Het Leidse feest van de eeuw vlet knikkende knieën over de finish pple/fó ■w- VVD: energienota niet omhoog door precarioheffing J Leiden Regio )ENSDAG 8 OKTOBER 1997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 'ta Kooijman wint vierde ronde Leidse Start [1 knikkende knieën en het H bonkend in de keel begon ta Kooijman-Spadon gister- nd aan haar presentatie tij- s de vierde ronde van de Ise Start. De zenuwen had- li haar in de greep, zo kon- e ze al direct aan. Maar leenden knieën of niet, ze uiteindelijk glorieus als een jele winnaar over de meet. reeg zowel van de jury als jubliek de eerste prijs in de •rnemerswedstrijd de jury was het in eerste intie een moeilijke keus, zo oorzitter Evert Karsten aan. rie nieuwe ondernemingen en gepresenteerd door ini- fnemers met lef, allemaal imemers met guts, aldus [en. Leidse Anita Kooijman- on brengt vanuit Tsjechië rood-warmte cabines (een [sauna's) op de markt. Gin- •ading van Mag Schoneveld jnine Rogers uit Voorhout tich op export 'met grote lelsrisico's' storten. En Ton wilder uit Leiden bracht urant Het Koetshuis voor voetlicht. Holswilder nam Koetshuis over na er eerst als chef-kok te hebben ge mogen dan allemaal on- emers met guts zijn, maar was uiteindelijk het resul- dat telde. Zenuwachtig of Anita Kooijman was er wel irte tijd in geslaagd het ver wen te winnen van een :hische timmerfabriek die nota bene exclusief, de ntecabines levert. Ze heeft indien ook al dealers voor cabines in Italië, Oosten- 3r(jen Zwitserland, waar ook al twintig warmtecabines zijn ocht. Mede door haar aan- ni ling bij de Leidse Start heb- zich nu ook Nederlandse teresseerden bij haar ge- vertelde de gelukkige glares na afloop van de wed- 1- ajs et die resultaten stak ze concurrenten duidelijk de af. De handel van Mag v ineveld en de Britse Janine d^ers was de jury hoe dan ook tikkeltje te wild. Het twee- de wol geverfde we- je| reizigers, heeft elkaar in Rv-Zeeland ontmoet. En at je volgens Rogers nu naai niet tot je zestigste reizen om daarna te con- iren dat je niets tot stand gebracht, willen ze nu het Leidse Start-winnares Anita Kooijman-Spadon poseert in een van haar warmtecabines met haar prijzen: cheques voor dienstverlening door juristen en accountants en 'coaching' door ondernemers. foto henk bouwman avontuur van een eigen bedrijf aangaan. Hun Ginko Trading wil in 'alles' handelen. Grote partijen cosmetische producten als shampoo, tandpasta en zeep, maar ook gereedschappen inkopen uit faillissementen en overschotten en doorverkopen naar landen in West-Afrika en Oost-Europa. Handel met heel grote risico's zoals dc jury con stateerde. „Maar aan de rand van het ravijn groeien de mooiste bloe men. Met andere woorden als jullie slagen, kun je snel binnen zijn", vatte Karsten de opzet van Ginko Trading samen. ,,Maar er is ook nog geen con taineromgezet," Ton Holswilder kan daarente gen wel bogen op veel-ervaring in zijn branche, de horeca. Der tien jaar werkte hij als chef-kok in het Koetshuis dat zich er op kan beroemen de Leidse af- scheidsborrel te hebben ge schonken voor Willem-Alexan- der. Een look-a-like koningin Beatrix kwam er haar tevreden heid nog eens over uitspreken. Holswilder gaf blijk van gedre- Leidsch tïSS Dagblad M. Van Caem - Klerks Groep venheid. Serveerde zijn trots, huisgerookte zalm en gaf een lange lijst adviezen van hoe een horecazaak te runnen. Toch haalde hij het uiteindelijk niet, omdat hij zich als ondernemer nog net wat meer moet bewij zen. Dat knokken voor een eigen zaak de moeite waard is, gaf gastspreker Ton Veen aan. Tien jaar geleden begon hij zijn be drijf Belle Villa, een reisbureau dat in heel Europa huizen ver huurt. Dat was toen een origi neel idee. Nu is hij marktleider ABN AMRO Leiden met een omzet van meer dan 30 miljoen gulden per jaar. Sinds kort werkt hij samen met de ANWB die ook een belang heeft genomen in Belle Villa. Hij had een duidelijk advies aan de be ginnende ondernemers in de zaal: „Vergeet je planning, maak gewoon een weggetje dat je wil afleggen en kijk af en toe hoe ver je bent. Zoek iemand bij wie je je hart kan luchten, een God- father en doe heel veel zelf, ook de dingen die je nooit eerder hebt gedaan." De Leidse Start telt dit jaar nog één voorronde, op 18 no vember. De inschrijving daar voor sluit op 7 november. De winnaars van de voorrondes treden op 15 december aan in de Leidse Schouwburg waar de Starter van het Jaar wordt geko zen. Dan staat er een prijs van 10.000 gulden op het spel. In lichtingen over de Leidse Start bij de ABN AMRO. Aafke Vis: 071-5660537. Seksueel misbruik meisje bestraft met dienstverlening DEN HAAG/LEIDEN Een 66-jarige Leidenaar is we gens seksueel misbruik van een 11-jarig meisje veroordeeld tot 240 uur dienstverlening plus een voorwaardelijke celstraf van zes maanden. Tegen de man was twee weken geleden een jaar cel plus een half jaar voor waardelijk geëist. Het slachtoffer kwam bij de Leidenaar op het erf om voor de paarden en de pony te zorgen. Daarnaast hadden zij en haar vriendinnetje van de man een konijn gekregen. De dader kon langere tijd met het seksueel misbruik doorgaan doordat hij dreigde het konijn te doden wanneer het slachtoffer niet mee zou werken of haar mond open zou doen. Uiteindelijk liep het misbruik uit op een ver krachting. De zaak kwam aan het licht toen het meisje op school een spreekbeurt hield over haar ko nijn. Het verhaal deed bij de do cente de alarmbellen rinkelen. De vertrouwenspersoon van de school kreeg vervolgens het hele verhaal te horen. 'Vriendendienst' zoekt vrijwilligers De Leidse 'Vriendendienst' is op zoek naar vrijwilligers, woon achtig in Leiden. Het project waarbij vrijwilligers iets gezel ligs ondernemen samen met ex- psychiatrische patiënten, boekt goede resultaten. Sinds het be gin van het project, vorig jaar september! zijn diverse koppels gevormd. Nieuwe vrijwilligers moeten vooral enthousiast zijn en één dagdeel per week vrij kunnen maken. Zij krijgen des kundige ondersteuning. Belang stellenden kunnen contact op nemen met de Vrijwilligerscen- trale, tel. 071-5168130. Kennismaking COC Wie wil kennismaken met de Leidse Werkgroep Homoseksu aliteit/COC-Leiden is op 16 ok tober welkom tijdens een intro ductie-avond. Op het program ma staan de film 'Coming Out', de eerste film uit de vroegere DDR over dit thema, en een in terview over deze film. De toe gang bedraagt vijf gulden. De bijeenkomst begint om acht uur en is in gebouw De Kroon, Lan- gegracht 65. W1JKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt, naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e mail: ieidschdagblad@hdc.nl. BOS- EN GASTHUIS Het Matilokoor treedt op tijdens een ontspan ningsmiddag voor 55-plussers op zondag 12 oktober. De bijeen komst, van half drie tot half vijf, is in Woon- en zorgcentrum 'Rijn en Vliet', Aaltje Noordewierlaan 1De toegang kost 2,50 gulden in clusief een kopje koffie of thee. DE KOOI De eigen verlangens en wensen ontdekken, eigen keuzes maken en leren omgaan met kritiek. Dat zijn de doelen van een zelfhulpgroep voor vrouwen, die hun leven in eigen hand willen nemen. De groep, georganiseerd door Fort-Leiden, begint eind ok tober in Vrouwengezondheidscentrum HARA, Bonairestraat 4. Voor meer informatie of aanmelding: Joke Meijvogel (071-5219820) of Karen Groeneveld (071-5231198). MERENWIJK Er is weer bingo in buurthuis Op Eigen Wieken. Trek king van de getallen begint op zaterdag 11 oktober om acht uur 's avonds. Het buurthuis ligt aan het Valkenpad 5. BINNENSTAD Jan Pronk, minister van Ontwikkelingssamenwerking, debateert zaterdag 11 oktober over democratie en conflict in Afrika. Zijn opponenten zijn onder anderen Stephen Ellis (Afrika Studie centrum Universiteit Leiden) en Paul Groenewegen (Amnesty In ternational). Het debat probeert antwoord te geven op vragen als 'Hoe kunnen excessen als in Rwanda voorkomen worden?' en 'Helpt het versterken van de democratie in Afrika om dit soort bloedige conflicten tegen te gaan?'. Het programma van deze mid dag begint om twee uur in het Antonius Zalencentrum, Lange Mare 43. De toegang is gratis. BINNENSTAD De computerzolder van buurthuis De Pancrat is een laagdrempelige voorziening waar mensen kennis kunnen maken met computers. De beginnerscursus bijvoorbeeld is bedoeld voor diegenen die nog nooit met een computer hebben gewerkt. Deze cursus is op vier maandagochtenden van kwart over negen tot kwart over elf en wordt het hele jaar gegeven. De kosten zijn twintig gulden. Voor informatie over deze en andere computercursussen kan men terecht bij het buurthuis. Middelstegracht 85, tel. 071 - 5126243. BINNENSTAD Afrika-Stichting De Baobab richt zich in culturele, wetenschappelijke en sociale zin op Afrika. Voor haar activiteiten zoals lezingen, workshops, een jaarlijks feest en een tijdschrift zoekt de stichting vrijwilligers. Voor meer informatie kunnen geïn teresseerden zich wenden tot Anja van der Laan, tel. 071-5899620. STATIONSKWARTIER Alleenstaande zwangere vrouwen kunnen hun ervaringen en vragen met elkaar delen in tweewekelijkse bij eenkomsten, opgezet door de Fiom. Onderwerpen die onder ande re aan de orde komen zijn 'Zwanger zijn', 'Moederschap, bevallen en daarna' en 'Intieme relaties'. De eerste bijeenkomst is op woensdagmiddag 29 oktober van half vier tot vijf uur en wordt ge houden in het Fiom-gebouw, Schuttersveld 91. Voor meer informa tie en aanmelding: 071-5226199. TRANSVAAL Bewoners van de Transvaal krijgen de kans om vrij dagmiddag 10 oktober hun mening over hun wijk te uiten. Tijdens een wandeling kunnen zij vertegenwoordigers van de Leidse Wel zijnsorganisatie, politie en het gemeentelijk wijkbeheer op knel punten wijzen. De wijkwandeling begint om drie uur vanuit 't Mie rennest, Morsweg59. Na afloop (ongeveer half vijf) wordt nage praat over oplossingen voor de geconstateerde problemen in de wijk. Raad wijst motie liberalen af LEIDEN AAP RIETVELD De energierekening van de Leidse burger mag niet stijgen als de gemeente precario gaat heffen over gas- en elektrici teitsleidingen. Die uitspraak vroeg de WD gisteravond in een motie van de gemeente raad. Maar hoe 'ontzettend sympathiek' de collegepartij^! de motie ook vonden, gesteund werd 'ie niet. De gemeenteraad hoeft zich nog niet uit te spre-i ken over de gevolgen van een eventuele precarioheffing, von den PvdA, CDA en GroenLinks. Het is alweer meer dan twee jaar geleden dat burgemeester en wethouders van Leiden in het heffen van precario op lei dingen in gemeentegrond een oplossing vonden voor het be grotingstekort. De heffing zou de gemeente 1,4 miljoen gulden per jaar opleveren. Maar, be loofden de achtereenvolgende wethouders op de post financi ën: als precario op de leidingen zou leiden tot hogere lasten voor de burger zou het plan niet doorgaan. Inmiddels hebben de 25 ge meenten die aandelen hebben in de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) een sa menwerkingsovereenkomst ge sloten, waarin is afgesproken dat precarioheffing door de ge meente in rekening wordt ge bracht bij de gebruikers. Dat kan niet, vindt de WD. ,Als we Leidenaars opzadelen met een hogere energierekening moeten we ten minste elders compen satie bieden", zei liberaal G. Bakker. Maar de motie die Bakker in diende ging dc collegepartijen veel te ver. „Prematuur", oor deelde D. Wijfje van de PvdA. „De discussie in EWR-verband is nog gaande en het is nog al lerminst een gelopen race." P. Duijvensz van GroenLinks sloot zich daar zonder meer bij aan. En ook II. Kuckler van het CDA wenste de motie niet te steu nen. „We moeten niet nu in een paar minuten een besluit ne men. Dit is een zaak waar we goed over na moeten denken." Wethouder P. Langenberg (D66) vond de motie ook al bij zonder sympathiek. Maar ook hij wenste de zaak 'nader te be kijken'. „De gedachte dat er geen lastenverhoging mag ko men als gevolg van de precario heffing spreekt ons aan. Maar we gaan het daar volgende week in de raad van commissa rissen van de EWR nog over hebben. Het is niet goed daar op dit moment een concreet voorstel over voor te leggen aan de gemeenteraad." De WD kreeg steun van SP en Leiden Weer Gezellig/De Groenen. Maar Bakker was er niet ongelukkig mee, dat zijn motie door burgemeester en wethouders in pre-advies wordt genomen. „Het is terecht dat wij voor het gebruik van ge meentegrond een vergoeding vragen", zei Langenberg. „Maar wij moeten nog nader bekijken wat het betekent voor dc las ten." Ontzet 2000 wil Groenoordhallen vullen met 10.000 mensen Tien, negen, acht, zeven, zes. Gespannen telt ceremoniemeester Hennie Kwik op vrijdag avond 31 december de laatste seconden van het jaar 1999 af. Vijf, vier, drie, twee, één. Tienduizend Leidenaars vallen elkaar in de Groenoordhallen om de nek. Dertigduizend kleffe zoenen worden uitgewisseld. Cham- pagnekurken knallen en Marco Borsato be gint het jaar 2000 met een onvervalste kraker. Zo ongeveer moet Ontzet 2000, het Leidse feest van de eeuw, er over ruim twee jaar gaan uitzien. Tenminste, als het aan het bestuur van de Stichting Ontzet 2000 ligt. Gistermiddag pre senteerde de stichting haar plannen in de kantine van tennisvereniging de Stevenshof. Aan klinkende namen geen gebrek in het or ganisatiecomité. Hennie Kwik (voorzitter), Jan Karstens (notaris), Jan Duyvestein (direc teur De Zijl Bedrijven) Wim van der Pluijm (PvdA), Aad van der Luit (gemeenteambte naar). Thijs Hemmes (Rijnsburgs bloemen corso), Thea van Kooperen öazz on Sunday), Trudy Kwik (de dochter van) Liesbeth Zarta- rian en Ingrid Henneken (3M marathon) moeten in de Groenoordhallen bij het ingaan van het derde rnillenium garant staan voor een knalfeest voor en door Leidenaars en mensen uit de directe omgeving. In ieder ge val worden ProPop 1999 en een oudejaarse- ditie van Jazz on Sunday tijdens die avond georganiseerd. Tot zover het nieuws want hoe het evene ment er verder precies gaat uitzien, is nog onduidelijk. Dat beseft ook Hennie Kwik. „Het is de bedoeling dat we de Leidse goege meente goed gaan informeren over het feest. Alle verenigingen krijgen binnenkort een brief waarin wordt uitgelegd wat de bedoe ling van de avond is. Een ding is wel bekend, het moet een puur Leids feest worden." Op de zeven zalen van de Groenoordhallen is voor de avond der avonden een optie geno men. De 'koeienmarkt' wordt één groot feestcentrum met een scala aan di verse sferen in de verschillende za len. Van country and western tot klassiek, van musical tot levenslied of van operette tot een optreden van K G. Alles kan, als het maar een feest met kwaliteit en stijl wordt. Hoogtepunt van de festiviteiten moet het optreden van één (inter)nationaal bekende artiest(e) worden. Het vastleggen daarvan valt echter niet mee. „Er worden ontzettend hoge honoraria ge- Het feest achter de tafel. Aan klinkende namen geen gebrek in het bestuur van de Stichting Ontzet 2000. Van links naar rechts: Thea van Kooperen, Ingrid Henneken, Trudy Kwik, Aad van der Luit, Hennie Kwik, Wim van der Pluijm, Jan Duyvestein en Thijs Hemmes. Op de foto ontbreken Jan Karstens en Liesbeth Zartarian. foto dickhocewoninc vraagd", weet Kwik. „Daarnaast wil een groot deel van de topartiesten zich nog niet vast leggen in de verwachting dat hun prijs stijgt naarmate het uur U nadert." Naast een 'kan jer' ontkomt de organisatie niet aan een op treden van Leidse Kees, volgens Kwik ..maar ook het spelep van Land of Hope and Glory tijdens de avond zou mooi zijn", zo mijmert hij tijdens de persconferentie. Maar dat is van later zorg. Voorlopig moet met steun van bedrijfsleven en verenigingen een eerste aanzet worden gegeven het pro gramma in te vullen. Gedurende het jaar 1999 kan iedereen een show, voorstelling of optreden opvoeren die door een onafhanke lijke jury worden beoordeeld. De winnende gezelschappen krijgen de gelegenheid op de avond van de eeuw hun talenten nog één keer te vertonen voor een tienduizendkoppig publiek. De stichting biedt waar mogelijk steun, coördineert en verricht algemene werkzaamheden, inclusief het programma in de grote zaal waar de klapper van de avond moet gaan optreden. „Het moet een feest worden voor iedereen", hoopt Kwik. „Bij wij ze van spreken voor kinderen in de wieg tot heel oude mensen. Er is kinderopvang en voor de kleintjes komt er een speciaal pro gramma." Maar veel dingen zijn ook nog vaag. Wat krij gen bedrijven terug voor eventuele sponso ring? Over reclameuitingen moet door de or ganisatie nog worden onderhandeld met de directie van Groenoordhallen. Net zo als over de prijs van de consumpties. En ook de hoogte van het entreebedrag is nog niet be kend. „Daar stoeien we nog mee", aldus Kwik. Is een aantal van 10.000 toeschouwers niet te hoog gegrepen? Niemand van de or ganisatie die daar iets zinnigs over kan zeg gen. Er is immers geen vergelijkingsmateri aal. Maar daarover niet getreurd. Het enthousias me druipt van de gezichten van de bestuurs leden af. Het wordt een avond om nooit te vergeten. Dat denkt ookTjeerd Scheffer, de directeur van Leiden Promotie WV, die niet in het bestuur van Ontzet 2000 zit maar wel als adviseur optreedt. In 1986 opperde hij als eerste het plari om van de overstap 1999- 2000 iets speciaals te maken. „Maar dat idee heb ik graag ingeleverd bij Kwik om in de Groenoordhallen een massaal feest te vieren. Want wie wil daar nou om middernacht niet zijn om dat magische moment mee te ma ken?"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17