eidsch Dagblad Philips wil vaste functies opheffen Beatrix: Discussie over Koninginnedag belachelijk Papon gelooft niet in eerlijk proces w. kaam Van der Lubbe' weer op kerkhof Leipzig Zandbak Mefoneren kan straks fa elektriciteitsnet Van Bockhove nieuwe wethouder Noordwijk regen r TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 3ENSDAG 8 OKTOBER 1997 Binnenland Pleidooi voor recht op seks voor jongeren OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Buitenland Cultuur en Kunst Sport Italiaanse premier weet crisis nog even op te houden Senegelase dansers /i /i laten publiek naar J adem happen Frenk van der Kleij weg bij Quick Boys na wangedrag Itfc/.s'c metselaar wordt officieel beschouwd als nazi-slachtoffer SC .CEESVAN HOORE jenaar Marinus van der Lubbe. die op lari 1934 werd onthoofd na te zijn irdeeld voor brandstichting in de Rijks te Berlijn, krijgt op het Südfriedhof in izig een waardig gedenkteken. In de rt van zijn stoffelijke resten, die begra- liggen onder een nieuw aangelegd ur- /eld, wordt een bronzen plaat aange- ■53|ht waarop zijn naam en verdere per- cflijke gegevens worden vermeld, an der Lubbe wordt in Leipzig gezien als jvan de eerste slachtoffers van de nazi's. T die verdienen in Duitsland eeuwige zegt G. Girardet, chef van de afdeling iur van de stad Leipzig, mei van dit jaar diende de Partei des iokratischen Sozialismus, de opvolger, de vroegere Oost-Duitse communisti- partij SED, een motie in om Van der l ai -< [uui 0 m jnol Lubbe een waardige rustplaats te bezorgen. De Leidenaar werd na de invoering van de 'Lex van der Lubbe', een speciaal door Hit- Ier in het leven geroepen wetje, in 1933 na een slepend proces ter dood veroordeeld. Na nieuwe processen in de jaren vijftig en zeventig werd Van der Lubbe postuum ver oordeeld tot acht jaar dwangarbeid. Tijdens het proces in 1933 maakte Van der Lubbe een suffe indruk, zodat sommi gen dachten dat hij door de nazi's was ge drogeerd. De PDS drong er bij de gemeen teraad van Leipzig op aan de resten van Van der Lubbe, wiens graf in de jaren vijftig werd gekeerd, op te graven om die alsnog aan een toxicologisch onderzoek te onder werpen. Het opgraven van de stoffelijke res ten is echter op korte termijn niet mogelijk. Girardet: „Volgens een Saksische Kerk- hofwet mag de dodenrust niet zomaar wor den verstoord. De rechten op de urnengra ven die boven de resten van Van der Lubbe zijn aangelegd, verlopen in 2006. Dan pas zal het mogelijk zijn Van der Lubbe's resten eventueel op te graven en onder de naamp laat te leggen. Van der Lubbe is een nazi slachtoffer. Hij had voor een feit als brand stichting niet ter dood mogen worden ge bracht. Maar hij is wel schuldig bevonden, ook naderhand. Daarom is de plaat ook geen gedenkplaat. Iedereen die slachtoffer van de nazi's is geworden, verdient hier een vaste plek." „Een en ander zal door de gemeenteraad van Leipzig op 29 oktober worden bekrach tigd. Er zal aan een kunstenaar opdracht worden gegegeven een mooie naamplaat voor Van der Lubbe te maken. In 1999 is het 65 jaar geleden dat Van der Lubbe onder de valbijl stierf. Maar we denken eraan om de plaat al midden volgend jaar aan te bren gen." Werknemer verantwoordelijk voor eigen loopbaan Philips wil af van de vaste functies voor het personeel. Het concern wil een 'maximale verblijfstijd in een functie vastleggen'. Daarna zouden werknemers naar een andere functie moeten doorstromen. EINDHOVEN ANP iTERDAMHet Museumplein in Amsterdam is momenteel een grote zandbak. Op het met hekken afgezette plein komt een grote parkeerga- en een uitbreiding van het Van Gogh Museum. Voor de bouw daarvan kan beginnen moet eerst asbest uit de grond worden verwijderd j» in 'maanpakken' gestoken specialisten. foto wfa fotoburo dijkstra Philips wil de werknemers voortaan ook gaan betalen op basis van hun resultaten en kwaliteiten. Dat zou de huidige beloningssystematiek vervan gen die gebaseerd is op de func tie die iemand vervult. Het concern wil dit in specia le contracten vastleggen. Het bedrijf stelt dat er geen 'baan voor het leven' meer bestaat en dat ieder individu verantwoor delijk is voor de eigen loopbaan. Het concern wil flinke aanpas singen in de arbeidsvoorwaar den om de beweeglijkheid van Spotters Hill wordt steiler HOOFDDORP OSCAR VERMEER MEDEWERKER De uitzichtheuvel op het Floria- deterrein in Haarlemmermeer wordt smaller en steiler, zodat voor de aanleg minder grond nodig is. Hierdoor blijven de kosten beperkt tot vijf miljoen gulden, het maximale bedrag dat Schiphol aan de 'Big Spot ters Hill' wenst te besteden. De Stichting Floriade verwacht elk moment de goedkeuring van B en W, waarna onmiddellijk met de aanleg kan worden begon nen. De heuvel is een cadeau van Schiphol aan de wereldtuin bouwtentoonstelling Floriade. die in 2002 bij Vijfhuizen wordt gehouden. Op een veertig meter hoge piramidevormige heuvel krijgen vliegtuigspotters en an dere belangstellenden een prachtig uitzicht. Pagina 20: Veel minder grond nodig voor Big Spotters Hill pEN»ANP-AFP nieuwe technologie kan ;rote concurrentieslag uit- n tussen elektriciteits- tschappijen en telecombe- United Utilities uit >t-Brittannië en de Canade- •Jorthern Telecom zeggen doorbraak te hebben be- bij de doorgifte van tele- [gesprekken (en Internet- indingen) via de elektrici- aansluiting. ocht de vinding commer- i te gebruiken zijn, dan wor de elektriciteitsnetten over iele wereld supersnelle cir- op de elektronische snel- De lijnen worden al wel uikt voor doorgifte van data eer kleine schaal, orweb, de telecomdivisie United Utilities, is er in ge- gegevens door te seinen een snelheid die tienmaal 'T ligt dan die van het ge- modem. Er deden zich bij de ontwikkeling tal van technische problemen voor, die de twee concerns zeggen te hebben opgelost door gebruik te maken van verschillende fre quenties. De twee bedrijven ge ven later deze week tekst en uit- leg. Voor de elektriciteitsbedrijven is het systeem zeer goedkoop te leveren, doordat er geen nieuwe netten hoeven te worden aan gelegd. Het is de bedoeling dat de gebruiker in zijn huis, op het punt voordat de elektriciteitska bel door de rest van de woning wordt verdeeld, een kastje krijgt waarin de stroom wordt ge splitst in een deel voor elektrici teit en een deel voor telefoon- en andere verbindingen. Het systeem is achttien maanden getest en zal volgens kenners uit kostenoogpunt zeer concurrerend zijn met wat tele- combedrijven en Internetprovi- ders leveren'. ATHENE «ANP-GPD Koningin Beatrix vindt de ver halen dat ze haar zoons' en ne ven nog amper meekrijgt naar de viering van Koninginnedag belachelijk. Dat bleek gisteren in Griekenland, waar zij en prins Claus met journalisten spraken. De verhalen over Ko ninginnedag zijn volgens haar uit een dikke duim gezogen. De koningin en de prins zijn op staatsbezoek in Griekenland. Half september deed de Baarnse Oranje-publicist Fred Lammers zijn 'onthulling' dat vooral de jongste Oranjes balen van 30 april en dat gekke voor vallen later door de koninklijke familie worden nagedaan. De koningin heeft het boek niet gelezen. Ze heeft wel wat anders te doen, kregen de colle ga's van de niet meegereisde Lammers te verstaan. De koningin hielp ook het misverstand uit de wereld dat ze haar jongste zoon heeft ver noemd naar koning Constantijn van Griekenland. Er was ook een Constantijn in de Russische tak van de Oranjes en naar hem is de jongste prins genoemd. De afgezette Griekse koning Con stantijn werd wel peetoom. Hij is nog steeds een goede vriend van de Nederlandse koninklijke familie. Prins Claus verklapte overi gens dat zijn. vrouw en hij Wil- lem-Alexander aanvankelijk niet zo hadden willen noemen. Hoe de troonopvolger had kunnen heten, is volgens de prins echter het Geheim van Drakesteyn. Alexander was zeker wel in de naam voorgekomen, maar in Willem hadden de jonge ouders Koningin Beatrix inspecteerde gisteren in Athene de Griekse presiden tiële garde, die gekleed gaat in traditionele uniformen. foto ap mata kokkali aanvankelijk niet zoveel zin. Ze raakten er echter van doordron gen dat een toekomstige Neder landse koning toch niet zonder de naam Willem kan. Koningin Beatrix is het eerst staatshoofd in 34 jaar dat Grie kenland bezoekt. De toenmalige koning van Denemarken was in 1963 de laatste die in Grieken land officieel is ontvangen. Beatrix bijt nu het spits af voor de koninklijke bezoeken die vol gen. Het Spaanse en het Deense koningspaar staan voor volgend jaar op de agenda. het personeel ie vergroten. Dat staat in stukken van de gezamenlijke 'Employability werkgroep'. Daarin kijken bon den en bedrijf hoe de inzetbaar heid en werkzekerheid van het personeel is te vergroten. De werkgroep moet met aanbeve lingen aan de CAO-onderhan- delaars komen. De CAO loopt op 1 april 1998 af. Een woordvoerder van Philips stelt dat het nog om 'onvoldra gen ideeën' gaat. „Als de sug gestie wordt gewekt dat wij alle contracten van onze 40.000 werknemers door de papierver nietiger willen halen, is dat vol- Iemand moet het toch doen NOORDWIJK JOB DE KRUIFF Noordwijk krijgt Peter van Bockhove als nieuwe wethou der. Zijn partij De Noordwijker treedt toe Jot het college om 'op constructieve wijze de resteren de raadsperiode een' goede be stuurlijke invulling te geven', al dus een verklaring van CDA, WD en De Noordwijker. Het oude collegeprogramma blijft gehandhaafd. In de weken na het vertrek van F. van der Veen bleek in de Noordwijkse raad weinig animo voor de wethoudersvacature te bestaan. Van Bockhove, die de portefeuille welzijn, onderwijs, economie en toerisme krijgt, stond eigenlijk ook niet te springen. „Maar iemand moet Rechtszaak begint vandaag „Geen rechtspraak, maar een maskerade. Van een eerlijk pro ces zal geen sprake zijn." Dat zei de Franse voormalige hoge ambtenaar Maurice Papon (87) gisteren in een verklaring. Van middag begint in Bordeaux het proces tegen deze hoogbejaarde man. wegens zijn aandeel in de deportatie van Franse joden tij dens de Tweede Wereldoorlog. „Ik word als zondebok gebruikt om een heel regime (Vichy red.) terecht te stellen", aldus Papon. Papon zou als politiechef tus sen 1942 en 1944 ruim 1.600 jo den vanuit Bordeaux op trans port hebben gezet. In 1944 sloot hij zich op 't nippertje aan bij Uitzending van Peter de Vries onrechtmatig AMSTERDAM «ANP De uitzendingen op 20 en 27 ja nuari van het programma van Peter R. de Vries, misdaadver slaggever, waarin de journalist gebruikmaakte van bij de politie gestolen diskettes, waren ge deeltelijk onrechtmatig. De belangen van de Staat zijn geschonden doordat drie poli- tie-informanten voor insiders herkenbaar in beeld kwamen. Dat heeft de civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank vandaag bepaald in een proce dure van de Staat tegen de uit zending. De Staat heeft daarom volgens de rechter recht op ver goeding. HET WOORD IS AAN George Eliot Wat wij wanhoop noemen, is vaak het gevolg van onge motiveerde hoop. 17° é12° strekt onjuist. Dat zou tot grote onrust leiden." De veranderingen zijn in de optiek van Philips nodig omdat de markten waarin het concern opereert, snel veranderen. Se rieproductie maakt steeds meer plaats voor 'kennis-intensievere projecten'. Werknemers ontle nen hun positie in het bedrijf daarom steeds meer aan de toe gevoegde waarde die zij leveren en steeds minder aan de functie die zij toevallig hebben. A. Verhoeven van vakbond De Unie haast zich te verklaren dat het nog geen officieel stuk is. Hij onderschrijft de gedachte dat het Philips-personeel be weeglijker moet worden en dat beloning meer een relatie met prestatie moet krijgen. „Er zijn nu al afspraken over interne overplaatsing. Veranderen moet een uitdaging zijn." van tijd tot-tijd ™u«' «717° 12*/17° 13*/16° 80% 70% 70% nrnSSufl 20% 20% 20% Uitgebreid wecroverzicht op pagina -j2 VANDAAG 28 PAGINA'S -3,5 11 Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad20 Regio15,17,19,21 RTV/programma's13 Sport23,25,26 Strips Uitgaan 10 het toch doen. Je kunt niet alle maal na zo'n actie tegen een wethouder zeggen: ik kan niet, ik wil niet, ik mag niet." Van Bockhove (47) zit in de raad sinds 1994. Hij was destijds initiatiefnemer van het in 1996 uit elkaar gevallen Verenigd NoQrdwijk. Die partij behaalde vier zetels, maar wilde onder geen beding in het college met het CDA. Namens de afgeschei den raadsleden gaat de nieuwe wethouder nu toch met voor malig aartsvijand V. Salman in één college zitten. „Ik zal hem echt niet meteen op zijn gezicht slaan, hoor", reageert Van Bockhove, „je kunt schoppen, maar je bereikt misschien meer in redelijk overleg." het verzet en ontkwam op die manier aan vervolging. Papon kon zijn carrière gewoon voor zetten totdat het weekblad Le Canard Enchainé in 1981 door Papon ondertekende arrestatie bevelen publiceerde. Op dat moment was Papon minister van budget onder president Giscardd'Estaing. De Franse pers schrijft van daag dat het proces een aan klacht is tegen een stuk Franse geschiedenis. Het landelijke dagblad Libération heeft het over vijftig jaar leugens. Pagina 9: Een regime staat terecht De honderden onbekende doden van Maurice Papon Korting voor het optreden van het Fernando Lameirin- has Trio dat o.a. fado, tango en jazz speelt in de Stadsge hoorzaal in Leiden. Mechanische verkoopster vleeswaren HOOGEVEEN GERARD VAN PUTTEN Het technologische bedrijf Prolion uit Vijfhuizen, dat z'n activiteiten in hoofdzaak richt op de agrarische- en zuivelin dustrie, heeft een nieuwe ro bot ontwikkeld. Het betreft de FresHopper, een volautoma tisch systeem dat in super markten de diensten van vleeswarenverkoopsters kan overnemen. Prolion construeerde dit j dienstverlenende staaltje van j j techniek in opdracht van Foodcorner International, een samenwerkingsverband van onder meer Cebeco Meat Pro- ducts, Fokker Special Products en Schuitema NV. De FresHopper werd van ochtend gepresenteerd in Hoogeveen. Het is de bedoe ling dat de mechanische vlees- warenverkoopster begin vol gend jaar wordt ingezet bij de supermarktketen C10Ü0, een^ van de winkelformules van Schuitema in Amersfoort. Eerder vestigde Prolion al de aandacht op zich met de vin ding van de melkrobot, een volautomatisch systeem dat diverse melkveehouders in i binnen- en buitenland reeds j terzijde staat als mechanische I boerenknecht. Sinds enkele maanden staat het bedrijf te I boek als beursgenoteerde on derneming. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,' i automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05 iNr. bank/giro.Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u e i 1/5 staatslot met jackpot catlet Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OFBEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1