Werknemer moet leven lang leren r NoaNOOiT gepubliceerd Binnenland I^usie van trein, bus In taxi onzekerder Gehandicapte redt kleuter Haagse rechter maakt eind aan Antilliaanse rijst- en suikersaga Stratego voor Duitsers en Nederlanders Familie Van Driel noemt politie-actie 'onsmakelijk' DIANA: De trieste waarheid lachferjtiiii m Nu overal te koop OM doet onderzoek naar 1,2 miljoen van Karman NSDAG 7 OKTOBER 1997 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Yerkiezingsprogram CDA uitgesteld •teN haag Het CDA heeft de presentatie van zijn ontwerp-ver- ■v Kezingsprogramma vijf dagen uitgesteld naar volgende week ünsdag. Volgens een partijwoordvoerster heeft de vertraging te faken met de ophef die vorige week ontstond naar aanleiding an de presentatie van de concept-kandidatenlijst voor de \veede-Kamerverkiezingen. Het CDA wil de helft van de huidi- fractie vernieuwen en dat zorgde voor grote onrust onder de imerleden die aan de kant zijn gezet. Peper gaat niet in op eis Brinkman hrrgRDAMBurgemeester Peper gaat niet in op de eis van de Inslagen korpschef J. Brinkman om een aantal in diens ogen jrievende kwalificaties" terug te nemen. De advocaat van de ex- fcneraal, mr. C. van Leeuwen, heeft Peper gisteren gevraagd toor morgenmiddag vier uur te reageren. Doet de burgemeester fat niet. volgt een kort geding, aldus de raadsman. Peper heeft fazegd dat hij twijfelt aan de 'psychische gesteldheid' van Brink- pel voor dierensmokkel iarlem Wegens het in twee koffers vervoeren van 26 apen, elf laimannen, vier jonge krokodillen en 70 schildpadjes is een 23- rige Tsjech gisteren veroordeeld tot vier maanden cel. De kof- rs met de dieren werden vorige week door de douane op hiphol opgemerkt omdat er stralen urine uit liepen. De man ad zich naar eigen zeggen in Lima had laten verleiden tot het nnemen van de twee koffers in ruil voor 500 dollar. Volgens n advocaat was hem verteld dat het maar om tien dieren ging i dat het om een legaal transport ging. Van de 26 aapjes leven nog negen. Verder zijn een kaaiman, een krokodil en drie hildpadden dood uit de koffers gehaald. euter valt snel uit stapelbed sterdam Stapelbedden en hoogslapers zijn onveilig voor kin- ren onder de zes jaar omdat de veiligheidshekjes te laag zijn. ndt de stichting Consument en Veiligheid. In 1995 raakten 870 aderen gewond na een flinke buiteling uit bed. In de meeste vallen gaat het om gecompliceerde pols- en enkelbreuken, hedelbasisfracturen en gebroken neuzen. In 1995 overleed een eisje van negen maanden na een val uit bed. Voor kleine kin- iren moeten de balustrades op bovenbeddden minimaal zestig ntimeter hoog zijn, meent de organisatie. Volgens de stichting eten beheerders van kinderdagverblijven en vakantieparken in 3f Je praktijk nauwelijks welke ernstige ongelukken er kunnen ge- c leuren met stapelbeddden en hoogslapers. Tx-Heinekcnontvoerder gepakt ^sterdam Cor van Hout, in '83 een van de ontvoerders van fiermagnaat Heineken, is gisteren door de politie van Amster dam aangehouden op v erdenking van betrokkenheid bij een cri- jiinele organisatie. Justitie trok gisteren massaal ten actie tegen ie organisatie. Die zou zich bezighouden met onder meer jugshandel en witwassen van zwart geld. Er zijn diverse inval- in gedaan. Politie en justitie weigeren commentaar. De politie oaakte alleen de arrestatie van Van Hout bekend. iecht gpd 1 komst van regionale ver- fcrsbedrijven voor stoptrei- n, bussen en taxi's is een stuk zekerder geworden doordat vakbonden en de directie n de NS het gisteren niet eens I hden worden over de voor- - iarden. De directie van NS tzigers wil personeel overhe- len naar de nieuwe bedrijven, ze ex-NS'ers krijgen dan luwe arbeidsvoorwaarden. bonden verzetten zich daar en|en. Ze vinden dat de honder- p personeelsleden die bij de zijn betrokken voorlo- J in dienst van NS Reizigers ieten blijven. De NS willen op korte termijn tionale vervoersbedrijven met Ljeii personeel in onder meer Mesland, Noord-Holland, de Jiterhoek en Limburg. Zo wil- NS en streekvervoerders in- >e Boer gaat rijden op stroom pister De Boer stapt over op 0 milieuvriendelijke dienst- to. Onder het motto 'verbeter t milieu, begin bij jezelf iaft zij een auto aan die in de j (id op elektriciteit rijdt en 'liefst op gas, en an- *ts op benzine'. „Juist korte rjj|dsritjes kosten veel benzine {zijn vervuilend", zei De Boer iteren in de Tweede Kamer, zij haar aanschaf bekend- lakte. De accu van de auto energie voor ongeveer lopen en had het speelbad weer opgezocht. Toen het gezin op zoek ging, had Bart Nieuwen- huizen het kind al op het droge gebracht en begonnen omstan ders meteen met levensredden de handelingen. Dit werd even later overgenomen door ambu lancepersoneel. Het slachtoffer tje, dat al blauw was aangelo pen was toen Bart het uit het water haalde, werd naar het zie kenhuis gebracht, maar mocht dezelfde avond alweer naar huis. De ouders van Bart zijn ape trots op hun zoon. „Hij heeft geen tijd verspeeld door eerst iemand om hulp te roepen, hij heeft de situatie goed beoor deeld. Bart houdt van water, hij is ook lid van de zwemvereni ging De Duinkikkers waar hij ook les heeft gehad in redding- zwemmen, maar je moet toch maar afwachten hoe iemand in nood reageert", zeggen ze. p vertelt het zonder opsmuk, 'Pel en beeldend tegelijk, hoe het slachtoffertje uit het wa- n' haalde, op zijn armen nam voorzichtig op de kant van speelbad legde. Maar hij tadert wel, de 19-jarige licht standelijk gehandicapte Bart euwenhuizen, als hij voor de oveelste keer, nu in het bijzijn e|h zijn ouders, zijn broer Eric S) en zijn klasgenoten, als een ld wordt gehuldigd. Hij redde zondagmiddag een 1t;>ar'g jongetje van de verdrin- r Igsdood in het overdekte prt- en recreatiecentrum ie(jua Indoor in Soest. Het liep 'j fegen sluitingstijd. Een gezin J Amersfoort, vader, moeder 1 drie kinderen, had het bad flaten en iedereen ging dou- en. De zwembandjes moch- -j af bij de kinderen. Plotseling ad het 5-jarig zoontje ver- Hij was blijkbaar terugge- Bewerkte rijst vrij van heffingen Europa ingevoerd: Kassa voor de Antillen Een besluit over 160.000 ton rijst en 36.000 ton suiker heeft de Europese Unie en vooral Ne derland gisteren in grote verwarring achterge laten. Ruzie in het koninkrijk, een volgens mi nister Van Mierlo 'bizar' arrest van een Haagse rechter en een onzekere vrede in de Unie was de balans na een dagje pokeren over de ex portrechten van de Antillen en Aruba in Euro pa. brussel paul koopman correspondent Staatssecretaris Patijn van buitenlandse zaken kwam 's middags met een zoetzuur gezicht mel den dat de vijftien lidstaten een compromis had den bereikt over de rijst- en suikerexport van de Nederlandse overzeese gebiedsdelen. De drama tiek van deze gebeurtenis mocht volgens Patijn niet worden onderschat. „In mijn hele loopbaan ken ik geen dossier dat zoveel gevoelens van ontreddering en hartzeer heeft veroorzaakt", zei hij. Kort daarvoor had de rijksministerraad (het ka binet inclusief de premiers van Aruba en de An tillen) voor het eerst in de geschiedenis van het koninkrijk met 'meerderheid van stemmen' een besluit genomen, namelijk dat het Europese rijst- en suikercompromis acceptabel was. Die knoop werd pas na drie dagen intensief overleg doorgehakt, omdat het betekende dat de Aru baanse premier Eman en zijn Antilliaanse colle ga Pourrier weggestemd moesten worden terwijl juist hun handelsbelangen in het geding waren. Een kind kon weten dat deze stap in de Caraïben als niets minder dan 'verraad' zou worden opge vat. Maar het kabinet-Kok vond volgens betrouwba re bronnen dat Aruba en de Antillen al te lang hadden dwarsgelegen. Nog in december vorig jaar blokkeerden zij tot woede van de overige veertien lidstaten en de Europese Commissie een compromis dat duidelijkheid moest schep pen over de Antilliaanse exportrechten. Door hardnekkig dwars te blijven liggen zou Neder land alle krediet in Brussel verspelen, vreesde het kabinet-Kok. Dat bleek geen misvatting. Uit gerekend Benelux-bondgenoot België dreigde gisteren met tegenacties als Nederland (lees: de Antillen) geen eieren voor zijn geld zouden kie zen. Oorzaak van het al lang slepende Antilliaans-Eu- ropese conflict is een regeling die in '91 onder druk van Frankrijk en Groot-Brittannië werd ge troffen voor de zogeheten Landen en Gebieds delen Overzee (LGO). Bedoeld was deze gebie den een handje te helpen via gunstige Europese handelsregelingen. Zo zou bewerkte rijst vrij van heffingen ingevoerd mogen worden. Maar de Antillen en Aruba maakten al te enthousiast ge bruik van deze voorziening. Onder ambtenaren van landbouwcommissaris Fischler wordt op vrolijke momenten vaak de anekdote van de Antilliaanse rijst verteld. Het verhaal wil dat op de Antillen een schip met rijst uit Suriname of Guyana arriveert. Een Antilliaan in hemdsmouwen klimt in het laadruim, pakt een schop en gooit wat rijst in de lucht, 'Olé' roepend. De passaatwind voert wat rijstvliesjes weg en daarmee is de lading veranderd in 'be werkte rijst'. Het spul kan vrij van heffingen naar de Europese Unie worden uitgevoerd - kassa! Deze rijstroute heeft zich in een enorm succes kunnen verheugen: In nog geen zes jaar tijd ver- twaalfvoudigde de export van 20.000 naar 240.000 ton. Met name Spanje en Italië, zelf rijst- producenten, voelden zich daardoor enorm be nadeeld. En de Antillen wilden de truc herhalen met suiker, nu goed voor een export van driedui zend ton per maand. Dit laatste zou de Europese schatkist uiteindelijk liefst honderd miljoen gul den per jaar kunnen gaan kosten - kassa! Maar het compromis (een beperking van de sui ker en rijstexport) was nog niet beklonken, of een ambtenaar drukte minister Van Mierlo een fax in zijn handen. Daarop stond de uitspraak van de arrondissementsrechtbank te Den Haag in een kort geding, aangespannen dooreen sui kerexporteur uit Aruba. „Er is toen even binnen smonds gevloekt", wist een ambtenaar in de omgeving van de minister te melden. Van Mierlo zelf had het 's middags liever over een 'buitenge woon bizar vonnis'. „De uitspraak zegt dat Ne derland het eerder aanvaarde compromis van de Europese ministerraad niet mag uitvoeren", ver zuchtte hij. „We zitten nu in een wat merkwaar dige situatie." Hoe het nu verder moet met Europa, het ko ninkrijk en de Antilliaanse rijst, was gisteren aan het slot van de Europese ministerraad nog vol strekt onduidelijk. Alleen de Belgische minister van buitenlandse zaken Erik Dereycke wilde rea geren op de nieuw ontstane impasse. „Ik zie dit als een interne Nederlandse aangelegenheid", zei hij koeltjes. Aan de rijst- en suikersaga - en het begeleidende hartzeer - is voorlopig in elk geval nog geen eind gekomen. rentie in het openbaar vervoer. Door een goed afgewogen pak ket te bieden van trein-, bus- en taxivervoer hopen NS en de be trokken streekvervoerders een goede kans te maken bij open bare aanbestedingen. Zij voor spellen de reizigers beter open baar vervoer en zeggen dat te kunnen leveren tegen lagere kosten. De ondernemingsraad van NS Reizigers wijst de plannen voor het zogeheten kernnet met daarin alle grote Lntercitylijnen en daarnaast regionale open baar vervoersbedrijven voor trein, bus en taxi van de hand. De strategie van NS is volgens de OR te zeer gericht op het ver plaatsen van risico's en kosten naar andere ondernemingen. Dat blijkt uit het ndg vertrouwe lijke advies dat de OR morgen zal uitbrengen aan de directie van NS Reizigers. v; L m- "t jfir* «Kaw Industriebond FNV wil omslag naar scholing Werknemers moeten zichzelf aantrekkelijk houden voor hun baas. Dat is de beste garantie voor het behoud van hun baan. Eind dit jaar begint het kabinet de campagne 'Een leven lang leren', de Industriebond FNVhaakt daar op in door in de komende CAO-onderhandelingen zoge noemde investeringscontracten centraal te stellen. Om gekeerd hoeven werknemers die niets doen om hun ken nis op peil te houden, straks niet meer op veel steun te rekenen van de bond als hun baan op het spel komt te staan. amsterdam anp bergen-hoehne» Soldaten laden mortieren in tijdens een Nederlands-Duitse legeroefening in het Duitse militaire legerkamp Bergen-Hoehne. De samenwerking in het eerste Duits-Nederlandse legerkorps is een groot succes, vinden de defensieministers van beide landen. FOTO REUTERS ARND WIECMANN Geld ingezameld en werkonderbrekingen amsterdam anp honderd kilometer. Welke auto het wordt, weet De Boer nog niet. De auto levert dezelfde prestaties als haar huidige ver voermiddel. een middelgrote Mercedes (uit de E-klasse). Ook wordt hij voorzien van de ge- bruikelijkë fax- en telefoonaan sluitingen. De Boers ministerie schaft ook een elektrische bromfiets aan. Die kan bijvoor beeld worden gebruikt om. in plaats van met een auto, nota's en ander papierwerk te vervoe- De politie van Amsterdam moet ophouden met haar 'ongepaste, onprofessionele en onsmakelijke' steunacties voor de agenten van het bureau Warmoesstraat. „Wij heb ben begrepen dat hier sprake is geweest van grof geweld en dan past terughoudend heid bij het etaleren van emoties", zegt de raadsman van de familie, mr. N. Meijering. De 48-jarige Adrie van Driel kwam twee weken geleden om het leven nadat hij door een hoofdagent het bureau Warmoesstraat was uitgezet. Getuigen zagen dat dat hard handig gebeurde. De agent is aangehouden en zijn voorlopige hechtenis is met dertig dagen verlengd. Justitie verdenkt nog twee agenten van betrokkenheid. Collega's van de politieman gooiden het bureau vrijdag uit solidariteit enkele uren dicht en beklaagden zich in een open brief over het besluit van de raadkamer. Aan de gevel van het bureau werd een steunbetui- gend spandoek gehangen. „De familie is daar zeer ontstemd over", aldus Meijering. „We hebben zelfs begre pen dat er geld voor de agenten wordt inge zameld. Zo proberen ze martelaren van die agenten te maken. Als het klopt dat het Am sterdamse korps met buttons gaat lopen, dan moeten we écht ingrijpen. Hoewel we erop vertrouwen dat de korpsleiding dat soort zaken tegenhoudt." Meijering. die overigens lof heeft voor de rijksrecherche en het openbaar ministerie in deze zaak, hekelt verder het feit dat de Amsterdamse politie de familie zo slecht op de hoogte heeft gehouden. „Pas veertien uur na het gebeuren bezocht de politie de broer en de vriendin van Van Driel. Die ver zochten de agent dringend contact op te nemen met Van Driels ex-vrouw en de moeder van zijn kinderen. Dat is nooit ge beurd. Tegen de broer is gezegd dat Van Driel was komen te vallen, waarop de broer meerdere malen heeft gevraagd of de poli tie daarbij was. Dat werd steeds ontkend." Meijering benadrukt dat Van Driel geen zwerver was. Hij had een vast adres bij zijn vriendin waar hij echter alleen in nuchtere staat welkom was. De week voor de maan dag van het gebeuren heeft de alcoholver slaafde Van Driel in het ziekenhuis een ont- giftingskuur gevolgd. Afspraken over scholing komen wat betreft de bond naast klas sieke onderdelen als loon, werk tijden en sociale zekerheid te staan. „We ruilen het loon niet tegen een investeringscontract, maar gebruiken er wel een deel van de loonruimte voor. Naar mate de sociale zekerheid min der wordt, wordt scholing be langrijker. Dat zijn communice rende vaten", aldus de bond, die gisteren een pakket CAO- voorstellen presenteerde dat handen en voeten moet geven aan het begrip investeringscon tracten. De bond vindt dit be langrijk omdat een vaste baan tegenwoordig schijnzekerheid biedt. Een recht op scholing en ontwikkeling betekent volgens CAO-coördinator De Wildt dat werknemers ook de plicht heb ben in zichzelf te investeren. Als zij dit nalaten, heeft dat conse quenties. „Als er goede investe ringscontracten zijn, worden er goedkopere of helemaal geen sociale plannen meer afgeslo ten." Beleidsmedewerker Korevaar, geestelijk vader van de investe ringscontracten. erkent dat zichtbaarder wordt wat de ca paciteiten van werknemers zijn. Hij weet nog niet of het vak- bondsbeleid succesvol genoeg Nieuw onderzoek naar band met voetbalrel haarlem arthur maandag Er komt nieuw onderzoek in de zaak van de voetbalrel op 22 maart in Beverwijk. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen in vijf zaken het gerechtelijk vooronderzoek heropend. De rechter-commis- saris zal een aantal getuigen horen. Verder zal het gerechte lijk laboratorium de videoband van Rijkswaterstaat bezien 'met het doel te onderzoeken of daarop gewelddadigheden te zien zijn en daarvan zo mo gelijk een beschrijving te ge ven'. Op de band is volgens advo caat mr. L. Heukels te zien dat een onbekend gebleven per soon Ajax-aanganger Carlo Pi- cornie in de rug steekt. Picor- nie overleefde de supporters veldslag in Beverwijk niet. De rechtbank heeft de zaken nu wel heropend, maar betwijfelt wel of de nadere analyse van de videoband iets zal opleve ren. In het belang van de 'waar heidsvinding' wordt echter toch tot het nieuwe onderzoek overgegaan. amsterdam gpd CAMILLA waarschuwe!» 'Sleur CHARLES niet het huwelipt ïn' CHARLES dwong me alle vallen CHARLES stond Herend aan mijn kraambed Hij wilde een dochter! ces een bedrijfje te kunnen be ginnen. Het zou gaan om een geheime deal met de kroonge tuige. De getuige had zich naar eigen zeggen spontaan bij ad vocaat Spong gemeld, omdat ze het gevoel had dat het OM be zig was zaken te verzwijgen. Het OM heeft altijd ontkend dat er een beloning voor de be lastende verklaring aan het adres van de Hakkelaar en zijn handlanger in het spel is ge weest. Karman hoefde alleen niet naar de gevangenis voor zijn aandeel in de hasjsmokkel van de Hakkelaar-bende en krijgt nog zeker tien jaar be scherming als kroongetuige. Officier van justitie Teeven werd opgeroepen door procu reur-generaal Korvinus om een mogelijke meineed te ontzenu wen. De norse aanklager ont kende vervolgens gistermiddag dat er over twee ton is gespro ken. „Wel zijn er onderhande lingen gaande over het geld dat Karman nu nog maandelijks krijgt voor zijn eerste levensbe hoefte. Dat ligt iets boven het minimumloon, afhankelijk van de levenstandaard van het land waar Karman verblijft." Het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam gaat onderzoe ken of het klopt dat Hakkelaar kroongetuige Ad Karman vorig jaar 1,2 miljoen Duitse marken had staan op een geheime bankrekening in Oostenrijk. Justitie schatte het vermogen van Karman tot nu toe op een ton. Aanleiding voor het onder zoek is de belastende getuigen verklaring die de ex-vriendin van Karman hierover gisteren aflegde bij het hof in Amster dam. Volgens officier van justitie Teeven is een nieuw onderzoek van belang omdat niet uitgeslo ten is dat de criminele winsten van Karman alsnog worden af gepakt. Het vermogen telt voor justitie verder mee bij de vraag of de kroongetuige een 'eigen bijdrage' moet betalen voor het kostbare beschermingspro gramma dat voor hem is opge zet in binnen- en buitenland. De 54-jarige getuige die vijf jaar lang een relatie had met Karman, beweerde ook dat het OM haar ex-vriend twee ton had toegezegd om na het pro- is om zwakkere werknemers binnenboord te houden „De nieuwe generatie moet zich éëht bewijzen. Wij moeten zor gen dat de drempels om scho ling te volgen zo laag mogelijk worden. In plaats van reageren moeten wij daarom het initiatief nemen." Volgens de bond vraagt het om een andere houding van ie dereen. Werknemers moeten hun eigen verantwoordelijkheid- nemen en anders tegen scho ling, flexibiliteit en mobiliteit aankijken. Werkgevers moeten verder vooruit kijken dan de waan van de dag en scholing beschouwen als een investering in plaats van een kostenpost De overheid moet zorgen dat scholing fiscaal aantrekkelijker wordt. Voor het komende jaar trekt het kabinet daarvoor al 235 miljoen gulden uit. De socii ale zekerheid moet als vangnet gaat dienen om de flexibiliteit en mobiliteit ook echt mogelijk te maken. MKB-Nederland, de werkge versorganisatie voor het mid den- en klein bedrijf, stelt in een vandaag gepresenteerde discus: sienota over scholing onder meer voor om daarvoor vakan tie- en arbeidsduurverkortings- dagen (ADV) en loonruimte in te zetten. Wetsvoorstel criminelendeals afgekraakt utrecht* anp Het openbaar ministerie en de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak NVvR zien niets in het wetsvoorstel van minister Sorgdrager (Justitie) waarin is vastgelegd onder welke voor waarden criminelen strafver mindering kunnen krijgen in ruil voor getuigenverklaringen. Volgens hoofdofficier lande lijk bureau openbaar ministerie, mr. H. Holthuis, moet de wet er in deze vorm' niet komen. De NVvR stuurt eind deze week een negatief advies aan de minister. In de concept-wet staat dat criminelen bij het afleggen van een belastende verklaring maxi maal eenderde deel van de fei telijke straf verminderd kunnen krijgen. Een deal mag alleen als uiterste redmiddel bij zaken van georganiseerde misdaad of in geval van leven of dood. Boven dien moet de informatie van de crimineel essentieel zijn voor de opsporing en het bewijs in deze zaken. Het OM betwijfelt of cri minelen zo wel bereid zijn om verklaringen af te leggen. De NVvR vindt dat de minister on voldoende oog heeft voor de positie van de kroongetuige.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3