'Wijprediken een verticaal evangelie' Kerk Samenleving Programma I Schrijvende lezers Vliegtuiglawaai boven Voorschoten Zoeterwoude plaatst zich buiten bestuurscultuur DONDERDAG 9 OKTOBER 1997 redactie* dickv 'Geen afbreuk aan krediet kerk' Hilversum De uitspraken van kardinaal Simonis over een moge lijk verband tussen zinloos geweld en abortus doen geen afbreuk aan het krediet dat de kerk de laatste jaren heeft opgebouwd. Dat zei bisschop A.H. van Luyn van Rotterdam gisteren in het RKK/KRO-tv-programma Stu dio RKK. In een vraaggesprek met enkele regionale kranten had Simonis naar aanleiding van de moord op Joes Klop penburg en Meindert Tjoelker onder meer gezegd: „Jongeren leren dat abortus en euthana sie gewoon moeten kunnen. Als doden in die gevallen mag, waarom zou je anderen dan niet doodtrappen als ze in de weg staan?" Minister Borst van volksgezondheid noemde de uiüatingen van Simonis 'vol strekt ontoelaatbaar' en 'onbe grijpelijk'. Zij wil een gesprek met de kardinaal. Die zal daar graag op ingaan, zei Van Luyn. Als Simonis de minister zijn toelichting heeft gegeven, zul len zijn gedachten zeker wor den opgepikt in de samenleving, aldus Van Luyn. „De algemene toon van de interventie van bisschoppen is: bescherming van de zwaksten in de samenleving. Wie is nog zwakker dan het onge boren kind?" Bisschop A.H. van Luyn. archieffoto loek zuyderduin Pinchas en Ruth Lapide in Leiden leiden De bekende joodse nieuwtestamentici Pinchas en Ruth Lapide spreken vanavond in de Leidse Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat 1. Het thema van hun lezing is 'Paulus van Tarsus - jood of christen'. De voertaal is Duits, bij het nagesprek wordt - indien nodig - voor een vertaling gezorgd. De bijeenkomst - ge organiseerd door het Remonstrants Seminarium, de kerkelijke opleiding van de Hervormde kerk, de Doopsgezind-Remon strantse gemeente en de Leidse Studentenekklesia - begint om 20.00 uur. Voor studenten van kerkelijke opleidingen is de toe gang gratis. Beekman: stevig gesprek met CDA Amersfoort Er is een stevig gesprek tussen de kerken en het CDA nodig. De hervormde synodevoorzitter, ds. W. Beekman, vindt het zeer teleurstellend dat het CDA in feite verstek heeft la ten gaan bij het Kamerdebat over het tentenkamp van de Raad van Kerken. „We hebben geen enkele steun van het CDA gekre gen." Beekman zei dit gisteren in Amersfoort in de marge van een minisymposium van de Raad van Kerken over de oe cumene in Nederland. Het CDA heeft zich alleen maar op formele gronden tegen de symbolische actie van de Raad van Kerken gekeerd en niets gezegd over de humanitaire aspecten, aldus Beekman. Hij noemde het opvallend dat niet alleen de lidkerken van de Raad, maar ook de Evangeli sche Alliantie en de Gerefor meerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk hun steun aan het tentenkamp hebben betuigd. Juist de partij die het meest in de kerken is geworteld, keert zich tegen de ze actie. Synodevoorzitter W. Beekman. foto archicf Vijftigste lezingencyclus over Discipelschap Je gelooft of je gelooft niet. Zo simpel is de waarheid van Evert de Jong. En Jezus is de weg, de waarheid en het leven. Sinds 1974 organiseert hij in Leiden lezingen over Christus. Morgen begint in de Streekschool aan het Lammenschanspark de vijftigste lezingencyclus. En opnieuw zal de zaal gevuld zijn met jongeren, weet De Jong. „Want die zoeken naar leiding, naar gezag. Ik zie, in vergelijking met twintig jaar geleden, veel meer radicale bekeringen." leiden «aad rietveld Het was de ontkerkelijking die De Jong er in het begin van de jaren zeventig toe bracht lezin gen over Christus te gaan hou den in een zaaltje aan de Lange- brug. En over gebrek aan be langstelling is er nooit te klagen geweest. „Ik weet nog hoe we begonnen. Dat ik hier thuis met de kinderen op de grond met stiften posters maakte. Een groenteboer had wat tips gege ven hoe we dat moesten doen. Er kwamen veel meer mensen dan we hadden verwacht. Mijn geloof was veel te klein geweest. Dat zaaltje aan de Langebrug, daar klapten we binnen twee jaar uit. Mensen zaten overal, zelfs op de paraplubak. Het is maar goed dat toen de brand weer nooit is binnengeweest." Die bezoekers van het zaaltje aan de Langegracht en later de Lokhorstkerk kwamen iets ha len wat zij in de kerk niet kre gen, zegt De Jong. „Geestelijk voedsel. Die eerste lezingen wa ren erg profetisch gericht. Gin gen over de wederkomst van Christus. Dat de zoon van God elke dag kan komen. Dat hoor den de mensen op zondag niet in de kerk. Maar het paste wel De spreker in de komende lezingencyclus is professor dr. WJ. Ouweneel, docent aan de Evangelische Hoge school. „Het is een genot om te horen hoe eenvoudig hij spreekt." foto pr in die tijd van hippies in het Vondelpark. Die waren wijs, want die wisten dat de wereld tot zijn einde komt. Ik heb met veel van die toenmalige hippies nu nog contact", lacht hij. „Die zijn nu prediker." Preken kan De Jong zelf ook. Hij noemt het de gave die de Heer hem heeft gegeven. „En met Paulus zegt ik: wee mij, wan neer ik het evangelie niet pre dik. Dan zou ik de gave die de Here mij gegeven heeft begra ven hebben. Als ik op het sta tion loop, en ik zie die holheid, De vijftigste lezingencyclus begint morgen (10 oktober) met als onderwerp 'De Ko ning en Zijn onderdanen', op 31 oktober volgt 'De Meester en Zijn leerlingen', op 21 no vember 'De Heer en Zijn sla ven' en op 12 december 'De Koning en de koningen'. De cyclus wordt gehouden in de Streekschool aan de Lam menschanspark 1 in Leiden. De lezingen beginnen om 20.00 uur. De toegang is gra tis. Na de pauze is er gelegen heid tot het stellen van vra gen. Van de toespraak zijn cassettebandjes verkrijgbaar. die gejaagdheid, die angst on der de jongeren, dan vraag ik: Heer, voor wie mag ik iets bete kenen? En het is altijd zo dat mensen in nood op mij afko men: wildvreemde mensen. Ja, gunst, zo gaat dat." Maar het verzorgen van lezin gen laat hij aan anderen over. Want anders dan een preek is een lezing, vindt De Jong, iets wat je goed moet voorbereiden. Iets voor intellectuelen. Zoals de spreker in de komende lezin gencyclus, professor doctor W.J. Ouweneel. „Die is docent aan de Evangeli sche Hogeschool, doctor in de wijsbegeerte, in de theologie. Maar het is een genot om te ho ren hoe eenvoudig hij spreekt. Dat is volgens mij ook het ken merk van de echte intellectu eel." Het publiek bij de lezingen is veranderd. 'Waarachtiger', noemt De Jong ze. „Ze vragen hoe ze een echte, levende rela tie met God kunnen krijgen. Veel meer dan vroeger komen jongelui radicaal tot bekering; enkelingen, met ongelovige ou ders en ongelovige broers en zussen." De keerzijde van diezelfde waarachtigheid is volgens de Leidenaar, dat jongeren er ook openlijk voor uitkomen dat zij een 'levende relatie' met de dui vel hebben. „Er zijn jongeren die tegen mij zeggen: meneer, wij zitten op twee golflengten. Jij gelooft in God, ik geloof in de duivel, ik doe alles wat God ver boden heeft. Daar komen ze open voor uit. Dan draai ik er niet omheen, dan zeg ik: jij bent ten dode. Maar als ik daaraan denk, dan krimp ik in elkaar. Vreselijk vind ik dat." Een stichting of een genoot schap heeft De Jong niet achter zich staan. „Wij zijn er voor alle denominaties. Wij willen zoe kende mensen confronteren met de Heer Jezus. Er zijn wel mensen die mij in een hokje willen stoppen, maar ik pas niet in een hokje." Het organiseren van de lezingen lukt nog steeds dankzij bijdragen van 'mede christenen'. „Collecteren doen wij niet. Er staat een bus bij de uitgang en wie daar iets in wil doen doet dat. En als we eens een keertje krap zitten komt er opeens een brief door de bus met een flink bedrag. En dan zeg ik: dank U Heer." Wie een christelijk verhaal met een politieke of sociale moraal verwacht bij de lezingen komt bedrogen uit. „Wij prediken een verticaal evangelie. Het gaat niet over politiek, maar over de Waarheid die in de Bijbel staat. Als je geen vrede hebt met God gaat het mis in je leven." Maar vrede met God is toch ook niet het einde van het verhaal, zegt De Jong na enig nadenken. „Want dan zou ik in conflict ko men met de Jacobusbrief, waar staat: als u tot het geloof geko men bent, toon het in uw wer ken." En de Jacobusbrief is ook de Bijbel. En de Bijbel is de van God gegeven waarheid. „En God is de schepper en ik ben een schepsel", zégt De Jong. „De Bijbel is Zijn woord, dus die geloof ik van kaft tot kaft. Waakzaam! belangrijks'' functie Raaf van Kerker! li amersfoort anp „Stel dat de Raad v( praktisch zonder i mensen zou zitteif( dan de allerbeli functie, wat is weip opgeefbaar?" Die \fe de Annekee Stokv$'' in Amersfoort op symposium van der het afscheid van my die ruim twintig ningmeester is „Voor mij is de belkl opdracht waakzaf zei de vroegere sti^ taris van de RvK-setjd wen in kerk en samée: In een verwijzing strijd tegen de apjL Zuid-Afrika zei StX overal waar mensesi waardigheid worj schonden, de kerlj_ hen moeten staan. S ge Raad van Kerll| twee prioriteiten geil strijd tegen verarm» derland en de posimi vluchtelingen. [I De 61-jarige Koki rig jaar president va rechtshof in Den onder meer lid vanp traal comité van dé0 raad van Kerken eij ter van de Oud4^, Synode. BEROEPING^ NEDERLANDSE HERVORfet Bedankt: voor Tholen: J te Dordrecht. Toegelaten tot de evang ning: mevr. S.C. Crouw; e 10-A, 6663 BK Lent. Toegelaten tot de evang; 11 en niet beroepbaar: me, ;j; Stuart-Fens, Salemate! Doetinchem; A.C. Meesf Scholtenstraat 15-C, 9) GEREFORMEERDE KERK Beroepen: te Amsterdar tenpastor (parttime) voc si uit Azië, Afrika en Latijn mevr.drs. J.K. Meijer, k; Amsterdam, die dit berc genomen; te Silvolde-Gi mevr. J.E. Krösschell, Silvolde. Beroepbaarstelling: mi schell, Bontebrug86, volde. GEREF. KERKEN VRIJGEI Beroepen: te Leusden Luiten te Zwolle-Centrui Aangenomen: naar Bus: 3( D. Noortte Ferwerd-Hal bedankte voor Tie mei. Leidsch Dasblad ANN01897 Zaterdag 9 October LEIDEN De fourier R., van het vierde regiment infanterie, alhier in garnizoen, beschuldigd van militaire goederen, toe- behoorende aan miliciens, die zich met groot verlof afwezig bevinden, en welke goederen hij ambtshalve onder zijn be rusting had, te hebben verkocht, en die te dier zake voor- loopig in arrest was gesteld, heeft het slot van de arrestkamer weten open te krijgen en zich Dinsdag-avond omstreeks kwart voor elven niettegenstaande een schildwacht bij de arrest kamer geplaatst is op eene onverklaarbare wijze uit de ar restkamer en uit de kazerne verwijderd. Tot dusverre is nog niets van hem bekend. ADVERTENTIE Gevraagd: een Koetsier. Zich te vervoegen: Brouwerij ,,De Posthoorn" (afdeeling Bottelarij). AMSTERDAM De Amsterdamsche Stadsschouwburg op het Leidsche plein was gisteravond stampvol bij de eerste voorstelling van Sarah Bernhardt, niettegenstaande de zeer verhoogde entrée-prijzen. Zij trad erop in een harer parade- rollen: La Dame aux Camelias". ADVERTENTIE Aguilar's Amontillado, Manzanilla en Sole ra, fine stimulating Sherries, Filiaal Breestraat 54. ANN01972 maandag 9 oktober HILLEGOM/LEIDEN Het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond organiseerde zaterdag in Treslong te Hillegom de tweede Nationale Huisvrouwendag. Overal uit het land wa ren turnsters naar Hillegom gekomen om hun kunnen te to nen. Daarbij waren ook twee Leidse clubs: Nieuw Brunhilde en Excelsior. Na een gezamenlijke volksdans gaf Nieuwe Brunhilde een demonstratie met touw en lint op muziek uit de musical Hair. De heren van Excelsior, gedeeltelijk gekleed in voor-oorlogs kostuum, gaven een uitvoering op de lange mat ten beste. LEIDEN De oecumenische kerkdiensten in de Merenwijk, die iedere zondag tot nu toe in de kantine van Elementum werden gehouden, zullen met ingang van a.s. zondag in het vervolg plaatsvinden in de aula van het onlangs klaar geko men scholencomplex. In deze openingsdienst, die om tien uur aanvangt, zullen ds. H. Hortensiusen pastoor J.A.A. van Well voorgaan. LONDEN De Nederlandse popgroep "Focus" is de eerste van het Europese continent, die in Londen op het Melody ma ker Pollwinners festival op de eerste plaats is geëindigd. Daarmee is de groep gesierd met de titel "meestbelovende groep van hef jaar". Op het festival op de Oval Cricket Ground bracht "Focus" als winnaar van de populariteitsverkiezing meer dan 40.000 liefhebbers tot een laaiend enthousiasme. De Engelse pers stak de loftrompet over de prestaties van de groep. In de strijd om de eerste plaats liet "Focus" gevestig de namen als Don McLean, Lindisfrane, David Bowie, Ameri ca en Electric Light Orchestra achter zich. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Ook ik wil even mijn mening luidsoverlast! Die overlast ken- kwijt omtrent de reactie van nen wij 'absoluut' niet. Hoe Voorschotenaren op het lawaai durven ze dat te beweren, dat van onze vliegtuigen, die over- wij daar last van hebben. Nee, gaan naar hun thuisbasis. Hoe ze moeten zonodig met andere durven ze te klagen over de ge- gemeenten meeklagen. Of ze worden betaald om mee te kla gen, dat zal het zijn. Beste Voorschotenaren, be waar die grote flauwekul voor andere dingen. Schiphol moet blijven groeien, denk aan onze economie en de vele mensen die daar hun brood verdienen. B. Knijnenburg, Voorschoten. KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 07 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 07 Het Leidsch Dagblad opende op zaterdag 27 september met de kop: 'Plan voor wijk in de Grote Polder'. Het is kennelijk de im pact van het contract tussen de gemeente Zoeterwoude en de projectontwikkelaars. Het standpunt van wethouder Ho- genelst wordt in het artikel weliswaar weergegeven: het contract tussen Zoeterwoude en de projectontwikkelaars geldt slechts als rampscenario voor het geval de centrale overheid de Grote Polder als bouwlocatie aanwijst. In dat geval moet het contract bijdragen aan de voortzetting van de zelfstandig heid van Zoeterwoude. Maar dat merkwaardige verhaal kwam heel begrijpelijk niet in aanmerking voor 'de grote vette letter'. De boodschap die het contract uitdraagt is: bouwen en de gemeente Zoeterwoude heeft de tekeningen al klaar. Zo gaat dat. En zo hebben de pro jectontwikkelaars het ook voor zien en bedoeld. Het contract heeft voor hen maar één doel: het bevorderen van de bouw plannen. Voor een projectont wikkelaar geen onbetamelijk streven. Ze hebben er groot be lang bij de politieke besluitvor ming te beïnvloeden en dat gaat nu eenmaal altijd samen met beïnvloeden van de publieke opinie en bijbehorende, lobby activiteiten. Ze hebben dit soort activitei ten heel hard nodig, want zowel minister De Boer, als het Kabi net, als de betrokken kamer commissie is tegen de bebou wing. Normaal gesproken spreekt ook de Tweede Kamer zich begin van het komend jaar tegen de bebouwing uit. Als je in zulk een situatie kan vertellen dat de gemeente al een plan DIRECTIE B M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, van Brussel (adjunct) redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F, Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag v ABONNEMENT!0! bijvooruitbetaling: H~ per maand (acceptgiro) p per kwartaal (acceptgiro) n per jaar (acceptgiro) Ej, Abonnees die ons een machtir verstrekken tot het automat#1 van het abonnementsgeld, ol 0 korting per betaling. d VERZENDING PERlj,p per kwartaal (M) LEIDSCH DAGBLAD OP CA^t- Voor mensen die moeilijk lezi k ogen hebben of blind zijn (ol l leeshandicap hebben), is et het regionale nieuws uit het Len geluidscassette beschikbaar V& 0486-486486 (Centrum voor 0. Lectuur, Grave). 1 I E K N H U I ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf wo >e 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178)-dagelijks 14.30-15.15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, vo bovendien van 10 30-11.15 en van 19.45-21.00 u. Special Care Unit 10.30-11.00 u„ 15.00-15.30 en 19.00-19.30 l Kinderafdeling 10.30-12.00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), Het bebouwen van de Grote Polder, voor menigeen Grote Kolder. voor bebouwing heeft, kan dat van invloed zijn. Daarom is dit contract voor Amvest en Bouw fonds van zulk groot belang. Het is hun strohalm, waar ze hun reddingsboei van willen maken. Hoewel het gemeente bestuur zegt het Groene Hart te willen behouden en tegenstan der is van bebouwing, bevordert ze door dit contract die bebou wing wel. Het gemeentebestuur van Zoeterwoude ontkent dit ook niet, maar ze sluit het contract dan ook met een heel ander oogmerk af en gunt de project ontwikkelaar kennelijk hun voordelen. Voor de gemeente geldt: mocht de Grote Polder onverhoopt bouwlocatie wor den, dan dreigt annexatie. Het contract geeft blijvende invloed in het gebied en dat kan bijdra gen aan blijvende zelfstandig heid. Handig? Alsof eventuele be sluiten over de bestuurlijke in frastructuur beïnvloed zouden worden door een merkwaardig contract tussen een gemeente en een private onderneming! Menig minister of kamerlid zal hier een meewarige glimlach RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545). dagelijks 14.00-15.00 u. en 18.30-19.30 u., klasse daarnaastook 11.15-12.OOu. FOTO HENK BOUWMAN Verloskunde en Gynaecologie. 14.30-15.30 u. en 18.30-19.30 u. (vooi 1 21.00u.). Kinderafdeling: 14.30-19.00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14.00-14.30 niet kunnen onderdrukken. Na tuurlijk speelt dat geen rol. Ster ker nog: een gemeente die zo opereert, plaatst zichzelf buiten de geldende bestuurscultuur. Er zijn warempel wel betere argu menten voor de zelfstandigheid van Zoeterwoude. Dan blijft er maar één partij over die garen spint bij dit con tract. Dat dit niet de gemeente Zoeterwoude is, is duidelijk. Al hoewel, het contract is nog niet getekend... Th. A. Pleij, Zoeterwoude. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tusfee 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS {T (tel. 071-5269111) bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmergiu: transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verp| 5 overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19.30 u., met uitzondering vil Endocrinologie en Stofwisselingsziekten: 14.00-17.00 en 19.00-21,0(K? L Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15.00-19.30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15 30-16 30en 18.30-19.30u. ("sai|0 voor kinderen onder 12 jaar)Bt Klinische Oncologie: 10.30-12.30 en 14.15-20.00 u. |P Maag-, darm- en leverziekten-14.15-16.00 en 18.30-19.301 Neurologie: 14.30-15.15 en 19.00-20.00 u Nierziekten/Niertransplantatie: 14.00-17.00 en 19.00-21.OOu. Verloskunde: 14.15-15.00 en 18.15-19.00 u. (voorpartners en e/genfoj overleg.) lal iel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16