Duizend gulden voor alle weduwen Indiëgangers HEMA écht lekker! VVD wil opnieuw straf bezuinigen [einekenontvoerders peer in verdachtenbank Binnenland Hoge Raad buigt zich over twee jaar over teruggave vakantiegeld Geen spoedcursus leraar voor academici en hbo'ers Vrouw lastiger aan de slag na ziekte dan man 'Kinderen hebben recht op seks' •JËNSDAG 8 OKTOBER 1997 - echtbank schorst boring op Ameland TImwarden De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) mag brlopig niet proefboren op Ameland. De rechtbank in i rj Jjuwarden heeft vandaag de vergunning geschorst. Eerder dit '^vr gebeurde dat ook al met vier andere vergunningen voor oefboringen in de Noordzee-kustzone. De Waddenvereniging ïl en c'lt met ne8en andere milieu- en natuurorganisaties de ver- sÉningen aan bij de rechtbank in Leeuwarden. De rechter be- jot ook de vergunning voor Ameland te schorsen omdat er isjgens ^em 8een wezen^jlc verschil bestaat tussen de verschil- n eeiFe boringen in het Waddengebied. 3ïscus moet helpen bij bijscholing' pUHMC» Werknemers die zelf geld willen investeren in hun bij- y [holing moeten hulp krijgen van de fiscus. De huidige spaar- 1?. briregelingen moeten uitgebreid met een regeling waarbij voor opleiding zo'n 1.500 gulden belastingvrij gespaard kan norden. Minister Wijers (economische zaken) heeft dit plan 0Sl ndaag bekend gemaakt op een congres over de inzetbaarheid de zogenoemde 'employability'. Het bedrag J pet werknemers stimuleren te blijven spijkeren aan hun eigen ftwikkeling. zodat ze aantrekkelijk blijven voor de arbeids- ankrkt. Wijers wil dat ook goedkoper geld kan worden geleend orde eigen scholing. Daarnaast moeten adv-dagen worden ^^hgezet in 'scholingsdagen'. "itlarine bouwt 'onzichtbaar' fregat haag Marinewerf De Schelde gaat vier fregatten bouwen 0P%>r de Nederlandse marine. De schepen worden veel moeilij- ®enjr zichtbaar voor radar dan de huidige fregatten. Het ontwerp "rotf)ijna klaar. Voor de nieuwe fregatten worden speciale verf en Per'aterialen gebruikt, net als in de Stealth-vliegtuigen. Scherpe ,eiirmen zijn 'plat' gemaakt. Het eerste fregat moet klaar zijn in ln01, het laatste in 2004, aldus een woordvoerder van het minis- van defensie. Met de aankoop is een bedrag van 1,5 miljard gemoeid, ieze? i i jega-recreatieboulevard bij Enschede thoiscHEDETussen Enschede en Hengelo komt naast het nieuwe vanidion van FC Twente een overdekte mega-recreatieboulevard. een oppervlakte van bijna zes hectare kunnen bezoekers 365 tojgen per jaar recreëren. De kosten bedragen 110 miljoen gul- eenijn. Gerekend wordt op een miljoen bezoekers per jaar. Naast in overdekte skipiste en een verkeerspark biedt de boulevard ads^der meer onderdak aan een sport- en fitnesscentrum, een city', en laser- en paintballcircuits. Speciaal voor de dhgd komen er een speelparadijs en een crossbaan. Het recrea- moet binnen twee jaar voltooid zijn. rpes gewonden in sociale werkplaats asifj>DERKERKBij een explosie in de kantine van een sociale werk- eruaats in Ridderkerk zijn vanmorgen vijf werknemers zwaarge- geraakt. Een zesde werknemer raakte lichtgewond. Dat mtteft de politie bekendgemaakt. De explosie is vermoedelijk ver- g uijrzaakt door een gaslek. De zes werknemers wilden rond half iht aan het werk gaan en dronken eerst een kop koffie in de jntine in een loods. Kort daarop volgde de explosie. Celstraf geëist voor dumpen-afval (iASTRiCHTOfficier van justitie H. van A'tteveld heeft gisteren lor de rechtbank in Maastricht flinke celstraffen geëist tegen den van een xtc-bende wegens onder meer het massaal dum- }n van chemisch afval langs een spoorlijn en in een bos. Tegen 124-jarige Maastrichtenaar werd de hoogste straf geëist: zes <ar cel. De politie rolde de bende in april van dit jaar op tijdens ■pi grootschalige politieactie in Maastricht en Budel. De leden brden onder meer verdacht van de productie en uitvoer van p-tabletten naar Duitsland en Oostenrijk. Uitspraak in de zaak >21 oktober. jJVeer verdachte dood Tjoelker vrij euwarden Het gerechtshof in Leeuwarden heeft gistermiddag In 24-jarige man uit Leeuwarden vrijgelaten die betrokken zou in geweest bij de dood van Meindert Tjoelker. Vorige week felde het hof ook een andere verdachte al op vrije voeten. Advo- it H. Anker had hoger beroep ingesteld tegen de beslissing de rechter-commissaris om de man nog eens dertig dagen oorarrest te houden. Volgens de raadsheer zijn er onvol- ;nde gronden voor een voorlopige hechtenis. Meindert Tjoel- vverd op 12 september tijdens zijn vrijgezellenavond doodge- ïopt. De politie hield die£elfde nacht vier verdachten aan. Van J vier zitten er nu nog twee vast. j^gent vervolgd voor dood door schuld '^hiedam. Justitie gaat een 32-jarige politieman die op 17 juni or|et zijn surveillancewagen een vrouw doodreed in Schiedam, 1 Hrvolgen wegens dood door schuld. Dat heeft het openbaar mi in Rotterdam besloten. De politieman en een collega jd^aren met sirene en zwaailicht op weg naar een overval toen ze sgigen een personenwagen botsten. De bestuurder raakte in een •Mock, zijn 45-jarige passagiere uit Rotterdam overleed aan haar ïrvvondingen. Beide agenten raakten gewond. Volgens getuigen -Lied de politiewagen over een kruising door rood licht met zeer !eri>ge snelheid. Onduidelijk is of zij zowel zwaailicht als sirenes ^berden. wltwee voormalige Heineken- ïalvoerders Cor van Hout en raijlem Holleeder worden op- verdacht van criminele Van Hout zou lei hebben gegeven aan een rdvangrijke criminele organi st die zich de afgelopen drie heeft beziggehouden met gssmokkel, prostitutie, wit- sen van zwart geld en een Nieuw: Advocaattaart Dagelijks vers uil eigen banketbakkerij, a 23 cm/9.95 7.95 Jonge Goudse kaas 1 kilo/11.50 nü 7.95 Gekruide varkensrollade j 100 gram/3.50 nü 2.5° Verse roombotercake Naturel, marmer of kruidnootjescake, 500 gram/4.95 nü 3.75 Drop engelse, zoete of zoute drop, zok 750 grom/4.95 nü 3.75 Hardys Private Bin Auslrolische volle rode of milddroge witte wijn, 0,75 1/12.95 nü 8« Aanbiedingen gelden t/m zolerdog 11 oktober 1997. Zo lang de voorraad strekt. Staatssecretaris wil nieuw overleg met kabinet zou een bescheiden rol hebben gespeeld binnen Van Houts bende. Afgelopen maandag hield de politie 24 leden van de bende aan. In het kader van an dere vooronderzoeken werden de afgelopen tijd al ruim veertig verdachten in binnen- en bui tenland opgepakt. Ook stuitte men op duizenden kilo's soft drugs en honderden kilo's hard drugs. Tijdens de 95 huiszoe kingen begin deze week werden ruim twintig vuurwapens, ko gelwerende vesten, richtmicro foons, maskers en een gepant serde auto in beslag genomen. Weduwen van Indië-veteranen hebben, ongeacht het moment van trouwen, recht op een eenmalige uitkering van duizend gulden netto. Een krappe meerderheid in de Tweede Kamer heeft dit wijzigingsvoorstel van PvdA'er M. Zijlstra gisteravond overgenomen. Staatssecretaris Gmelich Meijling (defensie) gaat vooralsnog niet akkoord met het plan van Zijlstra, omdat dit dertig miljoen gulden extra kost. Hij kondigde gisteren aan de zaak opnieuw in het kabinet te willen bespreken. den haag gpd Ook coalitiepartners WD en duwen slechts 500 gulden moe- D66 hebben moeite met de fi- ten krijgen, nanciële gevolgen. Het CDA De Kamer nam twee jaar ge- steunt het amendement van de leden een motie van Zijlstra aan PvdA, evenals de ouderenpartij- om Indië-gangers als een vorm van eerherstel duizend gulden netto te geven. Later realiseerde het Kamerlid zich dat weduwen van veteranen in de kou bléven staan. Hij vindt dat ook zij recht hebben op de uitkering. De Ka mer nam eveneens het voorstel van Zijlstra over de uitkering toe te kennen aan gepensioneerde beroepsmilitairen die in Neder- lands-Indië hebben gediend. Dit kost 23 miljoen extra. Staatssecretaris Gmelich Meijling wil alleen weduwen duizend gulden geven als zij destijds ten tijde van de uitzen ding getrouwd waren met de militairen. Ook weduwen van wie de man na 1 januari 1996 nog leefde, kunnen een aan vraag indienen. Beroepsmilitai ren hebben geen recht op de uitkering, vindt Gmelich Meij ling, omdat hun dienstjaren zijn meegeteld in de pensioenuitke ring. Oud-strijders uit de Twee de Wereldoorlog, de Korea-oor- log en veteranen die in Nieuw- Guinea hebben gediend, komen eveneens voor de bijdrage in aanmerking. De bewindsman verwacht dat 70.000 mensen hun aanvraag gehonoreerd zul len zien. In totaal is daarmee 92 miljoen gulden (inclusief uit voeringskosten) gemoeid. De wijzigingsvoorstellen van Zijl stra kosten in totaal 53 miljoen meer, schat Gmelich Meijling. Tilburg Het paard op de voorgrond wordt er niet warm of koud van dat het binnenwerk van een gigantische vriescel opdoemt aan de horizon tussen het Brabantse Goirle en Tilburg. Op deze plaats wordt de grootste opslag van diepgevroren producten in Nederland gebouwd. Onder andere diepvriesproducent Iglo gaat gebruik maken van deze megaopslag. Volgend jaar zomer moet de reuzenkoelkast klaar zijn. FOTO WFA GERARD DAMOISEAUX Jaar onschuldig vast voor overval alkmaar anp den haag gpd Het antwoord op de vraag of miljoenen werknemers over de afgelopen twee jaar belasting terugkrijgen over hun vakantie geld, komt pas over twee jaar. Het Amsterdamse gerechtshof wees gisteren de eis van een be lastingadviseur af, die een deel van de belasting over zijn va kantiegeld terug wilde. De rech ter meent dat het niet aan hem is uitspraken te doen over de belasting over vakantiegeld. De adviseur zet zijn procedure te gen staatssecretaris Vermeend van financiën nu voort bij de Hoge Raad. Die doet naar ver wachting pas in de zomer van 1999 uitspraak. De kwestie betreft de vakan tiebonnen die onder andere bouwvakkers en werknemers in de agrarische sector krijgen. Zij betalen daarover 75 procent be lasting, terwijl 'gewone werkne mers' voor de volle honderd procent aangeslagen worden. Belastingadviseur R. Vliese zag daarin een ongelijke behande ling en eiste daarom eerder dit jaar een deel van de belasting heffing over dit en vorig jaar te rug. Toen de zaak in de publici teit kwam, dienden zo'n mil joen Nederlanders eveneens een bezwaarschrift in. Daarop verklaarde Vermeend dat alle werknemers hun geld terug zouden krijgen, mocht hij de zaak verliezen. Dat zou de schatkist ruim zes miljard gul den kosten. De rechter wees er echter op dat Vermeend al een tijdje bezig is het verschil ongedaan te ma ken. Voor nieuwe gevallen geldt het per januari jongstleden al niet meer. Bovendien waren er volgens het Hof in het verleden goede redenen om de vakantie bonnen lager te belasten. Ook wil de rechter voorlopig niet op zijn geweten hebben dat de schatkist zes miljard gulden misloopt. Wel houdt hij de mo gelijkheid open alsnog een uit spraak te doen, als de ongelijke behandeling niet verdwijnt. Vermeend liet gisteren in een reactie weten eerst de uitspraak van de Hoge Raad af te willen wachten. Volgens diverse des kundigen staat de staatssecreta ris sterk in deze zaak. Boven dien is het maar de vraag of de werknemers echt een voordeel tje krijgen als Vliese over een tijd alsnog gelijk krijgt van de Hoge Raad. Financiën maakte eerder duidelijk dat de schade voor de schatkist dan zo groot is, dat de belastingtarieven om- hoogmoeten. den haag anp Academici en afgestudeerde hbo'ers mogen niet na een stoomcursus van drie maanden voor de klas staan. Minister Rit- zen van onderwijs nam gisteren in de Kamer afstand van de be richten die vorige week naar buiten kwamen over een spoed cursus van academici tot leraar. Kamerleden, onderwijsbon den en leraren, waren woedend over het plan. Ze vonden het een slecht idee om dertig aca demici bij wijze van experiment na drie maanden te laten lesge ven. Ritzen reageerde gisteren in de Kamer op de kritiek. Hij zei dat zijn voorstel was opgebla zen tot een 'spookbeeld'. De drie maanden zijn naar zijn zeggen onderdeel van een twee jarige opleiding. Zijn enige doel was volgens hem het dreigende tekort aan leerkrachten weg te nemen. De kwaliteit van het on derwijs zou echter altijd voorop staan, zo liet de bewindsman weten. Staatssecretaris Netelenbos bevestigde dit. Ze koos gisteren partij voor Ritzen, hoewel ze zich vorige week nog publieke lijk tegen de plannen van de mi nister had gekeerd. Zij noemde de spoedcursus toen ramsjpoli- tiek. De staatssecretaris deelde aan de Kamer mee dat een spoedcursus van drie maanden nooit de bedoeling van de mi nister is geweest. Getuigen van dodelijke val 8-jarige Marcello onder vuur den haag gpd Op de rol van het Haagse ge rechtshof stond gisteren het langverwachte vervolg van het hoger beroep in de zaak-Mar cello, genaamd naar het 8-jarige jongetje dat op 11 augustus 1996 van de achtste verdieping van een flatgebouw in Schie dam werd gegooid. In de prak tijk draaide de zitting uit op een one man show van strafpleiter P. Doedens. Met een spervuur aan vragen trachtte hij bij het hof twijfel te zaaien over de ge tuigenissen tegen zijn 54-jarige cliënt. De man wordt verantwoorde lijk gehouden voor de moord op de Marcello, die op de bewuste middag op de twaalfde verdie ping met zijn broertje aan het spelen was. De man laeeg ruzie met de broertjes en achtervolg de hen via de trap naar de acht ste verdieping. Daar greep hij Marcello beet en zwiepte hem over de ballustrade. Zo is het gegaan, oordeelde de Rotter damse rechtbank en veroor deelde de man tot twaalf jaar cel. Op verzoek van Doedens stonden de twee belangrijkste getuigen gistermiddag opnieuw voor de rechtbank. De eerste was een 70-jarige vrouw. Zij was in het trapgat getuige van de achtervolging door de man van het doodsbange jongetje, her haalde zij gistermiddag. De ad vocaat trachtte een bres in haar verklaring te schieten. „Naar mijn idee liep hij het kind ach terna, heeft u bij de rechter commissaris verklaard. U weet het dus niet helemaal zeker. Bo vendien zegt u dat mijn cliënt een grijze trui droeg. Andere ge tuigen hebben verklaard dat de dader een man in een wit T- shirt was." Drie familieleden waren op de achtste verdieping getuige van dé dodelijke val. „Voor mij zie ik een man die de jongen aan een arm en een been beet- grijpt en over de reling zwiept", vertelde een 38-jarige bewoon ster van de achtste verdieping. „Ik heb de man niet duidelijk gezien, alleen in een flits van opzij." Doedens: „In eerste in stantie verklaarde u dat Marcel lo aan beide benen werd vastge houden, later waren het beide armen. Nu heeft u het over een arm en een been. Leek de man op mijn cliënt?" „Niet echt. Maar ik heb hem alleen in een flits gezien." Volgens Doedens is het op zijn minst twijfelachtig of Mar cello naai- beneden is gegooid. De 38-jarige getuige bekeek de fatale gebeurtenis met haar ou ders. Haar moeder zag nauwe lijks en haar vader heeft volgens Doedens 'iets anders' gezien. Wegens gezondheidsproblemen kon hij niet worden gehoord, maar de advocaat citeerde uit de opgetekende getuigenis bij de rechter-commissaris. „Hij zei niet te kunnen verklaren hoe en waarom het jongetje naar bene den is gevallen. De vader vertel de niemand te hebben gezien die het jongetje heeft beetge pakt." Het hoger beroep bij het Haagse gerechtshof wordt op 31 oktober voortgezet. Een 29-jarige man uit Hoorn heeft waarschijnlijk ten onrech te een jaar in de cel gezeten voor een overval in 1989. Op 21 oktober staat een verdachte te recht die de overval op een bouwmarkt in Hoorn heeft be kend. De 29-jarige man werd in 1990 in hoger beroep tot drie jaar veroordeeld, waarvan een jaar voor de overval. Zijn advocaat, A. Avis, ontving vorige week echter een brief van de officier van justitie, waarin deze meedeelde dat op 21 okto ber een verdachte terechtstaat die heeft bekend dat hij met twee anderen de gewelddadige overval op zijn geweten heeft. „Na acht jaar komt eindelijk de waarheid boven tafel", reageert Avis, die zijn cliënt overigens nog niet heeft kunnen opspo ren. „Hij heeft een jaar ten on rechte vastgezeten. Het lijkt me stug dat hij het er bij laat zit- rotterdam anp Vrouwen slagen er na langdurig ziekteverzuim minder gemak kelijk in terug te keren naar hun werk dan mannen. Werkgevers zien voor vrouwen minder mo gelijkheden om het werk tijde lijk aan te passen tot ze weer volledig zijn hersteld. Dit blijkt uit een onderzoek van de Erasmus Universiteit Rotterdam onder vijftig werkne mers met rugklachten. Aanlei ding voor het onderzoek, in op dracht van het Landelijk Insti tuut voor Sociale Verzekeringen (LISV), was het hogere langdu rig ziekteverzuim onder vrou wen en het hoge aantal vrou wen dat in de WAO terecht komt. In 1996 ging iets meer dan de helft van de nieuwe WAO-uitkeringen naar vrou wen. De mannelijke deelnemers aan het onderzoek werkten in diverse sectoren, de vrouwen waren werkzaam in de detail handel, de schoonmaaksector en als productiemedewerkster in de industrie. Volgens onderzoekster B. Guelenaere werd de werkher vatting van vrouwen belem merd doordat zij lichamelijk zwaar werk deden en functies hadden waarin ze gemakkelijk vervangbaar waren. „In de visie van de werkgevers en bedrijfs artsen waren de mogelijkheden voor werkhervatting in dit werle ook beperkt. Veel werkgevers gingen ervan uit dat de werk neemster alleen terug kon ko men als ze weer volledig her steld was. Een tussenoplossing, een geleidelijke opbouw van het werk. achtten zij bij vrouwen minder vaak mogelijk dan bij mannen", zegt Cuelenaere. amersfoort. gpd Hoger beroep leraar Guido de Brés dient vandaag dams gerechtshof over de macht van het leraar schap. Strekt de gezagsverhouding met leerlingen zover dat de leraar ook buiten school zoveel macht over hen uitoefent dat hij daarvan mis bruik kan maken? De rechtbank in Utrecht achtte bewezen dat de leraar zijn gezag heeft aange wend voor zijn eigen seksuele genoegens. Bouwman vindt dat de rechtbank de principië le vraag te mager beantwoordt. „Alle ontucht heeft zich bij de leraar thuis afgespeeld. Met leer lingen die geen van allen meer bij hem in de klas zaten. Sommigen kwamen er op hun 21ste nog. Uit vrije wil en niet omdat hij zo streng was. Er is en kon nooit worden gedreigd met een onvoh doende. Tot waar strekt zich dan die macht van de leraar uit? Ligt die macht per definitie opgeslo ten in het leraarschap? Je kunt zeggen dat de le raar een opvoedkundige taak en een voorbeeld functie heeft die zich als het ware 24 uur doet gel den, maar het is de vraag of het hof die redene ring volgt. Volgens mij beperkt het gezag zich tot het lesgeven, tot de school." Het openbaar ministerie had er volgens Bouw man zelfs beter aan gedaan van vervolging af te zien. „De zaken zijn redelijk oud en zeer belas tend voor de jongens. Het was zelfs beter geweest als het buiten de rechter om was opgelost." Dertien miljard gulden Het proces over de geruchtmakende ontucht van leraar met negen leerlingen van de gereformeer de-vrijgemaakte scholengemeenschap Guido de Brés in Amersfoort wordt vandaag voortgezet. De man, veroordeeld tot twintig maanden, berouwt zijn daden, maar betwist in hoger beroep dat hij zijn gezag als leraar heeft misbruikt. De jongens kwamen uit vrije wil. Zijn advocaat E. Bouwman, zelf van gereformeerd-vrijgemaakte huize: „De maatschappij accepteert dat alles en iedereen met elkaar naar bed gaat als ze maar een con doom om doen. Ook de jeugd is vrij in zijn recht op seks"-. Bouwman beroept zich op het Verdrag voor de Rechten van het Kind. „Het bewuste artikel is er op gericht Dutroux-achtige toestanden als handel en misbruik tegen te gaan. Maar dat mag een kind niet belemmeren in zijn seksuele rechten. Het is natuurlijk onzin dat die ineens beginnen bij achttien jaar. We moeten niet vergeten dat kinderen steeds eerder volwassen worden." Waar het in de rechtszaak vooral om draait is de vraag of de leraar misbruik heeft gemaakt van zijn gezag. Het is Bouwman juridisch dan ook vooral te doen om een oordeel van het Amster- den haag gpd De WD wil In een volgend paars kabinet opnieuw flink snoeien in de overheidsuitga ven, ook als de economische groei ruim uitvalt. De liberalen zetten in op dertien miljard be zuinigingen. Daarmee kan aan lastenverlichting worden ge daan (zeven miljard) en is er ruimte voor nieuw beleid (zes miljard). Dit zou volgens het NOS- journaal staan in het voorlopige verkiezingsprogramma van de WD, dat later deze maand wordt gepresenteerd. De voor zitter van de WD-programma- commissie, ex-staatssecretaris Linschoten, wilde de cijfers gis teravond niet bevestigen. „Vol gende week kan er weer een an der lijstje liggen." Het concept programma ligt op dit moment ter goedkeuring bij het WD- partijbestuur. De liberalen zouden mikken op een 'individualisering' van het minimumloon, wat voor al leenstaanden met dit inkomen een achteruitgang betekent. Verder moet de duur van de WW-uitkering worden bekort. De WD wil de uitgaven voor de gezondheidszorg met twee mil jard extra laten oplopen. Met de lastenverlichting moe ten onder meer oudere werkne mers goedkoper worden ge maakt. Daarmee hoopt de WD het aantal werkende 55-plussers te vergroten. Het financierings tekort moet aan het einde van de volgende kabinetsperiode zijn teruggedrongen tot één procent van het bruto nationaal product. Het tekort bedraagt nu nog ongeveer twee procent. Schrijver van D66-program heeft al spijt lelystad anp Het concept-verkiezings programma van D66 legt te veel nadruk op economi sche groei, vindt M. van Huiten. voorzitter van de commissie die het pro gramma heeft geschreven. De doelstelling om de eco nomie jaarlijks met 3 pro cent te laten groeien, is vol gens hem strijdig met ande re doelstellingen, zoals de zorg voor het milieu. Van Huiten kaart de kwestie aan in Democraat, het partijblad van D66. In een toelichting zegt hij dat hij 'niet kan tekenen' voor de economische doelstel ling 'omdat die ongeclausu leerd in het programma is opgenomen'. De economie kan volgens de democraat niet eindeloos groeien om dat het milieu dan te veel wordt vervuild.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3