'Vooral de gaten, die vond ik 't mooist' I"KpjT» Dienaren Kerk Samenleving Klankbord Abraham Kuyper Prize voor historicus Puchinger PTT begint verspreiding van evangelisatieboekje WOENSDAG 8 OKTOBER 1997 Israël eert Groningse verzetshelden Groningen Van zeker acht joden heeft Binne Roorda tijdens de Tweede Wereldoorlog het leven gered, maar dit verzetswerk moest hij bekopen met zijn eigen leven. De staat Israël eert hem en zeven andere niet-joodse Nederlanders, op één na postuum, komende donderdagmiddag tijdens een Yad Vashem-plechtig- heid in de synagoge van de Joodse Gemeente in Groningen. Sinds de oprichting van het Yad Vashem Instituut in 1953 zijn wereldwijd ongeveer 11.000 mensen, onder wie ruim 4200 Ne derlanders, geëerd. Het Israëlische parlement wil hiermee de herdenking van de zes miljoen slachtoffers van de jodenvervol ging levend houden en niet-joodse burgers eren die joden heb ben gered. Mensen die met de medaille zijn onderscheiden, krij gen een plaquette met hun naam op de Eremuur in Yad Vashem in Jeruzalem. Pauluskerk bestaat 25 jaar lisse De hervormde Pauluskerk aan de Ruishornlaan in Lisse bestaat een kwart eeuw. Bij het jubileum wordt komende zon dag stilgestaan met een speciale dienst in het gebouw. Ook ver schijnt een beknopt boekwerk waarin de geschiedenis van de kerk wordt opgetekend. Het jubileum wordt verder aangegrepen om een actie te voeren voor nieuwe stoelen. Elk gemeentelid wordt gevraagd een stoel te 'kopen'. De opbrengst van een crea- tiviteitsmarkt op 18 oktober wordt ook aan dit doel besteed. De Pauluskerk is een ontwerp van ir. Kruger. In mei 1971 ging de eerste paal voor de kerk de grond in en anderhalfjaar later kon de eerste dienst worden gehouden. De kerk kreeg uitgerekend in het jubileumjaar last van ouderdoinsverschijnselen. In de afge lopen periode is hard gewerkt aan het herstel van het destijds verkeerd uitgevoerde metselwerk aan de gevel. u,tdeLeidsch Dagblad ANN01897 Vrijdag 8 October LEIDEN Wij vestigen de aandacht onzer stadsgenooten op de expositie van kunstnaaldwerk en al wat daarmee in verband staat, welke morgen in de Lakenhal geopend en gevormd wordt door werken van onze gediplomeerde stadsgenoote, mej. M. Ar- noldi, die alhier een kunstatelier geopend en bereids getoond heeft een voor haar taak vaardige hand en goeden smaak te be zitten. Vooral voor dames zal de tentoonstelling ongetwijfeld veel aantrekkelijks hebben. VOORHOUT Voor de Haagsche rechtbank verscheen heden een boerenjongen uit Voorhout, die in den nacht van 22 op 23 Augustus door een medeminnaar werd afgeranseld, toen hij met zijn meisje van de kermis kwam. Voor hem eischte het O.M. 7 boete, hetgeen de man nogal veel vond, daar hij maar 7 per week verdiende, waarvan hij er 6 aan zijn moeder moest geven. LEIDEN Aan mej. A.M.J. Cambier, met 1 Sept. II. eervol ontslagen als leerares in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de H.B.-S. voor Meisjes alhier, werd hedenmiddag namens oud leerlingen als souvenir aangeboden een noteboomhouten boekenkast met album, waarin de namen der geefsters. Na mens de dames-leeraressen werd haar een photographiedoos met afbeeldingen van school, enz. vereerd. ANNO 1972 zaterdag 7 oktober OEGSTGEEST Op een terrein aan de Narcissenlaan werd gisteren door ir. N. Buysert, lid Ged. Staten, de eerste steen ge legd voor een flatgebouw van 69 bejaardenwoningen. De flat is gesitueerd te midden van een woonwijk en gelegen naast het fraaie speelterrein Bonanza, zodat de toekomstige bejaarde be woners zich opgenomen weten in het maatschappelijk leven. Burgemeester Van Eysinga feliciteerde ..Buitenlust" namens het gemeentebestuur, doch moest helaas vaststellen dat deze steenlegging voor Buitenlust de laatste zal zijn ten westen van het Oegstgeesterkanaal. Hij waagde het te betwijfelen of nog tijdens zijn burgemeesterschap de sprong over het kanaal ge maakt kan worden tot realisering van de plannen tot bebouwing van Haaswijk. Dank zij diverse sociale contacten is het moge lijk dat drie van de woningen door aanpassing bewoonbaar wor den gemaakt voor lichamelijk gehandicapten. De in zes woon lagen te bouwen flat zal naar men verwacht over een jaar voor bewoning gereed zijn. LEIDEN Groot was de belangstelling die zich gistermiddag in de Burgerzaal van het Leidse Stadhuis concentreerde rond de figuur van Aad van der Pompe. Uit deze belangstelling bleek overduidelijk hoe zeer men in Leiden de verdiensten van de scheidende K O-directeur als "culturele baas" heeft weten te waarderen. Dat deze verdiensten ook in provinciale kring zijn erkend mocht A.J. van der Pompe ondervinden toen hem tij dens de afscheidsreceptie namens Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de Gouden Lis op de revers werd gespeld. KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging. Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 LEIDEN ANNET VAN AARSEN SUZANNE BARBIER Haast mythologische vormen heeft het verschijnsel aangeno men. Sla de boeken er maar op na. Elke 3 oktober-optocht wordt er geklaagd over de 'ga ten in de stoet', gepraat over het 'harmonica-effect' en stilge staan bij 'opstoppingen'. Zelfs tijdens de edities, dat er geen vuiltje aan de lucht was... De 3 oktober-optocht van 1997 is er één waar veel over wordt nagepraat. Honderden bezoe kers Waagden er vooral over dat ze tussen de diverse onderdelen van de stoet soms tot wel twin tig minuten moesten wachten voordat er weer iets te zien was. Had het iets te maken met de 'stops', die de optocht-commis sie van tevoren had aangekon digd, een experiment met be wust gecreëerde pauzes om er voor te zorgen dat de optocht niet in een ijltempo voorbij was en om de gezelschappen te kans te geven hun kunsten te laten zien? En hoe moet dat nou in het vervolg? Rens Heruer van de optocht commissie heeft nog geen afge wogen eindoordeel klaar. Toch wil hij alvast enkele eerste voor zichtige opmerkingen maken. „De optochtcommissie heeft het experiment met de 'stops', de bewust gecreeërde gaten, tij dens de optocht al afgeblazen. Vanwege de grote gaten, die door andere oorzaken al snel in de optocht vielen. Na één of twee bewuste stops zijn we er maar mee opgehouden. Het van tevoren aangekondigde experi ment is dus niet de oorzaak van de versnipperde stoet. Waar schijnlijk heeft het meer te ma ken met de enorme diversiteit aan groepen die allemaal hun eigen snelheid hebben. Sommi gen hadden een heel hoog tem po, anderen kwamen nauwe lijks vooruit. Zo was er een hardlopend muziekkorps. En DIRECTIE B M. Essenberg, J. Kiel (adiunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, r van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chefeindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, èco Redactie 0711 Hoofdredactie: 0711 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot i 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand acceptgiro per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch af» van het abonnementsgeld, ontval korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETïI Voor mensen die moeilijk lezen, s» ogen hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is een sar het regionale nieuws uit het Leidsch geluidscassette beschikbaar Voon 0486-486486 (Centrum voor Gespr Leduur, Grave) I E K N H U I Z 1 De 3 oktober-optocht van 1997: lekker langzaam. aan de andere kant was er die hele mooie Gills-groep uit Bel gië, die echt ontzettend mooie dingen liet zien, maar nauwe lijks vooruit kwam. Natuurlijk willen we dat de optocht goed loopt, maar we willen ook mooie, spectaculaire dingen la ten zien. Als je een groep acro baten dwingt voortdurend door te lopen, zul je weinig kunsten van hen zien. Het is dit keer niet gelukt om de ideale mix te vin den. Er waren gewoon te veel gaten. Hoewel het er voor de toeschouwers maar net aan lag waar ze langs het parcours stonden. Ik heb mensen ge hoord, die de hele optocht in één keer langs zagen trekken. Maar ik heb dus ook mensen gehoord, die heel lang moesten wachten voordat er weer iets te Vele bewoners van Zorgcen trum Groenhoven zaten zoals elk jaar op 3 oktober in de bocht van de Witte Singel. Eensgezind zijn ze erover: „Mooi, maar veel te lang. Vooral de gaten me vrouw. die vond ik 't mooist." Huiskok N. den Dopper weet wel wat eraan scheelt. „Tot het stadhuis gaat het goed, maar daarna gaan ze lekker innemen en loopt het in het honderd. De dames H. Lambrechts en M. Bol dragen unaniem de oplos sing aan voor een snellere op tocht. „De scooterclub van Henkei moet weer terugkomen, net als vroeger. Elke groep werd begeleid door een scooter die er wel voor zorgde dat het alle maal niet te lang duurde." Als één van de organisatoren van het Rijnsburgs Bloemen corso, dat overigens niet meer door Leiden trekt, kent T. Lan- gerak het probleem van de 'ga tenkaas-optocht' maar al te goed. „Ik heb de Leidse 3 okto ber-optocht van dit jaar niet ge zien, maar ik kan me bij de pro blemen wel iets voorstellen. Wij hebben er ook wel eens mee te maken gehad. We doen elke keer weer echt al het mogelijke om de gang er in te houden. Maar soms kun je het niet voor komen. Stel dat een praalwagen pech krijgt.... Wat heel belang- FOTO HENK BOUWMAN ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth. 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fee^ rijk is, is dat je het parcours van tevoren meter voor meter ver kent. Met al die verkeersrem- mende maatregelen, de paaltjes en de drempels, kan het tijdens zo'n optocht mis gaan. Verschil in tempo, daar hebben we ech ter nooit zo veel problemen mee. We hebben met de mu ziekkorpsen hele duidelijke af spraken. Er geldt een absoluut verbod op het geven van show- tjes onderweg.' Die show moet volgens leer kracht A. Huist van basis school De Manse aan de Tel- derskade zeker in de Leidse op tocht blijven. „Doordat er nu geen vaart in zat, was de op tocht sfeerloos. De muziekgroe pen bleven overal wachten, en dan gingen die instrumenten weer naar beneden. Jammer, want het thema was wel leuk gekozen met die verschillende kleuren." Toch is de teleurstel ling volgens haar geen reden om volgend jaar maar over te slaan. „Nee hoor, ik houd van de traditie, dus de volgende 3 oktober sta ik er weer. Academisch Ziekenhuis zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf wof 13 .00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178). dagelijks 14.30-15.15 u en 19 00-19 45 u Verloskunde en Gynaecologie naast de gewone bezoektijden, v< bovendien van 10 30-11 15 en van 19.45-21.00 u Special Care Unit 10.30-11 00 u 15.00-15 30 en 19 00-19 30 u en n; Kinderafdeling: 10.30-12.OOen 14 00-19.00 u (ouders de gehele dag). RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545dagelijks 14 00-15.00 u en 18.30-19 30 u klasse I en| daarnaast ook 11.15-12.00 u Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u en 18.30-19.30 u. (voorparti 21.00 u.). Kinderafdeling: 14 30-19 00 u. (voor ouders de gehele dag) Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14.00-14.30 ei partnenL| 3oL n 11 Geopend van maandag 7 00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verplegi overige afdelingen 14 15-15 OOen 18.30-19 30u, met uitzondering van Endocrinologie en Stofwisselingsziekten: 14 00-17 OOen 19.00-21.00u Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15 00-19 30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15 30-16.30en 18 30-19 30u ('savorH voor kinderen onder 12 laar). Klinische Oncologie: 10 30-12.30 en 14 15-20 00 u Maag-, darm- en leverziekten 14.15-16.00 en 18 30-19 30 u. Neurologie 14 30-15 15 en 19.00-20.00 u Nierziekten/Niertransplantatie 14 00-17 OOen 19 00-21 00u. Verloskunde: 14.15-15.OOen 18 15-19.00u (voor partners en eigen kindt overleg.) voorgangers geportretteerd binnen de muren van hun 'werkruimte' F L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Het vooraanstaande Princeton Theological Seminary in New Jersey, Verenigde Staten, heeft de eerste Abraham Kuyper Prize toegekend aan de Nederlandse historicus dr. G. Puchinger. Hij krijgt de prijs wegens zijn grote verdiensten voor de bevorde ring van de protestantse theolo gie en levensbeschouwing, zo heeft de Vrije Universiteit in Amsterdam gisteren bekendge maakt. Puchinger, die van 1971 tot 1986 hoofd van het Historisch Documentatiecentrum voor het Nederlands Protestantisme (1800-heden) van de VU was, heeft veel geschreven over Abraham Kuyper. In 1987, een jaar nadat de historicus met pensioen ging, verscheen het boek De jonge Kuyper en een bundeling van artikelen met als titel De religieuze Kuyper. Het Princeton Theological Se minary. dat in 1812 werd ge sticht, is één van de oudste theologische instellingen van de Verenigde Staten. De Abraham Kuyper Prize zal jaarlijks wor den toegekend. De prijs is inge steld naar aanleiding van het feit dat het in 1998 honderd jaar geleden is dat de Nederlandse theoloog en staatsman Abraham Kuyper (1837-1920) Princeton bezocht. Daar hield hij lezingen over het calvinisme. De uitreiking van de prijs heeft op 28 februari in Prince ton plaats. Aan de prijs is een geldbedrag van 10.000 dollar (20.000 gulden) verbonden. Puchinger schenkt dit bedrag aan het VU-Documentatiecen- De PTT is gisteren in opdracht van initiatiefnemer de Stichting De Ondergrondse Kerk (SDOK) begonnen met de massale ver spreiding van 340 ton Levens belangrijke vragen. Ruim zes miljoen huishoudens krijgen de komende dagen een evangelisa tieboekje in de bus. Actie Brie venbus '97 kost een kleine drie miljoen gulden. Aan de landelijke evangelisa tieactie ging een maandenlange en moeizame inzameling van geld vooraf. Nog altijd komt de SDOK 'enkele tienduizenden guldens' tekort, aldus directeur J. Bor. Toch verwacht hij de ko mende dagen de laatste beno digde bedragen op de giroreke ning van de organisatie. Stickers tegen ongeadresseerd reclamewerk vormen een hin dernis in de doelstelling van de SDOK om in elke Nederlandse brievenbus een evangelisatie boekje te deponeren. Christe nen die de brochure ontvangen, kunnen deze vervolgens naar hun buren brengen die een der gelijke sticker op de brievenbus hebben geplakt, suggereert Bor. De kleurrijke brochure Le vensbelangrijke vragen be schrijft in eenvoudige taal de kernpunten van het christelijk geloof. Lezers die vragen heb ben, kunnen via lokale media in contact komen met een kerke lijke gemeente. In het hele land spelen kerken via nazorg en speciale diensten in op de evan gelisatieactie. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Maassluis: G. de Fijter te Vriezenveen; te Barne- veld (wijk 5): D. Breure te Wil ms. Bedankt: voor Geertruidenberg en Made: J. Holtslag, kandidaat te Dorkwerd. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Enschede-Zuid: H. Geertsma te Zuidhorn; te Rotter dam-Centrum: B. Luiten te Zwol- le-Centrum. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Hilversum- Oost: C. van Atten te Aalsmeer. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen: naar Barneveld: C. Hogchem te Borssele, die be dankte voor Rijssen-Zuid en voor Aalburg. Bedankt: voor Middelharnis. C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Zoetermeer: J.S. van der Net te Apeldoorn. In de Leidse Studenten Ekklesia, gevestigd aan het Rapenburg in Leiden, werken stu dentenpastores van de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerk, de Rooms-Katholieke Kerk en de Remon strantse Broederschap samen. Drs. J.J. van der Hoeven is pastor van de katholieke studentenparochie Maria Zetel der Wijs heid. „De Leidse Studenten Ekklesia is langzaam gegroeid", vertelt hij. „Dat heeft vanaf '69, '70 zijn beslag gekregen. De kerken had den studentenpastores aangesteld en die kwamen elkaar in hun werk vaak tegen. Op een gegeven moment hebben ze ge woon besloten om alles samen te gaan doen omdat ze ervan overtuigd waren dat een samenwerkend aanbod van christelij ke pastores geloofwaardiger was. We zijn het immers allemaal eens over de essentie van het evangelie. En we kunnen veel van elkaar en eikaars tradities leren." De oecumenische diensten in de Hoog landse kerk worden niet alleen bezocht door studenten' en medewerkers van uni versiteit en hogeschool. Van der Hoeven: „We richten ons op studenten, maar ieder een is welkom. In de loop der tijd is het aantal studenten overvleugeld door andere mensen. Ik denk dat die mensen graag ko men omdat wij proberen kritisch te zijn en maatschappijbetrokken, en omdat wij openstaan voor vernieuwingen, bijvoor beeld in de liturgie." „Ik praat nu voor mezelf', benadrukt Van der Hoeven, „hoewel ik denk dat wat ik zeg representatief is voor de Leidse Stu denten Ekklesia. Het geloof heeft mensen vaak beknot en angst ingeboezemd. Naar mijn idee is dat precies het tegendeel^ wat christelijk geloof zou moeten zij.,"' moet bevrijdend zijn, mensen vrij maf De Bijbel is in het kerkelijk gebruik boek geworden van regels, wetten, g£ den en verboden. Terwijl het eigenliï boek met verhalen is, waarmee gepro* beerd wordt aan te geven hoe mensef de loop van eeuwen hebben gezochtF wat zin aan hun leven kan geven. IniP kerkelijke traditie zijn de Tien Gebodj bijvoorbeeld geworden tot 'dit magjïj en dit mag je niet'. Terwijl die Tien G den - in het Duits heet het Weisungef liefdevolle aanwijzingen van God zijrf beer nou zo te leven, dan leef je zoalsp bedoeld bent, dan leef je als echt meif dat kader kun je bijvoorbeeld ook de| moverbintenis zien. Datje mensen vfl' deelt omdat ze van elkaar houden, df vind ik zo absurd. Als er liefde is tusst» twee mensen, dan is daar iets van God aanwezig. Dat moet je niet veroordel# dat moetje alleen maar toejuichen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16