4. Ombudsman niet bedoeld voor klachten over politiek oelgeest krijgt milieucentrum z 'Stompwijkseweg is slechter dan ooit' Voetpadendag vraagt aandacht voor de 'biotoop' van de échte wandelaar Leiden Regio Geen bloembakken tegen snelverkeer op Hofbrouckerlaan Oegstgeest Voorschoten zet de zaag in zeventig zieke bomen Luisterend oor Voorschoten is kaarsenmakerij beu 99 feintrcrtuin )ENSDAG 8 OKTOBER 1997 chef hans jacobs. 071-535641-4. plv -chef rudolf kleun. 071-s356436 ietsster gewond na aanrijding ■prGEESTEen 39-jarige fietsster uit Oegstgeest is gistermiddag jvond geraakt toen zij werd aangereden door een auto. De 47- jge automobiliste draaide weg van een parkeerplaats aan de tweeweg richting de De Kempenaerstraat en zag daarbij de tsster over het hoofd. De vrouw is overgebracht naar het AZL. wee mannen op de vuist i^tgeest In de Passage aan de Lange Voort in Oegstgeest zijn .teren twee mannen slaags geraakt. De twee, volgens de politie inder vaste woon- of verblijfplaats', hielden zich al een tijdje het winkelgebied op toen zij ruzie kregen. De mannen (46 en i daagden elkaar uit om de ruzie buiten uit te vechten. Dat ge urde en daarbij raakte de 46-jarige zodanig gewond, dat hij r ambulance moest worden overgebracht naar het AZL. Hij »ek letsel aan hoofd en oor en een kaakfractuur te hebben op- lopen- nelheidscontrole: 67 bonnen jssENMRBij een snelheidscontrole op de Parallelweg van de [ksstraatweg in Wassenaar zijn gisteren tijdens de ochtend- its 67 automobilisten door de politie op de bon geslingerd. De ijotste snelheidsduivel reed met een vaart van 95 kilometer per I langs de Amerikaanse School. Op deze plek is 50 kilometer rur toegestaan. Een 30-jarige Hagenaar die werd aangehou- h betaalde tevens een nog openstaande boete van 350 gulden. vond over 30-kilometerzone j;sTGEESTDrempels, wegversmallingen en obstakels op het igdek zijn vanavond de belangrijkste gespreksonderwerpen in t raadhuis van Oegstgeest. Vanèf 20.00 uur houdt de gemeen- llaar een inspraakavond over de 30-kilometergebieden, die d dit jaar in Haaswijk moeten worden aangelegd. maarten keulemans Er komen voorlopig geen bloembak ken op de Hofbrouckerlaan om het verkeer tegen te houden. Dat hebben buurtbewoners vandaag te horen ge kregen van de gemeente Oegstgeest. De omwonenden hadden een lijst met 19 handtekeningen naar het ge meentehuis gestuurd, omdat ze klach ten hebben over het soms op hoge snelheid langskomende verkeer. Dat zou zorgen voor scheuren in de gevels en, 'gezien de hoeveelheid kinderen in onze buurt', voor gevaarlijke situaties. De gemeente is de komende jaren echter niet van plan om ook de Hof brouckerlaan 30-kilometergebied te maken, hoewel rond de eeuwwisseling alle woonwijken van Oegstgeest lang- zaam-verkeergebied moeten zijn. Ook een ander idee van de buurtbe woners om de Prins Bernhardlaan he lemaal af te sluiten voor autoverkeer, ziet de gemeente 'niet als reële optie'. ..Op het moment dat de lgan wordt af gesloten, zal meer verkeer gaan rijden door met name de Mare- en de Prin senlaan." Een en ander betékent overigens niet dat er helemaal niets gaat gebeu ren op de Hofbrouckerlaan. Bij het on derhoud van het riool dat voor volgend jaar op het programma staat, wil de gemeente het wegdek aanpassen. Ook bestaan er ideëen om op de langere termijn een langgerekt schoolgebouw op het asfalt van de Hofbrouckerlaan te bouwen. Het rijgedeelte voor auto's zou dan tussen Laan van Alkemade en de ingang van sportpark De Krogt plaatsmaken voor een voet- en fiets pad. Voorschoten begint binnenkort aan de jaarlijkse kap van het zie ke en dode deel van de tienduizend bomen in het dorp. Aan de Papelaan sneuvelen achttien appelbomen, de Willem de Zwij gerlaan verliest elf lijsterbessen en dan de Koningin Emmalaan worden acht Italiaanse populieren otngezaagd. In totaal wordt de komende weken in zeventig Voorschotenmse bomen de zaag gezet. Van paniek over deze maatregel hoeft volgens een medewer ker van de afdeling groen van de gemeente geen sprake te zijn. „Zeventig bomen lijkt veel, maar dat valt mee. Het hele jaar door zijn er bomen die door ziekte en slijtage bijna dood zijn. Alleen, we sparen ze als het ware op tot na de zomer. In overleg met omwonenden worden minstens net zo veel bomen terugge plaatst. Vaak planten we zelfs meer bomen dan we weghalen." Leiderdorper kon vanaf volgend maand officieel klagen over gemeente Leiderdorpers kunnen met ingang van november met hun klachten over nalatigheid of onzorgvuldigheid van de gemeente(ambtenaren) aankloppen bij de Nationale Ombudsman. Ze kunnen bij die instantie echter niet kla gen over burgemeester en wethouders. GroenLinks, D66 en BBL in Leiderdorp wilden die mogelijkheid wel open houden, maar een meerderheid van de politiek voelt daar niets voor, zo bleek gisteren tijdens een commissie- Vergadering. orgaan. Als B en W in de fout gaan, ga ik ervan uit dat wij zo CDA, WD en PvdA stelden gis- attent zijn om daar in het open teravond dat de gemeenteraad baar wat over te zeggen", zei de aangewezen instantie is om CDA-raadslid T. Meijer. B en W op het matje te roepen. Overigens kunnen Leiderdor- „De raad is het hoogste gezags- pers niet met al hun problemen terecht bij de Ombudsman. Een klacht over een loszittende stoeptegel behandelt hij niet. De klager moet er eerst met de gemeente zelf uit zien te ko men. Daarvoor heeft de ge meente een speciale klachten regeling. Dat is ook een eis van de Ombudsman. Doet de ge meente ondanks harde toezeg gingen niets aan de stoeptegel, dan kan de klager wel bij de Ombudsman terecht. Leiderdorp denkt jaarlijks on geveer 9000 gulden nodig te hebben voor de Ombudsman, die per klacht ruim 1800 in re kening brengt. BBL-raadslid S. Weeda zei gisteren te vrezen voor een flinke overschrijding van dat bedrag. „We hebben nogal wat notoire klagers in de gemeente. Wat doen we als er misbruik wordt gemaakt?" Wethouder C. Kerner (be stuurlijke vernieuwing) denkt echter dat dit zo'n vaart niet loopt. „Juist in die gevallen is het goedd dat we ons ons aas luiten bij de Ombudsman. Die kan de zaak van een afstand be oordelen." D66'er E. Grootaarts viel Kerner bij. „Notoire klagers raken snel teleurgesteld bij de Ombudsman. Want vaak klagen betekent lang niet altijd suc ces." de échte - laten veel te weinig van zich horen", zegt Vladimir Mars van de Stichting Lopende Zaken, die de landelijke Voetpa- dendagen mede organiseert. Oegstgeestse nieuwbouw- Poelgeest krijgt een eigen eucentrum'. Vanuit het rum. dat naar alle waar- nlijkheid onderdak krijgt in boerderij in de Klaas Hen- pelpolder, moet het omlig- le natuurgebied worden erhouden. Daarnaast dient centrum als 'educatief erf bezoekers die geïnteres- d zijn in natuur en milieu, s het aan wethouder G. van n (mimte en groen) ligt, t het centrum tevens een okaal, waar schoolkinderen de regio milieules kunnen gen. Het Groene Delta Colle- wil het centrum gebruiken ppleidingsplek voor leerlin- idie milieu-inspecteur willen ;den. Momenteel moet het lene Delta College voor de ieu-opleiding uitwijken naar fdjk. „Onze school heeft gigantisch veel interes- zo'n centrum dicht in de 'mi aldus directeur F. Che- ■pig van het agrarisch oplei- gscentrum. let Groene Delta College zal I verantwoordelijk zijn voor (onderhoud van het omlig- pe natuurgebied. Het is de peling dat de polders ten Mistige weiden. Zompige sloot jes die er bijna om vragen 'over sprongen' te worden. Kieviten die zich verzamelen voor de tocht naar het warme zuiden. Hekken met uitnodigende 'overstapjes'. Welke treinreizi ger tussen Leiden en Den Haag bekruipt zo nu en dan niet de drang te voet de polder in te trekken? Zaterdag 11 oktober kan het. In het kader van de landelijke Voetpadendagen wordt die dag door de Pape- wegse- en de Oranjepolder in Voorschoten gestruind. Met de Voetpadendagen, die voor het vierde achterenvolgen- de jaar worden gehouden, wordt aandacht gevraagd voor de teloorgang van het voetpad. „Er verdwijnen in het hele land steeds meer onverharde paden. De verstedelijking rukt op. De aanleg van fietspaden is popu lair bij beleidsmakers, maar de wandelaars - en dan bedoel ik noorden van Poelgeest op na tuurlijke wijze beheerd gaan worden. „Zo zou je bijvoorbeeld Schotse hooglanders op het grasland kunnen laten grazen", zegt Chevalking. Het milieucen trum moet worden betaald uit de opbrengst van de woonwijk. Wethouder Van Eisen kwam op het idee voor het milieucen trum toen raadslid P. Wuisman van Leefbaar Oegstgeest vroeg of de gemeente niet samen met het Groene Delta College zou kunnen zorgen voor een kinder boerderij in Poelgeest. „Dat was een heel waardevolle sugges tie", zegt Van Eisen achteraf. „Al is het milieucentrum dat we voor ogen hebben nadrukkelijk geen kinderboerderij." Als het aan gemeente en agrarische school ligt, wordt het centrum zo snel mogelijk ge opend. „Het wordt in ieder ge val geen lange-termijnwerk", zegt Van Eisen. voorschoten dim1tri walbeek Kaarsenmakerij La Bamba hoeft niet meer aan te kloppen bij de gemeente Voorschoten. Een sluitingsbevel, dwangsommen en meerdere gespreken heb ben er namelijk nog steeds niet voor gezorgd dat de eenmans zaak 'een meer milieuhygiëni sche bedrijfsvoering' heeft. 'La Bamba overtreedt de regels bij de vlèet en de maat is vol', vindt de gemeente, zo bleek gisteren voor de Raad van State. Eigenaar C. van Gardingen van La Bamba wil een voorlopi ge voorziening treffen met de gemeente om zodoende een nieuwe dwangsom af te wen den. Voorschoten heeft dat ge weigerd en-was daarom gisteren voor de Raad van State ge daagd. Maar de gemeente liet ook daar weten geen enkele re den te zien om het verzoek in te willigen. Op de zitting werd duidelijk dat dit niet de eerste keer is dat Voorschoten in de clinch ligt met La Bamba. „Vanaf het be gin, in 1989, is de milieuhygiëne van het bedrijf plecht en we hebben hem al een paar keer respijt gegeven", aldus advocate H. Vollebergh namens de ge meente. In 1992 vond de poli tiek al dat het fabriekje aan de Veurseweg in het centrum van het dorp milieuhinder veroor zaakte. Omdat het bedrijf niet aan de hinderwet voldeed, wil de de gemeente het bedrijf slui ten. Van de Raad van State kreeg Van Gardingen toen nog een paar maanden de tijd om een vloeistofdichte vloer tegen wegdruipende paraffine aan te leggen. Vervolgens kreeg La Bamba het met de gemeente aan de stok omdat de werkruimte on wettig was uitgebreid. Van Gar dingen maakte ondertussen ook illegaal cosmetica, zo bleek bij een van de ambtelijke contro les. De vereiste vergunning daarvoor werd door de eigenaar niet aangevraagd omdat de 'le- geskosten niet konden worden betaald.' La Bamba werd bij de zitting van gisteren overigens niet ver tegenwoordigd. Volgende week dinsdag spreekt de Raad van State zich over het verzoek van Van Gar dingen uit. Het tekort aan voetpaden doet zich volgens Mars het sterkst gelden in de randstad. „Ommetjes, van die kleine wan delroutes waarde schoen, schoon blijft en de kinderwagen probleemloos meehobbelt, zijn er te over. Maar de echte wan delaar wil onverhard en meer dan vier of vijf kilometer. Lange wandelroutes kun je bijvoor beeld maken door korte routes aan elkaar te knopen. Maar daar heb je anderen, zoals natuurbe schermers, boeren en andere grootgrondbezitters, bij nodig. Wandelen gaat immers over vreemd erf." Hoewel ook bedoeld om aan dacht te vragen voor de proble men, is zaterdag. 11 oktober toch vooral leuk. Vladimir Mars leidt de wandelaars zelf rond. Van het Voorschotense NS-sta- tion (start om 10.30 en om, 14.00 uur) gaat het eerst naar de melkvee-boerderij van de fami lie Rodenburg. Daarna voert de tocht naar de stadsrand van Lei den, een stukje door de Pape- wegse polder langs de Voor- en Dobbewatering en vervolgens naar historisch Voorschoten. De wandeling duurt al met al zo'n drieënhalf uur. ssenaar Staatssecretaris Erica Terpstra legde gisteren haar oor te ster bij ouderen in verzorgingstehuis Sophieke Huis in Wassenaar, jstra sprak, na het bezoek aan bewoners en medewerkers, over het uwe beleid voor verzorgingstehuizen met een delegatie van be stuur, cliënten en ondernemingsraad. Voor dit gesprek opende de staatssecretaris het verpleeghuis 'Duinstede' in Wassenaar. FOTO DICK HOCEWONING De Papewegsepolder in Voorschoten is één van de polders waar aanstaande zaterdag kan worden gewan deld. FOTO HIELCO KUIPERS Lekker en afwisselend eten voor uw kat. 6 heerlijke verschillende smaken: rund/lever, hart/lam, krab/garnaal, wild/kip, zalm/tonijn en eend/kalkoen. 410 gram Felix Nu 12 blikjes Dit droogvoer, 1500 gram. voor katten is verkrijgbaar in twee lekkere smaken. Te weten Dorpsraad dringt aan op maatregelen stompwuk dorith ligtvoet Kuilen, hobbels en straatklinkers tussen de grassprie ten. Elke automobilist die probeert om over de Stomp- wijkseweg te rijden, weet inmiddels dat dat de uitlaat van de auto kan kosten. Maar ook fietsers en voetgan gers zijn 'vogelvrij' op de bochtige, smalle weg tussen voorschoten Leidschendam en Stompwijk. Het wegdek is zelfs zo |jjf^Leidseweg 518-Tel 071-5322203 slecht dat de gemeente automobilisten adviseert niet ■-■-- harder te rijden dan 30 kilometer per uur. het groene De toestand van het wegdek is een onderwerp dat \renhuis met de regelmaat van de klok tijdens vergaderingen van de Dorpsraad op de agenda staat. De weg is zo slecht omdat de Stompwijkseweg is aangelegd op een oude dijk die steeds verzakt. Bovendien wordt de weg steeds drukker en maken ook zware vrachtwagens het wegdek er niet beter op. De politie heeft de indruk dat automobilisten zich aardig aan de adviessnelheid houden. Niet in de laatste plaats omdat de weg zo slecht is dat je er niet hard kunt rijden. „Mensen die de situatie ter plaatse goed kennen, willen nog wel eens het gaspedaal intrappen, maar ho ge snelheden zijn bijna niet mogelijk op die weg", aldus politievoorlichter J.C. de Graaf. Dorpsraadlid A.C. W^aijer, heeft een andere indruk. „Er wordt nog steeds te hard gereden. Zestig kilometer halen de meeste auto's nog wel." De Dorpsraad vindt het plaatsen van borden alleen onvoldoende. Het liefst zien de Stompwijkers dat de gemeente een alternatieve weg aanlegt, zodat de route door het dorp wordt ont last. „Maar we begrijpen best dat dat niet één, twee, drie gebeurt, omdat de aanleg van zo'n weg een hoop geld kost." Maar zowel de gemeente als de Dorpsraad zijn het er over eens dat er iets moet gebeuren. De gemeenteraad beslist in februari of de Stompwijkseweg een groot scheepse opknapbeurt wacht of dat er andere maatre gelen worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19