijke richting waaien. De noordelijke win; de kust toenemend tot hard, voeren lucht aan waarin de temj geen hogere waarden bereikt dan 13-14 graden KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vrij veel bewolking en vooral in het zuiden van tijd tot tijd regen. In het noorden kans op (sneeuw)buien maar daarnaast ook opklarin gen. Maxima uiteenlo pend van een graad of 2 in het noorden tot circa 12 langs de zuidwest kust. Zweden: Veel bewolking. In het zuiden veel regen en in het noorden kans op sneeuw. Hier en daar veel wind. Middagtem-' peratuur uiteenlopend van een graad of 3 in Lapland tot bijna 10 in het zuiden. Denemarken: Eerst vrij veel bewolking en perioden met regen. Morgen wisselend bewolkt en enkele buien. Van tijd tot tijd veel wind. Middagtemperatuur dalend naar circa 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend bewolkt en regenachtig met vooral in het zuiden soms veel en langdurige regen; in het noorden meer buiige neerslag met soms een paar opklaringen. Nu en dan veel wind. Middagtemperatuur' rond 13 graden maar vandaag in het ztfiden nog aanmerkelijk zachter. België en Luxemburg: Onbestendig met langdurig en veel regen; ook veel wind. Morgen enkele opklaringen, maar ook buien. De mid dagtemperatuur gaat omlaag naar een graad of 13 op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met re gen. Morgen ook enkele opklaringen. Tamelijk veel wind, vooral vandaag. Maxima circa 16 graden in het noor den tot ruim 20 rond Clermont-Fer rand. Portugal: Flinke zonnige perioden maar in het noorden soms ook wolkenvelden en kans op regen. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Madeira: Zon maar soms ook wolkenvelden; kleine kans op een bui. Middagtem peratuur ongeveer 23 graden. Spanje: In het noordwesten wolkenvelden en af en toe regen. Elders'flinke zonnige perioden en droog. Vrij warm met bij na overal maxima rond 30 graden, al leen in het'noordwesten aanmerkelijk frisser. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 gra den. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Zonnige perioden en vooral vandaag nog kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur aan zee tus sen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en morgen vanuit het noordwesten toenemende kans op buiige regen. In het zuidoosten eerst zonnige perioden en overwegend droog. Later steekt de Mistral op. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen ruim 25 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Italië: Zonnige perioden, maar in het zuiden eerst ook kans op enkele (onweers)buien. Morgen in het noor den meer bewolking en van tijd tot tijd regen. Maxima veelal tussen de 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en kleine kans op een bui. Later op Corsica veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Malta: Zonnige perioden, maar ook kans op een enkele bui, misschien met on weer. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Rustig, flink wat zon, maar op het vasteland ook wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur aan zee rond 25 graden. Duitsland: Overwegend veel bewolking en perio den met regen Morgen vooral in het noorden ook enkele opklaringen. Mid dagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot ruim 20 in het zuiden, mprgen overal flink lager. ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.59 Z< Maan op 16.38 Maano< Waterstand IJmuiden Hoog 11.40 24.00 11.1 Laag 07.00 19.20 06.4 Weerrapporten 09 oktober 201 Amsterdam regenbui Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene halfbew. licht bew. licht bew halt bew. halfbew. Dublin regen Frankfurt licht bew. Genève half bew Helsinki zwaar bew. InnsbruCk licht bew. Klagenfurt licht bew. Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid h {al Ter 'lan Ion Zünch licht bt Buenos Aires licht bew. Casablanca licht bew. Los Angeles halfbew. New York orfbew. jaap 110 '/0 Zwitserland: Vooral in het noorden veel?P°C en af en toe regen, misschi|eal weer. Vandaag in het zuid en wat zon. Middagtempeifc/^ 20 graden in het noordenl^ Locarno, morgen in het no|e N ser. |7 S Oostenrijk: (las; Bewolkt en vandaag voo';i8. noorden en westen kans Lan morgen ook elders. Middifctc tuur tussen de 18 en 25 grit. gen minder zacht. Polen: >10 Op beide dagen vrij veel be» perioden met.regen. Later|U'P' enkele opklaringen. Midd? tuur ongeveer 18 grader°,a( vanuit het noorden flink ko|.°§r Tsjechië en Slowakije: Overwegend veel bewolkir4 daag vooral in Tsjechie reg$arc ook elders. Geleidelijk mii|e|!' morgen maxima rond 17 gr§" Hongarije: 're' Wolkenvelden en af en toef L daag naar het zuiden vtiEa. meest droog. Middagtemptk. geveer 24 graden, morger. noorden uit minder zacht. Ir 4

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10