iarewelddadigheden ontwrichten het leven aan de Kenyaanse kust Buitenland Prusiner, de 'uitvinder' van gekke-koeienzoekte Echtgenoot burgemeester Sylt dook jaar lang onder DAG 7 OKTOBER 1997 ia e FRANS VAN DEN HOUDT jfeurig opgedofte kerkgan- navolgen hun zondagse keer onder een boom. geh^erkje ligt achter hen in de en treurige geschiedenis", v zefeen oude vtouvv en heft in Bfianden ten hemel. ,,We tnaar de verdoemenis, we en. j^ergeleverd aan de heide- Nedjvie redt ons?" m fyralsnog niemand. Brand vers en andere criminelen o vQn jn het kustgebied ten te van Mombasa nog elke Rocfcjj het meestal op kleine het schade aan. Drie kerken an ij) paar woonhuizen zijn de dan$ recente doelwitten, soms vvt de neus van een zware klacht. En als die vervol - t er$ dat wil zeggen na een met een enorme over- ^erty ui het geweer komt, wor- tn n^cer de reeds getroffen ge- iche^chappen geschaad dan ef vo( de daders. Die gaan in de mees te gevallen nog altijd vrijuit. ..Het moeten om die reden wel politieke aanslagen zijn", meent Andrew Aluso. Hij sugge reert de regeringspartij KAN'U. ,.Het kan toch niet zo zijn dat de aanvallen, die nu ook ge woon overdag plaatshebben, niet door het goed uitgeruste veiligheidsapparaat kunnen worden gestopt als ze dat echt willen." Aluso is een Luhya af komstig uit West-Kenya, woont in Nairobi en kocht een aantal jaren geleden een stuk grond in Msambweni, ten zuiden van Mombasa. Hij heeft er een huis je gebouwd en is begonnen met het kweken van citrusvruchten. Sinds op 13 augustus het ge weld aan de kust losbarstte, is hij hier niet meer geweest. ,,lk was bang", geeft hij rond uit toe. ,,De aanslagen richten zich tegen mensen die niet uit de kuststreek afkomstig zijn, zoals ik. Ze willen ons hier niet. Ze zeggen dat wij op oneigenlij ke wijze hun land hebben ge kocht en daar nu van verjaagd moeten worden. Maar als er in derdaad met landzaken is ge sjoemeld, kan dat toch via over leg en de overheid worden op gelost? Een belangrijkere reden voor het geweld is denk ik dat ze ons hier niet willen, omdat ze menen dat wij de stammen uit de rest van het land alle maal de oppositie steunen. De kust is altijd een overwegend KANU-gebied geweest." Het is om die laatste reden dat de overheid zeer afwach tend en voorzichtig manoeu vreert. Het leger, dat in eerste instantie ook was ingezet, werd kort daarna alweer teruggetrok ken. ,,De militairen hadden na tuurlijk heel snel korte metten kunnen maken met de aan stichters van het geweld, Maar dat zou onder de eigen aanhang voor een bloedbad hebben kun nen zorgen en uiteindelijk een flinke terugslag voor de rege ringspartij hebben betekend. Het tropisch paradijs aan de Kenyaanse kust lijkt op het eer ste gezicht onaangetast. De palmbomen met hun sappige kokosnoten, de parelwitte stranden, de grillig gevormde zwembaden van de luxueuze hotels, de lome gang van de kustbewoners, het is er allemaal nog. Maar het 'eiland van vrede' (de stad Mombasa ligt op een eiland), waar het leven vanwege de drukkende, vochtige hitte al tijd veel trager maar ook ge moedelijker en vrediger verliep dan in de rest van het land, is danig verstoord. ,,We leven onder een con stante spanning", zegt lohn Aluoch, een Luo uit West-Ke nya. ,,Er worden nog iedere dag bendes gesignaleerd met gewe ren en jerrycans met benzine en de politie lijkt altijd net de an dere kant op te hebben geke ken, want ze slagen er nog steeds heel gemakkelijk in brand te stichten en mensen lastig te vallen. We doen 's nachts geen oog dicht. Veel vrienden van ons hebben hun boeltje gepakt en zijn naar Nai robi vertrokken. Maar ik heb hier een goede baan bij een na burig hotel en wil die niet zo maar opgeven." Sinds een groep van zeker honderd gewapende mannen op 13 augustus een politiebu reau aanviel in Likoni en een aantal agenten en omwonen den vermoordde, zijn er al 65 doden gevallen in de wijken ten noorden en zuiden van Mom basa. Honderden huizen en winkeltjes zijn tot de grond toe afgebrand en ruim 100.000 mensen hebben de kuststreek verlaten voor veiliger gebieden landinwaarts. Hun verlaten hui zen worden nu geplunderd door de achterblijvers. Met de spanning en onzeker heid komen ook de geruchten en moeilijk te verifiëren verha len. Over steeds grotere bendes die op mysterieuze wijze door de nacht sluipen en over allerlei bovenmenselijke gaven be schikken. De politie daarente gen probeert alles te bagatellise ren. De brand in de kerken was volgens haar het werk van een paar kwajongens en andere vuurzeeën ontstonden als ge volg van kortsluiting in een transformator. Ooggetuigen op hun beurt beweren dat de transformator pas ontplofte na dat de elders ontstane brand deze had bereikt. Wat de waarheid ook is, feit is dat het leven van de kustbewo ners door het geweld van de af gelopen weken volledig over hoop is gehaald. Hoewel som mige gevluchte inwoners in middels zijn teruggekeerd en pogingen ondernemen hun le ven weer op te bouwen, is enige mate van normaliteit nog ver te zoeken. Zwaar ontwricht is ook het onderwijs. De meeste scho len aan de zuidkust zijn maar halve dagen open uit vrees voor aanslagen. Om diezelfde reden komt in veel scholen de helft van de leerlingen helemaal niet opdagen. „Hun ouders houden hen thuis of ze zijn met de hele familie naar het binnenland ge vlucht", verklaart een school hoofd, dat liever anoniem blijft. „En de leerlingen die wel ko men hebben grote problemen met leren. Ze zijn erg gespan nen en kunnen zich helemaal niet concentreren. Ook de on derwijzers die uit andere delen van het land komen zijn erg bang. Vanwege al deze proble men wordt het dit jaar heel moeilijk om de eindexamens af te nemen." Een flinke klap heeft ook de toeristenindustrie gekregen. Hotels staan grotendeels leeg of zijn, in sommige gevallen, hele maal gesloten. Volgens de voor zitter van de Mombasa en Kust Toerisme Associatie, Najib Ba- lala, zijn de hotelboekingen in Mombasa met de helft afgeno men en zijn voor het nieuwe seizoen nog helemaal geen re serveringen binnen. Ondanks de zeer lage prijzen die de laatste weken worden aangebo den. En westerse luchtvaart maatschappijen die speciale vluchten op Mombasa uitvoe ren, zoals Air Holland, hebben ze in aantal teruggebracht of helemaal geannuleerd. Hotelei genaren schatten de afgelopen weken tussen de 20 en 30 mil joen gulden schade te hebben geleden. In Malindi en Watamu, ten noorden van Mombasa, hebben tien hotels hun deuren al helemaal gesloten en meer dan achthonderd werknemers op straat gezet. De overige ho tels klagen dat maar twintig procent of minder van hun bed den bezet zijn. Ook aanverwante zaken heb ben zwaar te lijden onder de drastische terugloop van het aantal toeristen. Handelaren in souvenirs en verhuurders van boten en duikuitrustingen kla gen steen en been en hebben in veel gevallen hun zaakjes al op gedoekt. „Ik zie het niet meer zitten, ik houd er mee op", ver zucht James Kamau. „Ik heb al weken geen beeldje meer ver kocht. Ik loop de hele dag het strand op en neer, maar kom maar een paar toeristen tegen en die willen niet eens even blij ven staan. Maar ik begrijp hun vrees wel, want niemand voelt zich veilig, ook wij niet. Wat wij ons daarom vooral afvragen is waarom het de regering en vei ligheidstroepen zo lang kost om een eind te maken aan het ge weld." Een aantal hoteleigenaren en andere privé-ondernemers in de toeristenindustrie geeft de internationale media gemaks halve maar de schuld van de huidige malaise. Zij hebben toe risten onnodig afgeschrikt, luidt hun verwijt. Gelukkig bekijken anderen de zaak wat nuchter der. „Door sommige artikelen en televisiebeelden krijg je mis schien de indruk dat het alle maal op veel grotere schaal plaatsvindt dan het geval is, maar feit is dat het aan de kust nu onveiliger is dan voorheen en de situatie erg onvoorspel baar is", meent een vertegen woordigster van een Europese reisorganisatie met jarenlange ervaring in Kenya. „Toeristen worden niet bewust als doelwit uitgekozen, maar het kan ge beuren dat je ergens toevallig bij betrokken raakt. Dat zijn ri sico's die je wilt nemen of niet." Ondertussen circuleren ook lijs ten met namen van Indische zakenlui die binnenkort het mikpunt van aanslagen zullen zijn. Onder hen figuren die be kend staan als door en door corrupt en via slinkse wegen hun containers door de haven weten te loodsen zonder een cent importbelasting te betalen. Maar ook de burgemeester van Mombasa, een Afrikaan, wordt vanwege zijn corrupte praktij ken genoemd als toekomstig slachtoffer. RUSWUK ANP Stanley Prusiner geldt als de 'uitvinder' van de gekke-koeien- ziekte. De 55-jarige Amerikaan, die gisteren de Nobelprijs voor medicijnen kreeg toegekend, kwam er achter dat BSE Bovine Spongiform Encefalopathy) wordt veroorzaakt door een prion, een ziekmakend eiwit dat runderen met voedsel hebben binnen gekregen. In eerste instantie was er vooral scepsis over zijn ontdek king. Gaandeweg kreeg hij ech ter meer steun in de onder- zoekswereld. Prusiner. hoogle raar in de neurologie en bioche mie aan de faculteit geneeskun de van de University of Califor nia in San Francisco, publiceer de voor het eerst over het prion in 1982. Daarmee werd het ei wit onderscheiden van andere ziekteverwekkers als bacterieën, schimmels en virussen. Die in Des Moines, Iowa, ge boren Amerikaan was al op zijn 32ste hoogleraar in San Francis co. Prusiner houdt zich al sinds 1972 zich bezig met het begrip prion en het onderzoek naar de mogelijke verbanden van de do delijke ziekte Creutzfeldt-Jakob (CJD) bij mensen en ziektes bij schapen (scrapie) en koeien (BSE). Sluitende bewijzen voor ziekte-overdracht tussen deze groepen zijn er niet. Prusiner was vorig jaar in Ne derland, kort nadat de Britse autoriteiten in verband met BSE een miljoen koeien moesten af maken. Op het Europese vaste land heeft het Britse rundvlees nog steeds een kwade reuk. „Ik prijs me gelukkig dat ik geen minister van volksgezondheid ben", zei hij toen. „Of die koei en terecht zijn geslacht, ik weet het niet. Ik voel me niet gekwa lificeerd om daarover een oor deel te geven." BONN PETER VAN NUUSENBURC CORRESPONDENT Het raadsel hield de bewoners van Sylt een jaar lang in zijn ban. Wat was er gebeurd met Reiner Reiber (39), echtgenoot van Petra Reiber (40), de burge meester van dit Duitse Wad deneiland, waar oude en nieu we rijken, tv-sterren en andere rips graag op adem komen van de beslommeringen die de ken nelijk onvermijdelijke schaduw zijde zijn van poen en roem? Ruim een jaar geleden was hij verdwenen. Hij was op zakén- reis geweest en had zijn wouw nog via de mobiele telefoon la ten weten dat 'hij wat later zou komen'. Vier dagen na dit tele foontje vond de politie zijn lege Peugeot op een parkeerplaats aan de Autobahn. Van Reiber ontbrak elk spoor. Was hij ver moord, ontvoerd of had hij de kuierlatten genomen? Er wer den zoekacties ondernomen, duikers zochten in een meer naar zijn lijk, op luchthavens werden de passagierslijsten doorgevlooid. Zonder resultaat. Dat Reiber aan zijn stutten was getrokken, moest volgens het boulevardblad Bi ld niet worden uitgesloten. Terwijl Pe tra burgemeester werd en straalde temidden van de sjiek, leidde Reiber een kommervol bestaan in de schaduw van zijn echtgenote. Hij was het type twaalf ambachten en dertien ongelukken, wiens zakelijke on dernemingen, computerhandel en café, op een fia&ro waren uit gelopen. Een Jan Hen, die thuis op de drie kinderen paste en, meldde Bild malicieus, bij hun huwelijk de naam van zijn wouw had aangenomen. Tien dagen na zijn verdwij nen, leek deze theorie te wor den bevestigd. De burgemeester ontving een fax: „Hallo schat, ik leef nog. Ik wil even afstand van je nemen. Groeten aan de kin deren." Kort daarop volgde een tweede levensteken, ook een fax, ditmaal uit Hawaii. De zaak leek opgelost, maar de twijfel bleef knagen. Hoe kon je zeker weten dat Reiber de faxen zelf had verstuurd? Vorige week besloot de politie ten einde raad de tv-rubriek Dossiernummer XY, de Duitse versie van 'Opsporing verzocht', in te schakelen. En als zo vaak had de elektronische speurneus succes. Een wouw uit Wiesba den belde op ze had haar buurman herkend. De burgemeester was 'ver baasd maar opgelucht' dat haar man nog leefde. Alleen, er was een probleem dat de gelukkige hereniging in de weg stond. Ze had een ander en deze nieuwe levensgezel, een bioloog, had ze net officieel op het stadhuis ge presenteerd. Wat nu te doen? Niets, zo bleek. Reiber was niet van plan naar huis terug te keren. Het speet hem voor de kinderen, maar het ging niet meer. vertelde hij de politie. En hij had ook nog een verzoek: hij zou het zeer op prijs stellen als ze zijn nieuwe adres niet zou den doorgeven aan zijn wouw.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7