eiden Regio Notaris: mij valt niets te verwijten DICK BRUNA Feesten, dat is er nou niet meer bij Üe een boom plant oet meteen een aarrekening openen Brug open voor schilders 'Actie Bosman eens maar nooit weer' Ouderenverenigingen zoeken leden Rechtenfaculteit optimistisch over studieadvies ENSDAG 8 OKTOBER 1997 p HANS JACOBS. 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KIEIJN, 071-5356436 Start -7 Anita Kooijman is I gisteren winnaar geworden van de Leidse Start, een wedstrijd voor beginnende ondernemers. Rotte kiezen /t Alphen is snel ver- Z. I lost van 'rotte kie zen'. Er zit schot in het be bouwen van fabrieksterrei nen. ruud sep een boom in zijn tuintje t, doet er goed aan meteen spaarrekening te openen en ndelijks een bedrag apart te >n voor de eventuele kap het groen. Dat is althans de overtuiging van adjunct- :teur Jan Eradus van de se drukkerij De Bink. Toen nlangs twee twintig jaar ou- omen wilde kappen om zijn ijf uit te breiden, kreeg hij de gemeente te horen dat daarvoor 15.000 gulden st storten in het gemeente- jomenfonds. „Je wordt ge il gestraft omdat je het ter- in verleden netjes hebt ge- den." meteen de angel uit het il te halen: de bomen - iep en een populier - blijven oon staan. De drukker aan ooseveltstraat vindt het be- dat de gemeente in reke- brengt veel te hoog en of- liever een paar parkeer tsen op. Maar Eradus blijft „Mensen vallen van hun als je vertelt hoeveel we iten betalen voor het kap- van die boompjes. Zelfs bij ïomische Zaken van de ge- nte zeggen ze: Dat kan toch Je wordt gewoon gestraft het feit dat je het in het eden netjes hebt gehouden •r een mooi tuintje van ge kt hebt." prijs die De Bink moet be- i voor zijn bomen is nogal de hoge kant, geeft ook be- imedewerker bomen M. van Ven min of meer toe. Bij de hode om de prijs vast te en wordt geen rekening ge- den met de groeisnelheid bomen. Zo wordt voor een itig jaar oude populier met doorsnede van veertig cen- Bter even veel gerekend als een eik van honderd jaar dezelfde doorsnede. „Bin- kort komt er een andere lier van berekenen die een reëler verhaal moet opleve- aldus Van der Ven. 'vervangingswaarde' van boom wordt nu nog vastge- i volgens de methode Raad. Op een hoogte van 1.30 meter wordt de oppervlakte van de stam berekend. Die stam moet in principe 11,08 gulden per vierkante centimeter opbren gen. De plaats en de conditie van de boom kunnen het be drag nog wat verhogen of verla gen. „Het milieu? Prima. En dat je niet zomaar bomen mag kap pen vind ik ook prima. Ik wil zelfs nog wel betalen voor ver vangende bomen. Dat hebben we ook aangeboden, maar daar had de gemeente geen plek voor", vertelt Eradus. „Tien, twintig, dertig bomen - ik kan een hele vrachtwagen bomen planten en dan zit je nog lang niet aan die 15.000 gulden." Dat particulieren in Leiden betalen voor het kappen van bomen komt niet zo vaak voor. Volgens Van der Ven gaat het eigenlijk alleen maar om bo men die moeten wijken voor bouwplannen. Wordt een boom te groot en levert hij gevaar op voor de omgeving, dan móet deze door de eigenaar worden gekapt, en ook wanneer een iep ziek wordt, dan moet die weg. Voor Eradus betekent dat dat hij gewoon nog wat geduld moet hebben. Over een jaar of twintig is de populier zo groot dat hij gevaarlijk wordt, en de iep zal wel geveld worden door de iep ziekte. leiden De Kerkbrug over de Oude Rijn -de brug die de Hooglandse Kerkgracht met de Hooglandse Kerksteeg verbindt- gaat nor maal gesproken zelden of nooit open. „Ja, voor de stoomboot van sinterklaas", weet een woordvoerder van de gemeente. Deze week is een uitzondering op de regel en staat de brug drie dagen achter elkaar open zodat de onderkant geschilderd kan worden. Eerder dit jaar is al het ijzerwerk van de bovenbouw onderhanden genomen. Als het werk volgens plan verloopt, wordt de brug donderdag weer in gebruik genomen. foto hielco kuipers Meiners in opspraak door 'Stokpaardaffaire De klacht die onlangs tegen haar is ingediend zit de Leid se notaris mevrouw R. Meiners eigenlijk om maar één re den dwars. Er wordt morgen een receptie gegeven van wege de benoeming van haar kantoorgenoot tot notaris. En nu dreigt de affaire rondom Het Stokpaardje Interieur aan de Doezastraat, hoofdonderwerp van gesprek te wor den. Voor het overige zit Meiners nergens over in. De be drijfsjurist van Mafoi bv., mr. P. Ruijs, maakt volgens haar geen schijn van kans met zijn klacht over de manier waarop zij is omgesprongen met geld dat bij haar in de pot is gegeven. leiden pablo cabenda signeert vertelt! zaterdag 11 oktober 14.00-15.30 Nieuwe Rijn 45, Leiden Conclusie onderwijswethouder Baaijens: leiden. ruud sep Uw Libris boekhandel. Nieuwe Rijn 45, Leiden Het moet geen gewoonte wor den dat ouders op 3 oktober hun kinderen voor één dag bij een Leidse school inschrijven om op die manier een vrije dag te versieren. De actie van de fa milie Bosman uit Wijk bij Duur stede, die deze stunt uithaalde om samen met de kinderen Lei- dens Ontzet te kunnen vieren, moet eenmalig blijven. „Eens maar nooit weer", oordeelde onderwijswethouder H. Baaijens (PvdA) gisteren tijdens de vergadering van de gemeen teraad. Op Leidse scholen heeft de kwestie Bosman al voor de no dige onrust gezorgd. Want wat blijft er over van de inspannin- gen om het schoolverzuim zo veel mogelijk terug te dringen, wanneer de gemeente mee werkt aan dit soort initiatieven? Al voor de derde oktober werd Baaijens er door zijn collega's op het stadhuis subtiel op ge wezen dat hij in de carnavalstijd ulend studieadvies werkt motiverend een probleem krijgt wanneer Brabantse Leidenaars hun kin deren ineens op een zuidelijke school in gaan schrijven. Baaijens wil dat voor blijven. „Ik wil in ieder geval de open bare scholen erop wijzen dat zij geen leerlingen voor één dag moeten aannemen", stelt hij. „En ook bij het bijzonder on derwijs wil ik erop aandringen niet aan dit soort zaken mee te werken." De actie-Bosman was een ini tiatief van de oud-Leidenaar zelf nadat hij geen toestemming had kunnen krijgen om zijn kin deren op 3 oktober van school te houden. De kinderen werden voor één dag ingeschreven bij De Dukdalf. wim koevoet Mafoi bv. wilde in de zomer van vorig jaar de woninginterieur winkel kopen. De transactie werd echter in een kort geding, aangespannen door de vorige eigenaresse, I. Schipper, ont bonden. De Haagse rechtbank president was het namelijk met Schipper eens dat Mafoi bv. haar had bedrogen bij de aan koop van de winkel. Het enige waarop de nieuwe eigenaren uit waren geweest, meende de rechter, was om de winkel voor een lager bedrag dan de over eengekomen koopsom in bezit te krijgen. Meiners: „Deze rechterlijke uitspraak baarde veel opzien. Het is uniek dat een rechter een transactie ontbindt wegens be drog. Mijn betrokkenheid bij deze zaak is uiterst gering en berust op toeval. In dat kort ge ding is mijn naam gevallen - er was een notaris nodig om dat geld in bewaring te geven - maar voor hetzelfde geld was collega Karstens genoemd." „De rechter had bepaald dat een bepaald bedrag bij mij in depot moest worden gepar keerd. Dit bedrag staat nog steeds bij mij. Mevrouw Schip per heeft daarbij nog een ander bedrag gestort. Dit, bedrag, 147.000 gulden, heb 'ik volko men te goeder trouw aan Schip per teruggestort, nadat zij mij 'ENmila v 'at zijn nou 21 studiepunten? t moet te doen zijn." Maar 1: „Ik denk dat het bindend jiieadvies veel mensen af- irikt." Leidse eerstejaars stu itten raken niet in paniek van resultaten van de proef met bindend studieadvies. Maar: lesten is er niet meer bij." fan de studenten die in 1996 Leiden met hun studie zijn jonnen, heeft eenderde be- I deze maand het advies ge- gen om te stoppen. Het afge- ien jaar heeft de universiteit i'studiesysteem met bindend op proef inge- ird. Voor de 830 studenten, minder dan de helft van de gehaald hebben, be- int dat nog dat zij het advies te stoppen naast zich neer flnen leggen. Studenten die jige maand in Leiden zijn be- anen, hebben die mogelijk- id niet meer. Tot nu toe geldt bindende advies alleen nog liden. lelof Tuin (20), eerstejaars iten, haalt er zijn schouders op. Het feit dat bijna de van de rechtenstudenten vorig jaar een negatief ad- heeft gekregen, schrikt hem aald niet af. „We worden alle kanten gewaarschuwd, ir toen ik ervoor koos om in Roelof Tuin, Hester den Tex en Willem de Wit: „Wat zijn nou 21 studiepunten?" foto henk bouwman Leiden te studeren, wist ik al dat ik een bindend advies zou krij gen. Wat zijn nou 21 studiepun ten? Dat moet toch te doen zijn. Ik denk dat het voor veel men sen een goeie motivatie is om hard te gaan werken, voor mij in ieder geval wel." Roelof denkt wel dat als er volgend jaar weer zo'n grote groep een negatief advies krijgt, er minder mensen in Leiden zullen gaan studeren. „De min der gemotiveerde mensen zul len uit voorzorg een andere stad uitzoeken. Het is natuurlijk niet zo prettig als je weggestuurd wordt." Eerstejaars rechten Hester den Tex (19) denkt ook dat het bindend advies veel mensen af schrikt. „Ik ken een paar stu denten die daarom niet naar Leiden zijn gegaan. Die dachten 'Wow, dat red ik echt niet', ter wijl 21 punten best te halen zijn." Ik heb zelf ook getwijfeld maar uiteindelijk wel voor Lei den gekozen. Rechten in Leiden staat nou eenmaal heel hoog aangeschreven. En het is na tuurlijk een hele leuke studen tenstad." Om te veèl afhakende studen ten te voorkomen heeft de uni versiteit vorig jaar besloten om meer begeleiding te geven aan eerstejaars. Volgens Hester is dit wel te merken. „Bij onze ment or kunnen we altijd terecht met wagen en we worden beter in de gaten gehouden." Maar vol gens Roelof zijn ze nog te kort bezig om te oordelen over de begeleiding van de universiteit. Bij studentenvereniging Mi nerva wordt wel alles gedaan om de studenten aan het stude ren te krijgen. Willem de Wit (20), ook eerstejaars rechten, vertelt dat de vereniging reke ning houdt met toetsen en ten tamenperiodes. „De eerstejaars krijgen de ruimte om echt te le ren. Hoewel wel veel tweede jaars verbaasd zijn dat de eer stejaars allemaal zo braaf bezig zijn. Ik denk wel eens, woeger kon je pas feesten, dat is er nu niet meer bij." Kom kijken naar uw nieuwe Thuiswerkplek Leiden, Breestraat 85, tel. 071 Eigen parkeergelegenheid voor het afhalen v. hierom had verzocht. Ik was er van overuigd dat zij wij over dat geld kon beschikken. Niemand, ook de rechter niet, had mij ooit verteld dat dat anders was." Meiners zegt zich ervan be wust te zijn dat haar verklaring kan worden uitgelegd als een beschuldigende vinger richting Schipper. „Maar die heeft het geld niet zo maar uitgegeven. Die moest alvorens ze haar win kel weer kon laten draaien alle maal schulden van Mafoi bv. bij leveranciers afbetalen." Ruijs' lezing van de gebeurte nissen wijkt op enkele punten sterk af van die van Meiners: „Die 70.000 gulden die bij de notaris in depot zijn gegaan wa ren bestemd voor openstaande rekeningen. Op 27 augustus 1996 zou Mafoi bv. de sleutels van de winkel teruggeven aan mewouw Schipper waarbij de zaak weer in haar handen over ging. Zij had toen al de reste rende 150.000 gulden aan Mafoi bv. moeten terugbetalen. Dat had de rechter namelijk be paald en Schipper is daartegen niet in beroep gegaan. De nota ris van Schipper was op die dag al op de hoogte van de bestem ming van het bij haar gepar keerde bedrag. Ook wist zij dat dit geld gescheiden diende te blijven van het vermogen van Schipper." Ruijs zegt dat hij een deur waarderskantoor heeft inge schakeld nadat Schipper wei gerde over de brug te komen. „Maar dat wilde om onduidelij ke redenen de zaak niet in be handeling nemen. Als het geld niet boven water komt, zullen we zeker een aangifte van ver duistering doen." Hardrijders bekeurd leiden/voorschoten Bij snelheidscontroles in Leiden en Voorschoten zijn gisteren 178 hardrijders op de bon ge slingerd. Op de Lammen- schansweg reden 38 van de 244 passerende automobilisten te hard, op de Oegstgeesterweg 19 van de 145. In Voorschoten werden op de Van Beethoven- laan 57 hardrijders gekiekt en op de Leidseweg 64. De hoogste snelheid, 88 kilometer per uur, werd gemeten op de Van Beethovenlaan. >en caroline van overbeeke grote aantal negatieve studieadviezen onder de iidse rechtenstudenten - bijna de helft van de eerste ns komt niet aan de vereiste helft van de 42 studie ten -, is voor de faculteit geen verrassing. „We ibben al jaren een dergelijk hoog aantal eerstejaars at de propedeuse niet in een jaar haalt. Onze studen- ,ïn weten blijkbaar niet meteen wat ze willen. Maar Ver twee jaar uitgesmeerd, halen we een veel hoger '"idement: dan heeft 80 procent van de studenten het •lorna", reageert secretaris B. van Velthoven van de ulteit. ,De studenten wisten in het proefjaar dat het advies jiet bindend zou zijn. Dat scheelt natuurlijk. Boven- jien hadden wij nog niet alle verbeteringen in het on- tèrwijs doorgevoerd. Zoiets kost veel tijd. Pas dit jaar profiteren de eerstejaars ten volle van de werkgroepen, het mentorensysteem en de betere controle op aan wezigheid en deelname aan het onderwijs. We zitten dus absoluut niet bij de pakken neer, maar wachten gespannen op de resultaten van dit studiejaar." De Leidse Studentenbond (LSB) denkt dat de Leidse studenten nog niet gewend zijn aan het idee van een bindend studieadvies (BSA). „Het BSA van de univer siteit en de tempobeurs van Ritzen... het gaat een beetje te snel voor de studenten. Onder deze omstan digheden is het BSA geen slimme zet van de Leidse universiteit: ze hebben zichzelf met die hoge uitvalcij fers in het proefjaar ontmaskerd", aldus J.P. van Dyck van de LSB. De LSB is altijd tegen het bindend studieadvies ge weest omdat de bond zijn twijfels had bij de kwaliteit van het onderwijs en de begeleiding van eerstejaars. De bond heeft op dit moment nog te weinig zicht op de beloofde verbeteringen om daarover een oordeel te vellen. Voor het grote verschil in negatieve adviezen tussen de rechtenfaculteit - bijna de helft - en bijvoorbeeld geneeskunde - 10 procent - heeft Van Dyck dezelfde verklaring als Van Velthoven. „Rechten- en letteren studenten weten in het eerste jaar vaak minder goed wat ze willen dan geneeskundestudenten die te maken hebben met een numerus fixus. De laatsten zijn een stuk gemotiveerder. Datzelfde geldt voor de bèta-stu dies." „Voor minder gemotiveerden is het hoge studietem po blijkbaar moeilijk te volgen. Docenten van de rech tenfaculteit valt weinig te verwijten: er werken zoveel mensen en het hele programma moest in de haast worden aangepast. leiden eric-jan berendsen De diverse ouderenverenigin gen in Leiden willen meer leden en kader werven en grijpen de maand oktober, de Maand van de Ouderen, met beide handen aan om naar buiten te treden. Begonnen als belangenvereni ging voor 55-plussers kregen de clubs al gauw het predikaat ge zelligheidsvereniging opgeplakt. Bingo, kaarten en sjoelen is leuk, maar het wordt óók tijd voor andere activiteiten. Het COSBO, Centraal Over legorgaan van de vijf Samen werkende Bonden van Oude ren, houdt de komende periode drie themadagen en hoopt op die manier meer mensen bij de verenigingen te betrekken en daaruit kader te selecteren. „Met gezelligheidsspelletjes is niks mis maar we willen ook se rieuze onderwerpen aan de kaak stellen", legt A. Abcouwer, bestuurslid van het COSBO af deling Leiden uit. „Themada gen als 'overwinteren', 'wonen' en 'financiële regelingen' staan op het programma. We hopen op een grote opkomst want wil len we meer invloed kunnen uitoefenen op besluitvorming bij gemeente en provincie dan geldt ook voor ouderen de Themadagen In het kader van de Maand van de Ouderen houden de gezamenlijke ouderenbonden samen met de WOUW (50- plus vrouwen) en de Leidse Welzijns Organisatie drie the madagen. Op dinsdag 21 okto ber is er een gratis toneelvoor stelling 'Overwinteren' over het onderwerp Gedeelde zorg, het halve werk'. Het gaat in dit stuk over een eerlijke verdeling van de zorgtaken, zowel binnenshuis als daar buiten, tussen mannen en vrouwen. Het wordt gespeeld door vier oudere acteurs en is geschreven om het genoemde thema ter discussie te stellen. Na afloop zullen de acteurs met de bezoekers napraten over wat hen in het stuk heeft getroffen. De voorstelling wordt ge houden in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad in de Merenwijk, aanvang 14.00 uur, de toegang is gratis. Op dinsdag 25 november is er in buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan van 10.00 tot 16-00 uur een themadag over financiële regelingen en op dinsdag 27 januari 1998 is er in Op Eigen Wieken van 10.00 tot 16.00 uur een thema dag over wonen voor ouderen. macht van het getal." Om dat te bereiken zou Ab couwer graag meer vrouwen in bestuursfuncties in de organisa tie verwelkomen. „Kennelijk be staat daar enige schroom. Mis schien zeggen de dames wel 'ik kan het niet' terwijl ze juist ver rekte goed kunnen functioneren in besturen of commissies." Maar ook mannen zijn meer dan welkom. „Het probleem is dat mensen die 55 zijn zich nog niet oud genoeg voelen om in het bestuur van een ouderenor- ganisatie plaats te nemen", denkt Abcouwer. „Als je 55 bent, voel je je nog geen oude zak maar toch is het zaak om veel dingen voor je oude dag al te regelen als je net 50 bent ge worden."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15