Knap voordelig. België: geen ingrijpende politiefusie Sjeik Yassin speelt thuiswedstrijd in Gaza-stad cd Buitenland Terug van Mir-missie Wapens omgesmolten Op ziekenbezoek met honderd Mercedessen Slowaakse oppositie eist onderzoek naar gezondheid 'gekkepremier ÏblN! INSDAG 7 OKTOBER 1997 Proef met mannenpil onder Schotten tniNBURCHZo'n 150 mannen in het Schotse Edinburgh begin nen deze week een proef met een anticonceptiepil. Van hen krij gen er 120 dagelijks een tablet met progestageen, een synthe tisch hormoon. Ook krijgen zij een onderhuids implantaat met vihet mannelijke hormoon testosteron, dat na drie maanden moet worden vervangen. Organon in Oss participeert in het onder op, ;zoek. Gekeken wordt naar de effectiviteit en de veiligheid van de - 'pil'. Onderzoeken hebben eerder uitgewezen dat mannen be- zijn de pil te slikken. Een probleem is nog de toedienings- Een gewoon pilletje is minder geschikt, omdat de werkza- Jjine stoffen vroegtijdig in het lichaam kunnen worden afgebro ken. Implantaten zijn weer niet erg 'gebruiksvriendelijk'. f: Blair treedt op in Russische radiosoap -ren.'nAQSKOU» De Britse premier Blair heeft gisteren tijdens een be zoek aan Moskou een rolletje gespeeld in een populaire radio soap. Blair liet zijn kolonne voertuigen halt houden om een jwerkloos naaistertje te helpen gevallen fruit op te rapen. Onder wijl benadrukte hij het belang van onderwijs, waarna hij haar in ^een officiële auto naar huis zond. Blair genoot zichtbaar van het •"•optreden in 'Huis Zeven. Ingang Vier' De Russische president Tjeltsin ontving Blair eerder met een warme omhelzing, en loofde de jonge premier als een 'energieke, vertrouwenwekkende poli- 14 (Jticus'. Blair en premier Tsjernomyrdin tekenden een akkoord over bestrijding van de misdaad. Blair schrapte later een wande- maling over het Rode Plein, maar hij bezocht een winkelcentrum stortte zich in een menigte in de drukke metro. Leidj te b Artsen zonder Grenzen blijft in Congo -5 amsterdam Artsen zonder Grenzen blijft voorlopig in de Demo- vjcratische Republiek Congo, het vroegere Zaïre. De organisatie -jweet niets van een bevel van de regering aan hulporganisaties om onmiddellijk te vertrekken uit het oosten van het land, zoals de Verenigde Naties eerder hadden gemeld. „We hebben niets gehoord. Zolang het kan, blijven we gewoon doorwerken", aldus een woordvoerder. Artsen zonder Grenzen is in Congo met on- ■jgeveer 25 mensen actief, onder wie een aantal Nederlanders. I^Vanuit de stad Goma bedient de organisatie ongeveer veertig ge- ^"zondheidsposten en vier voedingscentra. Volgens de woordvoer- 'der blijven andere hulporganisaties ook gewoon doorwerken. 'Taliban: foto mens of dier verboden ibul De Taliban, de fundamentalisten die tweederde van Af- ïanistan besturen, hebben alle foto's van mensen en dieren .erboden. Ze zouden 'in strijd met de islam' zijn. Het fotografe- ENliren van moslims was al verboden, maar nu wordt ook het af- ,'beelden van niet-moslims en dieren strafbaar. Er zijn maar wei nig Afghanen die fototoestellen of foto's hebben. Bestaande fo to's moeten volgens het besluit nu worden vernietigd. Het is niet duidelijk welke straf er staat op overtreding van het verbod, imaar gewoonlijk worden kleine misdaden met lijfstraffen be- ODfstraft. Vorige maand hielden de Taliban een groep buitenlandse Journalisten uren vast omdat ze in een vrouwenziekenhuis in hadden gefilmd. De Taliban hebben vrouwen verboden "luitenshuis te werken, meisjesscholen gesloten #n mannen ge- Iwongen hun baard te laten staan. Proces tegen ETA-partij vertraagd Het proces tegen de politieke leiders van de radicale Jaskische partij Herri Batasuna (HB) is gisteren vertraagd door L .^klachten van de verdedigers, en begint nu waarschijnlijk volgen- ide week. De aanklacht luidt onder meer samenwerking met ge- Iwapende bendes. Daarmee doelt de Spaanse justitie op de ter reurbeweging ETA. die nauwe banden onderhoudt met HB. De [verdedigers van de 23 aangeklaagde leiders van HB stelden dat jvan een eerlijk proces geen sprake kan zijn onder de betrokken rechters. Het hooggerechtshof verwierp deze redenering echter. proces is uniek, omdat voor het eerst de voltallige leiding fvan een legale politieke partij in de beklaagdenbank zit. n I 'er 'Diana-fotograaf mag weer werken parus De Franse rechter die het onderzoek leidt naar het auto- ;s Diana, haar vriend Dodi Fayed en hun kwamen, heeft gisteren de beperkingen opgeheven tegen een van de negen verdachte persfotografen ^Gamma-fotograaf Romuald Rat had niet gewerkt sinds hij 2 sep- te horen kreeg dat een formeel onderzoek tegen hem is ■begonnen wegens het niet verlenen van hulp aan mensen in Wnood, een misdaad in Frankrijk. Door de opheffing van de be- ^jperkingen kan Rat nu aan het werk en mag hij ook op reis naar )nd3 het buitenland. Het onderzoek tegen hem en de andere acht iion gaat echter gewoon door. R| Verkiezingen Joegoslavië moeten over Montenegro zijn gehouden, hebben volgens de voorlopige uit- slagen geen winnaar opgeleverd en moeten over. De grootste verliezer is echter Slobodan Milosevic, de president van het fe derale Joegoslavië dat gevormd wordt door de twee republieken, "owel in Servië als in Montenegro slaagden Milosevic' zetbazen, aran Lilic en Momir Bulatovic, er niet in een absolute meerder heid te behalen. De Servische presidentsverkiezingen zullen bo vendien waarschijnlijk ongeldig worden verklaard, omdat de op komst onder het vereiste minimum van vijftig procent bleef. .Binnen drie maanden moeten nieuwe verkiezingen worden ge- [houden. Vaticaan brengt Latijn weer tot leven Vaticaanstad Horatius en Cicero zouden ervan ophoren. Maar elke hedendaagse classisist kan voortaan dankzij het Vaticaan zijn jambische pentameters dichten rond sui ipsius nudatiir (stripper) en iuvenis uoluptarius (playboy). Na acht jaarwerk heeft pater Carlo Egger, één van de top-latinisten van het Vati caan, het tweede deel van het nieuwe woordenboek met 15.000 hedendaagse woorden uitgegeven. Hij liet zich niet door moder ne termen uit het veld slaan en ontwierp woorden voor plak band [fasciolaglutinosa), slaapwagon (currus dormitoriiis), spray [liquor nubilogenus) en UFO (res inexplicata volans). De VIP die naar een western kijkt, is een amplissimus vir met inte resse voor een fabula americae óccidentalis. Ook de sport komt aan bod. Tennis is manubriati reticuli ludusen de slalom heet descensioflexuosa. gaza-stad ad bloemendaal correspondent Harnas speelt een thuiswed strijd. Al vroeg in de middag drommen vele duizenden inwo ners van Gaza-stad samen in het stoffige Yarmouk-stadion om een groots welkom te berei den aan sjeik Ahmed Yassin, de oprichter van de islamitische verzetsbeweging. Voor Israël is hij de belichaming van dood en verderf, voor zijn aanhangers in de Palestijnse gebieden dé held van de Intifada en de hoop voor een betere toekomst. Pas tegen vijven arriveert de invalide sjeik in het stadion, onder donderen de ovaties en massaal gejuich. „Wij offeren ons bloed en onze ziel voor u, Yassin", scanderen duizenden jonge mannen op de volgepakte tribunes. Uit de luidsprekers klinkt een dameskoor. Een loflied op Iza- din al-Kassem. de gewapende vleugel van Hamas, die zelf moordaanslagen heeft uitge voerd in Israëlische steden. 'Ga de straat op, Izadin al-Kassem en neem wraak voor onze mar telaren', zingen de dames. Bo ven de hoofdtribune hangt een spandoek met een soortgelijke boodschap: 'De brigades van Izadin al-Kassem zullen alle Pa lestijnse martelaren wreken'. Het woord dat de dag van Yas- sins terugkeer beheerst is 'een heid'. In het stadion doet de sjeik een beroep op 'alle Pales- tijnen' om samen een vuist te maken. „Er is geen verschil tus sen rechts en links, tussen groot en klein. We vormen met elkaar één volk. Daarom zend ik mijn hartelijke groeten aan Yasser Arafat, in de hoop dat hij vrij heid voor zijn vaderland zal ver werven." De menigte in het stadion is geestdriftig, maar elders in de stad gaat het leven gewoon door. Hier en daar hangt een af fiche van Yassin, maar de mees te inwoners van Gaza-stad be moeien zich niet actief met de feestviering. Dat wil niet zeggen Dansen van vreugde in een volgepakt stadion: Hamas-oprichter sjeik Yassin is terug in Gaza. dat Yassin niet populair is. „Zelf ben ik een aanhanger van Fa tah, maar dat wil niet zeggen dat ik de sjeik niet mag", zegt Khalid, een 53-jarige markt koopman. „Yassin is een eerlij ke man. Hij is misschien wat fa natiek in de leer, maar corrupt is hij zeker niet. En dat kan ik helaas niet van al onze leiders zeggen." Eerder op de dag concentreert de aandacht zich op het huis van de sjeik in El-Mugrabi, een armoedige wijk in het zuiden van de stad met straten van zand en overal vuilnishopen. Vlakbij ligt een eenvoudige moskee, waarvan Yassin de stichter is. De muren zijn be hangen met foto's van 'martela ren', jongens uit de buurt die in de loop van de Intifada om het leven zijn gekomen. 'Welkom aan de sjeik van de Intifada', staat er op een spandoek bij de ingang. De imam van de moskee is te vens slager. Tegen een achter grond van kippenkarkassen en stukken lam zegt hij dat Yassin al jaren geleden had moeten worden vrijgelaten. „Maar om te beginnen hadden ze hem na tuurlijk nooit mogen oppak ken", meent hij. Sinds 1989 heeft de sjeik in een Israëlische cel gezeten. In die tijd was Israël nog heer en meester in de Gazastrook. Yas sin keert terug naar een gebied waar nu de Palestijnse Autori teit het voor het zeggen heeft. De Israëlische soldaten hebben plaatsgemaakt voor de politie- eenheden van Arafat. Hoe zal hij reageren op de nieuwe situa tie? „Hij zal eenheid brengen onder het Palestijnse volk", meent de imam. „Yassin is een man van vrede, iemand zonder politieke ambities. Hij zal pro beren rust te brengen en de po sitie van Arafat te versterken. Daarom komen ze straks samen aan in de helikopter." Maar van een gezamenlijke FOTO AP» JACQUELINE LARMA aankomst is geen sprake. Na een ochtend vol geruchten blijkt dat de Palestijnse president in Ramallah blijft, waar hij 'drukke werkzaamheden' heeft. Ook de Jordaanse koning Hussein, van wie werd gezegd dat hij Yassin zou vergezellen, komt niet. Geen van beiden lijkt de eer met Yassin te willen delen. In het bescheiden huis van de sjeik is het de hele dag feest. Over de breedte van de straat hangt een kleurig spandoek, met een afbeelding van de gou den Rotskoepel in Jeruzalem en de tekst: 'De islam is de oplos sing'. De leuze van de moslim broederschap. Eronder hangen drie affiches. De middelste is een portret van Arafat. Aan zijn linkerhand hangt Abu Jihad, de door Israëlische agenten ver moorde militaire leider van de PLO. Rechts van Arafat prijkt Yassin. Op een binnenplaats zitten de vrouwen bijeen. Ze klappen rit misch op het geluid van Arabi sche muziek uit een cassettere corder en af en toe barsten ze uit in gejoeloeloe, in de Arabi sche wereld een teken van grote opwinding. Jonge meisjes, ge stoken in hun beste jurkjes, dansen op de maat. Yassins \touw zegt dat haar geluk niet in woorden is uit te drukken. Ze draagt een hoofddoek, in tegen stelling tot haar dochters en schoondochters die de burka'a de volledige hoofdbedekking, preferen. Ook wat dat betreft veranderen in Gaza de tijden. De mannen zitten elders in het huis bijeen. Yassins zonen dra gen voor de gelegenheid hun trouwpakken en ook verder heeft de sfeer veel weg van een bruiloft. Later op de dag vertrekt de familie naar Arafats kantoor, aan Gaza's kustweg, om vader welkom te heten. Journalisten uit alle delen van de wereld willen van de jonge Yassins weten wat er in Gaza gaat veranderen nu hun vader is teruggekeerd. Zijn er meer ter reuracties in Israël te verwach ten? De 25-jarige Abdelhamid Yassin houdt zich op de vlakte. „We praten niet over meer of minder operaties", zegt hij. „Als Israël ons onze rechten geeft, dan is geweld niet nodig. Dan kan iedereen in vrede leven. Is raël moet besluiten of het in vrede wil leven met christenen en moslims. Als we onze rech ten niet krijgen, dan weet alleen God wat er zal gebeuren." Een paar uur later zal zijn vader op een persconferentie in het zie kenhuis in de Jordaanse hoofd stad Amman hetzelfde zeggen. Slotenmaker hoorde Julie en Mélissa De Belgische regering wil een politiefusie op beperkte schaal. Alleen de gerechtelijke politie en de BOB, de re cherchedienst van de rijkswacht, zullen samengaan. Op plaatselijk niveau blijven gemeentepolitie en rijkswacht naast elkaar bestaan. De regering-Dehaene heeft dat voorstel vandaag gepresenteerd. brussel anp-gpd In België bestaat nu nauwelijks samenhang tussen de drie ver schillende politiekorpsen: rijks wacht, gerechtelijke politie en gemeentepolitie. In de zaak- Dutroux liep het onderzoek naar vermiste kinderen in enke le gevallen mis doordat rijks wacht en gerechtelijke politie volledig los van elkaar functio neerden. Beide korpsen gunden elkaar de eer van een geslaagd onderzoek vaak niet. Dat was voor de speciale Ka- mercommissie-Dutroux, die de fouten in de zedenzaak in kaart heeft gebracht, reden om te pleiten voor een volledige poli tiefusie. Dit stuitte echter op verzet van de leiders van de Waalse partijen, die vrezen voor een uitholling van de macht van burgemeesters over de plaatse lijke politiekorpsen. Een Belgische slotenmaker heeft verklaard dat hij in de cember 1995 in de kelder van Mare Dutroux luid en duidelijk de stemmen van de twee ont voerde meisjes Julie en Mélissa heeft gehoord. De slotenmaker vergezelde de politie, die op dat moment huiszoeking deed bij Dutroux. Ondanks de stemmen is er geen actie ondernomen. Ruim een half jaar later werden de twee meisjes dood terugge vonden. De opmerkelijke getui genis kwam aan het licht toen het 'Comité P'. dat toezicht houdt op de politie, de man verhoorde. Volgens De Morgen heeft de man verklaard van 'zeer dichtbij' stemmen te heb ben gehoord. De politieman die de huiszoeking uitvoerde zei destijds alleen 'gefluister' ge hoord te hebben. Hij dacht dat dit van spelende kinderen bui ten afkomstig was. cape Canaveral Het ruim teveer Atlantis is met een dag vertraging veilig geland op aarde, maar de proble men met het Russische ruimtestation Mirzijn nog lang niet achter de rug. Het lukte de bemanning giste ren niet het Progress-35 ruimtevrachtschip loste maken. Vandaag doen ze een nieuwe poging. De Pro- gress-35 moet worden los gekoppeld om plaats te ma ken voor de Progress-36. Die is al onderweg naar de Mir en komt vanavond aan. De Atlantis, die terugkwam van een bezoek aan het Russische station, landde gisteravond. Met het veer is ook astronaut Michael Foa- le teruggekomen, die vie renhalve maand in de Mir verbleef. Het ruimteveer moest een dag lang rondjes om de aarde cirkelen van wege het slechte weer in Florida. FOTO AP TERRY RENNA legaal geïmporteerd en een deel is thuis gemaakt. Maar een aan zienlijk deel van het schiettuig werd ooit gestolen van mensen met een vuurwapenvergunning. De wapens konden niet aan de eigenaars worden terugbezorgd, omdat de registratienummers waren verwijderd. Voordat de wapens werden omgesmolten, werden ze op een politiebureau in Pretoria met een speciaal voor dat doel ontworpen pers verbrijzeld. kaapstad runa hellinga correspondent De Zuid-Afrikaanse politie heeft gisteren zo'n twintig ton aan il legale vuurwapens laten vernie tigen. In totaal gingen 4.504 pistolen, revolvers en geweren de smeltoven in. Het bij een temperatuur van 1.600 graden omgesmolten metaal zal wor den gebruikt voor de fabricage van auto-onderdelen. Een deel van de wapens is il- Saudische sultan ontwricht bergdorpje genolier bob kroon Deze week maken wij het u wel heel aantrekkelijk. Met heel goede verzor gingsproducten voor een zeer lage prijs. Zodat u zich ook deze week weer lekker voordelig In de watten kunt leggen. OEImex tandpasta, sensitive J5851; peuter of antl-cariës 14851, tube 75 ml ©Oral B mondverzorgingsproducten, nü met 25% korting, tandenborstel Advantage, per stuk 0. Elsève shampoo, diverse soorten, duopak 2 flacons OPantene styling, £f>. spray, bus 250 ml 3 Bonus Miles ■■■■nn nü 3.95 Msr 3.59 l&er 9.69 -79T 6.99 ,79? 6.95 Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 11 oktober aanstaande. 's, Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. boedapest hans gertsen correspondent De Slowaakse oppositie zet openlijk vraagte kens bij de geestelijke gezondheid van premier Vladimir Meciar. Volgens de oppositie is Meciar 'niet goed bij zijn hoofd' en zou hij niet meer in staat zijn om het land te leiden. Aanleiding is een aantal uitlatingen dat Meci ar vorige week deed tegenover journalisten. Hij suggereerde toen dat de top van de Christen- Democratische Partij (KDH), een belangrijke oppositiepartij, in januari heeft overwogen om hem te laten vermoorden. Meciars suggestie werd per omgaande door woordvoerders van de partij afgedaan als 'waanzinnig'. De oppositie wil het daar echter niet bij laten. Het Slowaakse parlement zal zich binnenkort moeten uitspreken over een resolutie waarin geëist wordt dat Meciar zich onderwerpt aan een psychologisch onderzoek. Deskundigen van het Slowaaks Psychologisch Genootschap zouden moeten uitmaken of Meciar geestelijk gezond is. De motie maakt overigens in het parlement, dat wordt gedomineerd door Meci ars partij HZDS (Beweging voor een Democra tisch Slowakije), geen enkele kans. Het is niet de eerste keer dat in Bratislava openlijk gespeculeerd wordt over de geestelijke gezondheid van Meciar. Al sinds 1991 doet in de hoofdstad met een zekere regelmaat het ver haal de ronde dat Meciar manisch depressief zou zijn. De premier zou zich bovendien tij dens vergaderingen van het kabinet af en toe bizar gedragen. Zo dwong Meciar volgens een goed ingevoerde bron in het voorjaar alle mi nisters uit volle borst een aantal Slowaakse smartlappen mee te zingen alvorens de verga dering te beginnen. Naar verluidt zongen alle ministers mee, met kromme tenen. correspondent De lichte knieoperatie die een .Arabische prins moest onder gaan in de privé-kliniek van Ge- nolier, een bergdorpje nabij Ge- nève. betekent een injectie van miljoenen dollars voor de plaat selijke economie. De patiënt is prins Sultan ben Abd'el-Aziz, minister van defensie-van Saudi-Arabië en een volle broer van koning Fahd. En Zijne Ko ninklijke Hoogheid reist zelden alleen. De 72-jarige prins Sultan arriveerde voor zijn medische behandeling het afgelopen weekeinde met een gevolg van driehonderd onderministers, secretarissen, familieleden en andere belangstellende onder danen. De luxe-hotels van Genève kon den dit nog wel aan, maar voor het massale ziekenbezoek in het op 27 kilometer afstand i_ Genolier had het gezelschap een vloot van honderd, deels gepantserde, Mercedes-li mousines nodig en dat was zelfs de Geneefse autoverhuurbedrij ven te machtig. Een telefoontje naar de Mercedes-Benz fabriek in Duitsland bracht echter uit komst, want de koninklijke fa milie van Saudi-Arabië staat daar als klant hoog genoteerd. Spoorslags werden vanuit Stuttgart met speciale opleggers dessen aangevoerd. Die zorgen nu in de nauwe dorpsstraat van Genolier en op de parkeerplaats van de kliniek voor dagelijkse opstoppingen en het nodige commentaar. Op de luchthaven van Genève heeft men voor dit wagenpark een speciale parkeerplaats ingericht met tijdelijke voorzieningen voor de chauffeurs, die een week lang op afroep beschik baar moeten zijn. Wanneer de emirs, met zaktelefoons aan het oor en zwartgesluierde vrouwen in hun kielzog, de prins in zijn ziekenhuissuite veel heil en Al lah's zegen hebben toegewenst, korten zij de rest van hun ver blijf met het inslaan van kilo's juwelen, Rolexen en andere snuisterijen. Sommige luxe boe tieks hebben voor deze speciale gelegenheid zelf Arabische tol ken ingehuurd. Voor Genève, vanouds een uit wijkplaats voor Arabische olies jeiks die de verzengende hitte van hun woestijnland ontvluch ten, betekent dit een welkome afsluiting van het seizoen. Te meer omdat Sjeik Zayed ibn Sultan al-Nayanan, president van de Verenigde Arabische Emiraten, die elk jaar in augus tus met een gevolg van zeshon derd onderdanen naar het ma gistrale vuurwerk aan het meer van Genève komt kijken, dit maal od het laatsrr

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5