PvdA daalt in program af van ideologische sokkel 0800-0431 Mjjn bedrijf gaat verhuizer! Verhuist de post dan t automatisch; mee? Snelle berechting is praktisch onhaalbaar Verdacht van etnische zuivering Feiten &Meningen Politieschool vóór op praktijk Tien Bosnische Kroaten melden zich bij Joegoslavië-tribunaal Het Oorlogstribunaal voor ex-Joegoslavië kreeg gisteren tien Bosnisch-Kroatische verdachten in handen, nadat wekenlang was gezinspeeld op hun vrijwillige, maar zeker niet onvoorwaardelijke komst naar Den Haag. De meeste aandacht ging uit naar Dario Kordic, de ex-vice-president van de Bosnisch-Kroatische 'republiek' Herzeg Bosna. Kordic was de politieke baas van toen nog kolonel Tihomir Blas- kic, die thans als generaal bij het tribu naal terechtstaat. Kordic en de andere aangeklaagden zouden over de streep zijn getrokken door Amerikaanse garan ties dat zij in Den Haag 'snel' worden be recht Maar zij zouden wat dat betreft wel eens van een koude kermis thuis kunnen komen. Hoofdaanklager Louise Arbour van het tribunaal stelde gisteren de verwachtin gen onmiddellijk bij met de verklaring dat het niet politici, maar de rechters van het tribunaal zijn die beslissen wan neer processen beginnen. Voor zes van de tien acht zij het mogelijk dat hun pro cessen over drie tot vijf maanden begin nen. Maar over Nordic en de drie andere hooggeplaatste verdachten zijn volgens haar geen afspraken gemaakt. Mogelijk was de afgifte van zogeheten 'garanties' door Amerika daarom niet meer dan een manoeuvre waarmee het zwaar onder druk gezette Kroatië zonder gezichtsverlies de tien Bosnisch-Kroati sche 'broeders' naar Den Haag kon laten vertrekken. Het is niet waarschijnlijk dat de gang van zaken bij het tribunaal, dat telkens hamert op zijn onafhankelijk heid, plotsklaps vanuit Washington wordt bestuurd. De tien worden verdacht van het plegen van oorlogsmisdaden bij de 'etnische zuiveringen' tegen de moslim-bevolking in de Lasva-vallei in Centraal-Bosnië tus sen mei 1992 en mei 1993. Allemaal den ken zij in Den Haag hun onschuld te kunnen aantonen. Het schrikbeeld van de eindeloze wachttijden voor processen bij het tribunaal zou hen er tot nu toe van hebben weerhouden naar Neder land te komen. Zij vinden het bij monde van hun advocate 'ontoelaatbaar' maan den, zo niet jaren, in de cel te moeten zonder dat hun schuld is bewezen. Zie hun 'eigen' Blaskic, die zich ook 'vrijwil lig onder voorwaarden' meldde, maar vijftien maanden vast zat (zij het onder huisarrest in een luxe-villa) voor zijn proces zelfs maar kon beginnen. Toen uit Kroatië de eerste signalen wer den opgevangen over een mogelijke deal met zeven, dan wel negen, dan wel elf Bosnisch-Kroatische verdachten, werd onmiddellijk de druk opgevoerd met een fors diplomatiek offensief. Arbour vloog naar Zagreb om een voet tussen de deur te steken. De Amerikaanse 'ambassadeur voor oorlogsmisdaden' David Scheffer hamerde bij de Kroatische autoriteiten op de verplichtingen van Dayton. De Amerikaanse gezant Robert Gelbard speelde zijn politieke spel en drong er bij president Tudjman zijn invloed bij de Kroaten in Bosnië aan te wenden. Som mige waarnemers achten het mogelijk dat Tudjman de tien heeft laten gaan juist om 'Mostar' duidelijk te maken dat hij nog steeds de baas is. Vorige week donderdag volgde in Was hington de verrassende aankondiging van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken dat oorlogsmisdadigers die zich vrijwillig melden binnen drie tot vijf maanden worden berecht en dat de Verenigde Staten 'deze onderneming ten volle steunen en al het mogelijke doen om de middelen van het tribunaal te ver sterken om snelle processen voor alle aangeklaagden mogelijk te maken'. Voor advocate Jadranka Slokovic- Glumac, die de huidige groep Bosnische Kroaten vertegenwoordigt, het sein om voor Den Haag te boeken. Andere advo caten reageren echter meer wantrou wend. ,,Ik ben op mijn hoede omdat de toezegging van de VS kwam en niet van de tribunaal-autoriteiten zelf. En die zijn als enigen gemachtigd zo'n besluit te ne men", zei advocaat Petar Pavkovic, die ook een aantal Bosnisch-Kroatische ver dachten als cliënt heeft. Afgezien van politieke overwegingen, is de Amerikaanse garantie bovendien praktisch gezien onhaalbaar. De werk druk bij het tribunaal, dat nog steeds over maar één rechtszaal beschikt, is nu al ongehoord groot. Naast het ingewik kelde proces tegen Blaskic loopt het traag voortschrijdende, vierdubbele pro- ces-Celebici en wachten twee beroeps zaken op afhandeling. De nieuwe groep Bosnische Kroaten niet meegerekend, wachten nog eens vijf verdachten in Scheveningen op hun beurt. Extra gecompliceerd is dat de tien heb ben aangekondigd elk afzonderlijk te willen worden berecht. Alle zaken bij het tribunaal tot nu toe hebben aangetoond dat voor ieder 'detail' een lange juridi sche weg moet worden afgelegd. Voor kwesties als aangepaste huisvesting of individuele processen moeten moties worden ingediend, waarvan de behande ling vaak weken in beslag neemt. Tegen ieder besluit van de rechters kan vervol gens weer beroep worden aangetekend. Voor de aangeboden 'snelle' afhandeling van dergelijke voorbereidende kwesties in tien nieuwe zaken ontbreekt het het tribunaal eenvoudigweg aan ruimte en mankracht. Een anonieme Amerikaanse regerings functionaris onderkende vorige week te genover persbureau AP dat er 'lange ver tragingen waren opgetreden bij proces sen in Den Haag'. Maar dat was volgens hem de schuld van de advocaten, die tel kens maar weer met moties komen. Als vertegenwoordiger van de grootste wan betaler van de VN noemde hij niet het geldgebrek dat ten grondslag ligt aan het moeizaam functioneren van het tribu naal. Evenmin memoreerde hij dat Ame rika enige tijd geleden om financiële re denen medewerkers bij het tribunaal te rugtrok. DEN HAAG MARJOLUN DE COCQ Nog geruime tijd na de oorlog leefde Dario Kordic (37) openlijk in een chique buurt van Zagreb op een 'onderduikadres' dat de Kroati sche president Tudjman hem verschafte. Hij ontving er de pers en noemde de beschuldigin gen van het Joegoslavië-tribunaal aan zijn adres een 'absurditeit'. De voormalige vice-pre sident van de eenzijdig uitgeroepen republiek Herzeg-Bosna is volgens de aanklacht van het tribunaal een van de hoofd-verantwoordelijken voor de etnische zuiveringen in de Lasva-vallei in Centraal-Bosnië. In april ontstond daar na een gezamenlijk front van moslims en Kroaten tegen de Serviërs, een 'oorlog binnen de oorlog', toen het Kroatische leger HVO in april 1993 een grootschalige aan val inzette op de moslimbevolking van de val lei. Kordic was een van de 'mannen achter de bureaus', terwijl de Bosnisch-Kroatische gene raal Blaskic volgens de aanklagers als Kordic' militaire rechterhand fungeerde. Nadat hij door het tribunaal was aangeklaagd, trad Kordic af als president van de Bosnische HDZ, een zus terpartij van de Kroatische HDZ van Tudjman. Ook Pero Skopljak (54) geldt als een hoogge plaatste verdachte. De rechters van het tribu naal hebben inmiddels tal van belastende ver klaringen tegen hem gehoord in het proces- Blaskic. Skopljak vormde als politiechef van de stad Vitez eën soort 'koningskoppel' met de eveneens voor Den I laag opterende burge meester van de stad Ivan 'Ivica' Santic (55). Beiden maakten deel uit van de gezamenlijke 'Crisisstaf van moslims en Bosnische Kroaten die Vitez bestuurde en uit Servische handen moest houden. Al in 1992 had Skopljak gewaarschuwd dat 'de Kroaten de zaken in eigen handen zouden ne men'. Nadat de eerste moslimdorpen in april*' 1993 waren platgebrand, de inwoners ver moord of op de vlucht geslagen, dreigden Skopljak en Santic 2.200 gevangenen in Vitez laten executeren als het Bosnische leger zijn /erzet niet staakte. Mario Cerkez, de toenmal ge commandant van de HVO-brigade in Vitez had dit dreigement al eerder geuit. Cerkez wordt verantwoordelijk gehouden voor de ar restatie en het opsluiten van honderden mos lim-burgers, die 'onmenselijk' werden behan deld, loopgraven moesten graven en als men selijk schild werden gebruikt. Kordic, Cerkez, Skopljak en Santic zijn oorlog misdaden, ernstige schendingen van de Ge- neefse Conventies en misdaden tegen de mei selijkheid ten laste gelegd. Zij worden door he tribunaal in eerste instantie persoonlijk veran woordelijk gehouden voor de oorlogsmisdade in de Lasva-vallei, die volgens de aanklacht 'z^ grootschalig en wijdverspreid waren en zo sys j' tematisch werden uitgevoerd', dat 'vrijwel de gehele moslimbevolking werd uitgeroeid of g< deporteerd'. Daarnaast worden zij verantwoordelijk gesteli j voor de daden van hun ondergeschikten, zoal de zes soldaten die gisteren met hen in Den Haag arriveerden. Marinko Katava, Dragan Papic, Drago Josipovic, Vladimir 'Vlado' Santi en de broers Zoran en Mirjan Kupreskic wer-l den in november 1995 tegelijk met Kordic en. de andere drie aangeklaagd. In dienst van hel Bosnisch-Kroatisch leger namen de zes deel aan de moorden op moslimburgers en de ver woesting van dorpen. DINSDAG 7 OKTOBER 1997ik Ji Van een verkiezingsprogramma moeten geen drastische vernieuwingen worden verwacht, zei PvdA-minister Ad Melkert gisteren een paar uur na de officiële presentatie van het ontwerpverkiezingsprogramma van zijn partij. En inderdaad is 'Een wereld te winnen', zoals het programma heet, geen ideologisch manifest van hoe de samenleving er uit zou moe ten zien. Haalbaarheid gaat nu boven ideologie. Plaats van handeling is de voor malige vertrekhal van de Hol- land-Amerikalijn in Rotterdam. ..Een symbolische plaats, want hier vandaan vertrokken de mensen naar de Nieuwe We reld". sprak partijvoorzitter Ka rin Adelmund. 'Een wereld te winnen' gaat echter niet over e'en tocht naar een nieuwe we reld. maar over hoe er binnen de huidige samenleving stapje voor stapje verbeteringen kun nen worden doorgevoerd. De PvdA wil extra geld voor infra structuur en meer banen voor de zorg (30.000). En meer geld voor onderwijs, kinderopvang, politie en justitie. De PvdA van de jaren negentig is pragmatisch, niet vies van enig populisme, maar nog steeds de partij van arbeid en inkomen. De partij is kortom 'paarser' geworden, maar heeft haar identiteit niet helemaal verloren. Speerpunt in het beleid dat de sociaal-democraten voorstaan, is nog steeds verbetering van de positie van de laagste inko mensgroepen. Gestreefd wordt naar een individuele koopbij drage, die het voor mensen met minder inkomen mogelijk moet maken een eigen huis te kopen. Voor de huurders moeten de woonlasten worden beperkt. Verder moet de belastingaftrek voor iedereen gelijk worden, zo dat hogere inkomens niet meer voordeel hebben van aftrekpos ten. Vanuit haar eigen uitgangspun ten koerst de PvdA met 'Een wereld te winnen' af op voort zetting van het huidige beleid. Paars-2, dat ziet de partij wel zitten. Het huidige financieel- economische beleid moet een vervolg krijgen. Daarbij gaat de partij uit van een bescheiden economische groei van twee procent. „Maar ik ga er vanuit dat die groei hoger uit valt", zei minister Melkert van sociale za ken. In totaal trekt de PvdA 13,4 mil jard gulden uit voor de zorgsec tor, lastenverlichting, onderwijs, terugdringing van het financie ringstekort en meer veiligheid. Dat geld moet voor de helft worden opgebracht uit de groei van de economie. De andere helft zou vrijkomen door onder andere minder aanschaf van materieel voor defensie, be heersing van de EU-afdrachten, doelmatiger werken in de ge zondheidssector en minder uit gaven aan sociale zekerheid, omdat door de paarse leuze 'werk, werk en nog eens werk' minder mensen een uitkering krijgen. Als de economische groei inder daad meevalt, zoals Melkert denkt, dan moet 9 miljard gul den extra beschikbaar komen voor verdere terugdringing van de staatsschuld en het vullen van het AOW-fonds. Mocht de economische groei onverhoopt minder gunstig zijn, dan wil de PvdA minder geld steken in las tenverlichting en het verlagen van het financieringstekort. Met 'Een wereld te winnen' lijkt de PvdA van haar ideologische sokkel te zijn afgedaald naar de alledaagse werkelijkheid. De wereld verbeterende toon van weleer is uit het verkiezingspro gramma verdwenen. Dit keer geen essay vol bespiegelingen over de rol van de sociaal-de mocratie in de moderne samen leving. In plaats daarvan ligt er een stuk op tafel waarin de par tij haar waarden onderbouwt met concrete beleidsverande ringen. „We moeten streven naar een evenwicht tussen economische daadkracht en sociale recht vaardigheid", zei partijvoorzit ter Karin Adelmund bij de pre WIM STEVENHAGEN De politieopleidingen in ons land bereiden agenten goed voor op de praktijk. Bij de afronding van de opleiding zijn kennis en vaardigheden ruimschoots getraind èn goed op peil. Maar hierna gaat het nogal eens mis, zo constateren de politiebonden ACP en NPB. Door allerlei omstandigheden raakt in de dagelijkse praktijk de klad in de conditietrainin gen en schietoefeningen. Het resultaat is dat bedreigende si tuaties kunAen eindigen in pa niek en chaos. Voor de politiebonden is de dodelijke schietpartij dit weekeinde in Capelle aan den IJssel een incident. Maar wel een incident dat aantoont dat nog een lange weg te gaan is bij het op peil brengen èn houden van de conditie en vaardigheden van de 45.000 agenten in ons land. Bij het schietincident in Capelle werd een 28-jarige autodief na een wilde achtervolging gedood door een politiekogel. Volgens de politieagenten reed de man op hen in en was er sprake van een 'levensbedreigende si tuatie'. Nabestaanden spreken echter van 'overdreven ge weld', aangezien er acht tot tien keer werd geschoten op de autodief. Direct na het schietincident zei woordvoerder K. de Neef van de politiebond NPB dat dit soort achtervolgingen door het ontbreken van coördinatie vaak in chaos eindigen. Een te hoge werkdruk en te weinig oefenen van de schietvaardig heid zijn volgens De Neef oor zaken dat agenten onder druk te snel naar hun wapen grij pen. Deze bewering wordt deels onderschreven door een on derzoek naar vuurwapenge bruik door de politie. In het bewuste rapport 'Onder schot' wordt geconstateerd dat poli tieagenten, vooral als het om rijdende auto's gaat, te snel naar het pistool grijpen. De helft van alle gerichte schoten wordt op bewegende voertui gen afgevuurd. Volgens het onderzoek is het beoogde ef fect van dit schietgedrag twij felachtig. De kans is miniem dat een auto door een raak schot uit zichzelf tot stilstand komt. In het rapport 'Onder schot' wordt ook geconcludeerd dat bij onderzoeken naar schietin cidenten te vaak wordt gesteld dat de betrokken politieamb tenaren redelijk tot goed geoe fende schutters waren. Bij de incidenten die de onderzoe kers onder de loep namen, bleek dat veelal niet het geval te zijn. Hiervoor zijn een aantal oor zaken aan te wijzen: te grote werkdruk, geen zin om te schieten, slechte of afgekeurde schietbanen, of een korpslei ding die de noodzaak van schietoefeningen niet inziet. Dit ondanks waarschuwingen dat het niet goed op peil hou den van de schietvaardigheid ertoe kan leiden dat gevaarlij ke situaties kunnen ontaarden in paniekvoetbal. „Al jaren geleden werd gecon stateerd dat de schietopleidin- gen gebrekkig waren", zegt M. van Erp van de politiebond ACP. „Die zijn toen verbreed. Vervolgens werd een aantal schietbanen technisch afge keurd. Maar ook dat is nu aan gepakt. Daarmee zijn we al een heel eind op weg. Maar nog steeds een eind verwij derd van waar we móeten zijn. Bij veel korpsen heeft alles prioriteit behalve het schie ten." Rouwende vrienden van de 28-jarige Zwijndrechter zijn gisteravond slaags geraakt met bewoners van de Merijntje Gijzenburg in Capelle aan den IJssel. De vrienden wilden op de plek waar de autodief werd neergeschoten kaarsen en een foto ter nagedachtenis neer leggen. Buurtbewoners accep teerden dat niet, waarna een korte vechtpartij ontstond. DEN HAAG-CAPELLE AAN DEN USSEL ju V Ja, voor bedrijven hebben wij een speciale Verhuissenr Wilt u meer weten over deze Verhuisservice of over een van|, andere producten en diensten van PTT Post? F ïe Bel dan gratis jj; Klantenservice Zakelijke Marlf Wij zorgen ervoor. In de voormalige vertrekhal van de Holland-Amerikalijn gaf premier Kok gisteren commentaar op het ontwerpverkiezingsprogram. sentatie van het programma. „Want we kunnen wel mooie praatjes hebben over sociale rechtvaardigheid, maar zonder geld kom je niet ver." Of fractievoorzitter Jacques Wallage, die een restrictief asiel beleid verdedigt omdat er niet voldoende draagvlak binnen de samenleving is om veel asiel zoekers op te vangen. „En Ne derland moet wel een land blij ven waar mensen die het echt moeilijk hebben altijd terecht kunnen.Tien jaar geleden zou zo'n uitspraak als vloeken in de kerk zijn getypeerd. Op zich zijn de uitgangspunten van de PvdA niet veranderd, maar de toon is na vier jaar regeren met D66 en WD aangepast aan de pra| tische jaren negentig.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2