Natuur Milieu Snelweghooi geschikt voer voor jongvee en schapen Vogelgebieden slecht beschermd Tamme zwijnen op Het Loo WOENSDAG 8 OKTOBER 1997 REDACTIE BERT DE JONG Veel veehouders geloven het nog niet, maar bermgras van snelwegen is tegenwoordig pri ma geschikt als voer voor jong vee, schapen en paarden. Het snelweghooi, tot voor kort nog beschouwd en verwerkt als che misch afval, voldoet aan alle normen voor veevoeder. Het doet alleen in voedingswaarde iets onder voor weilandgras. Dit blijkt uit onderzoek dat in opdracht van Rijkswaterstaat is verricht. De wegbeheerder is sinds begin dit jaar bezig met een proef om het gemaaide gras gratis bij veehouders in West- Brabant af te zetten. Veel boe ren blijken echter huiverig te zijn. Dit wantrouwen is volgens woordvoerder C. Deijkers van Rijkswaterstaat begrijpelijk, maar niet langer terecht..Vroe ger zat er in bermgras vooral te veel lood uit uiüaatgassen, maar sinds de komst van loodvrije benzine en katalysators is het gras schoon geworden." Uit de metingen blijkt dat in het gras langs snelwegen gemiddeld 6,7 milligram lood per kilo zit, terwijl de norm voor veevoeder 40 milligram is. Ook andere stoffen als arseen, koper en chroom blijven ver beneden de veevoedernormen. In het verleden moest de weg beheerder al het gras als che misch afval op een vuilnisbelt storten. Later werd het vooral gecomposteerd. Per ton konden de kosten hiervan oplopen tot zeventig gulden. „Als we het hooi weggeven, besparen we een aardige duit. Bovendien is het de beste oplossing voor het milieu", aldus Deijkers. De proef duurt twee jaar. Snelweghooi, volgens Rijkswaterstaat schoon genoeg om vee mee te voederen. FOTO JOOP BOEK Pleidooi voor behoud oerbos Zes Nederlandse papierver- bruikende bedrijven, waar onder alle grote dagbladuit gevers, dringen er bij de houtindustrie en overheid van Finland op aan dat er een einde moet komen aan het kappen van de schaarse oerbossen in dat land. Vertegenwoordigers van de bedrijven hebben een bezoek gebracht aan Finland, waar ze op uitnodiging van Milieudefensie en de Finse Nature League onder meer op excursie zijn geweest in de oerbossen van Karelië in Midden-Finland, niet ver van de Russische grens. De zes Nederlandse papier verbruikers vragen niet uit sluitend aandacht voor de oerbossen. Ze pleiten ook voor de invoering van inter nationaal erkende normen voor een betere bescherming van alle bosgebieden. De Finse oerbossen worden in rap tempo leeg gekapt. Buitenlandse druk van con sumentenzijde zien Finse natuurbeschermers als een middel om het tij te keren. Uiteindelijk hebben de hout afnemers een bepaalde macht. De zes Nederlandse bedrij ven zijn Wegener Arcade, Ro to Smits De Boer, Bührmann Ubbens, PCM Uitgevers, VNU Dagbladen en De Tele graaf. Ze vertegenwoordigen tweederde van de totale Ne derlandse houtaankoop in Finland, in totaal zo'n drie honderdduizend ton per jaar. BERT DE JONG* Vogel-elclorado 's in Nederland in kaart gebracht Alle belangrijke vogel-eldorado's in ons land zijn door Vogelbescherming in kaart gebracht. Vrij willigers houden de ontwikkelingen van die ge bieden in de gaten en maken jaarlijks een rap port. Zo kunnen tijdig acties voor herstel of be houd worden ontketend. In totaal gaat het om 87 gebieden, waarvan er 75 de status van wetland verdienen. Noord-Holland telt 15 van die belangrijke vogelgebieden. De be kendste zijn de Waddenzee, het Zwanenwater, IJssel- en Markermeer, Naardermeer en Ilperveld. Van die 15 gebieden is alleen het Balgzand, een waddengedeelte tussen Den Helder en Wierin- gen, volledig via de drie eerder genoemde be schermingsinstrumenten veiliggesteld. Ook het Zwanenwater bij Callantsoog is juridisch stevig beschermd via zowel de Europese Vogelrichtlijn als de internationale Wetland-conventie, maar (nog) niet via de Natuurbeschermingswet. Opvallend is dat" het merendeel van de belangrij ke Noord-Hollandse vogelgebieden op geen en kele wijze of nauwelijks juridische bescherming geniet. Dat geldt bijvoorbeeld voor het IJssel- en Markermeer, en voor alle laagveengebieden. Internationaal belangrijke vogelgebieden in Ne derland worden onvoldoende beschermd. Het betreft in hoofdzaak waterrijke natuur, zogeheten 'wetlands'. Vogelbescherming Nederland en het Wereld Natuurfonds vragen alle provincies er voor te zorgen dat deze vogeldomeinen ten min ste juridisch worden veiliggesteld. Volgens beide natuurbeschermingsorganisaties zijn, naast het Rijk, provincies medeverantwoor delijk voor de bescherming van vogelrijke gebie den binnen hun grenzen. Provinciebesturen kun nen hun invloed aanwenden om meer wetlands op nationaal en/of internationaal niveau duur zaam te behouden via de Natuurbeschermings wet, de Europese Vogelrichtlijn, of de Internatio nale Wetlandconventie. Volgens directeur E. Wanders nemen de opper vlakte en de kwaliteit van de vogelgebieden in ons land nog steeds af. Met name voor trekvogels belangrijke gebieden staan onverminderd onder druk. Ook is er een groot gebrek aan broedgele- genheid voor bepaalde vogelsoorten. De wilde zwijnen op kroondo mein Het Loo hebben dit jaar flink wat nageslacht geprodu ceerd. Hoewel er veel meer zwijnen leven dan het afgeras terde gebied eigenlijk qua voed sel kan herbergen, zijn de mees te jongen in prima conditie. Dankzij een schare 'zwijnentoe- risten', die de biggen liefdevol bijgevoederd hebben met oud brood, groente- en fruitafval. Door het bijvoederen zijn de evers hun natuurlijke schuw heid kwijtgeraakt en nu bijna handtam. Ook de officiële be heerders van het kroondomein hebben hier aan bijgedragen door het Loo-wild extra voer te verstrekken. Zo bewerkstelligen ze een -onnatuurlijk- hoge herfststand van het zogeheten 'zwartwild'. Voor even. Want later dit najaar gaan de hekken dicht. Begeleid door hoorngeschal zullen hoog- De jonge wilde zwijnen zijn tam en in prima conditie, dankzij het bij voederen door 'zwijnentoeristen'. geëerde gasten van het Konink lijk Huis dan de wildpopulatie tijdens de traditionele jachtpar tijen decimeren. Felle kritiek vanuit de samenleving heeft FOTO MARTIJN DE JONGE aan deze traditie geen eind kun nen maken. Nog zeer onlangs heeft de kroonprins verklaard dat hij blijft jagen. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1De staat mist je tweemaal (4); 4. Omsingeling om op je brood te krijgen (5); 7. De richting wordt heel vlug aangege ven (7); 8. Kom op met het hout! (3); 9. Titel van de bank (1,1,1); 10. Afval zit in een smerig hoekje (7); 12. Voor deze onzin heeft Frans geen gevoel (7). Verticaal: 2. Geld van een patser (4); 3. Achterklap in de muziek (6); 4. Zaken die zich met toneel bezighouden (8); 5. Draai de as in het slot! (4); 6. De waarde van de middenweg (6); 9. Godin die dubbel voorkomt (4); 11. Gela den deeltje in deze regionen (3). KRUISWOORDRAADSEL HEINZ f Hzr WAS AM CÓSTA vel SOL .,TÏW6£USV<SEUA/&/ C>A Ag SlOBS MUNUAZTJE ophol./ TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer „Voor die heer ben ik niet te spreken, Knuffels", zei de zielkundige vol af keer. „Je stoort me ernstig, vriend! Ik ben hier aan een behandeling bezig; ik poog licht te brengen in dit ver warde brein en jij komt me met een troebele figuur aan, die van puin en duisternis houdt..." Op dat moment ging plotseling het licht uit. „Daar heb je het al!" riep de geleerde met overslaande stem. „De hoofd schakelaar is omgedraaid." „Dat heeft die jas gedaan!" gromde de portier. „Ik zal..." De rest van zijn woorden ging verlo ren in een luid getier, dat krachtig door het donkere vertrek daverde. Het was de razer, die geheel opleefde nu de stroom was uitgevallen. "Lichtsleet!" schreeuwde hij. „Door geslagen lichtsleet! Opgekoökt pret- licht!" Onder het uitslaan van deze en der gelijke taal sprong het ventje van zijn rustbed af en al spoedig verried het geluid van neerkletterend glaswerk, dat het zich door de spreekkamer spoedde. Het lawaai drong helder in de nacht stille kliniek door - en heer Bommel zou dan ook zeker hebben kunnen horen dat zijn list geslaagd was, wan neer de alarmschei niet in werking was getreden. Verstijfd van schrik stond hij in het duistere portiershokje, dat nog slechts door een noodlamp verlicht werd en staarde door het venster. „O wee", prevelde hij met bleke lip pen. „Als men de hoofdschakelaar omdraait, gaat er een bel. Daar heb ik niet op gerekend! Wat nu?" H E T W DOOR JAN VISSER Na het vuurwerk van gisternacht met op tal van plaatsen blik; slagen bleef het ook dinsdag overdag onrustig. Vooral gistern werd het menens toen achtereenvolgens een koufront en daa een vinnige buienlijn over onze streken trokken. De weersystemen passeerden met fikse buien maar vooral ve Op de buienlijn, die tussen 15 en 15,30 uur overtrok, zaten zeer zware windstoten. Op de pier van IJmuiden werden uitsc tot 115 kilometer per uur gerapporteerd en de reguliere wind even kracht 10. Ook Zandvoort meldde windstoten tot ruim meter per uur en op Valkenburg schoot de wind uit tot 104. stoten hadden tot gevolg dat bomen afknapten of zelfs compl den ontworteld. De totale etmaalsom aan neerslag bedroeg gisteravond in Sai Noord 20 mm. De buien van gistermiddag verdreven de wam Rond het middaguur was het in Bloemendaal nog 18,5 graad den, om 16.00 uur was het op veel plaatsen slechts 13 grade teravond en de afgelopen nacht waren er vooral boven de Ni buien met onweer actief. De buienactiviteit breidde zich lati nacht en vanochtend vroeg tot over onze streken uit. Tegelijkertijd bereikte een regengebied van een actieve rands boven Het Kanaal het zuidwesten van het land. Deze randstc oorzaakt ook vanavond, de komende nacht en morgenochtei veel regen. Donderdag overdag valt de neerslag meest in de buien met kans op onweer. Bovendien wakkert de wind flink Langs de kust wordt de komende nacht windkracht 8, mogeli 9 verwacht. Ook morgenochtend is het nog ruw weer. De tei ren lopen ondanks de regen en wind nog op tot waarden oms graden. Op vrijdag houdt het onstuimige en natte weer aan. wordt het rustiger maar de temperaturen zakken wel een paai KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in het noorden kans op sneeuw. Middagtem- peratuur ongeveer 3 graden bij de Noord kaap en rond 13 in het zuiden. Zweden: Bewolkt en regenach tig, in het uiterste noorden mogelijk sneeuw. Soms veel wind. Middagtempera- tuur tussen de 5 in Lapland en 13 graden ten zuiden van Stock holm. Denemarken: Veel wolken en van tijd tot tijd flink wat regen. Onstuimige wind. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 14 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Veranderlijk bewolkt en perioden met regen. Het waait stevig door. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden, in het zuiden iets hoger. België en Luxemburg: Wisselvallig met soms langdurig re gen en veel wind. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij veel wolken en van tijd tot tijd regen, ook kans op onweer. Van daag in het oosten ook enkele op klaringen. Aan de Kanaalkust waait het hard. Middagtemperatuur on geveer 21 graden, met wat zon in het zuidoosten,hoger. Portugal: Perioden met zon, in het noorden meer wolken en morgen een enkele bui. Verder droog. Middagtempera tuur ongeveer 26 graden. Madeira: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Spanje: Zonnige perioden en droog. Mor gen in het noordwesten meer wol ken en kans op een bui. Middag temperatuur ongeveer 27 graden, in het noordwesten lager. Canarische Eilanden: Perioden met zon en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: Zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur onge veer 27 graden. Tunesië: Van tijd tot tijd zon, maar ook een stevige onweersbui. Middagtempe ratuur aan zee tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon, ook wolkenvelden en vooral morgen een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en flink wat zon. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Afwisselend zon en wolken en voor al in de zuidelijke helft eerst nog een pittige onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 26 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur ongeveer 27 graden. Malta: Zon, maar ook wolken en een enke le mogelijk forse regen- of on weersbui. Middagtemperatuur on geveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Droog en vrij zonnig. In het noord westen wat wolken, maar droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog. Middagtempera tuur van 23 graden rond de Dar- danellen tot 28 op Cyprus. Duitsland: Overwegend veel bewolking en en kele buien. Morgen in het noorden veel regen. Middagtemperatuur da lend naar ongeveer 18 graden. Maar in het zuiden maxima van 25 graden. Vooral in de noordelijke helft een stevige zuidwester. Zwitserland: Eerst af en toe zon en in de dalen kans op mist. Morgen van het wes ten uit meer wolken en een paar DONDERDAG 9 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.55 Zon on. Maan op 15.14 Maanc Waterstand IJmuiden Hoog 09 05 21.28 Laag 04 46 17.15 04 J Weerrapporten 08 oktober 0 Amsterdam regenbui z 7 Oeelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt half bew licht bew. half bew. Helsinki Innsbruck regen Istanbul onbew. Klagenfurt regen Kopenhagen onbew. Las Palmas halt bew Londen motregen Luxemburg regen Madrid onbew licht bew. onbew. Warschau licht bew, Johannesburg licht bew. Los Angeles licht bew onbew. wzw2 Af zwaar bew. nno2 f' Vancouver regenbui stevige regen- of onwiot Middagtemperatuur ongftf graden. Oostenrijk: [Ml Af en toe zon en in dtCe mist. In de loop van rncer wolken en met name in T ralberg enkele buien, mo,e onweer. Middagtemperat °r veer 23 graden. Polen: li- Af en toe zon. In het nocjde bewolking en~af en toe rel gen in het zuiden .ook kaÖ/( regen. MiddagtemperatuL nog iets hoger tot ongeve£'a den op morgen. iA Tsjechië en Slowakije: ^a| Perioden met zpn. Morj;va loop van de dag in Tsjec|a|( mende bewolking, mavei avond droog. Middagteln ongeveer 24 graden. itei Hongarije: [dio Eregeld zon en vrijwel ovlon Warmer. Middagtemper: 21. pend tot boven de 25 ie v morgen. pe piu erg

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12