Tien procent mensen kampt met depressies Wetenschap Techniek Minder zangvogels rond boerenbedrijf Chimpansees herkennen eigen spiegelbeeld donderdag 9 oktober 1997 Nederland ligt iets onder het gemiddelde Deskundigen schatten dat 340 miljoen mensen in de wereld aan depressie lijden. Gemiddeld heeft een kleine tien procent van de wereldbevolking er mee te kampen. Depressie komt meer voor bij vrouwen: 12,3 procent tegen 6,9 procent bij man nen. Nederland ligt iets onder het gemiddelde: 9,2 procent van de vrouwen en 4,9 procent van de mannen heeft last van depressies. Prof. Herman van Praag, emeritus hoogleraar psychiatrie in Maastricht, heeft in zijn leven veel mensen met depressies behandeld. Ook hij heeft uiteraard opgemerkt dat men de laatste jaren het begrip depressie wat losjes is gaan gebruiken in lekenJcringen. Al is er wel sprake van een geleide lijke overgang van 'een beetje depri' naar een echte depressie. „Iedereen maakt wel eens een periode door waarin hij niet zo opgewekt is. Soms is er aanleiding voor, soms ook niet. Wanneer gaat die ontstemming over in een depressie? Ik denk wel dat het bij heel veel mensen zo is be gonnen, dat ze langs die weg ten slotte weggezakt zijn in een echte depressie." Veel op het gebied van depressies is nog niet op gelost. Waarom krijgt de een heel snel een de pressie, en de ander niet? „Er zijn wel een paar factoren aan te wijzen die de kans op een depres sie vergroten. Een slechte jeugdsituatie is er een, met schokkende gebeurtenissen, emotionele ver waarlozing. En vereenzaming, het ontbreken van een sociale ondersteuning." Nog een paar mis verstanden: depressie is een moderne ziekte. En depressie treft vooral westerse mensen. Van Praag is een tijdlang in Australië en Nieuw- Zeeland geweest, „daar heb ik ook Maori's gezien die aan depressie leden." Kunnen dieren ook een depressie krijgen? "Als je een dier alleen opsluit zie je onmiddellijk effect: het eet slecht, slaapt slecht, wat je ziet gebeuren lijkt sterk op depres sie. Maar er zijn twee grote verschillen: bij men sen - en enkele hogere apen - kun je veranderin gen in het gezicht zien. En het essentiële verschil is natuurlijk dat een mens er over kan praten." Maar proeven hebben uitgewezen dat antide pressiva ook bij dieren werken. Van Praag is de grondlegger van de stroming in de psychiatrie die voor psychische aandoeningen een biologische, zeg maar lichamelijke oorzaak zoekt. De laatste tientallen jaren is enig inzicht ontstaan in factoren in de hersenen die de kans op depressie vergroten. In de hersenen spelen zich allerlei uiterst ingewikkelde biochemische processen af; daarvan wordt veel nog niet begre pen, maar wel is duidelijk geworden dat bepaalde middelen, de zogenoemde selectieve serotonine- heropname-remmers zoals Prozac en Seroxat, een belangrijk deel van de aan depressie lijdende patiënten kunnen helpen. Toch is het probleem daarmee niet echt opgelost; Van Praag heeft dan ook van het begin af aan ge streefd naar een samenwerking tussen de ver schillende psychiatrische stromingen: soms moet ook gedacht worden aan psychotherapeutische behandeling in plaats van of in combinatie met antidepressiva. Dat verhindert echter allemaal niet dat de depressie kan terugkomen. Mogelijke oorzaken van een depressie: door een (geërfde) stoornis in de hersenen, door proble men in de ontwikkeling, door je leefomstandighe den: of je alleen bent, of arm, of je gediscrimi neerd wordt. Het is nog niet zo lang geleden dat er in de psychiatrie nauwelijks belangstelling was voor hersenonderzoek. Van Praag: „Ik ben er in de jaren vijftig bij geweest toen voor het eerst vra gen werden gesteld over de biologie van de de pressie. Men vond dat vreemd, dat je depressies vanuit biologisch oogpunt ging onderzoeken. Er was echt weerstand tegen, dat je dat ging zoeken in de hersenen. Nu is dat bijna niet meer voor te stellen. Het eerste antidepressivum was een openbaring, dat was een stof die echt wat deed!" Misschien zijn depressies wel van alle tijden, maar maakt onze maatschappij de mensen niet gevoeliger voor depressies? „Ja en nee. Als je de positieve kant bekijkt; niemand in de westerse wereld ziet meer de meeste van zijn kinderen sterven voordat ze een jaar oud zijn, wij zijn niet meer weerloos overgeleverd aan de pest, we kun nen reizen en mooie dingen zien, bijna niemand hoeft meer zware en geestdodende lichamelijke arbeid te doen. Maar aan de andere kant: de be schaving koop je voor een prijs, we hebben een ingewikkelde maatschappij waarmee niet ieder een weg weet, die maatschappij eist nog dagelijks meer, je hebt veel mensen die zich geregeld af vragen: kom ik nog wel mee? Het is zeker geen gemakkelijke tijd. Maar in 1880 hadden de men sen het ook niet gemakkelijk." De veldleeuwerik komt op de rode lijst van bedreigde diersoorten. ILLUSTRATIE SNEL ZOEK NATUURGIDS gpd»land nestelen. De kleine zang vogels leven van insecten en an dere kleine dieren. Het moder ne weiland is uniform plat en kent behalve gras nauwelijks bloemen. ïiet land kent boven dien geen afwisseling meer om het nest goed te verschuilen. Op bouwland zijn klaproos, koren bloem en andere insecten aan trekkende bloemen vrijwel ver dwenen. Volgens de Sovon kan de dra matische achteruitgang alleen worden gestopt als de vogels onder beheersmaatregelen val len. Hierbij moeten de boeren rekening houden met de zang vogels, bijvoorbeeld door over- hoekjes, greppels, slootranden en perceelskanten pas in de zo mer te maaien. Ook moet de grond minder egaal worden ge maakt, zoals bij de ecologische landbouw. Steeds minder zangvogels wor den er op en rond het boeren bedrijfwaargenomen. In twintig jaar tijd is nog maar een derde over van het aantal veldleeuwe riken. Hiermee is deze zangvo gel kandidaat voor de rode lijst van bedreigde soorten. De po pulaties van graspieper en de gele kwikstaart zijn gehalveerd. Ook het aantal broedparen van de witte kwikstaart en de boe renzwaluw, die allebei in ge bouwen broeden, is in groot schalige akkerbouwgebieden met de helft afgenomen. Dat blijkt uit onderzoek van de Vereniging Samenwerkende Or ganisaties Vogelonderzoek Ne derland (Sovon) samen met het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Grootste problemen ondervin den de vogels die in het boeren- u z 4 2 1 1 2 2 7 10 4 8 6 6 5 7 6 8 5 5 1 7 6 4 5 6 10 3 5 3 8 8 2 2 7 2 5 7 2 2 2 7 10 9 10 6 7 7 3 3 6 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPLOSSING OPGAVE CRYPTOGRAM span beleg-o-a e-i-u-e-s d-pijl-snel rijs-da ije-ing vuilnis e-oi nonsens SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld moeten worden in de vakjes met een getal kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vor men de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? Horizontaal 1Specerij en gele kleurstof; 2. winters voertuig; 3. het niet geloven aan iets; 4. zak doek; 5. dun pannenkoekje van maismeel; 6. reuzenslang; 7. nog geen beslissing nemen; 8. eten. Chimpansees blijken de enige dieren te zijn die zichzelf in hun spiegelbeeld herkennen en on middellijk merken of er iets aan hun uiterlijk is veranderd. An dere dieren reageren meestal agressief of onverschillig op hun spiegelbeeld en identificeren dat niet met zichzelf maar hooguit met een vreemde soort genoot. Het experiment van Amerikaan se wetenschappers van de State University of New York en de University of Southwestern Louisiana bevestigt volgens het vaktijdschrift 'Animal Beha viour' eerdere experimenten uit de jaren zeventig, waarbij toen reeds het vermoeden was gere zen dat sommige chimpansees in staat waren zichzelf te her kennen in een spiegel. Voor hun experimenten ge bruikten de onderzoekers zeven chimpansees die zij al in een spiegel hadden leren kijken. Voor de eigenlijke proef werden de dieren licht en kortstondig verdoofd en vervolgens werden bij elk van de apen een oor en een wenkbrauw hevig rood ge kleurd. Zonder spiegel merkten de apen niets van deze beschil dering en betastten zij de ge kleurde lichaamsdelen niet meer dan anders. Wanneer zij zichzelf echter in een spiegel konden bekijken raakten drie van de zeven apen hevig opge wonden en begonnen de kleur vlekken voortdurend te betas ten. Dit doelgerichte aanraken ontkracht meteen mogelijke kri tiek dat hun gedrag wellicht een gevolg van de verdoving zou kunnen zijn. Dit specifieke ex periment werd enkele keren herhaald en de apen reageerden Chimpansees in het Burgers Dierenpark. telkens op dezelfde wijze. pansee dat wel kan en de ander Het experiment geeft ook aan niet. Of dat men hier te maken dat niet alle chimpansees tot dit heeft met een beïnvloedbaar soort zelfindentificatie in staat proces. In een later stadium wil zijn. Verder onderzoek moet nu men ook bestuderen of de uitwijzen waarom de ene chim- chimpansees die zichzelf in een spiegel herkennen, deze be kwaamheid al dan niet op hun nageslacht kunnen overdragen. Of er bij deze diersoort dus sprake is van een erfelijk intelli- gentieverschil. HEINZ T R I P o° Ml z TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer De gevolgen bleven niet uit. Deuren werden geopend en door de gangen begonnen zich broeders te reppen. Het getier van de grauwe razer wees hun de weg naar de spreekkamer van doctor Zieleknijper en daar verza melde zich al spoedig een groepje verplegers rond de geschokte geleer de. Niet lang echter. Het monster had geen last van het donker en al gauw verried een luid gebonk, dat het handgemeen geraakt was. Tegen het licht van de volle maan kon men dan ook al spoedig donkere figuren waarnemen, die uit het stemmige vertrek naar buiten geslingerd wer den. Heer Bommel had de loop der ge beurtenissen niet afgewacht. In pa niek stormde hij de verduisterde kli niek uit, om pas te blijven staan bij het hek dat de inrichting bescherm de. Een ogenblik bleef hij daar verbleekt luisteren naar het tumult en het ge luid van neerploffende lichamen. Toen richtte hij zich op en begon met lokkende stem te roepen: „Razertje! Zoete razer! Kom dan! Kom bij oom Ollie! Lekker thee!" En meer van die dingen die hij van de kraai geleerd had. Uit de zwarte omstreken van het op voedkundige gebouw maakte zich nu de gedaante van het monster los. Het raasde nader met een geweldige snelheid, zette zich af op de tors van zijn beschermer en terwijl deze dof tegen het pad sloeg, verdween het in de nacht. H E W DOOR JAN VISSER Aan het lauwe weer van de laatste tijd komt een einde of\I het wordt kouder. Begin volgende week, zondag/maandag gaat de wind uit noordelijke tot noordwestelijke richtingetz waaien. Dat gebeurt tussen een hogedrukgebied ten weslr van Ierland en een depressie boven het oosten van Europ^N de koudere, uit de poolstreken afkomstige luchtmassa'stfa het na het weekeinde niet warmer dan 10-12 graden. DeP is tamelijk vochtig waardoor het over het algemeen bewolr' weer zal zijn. Tevens blijft het periodiek tamelijk buiigenf kans bestaat dat er ook enkele hagelbuien gaan vallen. De lucht die morgen over Nederland stroomt is vrij zacht, temperaturen bereiken nog waarden omstreeks 16-17 gr». Verder veroorzaakt een volgende storing opnieuw regen o|h en en de zuidwestenwind, later iets ruimend, is aan de klE enige tijd hard of stormachtig. Vrijdagmiddag nemen derfo slagkansen geleidelijk af en bovendien wordt het mindereer stuimig. L Tijdens het afgelopen etmaal heeft het opnieuw flink gertar gend. Een voorloper van een actieve depressie dumpte tuj|0 gistermiddagen de afgelopen nacht al zo'n 15 mm en dafa kwam in de loop van de nacht nog het een en ander bij. bPf dien wakkerde de wind flink aan. Gisteravond stond er aau kust windkracht 8. L, Wel werd hele zachte, van origine subtropische lucht aan] voerd. De afgelopen nacht om 2 uur stond de thermorr Schiphol op bijna 18 graden. In de loop van de nacht nar wind af maar vanochtend tijdens de spits kwam de actiev pressie zelf naderbij en begon de naar zuid tot zuidwest rj mende wind flink aan te wakkeren. IJmuiden en Zandvr rapporteerden om 8 uur voluit kracht 8, een stormachtige wind. De totale neerslagoogst bedroeg vanochtend in Hazers 25 mm, Stompwijk 24, Schiphol 22, Valkenburg 20 en i| Bloemendaal 17 mm. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. In het noor den kans op snpeuw maar daarnaast ook opklarin gen. Maxima uiteenlopend van een graad of 6 aan de noordwestkust tot 13 in het zuiden. Zweden: Veel bewolking en perio den met regen; in het zui den veel regen en in het noorden misschien sneeuw. Hier en daar veel wind. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 4 in Lapland tot meer dan 15 lokaal in het Denemarken: Onstuimige wind, bewolkt en perioden met flinke re gen. Middagtemperatuur vandaag nog een graad of 16, daarna lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend bewolkt en regenachtig met vooral in het zuiden soms veel en lang durige regen; in het noorden meer buiige neerslag met soms een paar op klaringen. Nu en dan veel wind. Middag temperatuur rond 14 graden maar van daag in het zuiden en midden nog aan merkelijk zachter. België en Luxemburg: Onbestendig met langdurig en veel re gen; ook veel wind. Vandaag nog een middagtemperatuur rond 18 graden, daarna frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen; onweer is niet uitgesloten. Tamelijk veel wind, vooral langs de kusten van het Ka naal. Vandaag nog maxima van een graad of 20 in het noorden tot 25 rond Clermont-Ferrand; daarna geleidelijk la gere maxima. Portugal: Flinke zonnige perioden maar in het noorden soms ook wolkenvelden en kans op regen. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Madeira: Zon maar soms ook wolkenvelden; over wegend droog. Middagtemperatuur on geveer 23 graden, Spanje: In het noordwesten wolkenvelden en af en toe regen. Elders flinke zonnige pe rioden en droog. Vrij warm met bijna overal maxima rond 30 graden, alleen in het noordwesten aanmerkelijk frisser. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Mid dagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Zonnige perioden en vooral vandaag nog een paar stevige regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur aan zee tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en vooral in het zuidwes ten af en toe regen-, misschien ook on weer. In het zuidoosten zonnige perlo den en overwegend droog. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden, Italië: Zonnige perioden en hier en daar nog een regen- of onweersbui. Warm met maxima tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en nog een klei ne kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Malta: Zonnige perioden en daarnaast enkele buien, misschien met onweer. Middag temperatuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Rustig, flink wat zon en droog. Middag temperatuur omstreeks 25 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur aan zee rond 25 graden. Duitsland: Overwegend veel bewolking en perioden met regen, vooral in het noorden veel re gen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, in het zuiden maxima van 25 graden. Verder een stevige zuidwesten wind. Zwitserland: Vrij veel wolken en af en toe regen. Ook kans op onweer. Naar het zuiden toe droger en wat zon. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 25 bij Locarno. Oostenrijk: Bewolkt en vooral in het noorden en westen kans op regen. In het zuiden ook zon. Middagtemperatuur tussen de 20 en 25 graden. Polen: Veel bewolking en af en dagtemperatuur dalend tot onjf9 graden maar vandaag nog warm rc Tsjechië en Slowakije: Veel wolken en van tijd tot ti Geleidelijk minder warr 20 graden. Hongarije: In het noorden wolkenvelden lijk wat regen. Naar heU zon en meest droog. Middag 1Ê tuur ongeveer 23 graden. VRIJDAG 10 OKTOBER 1997 Zon-en maanstanden Zon op 07.57 Zononder^ Maan op 15.59 M; Waterstand IJmuiden Katwijlwa Hoog 10.10 22.45 23.43, Laag 05.45 18.04 05.26 c' Weerrapporten 08 oktober 20 a\t au Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew half bew. licht bew. zwaar bi Zörich zwaar bew. Bangkok licht bew. Buenos Aires licht bew. Casablanca half bew. Johannesburg regen Los Angeles half bew. New Orleans zwaar bew. Vancouver regenbui I' K

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 24