'Topoverleg Israël is een nieuw begin' y Italië beleeft 'de idiootste crisis ter wereld' 'Zwitserland roofde ook privé-goud' Buitenland Hague probeert vermoeide Conservatieven moed in te praten Bouwput bij Big Ben Gesprek Noord-Ierland hoopgevend van start ÏNSDAG 8 OKTOBER 1997 ,a lumpur» Twee vrouwen in de Maleisische hoofdstad Kuala ipur genieten van de zon, nadat de gedraaide wind de dikke n cvan de bosbranden in buurland Indonesië voor het eerst in ,en een andere kant opblies. Op het Indonesische eiland Su ra viel voor het eerst in drie maanden ook weer regen. De branden en de rookontwikkeling in de omgeving van de stad bi namen door de lichte regenval echter niet af. Het meteo- gisch instituut in Jakarta heeft voor de komende dagen meer zijnt akP V00rSPe^" FOTO reuters DA V/O loh iddel irofighter wordt alsnog gebouwd Een van de meest controversiële projecten van de Eu- »se wapenindustrie heeft vandaag het groene licht gekregen. Duitse regering gaf toestemming voor de bouw van het ge- de Gitsvliegtuig Eurofighter. Daarmee komt een einde aan jaren onzekerheid voor de militaire vliegtuigindustrie in Europa. Duitse luchtmacht zal 180 vliegtuigen bestellen, die gebouwd den door een Duits-Brits-Italiaans-Spaans consortium. Met irder is 23 miljard mark gemoeid. De Eurofighter is een twin- 1 aar oud initiatief. Door de steeds hogere kosten en groeiende o.sfel over de noodzaak zag het er eerder naar uit dat het pro- 5 6«iooit van de grond zou komen. - Kle Kruis weigert geld Diana-boek 3'S 5toen Het Britse Rode Kruis zal geen geld aannemen uit de j ?fengst van een omstreden boek over prinses Diana. Andrew carton, schrijver van Diana, Her True Story, had het Rode Kruis 800.000 gulden aangeboden. Morton haalde zich echter de looide van veel Britten op de hals toen hij vorige week onthulde 5|"^ijn bron voor de eerste uitgave van het boek Diana zelf was. 4'je herziene druk komt Morton met bewijzen, onder meer be- 9 'fide uit aantekeningen van de prinses. Het Rode Kruis zei ia:geld van Morton te weigeren, zodat de organisatie 'niet geas- eerd' zal worden met het omstreden boek. air wil Internet voor alle scholen De Britse premier Blair wil dat alle 32.000 scholen in V0rig(ot-Brittannië vanaf 2002 toegang hebben tot Internet. De re- hg wil hiervoor 100 miljoen pond, ongeveer 320 miljoen gul- i uittrekken, aldus Blair. De populairste Britse premier aller jn bezocht later op de dag de computermagnaat Bill Gates zijn steun te verwerven voor het grootschalige project. De nan van Microsoft zei volledig achter het idee te staan, maar j»de er aan toe dat een goede leraar belangrijker blijft dan een fouter. Gates maakte vooralsnog niet bekend het plan ook fi- pieel bij te staan. chengen' krijgt er drie landen bij EN» De bij het Schengen-akkoord aangesloten landen zijn eens geworden over uitbreiding van het gebied zonder i«n/iscontroles. Griekenland accepteerde een compromis en dreigement in om uitbreiding van het gebied met Oos- vissei ijk en Italië te blokkeren. Het compromis houdt in dat Grie- .910 and wordt aangesloten aan het Schengen Inlichtingen Sys- L371 (SIS), maar dat over het vervallen van de Griekse grenscon- ~3gg s pas volgend jaar wordt besloten. Het gaat in Griekenland 8.olcontroleS in havens en op luchthavens, omdat het land geen o.oc grenzen met andere EU-landen heeft. Een aantal landen, g'^ronder Nederland, was huiverig voor uitbreiding van het ge- i .gUmet Griekenland, omdat controle op illegale immigratie o,6ir moeilijk zou zijn. 27M o «amantroof na kaping van pendelbus 8,00 6.6-:SELi Drie mannen hebben gisteren bij een kaping van een 5.73Helbus op de snelweg Brussel-Antwerpen een Italiaanse dia- 12sitair beroofd van 275.000 gulden aan juwelen. Alle passa- onder wie drie Nederlanders, bleven ongedeerd. De pen- van Sabena reed van vliegveld Zaventem bij Brussel naar De drie kapers waren van het begin af aan boord. van hen werd later zogenaamd onwel. Toen de chauffeur de 'had stilgezet, trok de man een pistool. Een tweede kaper i het stuur over en reed verder. Even verderop stopten de ka- 7Q ,.j de bus en gingen ze er met de spullen van de Italiaan van- is.»"1 een auto. jzeling in gevangenis om pizza Tnhagen Een gevangene in Kop'enhagen heeft gisteren een Jegevangene in gijzeling genomen. De man gaf zich over na- 79TZijn enige eis was ingewilligd: een pizza. De 22-jarige man, fVoor een dubbele moord zit, sloeg een cipier met een ijzeren Daarop ontstond een oproer, dat door de politie werd be- -iigd. De agenten konden echter niet voorkomen dat de ge- fgene een andere met een mes bedreigde. De gijzelaar werd jfelaten nadat de gevangene de pizza had verorberd. abble ontdekt allerhelderste ster 'i ïMincton Met behulp van de Hubble-ruimtetelescoop heb- :2.aAmerikaanse astronomen een ster ontdekt die vermoedelijk Helderste is in het Melkwegstelsel. De zogenoemde Pistool- geeft in zes seconden precies zoveel energie af als de zon in v: jaar. De Pistool-ster, genoemd naar een omringende nevel 7jWat weg heeft van een handvuurwapen, is ongeveer 25.000 s itjaar verwijderd van de aarde. De reusachtige ster scheidt riniljoen maal meer energie af dan de zon. De ster is niet met [blote oog te zien omdat er stofwolken voor zitten. )R spioneerde tientallen jaren in VS o -Rington-moskou Drie Amerikanen zijn in staat van beschul- _;fig gesteld wegens spionage voor Oost-Duitsland. Het gaat è#en 39-jarige oud-medewerkster van het ministerie van de- 8 ;jie, haar echtgenoot en een vriend van dit stel. Zij zouden 7;|tig jaar lang informatie aan Oost-Duitse autoriteiten en de •gische KGB hebben verstrekt. Volgens de FBI drong het drie- |*et wisselend succes door tot hoge kringen rond de Ameri- ;,}se regering. De FBI stuitte op de drie in de archieven van de U de voormalige inlichtingendienst van de DDR. londen» hans geleunse correspondent Zwoegend in de schaduw van Tony Blair probeert de Conser vatieve partij het danig ge schonden zelfvertrouwen te herwinnen. „De Britten zijn van nature Conservatief', zei de grote verliezer van de verkiezin gen, John Major, gisteren op de openingsdag van de jaarlijkse partijconferentie. En zijn opvol ger, partijleider William Hague, verzekerde dat 'de wereld deze week zal merken dat de Conser vatieven back in business zijn'. Het applaus op zulke opmer kingen kwam van een geria trisch gehoor. De Tories slagen Onbeantwoorde liefde Franco onder de hamer Er spreekt een vurige, maar on beantwoorde verliefdheid uit de ontboezemingen die de jonge luitenant Francisco Franco op ansichtkaarten en in brieven bijna dagelijks schreef aan de 15-jarige Sofia Subiran. De 21- jarige Franco was in 1913 onder de wapenen in Marokko, dat in die tijd een Spaanse kolonie was, toen hij verliefd werd op het knappe nichtje van de mili taire gouveneur van Melilla. Over het privé-leven van de latere dictator van Spanje, en helemaal over zijn liefdesleven, is weinig bekend. Vandaar de grote belangstelling voor de 32 ansichtkaarten die het Ma- drileense veilinghuis Duran op 24 oktober onder de hamer brengt. Duran verwacht dat de serie ruim twintigduizend gul den zal opbrengen. Uit de teksten valt op te ma ken dat de liefde van de jonge luitenant onbeantwoord bleef: „Waarom ik zoveel van u hou, ik weet het niet. Maar u houdt nog steeds niet van mij. Is het niet, Sofia?" De ansichtkaarten zijn aan het veilinghuis aangeboden door de familie van Sofia. Het meisje is volgens Duran altijd vrijgezel gebleven. Zij is inmid dels overleden. De kaarten die op de veiling worden aangeboden, zijn overi gens niet het enige bewijs van de liefde van Franco voor het meisje uit Melilla. Er moeten nog zo'n tweehonderd brieven zijn geweest, die veel intiemer waren. Jammer voor de verza melaars, maar Sofia heeft deze vernietigd toen Franco trouwde. De dictator overleed in 1976, na veertig jaar met ijzeren vuist te hebben geregeerd. er niet in de jeugd voor hen te winnen. Hele afdelingen van de jonge Conservatieven zijn opge doekt wegens gebrek aan be langstelling. De gemiddelde leeftijd van de 'activisten' schommelt ergens boven de zestig. De Conservatieven heb ben, zoals Hague gisteren zijn aanhang voorhield, nog een lange weg te gaan alvorens de macht weer kan worden ver overd. Voorlopig kunnen de Conserva tieven weinig meer doen dan Labour kopiëren. Verandering, vernieuwing, de slagwoorden van Blair, zijn door Haig gretig overgenomen. Als bewijs van ei gen moderniseringsdrang had hij zijn verkiezing door de par- lementsfractieonderworpen aan het oordeel van de gewone partijleden. Voor het eerst in de geschiedenis mochten die nu zeggen of ze ook vertrouwen hadden in de nieuwe leider. De uitslag werd gisteren een 'daverend succes' voor de nieu we leider genoemd. Slechts één op de vijf partijleden zag het he lemaal niet zitten met de kalen de dertiger. De andere kant van de medaille was echter dat slechts de helft van het ledenbe stand de moeite had genomen om de stemformulieren in te vullen en terug te sturen. Effec tief kreeg Haig daardoor de steun van slechts 40 procent van de leden. Er werd derhalve veel tijd genomen om na te pra ten over de oorzaken van de dramatische verkiezingsneder laag. 'Eerlijke John' Major gaf de aanzet. Vele malen onderbro ken door ovationeel applaus zei hij dat die nederlaag 'misschien wel aan hem te wijten was'. Maar dat wilde de zaal niet ho ren. De toejuichingen werden stormachtig toen Major uithaal de naar de verdeeldheid in de partij, al dit ruziënde figuren in zijn omgeving waren niet echt helpful geweest. Zijn opvolger William te staan kan van Majors steun op aan, en dat was bij hem helaas niet het geval geweest. Die verwij zing naar de directe en indirecte kritiek die hij van zijn voorgang ster Thatcher te verduren had. oogstte stormachtige bijval. Ha gue deed het nog eens dunne tjes over met een harde aanval op de oude Lagerhuisfractie. Verdeeldheid, arrogantie, ver waandheid en het egoïsme had- •den de kiezers in de armen van Labour gedreven, zei hij. Op nieuw geweldige bijval van de zaal, die even vergat dat de meerderheid van Hague's scha duwkabinet een geducht steen tje had bijgedragen aan de Con servatieve teloorgang. We komen terug, was uiteraard het thema van Hague's rede. Als nieuw. Maar rijn enthousiaste schets van een nieuwe moderne volkspartij, die vrouwen kansen geeft, veel meer dan vroeger een gastvrij huis moet zijn zwarte en Aziatische medeburgers, was al op 'ouderwetse' manier bescha digd voor hij uitgesproken was. Toen druppelde al het nieuws door dat Thatcher-vriend Lord Tebbit in een ander zaaltje op de barricades was gegaan tegen de multiculturele maatschappij. Daardoor gaat onze Britishness verloren. En als er geen natio naal bewustzijn meer is, wor den we zo overgenomen door Europa, aldus Tebbit. Hague heeft inderdaad nog een lange weg te gaan. londen Van een afstandje lijkt het wel of de toren van het parlementsgebouw in Londen, met daarin de wereldberoemde klok 'Big Ben', klaar staat om als een raket te worden gelanceerd. In werkelijkheid wordt er rond de toren hard gewerkt aan de uitbreiding van de Jubilee Line, een metroverbinding die vliegveld Heathrow moet gaan verbinden met de Docklands in het oosten van de stad. foto reuters ian waldie Voor het eerst sinds acht maanden is er weer direct con tact tussen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en de Palestijnse president Yasser Arafat. De twee leiders spfraken elkaar vanochtend vroeg bij de noordgrens van de Gazastrook. tel aviv ad bloemendaal correspondent De ontmoeting was voorbereid door de Amerikaanse bemidde laar Dennis Ross. Hij verklaarde na afloop dat er een 'goed ge sprek' was gevoerd en dat de Is- raëlisch-Palestijnse contacten op alle niveaus zullen worden hervat. „Dit is een nieuw begin voor het vredesproces," zei hij. Netanyahu en Arafat wilden de pers niet te woord staan. De Israëlische premier arri veerde om twee uur vannacht bij de grensovergang en zijn ge sprek met Arafat duurde drie uur. De twee leiders spraken el kaar eerst onder vier ogen. Later voegden Dennis Ross en enkele Israëlische en Palestijnse advi seurs zich bij hen. Een Israëlische woordvoerder zei dat vertegenwoordigers van de Israëlische en Palestijnse vei ligheidsdiensten binnenkort hun reguliere overleg zullen hervatten. Netanyahu vertelde Arafat dat Israël niet van plan is zijn strijd tegen de terreur te matigen en dat het van de Pa lestijnse Autoriteit hetzelfde verwacht. Het is niet duidelijk of er ook inhoudelijk vooruitgang is geboekt. De Palestijnen braken het overleg*af nadat Israël was be gonnen met de bouw van de nederzetting Har Horna, in Ara bisch Jeruzalem. De sfeer was al slecht doordat Netanyahu wei gerde verdere Israëlische terug trekkingen uit te voeren op de Westelijke Jordaanoevej. Na de recente terreuracties in Jeruza lem liet Israël weten dat er pas weer gepraat kon worden als Arafat een aantal gezochte Pa lestijnen uitleverde en de isla mitische Hamas met harde hand zou aanpakken. Volgens Israëlisch bronnen is de doorbraak een indirect ge volg van de mislukte Israëlische aanslag in Amman op Hamas- leider Khaled Misha'al. Als on derdeel van een overeenkomst met de Jordaniërs heeft Israël I Iamas-stichter sjeikh Ahmed Yassin vrijgelaten en naar de Gazastrook laten terugkeren. Netanyahu lijkt nu te hebben besloten niet té zeer aan te dringen op inwilliging van zijn eisen. londen hans geleunse geneve bob kroon correspondent Op de internationale conferen tie over het nazi-goud, die vol gende maand in Londen wordt gehouden, zal Zwitserland het als voornaamste 'helersland' niet gemakkelijk krijgen. In Londen zal voornamelijk wor den gepraat over het uit de cen trale banken van de bezette ge bieden geroofde 'monetaire' goud, met een tegenwoordige waarde van ruim twaalf miljard gulden. Maar het naar Zwitser land doorgesluisde nazi-goud was niet allemaal 'monetair', zegt nu het Joods Wereldcon gres (WJC) in New York. Op grond van een nieuwe analyse van oorlogsdocumen ten verklaarde WJC-directeur Steinberg gisteren dat Zwitser land tussen '42 en '44 behalve de twaalf miljard monetair goud ook nog voor 4,5 miljard gulden aan gestolen 'privé-goud' heeft witgewassen. Daaronder vallen ook de omgesmolten gebitsvul lingen en sieraden van de om gekomen Holocaust-slachtof fers. „Wat de regeringsvertegen woordigers in Londen zullen beslissen over het monetaire goud is hun zaak", zegt Stern berg. Maar de 4,5 miljard aan particulier goud moet door Zwitserland 'in ieder geval wor den vergoed'. Deze aanmaning wordt in Zwitserland nogal kil ontvan gen. „De jongste bewering van het Joods Wereldcongres is on duidelijk en slecht onder bouwd", zegt een woordvoerder van de Zwitserse Nationale Bank. Professor Bergier, de his toricus die namens Bern een onderzoek leidt naar het Zwit serse oorlogsverleden, noemt Steinbergs onthullingen 'twijfel achtig en betwistbaar'. De rege ring heeft nog niet gereageerd, maar enkele weken geleden waarschuwde de Zwitserse Bondspresident Koller, dat de 'voortdurende campagne van het WJC het anti-semitisme aanwakkert en volledig voorbij gaat aan ons streven om de ge maakte fouten tot de bodem toe uit te zoeken'. correspondent Belfast beleefde gisteren de eer ste dag van echte onderhande lingen over de toekomst van Noord-Ierland, en op de groot ste protestante partij na was ie dereen enthousiast. „Erg be moedigend was het. Een goede, zakelijke sfeer, en constructieve gesprekken", zei de Britse mi nister voor Noord-Ierland, Mo Mowlam. Deze positieve geluiden gin gen uiteraard vergezeld van waarschuwingen dat dit slechts het begin was van een heel moeilijk proces. Alle partijen weten immers dat er aan de grondhouding van de hoofdrol spelers weinig is veranderd. Sinn Féin-voorman Martin McGuinnes had dat afgelopen weekeinde al gedemonstreerd met de verzekering dat er voor hem maar één uitkomst van de onderhandelingen kan zijn: een herenigd Ierland. Zijn pro testante tegenhanger Ken Magi- nnis van de Ulster Unionist Par ty, deed gisteren niet voor hem onder. „Dat Sinn Fein aan deze onderhandelingen deelneemt komt neer op tijd verknoeien. Het zijn en blijven terroristen", aldus Maginnis. rome eelco van der unden correspondent Premier Romano Prodi zei het gisteren tijdens zijn rede in de Kamer van Afge vaardigden zelf: de crisis die het 55ste naoorlogse kabinet van Italië na 500 dagen regeren treft, is de idiootste van de wereld. Het is onbegrijpelijk, zo zei hij, dat een zo succesvolle ploeg in het richt van de finish onderuit dreigt te gaan door intern gekibbel. Prodi heeft gelijk en ongelijk. De suc cessen van de centrum-linkse regering, zoals hij gisteren in zijn ruim een uur durende rede uitgebreid onderstreepte, zijn inderdaad groot. Vooral op finan- cieel-economisch gebied. Niemand had het anderhalfjaar geleden voor mogelijk gehouden dat Italië op dit moment zijn inflatie en overheidsuit gaven onder controle zou hebben en nagenoeg 'rijp' zou zijn voor deelname aan de Europese muntunie. Dit resultaat is vooral bereikt door een reeks bezuinigingsoperaties en belas tingverhogingen van samen meer dan 100 miljard gulden. Het laatste offer dat Prodi nu aan de Italianen vraagt een relatief bescheiden bedrag van 30 miljard gulden, gekoppeld aan de be groting voor 1998 zou Italië's Eu ropese droom definitief veilig moeten stellen. De bonden houden zich koest, de rechtse oppositie kijkt verlamd toe en het buitenland juicht: wat wil je als regering nog meer? Toch gaar het mis. En dat is, althans Premier Romano Prodi (links) slaat tijdens het eerste debat over zijn begroting de han den voor de ogen. Ook vice-premier Veltroni zit er even doorheen, foto pliniolepri voor niet-Italiaanse begrippen, idioot. De communistische partij waarmee de centrum-linkse Olijfcoalitie anderhalf jaar geleden via een 'wederzijds niet- aanvalsverdrag' de verkiezingen won en die nu het kabinet in een van de twee kamers van het parlement aan een meerderheid helpt, gooit de kont tec°n de krib. Ze vindt de laatste be zuinigingsronde plots onverteerbaar en stelt daarnaast een serie sociaal- economische eisen waaraan de rege ring onmogelijk kan voldoen. Dit alles is minder idioot dan het lijkt. Iedereen wist dat de orthodoxe com munisten van de behendige Fausto Bertinotti weinig tot niets gemeen heb ben met de pragmatische, zich ?»n To ny Blair spiegelende Olijfcoalitie. De partij verklaarde zich bijvoorbeeld bij het aanrieden van de regering tegen de EMU, terwijl premier Prodi zijn hele fi- nancieel-economische beleid juist op die muntunie afstemde. Komt tijd, komt raad, zo dacht Prodi. Bertinotti heeft in de afgelopen maan den met een aan chantage grenzende houding geprobeerd 'het regeringsbe leid naar links te stuwen'. Soms met succes. De 'partijloze' Prodi liet het zich welgevallen, niet In het minst om dat hij Bertinotti kon gebruiken om zich vrijer te kunnen voelen ten aan zien van Massimo D'Alema, secretaris van de grootste regeringspartij, de link se (en ex-communistische) PDS. Dat juist in het zicht van de finish de verschillen binnen de regeringsmeer derheid aan het licht komen, is niet vreemd. Bertinotti weet dat een rege ring die zijn belangrijkste doel heeft gehaald en alom wordt toegejuicht, moeilijker valt te chanteren. Hij vreest dat zijn partij op een zijspoor zal be landen en verhoogt de prijs voor zijn gedoogsteun, erop vertrouwend dat het kabinet, zoals tot nu toe steeds ge beurde, de communisten tegemoet zal komen. Dit keer is het Prodi, misschien bene veld door het succes van zijn ploeg, die zijn poot stijf houdt en erop vertrouwt dat de communisten op dit cruciale moment geen crisis durven te riskeren. Er wordt onderhandeld en beide partij en blijven van elkaar denken da' Hp soep niet zo heet gegeten zal worden. Totdat de politieke crisis donderdag in het parlement belandt en men ver baasd moet vaststellen dat het bizarre spel tussen links en links werkelijk dreigt te resulteren in de val van de re gering, notabene het eerste linkse kabi net na de Tweede Wereldoorlog. Er is nu een crisis die niemand zegt te willen en ook niemand weet te definië ren. Niemand, ook de centrum-rechtse Vrijheidsalliantie niet, wil verkiezingen, wetende dat hiermee 'Europa' vrijwel zeker verspeeld zal worden. De bal ligt bij president Oscar Luigi Scalfaro, die met de bekende 'institutionele chirur gie' zal proberen een oplossing te vin den. Een 'Europees zakenkabinet' misschien onder leiding van dezelfde Prodi of minister van de schatkist Carlo Azeglio Ciampi wordt als een waar schijnlijke optie genoemd. Verliezer is de Italiaanse democratie. Opnieuw is aangetoond dat het huidi ge politieke systeem behoefte heeft aan hervormingen, die van Italië een twee stromenland maken. Er zijn nu twee grote coalities. Maar de huidige kies wet is zó, dat zowel links als rechts om te kunnen regeren afhankelijk blijft van kleine en chanterende partijen. Silvio Berlusconi viel na zeven maan den omdat de Lega Nord van gedach ten veranderde, Prodi valt of dreigt te vallen door de communisten van de PRC. van Karadzic afgeraden Paag» Arrestatie van de van oorlogsmisdaden verdachte nisch-Servische leider Karadzic en zijn bevelhebber Mladic is s ^bnwenselijk'. Dit blijkt uit een analyse van de situatie in de hisch-Servïsche Republika Srpska door de Nederlandse Mili- Inlichtingendienst (MID). In Srpska woedt een machtsstrijd tn president Plavsic en Karadzic. „Indien zou worden over- -n °Un tot arrestatie van Karadzic en Mladic, kiest de bevolking hun zijde", aldus de MID. Het Westen gaat er vanuit dat beter kan worden samengewerkt. Om die reden is functioneel' Karadzic te arresteren, vindt de dienst. zon schijnt weer even in Maleisië

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7