Met Oranje kan nog van alles gebeuren Imt kul Gascoigne il naar Amerika Miquel van Kessel wil stunten in San Sebastian BH RHI PPP^ ndreas Leichtfuss beticht roeibond van 'voetbalpraktijken' Sport 'Ik ben nog nooit in Italië op vakantie geweest' 7 OKTOBER 1997 chef* willem spierdijk. 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 071-5356463 rich tekent bij Den Bosch <ch» Jozsef Kiprich heeft overeenstemming bereikt met n Bosch over een eenjarig contract, met een optie voor n jaar. De inmiddels 34-jarige Hongaar speelde de laatste >izoenen bij het Cypriotische Apoel Nicosia. Daarvoor e de voormalig international (67 interlands) tussen 1989 5 bij Feyenoord. Daar is hij nog steeds populair. Den verwacht enkele honderden Rotterdamse fans bij het de an Kiprich. volgende week in woensdag in de thuiswed- egen Dordrecht '90. De spits mocht transfervrij van Cy- ïrtrekken. Bij Den Bosch bleek de hoofdsponsor bereid te staan voor de salariseisen van de spits. i Gaal hekelt reactie publiek In zes competie- irloor Bar^a nog geen isondanks werd Van indag in de wedstrijd 'enerife massaal uitge- loor de vaste aan- (Onbegrijpelijk", vond tactische wissel van (erlander leidde tot de ive reacties van de tri- 'an Gaal verving pu- jeveling De la Pena. ligend liep het niet ian heeft een coach iders te doen dan in )en", verklaarde hij. i minuten later kwam op achterstand. Uit- ;.||jkwerd gewonnen ƒ2. Kennelijk vindt de ®%nse aanhang schoon- :jjn ünstens zo belangrijk HIELi je val Siemerink na nederlaag Het tennistoernooi van Wenen bracht Jan Siemerink aar veel roem, geld en punten. Dit jaar wacht de 27-jarige urger slechts een vrije val op de wereldranglijst. Siemerink r gisteren in de eerste ronde met de koele cijfers 2-6 4-6 -Zweedse qualifier Jan Apell. De linkshandige Rijnsburger j in de vorige editie nog de finale na overwinningen tegen .'3'g en Enqvist. In de eindstrijd was Boris Becker destijds in 77 (o|s te sterk. Mi, wijk week eerder tegen NAC 's. e<. De voetbalvereniging Katwijk speelt in de tweede ron- wmnl^e Amstel Cup op woensdag 12 november tegen NAC. ijferslel stond in eerste instantie op 19 november op het pro- ia, maar de KNVB heeft op die datum een competitiewed- igelast voor de Bredase eredivisieclub. als resultaat. Een prachtig doelpunt van Juanele - van Tenerife - kreeg een staande ovatie. foto hans van weel ijfers JPl S wiring, üije geplaatst in Davis Cup indoopt in de eerste ronde van in ieder geval Zweden, de alië, Spanje, Tsjechië, Italië en Duitsland. Mogelijke te nders van Oranje zijn België, Zwitserland, India, Rusland, dje, Zuid-Afrika, Brazilië en Zimbabwe. 4 igans arriveren in Rome De Engelse politie heeft bekendgemaakt dat 700 hooli- ar Rome zijn gevlogen. Zij willen daar zaterdag de wed- éé/an Engeland tegen Italië bijwonen. De Italiaanse politie De Mjen extra maatregelen te nemen om de voetbalvandalen te iden. Een recordaantal van 9000 fans reist naar Italië voor gpl dat voor beide landen beslissend is voor rechtstreekse r R(ptie voor het WK. ocoureur Fittipaldi stopt W» De autocoureur Emerson Fittipaldi heeft zijn carriè- indigd. De 50-jarige Braziliaan overleefde vorige maand lengtjn zoon ternauwernood een crash met een vliegtuigje. In !a!J Jus kondigde hij al zijn afscheid aan na een ongeluk bij 4flycar-race. Fittipaldi reed 144 Grand Prix-wedstrijden in miltoiule 1, waarvan hij er veertien won. Hij veroverde in 1972 i|4 wereldtitel. Later stapte hij over naar de Indycar in de won hij twee keer de prestigieuze 500 mijl race van urlariapolis. scoigne overweegt zijn n in de Verenigde Sta- i sluiten. Dat verklaarde bleemkind van het En- petbal afgelopen week- genover Schotse media. Dttui-feen beetje 'down' in ar ïtjrittanië", aldus de 30- j^piddenvelder van Glas- ngers. „Als alles goed m'n vrouw dan zie ik wel naar Amerika ver- 'emajom daar een paar jaar andejvoetballen te genieten." 7 relatie met zijn vrouw lad van doorslaggevende lis zal zijn, valt nog te I of Gascoigne volgend naar de VS jaar werd hij mishandeling „Toen bereikte bunt waarop ik me vijf lang amper uit bed wist int-in", vertelde Gascoigne lfnii daaropvolgende perio- fin hij onderdook om de komen. Engelse schandaalbladen te ontvluchten. „Ik was compleet in de war." Daarnaast zei hij lange tijd anti-depressiva geslikt te hebben en onder therapeuti sche behandeling te zijn ge weest. Momenteel bereidt Gascoig ne zich met het Engelse natio nale team voor op de zwaarbe laden interland in en tegen Ita lië. De Engelsen hebben aan een gelijkspel genoeg om zich direct te plaatsen voor het eind- toernooi in Frankrijk. Nadat bondscoach Glenn Hoddle hem onlangs een laatste waarschu wing gaf, speelde Gascoigne vo rige maand tegen Moldavië prompt zijn beste interland sinds jaren. In Frankrijk wil hij volgend jaar zomer zijn laatste kunstje laten zien. „Dat wordt zijn laatste kans om te schitte ren in het Engelse team", zei Hoddle vorige week nog. „Na dat toernooi zal hij niet meer voor de selectie in aanmerking leiden marc van der jact medewerker Eén dag na zijn overwinning in de klassieker Pa rijs-Tours (voor neo-amateurs) is Miquel van Kessel nog niet tot rust gekomen. De buitenwacht geeft hem daar simpelweg de kans niet voor. Het 22-jarige wielertalent uit Ter Aar staat aan de lo pende band pers, familieleden en bekenden te woord. Toch blijft de veelbelovende stagiair van de Nederlandse profploeg TVM bewust nuchter onder alle loftuitingen. „Ik richt mijn aandacht zoveel mogelijk op het WK, want dat betekent al les voor me." Afgelopen zondag klopte ineens alles. De ver eiste kracht was er, het koersinzicht en het zelf vertrouwen. Vooral het laatste rechte eind, twee geasfalteerde kilometers lang, zal Van Kessel nooit meer vergeten. „Ik voelde me zo goed en zeker. Achter me zag ik die jongens zigzaggen over de weg. Ik wist op dat moment dat ze het niet meer zouden redden. En dan al die mensen langs de kant. Zulke momenten zijn het mooiste wat een wielrenner kan meemaken." Achter de fi- nishstreep wachtte Van Kessel een zee van chaos. Vertegenwoordigers van de pers, massaal bijeen om later op de middag de profs op te kunnen vangen, stortten zich op de kleine onbekende so list. Van Kessel, die eerder in het seizoen voor de Giant/Löwik-formatie uitkwam, dankt de indruk wekkende zege in Tours mede aan zijn klimcapa- citeiten. In de openingsfase van de ruim 188 kilo meter lange koers voor espoirs (renners onder 23 jaar) liet hij al geen twijfel bestaan over zijn in tenties. Acht coureurs ontsprongen daarin de dans van het 167 man sterke peloton, dat voor een groot deel uit selecties voor het aanstaande WK bestond. Van Kessel en een Noorse concur rent dichtten het geslagen gaatje. „Er werd hard gereden, gemiddeld 46 kilometer in het uur", ver haalt de gretige neo-amateur. „We bleven met z'n tienen eerst op zo'n dertig seconden schom melen. Later liep de voorsprong op tot twee mi nuten. Een groepje achtervolgers kwam nog even in de buurt, maar het was al snel duidelijk dat wij om de winst zouden strijden." Met nog acht kilometer voor de boeg sloeg Van Kessel zijn slag. Hij achterhaalde halverwege de laatste klim twee vluchters. „Erop en erover. Het ging zo makkelijk. Als ik deze benen op het WK heb, dan kan er nog wel eens een verrassing uit de bus rollen." Daarmee legt Van Kessel zichzelf voor aanstaande zaterdag enige druk op. De ren ner uit Ter Aar doet dat bewust, want hij wil in het fietsmaffe San Sebastian zijn 28ste stek van het laatst verreden WK verbeteren. Pas na deze mondiale strijd denkt Van Kessel weer aan TVM en zijn kansen op een profcontract. „Cees Priem beslist toch niet eerder. Ik moet bovendien ook nog met de ploeg koersen in Italië. Waarschijnlijk Milaan-Turijn én de Ronde van Piemonte, de voorbereidingswedstrijden op de Ronde van Lombardije." De verschillende Nederlandse WK-selecties (ju nioren. espoirs. vrouwen en beroepsrenners) rei zen morgen gezamenlijk af naar Spanje. Op don derdag en vrijdag zal de groep van Herman Snoeijink, bondscoach van de neo-amateurs, het parcours verkennen. Dat kent start en finish in Donostia-San Sebastian en lijkt op het lijf van Van Kessel geschreven. De renners krijgen twaalf ronden van 13,5 kilometer voor de kiezen, waar bij steeds in Oriamendi (halverwege) de top van een 150 meter hoge heuvel wordt gepasseerd. Nuchterheid Toch overheerst ook nu de poldernuchterheid bij Van Kessel. „Ik heb een hele goede voorbereiding gehad, maar je moet er precies op die ene dag staan. Dat kun je niet altijd afdwingen. Een plaats bij de eerste tien moet met deze vorm haalbaar zijn. De moraal is er in ieder geval." Bondscoach Hiddink benadert duel met Turkije zeer serieus ■XV, - Mi Definitief is het Nederlands elftal nog niet geplaatst voor de eindronde van het WK voetbal. In theorie kan Oranje de koppositie nog uit handen geven, aan de Belgen. Maar dan moeten er komende zaterdag wel héél gekke dingen gebeuren, in de Arena tussen Nederland en Turkije én in Brussel tussen België en Wales. Drie Groenendalers zorgen voor verstrooiing tijdens de lichte training van Oranje op het Noordwijkse strand. foto gpd noordwuk gusbert spierenburg gpd-verslaggever Alleen als Oranje onverhoopt van de (al uitgeschakelde) Tur ken verliest en de Rode DuiVels met een nulle'tje of dertien zich zelf én (het eveneens al uitge schakelde) Wales royaal over treft, is het zaterdagavond als nog feest in Brussel en niet in Amsterdam. Op basis van bete re doelcijfers zou België zich dan als groepswinnaar recht streeks voor Frankrijk kwalifice ren en is Nederland aangewe zen op het spelen van een bar rage-wedstrijd. Niemand die daar natuurlijk nog in gelooft. Maar zeg nooit nooit, zeker niet in een land als België bezien in het licht van de recente onthullingen over cor ruptie en omkoping rond clubs als Standard Luik en RSC An- derlecht. Het zou niet voor het eerst zijn dat Oranje in de laatste speelronde op grond van doel cijfers de boot voor een WK, in 1986 in Mexico, zou missen. In eigen land presteerde Spanje destijds het schier onmogelijke tegen Malta: 12-1 (ruststand 3- 1) op een avond dat de Neder landse bondscoach. Rijvers, al overtuigd van het welslagen van z'n missie, thuis in Knegsel rus tig met z'n buren zat te klaver jassen. De huidige bondscoach van Oranje, Hiddink, past ervoor, om voor vervelende verrassin gen te worden geplaatst. Het treffen met Turkije zal zeer seri eus worden benaderd, zei hij gisteren in Noordwijk, en alles wat in zijn vermogen ligt zal hij doen om de voorronde in poule 7 op een waardige manier af te sluiten. Wie de geschorste lonk vervangt, Van Gastel of Over- mars, kon hij daarom nog niet zeggen. „Ik beschikovereen Mario van der Ende leest Engelse zondagbladen niet den haag gusbert spierenburg gpd-verslaggever „Je mag best weten, toen ik hoorde dat ik was aangewezen voor Italië - Engeland ik me even de gelukkigste mens ter wereld voelde. Yes, dacht ik. Yes. Een zware én mooie wed strijd om te leiden én een be vestiging dat het goed met me gaat en anderen nog steeds ver trouwen in me hebben". In het Olympisch stadion van Rome moet Italië zaterdag win nen om zich, als winnaar van poule 2, rechtstreeks te kwalifi ceren voor de eindronde van het WK voetbal, volgend jaar ju ni in Frankrijk. Engeland kan volstaan met een gelijkspel. De Engelse boulevard-pers is benauwd voor een goede af loop, onder meer omdat de lei ding van deze match op leven en dood in handen is van de Nederlander Mario van der En- de. In de zondagkranten is afge lopen weekeinde een aanval ge opend op de Hagenaar, die een vriend zou zijn van de Italianen. Vanwege zijn grote liefde voor Italië als vakantieland, voorkeur voor de Italiaanse keuken en, meer in het bijzonder, vanwege zijn voornaam: Mario. Van der Ende kan er smake lijk om lachen. „Ik ben nog nooit in Italië op vakantie ge weest en ik eet wel eens een pizza zoals iedereen dat doet. Weet je, ik lees die bladen niet en dat zeker niet in deze dagen nu ik al met mijn volle verstand bij de wedstrijd zit". In de Italiaanse pers werd 'Super Mario' vorig jaar op enig moment als een vorst bestem peld, daags na de return AS Monaco - Internazionale in de halve finale van het UEFA Cup toernooi. Van der Ende waagde het er op, wegens buitenspel, een doelpunt van de Fransen af te keuren. Een treffer die later beslissend was voor de kwalifi catie van de Milanese ploeg. Bewierookt, door de Italia nen, en verguisd, door de Fran sen, keerde Van der Ende terug. De toorn van Michel Platini in zijn richting was genadeloos. „Ik keurde het doelpunt van Monaco af na overleg met mijn grensrechter. Niemand protes teerde. Geen speler, alleen de keeper even. Ik kon mij de te leurstelling van Platini wel voor stellen, maar de televisie-beel den gaven overduidelijk te zien dat ik gelijk had. Op de pers conferentie na de wedstrijd was er ook nauwelijks ophef over gemaakt. Ook van de waarne mer kreeg ik een goed rapport. Gelukkig zijn het nog steeds de scheidsrechters-commissies die scheidsrechters aanstellen, niet de ex-vedetten". Gedurende twintig uur per week is Van der Ende nu in dienst van de KNVB als mede werker scheidsrechterszaken. „Ik zit in tal van werkgroepen en houd me verder onder meer bezig met het scouten en oplei den van talentvolle scheidsrech ters". Daarnaast doet hij weke lijks twee dagen de Sporters Business Class bij Schoevers Content. „Voor sporters die zijn vastgelopen met hun studie". Op een zijspoor is Mario van der Ende na het EK in Engeland nooit beland, vindt hij. Als die indruk bestaat, is die onjuist. „Op de worldranking sta ik der de en in de zomer had ik tijdens het wereldkampioenschap voor militairen in Iran nog de leiding over de arbitrage. Ik heb in de Champions League AC Milan - h raakt na één jaar zeggenschap kwijt over vrouwen-acht mi» Leichtfuss is niet te benijden. Is iderdorpse roeicoach staat ,r;ar nog als juniorenbonds- e- p de loonlijst bij de KNRB, e. ontslagen van zijn verplich- I de vrouwen-acht te begelei- "qboordroeisters wilden na het 'eJllende verlopen WK niet ver dun coach, die zich zachtjes ld neerlegde bij het besluit van imissie Toproeien (CTR) om op zoek te gaan naar een nieuwe vrouwencoach. „Dit heb ik niet zien aankomen", zegt Leichtfuss, in wiens stem teleur stelling doorklinkt. „Ik geef toe dat mijn roeisters op het WK niet schitte rend hebben gepresteerd (achtste en laatste, red.), maar ik dacht dat ik er met een pittige evaluatie wel was uit gekomen. Van de CTR heb ik geen weerwoord mogen geven in bijzijn van de roeisters. Deze beslissing is achter mijn rug om genomen, ook al staat in het perscommuniqué dat ik me neerleg bij de argumenten van de roeibond. Ik weet, dat het bij topsport hoort, maar ik vind het niet zo netjes dat ik na één jaar al geen krediet meer heb. Zulke voetbalpraktijken, waar trainers bij tegenvallende resultaten meteen op straat staan, moeten we in de roeisport niet krijgen. Zo'n bruus ke manier van omgaan met mensen ben ik in elk geval niet gewend." Toch moet beroepscoach Leicht fuss verder met de mensen die zijn taak hebben uitgekleed. Zijn salaris blijft gehandhaafd, maar in plaats van de vrouwen-acht krijgt hij - naast zijn juniorenselectie - andere, wellicht minder interessante, werkzaamhe den. „Het ligt niet in mijn aard om daartegen bezwaar te maken. Toch is het gek dat ik kennelijk als vrouwen- coach niet functioneer, maar als het zo uitkomt wel andere taken mag uit voeren. Toch blijf ik ondanks mijn te leurstelling met volle inzet werken. Ik ga de zaak niet omdraaien: deze el lende is niet ontstaan door falen van de bond, maar omdat ik geen goede WK-prestaties kan ovei Leichtfuss, wiens voorganger Kris Korzeniowski eveneens zijn landen stuk beet op de vrouwen-acht, be treurt het ook dat voor de vrouwense lectie komend jaar geen fulltimer meer beschikbaar is. „Op deze ma nier degradeert het boordroeien (één riem per persoon) bij de vrouwen. Ik bespeur toch weer ad hoc-beleid, ter wijl ik de achterstand van de vrouwen op de wereldtop kleiner vind dan die van de mannen-acht." CTR-lid Harriët van Ettekoven vindt het ontslag van Leichtfuss een onge- aantal opties". Overmars is het enige nieuwe gezicht in de selectie ten op zichte van de laatste interland, vorige maand in Rotterdam te gen België. De rentree van de aanvaller van Arsenal komt niet als een verrassing. In Londen bereikt hij langzaam maar zeker de vorm die hij bij Ajax had, voordat hij door een zware knieblessure werd geveld. Fris en monter meldde de snelle linksbuiten zich gisteren in Noordwijk. „Ik ben blij voor Arsenal te spelen, zeker nu we in de Premier League bovenaan staan. Een droom van me is bij die club in vervulling gegaan. Heel jong wilde ik al voor Ar senal spelen. Men kan zich voorstellen hoe ik me voel, nu ik dit heb bereikt". Overmars droeg op 2 april van dit jaar voor hel laatst hel Oranje-shirt, in de verloren uit wedstrijd tegen Turkije. In Bur sa deed hij de laatste tien minu ten mee als vervanger van Rei ziger. Ook maakte hij de trip mee naar Zuid-Afrika. In Johan nesburg zou hij tijdens de eerste de heste training evenwel ge blesseerd raken. FC Porto, Manchester United - Fenerbahce en vorige week nog IFK Göteborg -Bayern München gefloten, de interlands Schot land - Wit Rusland, Zweden - Hongarije en Kroatië - Grieken land en als klap op de vuurpijl heb ik zaterdag Italië-Engeland. Voorwaar een mooi lijstje. Er zitten schitterende affiches bij. Of niet soms?". De halve wereld staat, in het doorgaans zo vertekende en op geblazen beeld dat de kijkers wordt geschetst, klaar met een eigen mening. De beoordeling van zijn prestaties laat Van der Ende graag aan deskundigen over. Zo wijs is hij inmiddels wel geworden. „Een paar weken geleden leidde ik in het Ooster park Groningen - Vitesse (1-1). De gelijkmaker was van Harris Huizingh, die ik later op de ra dio vrolijk hoorde toegeven dat het eigenlijk een 'halve hands bal' was geweest. Op de video heb ik dat moment later wel veertig keer teruggedraaid, maar ik kon geen handsbal ont dekken. Tijdens de wedstrijd sputterde alleen keeper Wester- veld van Vitesse tegen, verder niemand. Na afloop was ieder een tevreden, maar in de krant de volgende dag moest ik lezen dat het de hand van God was geweest die had toegeslagen. Ik vraag me dan af: hoe komt zo iets nou in vredesnaam in de wereld? Ik heb negentig minu ten goed geleid. Ik kan zelf wel beoordelen of het lekker gaat of niet. En waarop word je dan be oordeeld?" D )ubl bruikelijke stap. „Maar we wilden met het oog op de Spelen van 2000 niet wachten tot volgend jaar", zegt de oud-roeister. „Wij hebben ook niet gekozen voor de roeisters, want zij moeten maar afwachten hoe de op volger van Leichtfuss te werk gaat. Andreas is technisch een goede coach, die bij de junioren goed werk verricht. Maar de samenwerking bij de vrouwen-acht verliep niet naar wens. Daarbij hebben wij het gehele seizoen onder de loep genomen en niet alleen naar het WK gekeken." raakte ik na het jubileumduel LFC-Sheffield Wednesday in gesprek met Pa trick Scheurwater. Hij had zo juist met alle vedettes uit Leiden en omgeving een lekkere wed strijd gespeeld. Scheurwater was goed gemutst. Met Noordwijk zou hij het gaan maken. Z'n vriendin kwam erbij staan en prompt kregen we het over kinderen. Dat was niet toevallig, want Scheurwater was net vader geworden van een zoon, Aron. Ik dacht: hoor 'm eens vertellen, kijk 'm nu toch staan! Die Pa trick Scheurwater, de Pietje Bell van Noordwijk, Ls een man ge worden. Dat werd tijd, want hij is 27 (gisteren geworden trouwens, ge feliciteerd. Was trainer Bröring er nog?). Dan moet je een cum tal levenszaken op orde hebben. Ben levensgezellin. Ben zoon. Aron gaf hem rust en evenwicht in het leven. Hij zei het echt. En ik geloofde 'm. Heeft die Louis van Gaal toch gelijk dat jonge voetballers zo snel mogelijk een gezinnetje moeten stichten. Om het leven in een rustig vaarwater te krij gen. Ruud Bröring is een kaart- vriend van Van Gaal en ik begon in een vooropgezet plannetje te geloven. Inmiddels is het herfst. De bla deren vallen en sommige men sen worden daar mistroostig en wispelturig van. Zoals Patrick Scheurwater. Wat is er ineens aan de hand met die jongen? Eerst het zaalvoetballen afzwe ren en Bröring plechtig beloven dat hij Noordwijk trouw blijft De pannen van het dak spelen op de Duin wetering en ineens weer gaan zaalvoetballen bij Hindstore. Wie dat gedrag kan verklaren, mag het zeggen. De enige die het weet is Scheur water zelf. Hij zegt dat zijn stop pen een oorzaak heeft. Welke oorzaak komen we niet te weten. De hoofdreden is een zak geld van Hindstore. Zegt men. Ikzelf kan dat ontwapenende ge sprekje bij LFC maar niet verge ten. Aan de andere kant kan de streek die Scheurwater Noord wijk nu heeft geleverd niet door de beugel. Het hoge woord moet er mcuir uit: Patrick Scheurwater heeft voor mij afgedaan ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21